ROLDUC, OUDSTE NEDERLAND, SCHOOL 850 JAAR VAN ZESHOEK-PUZZLE Si Blanke Meubeltjes Pieter Cann s AVONTUREN Handbreimachine „MATADOR" nette meisjes R.K. Het begon met een visioen wm mm v Stichting van een heilige IfpSsM r~ PLATE, Gr. Markt 21, f/o. Stadhuis J DEMONSTREREN BELASTINGCONSULENT ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 PAGINA 12 Achthonderdvijftig jaar is het dezer dagen geleden, dat een der meest roemruchte stichtingen van Katholiek Nederland, het aloude Rolduc, is ontstaan. Het begon met een visioen. Ailbertus van Antoing, een priester uit Vlaanderen, die als kluizenaar leefde in Saint Médard, kreeg tijdens zijn geestelijke oefeningen enkele keren een verschijning, waarin hem de plaats werd getoond, waar hij een een klooster moest stichten. Het lijkt ons geen gemakkelijke taak, welke de heilige man zich zag opgelegd, maar, hoe dan ook, hij ging op speurtocht en na een lange en moeilijke reis vond hij nabij de burcht van 's-Hertogenrode de plek terug op een door dichte bossen omge ven hoogvlakte. En, zo verhalen de „Anna- les Rodenses", terwijl hij in tranen en ge beden God dankte, hoorde hij onder de grond een geklingel als van altaarbellen, ten teken, dat deze plaats aan God moest worden gewijd. De bewoners van de streek waren in het geheel niet verbaasd toen Ailbertus hier in 1104 samen met zijn metgezellen Thye- mo en Walgerus een houten noodkapel bouwde; reeds lang immers hielden zij deze plek voor heilig, want herders, aldus de „Annales", hadden er vaak „liefelijke melodieën als van hemelse geesten" ge hoord. Het bevel, dat Ailbertus had ontvangen, luidde echter een kerk te bouwen. Niet lang daarna ving hij dan ook voorlopig aan met de bouw van een crypte, zó schoon, dat dr P. J. H. Cuypers, de vermaarde architect, die haar op het einde van de 19e eeuw restaureerde, verklaarde, dat hem „geen schoner Romaanse crypte ter wereld bekend was". Zij werd in 1108 reeds gewijd door Otbertus, bisschop van Luik. Cultuurcentrum Oudste school van ons land Vroom bedrog Luiks seminarie Het „derde" Rolduc F. G. GRONDWETSHERZIENING IN ONDERZOEK XBÉ I i - t}. I MAEIUS JOHANNES WIJTENBURG S.J. BegraTenis- Onderneming Fa. J. J.VIELV0YE Dienstaanbiedingen Huizen en kamers Handel en bedrijf Diversen St Imelda Internaat Hoogstraat 44 VRAAGT voor huishoudelijk werk (extern). REPARATIES KUNSTGEBITTEN Over de bouw ervan bestaat een aar dige legende volgens welke de duivel zich voornam Ailbertus' plannen in de war te sturen door diens krocht te doen verdwijnen onder een enorme hoop zand. Dit zand haalde satan hele maal uit de Sahara. Hij wist echter niet precies, waar Ailbertus aan het bouwen was. Daarom vroeg hij na zijn terugkeer uit Afrika vanuit de lucht bescheid aan Thyemo, die hij ergens bij de burcht van 's Hertogen rode ontwaarde. Thyemo was niet van gisteren. „Nog maar één mijl is het" riep hij naar boven, terwijl het in werkelijkheid nog twee mijlen was. Dies liet de duivel op een ver keerde plaats zijn zand naar beneden vallen. De plek, waar het neerkwam, wordt nu door de inwoners van Her- zogenrath nog steeds „Duivelsberg" genoemd. Ailbertus legde ook nog de fundamen ten van de kerk, die later boven de cryp te verrees. Met de bouw hiervan werd echter eerst in 1130 begonnen door zijn opvolgers. Zij werd voltooid in 1209. Rond haar ontstond in de loop der eeuwen het machtige gebouwencomplex van het huidige Rolduc. De kern van dit complex werd gebouwd rond twee met veel groen beplante carré's, welke links en rechts van de kerk gelegen zijn. Gedurende de laatste eeuw werd deze kern uitgebreid met een hele serie nieuwe vleugels en bijgebouwen. Wie op Rolduc niet bekend is, kan licht verdwalen in de doolhof van gan gen, welke