'n Jaar geleden werd kardinaal Wy szynski gearresteerd Huurverhoging dient uiterlijk 1 Juli 1955 in te gaan WYBERT SKETCH Psychologie van de tbopatiënt Studentenkrijg in Tilburg Brittannië belooft vier divisies tot 1998 op continent te legeren Het Vaticaan herdenkt een droeve datum Wees toch veeleisend VEERTIG JAAR KATHOLIEK HUISVESTINGSCOMITÉ Juichende stemming in Londen De tragedie van de ..Kerk der Stilte" mag nooit uit onze gedachte zijn Voorzitter Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond: Fiscale verlichtingen vóór gestelde datum invoeren Twee zwakke plekken i™», in onze economie Vervanging ijzeren long Beslag op geldmiddelen Ogem opgeheven Maakt tuberculose cynisch? Delftenaren belegerden de „soos" Plannen voor twee nieuwe tehuizen „Historische beslissing" welke succes van conferentie vrijwel verzekert Londense stakers zoeken internationale steun Ook zes procent voor mijnarbeiders Ernstige botsing te Breda DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 Rond de Opperpriester Bewuste eenheid I.M.F. EN WERELDBANK Volgende jaarvergadering te Istamboul Hulde en verguizing Overal dreigt besmetting In Den Bosch: Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd Vrouw inmiddels overleden Dr DREES NAAR ENGELAND LOONSVERHOGING IN ZUIVELINDUSTRIE APART VAN SMAAK Vrij grote schade Dulles, waarschuwing De bewapeningscontrole Vrachtwagen reed op militaire auto ZIJN EIGEN GETUIG- SCHRIFT OPGEMAAKT Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Woensdagavond, dat de primaat van Polen, Het was dezer dagen een jaar geleden, dat de primaat kardinaal Stefan Wyszynski, na een urenlange huiszoeking in zijn residentie werd gearresteerd en weggevoerd naar een plaats, die zelfs nu nog steens niet bekend is. Deze trieste verjaardag vormde voor het Vaticaan een aanleiding om opnieuw de aandacht te vestigen op de niets ontziende Kerkvervolging in alle landen achter het IJzeren Gordijn en in het katholieke Polen in het bijzonder. Het officiële orgaan van het Vaticaan, de Osservatdre Romano, wijdde een groot hoofdartikel aan de heldhaftige primaat van Polen, terwijl ook in de „Ouotidiano" een officieus hoofd artikel verscheen van de hand van Carlo Adami, achter welk pseudoniem een gezagvolle persoonlijkheid schuil gaat. Bij het lezen van deze artikelen en van de teksten der uitzendingen van Radio Vaticana gewijd aan de kruisweg van Po len, wordt men door twee dingen getrof fen' op de eerste plaats door de omstan digheid dat het toch maar mogelijk is in het midden van deze verlichte, moderne twintigste eeuw dat millioenen en mil- lioenen mensen op verschrikkelijke wijze in hun heiligste gevoelens, in hun diepste overtuiging en in hun meest elementaire vrijheden worden geschonden en aange rand En op de tweede plaats, dat de Wereld de vrije, democratische wereld zich zo bitter weinig aantrekt van deze vreselijke realiteit. En men moet moeite doen om zich de ge loofswaarheid van 't „Mystieke Lichaam" voor ogen te stellen, waarin immers 't HJ- den de vervolging en de eenzaamheid een onvervangbare plaats innemen in het kader van de „goddelijke economie". Ten slotte beseft men nergens zo duidelijk wat deze eenheid van Christus Mystieke Lichaam beduidt als juist hier in Rome, waar de zetel is van het opperbestuur van Gods Kerk. En de gedachten gaan thans uit naar de bejaarde Opperpriester, die immers Christus' plaatsbekleder is op deze aarde En men voelt zich plotseling getroffen door de diepe betekenis van dat ene wat paus Pius XII bij voorkeur van Zichzelf zegt, n.l. dat Hij „de gemeenschap pelijke vader" is van alle zielen. kennen zal en over wie de geschiedboeken zullen zwijgen, omdat zoals de Osser- vatore schrijft: „niemand ooit hun naam en het doorgestane lijden zal kennen". Als één van de ledematen van 't lichaam lijdt, lijdt het gehele lichaam. En dit geldt zeer' beslist ook voor 't Mystieke Lichaam van Christus. Nu in deze dagen de Kerk de schandelijke arrestatie herdenkt, van een van Haar kardinalen en de vervolgin gen in het katholieke Polen overweegt vervolgingen, waarvan wij vrije mensen, ons geen voorstelling künnen maken moeten de katholieken over de gehele we reld zich in gedachten verenigen met deze lijdende ledematen. Wij moeten ons scha ren rond de Opperpriester, die niet alleen Christus plaatsbekleder is op aarde maar