ultimatumvan Blauw Wit K.N.V.B. biedt de Stadions geen garanties meer Sittardia kreeg een concessie Onze dagelijkse puzzle Van Cayenne 'n balpunt? Prof-club Amsterdam kan alleen Zaterdags op Duivendrecht spelen RADIO-PROGRAMMA'S K.N.V.B.-bestuur sprak met V.E.K.-delegatie Onhoudbare concurrentie van prof-clubs PAGINA 4 VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 milliiüBtSf BIC brengt ook andere modellen Unieke garantie Wedstrijd omgezet Onweer zit te broeien Oplossing van gisteren PROTEST AFGEWEZEN TELEVISIE door OTTWELL BINNS (Wordt vervolgd.) Donderdagavond heeft te Utrecht .een conferentie plaats gehad tussen het be stuur van de K.N.V.B. en het bestuur van de Vereniging van Eerste Klassers, waar bij verschillende vraagstukken, welke op 't ogenblik de Nederlandse voetbalwereld beroeren, punten van bespreking uitmaak ten. Voor de K.N.V.B. waren, behalve voorzitter ir H. F. Hopster, aanwezig mr E. J. Bulder, C. Groot Huize, F. Rem mers, O. de Vries en de secretaris L. Brunt. Van het V.E.K.-bestuur namen behalve voorzitter A. H. Martens (Den Haag) de heren W. F. F. G. van Asselt (Amsterdam) secretaris, J. H. Ascher- mann (Enschede) penningmeester, A. L. Mees (Den Bosch), B. van Gelder (Eind hoven), W. J. van Voorst (Nijmegen) en J. Scheeres (IJmuiden) aan de besprekin gen, waarbij veel onderling begrip bleek te bestaan voor de diverse problemen, deel. Naar wij vernemen, zou overeenstem ming zijn bereikt, om het daarheen te leiden, dat op korte termijn een bonds- sectie zal worden gesticht, welke speciaal zal worden belast met de regeling van het semi-profvoetbal in ons land. „oorlog" tussen beide Bonden een slag zijn, waarvan de winst wel eens beslissend kon blijken! In verband met geruchten waarin het Stadion Feijenoord in deze wordt ge noemd, vernamen wij van de Rotter damse Stadion-directeur, de heer B. van Krimpen, dat hij „geen enkel com mentaar" had. Er is, naar wij menen te weten, van contact tussen de heren Van Krimpen en Bessem in deze nog geen sprake geweest. De heer Van Krimpen liet zich daarover niet verder uit. De bondige mededeling „Geen com mentaar" kan echter in het huidige sta dium voor ons gevoel toch reeds veel inhouden. Ook de heer Bessem kon digde enkele weken geleden aan, dat hij liever „de kat uit de boom" wilde kij ken. Wanneer de directeuren van de twee grootste Stadions van Nederland „geen commentaar" hebben en dus liever „de kat uit de boom" kijken, dan is dat op zich voor de KN.V.B. al verlies.... Kostbare precisie-machines vervaardigen de BIC«PUNT de balpunt die schrijft, zo dra de kogel het papier raakti De beroemde BIC IMAC inkt loopt niet uit en is onuitwisbaar. In de kleuren blauw en rood. tot fl. 1.95 Elke BiC PUNT wordt onvoorwaardelijk gegaran deerd iet op bet merk BIC op de schacht eD op de punt. Reserve- vullingen met neen, een Ofschoon men in de Sittardse zakenwe reld een strenge boycot kan waarnemen jegens iedereen die relaties met de prof club Fortuna uit het naburige Geleen on derhoudt, ofschoon de geel-blauwen de belangstelling bij hun wedstrijden trachten te animeren door gratis loterijen met scheerapparaten e-d. als prijzen (in con currentie met de prof-club Alkmaar moet K.F.C. in Koog aan de Zaan hetzelfde doen metwasmachines als prijs!), ofschoon men niet schroomt om een actie te onder nemen tegen winkeliers die raambiljetten van Fortuna in hun etalages hebben, wordt Sittardia's positie steeds zorgelijker Thuiswedstrijden tegen B.V.V. en P.S.V., voorheen „top-matches" van het seizoen trokken in de afgelopen weken nauwe lijks 2.000 toeschouwers (maar' enkele kilo meters verder zaten er in Geleen bij For tunaAmsterdam25.000). Er wordt a.s. Zondag nog één kans ge waagd. Omdat men dan vrvj is van de concurrentie der Limburgse prof-clubs Rapid en Fortuna hebben beide een uit wedstrijd), heeft Sittardia van de KiN.V- B een wijziging in het programma verkre gen. De