zich nu rond Ailbertus' crypte bevindt. In de oudste ervan, die rond de carré's, bleef prachtig de sfeer der vroegere abdij bewaard; men kan er zich nog in de middeleeuwen wanen. Zeer modern is daarentegen de aula, welke in 1935 in de Zuid- Westhoek van het Rolducse territoir pal tegen de Duitse grens werd gebouwd. Maar al dateren de verschillende gebou wen uit nóg zoveel verschillende eeuwen, toch vormen zij een zeer harmonisch geheel. Aan alle kanten is het complex omringd door bosschages, waaronder het fraaie „bosquet" met zijn visvijvers, die de middeleeuwse bewoners van Rolduc met het oog op de strenge onthouding, die hun regel voorschreef, aanlegden door een beek in te dammen. In het leven van Ailbertus kwam in 1111 een tragische wending. Hij verschil de met een rijk edelman, zekere Em- brico, die zijn bezittingen aan de jonge kloosterstichting geschonken had, van mening over de besteding daarvan. Om onenigheid te voorkomen verliet hij toen zijn geliefde land van Rode. Hij reisde naar Claire-Fontaine bij Laon, waar hij nog een ander klooster stichtte. Rol-* due was hem echter zo dierbaar ge worden, dat hij er voor zijn dood nog een- om in 1122 uit Claire-Fontaine doch tij dens de reis o.verleed hij te Sechtem bij Bonn, waar men hem begroef in een kapel. In 1771 werd in verband met een ver nieuwing dezer kapel zijn stoffelijk over- schbt opgegraven en opnieuw bijgezet. In een dienaangaande opgemaakte acte staat vermeld: „daar het lichaam van de eerbiedwaardige Ailbertus reeds meer dan zes en een halve eeuw in de kerk rustte en de beenderen wegens de voch tige bodem geheel en al tot stof moesten vergaan zijn, kan men met recht beslui ten, dat zij op bovennatuurlijke wijze behouden zijn". De bewoners van Rolduc wendden in de loop der tijden meermalen pogingen aan om het gebeente van Ailbertus in hun midden te krijgen. Dank zij be middeling van Kardinaal Ph. Krementz, aartsbisschop van Keulen, lukte het in 1895 de toenmalige directeur R. Corten eindelijk dit plan te verwezenlijken. Men zette de stoffelijke resten van de stich ter toen met veel luister bij in een hou ten sarcophaag, welke men in het hart van Rolduc in de crypte plaatste. Zij werd in 1897 vervangen door een fraaie van kleine vensters voorziene stenen sarcophaag, ontworpen door Dr P. J. H. Cuypers. Aan Ailbertus heeft het land van Rode veel meer te danken dan alleen een fraai complex gebouwen. Zijn op het snijpunt van drie culturen de Dietse, de La tijnse en de Germaanse gelegen stich ting ontwikkelde zich tot een cultuur centrum van de eerste rang. Hetgeen zij aan de haar omringende beschavingen ontleende, combineerde en puurde zij en gaf zij in nieuwe vormen door aan het uitgestrekte gebied, dat zij beïn vloedde. Rolduc is daarbij de eeuwen door een belangrijk centrum van weten schap geweest. Onder de vroegere ab ten waren er, die hele lijsten geschrif ten op hun naam hadden staan; (alleen al abt Nikolaas Heyendal schreef er meer dan zestig), vele leraren van het jongere Rolduc volgden in dit opzicht hun voorbeeld. Maar vooral was Rolduc acht-en-een- halve eeuw lang een burcht van geloof en godsvrucht. De volgelingen van Ail bertus (Reguliere Kanunniken van de H. Augustinus) bedienden tal van pa rochies en stichtten kloosters tot in Friesland toe. Nadien leidde het ten be hoeve van de bisdommen Luik en Roer mond honderden toekomstige priesters op, terwijl er tevens duizenden leken van wie een hele schare later zeer belangrijke posities in ging nemen, tot principiële katholieken werden gevormd. Dank zij de activiteit van een aantal ab ten op mijnbouwkundig gebied, heeft de abdij zelfs in economisch opzicht belangrijke rol gespeeld. Tussen 1111, het jaar, waarin