VIJFTIEN DODEN BIJ DRAMATISCH AUTOBUS-ONGELUK Fatale botsing tegen monument op Grendelplein te Valkenburg Uitstapje Belgisch gezelschap werd rampzalige dag H. Vader ontvangt werkgevers uit West-Europa m h Het monster der onveiligheid Nog groter krachtsinspanning noodzakelijk Mandementjes Prins Bernhard in Durban hartelijk ontvangen DE CAUBERG EISTE SLACHTOFFERS Vier doden per dag door verkeer eist nadenken op Donderdag 30 September 1954 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN Te veel vaart bij scherpe daling ondanks hardnekkig remmen Europese atoom- conventie van kracht Benzinetank schoof op een Critroën M Om het goud uit de Renate Leonhardt Ontstellend gemiddelde: I I" ':'ff 4 doden per dag Nederlandse kolonisatie had heilzame invloed WEERBERICHT Een verschrikkelijk verkeersongeluk met een Belgische autobus, dat gistermiddag plaats had op een van de bekendste toeris tische plekjes in Nederland, namelijk op het Grendelplein in Valkenburg (L.), aan de voet van de Cauberg, heeft tot nu toe aan vijftien inzittenden van deze ongeluks bus het leven gekost. De ramp geschiedde doordat deze bus, van de Belgische auto busonderneming „La Wallonië" uit Luik, van de Cauberg naar beneden rijdend, te veel vaart kreeg. Ondanks het feit, dat de chauffeur uit alle macht trachtte te rem men gleed de bus in volle vaart verder en kwam tenslotte met een ontzaglijke klap tegen het op het Grendelplein staande Vrijheidsmonument op. Zelfs toen kwam de bus nog niet tot stilstand, want weer gleed de zwaar gehavende toeringcar door en werd tenslotte tegen de voorgevel van een op het Grendelplein gelegen restaurant geslingerd. Het monument werd door de zware bot sing gedeeltelijk vernield; een wolk van stof steeg op en na enkele ogenblikken van doodse stilte hoorde men aan alle zijden een angstwekkend gekerm. Nadat degenen, die met ontzetting gesla gen de ramp hadden zien gebeuren, enigs zins tot zich zelf waren gekomen, moest men al spoedig vaststellen, dat dit ongeluk een zware tol aan mensenlevens zou eisen: zeven vrouwen, drie mannen en een jongen en een meisje naar later bleek broertje ën zusje waren allen vrijwel op slag- gedood. Van de twaalf, merendeels zwaar gewonde andere inzittenden, onder wie ook de chauffeur van de bus, overleden korte tijd later, nadat ze waren opgenomen in een ziekenhuis, nog twee mannen en een kind. Dit was het rampzalige einde van wat een opgewekte uitgaansdag had moeten zijn van een gezelschap van een kleine twee honderd Belgische oud-mijnwerkers met hun familieleden, die gisterenochtend in zeven autobussen uit hun woonplaats, Grace-Berleur, een voorstad van Luik, waren vertrokken voor een tochtje naar Maastricht, Valkenburg en Moresnet. Op de terugweg van een bezoek aan Klant's Dierentuin, gelegen aan de weg, die over de Cauberg leidt, had het drama plaats, dat de uitgaansdag plotseling en wreed veranderde in een dag van ontzetting en diep verdriet. Op het laatste ogenblik de remmen los Eén ogenblik verbijsterende stilte Geestelijke en geneeskundige bijstand -- 3 Nieuwe strubbelingen Bestuursverkiezing Op- en neergang De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige Wes telijke wind. In de nacht en ochtend minder koud. In de namiddag zelfde temperaturen als vandaag, of iets hogere. Vrijdag 1 October: Zon op 6.39, onder 18.20 uur. Maan op 11.44, onder 19.