Hongkong luisterpost van de vrije wereld Diende ook toonkamer der democratie te zijn Goud- en zilversmeden vragen herziening van weeldebelasting Getemperde vreugde over voor gestelde belastingverlaging Eerste Westelijke reacties op Visjinski's ontwapeningsplan Wel te rusten" bij Rotterdams Toneel De Zigeunerkoning speelt Federatiecongres in Amsterdam Indrukken uit de muziekstad Wenen Wel rode, maar geen Britse propaganda Onderhandelingen over Kasjmir mislukt Nieuwe C.A.O. 1 Januari in werking Verlangens van Brabantse Kamers van Koophandel Sittards industrie uitgebreid Stadsschouwburg te Eindhoven PAGINA 5 DINSDAG 5 OCTOBER 1954 Door DOUGLAS HYDE Communistische droom Thans weer voor de Veiligheidsraad Bedrijfschap volgend jaar Wat zal liet Westen doen? Welvaart slechts schijn ZEER VOORZICHTIG OPTIMISME BESMETTELIJKE ZIEKTEN UNIVERSITAIR NIEUWS KOPER IN V.S. SCHAARS WEGENS STAKINGEN Geen vrijage uit strategische voorraad gereed Gestegen goudproductie Intensieve reclame Weer nieuwe tricotagefabriek geopend Robinson Crusoë Toscanini geestdriftig Orgelspel NIEUWE RIJKSWEG TWENTHE-AMERSFOORT MET INBRAKEN ZIJN GRAM GEHAALD Voorstel door B. en W. teruggenomen NEDERLANDSE INDUSTRIE EN DE DEFENSIE FILMPREMIèRE OP DE „HOUTDAGEN 1954" CJ wanneer alle middelen gebruikt worden Het eerste wat ik zag, toen ik kort geleden het hoofdgebouw van het vliegveld in Hongkong verliet, was een communistische vlag, die tro's wapperde van één der hoogste daken van de stad. -,Dat is de Communistische Bank", vertelde een plaatselijke journalist, die mij was komen afhalen, wijzend op een van de grootste en opvallendste „fchouwen van de stad; en ook hier natuurlijk de communistische vlag in top. Op mijn weg naar het hotel, zag ik nog verschillende andere ïode vla wen o.a. op een communistische school. ,Ja, dat is allemaal een voor beeld van de democratie in de praktijk verklaarde mij een and-e.e journalist. Deze kleine Britse kolonie op de rand van het communistische vasteland komt steeds meer in het brandpunt van de belangstelling te staan, nu de gebeurte nissen de staatslieden dwingen hun hou ding te bepalen in zake de relaties van het Westen met het Rode China. Hongkong is de voornaamste luisterpost voor de vrije wereld. Dit is de plaats, waar je nog dagelijks contact kunt heb ben niet de wereld, die leeft achter die donkere hoge bergen, die de kolonie omzomen, en waar 600.000.000 mensen ge regeerd worden door communisten. Je kunt in Hongkong, als je de weg weet, practisch alle Chinese kranten en tijdschriften krijgen, die je wilt en zo op de hoogte blijven van de hele ontwik kelingsgang van de revolutie, die Mao Tse Tung en zijn mannen willen door voeren. Bijna iedere dag kun je daar mensen ontmoeten, die een half uur gele den nog in Rood China waren en anderen die in de uitoefening van hun functie, geregeld de grens, die de kolonie scheidt van het communistische rijk, moeten overschrijden. Sterker dan waar ook in Azië wordt hier de vrije wereld geconfronteerd met de totalitaire wereld. Gewoonlijk verwijst men naar Hong kong als naar een eiland. In werkelijk heid bestaat Hongkong uit het eiland Victoria, dat slechts 32 vierkante mijl groot is, uit Kowloon en de z.g. „New Territories", een schiereiland, dat tien maal zo groot is. Het zit vast aan het rode vasteland, maar moet toch per pont vanaf het eiland bereikt worden, een van de vele ongerijmdheden, waaraan dit eiland zo rijk is. Hongkong, één van de mooiste steden der wereld, is voor Groot Brittannië de belangrijkste handelsstad in Azië. Het is de enige havenstad, waar Chinese goede ren officieel verkrijgbaar zijn. Vandaar Hongkong's prachtige handelsgebouwen en zijn winkelcentrum, dat de naam heeft van het beste te zijn van heel Azie, beter zelfs dan Tokio, waar de winkels op hel ogenblik ook uitpuilen van de goederen. De communisten pochen er overigens openlijk op, dat China niet eens zijn toe vlucht zou behoeven te nemen tot mili tair geweld om Hongkong binnen de com munistische wereld te brengen. Zij bewe ren, dat er genoeg communisten zijn in de kolonie zelf om deze over te nemen, wanneer de belangen van China niet lan ger gediend zouden worden door het voortbestaan van de kolonie als een han delscentrum van het Westen. Dat brengt ons weer terug bij de rode vlaggen, die u begroeten bij uw aankoms in de stad. De Britse visie is blijkbaar, dat Hong kong een soort van modelstaat dient te zijn waar de democratie in de praktijs wordt gebracht op de drempel van de communistische wereld. Daarom moet er volledige politieke vrijheid zijn. Banken en scholen, die eerst aan de Chinese na tionalisten toebehoorden, zijn nu eigen dom van de communisten §n zetten hun bedrijf voort zoals tevoren. De communistische propaganda is wijd verspreid, en blijft niet beperkt tot Hong kong. Toen ik in Tokio was, bezocht ik daar een zeer bloeiende communistische boekwinkel en zag juist de aankomst van een zending Marxistische „klassieken" van de hand van Lenin, Stalin en Chinese communistische leiders, die