Ailbertus vertrok en het einde van de 18de eeuw, toen tijdens de Franse revolutie de abdij werd opgeheven, heeft Rolduc 39 abten gehad. Reeds onder de eerste van maal wilde vertoeven. Hij vertrok daar- hen werd in de abdij onderwijs gegeven. Rolduc kan er zich zodoende op be roemen de oudste school (daterend uit het begin van de 12de eeuw) van ons land te zijn. Al in haar eerste jaren telde die school naast voorbeeldige ook lastige pupillen. Dit blijkt we^ een aantekening in de „Annales Roden ses", volgens welke in 1122 het houten kloostergebouw in vlammen opging door de baldadigheid van twee leerlingen. Op geestelijk gebied strekten de in vloed en het gezag van de abdij zich tot ver buiten het land van Rode uit. In 1243 reeds telde zij, zo vermeldt dr P. C. Boeren in zijn boek „De abdij Rolduc negen vertakkingen, namelijk; het vrou wenklooster van Rolduc, de priorijen Hoydonk, Marienthal, Scharn en Ach- lum, de abdij Ludingakerke en de proosdijen Bergum en Haskerdijken. La ter kwamen daar nog bij de proosdij Anjum (12561, de priorij Sinnich (1243) en de proosdij Limbourg (1460). Een groot aandeel hebben de kanun niken van Rolduc ook steeds in de zielzorg gehad. Tussen 1140 en 1803 bedienden zij zeventien parochies; van een reeks andere bezaten zij het ver- gevingsrecht. Men kan deze parochies groeperen in een Friese groep (rond Ludingakerke), een Noord-Brabantse (rond Hoydonk), een Limburgse rond de proosdij Limbourg aan de Vesdre en een groep rond Rolduc. Evenals de moeder- abdij omringden ook de dochterkloosters zich met een krans van door haar be diende kerken. „Waarlijk", aldus Dr P. C. Boeren, „de a\>t van Rolduc was kerkvoogd en vorst tegelijk. Yoor zijn kromstaf bo gen zich de bewoners van een uitge strekte wereldlijke immuniteit, de con- ventualen van 12 kloosters, de gelovigen van 27 kerken". De abdij heeft intussen ook met de no dige moeilijkheden te kampen gehad Pe rioden van verval wisselden die van bloei af. In de zestiende eeuw was Rolduc een tijdlang bijna geheel ontvolkt- Een andere kloosterorde trachtte toen de gebouwen in handen te krijgen. Zij knoopte daartoe on derhandelingen aan met Rome. Gelastig- den zouden de toestand gaan opnemen. Abt Worms echter trommelde kort voor hun komst alle priesters uit de omgeving bij een, gaf hun een habijt en liet hen plaats nemen op het xoor van de kerk. Op die manier bracht hij de gelas'igden in de waan, dat het met de ontvolking toch nog wel meeviel. Op listige wijze redde in het midden van de 17de eeuw ook abt Winand Lam- berti de abdij. Na de Vrede van Munster stelde de Staet der Vereenighde Nederlan den pogingen in het werk om Rolduc in handen te krijgen.' Men liet Je abt inslui ten in het kasteel 's Hertogenrade, confis queerde de abdij en probeerde daarna van de kanunniken gedaan te krijgen, dat zij de documenten, waarover men in verband met de confiscatie moest beschikken, uit zou den leveren. De staat beloofde de kanun niken in ruil hiervoor een jaargeld. De kloosterlingen dreigden, nadat men de abt elke mogelijkheid had ontnomen om con tact met hen te houden, voor dat aanbod te bezwijken. Winand Lamberti wist hen toen echter tot bezinning te brenger, door in het deksel van de kruik, door middel waarvan de abdij hem dagelijks van voed sel voorzag, de woorden „Maledicta pensio" Het pensioen zij vervloekt te griffen. Later stelde abt Lamberti een plan tot hervorming van de tucht op- Hij kon dat echter zelf niet meer uitvoeren. Het werd verwezenlijkt door zijn opvolgers Van der Steegh en Bock. Gedurende de laatste helft van de 18e eeuw had het gebied van 's Hertogenrade veel te lijden van de Bokkenrijders. Deze drongen herhaaldelijk de buitengebouwen van Rolduc binnen. In 