Mendès-Franee's rapport was wemig overtuigend Franse Kamer onder druk van zware verantwoordelijkheid Nieuwe wervings-actie voor Bescherming Bevolking Woontoestanden en maat schappelijk werk K.L.M. eert vliegend personeel Noord-Holland berust niet bij Velsen EEN KANAAL ANTWERPEN- NOORDZEE Russische spraak niet de onze Enig doel is de verdeeldheid w Het debat over de Londense besluiten Uitbreiding gemeenschap tot andere energiebronnen in onderzoek De camera op 't buitenland Voor Rijksmobiele colonnes vermoedelijk geen vrijwilligers Ir Alerx Niet prat gaan op successen Zilveren en bronzen penningen uitgereikt Commissie-vergaderingen K. S. G.-parlement Noodoplossing moet mogelijk zijn Kosten op ruim 5 milliard B-francs geschat I Westen telkens in de luren gelegd Twintig jaar na de Maaskanalisatie PAGINA 9 VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 EMIGREER VIA KATHOLIEKE BUREAUX Zuid-Hollandse agrariërs bijeen op Oud-Poelgeest Vlijmscherpe criticJc van Reynaud Verwarring AUDIËNTIES Kooper ivas er ook bij Belangwekkend program van oud-minister In 't Veld Invloed van de woning COMMANDO-O VERDRACHT GARDE-REGIMENTEN Nieuwe woningwet nodig De uitvoering van dit program zal een omvangrijke verplaatsing van bevolking van oude en dikwijls heel slechte woon wijken naar nieuwe en frisse wijken nood zakelijk maken. De oude stadskernen d'enen binnen 25 50 jaar radicaal van aanzien veranderd te zijn. Dit betekent een aanpassingsproces, waarbij de steun van maatschappelijke organisaties onont beerlijk is. Hier zal nauwe samenwerking tussen volkshuisvesters en maatschappe lijke werkers geboden zijn. Apart telefoon-net voor het rampgebied Sensatie in Eenrum MOLEN IN DE STORM „OP HOL" AMERIKAANSE STAAL INDUSTRIE EERSTE MILITAIR TEHUIS IN OSSENDRECHT Volgend j'aar komt katholiek gereed OUDERDOMSVOORZIENING ZELFSTANDIGEN Bestaande regelingen in het buitenland KOSTELOOS VERLENEN VAN NEDERLANDERSCHAP Aan inwoners van Suriname Voorstel tot grenswijziging tussen N.-Brabant en Gelderland INDUSTRIËLE TOEPASSING VAN ATOOMENERGIE jj i yit-ïö öoiiiTfP trrnenen zou kun- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Onder propvolle tribunes, in één waarvan de Japanse premier Josjida liad plaatsgenomen, vulden de Franse Kamerleden gisteren het amphitheater van de Nationale Vergadering. Zij verspreidden zich met een regelmaat, welke men weinig gewoon is, over de banken, zodat het er op ging lijken, dat de Assemblee'voltallig aanwezig zou zijn. Ook de heer Herriot had weer „Wats ingenomen. De formaliteit van de heropening der parlementaire zittingsperiode had zo weinig om het lijf, dat de heer Mendes-Franee vriiwel onmiddellijk zijn rede kon aanvangen. Wat te zeggen van de brede uiteenzetting, die aan de Kamerleden moeilijk iets nieuws over de Londense Conferentie kon brengen? Gedurende bijna anderhalf uur was de heer Mendès-France zo minutieus in de vermelding der feiten, dat hij niet scherp kon belichten wat nu eigenlijk door hem te Londen was bereikt ter verbetering van de verworpen E. D. G. Zo de Kamer al haar instemming betuigde bij de passages, waarin de p-emier hulde bracht aan Eden, Lester Pearson en Foster Dulles, dan toonde zij zich toch verder weinig door de rede van Mendès-France geroer 1. waar houding kreeg zelfs iets eerbiedig De hoofden stonden na de redevoeringen n __j„ t-n oriVifpr van Mpndp<?