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het was gistermiddag bijna kwart over drie, dat het zevental autobussen, dat een gezelschap van 185 personen, leden van een vereniging van gepensionneerde mijn werkers met familieleden vervoerde, na het bezoek aan de dierentuin, zich weer ln beweging zette op de gevaarlijke, steile en bochtige weg over de Cauberg, die van Tcrblijt naar Valkenburg leidt en tenslotte uitmondt op het Grendelplein; een plein, dat vooral in zomerse dagen de pleisterplaats is voor talloze toeristen, die van de terrassen van de café's en res taurants een prachtig uitzicht hebben op de omhoog klimmende weg. Ze aanvaard den via Valkenburg en Moresnet de te rugweg om tegen de avond weer in Grace- Berleur te arriveren. Vier bussen waren reeds achter elkaar by de dierentuin ver trokken en in een tweede groep volgden de andere drie bussen. De laatste bus van deze tweede groep wilde, zo heeft men kunnen vaststellen, blijkbaar een plaats aan de kop innemen en passeerde daarom de beide voorrij dende autobussen, maar op de scherp-da- lende weg kreeg hij echter onmiddellijk 'n grote, zelfs gevaarlijke snelheid. B\j het passeren van de Lourdesgrot moest do bus plotseling remmen om een langs de weg staande personenauto nog op het laatste moment te ontwijken. Op dat ogen blik was het, dat de chauffeur zijn wagen kennelijk niet meer geheel in zijn macht had. Hij raakte, al slippend, ondanks de remmen, een langs de weg staande voor bijganger, de 53-jarige Valkenburgse gc- meentegids, Armand Vijgen, die plotseling de bus op zich zag afkomen en zich niet meer in veiligheid kon stellen. Hjj werd door de bus geraakt en moest later zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd worden. De bus kwam echter niet tot stilstand, kreeg integendeel nog steeds meer vaart, gleed verder de helling af en slingerde van de ene kant van de weg naar de an- De burgemeester van Wateringen, de heer Meissen, promoveerde gistermiddag aan de Leidsc Universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Vergelijking van Belgisch en Neder lands Gemeenterecht". Na de plechtig heid hield burgemeester Meissen een receptie. De eerste die de nieuwe doctor Jcivam feliciteren was de rector-magnifi- Cus van de Leidse Universiteit, dr J. N. Bakhuizen van den Brink. dere, zodat het duidelijk was, dat de chauffeur de macht over het stuur toen volkomen verloren had. Vlak bij het Grendelplein gekomen heeft de chauffeur zich vermoedelijk gereali seerd, dat hij op deze wijze onvermijdelijk' een verschrikkelijk ongeluk tegemoet ging. Hij heeft toen nog getracht door een andere manipulatie de situatie meester te worden, hetgeen later gereconstrueerd werd uit het feit, dat de remsporen van de bus vlak voor het bereiken van het Grendelplein ophielden. Het is hem ech ter niet mogen gelukken door een stuur- manoeuvre in de bocht het monument op het Grendclplein nog te ontwijken en door het losgooien van de remmen nóg meer vaart krijgend sloeg de bus er dan ook met een oorverdovende smak te genop en vernielde met de rcchterachtcr- wand een groot deel van het uit mergel steen opgebouwde monument. Verder schoof de bus nog, nog wel een tiental meters. Wat er toen precies ge beurde is nog steeds niet helemaal opge helderd. Door de botsing tegen het mo nument ontstond er even een dichir stof wolk. Omstanders zagen tot hun ontzet ting een wiel door de lucht vliegen, ste nen vlogen in het rond en krakend en schurend kwam de bus tenslotte tegen de gevel van het restaurant „Eethuis 't Hapje". De verklaringen, hoe dit precies gebeur de, lopen uiteen. Er zijn mensen, die me nen, dat de bus geheel om zijn lengte-as is gekanteld en toen weer op zijn wielen terecht kwam, maar anderen houden vol, dat de bus helemaal niet gekanteld is. Veel tijd om daarover na te denken had men niet, want na enkele ogenblikken van een verbijsterende stilte, steeg aan alle zijden gekerm en angstig gegil op. En met afgrijzen zag men al spoedig op het plein de stoffelijke overschotten van zeven, acht zwaar verminkte inzittenden van de bus liggen. Zij waren kennelijk reeds bij de botsing tegen het monument uit de, uit zijn voegen gewrongen bus, ge slingerd. Een vrouw, die op de bovenverdieping van het eethuisje voor het raam zat, zag de bus tot haar ontzaglijke ontsteltenis richt op zich afkomen. Even later trilde het huisje op zijn grondvesten en toen ze, volkomen van streek, naar beneden holde, zag ze eer> verschrikkelijk toneel voor zich lichamen van op