wedstrijd E.B.O.II.Kerkrade is uitgesteld en in plaats van een vrije dag voor Sittardia is nu de Limburgse derby SittardiaKerkrade vastgesteld. Lukt het dan nóg niet, dan zal Sittardia daaruit bepaalde consequenties moeten trekken.... Intussen heeft Sittardia ook a' gepoogd om tot eert vergelijk te komen met Fortuna over het niet gelijktijdig spe- ien van thuiswedstrijden, maar daarin hebben ook de competitieleidingen van K.N.V.B. en N.B.V.B. iets te zeggen. Een accoord is dan ook niet bereikt. De enige Eerste-klasser in de Mijnstreek, die zich enigszins kan redden, is Juliana, dat in ruil voor de overdracht van zijn speelrechten op het sportpark Kaalheide te Kerkrade een zekere protectie van de prof-club Rapid geniet. Maar voor Bleijer- neide, Kerkrade en Sittaria ziet de toe komst er pikzwart uit; en dan behoeft men r.iet te vragen, hoe het met Sportclub Em ma, V.V.H. '16, Chèvremont, Waubach Groene Ster en andere Mijnstreek-clubs gesteld is. Voeg daarbij nog de kwestie-Maurits, waarmee de K.N.V.B. een heel slechte leurt heeft gemaakt (zelfs werd kort ge leden het deelnemen van Mauri ts-jeugd elftallen aan een junioren-tournooi van V.V.H. '16 verboden!), dan is het duidelijk dat er in Zuicl-Limburg een héél zwaai onweer zit te broeien. Niet alleen komen talrijke clubs tot aan hun hals in de schul den, maar bovendien neemt men de be handeling door de K.N.V.B. (bijv. het tus sen de affaire JulianaRapid en de dito Maurits—Fortuna gemaakte verschil) niet langer- Dat bij dit „onweer" de K.N.V.B. alleen maar te verliezen heeft en de N.B.V.B. er alles bij zal winnen, behoeft verder geen betoog. De W.E.K.- en V.E.K.-besturcn mogen dan hun afkeuring over het ultimatum van Blauw Wit hebben uitgesproken; P.S.V. mag dan enkele weken geleden per tele gram b(j de K.N.V.B. namens een aantal Brabantse Eerste-klassers geprotesteerd hebben tegen K.N.VB.N.B.V.B.-bespre- kingen die tot het spelen van wedstrijden tussen Koninklijke- en Beroepsvoetbal bond-clubs zouden leiden (de Brabantse clubs hebben gemakkelijk praten; zij heb ben vrijwel geen verlies geleden), de heer Kieboom (Feijenoord) mag dan al een tij delijke competitie van clubs uit beide Bonden voorstaan maar daaraan de eis van liquidatie van de Berocpsvoetbond binnen een jaar verbinden het blijkt toch, dat de N.B.V.B. ook op sommige Eerste-klassers grotere aantrekkingskrachi uitoefent dan men aanvankelijk dacht. Dat blijkt niet alleen in Amsterdam, waar Blauw Wit dreigt met aansluiting bij de N.B.V.B., dat blijkt vooral ook in Lim burg, waar de prof-clubs Rapid en Fortuna een enorme belangstelling trekken en er het leven voor de K.N.V.B.-clubs onmoge lijk maken. De Mijnstreek-clubs hebben reeds meermalen te kennen gegeven, dat zij bij haar minimale inkomsten eenvoudig niet aan premie-betaling kunnen denken, het gevolg is dan ook, dat na het enorme verlies van Bleyerheide thans ook bij Kerk rade en bij Sittardia de spelers een voor een weglopen. Voor Bleijerheide is zelfs al een faillisement aangevraagd en ook voor de nog in de gunstigste positie ver kerende club Sittard ziet de toekomst er somber uit- oord, 11. plaats in Drente, 14. familielid, 15. groet, 16. bekende voetbalclub, 17- mid dagboterham, 19. vruchtbare plekken in de woestijn, 21. ijzeroxyde, 22. begrip, 24. in wendig orgaan, 27. vogel, 28. meisjesnaam, 29. aanzien, 30. vluchtige stof, 32. deel van een vogel (meerv.), 34. meisjesnaam, 35. deel van een vir ger, 36. soort boom- Verticaal; 2. Ned. Handelsmaatschappij (afk.), 3. deel van Nederland, 4. Europees land, 5. deel van het lichaam, 6. voorwen den, 8 spreken 9. graafdiertje. 10 voor zetsel, 12. tafelgerei, 13. kloosterzuster, 18. grof, 20. godin, 22- sportartikel, 23. voch tig, 25. verwijderd, 26. deel van een kip penhok, 31. tentoonstellingsgebouw in A'dam, 33. drank. Horizontaal: 1. am, 3. pa, 5, ok, 7. kabel, 8. roest, 10. ta, 12. erg, 14. sperwer, 16. am, 18. gladiator, 20- sr, 21. stallen, 22. kat, 26. Ie, 27. klomp, 30. kolos, 31. ai, 32. an, 33. et. Verticaal; 1. akte, 2. maar, 3. pel, 4. al, 5.or, 6. ko, 9. speer, 11. spuiten, 13- gal, 15. rots, 17. maal, 18. getal, 19. nork, 23. aloe, 24. test, 25. pon, 28. ma, 29. pi, 30. ka. Kamermuz. 