P.v.d.A. heeft Romme verklaart: Mandement volkomen vertekend Schouten kwam met bewijzen: Er is niets veranderd Vage toespeling op mogelijke vrije in geheel Duitsland SU,-gfsisj asraxs ZIEDENDE ZEE SCHEPEN IN BRACHT NOOD Nog steeds geen einde aan Londense havenstaking de r Mandementjes Wees wijs en volg het Kamerverslag over t Mandement Van alle zijden aanvallen op des betreffende regeringsplannen Molotof opent actie tegen Londense besluiten Maar tevens: vertrouwen in triomf van Oostduits bewind Donderdag 7 October 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WAAROM GEEN ANTWOORD? Zware ontploffingen in Gardameer Anker hield toch WEERBERICHT Indien wij, ciftmen^rantwoTrd niet,'dan is die hele vraag" niets anders dan wat loze woorden. De eenheio' De christenen vereend O Karakter der-K.V.P rnmmrn^ MHm Lokaas Belastingverlaging niet uitstellen Middengroepen en kinder- Bezitsvorming Eén leven slechts tfëg&SKX De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Aanvankelijk nog hier en daar enige regen. Morgen licht tot half bewolkt en droog. Iets kouder.-Matige tot zwakke wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, later veranderlijke wind. Vrijdag 8 October: Zon op 6.51 uur, onder 18.04 uur; Maan op 16.11 uur, onder 1.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ook in staatkunde Christendom 's-GRAVENHAGE, 6 October 19f.4 Prof. Romme lieeft in zijn voortreffelijke re.lc bij de algemene politieke beschouwingen heden middag in de Tweede Kamer de koe meteen bij de horens gevat door allereerst in te gaan op de icec voeringen van de heren Burger en Oud, vooizov r dezen hadden gesproken over het bisschoppelijk. Mandement. Ik ben het met de rede van de heer Oud op dit punt wel niet eens, zei prof- Romme. maar na de rede van de heer Uur- ger was zij in ieder geval een ver frissend bad. De heer Burger, zo zeide prof. Romme in het verloop van zijn rede, is opnieuw onduidelijk geweest. 1 tj heeft gesproken over: indien dit en indien dat zou gebeuren.... en de vraag gesteld of zijn partij zich wel zou kunnen permitteren samen te werken met een groepering, wier democratische karakter in twijfel kan worden getrokken. Oók op deze vraag, zichzelf gesteld, heeft hij geen antwoord ong zlllk een vraag zouden moeten stellen, dan zouden PROF. ROMME Dit is een kerkelijk stuk. antwoorden: neen, met zulk een partij werken wij niet samen. als na het mandement onveranderd. Het is een gedachtenfout, indien men meent, dat de K.V.P. een kerkelijke partij is, immers in dat geval zou de Kerk verantwoordelijk zijn voor het politieke beleid der partij. Maar de Kerk kan zich wél uiten over de gedragsregels in een andere gemeenschap zonder die andere gemeenschap tot zich te trekken, zónder zelf partij te zijn. Het karakter der K.V.P. als program partij uiteenzettend zeide prof. Romme, dat het de primaire plicht van de K.V.P. is, met of zonder Mandement, te zor gen, dat aan alle verschil van inzicht uiting kan worden gegeven, met een Drie opmerkmgen maakte prof Romme ,,nnraf Hij zeide vooreerst over het Man- geen interpretatieve uitspraken ?e zullen doen. Dit is een kerkelijk stuk, dat «ericht is tot de gelovigen en een m- trnfetatie komt mij als politicus dus niet toe Wie een interpretatie wenst kan Sch tot' een geestelijke leidsman of tot de Kerk wenden. jp nnmer- Ten tweede ging hij in de op Kath king van de voorzitter van de Kam. Werkgemeenschap, dat de bisschopp met de katholieke leden daarvan tevo geen beraad hadden gehad. Hij kon Q begrijpen, want dit gold ook voor hem zelf. Ook hijzelf had tevoren geen beraaci met de bisschoppen gehad. Ten derae zeide hij, dat het eigenlijk beschamend was voor het politieke volk en ook voor de politieke leiders, dat de bisschoppen dit Mandement noodzakelijk hadden ge acht. Wat de politieke reacties op het Man dement aangaat, sprak prof. Romme van een