uit Peking waren gekomen via Hongkong. Deze politieke vrijheid is alleen te rechtvaardigen, indien zij gebruikt wordt om de volkeren, die leven onder commu nistische heerschappij, te laten zien wat de democratie in werkelijkheid is, en wanneer alle middelen gebruikt worden om dit doel te bereiken. Het kan zijn, dat mijn communistisch verleden de oorzaak er van is, dat het mij zo pijnlijk treft te moeten zien hoe hier de prachtigste kansen grotendeels gemist worden. Want onze propaganda, vergeleken met die van de communisten is fantastisch onbeduidend. Wij hebben hier een „toonkamer der democratie wij nemen alle risico's, die dat meebrengt, maar wij vertellen het aan niemand Je zou verwachten, dat avond na avond krachtige radiozenders op de grens van de twee gebieden de Chinezen er aan zou den herinneren, dat in Hongkong zelfs de gevaarlijkste politieke tegenstander in volle vrijheid zijn politieke activiteit kan ontplooien, en dat. deze zenders hen zou den inlichten over alles wat er gedaan wordt om de refugié's te helpen. Maar neen. wij bewaren een bescheiden stil zwijgen. Toen steeds weer opnieuw branden de armzalige hutjes van de refugié's op de heuvels in vlammen deden opgaan, heelt het stadsbestuur een voortreffelijk werk gedaan voor het onderbrengen van deze daklozen en grote aantallen zijn sindsdien ai weer in nieuwe huisjes ondergebracht door de officiële instanties en door par ticuliere liefdadigheidsorganisaties. De Chinese regering heeft ook een bijdrage gestuurd, vergezeld natuurlijk van een grote "barrage van pers en radio-propa ganda. Wij hebben al tien maal zo veel besteed en gaan nog steeds door maar wij vertellen het aan niemand. De Pakistaanse eerste-minister, Moham med Ali, heeft de Indische eerste-minister, Nehroe, medegedeeld, dat de toekomst van Kasjmir weer in handen van de Veilig heidsraad van dc Verenigde Naties moet worden gelegd. Dit is volgens de **ak*s" taanse premier noodzakelijk, omdat de di recte onderhandelingen tussen beide lan den mislukt zijn. Een en ander blijkt uit een Maandag ge publiceerd verslag over de onderhande lingen tussen beide landen over Kasjmir m het tijdvak van Juni 1953 tot September 1954- In het voorwoord van de Pakistaanse regering wordt gezegd, dat het geschil de betrekkingen tussen India en Pakistan a; zeven jaar lang vergiftigt. „Zijn oplossing duldt geen uitstel meer". Van gezaghebbende zijde is vernomen dat de zaak weer bij de veiligheidsraad aanhangig zal worden gemaakt, nadat Ai. Mohammed zijn minister van buitenlandse zaken, Zafroellah Khan, het hoofd van de Pakistaanse afvaardiging in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, za, hebben geraadpleegd. Premier Nehroe weigert de bezettings macht in Kasjmir te verminderen, omdat de Amerikaanse hulp aan Pakistan ,,een nieuwe en gevaarlijke factor in de situa tie" zou brengen, welke ,,de werkelijke groei van de vrijheid in Azië belemmert De premier van Pakistan kon, van zijn kant, niet inzien, wat de Amerikaanse hulp met Kasjmir te maken heeft. li.itjr (Van onze Amsterdamse redactie) De goud- en zilvemüverheid zal de jongste loonronde, welke gebaseerd is on een herverdeling van de gestegen wei vaart, spontaan volgen. Van haar kant verwacht zij echter dat geen enkele maat regel wordt gehandhaafd, welke in discri minerende zin de welvaart in bepaalde takken van het bedrijf belemmert. Daar dit bij de goud- en zilvernijverheid in belangrijke mate wel het geval is met de weeldebelasting, zal men van de z\jde van de „Federatie Goud en Zilver waarin samengebundeld zijn dc detail- en groot handel, de industrie en de goud- en zil versmeden, bij regering en Staten-Gene- raal er op aandringen, dat bij de aanhan gige wijziging van de Wet op de Omzet belasting het vraagstuk van de weelde belasting opnieuw in positieve zin wordt bezien. Een motie van deze inhoud is Maandagmiddag op de openingszitting van het tweedaags congres der Federatie, wel ke gisteren en vandaag in het Carlton Ho tel in Amsterdam wordt gehouden, door de vergadering bij acclamatie aangeno men. Nadat de voorzitter, de heer W. F. Gold 'schmeding, de bijeenkomst had geopend, pleitte de secretaris, dr mr J. A. M. van Staay, voor een algehele afschaffing van genoemde belasting op juwelen. Verwacht wordt, dat uiterlijk 1 Januari 1955 de C. A.O. voor de goud- en zilvernijverheid in werking zal treden. Evenals de voorzitter in zijn geestig openingswoord had gedaan, betreurde spreker het, dat de overneming van de Rijksvakschool te Schoonhoven door het georganiseerde bedrijf nog tot da vrome wensen behoort. Hij hoopte, dat de departementale nevelen rondom deze school spoedig opgelost zouden zijn. De omschakeling van de Detailunie op een zuilengedachte had wel enig misnoe gen bij sommige vakgenoten gewekt, doch de heer Van Staay wees er op dat de Unie zelf nog springlevend is, omdat de dr-e nieuwe verenigingen haar bevoegdheden op economisch en vaktechnisch terre,ri aan de Unie hadden overgedragen. Boven dien is er geen verplichting tot aansla.