tevens tegenover God de gehele mensheid vertegenwoordigt. Ook indien de wereld zich afkeert en deze immense tragedie niet wenst te zien, ook als de officiële wereld met de beulen omgaat als met ge lijken. mogen de katholieken, de lidmaten van het Mystieke Lichaam, nimmer ver geten dat zij één zijn en hoe zij één zijn. En dat het kwaad en het lijden aangedaan aan de minste hunner broeders, ook direct hun aangaat. Geen wraak, geen vergelding, maar, zoals de H. Vader steeds weer her haalt: verdraagzaamheid, geduld en ver giffenis. En bovenal: gebed. In het rots vaste vertrouwen, dat „de krachten der hel Haar de Kerk nimmer zullen overschaduwen" De gouverneurs van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds heb ben besloten, dat de volgende jaarverga dering van de instellingen van Bretton Woods in de tweede helft van September 1955 te Istamboel zal worden gehouden. In dit verband moeten wij de onverge telijke algemene audiëntie vermelden, welke jongstleden Zondag te Castel Gan- dolfo plaats vond. Op die middag kwamen ruim tienduizend mensen uit alle delen van de wereld in 't kleine bergstadje tezamen met als enig doel Pius XII te zien en Zijn zegen te ontvangen. Nooit tevoren hebben wij zo duidelijk aangevoeld, hoe fascine rend deze uitzonderlijke persoonlijkheid is voor de wereld waarin wij leven. En toen wii Hem zagen verschijnen, de toejuichin gen hoorden losbarsten en de ontroering zagen van deze ontzaglijke menigte heb ben wij ons toch even verbaasd. Tenslotte betrof het hier een massa, die uit alle delen der wereld afkomstig was; er waren misschien evenveel niet-katholieken als katholieken En het gehele stadje, dat nog geen drieduizend inwoners telt, leek onder de voet mjelopen door deze zeldzame in vasie. De H. Vader sprak in zees talen en zei tot de onafzienbare menigte, hoezeer Hij het waardeerde, dat zij gekomen was en hoezeer Hij het betreurde, dat het Hem niet meer mogelijk is om inniger contact te zoeken en met hen allen te spreken. Hij voegde er de ongewone woorden aan toe: „Wij zijn niet meer jong. Wij voelen ons vermoeid, maar Wij zien dat. u dit begrijpt en Wij zijn er u des te dankbaarder om". Een diepe stilte viel, die echter direct verbroken werd door een der meest op rechte en meest ontroerende huldebetui gingen. die paus Pius XII misschien ooit gebracht zijn. Op dat moment zagen wij, hoe vermoeid Hij wei was en hoe zwaar hem de inspan ning viel Op dat moment ook moesten wij denken aan de verantwoordelijkheid, die Hij draagt en aan de kennis, die Hij bezit. En bij dit laatste gingen onze gedachten als vanzelf uit naar kardinaal Wyszynski, die als een misdadiger werd gevangen ge nomen en wiens verblijfplaats zelfs nu, na een jaar, nog niet bekend is. Paus Pius XII is zonder enige twijfel een der meest vooraanstaande persoon lijkheden van onze tijd. Uit alle wereld delen komen de mensen om Hem te zien, Hem toe te juichen en Hem te huldigen, want Hij vertegenwoordigt de Rooms- katholieke Kerk. Maar diezelfde Kerk wordt op hetzelfde moment op de meest verschrikkelijke wijze vervolgd. Deze tijd waarin iedereen de mond vol heeft van „vrijheid" en van „rechten van de mens (die door de regering van Sovjet-Rusland als eerste werden ondertekend)! En wij moesten er aan denken, dat deze Paus nog nooit een beschuldiging heeft geuit en nooit anders heeft gedaan dan verdraagzaamheid, geduld en vergiffenis prediken, terwijl Hij beter dan wie ook, weet hoe verschrikkelijk het onrecht is, hoe troosteloos de onverschilligheid en hoe vooruitzichtloos de positie van mil lioenen en millioenen, van wie Hij zich de geestelijke Vader weet. En terwijl Hij met Zijn prachtige han den de ontroerde menigte groette en ze gende, zagen wij in een flits de standvas tige „Kerk der Stilte" voor ons, met haar martelaren haar slachtoffers, baaJ 'eiders, die voorgingen in de gevangenschap en 't lijden en de langzame vernietiging, ue kardinalen Mindszenty, Wyszynski, aie- pinac, de bisschoppen Beran en Gros en ae zeer talrijke prelaten, die weggevoerd en misschien reeds gedood zijn. En achter hen de onafzienbare schare van priesters gelovigen die waarschijnlijk nooit iemand (Van onze Haagse redactie) De nieuwe huurverhoging dient niet later dan uiterlijk 1 Juli 1955 in te gaan. Tegelijkertijd moeten dan fiscale compensaties, zoals door de S.E.R. worden