vérgaande vertekening door de PvdA van dit Mandement. Als de PvdA* hier spreekt van isolerende, par tijpolitieke gedragsregels dan gaat zij voorbij aan de wezenlijke kern van het geschrift, die is: een drang naar opbouw van een christelijke maatschappij met als een der voornaamste middeldh daar toe de katholieke politieke eenheid Op rie kaderdag van de P.v.d.A. is deze kern f Anderkend Voor de K.V.P. gaat he niet onderKena.vu^ vnllp ,icM tj erom, deze kern plaatsen. Spr. onderschreef program en zonder verbreking van de eenheid tot opbouw van een christelijke samenleving. Prof. Oud bestreed hij op het punt, waar deze, wat het recht der bisschop pen betreft, geen scheiding had ge maakt tussen het formele en het ma teriële recht. Dit bewijst, zo zeide hij, hoever wij geestelijk van elkaar af staan. Hij haalde hier minister Suurhoff aan, die het recht der bisschoppen had erkend om hun stem te doen horen, ook inzake de politiek. Deze had gezegd, dat dit géén gewetensdwang was, om dat men zich vrijwillig schaart onder het gezag van de bisschoppen. Hier is meteen de kern geraakt van dit verschil van mening. De heer Burger ont kent het recht der bisschoppen op dit punt geheel. De heer Oud erkent dit recht wel, maar niet het materiële recht, wel het formele. Dit standpunt bestreed prof. Romme. De bisschoppen, zo verklaarde hij na drukkelijk, nebben ook het materiële recht zich op dit punt te laten horen en de katholieken hebben het materiële recht hen te volgen. Blijft dan alleen de vraag of op een bepaald ogenblik het beleid der bisschoppen op dit punt ge wenst is of niet, maar over het beleid der bisschoppen zal ik met de heer Oud niet discussiëren. Hij zal dit begrijpen. Ik wil, zo zeide prof. Romme, wel met hem discussiëren over dat materiële recht en dan maakt de heer Oud hier een fout, door een distinctie te maken tussen Kerk en godsdienst. Hij ziet de Kerk als een macht en heeft dan critiek op dat machtsbeleid, maar dat uitgangspunt is fout. Als de Kerk spreekt, is dat geen woord van macht, maar van godsdienst. Door haar woord beïnvloedt zij de gewe tensvorming. „Ik zal ook niet spreken over het verkeer tussen het kerkelijke gezag en mijzelf aangaande mijn ge wetensvorming, dat is onmogelijk", ook dat zal de heer Oud verstaan. Wel kan ik zeggen, dat de Staat niet mag treden in leze gewetensvorming. Dat vloeit voort uit het wezen van de Kerk en van de godsdienst. Doet de Staat dat toch, dan legt hij remmen aan op deze gewetens vorming en is dit een. beperking van de gewetensvrijheid. Aan het slot van zijn rede sprak prof. Romme dan nog over de partij-opbouw in de concrete omstandigheden. Men heeft wel tegen ons aangevoerd, dat wij niet op partij-politieke grondslag zouden staan. In het verleden zou dat volgens onze opponenten wel eens zo nu en dan het geval zijn geweest, maar hoe zou men een partij-politieke grondslag zo maar kunnen omtoveren in een niet-partij-po- litieke? Wij staan overigens, zo ging prof. Romme voort, op de juiste poli tieke grondslag. Wij stellen onze partij-politieke een heid boven die van de P.v.d.A., waar de grondslag wankel is door de vaag- heid van haar grondstellingen en door de ontoereikendheid van haar doel stelling. Juist in deze tijd is nodig de doel bewuste binding van het tijdelijke en het eeuwige. Juist nu is nodig het inzicht, dat de politiek ook een die nende taak heeft voor onze uiteinde lijke levensbestemming. In deze ver wereldlijkte samenleving is het ge vaar groot, dat deze samenleving ver keerd wordt gericht. Het verbreken van de band tussën het tijdelijke en het eeuwige is een onmiskenbaar ge vaar. Niet alleen prof. Romme bracht in tussen het bisschoppelijke Mandement tot deze wel zeer principiële uitspra ken. Hier verenigden zich de christe nen op dit punt, al kon Ds Zandt deze hoogte niet bereiken. Hij vond het Man dement alleen maar