- ting terwijl de kringen alle vakgenote., zullen blijven omspannen. Niettemin drong hij er met klem op aan niet moK- kend aan de kant te blijven staan maar zich bij de nieuwe verenigingen aan te sluiten. een rondvaart door de Amsterdamse grachten; in de namiddag zou het gemeen tebestuur de congressisten in het Stede lijk Museum ontvangen Aan het gemeen tebestuur zou dan symbolisch een ge schenk van edel metaal worden overhan digd. voor welk geschenk een prijsvraag wordt uitgeschreven. Verleden jaar mocht het Haagse gemeentebestuur een zilveren drijfschaal in ontvangst nemen. Het congres zal vanavond in het Carl ton Hotel worden besloten met een show: >,Mode en Sieraad", waarvoor de Amster damse juweliers en <je Nederlandse goud en zilverartisten een prachtige collectie sieraden en juwelen, ter waarde van on geveer een half millioen gulden, bijeen hebben gebracht. De toestand eist dat Hongkong niet alleen een luisterpost is voor het Westen, maar ook een toonkamer van de Westerse democratie. Je behoeft niet veel van com munisme af te weten, om te weten hoe de communisten de situatie zouden uit buiten. Wij, Britten, mogen misschien een vreemd soort strijders zijn, toch geloof ik dat deze houding typerend is voor het Westen in het algemeen. Wij missen de meest opgelegde kansen in Azië, ofschoon wij in andere opzichten grote sommen gelds voor propaganda besteden. Dit geldt voor de Westerse volkeren in het alge meen en is niet alleen'een Brits verschijn sel. Keer op keer heb ik dit moeten con stateren op mijn tour door het Verre Oos ten, waarvan ik zo pas ben teruggekeerd. In de komende maanden zal Hongkong waarschijnlijk een belangrijke plaats in de nieuwsberichten innemen. Indien het huidig streven naar „Peaceful Co-exis tence" voortduurt, zal ook het wederzijds verkeer via deze kleine voorpost van de vrije wereld en het communistische rijk blijven toenemen, en daarmee ook de kansen voor het geven van voorlichting. De communisten zullen zeker niet ver waarlozen deze kansen zo goed mogelijk uit te buiten. Maar wat zal het Westen doen En al heeft de stad misschien niet zó veel vermaak te bieden als de Japanse hoofdstad (die prat gaat op een lange straat met niets anders dan theaters en bioscopen), toch komt Hongkong zeker op de tweede plaats en de kwaliteit is on getwijfeld beter. Alles in deze door de zon overgoten stad getuigt vandaag van grote welvaart. De bewijzen van rijkdom kom je overal tegen De oorlog in Ko«a heeft geleid tot een grote hausse, waarvan de vruch ten nog steeds worden geplukt. Ook de handel met China brengt vee] geld in de stad. Zonder deze handel zou er een grote crisis komen, welke voor de massale overbevolking van <*e f hongersnood ZOU betekenen. Dit is ook de reden waar om zelfs de Katholieken e« de réfugiés, (je bisschop van Hong kong mp'aaf sterke voorstanders kong, onlangs toegaf, zijn van handel met Tse Tung. welvaart is een zeer ■Wafit de huiEen definitieve wankele geschieden^ breuk tussen n^aar groot leed kun- nacht een on armen, die bijeen- nen brengen urancdmnff's apht.er- gedromd wonen in Hongkong's achter- buürten* en"vëör de massa's refugié's in de stad. Zelfs de ogenblikkelijke welvaart is voor het grootste deel slechts schijn. Er wonen hier twee en een half_ millioen Chinezen. De vluchtelingen uit ck'na voor het communistisch regiem hebben sinds 1949 de bevolking verdrievoudigd, waardoor Hongkong het dichtst bevolkte gebied van de aarde is geworden. In sommige gedeelten wonen er meer dan 2.000 mensen per 4.000 vierkante meter. Op de 32 vierkante mijl van het eiland Victoria wonen één en een kwart millioen mensen. 35.000 Chinese gezinnen wonen in wankele optrekjes op de heu" veis en een bijna even groot getal in heel kleine woonschuitjes aan de kust. Dui zenden refugié's wonen in armzalige hut jes langs de weg. De natuurlijke hulp bronnen zijn zeer beperkt. De waterleve ring is beperkt tot een paar uur per dag. De overbevolking, ondervoeding en ziekten, die het gevolg zijn" van het bin nenstromen van vluchtelingen uit China, vormen problemen, welke zo groot zijn, dat de autoriteiten, ondanks alles wat zij doen, en zij doen heel wat nog al leen maar de uiterste nood hebben kun nen lenigen. Meer dan 300 nieuwe t.b.c. gevallen worden iedere week aangegeven en het getal stijgt nog steeds. Niemand weet hoe hoog het getal is van de t.b.c.- gevallen, die niet officieel ter kennis van de gezondheidsautoriteiten worden ge bracht, maar het moet ontzaglijk hoog zijn. Dit geldt ook van. het aantal zelf moorden hoofdzakelijk van refugié s, die tot wanhoop zijn gedreven. De meerderheid van degenen, die uit China zijn weggevlucht, zijn intellectue len of middenstanders. Dat is misschien écn van <Je redenen, waarom er, ondanks de grote armoede, min<Jer vuilheid te zien is dan men zou verwachten, want deze mensen doen hun uiterste best om de schijn althans op te houden. Velen zijn begonnen een ambacht te leren, of zijn kleine handelaartjes geworden. „Zij blijven in het leven door dingen aan elkaar te verkopen", zeggen de men sen hier. Het is duidelijk dat er grenzen zijn aan een dergelijke bestaansmogelijk- he'd Pe oplossing van het probleem zou ziin 'fabrieken te openen om deze mensen werk te verschaffen, maar de toestand wan d* kolonie is zo onzeker, dat weinig r» S.