1763 lukte het hun met hulp van een inwonende kuiper zelfs om in het hoofdgebouw te komen. Zij slaagden er echter niet in de schatkamer open te breken, zodat zij zich tevreden moesten stellen met levensmiddelen en linnengoed. Nog vele andere wederwaardigheden kreeg Rolduc in de loop der eeuwen te verduren. Maar het klooster kwam ze alle te boven. „Gottes Segen ruhet über diesem Hause" kon naderhand dan ook met recht de laatste kanunnik, pastoor Kruyder, zeg gen. Onder de laatste abt, Petrus Jozef Chain- neux, bereikte de kolendelving door de abdij haar hoogste vlucht. Toen de Franse revolutie uitbrak, hadden de kanunniken vijf mijnen in exploitatie. In 1797 werden deze door de Fransen tot staatseigendom verklaard. De andere bezittingen van Rol duc werden toen publiek geveild, maar de kanunniken (32 in totaal), die zich over de pastorieën der abdij verspreid hadden, kochten alles op. Toestemming om in hun klooster terug te keren, kregen zij echter niet. Zodoende bleef hun niets anders over dan de orde te ontbinden- Bij die gelegenheid besloten zij Rolduc met de bijbehorende pachthoeve af te staan voor een heilig doel, liefst voor een semi narie. In 1817 offreerden zij daarom de inrichting aan het bisdom Luik, waartoe Rolduc toen nog steeds behoorde. Aanvan kelijk kon dit de schenking niet aanvaar den, daar de Nederlandse regering er tegen gekant was. In 1819 vond de overdracht echter doorgang. Maar het duurde nog tot 1831, voordat het inmiddels zeer onderko men gebouw door Luikse seminaristen werd bevolkt. De bisschop van Luik, mgr C. van Bommel, liet in dat iaar van de kansels een schrijven voorlezen, waarin hij zeide: „Gij weet, dat wij besloten heb ben ons seminarie te openen in de schone abdij van Rolduc, op tien uren afstand van Luik, op de uiterste grens van ons bisdom gelegen. De grootse gebouwen ,zo doel matig ingericht, zo gezond er luchtig, wed ijveren met de schoonheid der ligging, der tuinen en wandelplaatsen. En iedereen, die Rolduc gezien heeft, zal in de vereniging van zovele voordelen een schadeloosstel ling vinden voor de verre afstand". Om geld te krijgen voor het herstel van de verlaten abdij verkocht Luik in 1843 de pachthoeve van Rolduc. Dit war echter niet in overeenstemming met de bedoelin gen van de schenkers, die deze hoeve als bron van inkomsten voor het seminarie hadden bestemd. Reeds tijdens het Luikse bewind leidde men op Rolduc behalve se minaristen ook leken-leerlingen op. Wéér een nieuwe periode brak voor Rol duc aan, nadat in 1839 België van Neder land was gescheiden. Het bisdom Luik richtte toen een nieuw seminarie op te St Truyen en bood de oude abdij, hoewel het deze zelf ten geschenke had gekregen, aan het in 1840 opgerichte Apostolisch Vicariaat Roermond te koop aan voor 66.000 francs. Mgr J- A. Paredis, de Apost. Vicaris, die de tweede stichter van Rolduc wordt genoemd, aarzelde daarop in te gaan, want het jonge vicariaat zat prac- tisch zonder middelen. Bovendien vreesde hij. dat Rolduc voor zijn diocees te groot en te kostbaar zou zijn in het onderhoud Aanvankelijk dacht hij in verband hiermee erover om het kleinere college van Sittard of het kasteel te Geulle te kopen voor het inrichten van een klein-seminarie. Tenslotte besliste hij echter ten gunste van Rolduc. Boven de ingang van de vroe gere abdij liet hij een groot schild ophan gen met de spreuk „Auspice Deo Onder Gods Zegen". Zegen van boven had Rolduc destijds ook wel in grote mate nodig, want het was treurig gesteld met het huis. De Belgen hadden alles wat los en vast was. tot het orgel en de brouwketel toe, naar St Truyen overgebracht. Maar „het derde Rolduc", dat in 1843 startte met zestig leerlingen, kwam de kinderziekten glans