tweeslachtig en van een politiek karakter, namelijk mets anders dan een propaganda voor de K.V.P. Anders zag het gelukkig de heer Schou ten (A.R.), die ook tot een zeer principiële uitspraak kwam op dit punt. Deze spreker vroeg zich af, of dit raai1" dement een wijziging van essentiële aard bad gebracht in de verhoudingen? De heer Schouten had een kleine bibliotheek van bisschoppelijke brieven meegenomen, waaruit hij citeerde om tot de conclusie te komen, dat de principiële houding der bisschoppen in niets was gewijzigd door het laatste mandement. Er bestond reeds vroeger een verbod voor katholieken inzake het lidmaatschap van het N.V.V. Het N-V.V. had na de oor log verwacht, dat dit zou worden inge trokken, maar in de Vastenbrief van 1946 werd dit verbod herhaald. Het N.V.V. trok daaruit toen geen consequenties. De heer Schouten herinnerde aan het Vastenmandement van 1949, waarin dei ka tholieken gewezen werd op hun plicht lid te zijn van -ds 's een katholieke vakvereniging. Heeft het N.V.V daaraan geen aandacht ge schonken? En zo ja, waarom is het dan nu zo verrast? Met de P.v.d. A. staat het met anders en weer verwees de heer Schouten ter ad structie daarvan Dr J. SCHOUTEN bisschop tk kan veel onderschrijven..oeiijke verkla- -ingenvan 1946 1948 en 1953. Daarin werd in zeer sterke mate aangedrongen op handhaving voor c.e katholieken "Sr- de eenheid in Staat en Maatschappij. Het Mandement van 1954 brengt dus niets nieuws, er is geen essentieel ver schil met vroegere uitspraken. Waar om nu dan zulke felle discussies. Waar om nu pas critiek en niet reeds in 1945 en in 1948? Al heb ik bezwaren als gereformeer de tegen de katholieke opvatting be treffende 't leergezag, dan heb ik tóch de plicht, aldus de heer Schouten, te zoeken naar punten van eenheid en dan is er in dit Mandement veel, dat ik kan onderschrijven. De P-v.d.A. en de V.V.D. erkennen wel het verband tussen personen en hun ge loof, maar niet tussen partij en geloot. Dan zou men een neutraal standpunt moe ten innemen en dat standpunt is verwer pelijk. Het betekent, dat een politieke partij geen positie kiest, dat zij een schei ding zou maken tussen christendom en staatkunde, dat zij de secularisatie bevor dert. Hieraan mag een christen niet mee werken. Ook de heer Welter had het zijne te zeg gen. Hij merkte daarbij op, dat ook zijn partij hierbij was betrokken en zette als zijn mening uiteen, dat de eenheid, waar over het Mande- TijaglfirTrr~-Tmrnrinwifc ment spreekt een organische eenheid moet zijn een orga nisch geheel, dai niet verkregen wordt door or ganisatie alleen De K.N.P. heeft een andëre moeilijkheid ook niet-katho- lieken achter zich, zo zeide de heer Weiter en als er dan van offerbereidheid wordt gespro ken, dan geldt I De problemen zijn CH. WELTER reële affiniteit dat niet alleen voor ons. in het volle licht te nog steeds de v spr, K v P. na de kaderdag vIndneVved A. had uitgegeven, maar met één uitzondering. verklaring was In punt vier van ,jike uitspraak de P.v.d.A. om een duidelijke^ de gevraagd inzake het b s' „esproken. samenwerking, waarover t e duidelijke uitspraak was tot Die uitgebleven en "nog elegante wijze. Maar mJ aldus prof. Romme, niet meer, omdat het uitblijven óók het kabinet niet stoort in zj beid, zelfs zó weinig, dat het meent belastingverlichtingen tot 1956 te ku nen uitstellen. Daarna bestreed prof. Romme de po litieke misvatting ten aanzien van het karakter der K.V.P. Haar karakter als beginsel- en programpartij was zo vóór Een opgewonden menigte lachende en schreeuwende studenten trekt m optocht door de straten van Triest, om de voltooiing te vieren VM\^yeJefr%°^e tussen Joegoslavië en Italië betrejjenae Triëst. Be Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft gisteren tijdens een plechtige herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan dei-' Oostduitse satellietstaat, een