Ï willen beleggen. Deze tegenzin »n bflMJ- pelijk, want als er oorlog fk0™n als China zou besluiten dat er g spectief zit in normale handelsr het Westen, zou Hongkong in 24 uu der de voet kunnen worden gelopen. W in dat geval zou gebeuren met de hon derdduizenden vluchtelingen tart aue verbeelding. Maar er is weinig fantasie voor nodig om in te zien wat er zou ge beuren met het kapitaal van de beleg gers. De Britse minister van staat Selwyn Lloyd was Maandag in de V.N.-Asscmlée de eerste woordvoerder van de Westelijke grote mogendheden, die commentaar le verde op de jongste ontwapeningsvoor stellen van dc Sovjet Unie. Hij verklaarde, dat Groot-Brittannië bereid is de jongste Russische ontwapeningsvoorstellen over eenkomstig hun verdiensten te behandelen ook al is het misschien de bedoeling de politieke toestand in dc landen, die de West-Duitse deelneming aan de Westelijke defensie overwegen, in verwarring te brengen. De Russische regering schijnt een stap in dc richting van de Brits-Franse voorstellen te hebben gedaan, aldus Lloyd en dat achtte hij een feit, dat met instem ming moet worden begroet. De Britse regering zal de werkzaamhe den in de politieke commissie, de ontwa peningscommissie en de technische or ganen, die zekere gezichtspunten van de voorstellen moeten onderzoeken, dan ook bevorderen, aldus Lloyd. Lloyd merkte intussen alvast op, daj de wijze waarop de voorstellen van Visjinski zijn ingekleed niet geheel duidelijk is. Nauwkeurige bestudering in het bij zonder van de aard en de bevoegdheden van de op te richten internationale toe zichthoudende organen is vereist. Het was de Britse afgevaardigde niet duidelijk, waarom er twee controlerende organen dienden te komen, een tijdelijke voor de otzrcfp nhas-e en een vaste voor de tweede De Brits-Franse voorstellen behelsden slechts één internationaal orgaan, waarvan de bevoegdheden geleidelijk zouden moe ten worden uitgebreid Het laatste bood volgens Lloyd meer waarborgen In' dè loojó van de zitting kwam ook de Franse afgevaardigde Guérin Beaumont, minister van justitie, aan het woord. De Russische voorstellen verdienen volgens hem de volledige aandacht van de Alge mene Vergadering. „Voor de eerste maal is door de Russische afgevaardigde een stap voorwaarts gedaan en wij feliciteren ons zelf met dit feit", aldus De Beaumont. In de Staatscourant van gisteren is op genomen een opgave van 't aantal in de week van 19 t/m 25 September aange geven gevallen van besmettelijke ziekten. Er werden 5 gevallen van kinderverlam ming (Heerenveen, Koliumerland, Amster dam en Haarlem (2) en 127 gevallen van paratypbus (waarvan 65 in Katwijk en 41 in Noordwijk) geregistreerd. Gisteren heeft dr J. H. Kernkamp, be noemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de economische en sociale ge schiedenis, zijn ambt aanvaard met het houden van een rede in het grootaudito rium der universiteit. Zijn onderwerp was „Vijf jaar practijk in dienst van het eco nomisch- en sociaal-histcf isch hoger on derwijs", met illustratieve beschouwingen over stedelijke rentebrieven en een keu kenboek van 1596. De aanvankelijke voldoening bij het be drijfsleven gewekt door de aangekondig de belastingverlagingen m.n. voor de om zetbelasting, de loonbelasting- en ue inkomstenbelasting, wordt echter onmin- delliik sterk getemperd door de mede deling, dat de destijds doorgevoerde ver hoging van de vennootschapsbelasting na afloop van de periode van vier jaren, waarvoor deze verhoging was voorzien gedeeltelijk behoort te worden gehand haafd ten behoeve van een verdere ver mindering van de druk van de inkomsten belasting, aldus ontlenen wij aan het adres van vijf Brabantse Kamers van Koop handel aan de leden van de Tweede Kamer. Het is juist de vennootschapsbelasting tegen welker hoge heffing 't bedrijfs.even verschillende malen ernstige bezwaren naar voren heeft gebracht omdat hierdoor de mogelijkheid van zelf financiering voor tal van ondernemingen zwaar wordt be moeilijkt. Thans nu op budgetaire en monetaire gronden een verdere verlaging van de belastingdruk mogelijk is, gaat het niel aan een duidelijk als tijdelijk gestelde ver hoging van het tarief der vennootschaps belasting gedeeltelijk te handhaven om daardoor verscheiden manipulatie-moge lijkheden met betrekking tot andere be lastingen (inkomsten- en loonbelasting) te verkrijgen. Het vertrouwen van het bedrijfsleven en van het gehele Nederlandse volk m onze volksvertegenwoordiging die hier nadrukkelijk tijdelijke heffingen heeft, be doeld, in overeenstemming overigens met de opvattingen der toenmalige regering, zou wel in ernstige mate worden geschokt wanneer thans de verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting zij het ook slechts