-Frflnpp pn Revnaud niet naai maar ^^5 tew - afwachtends, waarbij de eerbied echter voornamelijk de ernst van het onderwerp betrof, dat hen voor een geduchte beslis sing plaatst. De wijze waarop de heer Mendès-France in zijn toelichting nu eens naar de ene zijde, dan weer naar de andere geruststellingen trachtte uit te strooien, maakte een weinig overtuigende indruk. Het leek erop, dat de heer Mendès- France tenprom ^^"beTwaarlijker1 is daif'em6 ee^tvoudige verkoudheid^ Zulks is weinig te verw<md ma£mdl d die op deze^manier Frankrijk heeft positie van P situatie zeker niet ge makkelijker is geworden, nu hij door de hem ter beschikking staande radio, en zodanig is opgehemeld, da een kritische beschouwing van de resultaten van zijn politiek in brede kringen ge makkelijk tot een anti-climax van te leurstelling kan leiden. Het gelukte de premier niet gedurende zijn droge opsomming de aandacht ge boeid te houden en alleen zijn verklaring, dat de jongste voorstellen van Molotof het tijdschema van de Duitse herbewapening niet mocht beïnvloeden, trok meer de aan dacht De premier trof het niet, dat Paul Rey naud zijn opvolger was op de spreek- tribune. Reynaud was zeer in vorm en tnsgdedez^inimriHet £S£ France'si be^°e°ëg^ wefspretendhew' de Sen van Londen nauwkeurig afwoog telen wat de E.D.G. zou hebben gebracht. Hij toonde aan, dat de toegeeflijkheid van oroot-Brittannië. waarvan de premier zijn ,plat de resistance" gemaakt had, niet zoveel nieuws had gebracht in vergelijking met de E.D.G. Reynaud verstaat de kunst Philippica's uit te spreken en het was een geluk voor de premier, dat hij, naar het gevoelen der kamer, in deze woordvoer der geen mogelijke opvolger als premier heeft te duchten. Niettemin moet het voor de premier onaangenaam zijn geweest, dat de kamerleden uit Reynaud's analyse kon den ViPPr M prtrloe van Mendes-France en Reynaud niet naar verdere debatten en men was tevreden, dat de zitting tot hedenmorgen werd ver daagd. De behoefte tot beraad achter de schermen was groter dan ooit. In de wandelgangen viel goed te bemer ken, dat de premier weinig of geen in vloed op de overtuigingen van de kamer leden had uitgeoefend. Het schrikbeeld drong zich dan ook op, dat voorstanders, tegenstanders en onthouders de kamer wel eens in drie gelijke groepen zou kun nen verdelen. Maar de vrees voor een herhaling van het E.D.G.-debat bracht velen tot nadenken over een methode om de weg naar de besluiten van Londen open te laten. Talrijken zouden het liefst de heer Mendès-France „wegknikkeren maar tevens zijn eventuele opvolger aan de verdere uitwerking van de Londense afspraken willen laten deelnemen, of anders de heer Mendès-France willen ver plichten rekening te houden met bepaalde desiderata van de kamer. Laat in de avond waren reeds een aantal moties in de maak in de geest van een eis van de kamer aan de premier om bepaalde ver langens van de kamer in te willigen, iets wat de heer Mendès-France zeker in strijd zal achten met zijn prestige. De M.R.P., de socialisten, de radicalen, de onafhan- kelijken en een deel der Gaullisten scheen niet bereid de heer Mendès-France een motie van vertrouwen te geven, die niet anders behelst dan een goedkeuring van zijn beleid, benevens de mededeling, dat de kamer overgaat tot de orde van de dag. In deze atmosfeer schijnt het voor de heer Mendès-France onmogelijk de consti tutionele vertrouwenskwestie te stellen, hetgeen hem overlevert aan de congressen van de socialisten en de M.R.P. Er was echter één lichtpunt. Gisteren avond laat werd nog naarstig onderhan deld tussen de premier en de socialisten en het zag er naar uit, dat de socialisten bereid waren op bepaalde voorwaarden hem de hand te reiken en de val van het kabinet te voorkomen. De socialisten redeneren, dat de premier de weg naar de Europese integratie niet geheel heeft afgesneden en zij verlangen nu