grote rede gehouden over het Duitse probleem. Hierin poogde hij, zonder andere concrete voorstellen te doen dan een viermovendheden-conferentie over het terugtrekken van alle bezettingstroepen ait°Duitsland, de bestaande 'eegenstand tegen een West- i luit se herbewapening in West-Duitsland zelf en in Frankrijk aan te wak keren door beurtelings dreigementen te uiten en de hoop op communistische concessies aan te wakkeren". De aanmoedigingen, die hij intussen gaf aan bet Oostduitse communistische bewind, schijnen weinig kans te geven aan een opgeven van Oost-Duitsland door de communisten, ook niet op de basis van een geneutraliseerd Duitsland. Molotof begon zijn door een groot aan tal leidende communisten uit alle satel lietstaten aanhoorde reue met te verwij zen naar het woord van stalin, dat de stichting van de Oostduitse republiek „een keerpunt in de geschiedenis van Europa" betekende. Deze republiek is „werkelijk democratisch cn vredelievend' en bewees het verlangen van het Duitse volk om eens en voor altijd n einde te maken aan het Duitse militairisme en aan iedere ddmiïï'r in ds communistische trant. Hij erkende intussen, dat men niet al leen van buiten het land, maar ook van binnenuit trachtte het regime omver te werpen en te saboteren, maar niets, zo concludeerde Molotof, geeft reden m eraan te twijfelen, dat „de republiek triomfantelijk op zal marcheren"- Hef is goed deze uitspraak in gedach ten te houden bij wat Molotof liet volgen Dat was ten eerste de vermelding van een nieuw Sovjet-voorstel aan de Weste lijke Grote Drie om de bezettingstrcepen terug te trekken en de Duitse kwestie onmiddellijk te regelen. Daardoor, zo meende hij, zouden betere voorwaarden geschapen worden voor een toenadering tussen Oost en West Duits land en een vermindering der internatio nale spanning. De besluiten van de Londense conferen tie, aldus Molotof die thans tot de aanval overging, droegen echter niets bij tot de souvereiniteit van Duitsland noch tot de veiligheid van Europa. Hij dreigde, dat het herstel van de Duitse eenheid erdoo' onmogelijk werd gemaakt en dat er „ge vaarlijke concequenties voor de vrede in Europa" uit zouden voortvloeien. Een her bewapend Duitsland achtte Molotof ..een direct gevaar voor de vrede". Hij speelde vervolgens een troef uit, waarbij hjj overigens alle slagen om de arm hield, door te zeggen dat het falen van het E.D.G.-plan het mogelijk had ge maakt „de gezichtspunten van de vier be zettende mogendheden over vrjje verkie zingen in geheel Duitsland nader tot elkaar te brengen." En hij voegde daar de niet minder vage belofte aan toe, dal de Sovjet Unie „bereid is om zowe) de door de deelnemers aan de conferentie van Berlijn gedane voorstellen als mogelijke nieuwe voorstellen inzake vrije verkiezin gen in geheel Duitsland te bespreken." Hij herhaalde ook het andere recente Sovjet-gebaar, dat de schijn van Russische toenadering inhoudt, n.l. het door Visjinski in de V.N.-Assembiée gedane voorste) inzake beperking der bewapening volgens de jongste Brits-Franse voorstellen. Het eiland Trimelloni in het Gardameer (Italië) is bijna geheel door ontploffingen vernietigd. Gedurende ongeveer 24 uur schoten zuilen van vuur en rook van h eiland op. De bewoners van het dorpje Assenza, ongeveer een halve kilomet: van het eiland gelegen, vluchtten weg en tot nu toe hebben zich geen persoonlijk' ongelukken voorgedaan. Trimelloni was in de eerste wereldoorlog een fort. dat tegen Oostenrijk werd ge bruikt. De laatste jaren werd het als mu nitie-npslagplaats gebruikt. echter veel ingewikkelder dan het groot ste deei der volgens hem gelijkgeschakeld1 katholieke pers doet voorkomen. Hij wu- de er eens op wijzen, dat de stelling: alle katholieken in één katholieke partij, i.e. de K.V.P. een al te kinderlijke redenering moest worden genoemd. Een partij, die retendeert alle katholieken