rijk te boven. Weldra steeg het aantal leer lingen tot driehonderd, onder wie er velen waren, die uit alle streken van Duitsland kwamen. In 1845 bezocht Koning Willem II het klein-seminarie. Tot de bewoners richtte hij de bemoedigende woorden „Je vous maintiendrai". In 1853 bracht Willem, Prins van Oranje een bezoek. Een halve eeuw later in 1919 mochten de Rol- duciens Koningin Wilhelmina in hun mid den hebben. In 1950 tenslotte vertoefde ook Koningin Juliana binnen de muren van Rolduc. Deze hoge gasten verwijlden uiteraard allen even in de kerk, waar in het middenschip onder een fraaie ge beeldhouwde grafplaat, Walram III, her tog van Limburg, ligt begraven, door wie onze Vorstin van Karei de Irote af stamt. De eerste directeur van het huidige Rol duc was mgr H. Peters, die reeds tijdens het Luikse intermezzo ais leraar in de vroegere abdij verbleef. Hij dichtte bij het vertrek der Belgen het bekende lied „Adieu, séjour de mon enfance; Adieu Rol duc, aimable lieu dat nu nog steeds elk jaar de abituriënten zingen bij hun ver trek. Het ideaal van mgr Peters was, van Rolduc „een katholiek instituut te maken voor geheel Nederland". Dat ideaal werd onder hem en zijn opvolgers op schitteren de wijze verwezenlijkt. Leerlingen uit werkelijk alle delen van ^ns land hebben op Rolduc hun opvoeding genoten. En wat voor een In totaal studeerden er sinds 1843 bijna 13.000 jongens. Meer dan 2000 oud-RoIduciens (niet meegerekend die, welke aan het Luikse klein-seminarie studeerden) ontvingen de H. Priester wijding. Elf hunner werden later tot bis schop gewijd. De nagedachtenis van een der meest prominenten onder vele ver maard geworden oud-Rolduciens, mgr dr Alph. Ariëns, eerde men in 1938 op Rolduc met het onthullen van een beeld, vervaar digd door Charles Vos. eveneens een oud- Rolducien. Onderwijs werd sinds 1843 op Rolduc, behalve aan het thans nog bestaande gym nasium en aan de philosophische afdeling, gegeven aan een reeds in 1836 opje-ichte Normaalschool, welke in 1892 als kweek school over werd geplaatst naar Echt en in 1921 naar Roermond; aan een „Institut allemand". dat in 1894 werd omgezet in een „Deutsche Realschule" die echter na een jaar reeds werd opgeheven; aan een voor bereidende school (opgericht in 1890); aan een Handelsschool en een Hogere Handels school, die later in d H.B.S. A overgingen en aan een H.B.S. Deze laa'ste werd op gericht in 1872. Z'j was de eerste en 0 jaar lang ook de enige katholieke Hogere Bur gerschool in ons land. Terwille van haar stuurde directeur W Everts, de grote reorganisator van hetfftolducse onderwijs, een van zijn priesterleraren naar de uni versiteit te Leiden om daar wiskunde te studeren. De verschijning van deze pries ter in Leiden baarde destijds groot opzien. In 1946 voltrok zich onder de huidige president, mgr drs H. J. van der Mühlen. die in 1940 mgr A. van de Venne opvolgde, een ingrijpende verandering op Rolduc. De bisschop besloot in dat jaar le schmnste instelling van zijn bisdom tot officieel en uitsluitend opleidingsinstituu' or ce toe komstige Limburgse clerus te maken. De H.B.S. werd toen overgeplaatst naar het Bisschoppelijk College te Weert. Belangrijke jaren waren in de laatste decennia voor Rolduc onder meer: 1925, toen er de eerste Sociale Studieweek werd gehouden; 1931 toen de eerste -eünie van oud-Rolduciens plaats vond en 1921, het jaar, waarin de „Annales Rodenses" een moderne voortzetting kregen in de Jaar boeken, waarin sindsdien een schat aan artikelen over de historie van Rolduc ts gepubliceerd. De „Annales Rodenses" keerden in 1949 wel niet naar Rolduc, maar in ieder geval toch naar Limburg terug. Dit kostbare ge schrift verdween tijdens de Franse revo lutie uit de abdij; kwam daarna in handen van de Akense stadsbibliothecaris Quix en werd tenslotte door diens erfgenamen verkocht aan de Kon. Pruisische Biblio- 1—10 aanwerven, 1—13 hard lopen, 2—8 schrijfgerei, 3—9 kommer, 4—8 cijfer, 6—12 kieren, 7—1 houten vloer. 