van hem, evenals Reynaud gedaan had. dat hij rekening zal houden met de wen sen van „de mensen van Straatsburg", waardoor hij niet alleen de socialisten, maar ook de M.R.P. en tal van radicalen en onafhankelijken aan zijn zijde zou krij gen. Daardoor zouden zijn kansen er uiteraard beter voor komen te staan. De uitkomst van dit overleg was vannacht evenwel nog onzeker. In het conferentie-oord „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest zijn gisterenochtend de emi- gratiedagen, welke onder auspiciën van de L.T.B. worden gehouden, begonnen. De deelnemers zijn hoofdzakelijk agrariërs uit Zuid-Holland, voornamelijk uit de Veen- en Duinstreek. Op de avond van de eerste dag werd een openbare bijeenkomst ge houden. waarvoor ook vele niet-deelne- mers belangstelling toonden. Pater Kars- kens. die vele jaren als aalmoezenier on der de Nederlanders in Canada werkte, alsook de heer Ewen. hoofd van de Cana dese Immigratiedienst, voerden het woord en beantwoordden de vele vragen, welke werden gesteld. Op deze emigratiedagen worden door deskundige sprekers alle aspecten van de emigratie belicht. Duidelijk werd er op gewezen, dat het van groot belang is via de katholieke bureaux te emigreren. Uit de gegevens waarover men beschikt, blijkt helaas, dat veel katholieken nog steeds hun weg naar het buitenland zoeken via de arbeidsbureaux. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 12 en Woensdag 13 October geen audiëntie verlenen. Z. H. Exc. mgr Jos Baeten, bisschop van Breda, zal op Zondag 10 October a.s. geen audiëntie verlenen. (Van onze redacteur) In de komende maanden, van October tot en met April, wordt een nieuwe actie op touw gezet tot het werven van krach ten voor de Bescherming Bevolking Op het ogenblik nemen er 158.000 per sonen, zowel mannen als vrouwen, op basis van vrijwilligheid aan deel, maar er zijn nog 74.000 mensen nodig. Speciaal voor de reddingsdienst, de medische dienst en de brandweer, waarvoor men gaarne personen aantrekt, die hiervoor door hun beroep bijzonder geschikt zijn. Daarom heeft de leiding van de Dienst Bescherming Bevolking na overleg mei de voorzitters van de drie vakcentralen, die hun volle medewerking toezegden, een beroep om bemiddeling op verschillende vakbonden gedaan. Overigens zal de pro paganda uitsluitend door huisbezoek wor- den gevoerd. Men hoopt tegen de zomer van 1955 de Dienst Bescherming Bevolking, voorwat de bezetting met personeel betreft, vol ledig te hebben opgebouwd. In het algemeen bestaat grote tevreden heid over de aanmelding van vrijwilligers, al is dan het vereiste aantal nog niet behaald. Zo werden in Rotterdam in twee uit WLl. XtViJ liawv. - - vernemen* hoezeer de heer Mendes- France te Londen moest terugkeren naar het E.D.G.-verdrag en hoezeer hij er in de toekomst nog verder moet terugkeren wil hij de waarborgen hebben, welke hij zelf zegt te zoeken. Het scherpste deel van R.ynaud's rede, dat tevens liet zien dat de voorstanders van de E.D.G. nog niet ontwapend zijn, was zijn uiteenzetting over het grote gevaar, dat in een her oprichting der Duitse weermacht editie Londense conferentie T g0^egen' welke naar zijn mening de kans in zich bergt van een nieuwe overheersing der mili tairen op de Duitse politiek. Bovendien stelde de heer Hcyna^ sctierp m het licht, dat Rusland nog over zeer sterke troeven tegenover Duitsland beschikt en dat Duits land aan die Russische verlokkingen wei- ide weerstand zou kunnen bieden. En vnnrtT dat het Westen daar weinig of vooris, over kan stellen. Reynaud ver klaarde dan ook, dat hij en zijn vrienden nimmer hun stem zouden geven aan wat tot de