te kunnen verenigen, moet een programma en een directorium hebben, die een vaste leiding waarborgen. Dat is een zeer zware on gave- Ik heb wel eens gedacht, zo ging de heer Weiter voort, wat de grootste ge mene deler zou zijn. Niet het socialisme, ook niet een reactionaire politiek, dus alleen een conservatieve politiek. Dat moet de politiek van zulk een partij zijn o£... zij zal niet zijn. Als resultaat van het Mandement meende de heer Weiter het feit te moe ten constateren, dat er meer reële affini teit bestaat tussen de christelijke partijen onderling dan tussen deze en de P.v.d.A. Een verbond van christelijke partijen is dus niet uitgesloten te achten. Dat is het voordeel van het Mandement. Daarom raadde hij prof. Romme aan enkele blad zijden uit zijn verleden jaar verschenen boekje „Katholieke politiek" te verwijde ren, namelijk die passages waarin hij had beweerd, nader te staan tot de P.v. d.A. dan tot de christelijke partijen. Dat de communist De Groot het Mande ment betitelde als Vaticaans fascisme en het begin van de Vaticanisering van Eurfi pa kan men verder beter ter zijde laten Het was zoals de heer Schouten in het begin van zijn rede had gezegd, het bis schoppelijke mandement dat, in deze alge mene beschouwingen een overheersende plaats innam. Op déze beschouwingen zal dr Drees morgen niet behoeven te ant woorden. Voorzover het de politieke zaken betrof, zoals die uit de Troonrede tot ons zijn ge komen, werden er nu door verschillende sprekers (Romme. Schouten) nadere in lichtingen gevraagd over het Londense ac- coord. Prof. Romme vond dienaangaande, dat het wel wat de schijn had. alsof Enge land de put had gedempt, nadat het kalf verdronken was. Men kon alleen maar hopen, dat het niet 't laatste kalf. zou zijn Van alle zjjden werd het plan van de re gering aangevallen om de belastingverla gingen uit te stellen tot 1 Januari 1956 (Romme, Zandt, Schouten). Prof. Romme zei dienaangaande, dat de regering zich geen illusie moest maken, dat dit voorne men in goede aarde zou vallen bij de Ka mer. Hjj verklaarde zich definitief tegenft plan van de regering om de verhoging der vennootschapsbelasting, welke voor vier iaar was aanvaard met het oog op de de fensie-uitgaven, nu voor 50'/« te laten voortbestaan. Dit was een inbreuk op een definitieve afspraak Afgezien van het feit dat dit eventuele latere dergelijke afspra ken zal bemoeilijken, zijn er hier geen bij zondere budgetaire omstandigheden, die dit noodzakelijk maken. Over zijn motie van verleden jaar be- 7,.H. Paus Pius XII bidt in zijn particuliere kapel te Castel Gandolfn tezamen met een aantal ivezen uit Rome het Rozenkransgebed treffende de vrijere loonvorming wilde prof. Romme nu niet spreken, daar deze zaak er nu anders voor staat dan een jaar geleden. Hij wenste echtftr ook niet deze motie in te trekken, omdat de houding van de regering ten aanzien van dit vraagstuk nog bedenkingen oproept De regering zegt immers, dat dit op de eerste plaats een zaak is van het. bedrijfsleven Dat is het al leen als het over het .,hoe" gaat, maar niet als er beslist moet worden over het „of Prof Romme wilde daarom liever wachten op het advies van de Stichting van de Ar beid te dier zake. nu het de regering in deze zaak tóch nog schijnt te schorten aan stimulerende kracht. dij bepleitte voorts aandacht voor de midengroepen, voor de vergeten groepen en verhoging ook van de kinderbijslag Hij vroeg zich af of er geen reden was om de middengroepen méér toe te staan dan een verhoging van 6°/o. Tenslotte beval hij de regering nog een matiger gebruik van de onaanvaardbaar- verklaring aan, welke zij nooit mag aan wenden om haar zin door te zetten maar alleen om een verantwoordelijkheid te ontgaan, die zij meent niet te kunnen dra gen. Daar sloot de heer Weiter zich later bij aan. Ook de heren Schouten en Weiter ver klaarden zich tegen