voorgestaan, mogelijk gemaakt zijn. Voorts is een spoedige aanpas sing van de tarieven der loon- en inkomstenbelasting aan de gewijzigde si tuatie, ontstaan door de loonsverhoging, geboden. Dat wil dus zeggen ver laging der tarieven eerder dan per 1 Januari 1956, omdat anders de Over heid door de progressiviteit in de schalen extra inkomsten geniet, welke niet gemotiveerd kunnen worden. Een bestemmingsheffing op de huren tenslotte zou een zeer onrechtvaardige belasting zijn van de reeds zozeer getroffen huizenbezitters. Dit is de mening van mr F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, welke hij van morgen kenbaar maakte in een rede voor de algemene vergadering van dit verbond, die in het Kurhaus te Scheveningen gehouden werd. In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met Een toestel ter vervanging van de ijzeren long is onlangs door een hoog leraar van de universiteit te Rennes, De- nis Leroy, tijdens het wereldcongres voor poliomyelitus gedemonstreerd. Het toestel gaat uit van het principe van ademhaling door schommeling. Door de zieke te schommelen kan een ver plaatsing van de inwendige organen worden veroorzaakt, waardoor een ab soluut physiologische middenrifadem haling begunstigd wordt. De zieke kan hierbij onder de beste physiologische omstandigheden worden geplaatst. Het toestel kan eveneens ge bruikt worden in alle gevallen, waar snel tot het bewustzijn komen noodzakelijk is: zoals bij dreigende verstikking, ver drinking of electrocutie. Eveneens in gevallen van verlamming van de ademhaling, waarbij de bronchiën zijn aangetast en het slikken bemoeilijkt wordt. (Van onze correspondent) A*an het huis van het alleenwonende bejaarde echtpaar S. in de Panlus Potter straat 11 te Den Bosch bevonden zich gis termorgen een dokter en een kapelaan uit de Mnntelparochie om de oudjes een bezoek te brengen. Op hun kloppen kre gen beiden geen gehoor, hoewel aangeno men moest worden, dat het echtpaar zeker thuis was. Het ergste vrezende, verschafte men zich daarom door het inslaan van een ruit toe gang tot de woning. Tot grote ontsteltenis van de dokter en de kapelaan bleek dat het echtpaar, door kolendamp vergiftigd, nog te bed lag. De oude vrouw was reeds overleden. De man, een gepensionneerd controleur van de dienst voor Sociale Zaken werd in allerijl naar het Groot-Ziekengasthuis ver voerd. Daar kon hij vrij spoedig worden bijgebracht. Voor zijn leven bestaat geen vrees meer. Het ongeluk was te wijten aan het feit, dat de kachelpijp geheel was afgesloten, zodat de kolendamp de kamer binnen stroomde. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren vervroegd arrest gewezen in de zaak van de beslaglegging op geldmidde len van de Overzeese Gasmaatschappij (bij de Nederlandse Handelmaatschappij) door de Erven Eman (Aruba). Opheffing van het beslag, dat door de President van de Rotterdamse Rechtbank was vastgesteld op 3 millioen en tegen welke uitspraak de Ogem in beroep was gegaan, is thans bevolen. Het vonnis van de President van de Rechtbank te Rotter dam is vernietigd. Z.Exc. minister-president dr W. Drees is vandaag naar Engeland vertrokken voor een particulier bezoek van enkele dagen. Onder meer zal hij het Labour-congres in Scarborough bijwonen. Dr Drees zal waar schijnlijk Zaterdag terugkeren. In de gis'teren gehouden vergadering tussen de werkgevers- en werknemers organisaties in de zuivelindustrie is over eenstemming bereikt over de toepassing van de algemene vergunning tot verhoging der rechtens geldende garantielonen- Be sloten is het college van rfijksbemiddelaars te verzoeken, goedkeuring te verlenen tot het verhogen der lonen met ingang van 3 October. 10 (tukt 40 ct. 20 stuk» 80 ct. 50 stuks f 2— 20 stuks cerktlppud 80 eb (Van onze medische medewerker) In de romans, waarin de tuberculosepatiënten beschreven worden, kan meu herhaaldelijk bijna ongelooflijke staaltjes van wrange humor lezen. Des tijds zal galgenhumor m.i. wel eenzelfde oorsprong hebben gehad. Op lugubere wijze spreken de kurende longlijders in het sanatorium over hun ernstige toestand en over de dood. Bij een psychologisch onderzoek heeft men geconstateerd niet alleen, dat 65 pet van de patiënten zichzelf cynisch vindt geworden, maar ook dat dit afhangt van de ernst en duur van de ziekte: onder wie langdurig en ernstig ziek zijn, blijken