terugkeer der „Wehrmacht" zou kunnen leiden. De rede van een tweede interpellant, die de saarkwestie aanroerde, vond nog enige aandacht, maar bij het betoog van de (Van onze Haagse redactie). De maatschappelijke werkers(sters) Zuid-Holland hebben zich gisteren be raden over hun taak met betrekking tot de woontoestanden. Tot onderwerp van de vijfde provinciedag voor maatschappe lijk werk, welke 's morgens in het Scneve- ningse Kurhaus werd geopend, was ni. gekozen: Woontoestanden en maatscnap- pelijk werk. Ondanks de enorme vooruit gang sedert de tweede helft van de negen tiende eeuw zijn wij er voor wat de huisvesting betreft nog niet, zo zeide de eerste inleider, oud-minister mr dr In 't Veld. Lange tijd hebben wij op dit stuk een eerste plaats bezet. Thans dreigen wij achterop te raken. Een verhoogde wel vaart zal in de eerste plaats besteed moeten wordeh om de achterstand In de volkshuisvesting in te halen. Mr In 't Veld gaf de volgende maatrege len aan: 1. grondige opruiming van de slechtste woontoestanden, waarbij ook aan de omgeving moet worden gedacht; 2. er dienen redelijke eisen te worden gesteld aan nieuwe woningen en woonwijken; 3. bestaande woningen, die nog niet be hoeven te worden afgekeurd moeten zo veel mogelijk aan moderne eisen worden aangepast; 4. bestaande woonwijken moe ten, voor zover zij niet voor algehele sanering in aanmerking komen, voorzien worden van de naar modern inzicht nood zakelijke voorzieningen ten algemenen nutte; 5. met gestrengheid moet gewaakt worden tegen overbevolking van de woningen. Veld met de opmerking, dat in de moei lijkste naoorlogse jaren 400 millioen per jaar kon worden opgebracht voor oorlogs schadevergoeding. Voor zijn plan, dat uit gevoerd zal worden in een betere tijd, Is minder nodig. Volgens hem kan het Nederlandse volk voor dit doel gemakke lijk 200 millioen per jaar opbrengen. In de middagvergadering besprak mej. R. Hartstra, hoofdinspectrice van de Stichting Centraal Woningbeheer te Den Haag, de invloed van de woning op het gezin. Inwoning en samenwo ning, aldus betoogde zij, hebben onge wenste toestanden tot gevolg. Zij be moeilijken de ontwikkeling van een normaal gezinsleven. Slechte woningen hebben een ongunstige invloed op de gezondheid. Het beschikbaar stellen van goede woningen aan onmaatschappelijke en sociaal zwakke gezinnen, die vaak juist naar slechte woningen worden getrokken, kan een zichtbare verbe tering in hun gedragingen teweeg bren gen. Mej. Hartstra pleitte voor toepassing van het opschuifsysteem bij het saneren van slechte ouurten. Anders loopt men het gevaar, dat de aanpassingsmoeilijk heden te veel gaan overheersen. Tenslotte wees zij op het verband tussen gezin en buurt. Veel ontreddering in het ge zinsleven kan worden voorkomen door de bouw van goede woningen in buur ten, welke voldoende recreatiemoge lijkheden voor jong en oud bieden. Volgens de heer In 't Veld vereist de uitvoering van dit program een nieuwe woningwet. De gemeentebesturen moeten meer bevoegdheden krijgen om verkeerde ontwikkelingen tegen te kunnen gaan. Er bal een totaalplan moeten komen en ge meentebesturen zullen er van doordron gen moeten worden, dat zij met fantasie aandacht, maar bij het betoog van de en durf te werk moeten gaan. Dat zijn communist Casanova liep de kamer leeg. plan te duur zou zijn bestreed mr In „Zonder overdrijving mogen we zeggen, dat er in en door de K.L.M. iets kolos saals verricht is, waarvoor we allen dr Plesman, die 35 jaar lang leiding en rich ting heeft gegeven, in de eerste plaats bijzonder erkentelijk moeten zijn. We heb ben soms met heel zware tegenslagen te kampen, maar dat mag ons niet beletten rustig en voorzichtig door te gaan. Toch mag het ook niet zo zijn, dat we ons op de borst kloppen en pra' gaan op hetgeen reeds bereikt is. In deze gemeenschap van „grote K.L.M.