7—15 tekenge reedschap, 7—29 vergezicht, 9—5 oogmerk, 1031 zwaar onweer. 116 duivel, 1124 reeks, 12—26 vlijtig, 13—16 lichaamsdeel, 14—18 Europeaan, 15—13 snelle leap, 15— 20 paard, 16—10 weten, 16—21 baar geld, 19—17 dus, 19—23 meer in Amerika, 2025 zoon van Noë, 2131 soort hond, 2218 liefdegod. 2430 lichaamsdeel. 2521 klein plantje, 2536 ootje, 27—34 kil, 2833 dooreengewarde bos, 28—35 nauwelijks, 29—20 reptielen. 29—36 behoeftig, 30—26 vakje, 32—27 kreupel, 36—31 klein gedoe. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de pu^-zle-ru- briek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de Kruiswoord-Puzzle van verleden week is Horizontaal 1. rei, 4. Tosca, 8. does, 11. vonder, 13. linden, 15. eb, 16. oremus, 18. toe, 20. Nebo, 22. nor. 23. fataal, 25. Eist, 27. pal 29. er, 30. Ede, 32. pel, 34. boerin, 36. tetra, 38. Amor, 40. roem, 42 te, 43. ark. 45. Ada, 47. ga, 48. Asta, 50. apis, 53. aster, 55. Toledo, 56. sim, 58 art, 60. O.T., 61. Epe, 63. nerf, 65. meneer, 68. tik, 70. Etna, 72. m.i.v., 73. strook, 75. e.a., 76. alsmee, 79. onedel, 81. solo, 82. strop. 83. lef. Verticaal: 1. robe, 2 en, 3. idool, 4. Trente, 5. slurp, 6. cis, 7. An, 8. de, 9. Ontario, 10. speld, 11. vendetta, 12. er, 14. dra, 17. M.O., 19. o.a., 21. beet, 23. flora, 24. terras. 26. spar, 28. Abo, 31. Deest, 33. la, 35. neger, 37. Raalte, ?9. mui, 41. mar tiaal, 44. kader, 46. dame, 49. toonval, 51. neef, 73. set. 74. on, 77. L,0.. 78. m.s., 80. de. pop, 52. s.s., 54. taft, 57 inkoop, 59. emmes, 62. etter, 64. rekel, 66 ei, 67. els, 69. ir, 71. De prijs kwam ditmaal terecht bij: P. L. van Noort, Willemshof 16, Schiedam. Een postwissel komt. theek te Berlijn. Na de oorlog kreeg Nederland het document toegekend als vergoeding voor Nederlandse archieven, welke verloren waren gegaan. In de „An nales" staan de lotgevallen der abdij van 1104 tot in het begin van de 18de eeuw opgetekend. Alleen van 1104 tot 1157 echter werden zij bijgehouden door een middel eeuwse schrijver. Over de volgende perio den schreef abt Heyendal een „Conti- nuatio". Een belangrijke interne verandering was voor de Rolduciens in 1912 de afschaffing van het Frans als officiële taal van het huis en als verplichte omgangstaal in de recreaties. In het Rolducse „jargon" ble ven echter tot op de dag van vandaag tal van Franse uitdrukkingen en woorden be waard. Tijdens het diner werden na 1912 nog tientallen jaren de „strafn^ten" in het Frans voorgelezen. „S'a absente des autres" en „A fumé des cigarettes" waren de meest voorkomende misdrijven. Slechts zelden werd de overtreding: „A volé les betteraves pendant la promenade" gere gistreerd. Aan die noter. en vooral aan de daaraan verbonden grote en kleine „strafzalen bewaart menige oud-Rolducien minder prettige herinneringen. Des te wc 10e- diger wordt hij echter gestemd als andere episoden uit de jaren van zijn verblijf in het „séjour de son enfance" hem te binnen schieten. De genoeglijke uren in de rook zaal bijvoorbeeld, de gezellige wandelin gen over „de ijzeren weg", de pelgrimages naar Schaesberg, de voorstellingen in de aula, de directeursfeesten; de sfeervolle inzet ook van elke dag in de prachtige kerk. Als een oud-Rolducien daaraan terugdenkt, schieten hem vaak weer de woord-n te binnen van dat se" lied, dat in de loop van de laatste eeuw 13.000 Nederlanders talloze malen zongen kort vóór en na hun stem brak. Het lied, waar van de eerste strofe luidt: „Léve Rolduc, ton front radieux, Dieu