slag gedode men sen, enkele stervenden en dit tafereel werd nog angstwekkender, toen vlak daarop de beide andere Belgische bussen van de tweede groep het Grendelplein be reikten en de passagiers bemerkten, welk ontstellend drama zich zo juist had afge speeld. Even was er niets dan chaos en paniek; de Belgische passagiers van de twee vol- gende bussen liepen heen en weer. ont dekten bij de doden familieleden en be kenden, die ze nog even te voren hadden gesproken. Maar al gauw kwam er enige orde. Verschillende Valkenburgse artsen kwa men toegesneld om de eerste hulp aan de zwaar gewonden te verlenen, ter wijl zeer spoedig ook pastoor A. Wel ters, verschillende kapelaans en paters uit het klooster van de Priesters van het H. Hart op de Cauberg, op de plaats van de ramp aanwezig waren om de stervenden en de zwaargewonden gees telijke bijstand te verlenen. De burgemeester van Valkenburg, de heer F. Breekport, en manschappen van de rijkspolitie van de groep Valkenburg, grepen toen snel in om meer orde te scheppen. Besloten werd het gehele plein af te zetten om te grote toeloop van nieuwsgierigen te voorkomen, waarna de geestelijken en de doktoren meer gelegen heid kregen om hun taak te verrichten. Inmiddels had men de doden geteld en dit aantal bedroeg op dat ogenblik reeds twaalf personen. Alle zorgen wijdde men intussen aan de zwaargewonden, die uit de enorm gehavende autobus waren ge slingerd. Voorlopig werden ze in het Ho tel Centrum aan het Grendelplein binnen gebracht en hier kon verder de eerste me dische hulp verleend worden. Vijftien van de gewonden werden naar ziekenhuizen vervoerd door ambulancewagens van het Rode Kruis elf van hen gingen naar Heerlen en vier naar Maastricht naar het Ziekenhuis St. Annadal. De stoffelijke overschotten van de ver ongelukte inzittenden van de bus werden voorlopig overgebracht naar de brand weerkazerne te Valkenburg, waar men de slachtoffers poogce te identificeren. In het ziekenhuis !e Heerlen overleden spoedig na aankomst twee zwaargewonde mannen, terwijl ook een kind hier nog aan de opgelopen verwondingen bezweek. Verschillende gewonnen verkeerden van nacht nog in levensgevaar, waaronder twee van de vier vrouwen, die naar het Annadal-ziekenhuis te Maastricht waren overgebracht. Nadat de stoffelijke overschotten van de verongelukten waren vervoerd en alle zorg aan de gewonden was gegeven, gaf de burgemeester van Valkenburg aan de dienst van gemeentewerken opdracht de rest van het monument op het Grendel plein, dat op instorten stond, onmiddellijk te slopen, hetgeen geschiedde. Dit monu ment werd in 1889 op het Grendelplein geplaatst ter herinnering aan het feit, dat vijftig jaren te voren, in 1839, het Her togdom Limburg met Nederland werd ver bonden. Door de burgemeeste" werd nog assisten tie gevraagd van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Maastricht. Ook het parket van Maastricht kwam vrij spoedig naar Valkenburg om zich op de hoogte te stel len van het ongeluk en de genomen maat regelen. Eveneens was ter plaatse de Bel gische consul te Maastricht, de heer Ubaghs, die zich beijverde om de Belgi sche inzittenden van de andere bussen, die tot het gezelschap behoorden, hulp te bie den. Een der bussen, waarin men niets van het ongeluk bemerkt had, was zelfs doorgereden tot Moresnet. Eerst daar ver nam men van de ramp, die het gezelschap getroffen had. De burgemeester van de woonplaats van de verongelukten, Grace-Berleur, werd te lefonisch van het gebeuren in kennis ge steld en in de loop van de avond arriveer de hij nog in Valkenburg, evenals een commandant van de Belgische rijkswacht en enkelen zijner officieren, die assisten tie verleenden bij de eerste verhoren, die door de rijkspolitie aan getuigen van de ramp wérden afgenomen, terwijl de com missaris van de Kon ,"^in de provincie Limburg, dr F. Houb-kjr*'? .jop vu de avond zich persoonlijk Van het tragische ongeval op de hoogte kwam