gedeeltelijk zou worden gehand haafd. Juist bij verlaging van de vennoot schapsbelasting gelden de bezwaren welke in de millioenennota worden aangevoerd tegen een vermindering op korte termijn van de tarieven der omzetbelasting, in komstenbelasting en vermogensbelasting niet, omdat aangenomen mag worden, dat het merendeel der door deze verlaging vrijkomende gelden in de productieve sfeer zullen worden aangewend. En hier mee is dan tevens het tweede teleurstel lende element, dat weliswaar niet in de Troonrede tot uiting komt, doch dat uit de millioenennota en de toelichting daar op duidelijk blijkt, aan de orde gesteld nl. het tijdstip van invoering van de voor genomen verlaging van de tarieven der omzet-, inkomsten- cn loonbelasting, zgn- de het jaar 1956. Het motief, dat de door de voorgestelde belastingverlaging verruimde binnenlandse bestedingsmogelijkheden zouden kunnen leiden tot vergroting van de spanning op de arbeidsmarkt is naar onze mening nauwelijks houdbaar, wanneer althans het tijdstip van invoering der nadere huur verhoging eveneens wordt vervroegd en ongeveer gelijk geschakeld wordt met het tijdstip van invoering der in effect toch veelal na-ijlende belastingverlagingen. De Kamers zouden het dan ook zeer be treuren indien de belastingverlaging welke blijkens de ontwerp-begroting 1955 budge tair reeds voor dat jaar doorvoerbaar is, zou worden uitgesteld op grond van andere overwegingen. Nu de buitengewone na-oorlogse omstandigheden grotendeels tot het verleden behoren, dienen de be lastingen weer teruggebracht te worden tot hun wezenlijke functie: „^et ver schaffen van de nodige financieringsmid delen ter dekking van de uitgaven der overheid". De Amerikaanse regering heeft besloten geen koper uit de strategische voorraden ter beschikking te stellen van de verbrui kers. Koperverbruikers hadden gevraagd om tijdelijk bepaalde hoeveelheden ter beschikking te stellen. Door de stakingen van de laatste tijd is het metaal namelijk schaars geworden en de positie dreigt vol gende maand en in December kritiek te worden. Voor de weigering werd geen reden op gegeven. Enige tijd geleden verklaarde de minister van arbeid echter, dat de rege ring niet als stakingsbreker wilde fun geren door de verbruikende industrie te steunen, terwijl in bepaalde delen van de binnenlandse industrie nog stakingen aan de gang zijn. Het bedrijfschap voor de goud- en zil vernijverheid komt gestadig naderbij; spr verwachtte, dat het op het volgend con gres wel verwezenlijkt zal zijn. De kwes tie van de representativiteit vormt nog een beletsel voor de totstandkoming van het bedrijfschap voor de detailhandel' maar ook deze barrière zal binnenkort wel ge nomen worden. Het bedrijf kampt nog steeds met een schaarste aan werkelijk vakbekwame ar beiders en aan de noodzaak van werkclas- sificatie zal dan ook terdege aandacht worden geschonken. Ook de goud- en zilvernijverheid profiteert van de huidige hoogcorijuctuur. er is momenteel een be- l vredigende bedrijvigheid en de toekomst ziet er niet ongunstig uit Vergeleken met de eerste zeven maanden van het vorige jaar steeg de binnenlandse goudproductie in ds overeenkomstige periode van dit jaai van 697 tot 862 kg. en de goudimpor: van 85,6 tot 142,8 kg. Het zilver maak.e een niet zo sprekende ontwikkeling door. De binnenlandse goud- en zilver- productie steeg in totaal van 6751 tot 7491 kg. Het schijnt, als men de examenuitslagen beziet, noodzakelijk te zijn de vakoplei ding op ateliers en werkplaatsen meer systematisch ter hand te nemen. Op de middagzitting hield de voorzitter van de Detailunie, de heer W. J. M. van Pampus, een inleiding over de betekenis van de Middenstandsnota, welke werd ge volgd door een levendige discussie. Op de huishoudelijke vergadering des ocn- tends besloot men tot het instellen vau een Propagandafonds om intensief recla me voor het edele ambacht te gaan voe- ren volgens een „driejarenplan". Op de middagzitting waren o.a. aanwezig na mens B en W. de heer Van Soest, direc teur van Handelsinrichtingen, een delega tie van Belgische vakgenoten en de bur gemeester van Schoonhoven. Burgemees ter d' Ailly zat gisteravond aan bij een gemeenschappelijke maaltijd. Na de zitting van hedenochtend volgde (Van onze correspondent). Op h?t door Sittard aan de Noordzijde dezer gemeente voor industrievestiging gereserveerde terrein, waarop reeds eer der de N.V. Philips een nevenbedrijf bouwde, opende gisteren de Tricotage- fabriek „Rositta" een nieuwe fabriek. De „Rositta" is eigendom van de heer Fr. Rocker, die in 1936 een der eerste tricotagebedrijven van Sittard thans telt de gemeente er een tiental opricht te. Zijn huidige fabriek begon in 1949 met een zestigtal personeelsleden in een ge huurd pand aan de Rijksweg-Noord. Mo menteel telt het bedrijf 125 personeelsle den, voor het merendeel uiteraard meis- jes. De nieuwe fabriek heeft (exclusief de grote kelderruimten, waarin de magazij nen zijn ondergebracht) een oppervlakte van ongeveer 2000 M2. Zij werd ontwor pen