te bénit, du haut des cieux. Rapelle toi tes fils nombreux, Sainte cité, regois nos voeux". De minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel, heeft gisteren geïnstalleerde de com missie van advies inzake grondwetsherzie ning. Zij heeft tot taak de regering van advies te dienen ter zake van een even tuele herziening der nieuwe grondwette lijke bepalingen met betrekking tot de bui tenlandse betrekkingen. Minister Beel deed dit in de plaats van de minister van Buitenlandse Zaken, die in het buitenland vertoeft Ondanks de degelijke voorbereiding der grondwetsherziening 1953 kan toch niet gezegd worden, dat de nieuwe gronwets- bepalingen in alle opzichten bevredigen, zo zei de minister. Na hierop nader te zijn ingegaan, deelde hij nog mede. dat de re gering niet voornemens is wijzigingen voor te stellen met betrekking tot de hoofd beginselen welke aan de nieuwe grond wetsbepalingen ten grondslag liggen. Zo wenst zij geen verandering gebracht te zien in het „toetsingsrecht van de rechter", het punt. dat ook wel wordt aangeduid met „het primaat van het volkenrecht". Een eventuele herziening dient derhalve be perkt te blijven tot een technische ver betering. Op de eerste October van het Mariajaar 1954 werd in de nacht plotseling tot God teruggeroepen, onze dier bare jongste Priesterbroer, de Weleerwaarde Pater Hij werd priester gewijd op 22 Augustus 1952 en was op 15 Augustus j.l. 33 jaar geworden. Delft: P. J. M. WIJTENBURG J. M. J. WIJTENBURG— Berkhoudt en kind Butula Kenya (Brits Oost-Afrika): R. E. V. FATHER A. M. WIJTENBURG Missionaris van Mill-Hill Pastoor van Butula A. M. M. DE GROOT— Wijtehburg J. DE GROOT en kinderen L. J. WIJTENBURG J. M. WIJTENBURG M. C. L. WIJTENBURG— Friesen en kinderen Ottawa (Canada): A. J. M. WIJTENBURG A. WIJTENBURG—van Vugt en kinderen Delft: J. A. D. M. WIJTENBURG Delft, 1 October 1954 Voorstraat 17. De plechtige Uitvaart vindt plaats op Maandag 4 Oc tober om 9 uur in de H. Hartkerk, Tongersestraat te Maastricht, waarna begrafenis aldaar. Breda: Delft: Terborg: In de nacht van 1 October heeft God plotseling tot Zich geroepen, de Weleer waarde Pater MARIIJS WIJTENBURG van de Sociëteit van Jesus in de leeftijd van 33 jaar, in het 3de jaar van zijn Priesterschap. Wil bevelen de dierbare overledene in Uw God vruchtige gebeden aan. Dr J. HOUBEN S.J Rector Maastricht, 1 October 1954 De Metten der overledenen zullen gezongen worden Zondag 3 October te 7.30, de Lauden Maandag 4 Oc tober te 8.45 uur, waarna de plechtige uitvaart te 9 uur in de H. Hartkerk, Tongersestraat, waarna de begrafenis zal plaatsvin den. (Joh C leriaaU ROUf R0AM Opgericht 1896 Tel 30P80 eoa 32435 O MA, GAAT EENS MEE NAAR PLATE GEZELLIGE CLUBJES en niet duur30.75 TAFELS, vanaf 39,00 ROTAN CLUBJES 34,50 Daar slagen wij zeker Wij de wereldbefaamde bij VROOM DREESMANN N.V. Hoogstraat te Rotterdam t.m, 9 October a.s. Aarzel niet langer en kom eens kijken. U zult ef geen spijt van hebben. Importeurs H. J. RATH ZN., Wil lielminalaan 20 te Rotterdam - Telefoon 47931. mm jm noorden 50 ets, woord meer 8 ets extra, to. een maximum van 50| woorden b0 vooruitbetaling IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillll Student aan gymnasium zoekt enig administratief werk voor de Zaterdagmiddag of avonduren. Ook genegen win kei werk te doen Brieven no S 2072 Nieuwe Schie- damsche Courant, Dam 18, Schie dam. Goederen aangeboden Te koop wegens vertrek: ra dio met pick-up met pracht salonkast z.g.a.n. f 450. Fahrenheitstraat 13b. Te koop: z.g.a.n. zwarte da mesmantel met echt Persianer 60.-, maat 44, meisjesmantel, 12 jaar 15.-, rood ribfluwelen jasje 7.50, groen jasje 7.50, geel jasje 2.-. v. 