13.15 Gram. 18.30 Amerik. uitz. 19.21 Gram 20,02 Lichte muz. 20.30 Hoorspel met mui. 22.00 Recital. 22.15 Gram. 22.45 Zang. 23.25 Gram. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. iL45mGram. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.30 Piano. 15.00 Gram. 15.45 Accordeon. IS.00 Gram. 16.15 Accordeon. 16.30 Gram. 16.45 Engeles les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17 20 Liturg zangen. 17.30 Gram. 18.00 en 18.15 Idem. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45Omroep-Ommeganck. 21.15 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.50—24.00 Zigeunermuz. 484 m.: 12.15 Gevar. muz 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 15.30 Gram. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws 17 15 Rhythm, muz. 19.15 en 19 28 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Coboret. 21.00 Omi» ,ork. en soi 21.30 Muz. kruiswoorden. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. B.B.C. European service. Uitzending voor Nederland: 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen I op 224 en 49 m.); 22.00—22.30 Nws. Spiegel v. d. week. Sportjournaal (op 224 en 75 m.). NTS, gezamenlijk progr, 22.4223.30 Intern. Concours Hippique (relais v. d. BBC). haar voorzichtig in haar hangmat. En nu je ogen sluiten, sprak hij opgewekt en tel de schapen, die achter elkaar door een hek kunnen; ik zal me zelf ook wel een goed plaatsje opzoeken. Bezorgd keek hij nog even naar het hoogrode gelaat van Langdon. Zoeven had hij nog met meer vertrouwen ge sproken, dan hij werkelijk voelde, maar als hij zag, hoe hoog de koorts van de zieke opgelopen was, zag hij de naaste toekomst zeer donker in. HOOFDSTUK XII Voor de beide verzorgers van Dudley Langdon schenen de vij-f volgende dagen geen einde te nemen. Onophoudelijk wer den zij geslingerd tussen hoop en vrees. Door geen menselijk wezen lastig geval len op hun rustig plekje konden zij ech ter hun volle aandacht aan de ziolte wijden. Vooral Mimi, die vastberaden al haar eigen ellende voor het ogenblik vergat, was van onschatbare waarde voor het leven van de gekwetste. Uren achtereen hield zij de wacht bij Langdon's hangmat, zijn geringste bewe ging bespiedend en behoedzaam de gif tige vliegen verjagend. Hardnekkig hield zij de strijd tegen de dood vol, maar het was een zware strijd en meermalen dreigde de kans ten nadele van Langdon uit te vallen. was, zou je weten, dat hij geen ongelijk zou hebben. Is een leven van twee jaar in de hel van Cayenne niet meer dan genoeg, om alle zachte gevoelens uit een mens te verdrijven? Je behoeft je echter geen zorgen te maken, je vader heeft op het ogenblik niets van hem te vrezen. Droog je tranen en denk na, wat je doen kunt om Langdon te helpen. Daar doe je verstandiger mee. Mimi hief haar betraand gezichtje op. Meneer, sprak ze bijna heftig, ik wil alles doen wat mogelijk is om uw vriend te helpen. Dat weet ik wel, zonder dat je het mij zo uitdrukkelijk vertelt, meisje. Tk denk er niet aan je je gevoelens te verwijten, die zijn volkomen te be grijpen, maar evenmin denk ik er aan Dudley iets te verwijten. Zijn leven lang zal het merkteken van de gevangenis op zijn schouders gedrukt staan en Oh, is hij gegeseld? Nog wel op de driehoek. Hij was onschuldig veroordeeld, zoals je natuur lijk weet en hij droeg het hoofd te hoog, om zonder verzet zijn onrecht vaardige behandeling te verdragen, zo dat hij van het begin af aan in moeilijk heden raakte. Maar die littekens op zijn rug hebben niets te betekenen in verge lijking met de merktekens, die onuit wisbaar in zijn ziel gegrift staan, als je eens wist, welk