stellen. de stoffelijke en zedelijke belangen van degenen, die van U afhankelijk zijn. Zo dient U Uw medewerking te verlenen, dat hun sociale instellingen zich vrij ont wikkelen Zo zult gij er aan medewerken, dat de mens niet aan de materie ten on dergaat (immers de materie moet aan de mens ondergeschikt blijven) en als een beter mens fabriek cf werxplaats ver laat". Woensdagochtend heeft de H. Vader in Castel Gandolfo een groep van katho lieke werkgevers in de staalindustrie uit Nederland, Zwitserland, Engeland. Duits land, België, Frankrijk en Italië in een bijzondere audiëntie ontvangen. Deze werkgevers hadden deel genomen aan 'n internationaal congres, dat Dinsdag te Florence werd besloten. In een toespraak tot de congressisten gaf de H Vader ter inleiding een korte blik op de enorme sprong, die de tech niek de laatste tientallen jaren gemaakt heeft, doch tevens een warme aansporing om én in materieel én in geestelijk op zicht goed voor de werknemers in de staalindustrie te zorgen. Wanneer de on vergankelijke waarden van de mens wor den verwaarloosd of genegeerd, dan hoofdkwartier van de Unesco te Parijs de- brengt dit noodzakelijkerwijze een ge- poneerden. vaarlijke sociale onrust met zich mede. J België, Groot-Brittannië, Denemarken, „Gy moogt niet Uw eigen belang boven i Griekenland, Zweden, Nederland en Zwit- dat van de gemeenschap plaatsen en gij.seriand heAdrn hun oorkonden reeds eer- moet U daadwerk'eiyk bekommeren om I der gedeponeerd. Dinsdagmorgen zou de veerboot „Stad Zierikzee", komende van Heilevoetsluis, de haven van Middelhamis binnenvaren. Er stond een harde wind en er liepen flinke golven in het Haringvliet zodat het schip ging schommelen. Op het ach terdek stonden enkele auto's, waarbij naast een nieuwe Citroën van de heer Sipkes uit Rockanje een grote vracht auto met daarop een tank, die 5.000 liter tractorbenzine bevatte voor de fa De Korte in Oude Tonge. Door het schom melen van de boot raakte de tank uit het evenwicht en scheurde met de plan ken en al de vloer van de vrachtauto om precies boven óp de vee! kleinere perso nenauto terecht te komen. Deze werd volkomen ineen gedrukt. De heer Sipkes heeft het geluk gehad, dat hij vlak bij de verschansing zat en op het enige plekje van de auto, waar nog een beetje ruimte bleef. Hij heeft De conventie waarbij een Europese or ganisatie voor atoomonderzoek in het le ven wordt geroepen, is Woensdag van zich door het portier kunnen wringen en kracht geworden, toen Frankrijk en West- tussen de ruïne van zijn auto en de ver- Duitsland hun ratificatie-oorkonden by het schansing heen zich kunnen redden. Wel werd hij vrij ernstig gewond; met een paar gebroken ribben en andere kneu zingen moest hij naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd. De lank scheurde en langzaam vloeide de tractorbrandstof de haven van Mid delhamis in. Er moesten takels en een kraanwagen aan te pas komen om de tank van de resten van de auto te verwijderen, waar aan letterlijk niets meer heel was. Ongeveer 300 leden van de Coöp. Ber gingsvereniging „Renate Leonhardt", die zich ten doel stelt het goud van dit 60 km van Den Helder in 1917 gezonken schip te bergen, hebben gistermorgen het be stuursvoorstel besproken om in verband tmet belastingkwesties de vereniging te ontbinden en een naamloze vennootschap, de „Bergingsmaatschappij Renate Leon hardt N.V." op te richten. Na een langdurige discussie werd be sloten uit de aandeelhouders een com missie te benoemen, die samen met het bestuur een advies in deze kwestie zal uitbrengen. Tijdens de vergadering zijn nog diverse mededelingen gedaan over de werkzaam heden. De werkput zal binnenkort zijn afgebouwd. De adviseur van de coöpe ratie, mr dr P. Lucas, deelde echter mede, dat 't in verband met de weersomstandig heden vrij onzeker geacht moet worden, of de berging nog dit jaar zal plaats vinden. De voorzitter, de heer P. Visser, gaf als zijn mening, dat