-ers" is het wel nuttig, dat we samen eens erkennen, dat er nog veel te verbeteren valt. Zelfgenoegzaamheid zou in dit stadium fataal kunnen zijn. Alle K.L.M.-ers zullen zich bewust moeten *tjn van hun persoonlijke verantwoordelijk heid voor dat onderdeel van het bedrijf, dat aan hen toevertrouwd is. Dat heeft onze luchtvaartmi.j nodig om in de wereld, concurrentie voor te blijven". In deze kernachtige bewoordingen richt te ir I. A. Aler president van de jarige K.L.M.zich gistermiddag tpt een aantal leden van het personeel, die met bun echt genoten in de met palmen en dundoek ver sierde cantine van vleugel IV op Schip hol waren verzameld, teneinde uit han den van de nieuwe „baas" zilveren en bronzen penningen te ontvangen, hun op de 35ste verjaardag van de K.L.M. ge schonken bij het bereiken van resp. 15.000 en 10.000 vlieguren. Deze onderscheiding is twee jaar geleden voor het eerst uitge reikt. Zo'n penning in goud, op naam gegra veerd en aan de beeldzijde het embleem dragend van „General Operations" met de kenspreuk van deze groep „Ik vlieg", is tot nu toe slechts in het bezit van vier K.L.M.-ers die meer dan 20.000 vlieg uren er op hebben zitten, t.w. commodore J. J. Moll, ex-gezagvoerder I. Smirnoff en de piloten G. van Messel en L. A Brugman. jaar tijds 9.000 mensen ingeschreven Evenwel ligt nog in 22 A-gemeenten (de letter wijst op de gevaren-zöne) het per centage beneden 50% van het vereisfc aantal en behalve Rotterdam, liggen ook Amsterdam, Den Haag en Eindhoven nog achter. Op een enkele uitzondering na be schikken alle A-gemeenten over huis vesting voor een commando-post. Verder wordt gewerkt aan het aanleggen van een verbindingsnet buiten de gewone telefoonleiding om, waarbij voorkeur wordt gegeven aan het rampgebied (de gehele provincie Zeeland en een deel van Züid-Holland en Noord-Brabant) waar men 1 November a.s. een net gereed hoopl te hebben. De bemanning van de Rijksmobiele colonnes, die hier en daar in het land worden geplaatst, waar het gewone brandy weer-apparaat niet voldoende uitgebre-d is, maakt nog een punt van studie uit Het is de vraag of hiervoor vrijwilligers kunnen worden aangenomen, omdat dil personeel een zeer zware taak krijgt en zijn werk buiten de plaats van inwoning moet verrichten Deze colonnes schieten n.l. te hulp in plaatsen waar de eigen dienst het niet alleen af kan. Het is niet onmogelijk, dat de overheid besluit hiervoor reservisten uit de mili taire sector aan te trekken, zoals ook Engeland dit in November gaat doen. Met België heeft de Nederlandse B. B een zeer nauw contact- dat zover strekt dat beide landen besloten hebben elkaar over en weer te helpen, als het nodig :s De molen aan de Molenstraat te Eenrum heeft tijdens de hevige storm van giste rennacht consternatie veroorzaakt, door dat de wieken in beweging waren geko men en als dol in het rond joegen. In allerijl werden de huizen in de onmiddel- lijke nabijheid ontruimd, want doordat de as van de molen warm liep, spatten de vonken in het rond. De toestand werd cri- tiek, toen met enorme kracht de molen stenen door de wand naar buiten werden geslingerd. Evenwel slaagde men er in de wieken tot stilstand te brengen. De schade aan aan de molen, die op de lijst van Monumentenzorg staat, is groot, want het interieur is geheel ver nield. Een stuk van een der molenstenen sloeg door het dak van een naastgelegen boerderij. Een begin