er meer cynisch geworden te zijn. De heer De Graaff zeide, een spoedige huurverhoging om drie redenen urgent te achten. In de eerste plaats moet recht worden gedaan aan de huiseigenaren, die nog altijd de dupe zijn gebleven van de Icon- en prijspolitiek. In de tweede plaats dienen de loonconsequenties van de on vermijdelijke huursanering zo spoedig mogelijk „onder de ogen te worden gezien In de derde plaats is het in het belang van de volkshuishouding, dat binnen niet al te lange tijd het moment benaderd wordt, waarop het huurpeil kan worden afgestemd op de kosten van rendabele nieuwbouw. Loonpolitiek Over de toekomstige loonpolitiek zei mr De Graaff, dat naar hij hoopte de Stich ting van de Arbeid morgenochtend of anders zeer binnenkort de laatste hand zou kunnen leggen aan de nota hierover. Deze nota zal een voorlopig stuk zijn in die zin, dat de voorstellen nader in het organisatieleven en in de openbaarheid zullen kunnen worden beoordeeld Zonder op deze voorstellen vooruit te willen lopen, merkte spreker op, dat een sectorsgewljze liberalisatie van de loon politiek hem irreëel voorkomt. De oplos sing zal gezocht moeten worden in een systeem met een zekere coördinatie en met een beperkte vrijheid. Het verheugde de heer De Graaff, dat bij de jongste loononderhandelingen een basis is gevonden, waarop partijen zich hebben kunnen verenigen. Dat de overeen stemming compleet is geweest vond hij een groot voordeel, want in deze tijd dient de eendracht binnenslands zo groot mogelijk te zijn Daarom betreurde hij het einde van de samenwerking in de Raad van Vakeentralen zeer. Toch ontveinsde de heer De Graaff zich niet, dat de vergunning tot 6 pet loons verhoging niet overal zal kunnen worden toegepast Een loonstijging van rond 15 pet binnen een jaar tijds de 5 pet van Januari betekende in werkelijkheid ge middeld een verhoging van 9 pet zal voor tal van bedrijven moeilijkheden kun nen opleveren. Mr De Graaff zag twee zwakke plekken in onze economie Tussen 1952 en het eer ste half jaar van 1954 zijn de exportprijzen met 15 pet gedaald. En hoewel he. volume steeg, vertoonde het betalingsbalansover schot van het goederen- en diensten verkeer een daling. Verlaagde prijzen en stijgende kosten kunnen wanneer dan niet verhoogde productiviteit de moeilijk heden opvangt licht de situatie doen ontstaan, dat niet meer lonend kan wor den geëxporteerd. De tweede zwakke plek 's- dat het investeringsniveau ten achter is gebleven bij de taakstelling. In het verdere verloop van zijn rede stipuleerde spreker, dat de lonen van de handarbeiders gunstiger liggen in ver houding tot het vooroorlogs peil dan die van andere categorieën inkomenstrekkers. Teneinde nieuwe nivellering te vermijden beval hij aan om een overeenkomstige verhoging als toegekend wordt aan de weekloners toe te staan aan het personeel op maandsalaris. Wanneer bil een toekomstig onderzoek in verband met een eventuele loonsver hoging nog eens opnieuw het verloop van de handarbeiderslonen en het verloop van bet nationale inkomen per hoofd der be roepsbevolking vergeleken zou worden, zou meer aandacht moeten worden besteed aan de vraag of het juist is uit te blijven gaan van de relatief gunstige inkomens positie van de handarbeiders als groep in de jaren 1949 e.v. De overspanning van de arbeidsmarkt in de bouwsector zou zijns inziens vermin derd kunnen worden door intensivering van de door de overheid ingevoerde regu- larisatie van de objecten. Grondoorzaak van de overspanning is, dat ei teveel werk tegelijk aan de markt wordt gebracht. Het beoogde doel van 65.000 woningen per jaar zou gemakkelijker bereikt kunnen wor den, indien er minder woningen tegelijk in uitvoering zouden worden gegeven. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben studenten van het Delftse „Sanc- tus Virgilius" een „bezoek" gebracht aan de Tilburgse „Sint Olof". een bezoek dat zich uitte in een „prachtig" geslaagde vecht- en smijtpartij voor de muren van de Tilburgse studentensociëteit, waarbij lichtgewonden vielen en vrijwel alle rui ten van de „soos" aan diggelen werden ge smeten. Door de wat late groentijd in Delft waren de studenten daar in de gelegen heid Tilburg met een h zoek te vereren, iets wat sinds 1947 niet meer was voor gekomen. Het bezoek was daags tevoren aangekondigd maar werd toch maar wei nig serieus genomen. Een telefoontje in de late avonduren bracht „St Olof" in rep en roer, te laat echter om een gedegen afweer op te bouwen. Het gebouw werd aan alle kanten afgesloten en de deuren werden gebarricadeerd. De met autobus sen aangevoerde Delftenaren werden on middellijk na hun aankomst „ontvangen" met emmers met water, die over hun hoof den werden uitgestort. De gasten lieten zich niet onbetuigd en begonnen te smij ten met lege flessen, zodat de toestand al gauw kritiek werd. De eerste lichtgewon den vielen te betreuren. Tilburg greep toen naar aangelengde kajk en borden en het „feest" ging onverstoord verder. Een aanval achterom werd „bloedig" af geslagen en aan de voorzijde wist met stand te houden, totdat met een boom stam de poorten werden gerammeid. In- geslagen en aan de voorzijde wist men ruiten van boven tot onder het begeven, zodat de senaat toen meende dat het tijd werd om de vrede te tekenen. De aange richte schade is vrij aanzienlijk. Men koes tert echter de verwachting, dat deze op bevredigende wijze zal worden geregeld. Zeker zal men daarvoor niet de gelden aanwenden, die de Tilburgse studenten sedert een week verzamelen tijdens een huis-aan-huis-actie, aangezien deze zijn bestemd voor een nieuwe soos in de nabij heid van het te verwachten nieuwe hoge schoolgebouw. Het verbroederingsfeest heeft tot in de vroege ochtenduren voortgeduurd. Men was unaniem van oordeel, dat de Tilburg se politie (de brandweer was bij oproep zelfs helemaal niet verschenen) zich uiter mate sportief heeft gedragen. Naar wij vernemen zijn de Tilburgse studenten zelf ook nog van plan een „bezoek" aan een studentensoos ergens in Nederland te brengen. Allerlei psychologische wegen voeren tot het cynisme. Zo ontstaat door het lang durig contact met de ziekte een ver trouwdheid ermee waardoor het maken van grapjes over zijn eigen niet ongevaar lijke toestand mogelijk wordt. Men zou kunnen zeggen, dat deze patiënten te fami liair worden met hun tuberculose. Zo een voudig is het echter niet, want de thuis- kurenden worden niet zo gauw cynisch, Hieruit moet men wel concluderen, dat de gemeenschap, het contact met andere lijders, dit cynisch worden in de hand werkt. Bij patiënten, die zich zelf observeren, kan men verklaringen verwachten van hun cynische gesteltenis. Het cynisme kan gebruikt worden als een facade, een middel om zich te harden tegen de ziekte Het kan ook een poging zijn om door lachen het vreselijke van het lijden te ver minderen, of zoals een patiënt eens zei. men kan er niet altijd om huilen. Het 's duidelijk, dat hier het verblijf in een sana torium van betekenis is, evenals bij de patiënten, die door anderen met cynische grapjes bang te maken zichzelf flink voe len. Het is alsof zij door het oproepen van angst bij anderen zichzelf proberen gerusl te stellen. Toch deprimeren de jaatiënten elkaar met hun cynische grapjes en uit latingen. Bij anderen is de cynische houding t.o.v de tuberculose meer een poging om juist bij gezonde medemensen troost en mede lijden op te roepen door te aggraveren d.i de ziektetoestand erger voor te stellen dan hij is. De achtergrond ervan is dan de be hoefte aan steun. Psychologisch kan men het cynisme in al deze gevallen opvatten Wynahd Fockink Te Den Bosch heeft gisteren het Ne derlands Katholiek Huisvestingscomité ae dag herdacht, waarop het voor veertig jaar te Leiden werd opgericht. De stich ting neemt de huisvesting op zich van kinderen, alsmede hun verzorging in kampen. Ue voorzitter, mgr drs J. van Overbeek, opende de jaarvergadering met te consta teren, dat men trots kan terugzien op het afgelopen jaar. Onze kinderuitzending, aldus spreker, alsmede de hulpverlening bij rampen heeft niet alleen voor het ka tholieke volksdeel maar ook voor geheel Nederland grote betekenis gehad. Het werk na twee wereldoorlogen heeft bij zonder veel goodwill gekweekt, niet al leen in Nederland, maar vooral in het buitenland. Hij wees verder op het grote voordeel van een katholieke kinderuit zending in Nederland. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat in 1953 6987 kinderen werden uitgezonden. Er werd ook deelgenomen LONDEN, Woensdagavond. De Negen-mogendhedenconferentie verkeerde gisteren aan het einde van de tweede dag van haar zitting in een juichende stemming. Minister Eden had namens Groot Brittannië het verlossende woord gesproken, dat, naar men thans wel verwachten moet, het succes van deze minister- bijeenkomst waarborgt. De Britse regering heeft eindelijk de stap gezet, welke Frankrijk met zoveel aandrang van haar heeft gevraagd: zij heelt zich verbonden tot grotere en duurzamer militaire verplichtingen op het Europese continent. Vier Britse divisies benevens een tactische luchtmacht zullen voor de 44 komende jaren op het vasteland worden gestationneerd en. voor de duur van het Atlantische pact, onder het opperbevel worden geplaatst van de N.A.T.O.-opperbevelhebber in Europa. aan een totstandkoming van een katho liek Asthmacentrum. Voorts werden 492 buitenlandse kinderen opgenomen in Ne derlandse gezinnen. Omtrent de Oost- priesterhulp deelde de secretaris mede, dat 165.000 hiervoor was uitgegeven. In een inleiding over gezinsrapporten sprak verder nog mej. Van den Besselaer, maatschappelijk werkster van het Katho liek Sociaal-Charitatief Centrum te Den Bosch. Na de pauze had de eigenlijke herden king plaats. De feestredenaar pater Stof fels S.J. herdacht de grote figuren, mgr Diepen en mgr Prinsen. Voorts bracht hij dank aan de heer Jos van Macklenberg, thans penningmeester, die gedurende bijna 30 jaar de stuwende kracht is ge weest. Tijdens de vergadering werd voorts meegedeeld, dat plannen in bewerking zijn tot stichting van een tweede kolonie huis en van een huis voor debiele kin deren. De betekenis van deze stap krijgt pas goed relief, als men bedenkt dat dit voor de eerste maal is in de eeuwenlange ge schiedenis van het Britse eiland, dat het een dergelijke duurzame verbintenis aan gaat. Hoewel de „splendid isolation" een reeds lang verlaten theorie was, bleef Groot Brittannië niettemin beducht voor elke ingrijpende binding en was het on danks alle smeekbeden niet verder te be wegen dan de één-divisie-garantie welke het de Fransen voor de toenmalige E.D.G. wilde geven. In dit licht valt het enthou siasme te begrijpen, welke zich van Eden's ministeriële toehoorders meester maakte, toen zij het Britse besluit vernamen. Mendès-France riep ontroerd uit, dat hiermee Frankrijks „hoogste verwachtin gen" vervuld waren. Bondskanselier Adenauer voorspelde, dat dit een histo rische daad was en, meer op korte termijn concluderende, verwachtte hij, dat, met deze ontwikkeling van de conferentie, morgen (Donderdag) het einde van de werkzaamheden verwacht kon worden. Iedereen feliciteerde Eden met deze „daad van Europees leiderschap" en men deed dat op zijn eigen manier. De Belgische minister Spaak miste ook op dit moment zijn rhetoriek niet, zeggend dat „een hal ve eeuw van Frans verlangen was ge stild". Onze minister Beyen noemde het besluit „van enorm belang en hoopvol voor de toekomst van Europa". Minister Eden, permanent voorzitter van de conferentie, deed zijn climax- voorstel na een uitvoerige rede van zijn Amerikaanse collega Foster Dulles in de middagvergadering. Het standpunt van Amerika, dat door Dulles ontvouwd werd en dat de Britten vermoedelijk wel uit Dulles voorbesprekingen met Eden be kend zal zijn geweest, zal niet nagelaten hebben de Britse regering in de thans in geslagen richting te drijven. Foster Dul les betoogde n.l., dat het échec van de E.D.G. een verpletterende ontgoocheling in de V.S. had veroorzaakt, met name in het Congres. Met het oog hierop, zei Dul les „in alle openhartigheid" te moeten verklaren dat de president der V.S. onder de huidige omstandigheden de tot dusver gevolgde politiek van militaire hulp én van de aan de E.D.G. gedane militaire beloften (n.l. het handhaven van Ameri kaanse troepen in Europa zolang de com munistische dreiging duurt) gestand doen Maar, zo vervolgde hij, de Amerikaanse regering zou alles doen, wat in haar ver en de belofte te hernieuwen, doch alles hing in dit opzicht van Europa zelf af en meer in het bijzonder van de uitkomst van deze conferentie. Hij wees er nog eens op, dat volgens het Amerikaanse constitutionele systeem alléén de president kon uitmaken, waar heen Amerikaanse troepen gezonden kon den worden eri dat op dit punt geen en kele president zijn opvolger kon binden. Het hing, wederom, van Europa af, of het een mate van samenwerking kon vinden, die duurzaam de Amerikaanse regering aan zich zou kunnen verplichten. Dulles betoog, dat, naar verluidt, dui delijk was