door architect W. A. Schinkel uit Sittard en gebouwd door de Sittardse aan nemer Marcel Muyres. Binnenkort zal er nog een yersey-afdeling in worden on dergebracht en komend jaar wordt nog een ververij bijgebouwd. Het personeel zal na deze uitbreidingen stijgen tot on geveer 200 personen. Thans produceert de „Rositta" per maand 25.000 kg. stof (15.000 'kg. katoenen interlock en 10.000 kg. rayon en enkalon). De capaciteit van het atelier bedraagt duizend dozijn stuks dames- en kindertricotage per dag. Van de productie gaat een derde deel naar het buitenland. Voor de opening van het nieuwe bedrijf zegende deken H. Haenraets van Sittaid gistermorgen de verschillende afdelingen la Burgemeester M. Coenders stelde daarna de installaties in bedrijf door een handle over te halen. In zijn toespraak prees hij Sittard gelukkig met de zo be langrijk uitgegroeide tricotage-industrie, waarmee een aantal ondernemende zaken- lieden de stad in de loop van de laatste twintig jaren heeft verrijkt. De heer Rocker was wat dit betreft een der pio niers Voor zijn aandeel dankte burge meester Coenders hem namens de gehele Sittardse gemeenschap. Vervolgens wens te hij hem namens de gemeente geluk met z:ijn keurige en modern geoutilleerde fa- De opening werd gevolgd door een drukke receptie. Daar ging echter eerst nog een plechtigheid in de directiekamer aan vooraf. De heer J. H. Kreutzkamp, be drijfsleider, bood hier de heer Rocker een gedenkraam aan, geschonken door het personeel, dat zo zeide de heer kreutzkamp vooral de geest van ka meraadschap, waarin de heer Rocker met zijn mensen pleegt samen te werken, hogelijk waardeert. Gistermorgen woon de het personeel een H. Mis bij in de rec- toraatskerk van Sittard-Overhoven. Gis termiddag stonden in de nieuwe fabriek de machines stil, want er stond ook nog een gezellig feest voor de hele Rositta- gemeenschap op het programma. Er is hard gelachen in de Rotterdamse Schouwburg bij /de vertoning van „Wel te rusten", waarvan Zaterdagavond voor de Maasstad de première ging. Of het volume van deze hilariteit evenwel geujke tred hield met de artistieke kwaliteiten van het blijspel van de heer A. P. Dearsley, is een andere kwestie. Ongetwijfeld is Dearsley een handig blijspelschrijver. Met „Voge, vlieg de wereld in" had hij dit reeds eer- der bewezen. ,,Wel te rusten is het ver" volg op dat stuk Dezelfde familie Hapgood verschijnt ten tonele en wederom bezor gen de kinderen de ouders een hoop last. ditmaal door met het vastberaden plan rond te lopen om in het bijzonder kleine landhuisje van het bejaarde echtpaar te komen overnachten. Op dit gegeven is het hele stuk, vrijwel alle aardigheden incluis, gebaseerd. Wel dra wordt het dan ook tamelijk vervelend in telkens nieuwe variaties toespelingen te horen maken op de overmatige bezet ting van de kleine ruimte, al dient toege geven. dat er nu en dan werkelijk gees- tige momenten ontstaan uit de logeerpro- blemen van de familie Hapgood. In het spel der nieuwbakken Rotter dammers, die het stuk nog uit hun .Vrije Toneel"-dagen hebben meegebracht, viel het veelal uitstekend typeren te loven. De oude Hapgood, die zo van televisie houdt, zijn vrouw Mary, gaarne het middelpunt der familie en de diverse (schoon)zonen en dochter kan men als type dadelijk her kennen en dat houdt een compliment in voor het spel van Wim v. d. Brink (Hapgood sr), Sara Heyblom (zijn vrouw). Ted (Ben Hulsman) George (Ton Len- sink). Henny Orri (Dandy), Phyllis (Ann Hasekamp) en John (Eric van Ingen). Willy Ruys chargeerde de grove lawaaiige pleziermens Charles Hobson juist enige graden teveel, waardoor zijn kluchtspel bepaald uit de toon viel. De lang niet volle zaal had er evenwel plezier om. Rot terdams Toneel zal wei spoedig laten zien dat het sterkere pijlen op zijn boog heeft, dan dit vlot amusement. Na zowel gedurende het muziek- seizoen te Scheveningen als in Kerk- raile gewacht te hebben op datgene wat we tot nu toe „zomer" noemden, was het een weldaad in de Donaustad Wenen begroet te worden door een warm-koesterende zon. De lucht waaronder en waarin men hier ademt en leeft doet de zang en de muziek als vanzelf aan onze keel ontspringen. Dat we dus aan de voet van Schu bert's standbeeld of bij het woonhuis van Beethoven een zingende kinder schaar en een vrolijk-fiedelend or kestje hoorden klinken, was naar Weense begrippen een verschijnsel, dat met hef stadsbeeld is samen- eeMe°nidherinnert /ch t°ch hierbij SbSsVtSdln nog geen lawaaimakende geiuidsmaebmesm de vorm van radio-apparaten plu versterkers bestonden - kon men op iedere hoek van straten of pleinen muziek horen klinken van duizend cn één kapellen door Tsjechen, Zig - ners, Hongaren of Oostenrijkers be volkt, en zelfs rond bet midder nachtelijk uur klonk vanuit de Gasse of binnenplaats onder het zacht ge tokkel van „twee violen en een bas de verliefde stem van een jongeman, die zijn dulcinea een serenade bracht. Die tijd is voorbij. Tè vee1 oorlogs leed heeft deze stad geteisterd en te lang is zij een speelbal