van brand kon terstond wor den geblust. De eigenaar van de molen was j.l. Maandag gearresteerd, onder ver denking van brandstichting in een leeg staande woning te Baflo, waarvan hij eigenaar is. Voordat hij naar Groningen werd gebracht, had hij de wieken vast gezet. De bedrijfsdrukte in de Amerikaanse staalfabrieken wordt voor deze week op 70.4 pet van de capaciteit geraamd. De productie wordt op 1.67 min ton gesteld, aldus bericht heet Amerikaanse IJzer- en Staai-Instituut. Deze cijfers zijn onver anderd t.o.v. de herziene cijfers voor de voorgaande week. In de overeenkomstige week van het vorige jaar werd op 95.2 pet van de capaciteit gewerkt, terwijl de productie toen 2.14 min ton bedroeg. De nieuwe index voor de productie van ingots bedraagt voor deze week 104.5 pet, vergeleken met het herziene cijfer van eveneens 104.5 pet voor de vorige week en 133.6 pet in de overeenkomstige week van 1953. Gisteren werden nu zes zilveren en 17 bronzen penningen overhandigd. Gezag voerder N. W. Bos, vierbander, sinds 1952 routechef op de Z.-Amerikaanse routes en zijn college H. A. Kooper, die als monteur bij de K.L.M. kwam en die vooral bekendheid kreeg door de succesvolle Christchurch-race, kregen de zilveren penning, evenals de radiotelegrafisten J. Suttorp en de boordwerktuigkundigen M. de Lange en de gebroeders J. en F. Del- tenre. wier totaal aantal vlieguren maar 6 verschilt. Onder de 17 met „brons" onderscheiden personeelsleden bevonden zich de gezag voerders F. Peetoom, J. W. Vermaat en O. P. Koch, voorts zes radiotelegrafisten, eveneens zes boordwerktuigkundigen en twee stewards. Na de Deense piloot S. A. Steinbeck is de mecano A. Smith nu de tweede bui tenlander, die in het bezit van deze K. L. M.-onderscheiding is. Tegelijk met de plechtigheid op Schip hol zijn door de directie van het West- Indisch K.L.M.-bedrijf te Curagao twee De verkeerscommissies uit de Kamers van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar en voor Zaanland te Zaandam hebben een telegram verzonden aan de minister van Verkeer en Water staat, waarin zij zeggen 's ministers stand punt te betreuren, dat gedurende de tijd dat de tunnel te Velsen nog niet gereed zal zijn, in de bestaande toestand zal moe- Indisch K.L.M.-bedrijf te Curasao twee i ten worden berust. Zij zijni vani mening. zAlve,™ e-n !rie dat berusten binnen korte^tijd^: gereikt en door de directie te Djakarta één bronzen. -«1 rvrww oorttrl onliiVp 1 Ter voorbereiding van de buitengewone zitting van de gemeenschappelijke verga dering (het kolen- en staalparlement) van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, welke zoals bekend op 29 Novem ber a.s. zal beginnen, zijn de meeste com missies van dit parlement eind September en begin October bij elkaar gekomen. De commissie voor sociale zaken heeft de Hoge Autoriteit geïnterpelleerd over het vraagstuk van de vrije verplaatsing van arbeidskrachten. De commissie vroeg naar de moeilijkheden, welke men had ontmoet terzake van de overeenkomst tus sen de zes regeringen over deze vrije ver plaatsing van arbeidskrachten. De com missie wees het Belgische lid Bertrand aan om over deze aangelegenheid een rap port uit te brengen in de volgende com missievergadering, welke is vastgesteld op 28 October. De commissie voor politieke aangelegen heden en buitenlandse betrekkingen ver gaderde op 2 October onder voorzitter- schap van de heer Paul Struye, ook in Luxemburg. In deze commissie heeft de president van de Hoge Autoriteit een verklaring af gelegd over de inleidende besprekingen, welke waren gevoerd met een vertegen woordiger van de Britse regering. De