zonder de vermaarde Dul- lesiaanse scherpte, maakte diepe indruk. Eden bedankte hem in treffende bewoor dingen en bracht hulde aan Amerika's edelmoedige hulp in de naoorlogse jaren. En zonder het met zoveel woorden te zeg gen, getuigde hij er vervolgens van de Amerikaanse wenk te hebben begrepen door de verklaring af te leggen, welke' wij hierboven reeds vermeldden. Eden noemde het besluit van zijn regering „een formidabele stap", die niet dan na ernsti ge overwegingen door hem en zijn colle ga's was gezet. De Britten stellen wel enige voorwaarden. De eerste is vanzelf sprekend: de conferentie moet een succes opleveren. De tweede is, dat Groot Brit tannië in geval van een „acute noodtoe stand" troepen moet kunnen terugtrek ken zonder toestemming van zijn bondge noten. Bovendien: mocht de nieuwe ver plichting een te zware financiële last voor Groot Brittannië blijken, dan zou de Britse regering de Atlantische Raad uit nodigen om de regeling te herzien, onder welke thans de troepen op het Europese continent gehouden worden. Minister Eden stelde zjjn aanbod af hankelijk van een welslagen der crefe rentie. En hoewel het duidelijk is, dat juist dit aanbod de kansen op een wel slagen vrijwel tot zekerheid maakt, blij ven er niettemin nog andere moeilijk heden over, zij het dan, dat die thans ninder onoverkomelijk zullen blijken mogen lag, om Europa te blijven steunen j Deze liggen in Mendès-France's plan voor een feitelijke controle op de Westduitse herbewapening. De Franse premier zei weliswaar, dat Eden's aanbod Frankrijks hoogste ver wachtingen had vervuld, maar wij lieten zijn toevoeging weg, n.l. „op dit vitale punt". Indien hij de klemtoon op het woordje „dit" wil laten vallen, zal hij morgen (Donderdag) nog vechten voor een zo onverkort mogelijke aanvaarding van de plannen, die hij Woensdagmorgen bij zijn „verhoor" door zijn acht collega's nog uitvoeriger heeft geschetst, dan hij daags teVoren reeds gedaan had. Mendès- France wenst geen vermindering, in ver gelijking met de E.D.G., van het aantal Duitse manschappen (ongeveer een half millioen), dat onder de wapenen zal komen. Hij wenst echter, dat in de door hem gewilde z.g. dekkingszones en dat is in zijn bedoeling al het gebied ten Oosten van de Rijn, dus ook het Ruhrge- bied! geen enkele zware oorlogsindus trie zal worden gevestigd. Dus géén tanks, kanonnen, zware ammunitie of vliegtuigen, laat staan atoomwapens, chemische wapens of bacteriologische wapens. In een niet nader bepaalde zone ten Westen van de Rijn, dus in het des betreffende deel van Duitsland maar ook b.v. in Frankrijk zou de bewapening moe ten worden beperkt tot middelzware wapens. Zoals reeds gemeld wenst Frankrijk, dat alle nieuw op te richten wapenfa brieken, dat wil dus o.m. zeggen alle wapenfabrieken in Duitsland, gemeen schappelijk eigendom van de landen van het Brusselse pact zullen zijn, die even eens de controle op de gehele bewape ning «zullen uitoefenen. Dit controle lichaam zou, naar verluidt, volgens de Franse premier met algemene stemmen moeten beslissen over eventuele .verho ging van de manschappencontingenten en over eventuele uitzonderingen op de re geling voor de bewapeningsindustrie. In andere gevallen zou een meerderheidsbe slissing mogelijk moeten zijn, hetgeen een beperkte mate van supranationaliteit zou betekenen. De Franse voorstellen ontmoetten, vóór Eden's rede, enkele sombere gezichten vanwege de duidelijke Westduitse discri minatie. Na de Britse voorstellen meende men, dat men nu gemakkelijker tot een compromis zou komen. Aan dit compromis is de onvermoei bare bemiddelaar, de heer Spaak, vol ijverig bezig en het komt Donderdag in behandeling. Spaak bereikte Woensdag reeds, dat de uitgebreide Brusselse ver dragsorganisatie de beslissing krijgt over de omvang der contingenten, zoals de Fransen willen, en dat deze organisatie ook de leiding krijgt in de controle der bewapeningsindustrie, over de nadere re geling waarvan men dus op de derde con ferentiedag met nieuwe moed en vervuld van grote verwachtingen aan het werk gaat. als overcompensatie van angst door onver schillig t.o.v. lijden en dood te doen. Ook verbittering, zowel over het verloop van de ziekte als over de houding die de buitenwereld soms aanneemt, voert tot een cynische houding- In de verbitterde gestel tenis speelt agrassiviteit, die