geweest dei machthebbers. Tsjechen en Hongaren muzikanten van het zuiverste ras trokken zich in hun „onafhanke lijke" staten terug en de Zigeuners werden gelijk de Joden tijdens het Nazi-regiem verspreid over de aard bol. Tóch hebben enkelen hunner hier nog een toevlucht gevonden, zij het dan in het Wener café in het cabaret of in de dancing. In een dancing komt men meestal om z'n slow-fox, tango of wals te dansen. Maar wat ge schiedde in de fameuze Weense dancing „Monseigneur"? Tot rond 22.30 uur hoort men er genoeglijk strijken, tokkelen en zingen bij de gewone Weense of Amerikaanse gebruiksmuziek. Dan komt ongemerkt een soort Robin son Crusoë binnen, die onder z'n arm een viool houdt waarop hij loopt te tokkelen. Hij groet ver schillende bekenden met een ver trouwelijke glimlach of hoffelijke buiging. Eén er van is gericht naar 'n jonge aristocratische figuur met 'n grote snor, die naast 'n even sim pele als voorname, even gracieuze als gedistingeerde vrouwelijke ver schijning is gezeten: de aartshertog Ferdinand, zoon van de voormalige Oostenrijkse kroonpretendent en zijn gadeSteeds méér gasten komen in dit stijlvolle zaaltje bin nen, steeds de man met de viool onder z'n arm begroetend. Het or kestje bestaat slechts uit één viool, één bas, een piano, een cembalo en een harmonica. De dansenden heb ben zich teruggetrokken en men voelt, dat er iets gaat beginnen. Koczé Antal heeft z'n viool gestemd, stelt zich in het midden van de ruim te* de andere muzikanten scharen zich rond hem heen en vanaf dit moment heeft hij de onbetwistbare leiding. Vanaf z'n eerste streek op de hoge e-snaar wist iedereen, dat dit de stem was van de „Zigeuner primas". Zijn ogen flitsen naar de hem be- geleidende muzikanten; hij heeft ze in zijn ban. Geen rhythme, geen noot, geen nuance geschiedt zonder hem. Men hangt aan zijn instrument; men reageert op z'n minste hoofdknik of armgebaar. Dit spel duurde naar het schijnt een half uur ononderbroken, maar men is zo verbijsterd door dit muzisch vuur, dat het begrip tijd ons ontschiet. Men speelt oude Zigeuner- wijzen en Weense melodieën dooreen want alles geschiedt als improvi satie, zonder dat hier een code of formule aanwezig schijnt Nu eens verzinken het orkest en de viool tot een meditatief-melancholische verdroomdheid; dan schiet plotseling gelijk een steekvlam een muziek vol heftigheid omhoog: zigeunerdansen, waarbij het hart gaat bonzen.... Koczé Antal verenigt om zich nog slechts 'n élite-schare die niet komen om zich bij banale jazz te vermaken, maar om even te drinken aan deze onvertroebelde muziekbron. Men kan het snobisme noemen, dat de hertog van Windsor een zijner bewonderaars is; maar wat dan te zeggen van maëstro Toscanini, die hem een eigen handig bewonderend schrijven deed toekomen èn voor hem een danswijze componeerde? De Zigeuners in Oos tenrijk hadden gelijk Koczé bij een nachtelijk vuur als hen aller koning uit te roepen Geen etmaal was verlopen toen de klokken van de bijna herstelde Sint Stephansdom tot de Avondmis nood den. Het was geen feestdag waarop deze Mis om 6 uur werd gecelebreerd met preek, orgelspel en zang van alle aanwezigen. Men zingt de „Deutsche Singmesse" gelijk voor heen, maar minder Luthers koraal achtig dan in Duitslandeerder wat Schubert-liedachtiger. Inderdaad werd het „Heilig, heilig, heilig uit een van 's meesters Miscomposities zij het nu éénstemmig als een soort volksmelodie gezongen door een stok oud vrouwtje naast ons en door een Schone Müllerin" aan de andere zijde. Het oude vrouwtje trilde hevig met haar stem, maar verbaasde ons door haar donker floers timbre als van een altviool. „Een voormalige prima-donna der Staatsopera", zo vertelde onze begeleider later Onder de verloren schatten van de St Stephansdom behoort het monu mentale orgel, dat de achterwand sierde. Een studiecommissie tot bouw van een nieuw en nog groter (kunst voller?) ihstrument drong zelfs op haar reizen tot Alkmaar door en is nu met haar plannen gereed gekomen. Middelerwijl geeft de organist^ van de Dom, prof. Wilh. Müch, op een der beide provisorische orgels iedere Donderdag en op feestdagen be spelingen. Ze vond nu plaats na de Avondmis. De kerk was in halfduister gehuld en men ontwaarde in de koorbanken terzijde van deze weidse ruimten slechts honderden schaduwbeelden van luisteraars. Niemand bewoog zich toen een Preludiufn en Fuga van Dietrich Buxtehude met hun barokke krullen en melodie-bogen door de ge welven rolden. Er heerste een ge spannen aandacht van begin tot einde ondanks het feit, dat we hier slechts een voorsmaak kregen van latere orgelgeneugten. De Domorganist besloot met een improvisatie waarvan we eerlijk heidshalve niet kunnen getuigen, dat ze de middelmatigheid overtrof. Als straks op het Intern. Congres voor Kerkmuziek figuren als de Franse organist Gaston Litaize aan het woord komen, kan men in Wenen in dit op zicht nog iets leren. Waaruit blijkt, dat ieder deel van ons Avondland z'n eigen charme en karakter bezit. MARIUS MONNIKENDAM. (Van onze