de berging, als het weer meewerkt, binnen tien dagen zal kunnen zijn geschied. t Overzicht aan de voet van de Cauberg met rechts het vernielde monument en links de autobus uit België. (Van onze correspondent). Tal van belangrijke vraagstukken leggen beslag op het denken en handelen van de gehele wereld. Met inspanning van alle krachten wordt getracht de vrede te be waren en de mensheid te behoeden voor zelfvernietiging. Wereldconferenties en schier permanent overleg der staatslieden pogen nieuwe ellende van bom- en atoom- ïevaar te voorkomen, wetenschap en hygiëne hebben in belangrijke mate de ampspoed van epidemieën en volksziekten Peperkt, maar het getal dergenen, die door le gesel van het verkeer worden getrof- cn, blijft ondanks alles wat ter bevorde ring van de verkeersveiligheid wordt ge- laan, toenemen, of op zijn minst station air, zo leidde jhr Th. RoëlI Woensdag- norgen de algemene jaarvergadering in, velke het Verbond voor Veilig Verkeer tield in de Redoutezaal van de Stads- chouwburg te Maastricht. „Wij mogen immers niet tevreden zqn, ildus jhr Roëll. indien wij constateren, dat in ons land het aantal dodelijke verkeers ongevallen gedurende de eerste helft van 1954 ongeveer gelijk is aan dat van het gehele jaar 1953, n.l. 560 in de eerste zes maanden van 1954 tegen 556 in 1953. Het getal is met dat van de overige slachtoffers veel en veel te hoog. Met inspanning van alle krachten moet derhalve voortgegaan worden met het werk voor Veilig Ver keer". De veilig-verkeerspropaganda zal dan ook op zeer systematische en vakkun dige wijze gevoerd gaan worden. In dit verband wees de voorzitter op de nieuwe propaganda-film „Wat doet het verbond voor Veilig Verkeer", welke 6 September in circulatie is gekomen en vervaardigd werd door de film-studio „Het Hog® Vuurse". Met grote waardering heeft het bestuur, aldus de voorzitter, kennis genomen van een rondschrijven, dat onlangs door de minister van O.K. en W. is gericht tot de gemeentebesturen en scholen om de nodige aandacht aan het verkeersonderricht te schenken. Een grote dag, zo ging jhr Roëll verder, voor het Verbond was de aanbie ding op 8 September jl. van het rapport van de commissie voor de belangen van de voetganger in het verkeer aan minister Algera. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat het verkeersexamen voor het jaar 1955 was vastgesteld op Dinsdag 8 Maart, besloot hij met de wens, dat deze algemene vergadering zou mogen bijdra gen tot een nog grotere krachtsinspanning om het beoogde doel: een veilig wegver keer te benaderen. Hierna kwam het jaarverslag over 1953 aan de orde, waaruit bleek, dat in 1953 aan 130.000 kinderen het examenwerk werd uit gereikt. Dit is 35.000 meer dan in 1952. onveiligheid te bestrijden is nog een gnpte krachtsinspanning nodig, want een gemid delde van 4 doden per dag is nog te ont stellend. By de bestuursverkiezing ontstond een zeer uitgebreide discussie, veroorzaakt door de structuur van de statuten van het Verbond, dat alleen Kon. goedgekeurd® verenigingen stemrecht hebben. Deze toe stand zal op korte termyn gewijzigd wor den, doch deze jaarvergadering zat nog werkelijk met het geval en uiteindelijk werden gekozen Hengelo. Drachten. Mid delburg, Hilversum en Arnhem. In d.' middagbijeenkomst sprak ir M. le Cos- quino de Bussy uit Den Haag over de be strijding van de verkeersonveiligheid in Amerika, waar een tendens is om de strijd te coördineren door een staatsorganisatie. In het algemeen zag spreker geen reden aanwezig om de werkwijze van V.V.V.V te veranderen in het belang van veilig verkeer. De heer Ooms belichtte vervolgens de propaganda-actie 1955 onder het motto „Waagt niets in het verkeer", met het doel stelling te nemen tegen de waaghalzerij ln het verkeer. De heer J. Machielsen hield verder een nadere beschouwing over het werk van de commissie „Eenheid in de Verkeersexamens", waarbij ook aan dacht zal geschonken worden aan