zich niet uiten kan, een rol bij het ontstaan ervan. Opval lend is de hardheid, waarmee deze cate gorie cynische patiënten over het sterven van hun medepatiënten spreken. Ook dit is een poging om zichzelf tegen hun angst, hun doodsangst, te beschermen. Het cynisme is bij deze patiënten een aanpassing aan hun ziekte. Het is echtet een schijnaanpassing, omdat de angst slechts schijnbaar overwonnen is en in het onbewuste blijft doorwerken. Het is een psychisch ongezonde levenshouding. Het cynisme is, evenals de berusting en het opgeven, een vorm van passieve levenshouding t.o.v. eigen ziekte. Elke passieve houding heeft een ongunstige invloed op het verloop van de tuberculose- Berusting mogen we niet verwarren met een aanvaarden van het lijden. Het aan vaarden is een actieve levenshouding, die de ziekte als een gegeven realiteit aan- vaardi en derhalve er het beste van tracht te maken hetgeen de genezende krachten in de patiënt activeert. Dr v. Helsdingen, die een uitvoerige studie over de psychologie van de tuber culosepatiënt heeft gemaakt, ziet in de actieve aanvaarding de gunstigste levens houding voor diens ziekte. De actieve aanvaarding is iets anders dan strijd tegen de ziekte. De patiënt, die tegen zijn ziekte vecht, wil au fond niet erkennen, dat hij ziek is Hij wil niet ziek zijn, hij kan niet ziek zijn en aanvaardt derhalve zijn tuberculose niet, waardoor zelfbedrog in de hand wordt gewerkt. Een krampachtig tegenspartelen tegen de tuberculose heeft een slechte invloed op het verloop van het ziekteproces, evenals het passieve opgeven. De leiders van de achtduizend stakende werf arbeiders te Londen hebben Woens dag verklaard, dat zij alles in het werk stellen om hun arbeidsgeschil tot een internationale zaak te maken. Zjj zeiden de steun te hebben verkre gen van de onder communistische leiding staande „Wereldbond van vakverenigin gen" en om steun te hebben verzocht bij het anti-communistische „Internationale verbond van vrjje vakbewegingen". Het doel van de stakers is. dat ieder schip, dat voor herstellingen van Londen naar een andere haven gaat, op de „zwarte lijst" wordt gezet. Naar aanleiding van het besluit van de regering inzake loonsverhoging heeft de mijnindustrieraad tijdens zijn gisteren ge houden vergadering nieuwe verordeningen vastgesteld betreffende het grondloon der houwers en betreffende het beginloon der arbeiders van functiegroep lila. Bij deze verordeningen worden bedoelde grond loon en beginlonen waarvan de overige lonen worden afgeleid met 6 procent verhoogd en onderscheidenlijk vastgesteld op 14.31 per dienst en 1.05 per uur. Tevens stelde de raad wijzigingen vast in de verordening betreffende de arbeids voorwaarden der aspirant-beambten en beambten. De salarisschalen der aspirantbeambten en beambten wor den hierbij vervangen door nieuwe schalen, welke eveneens een ver hoging van 6 procent inhouden. De ver ordeningen zullen, na goedkeuring door de minister van Economische Zaken, in wer king treden op 1 October 1954. De raad machtigde voorts het dagelijks bestuur stappen te ondernemen om eveneens te komen tot een verhoging van de kinder toeslag met 6 procent. (Van onze correspondent)- Gisteren is op de Teteringsedijk te Breda bij de Driesprong een militaire vrachtauto, waarin soldaten werden ver voerd en die uit Breda kwam, in botsing gekomen met een trekker, die uit de rich ting Tilburg kwam aangereden en een landbouwmachine sleepte. Vermoedelijk is het ongeluk veroorzaakt, doordat de trekker geen voorrang gaf. Acht van de inzittenden van de militaire wagen werden gewond, een van hen zeer ernstig, zij het niet levensgevaarlijk, vier minder zwaar, terwijl de overige drie lichte kwetsuren opliepen. Allen zijn naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd. Wegens het valselijk voor zich zelf op maken van een getuigschrift, waarmede hij met succes bij de gemeente Nieuwkoop voor de functie van architect gesolliciteerd had, heeft de Amsterdamse rechtbank Dinsdag de 33-jar. bouwkundig opzichter F. L. M. B. uit Bussum tot 75 boete plus 4 maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld- Veertien dagen geleden was 6 maanden onvoorwaardelijk geëist. Na het ontdekken van de vervalsing heeft de gemeente Nieuwkoop de aanstel ling als architect ingetrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3