de gedeeltelijke hand having van de verhoogde vennootschaps belasting terwijl de eerst ook aandrong op een spoedige behandeling van 't wets ontwerp betreffende het kleuteronderwijs. Voorts informeerde de heer Schouten nog naar de beperking van niet-noodzakelijke bouwwerken en de partiële herziening van de Grondwet. Als een der laatste sprekers van de mid dag diende zich tenslotte de heer De Kort (KVP) aan, die een uitvoerig pleidooi hield over de bezitsvorming, waarover dit jaar in de Troonrede niet werd gerept. Hij herinnerde er aan, dat reeds 60 jaar geleden in een Pauselijke encycliek het streven naar bezitsvorming voor bezits- lozen werd aanbevolen en de voldaanheid dienaangaande in katholieke kring moet dan ook wel ontbreken. Toch is er in de maatschappij wel iets in die geest op gang gebracht, maar bij de overheid is van een beleidslijn dienaan- gaande nog geen sprake. Er zijn geen plan nen voor bezitsvorming op het sociaal- economisch vlak. Vreest het kabinet deze bezitsvorming, omdat zij de zaak in haar geheel nog niet overziet? Ook met-katho lieken begint deze gedachte aan te tres.- ken. Dit is een zaak van maatschappelijke orde, waarvoor de primaire taak bij de overheid ligt. Het maatschappelijke leven eist dan ook een positief gericht overheids beleid Hij gaf de regering tenslotte drie con crete gedragslijnen in overweging: 1. De overheid moet het sparen bevor deren. dat geschiedt uit overleg en zutnig- hË2.d Zij moet dergelijke besparingen be gunstigen, indien deze worden gericht op bezitsvorming. 3. Alle gevormd bezit van kleine om- vang moet door de overheid bijzonder wor den geëerbiedigd. Zoals gebruikelijk sloot een communist de heer Gortzak de rij en wel met aanvallen op het sociaal-economisch beleid van de regering. De minister-president zal het morgen dus niet zo heel moeilijk hebben, omdat de meeste spreektijd gewijd is geweest aan het bisschoppelijk Mandement waar de regering zich buiten kan en zal hou den. Des te interessanter zullen ech'e^ daarom de replieken kunnen zijn op het punt van het mandement, waarhij oe P v d.A. ter ene zijde en de KVP en de christelijke partijen ter andere zijde nog wel wat feller tegenover elkaar zullen St Het staatsstuk, dat Troonrede heet, is in dit debat wel een beetje verdronken. F S. De najaarsstormen zijn er weer en reeds gisterenavond en vannacht eisten y O XX 44 I 44 44 4 WW 4V J cj 7.»1 verscheidene slachtoffers; schepen raakten in nood en vroegen om hulp Onmiddellijk voeren redding- en sleepboten te hulp, ondanks de.hoge zee, opgezwiept door een harde wind, zo hard zelfs, dat diverse loods- diensten in de loop van de avond en nacht het werk moesten staken: r; Vlissingen, IJmuiden en ook op de Nieuwe Waterweg werd tijdelijk voor de loodsdienst om kwart over acht gisterenavond gestaakt „Op maatschappelijk gebied moet alle scheiding tussen godsdienst en leven ver worpen worden. Bij alle werkelijk onder scheid lussen Kerk en burgerlijke maat schappij blijft het leven één en mag dat leven - ook het openbare niet losgerukt worden van God en godsdienst. Daarom moeten KerJj en Staai ook samenwerken en er moet geestelijke harmonie bestaan tussen ons persoonlijke en ons maatschap pelijke leven". alle schepen Om kwart over elf gisteravond werd door het 7215 brt metende Engelse stoom schip „Cargill". toen het ter hoogte van IJmuiden voer. het eerste noodsein uit gezonden. Het schip, waarvan de machine was uitgevallen, had onmiddellijk hulp nodig. De Engelsman was op ongeveer 20 kilometer ten West-Noord-Westen van IJmuiden. Om 11.45 voer de reddingboot „Neel- tje Jacoba" uit, terwijl het bergmgs- vaartuig „Cycloop" eveneens de Noordzee op ging. Er stond toen een zeeT hoge zee met windkracht van acht tot tien. Om half 1 flitsten vuurpijlen door de zwarte lucht: de ankers van de „Cargill hadden losgelaten. Een kwartier later meldde de