de leer lingen van het B.G.L.O. Betreffende de verkeersveiligheid bij de bedrüven denkt het bestuur aan het orga niseren van instructie-avonden aan de Hierbij zijn buiten beschouwing gelaten hand van maquettes, filmstroken, lezingen de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar een exclusief examen werd afgenomen. De jeugdverkeerskrant be reikte een oplage van 96.000 en 33 ge meenten hadden eind December 1953 jeugdverkeersbrigadiers. Veel, aldus dit jaarverslag, is in het be lang van de verkeersveiligheid verricht, doch om het monster van de verkeers- enz., terwijl verder de voortgezette ver- keersopvoeding op de middelbare scholen, nijverheidsscholen enz. door een te benoe men commissie zal worden uitgewerkt. Tenslotte werd Middelburg aangewezen als plaats voor de algemene jaarvergade ring 1955, terwijl Arnhem voor de ver gadering van 1956 in aanmerking wenste te komen. De politie van Trier heeft medegedeeld, dat het aantal slachtoffers van de ont ploffingsramp bij Bitburg 29 en niet, zo als aanvankelijk gemeld, 32 bedraagt. Men meende oorspronkelijk, dat de stoffelijke resten van drie personen (behalve de an dere omgekomenen) zich tussen de ruïnes zouden bevinden. Deze mogelijkheid moet thans uitgesloten worden geacht. Het is steeds moeilijk, de situatie van een bepaald ogenblik goed te zien. Zeker is, dat er zich in Nederland momenteel veel wijzigingen en kenteringen merkbaar maken. Enerzijds is er een verblijdende bezinning in vele geesten, anderzijds zijn. er echter veruiterlijking en verwarring. Er is een groeiend verlangen naar eigen en meer verantwoord geestelijk leven, maar er is ook veel vervlakking en verzinneiy- king. Z.K.H. prins Bernhard is Woensdag, na een vlucht van twee uur, uit Pretoria te Durban aangekomen. De prins werd op het militaire vliegveld Reunion begroet door de gouverneur van Natal, Douglas Shepstone, burgemeester Percy Osborn en de militaire bevelhebber van Natal, bri gade-generaal William Hingeston. Onder weg had de Prins, die zelf zijn „Dakota" bestuurde, een prachtig gezicht op het dal van de duizend heuvels tussen Pieter- maritzburg en Durban. Het eerste deel van de vlucht had de prins boven de wol ken afgelegd. Toen de Dakota op ReunioD landde, scheen de zon. De vorstelijke bezoeker werd door on geveer dertigduizend mensen van alle rassen, die zich langs de achttien kilo meter lange weg van het vliegveld naar de stad hadden opgesteld, luide toege juicht. De Prins was vergezeld van de Nederlandse ambassadeur, de heer J. van den Berg. Na een kort bezoek aan zijn hotel begaf de Prins zich naar het stad huis. Aldaar bevonden zich honderden Ne derlandse immigranten, die de Prins be- .Wilhel- groetten met het zingen van het mus". Op een ter ere van de Prins door gou verneur Shepstone gegeven noenmaal, zeide prins Bernhard, dat hij meer dan voldaan was te zien, hoe Natal na zovele conflicten in het verleden een provincie van rust en welvaart is geworden. Hij wenste Durban geluk met zijn honderd jarig bestaan en de bereikte resultaten. Vele Nederlanders hadden zich in Durban gevestigd en deel gehad aan de enorme ontwikkeling van de laatste jaren. „Ik hoop, dat zij in staat zullen zijn hun ac tiviteit in handel, scheepvaart' en indus trie te vergroten en in belangrijke mate deel te nemen aan de verdere ontwikke ling van Natal als deel van een land. dat thans in opbouw is", aldus de prins. Gouverneur Shepstone heette Prins Bernhard welkom als „vertegenwoordiger van een groot en dapper volk". Volgens de gouverneur worden overal ter wereld be wijzen gevonden van de invloed van Ne derland op de wereldgeschieder bijdragen tot de beschaving, beeck en zijn opvolgers hadden derd jaar geleden de eerste zaden lonisatie aan de Kaap geplant. De landse beschaving schoot wortei. spreidde zich en smolt samen met de Unie van Zuid-Afrika, n zijn Rie- hon. r ko erier- ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1