's-Gravesan- destraat 29a, na 7 uur. In prima pension is plaaté voor een echtpaar of 2 gezusters. Wij hebben voor U een grote kamer met ap. slaapkamer en serre, met volledig pension 5 301).- per maand; of iets kleinere kamer met slaapkamer a 275 p. maand, alles beneden. Te Driebergen, Hoofdstraat 149, telefoon 8235. Kinderwagenkappen overtrek ken f 9.-, regenzeiltjes met mica f 4.75 prima leerdoek, te vens nieuwe wandelwagens te koop, geheel opbouwbaar, veel chroom f 42.50, div. kleuren. Bouterse, Boezemstr. 64, Tel. 21144, R'dam. Baby-commode 29.50, kinderle dikant je 17.50. Ton- en andere modellen, alles gelakt. Tussen broek, Edisonstraat 31a, Schiedam Rijwielen direct af fabriek 50.- besparing bij aankoop van een Simba-rijwiei. Vanaf f 87.50. Ook gemakkelijke betalingscondities, Geïll. prijscourant TT gratis. Simba Rijwielfabriek Naaldwijk- seweg 24-26, 's-Gravenzande,. Tel. K 1748—673. Verse waar van Bosselaar. 75 ct kilo, 40 ct pond. Het beste vlees product voor hond en kat. Dage lijks thuisbezorgd. Gevestigd Abattoir, tel. 113901, Rotterdam. Inlijsten van platen, foto's, aqua rellen en schilderijen. Lage prij zen en toch 2 jaar garantie. C. van Loenen, Dam 41-43, Telef. 66192. Showroom: Vlaardinger- straat 6. Glasplaten voor ronde tafels en theemeubelen, glas in lood ver zilveren van verweerde spiegels en moderniseren. Advies gratis. Van Loopik's Glasindustrie, Bo- terstraat 39, Schiedam, Tel. 68945. Onzichtbaar stoppen. Alle voor- komende brand- en motgaten, winkelhaken en scheuren, wor den door ons onzichtbaar gestopt. Billijke prijzen. Spoedige afleve ring. Hoogstraat 8, Schiedam, Tel. 67709 (filiaal Roeloff). Dames, let opl Bij ons n le kl. Olieperm., compleet 4.50. Ook shortwave, nwst. Am. methode. Noordm.dw.str. 9, N., Tel. 80984. Kwart-eeuw gevestigd. Het sfeervolle voorplein van Rolduc met de fraaie kerktoren en de typi- sche „watertoren". De eerste dateert in, zijn huidige vorm uit 1624; de tweede icerd, evenals het tussen beide torens gelegen front, gebouwd in 1616. Het monument, dat zich op het plant soen verheft, is gewijd aan Ailbertus van Antoing, die Rolduc stichtte in 1104. (Foto Pre voo-Kerkrade) binnen 1 dag gereed B. P. H. JANSE Hoogstraat 107 Telef. 67811 Inlichtingen omtrent erkende opl„ examens en lidm.sch. bij net Secr. Nederl. College van Belastingconsulenten, Belgi scheplein 6 te 's-Gravenhage (post Schev.), Tel. 551763. 518 Pieter en Karolus stonden bedremmeld voor de tafel. Het scheen dat K. Lodder zo langzamerhand een beetje tot rust kwam. De jongen schraapte een paar maal zijn keel om de aandacht van de man te trekken. Plotseling keek de artist op. W..w..we zijn al terug. probeerde Pieter. „Ja" vulde Karolus aan. „We zijn al terug „Grrrrr" antwoordde de man. „Wat zonde, dat U die prachtige vaas kapot heb gegooid", vervolgde Pieter. „Het was zo'n mooi oud exem plaar!" Moet ik toch weten"snauwde de artist„Bemoei je met je eigen zaken".,, Oh schrok Pieter, we hebben ook al Uw geld opgeraapt...., wat een boel be! Nou U heeft voor dat schilderij „Drie vissen in de Rode Zee" een mooie prijs gekregen! „Leg maar neer dat geld!" bromde de artist. „Jullie kunnen mij beter een tijdje alleen laten.ga maar een stukje wandelen.Ik heb zorgen;,En we zijn net terug.riep Pieter. ,,We zijn vanmorgen al naar het Gemeente Museum geweest!!!! Nu sprong Karolus op de rand van de tafel. „Ja" kraste hij, „wij hebben dat pas ontdekte schilderij van Palêt gezien, maar weet dat daar precies dezelfde vaas op staat als.... U zojuist hier kapot hebt gegooid?" Met een ruk vloog de schilder van zijn stoel op. „Wat schreeuwde hij, terwijl zijn baardje zenuwachtig trild*. hoe weten jullie dat?Bemoei je er niet mee!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 12