kapitein van de Engelsman, dat het scheen, dat de ankers toch weer hielden. De toe stand waarin de „Cargill" zich bevond werd blijkbaar steeds minder ongunstig, want om half 2 vannacht deelde de kapi tein mede, dat het schip op zijn ankers lag te rijden. Twintig minuten later seinde men van de Engelsman, dat men geen hulp meer nodig had, als de „Cycloop" in de nabijheid bleef. De reddingboot „Neeltje Jacoba" kon echter voorlopig nog niet in IJmuiden binnenlopen, want de Urker kotter Uk 59, die in de omgeving van deze haven voer. raakte eveneens in moeilijkheden. De reddingboot ging ogenblikkelijk op zoek naar de Nederlandse kotter. Later in de nacht bereikte de „Neeltje Jacoba" de Uk 59, doch hoefde niet te as sisteren. Het schijnt dat de kotter Woensdagavond laat ter hoogte van Eg- mond aan Zee. al met moeilijkheden te kampen had. Om kwart'over drie was het scheepje vlak ten N. van IJmuiden; de „Neeltje Jacoba" was toen in de na bijheid doch de motor van de Uk 59 liep nog. Vanochtend om zes uur is de Uk 59 behouden tussen de pieren van IJmui den aangekomen. A'og meer schepen Op 80 mijl ten Noorden van Terschel ling raakte een Deens schip in moei lijkheden waarop de sleepboot „Hol land" van de rederij Doek'sen ter assis tentie uitvoer. Korte tijd later seinde de vermoede lijk Duitse kotter „Vineta", dat hij on geveer 90 mijl en Noorden van Ame land-Terschilling in nood zat. De Duitse kotters „Zufriedenheit" en „Capella" wa ren in de nabijheid. Later kwam het be richt. dat de drie schepen samen op- stoomden. Kreet van de Doggersbank Van circa 120 mijl ten Noorden van Den Helder kwam nog een kreet om hulp: het 1439 ton metende Deense stoomschip „Rikke Skou" uit Kopenmagen seinde, dat het op ongeveer 50 tot 60 mijl ten Zuio Oosten van de Doggersbank in nood ver keerde. De Deen. die in 1907 werd ge bouwd, had in de storm een gebroken stuurgerei opgelopen. De Duitse sleepboot „Wotan" voer na de dringende oproep om hulp van het Waddeneiland Borkum te) assistentie uit naar de Deen die de vo rige week Zaterdag uit IJmuiden was ver trokken. Later werd gemeld, dat het Noorse schip Congo", dat ook te hulp was gesneld, enige uren later de positie, opgegeven in het noodsein, bereikt had, doch daar de „Rikke Skou" niet had aangetroffen Deklading verloren Nog een ander Duits schip kreeg het te kwaad in de woeste zee. Het was het 993 brt metende en in 1909 gebouwde stoom schip „Helene Russ". De ontvanger was defect geraakt en het schip had reeds de deklading verloren. Maar de toestand liet zich toch ernstiger aanzien, dan hu m werkelijkheid was, want omstreeks hau drie vannacht seinde de „Helene Russ dat er op dat ogenblik geen assistentie meer nodig was. De staking waardoor reeds dagenlang het werk in een deel van de havens van Londen wordt verlamd, is Woensdag uit gebreid, doordat 30» controleur»' die de ladingen der schepen moeten opnemen besloten geen haventerreinen te betreden waarvan de arbeiders bij een geschil be trokken zijn. Op een bijeenkomst van stakers deelde een stakingsleider mee, dat' Nederlandse havenarbeiders telegrafisch om inlichtin gen hebben verzocht over schepen, welke mogelijk van Londen naar elders worden gedirigeerd, om daar te worden gelost. Het bewuste telegram is, naar A.N P mededeelde, afkomstig van het „Onafhan. kelijk Verbond van Bedrijfsorganisatie- (O.V.B.) de destijds van de E V C. afge scheiden groep, die haai hoofdkwartier u Rotterdam heeft. In New York is intussen vandaag de staking van 25.000 havenarbeiders geëin digd. De commissie van de betrokken arbe dersvakbond- „International Longsho-e. man's Association", voor de lonen b* krachtigde Woensdag een overeenkom- ter regeling van het arbeidsconflict, d de avond tevoren met hulp van bemidde laars van de regering tussen de vakorga nisties en de werkgevers was gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1