volk of er naar Cayenne gedeporteerd wordt het ge meenste schuim uit de onderwereld van Frankrijk. En daar heeft hij twee jaar lang moeten léven, hij, een man van hoge beschaving, terwijl hij bovendien nog het knagend gevoelvan groot on recht in zich omdroeg. Begrijp je, wat dat zeggen wil, voor iemand als hij? Verdraaid, als ik in zijn schoenen stond.. Maar je bent de dochter van de Faramond. Meneer Sandy, onderbrak hem het meisje, en er klonken tranen in haar stem, ik wil uw vriend niets verwijten. Ik schaam me voor mijn vader. En je staat tussen hen in! De hemel moge je helpen kind. Maar ik ge loof wel. dat je, vóór dit avontuur ten einde is, ruimschoots aan Dudley kunt hebben goedgemaakt, wat je vader hem misdaan heeft. God geve, dat het waar is, ant woordde Mimi met bevende stem. Wel, ik denk vast, dat je morgen vroeg reeds de gelegenheid zult hebben Ik geloof, dat we samen voor het leven van Dudley zullen moeten vechten met al onze krachten en als we niet zullen winnen... We moeten winnen, fluisterde Mimi hartstochtelijk, we mogen niet verliezen liever zou ik zelf de zwaarste dood trot seren. Dat geloot ik graag, meisje. En daar ik van dezelfde mening ben, denk il$ dat we het gevaar wel te boven zullen komen. Maar kruip weer in je hangmat en probeer nog wat te slapen. Slapen? Ik heb een gevoel, of ik dat nooit meer zal kunnen! Dat is nonsens, gromde Sandy be rispend. We zullen alle twee lekker een dutje gaan doen en morgenvroeg lachen we over onze dwaasheid van vanavond! Alsof zij een klein kind geweest was, tilde de sterke Schot Mimi op en legde gang had bewerkt en dat hij meende, dat het uur der wraak geslagen had. Mimi de Faramond, overmeesterd door het vreselijke, dat het schouwspel voor haar in het bijzonder had, uitte een zwakke kreet van afschuw, en verborg haar gelaat in haar handen. Sandy ech ter wist hoe hij moest handelen. Dudley, jij idioot, sprak hij luid, wat ga je beginnen? De Faramond is hier niet. Laat dat geweer zakken. De woorden drongen blijkbaar door de wolk, die de hersens van Langdon bene velden heen. Een ogenblik was hij weer in het volle bezit van zijn denkvermogen, en keek met een verbaasde uitdrukking op zijn gelaat rond. Dan viel het geweer uit zijn handen en hij viel voor dood op de grond. Sandy ving hem op en droeg hem voorzichtig naar de hangmat terug. Dan keerde hij zich tot het meisje, dat wenend in een hoekje op de grond hurkte. Kom, maak je nou niet overstuur kleintje sprak hij zacht. Oh, barstte zij los. Het is ver schrikkelijk! Als mijn vader daar gestaan had, zou hij hem doodgeschoten hebben! Onzin! Weet je dan niet, dat een mens in ijlkoorts allerlei dingen zegt en doet, waar hij in de verste verte niet om denkt, als zijn hersens normaal wer ken? O neen, snikte ze. De geheime ge dachten van een mens worden zo ge openbaard. Hij zou hem hebben.., En als hij dat werkelijk zou willen? sprak Sandy, die zijn geduld verloor en meende zijn vriend te moeten' verdedi gen. Als je alles wist wat er gebeurd De regen groeide aan tot een ware wolkbreuk, en dreef hem in de hut. Daar zette hij zich neer op een stapel bagage en begon te knikkebollen, tot eindelijk de slaap hem volkomen overmeesterde. Hij ontwaakte doordat Mimi hem aan zijn mouw trok. Mijnheer Sandy, mijnheer Sandy, fluisterde zij angstig. Meteen sprong hij op zijn benen. Wat is.., Meteen ontdekte hij, dat Langdon, met die reusachtige kracht, die sóms over een zwaar zieke komt uit zijn hangmat was gekomen, en nu met een geweer in de handen bij de ingang stond. Zijn ogen schitterden met een waanzinnige gloed en met vreselijke stem schreeuwde hij; Thans Henri de Faramond, zult ge boeten voor.., De woorden verliepen in een onver staanbaar gemompel, terwijl hij het ge weer ophief Sandy en het meisje be grepen, dat hij in zijn koorts de man voor zich meende te zien, die zijn onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4