correspondent.) Er bestaan plannen voor het aanleggen van een nieuwe Rijksweg, die een betere verbinding beoogt van Twente met Amers foort Deze nieuwe weg is geprojecteerd ten Zuiden van Apeldoorns centrum, waardoor een groot deel van het dorp Ugchelen van het centrum zal worden af- gesneden. De weg zal een belangrijk deel van ae taak van de overbelaste Amersfoortseweg moeten overnemen. Van Amersfoort is de weg langs de spoorlijn naar Apeldoorn geprojecteerd. Met deze plannen van Rijkswaterstaat is Apeldoorn in zijn schik, omdat hierdoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat Ugche len zijn eigen karakter kan behouden. Een en ander blijkt uit bet "tbans ter visie liggende uitbreidingsplan voor Ugchelen Volgens dit plan zal Ugchelen in 1970 de woonplaats zijn van ruim 3000 mensen, die er in een rustige en mooie omgeving hun woningen zullen hebben. De verbinding met Apeldoorn zal onder de nieuwe Rijksweg doorlopen. De Tilburgse caféhouder H. H. heeft zich gisteren voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch moeten verantwoorden voor een serie van ongeveer 35 inbraken vaak met braak en inklimming waar voor hij door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De advocaat-generaal, mr S. J. van der Hoeven, eiste nu een gevangenisstraf van 2Vz jaar met aftrek. Tegen het vonnis van de rechtbank was de officier, die vijf jaar had geëist, in be roep gegaan. H. die het in hoofdzaak op sieraden en geld'had gemunt, heeft de serie inbraken in de laatste drie jaren op geraffineerd» wijze gepleegd. De raadsman mr Drion, stelde, dat ver dachte zich op zijn eigen manier rechl wilde verschaffen. H. is politiek delin quent geweest en men zou nogal noncha lant zijn geweest met zijn eigendommen. Herhaalde pogingen van verdachte om deze affaire weer in het reine te krijgen zouden hebben gefaald. Mr Drion pleitte voor een gecombineerde straf. Uitspraak over veertien dagen. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Eindhoven heb ben B, en W. op verzoek van de fracties van K.V.P. en P. v. d. A. hun voorstel in zake de Stadsschouwburg teruggenomen. Zoals gemeld, behelsde dit voorstel het be drag voor bouw en inrichting van de stadsschouwburg te bepalen op vier mi - lioen gulden en aan drie architecten op dracht te geven, mede aan ae hand van een nieuw programma van eisen een ont- werp voor de schouwburg te maken. Met betrekking tot de kwestie van het vemengd zwemmen en gemengd oeverv er- keer in de gemeentelijke bad- en zwem inrichting „De IJzeren Man" waarover in ce vorige vergadering het debat was on derbroken, nam de raad met °P dri? 5,a algemene stemmen 'n motie van de kvp- fractie aan, waarin B. en W. wordt ver zocht, nader te onderzoeken in hoeverre alsnog op korte termijn uitbreiding van de gelegenheid tot gemengd zwemmen met totstandkoming van gemengd oeverver- keer kan worden verkregen. Inzake de kosten van de uitvoering van het wederopbouw- en spoorwegplan deel de wethouder drs F. Gijzeis mede, dat de aanvankelijke raming van 20 resp. 30 mil lioen gulden niet zal worden overschre den. Met de regering is overeenstemming bereikt voor wat betreft de procedure der kostenverdeling. Met het gemeentebestuur van Eindhoven is de regering van mening, dat behalve het rijk ook de Ned. Spoor wegen een zekere bijdrage in de kosten zullen moeten verlenen. 21 en 22 October zal het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in de con cert- en gehoorzaal te Middelburg zijn algemene vergadering houden. De voor zitter van het verbond, de heer T. J- Twpnstra, zal de jaarrede uitspreken. Voorts zal de heer jhr- mr. H F L. K.. van Vredenburch, plaatsvervangend se cretaris-generaal van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie (N.A.V.O.), een inleiding houden over het onderwerp „Nederland en de Nederlandse industrie in Atlantisch verband". Na een ontvangst van de deelnemers door de Gedeputeerde Staten van Zee land in de Statenzaal vertrekt men met een extra trein naar Goes voor het leden- diner Tjidens dit diner zal ir c- stat, minister van oorlog en marine, het woord voeren over het onderwerp „De Neder landse industrie en de nationale defen sie". Vrijdag 22 October zal gewijd zijn aan fabrieksbezoek en een excursie naar Schouwen en Duiveiand. Tijdens de „Houtdagen 1954" zal op 8 October a.s. in gebouw Bellevue re Amsterdam de eerste vertoning plaats vinden van de film „De adel van het hout" van de Belgische cineast Karei Dekeukeleire, vervaardigd in samenwer king met het Nationaal Houtvooriich- tingsbureau te Brussel. Het camerawerk is van José Dutillieu en de begeleidende muziek wordt gespeeld door het V ivaldi- ensemble. Joegoslavisch-Roemeens treinverkeer. Het spoorwegverkeer tussen Joego-Slavé en Roemenië is Zaterdag, na vier en een half jaar verbroken te zijn geweest, weer hersteld, aldus een bericht van het Joe- goslavisch persbureau Tanjoeg. Voorlopig zullen drie treinen per week in beide rich tingen over de grens gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5