heer Spierenburg, üd van de Hoge Autoriteit, gaf een uiteenzetting over de stand van de besDrekineen en onderhandelingen, welkf gaande ziin met Zweden en Oostenrijl over de opneming in de gemeenschappe- ïüke mark? van de bijzondere staalsoorten zij uit politieke overwegingen een uitbrei ding van de bevoegdheden van de gemeen schap voor wenselijk houden. De commissie heeft haai- president op gedragen aan de commissie voor de ge meenschappelijke markt een studie ie vra gen over de mogelijkheid van uitbreiding van de gemeenschappelijke markt tot an dere sectoren, bijvoorbeeld tot andere energiebronnen dan steenkool. Tenslotte droeg de commissie aan de heer Pierre-Henri Teitgen op een rapport uit te brengen over het functioneren van de parlementaire controle in de gemeen schap, zulks mede als een antwoord op cri- tiek, welke in slecht ingelichte kringen wordt vernomen. De volgende vergadering van deze com missie zal op 21 November a.s. in Luxem burg plaats hebben. De commissie voor de investeringen, de financiële aangelegenheden en de ontwik keling der productie kwam op 4 October lu Duxemburg bijeen onder voorzitter schap van de heer Joachim Schoene. Deze commissie had eerst een uitvoerige gedachtenwisseling met de Hoge Autori teit over de procedure, welke moet wor den gevolgd bij het doorgeven van de mid delen, waarover de gemeenschap beschikt op grond van de lening, gesloten in de Ver. Staten. Verschillende leden van de commissie iepleitten met nadruk, dat de regionale nvesteringscommissies, welke de Hoge \utoriteit wil inschakelen, een adviseren de taak moeten hebben en dat in deze e markt van de bij zonder es misoort en ';~gende ,nv, den De heer Spierenburg deed Deense van de kant van de nationale regeringen delingen over de stappen van de Deense regering met K tot het expo* kartel van de staalproducenten aan de ene kant en de indirecte kortingen, welken de andere kant bij de uitvoertransacties werden toegestaan. In het kader van een door de commissie gewenste gedachtenwisseling over de toe komstige rol van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal verklaarden verschillende leden van het parlement, dat van de kant van de nationale regeringen of van particuliere belangengroepen een rol mogen spelen. Terzake van de algemene doeleinden van de gemeenschap en het zoeken van een gecoördineerde uitbreidings- en inves teringspolitiek In de zes ledenstaten, ant woordde de Hoge Autoriteit op tal van vragen en gaf zij een overzicht van de stand van zaken van haar eerste be moeiingen op dit gebied. Voor het front van de troep hebben gis terenmiddag op het paradeveld van de Frederik Hendrik-kazerne te Vught de commandanten van twee garde-regimen ten hun commando overgedragen. Luitenant-kolonel J. P. F. van der Horst droeg het commando over het garderegi ment Grenadiers over aan luitenant-kolo nel J. J. C baron Taets van Amerongen en luitenant-kolonel M. T. H. Kockeltoren gaf het commando over het garde-regiment Fuseliers „Prinses Irene over aan luite nant-kolonel B. F, M Wijtenburg. Talrijke autoriteiten waren bij deze mi litaire plechtigheden aanwezig, o.m. de commandant van de derde divisie, gene- raal-majoor J. G. Warringa, de comman dant van de 41ste regimentsgevechtsgroep kolonel J. van Santen en de commandant van het eerste depót Infanterie, kolonel G, J. Wulfhorst. De Kon. Mil. Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Ypereh luisterde de plechtigheden op. (Van onze correspondent). Langs de wee Putte (grens)Hooger- heide is Donderdag het eerste militaire tehuis voor de legerplaats Ossendrecht ge opend. Het is het zesde huis van 't Protestants Interkerkelijk Thuisfront, namens hetwelk de voorzitter, mr Schokking, de officiële opening verrichtte. Mr Schokking wees met dankbaarheid op de prachtige samenwerking tussen ka tholieken en protestanten inzake de gees telijke verzorging voor de militairen. Ook de militaire commandanten prees hij om hun medewerking. De officiële opening werd o.m. bijge woond door vele militaire autoriteiten, de burgemeester vqn Ossendrecht, alsmede verscheidene legèrpredikanten en aalmoe zeniers. Aalmoezenier Remmerswaal van de le gerplaats Ossendrecht deelde nog medé, dat het katholieke militaire tehuis in Os sendrecht in het voorjaar van 1955 gereed zal zijn. Het komt naast het protestantse. Nadat het Economisch Instituut voor de Middenstand reeds verscheidene publica ties van sociaal-economische aard heeft doen verschijnen, is in deze serie thans aan de orde de ouderdomsvoorziening voor zelfstandigen. In dit rapport wordt niet ingegaar. op de vraag in welke vorm deze voorziening hier te lande gestalte zal krijgen, maar wordt een uiteenzetting gegeven van de wijze waarop in België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Groot-Brittannië Luxemburg, de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland de ouderdomsvoorziening voor de middenstanders is geregeld. Daar bij wordt waar mogelijk, een indruk ge geven in hoeverre de getroffen voorzie ning in de praktijk aan de verwachtingen beantwoordt. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Mogelijkheid van kosteloze verlening van 't Nederlanderschap aan in Suriname woonachtige personen". Een Zeer omvangrijke groep personen van In- -rfe donesische herkomst, die reeds lang in men zouden 'angs de Zuidelijke (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Door een groep Antwerpenaren uit scheepvaartkringen werd aan de pers een plan ontvouwd voor het graven van een kanaal, dat de Noordzee met Anti.erpen zal verbinden. De ontworpen vaarweg welke in zijn geheel over Belgisch grond gebied loopt, zal de naam krijgen van Boudewijnkanaal. Volgens het ontwerp betreft de lengte van het kanaal 82 kilometer, de breedte 200 meter de diepte 20 meter. Twee dub bele sluizen, n.l. te Heist aan «e en te Kalla aan de Schelde zijn ontworpen, evenals twee ruime voorhavens voor a» in- en uitvoer der grote zeeschepen. Deze voorhavens zouden voorzien worden van twee aanlegsteigers met een lenste van 750 meter. Zes tot zeven zgn. z]wa®lkotn kilometer De commissies verzoeken de minister, op korte termijn maatregelen te willen nemen, die een behoorlijke noodoplossing, gedurende de tijd dat de tunnel bit Velsen nog niet gereed zal zijn, garanderen. Als noodoplossing wordt aangegeven ten eerste: twee ponten bij Buitenhuizen in de vaart te brengen; ten tweede: repara ties aan bestaande ponten volgens een zodanig schema te doen geschieden, dat in het drukste seizoen met het maximum aantal ponten kan worden gevaren; ten derde reorganisatie van de personeels bezetting van de ponten bij Velsen, zodanig, dat steeds twee ponten met drie- ploegenstelsel in de vaart blijven en twee ponten' met tweeploegenstelsel gedurende het dnikste gedeelte van de dag in ge bruik kunnen blijven; ten vierde: soort" gelijke maatregelen te nemen voor het pontverkeer bij de Hembrug en tenslotte alsnog uit te zien naar een nog betere noddoplossing, hetzij onder, door of boven water. In afwijking van het oordeel van de minister menen de commissies, dat bij Buitenhuizen wel met twee ponten zal kunnen worden gevaren, indien een vaar- schema wordt Ingevoerd, waarbij 't varen w zo geregeld wordt, dat steeds één pont per uur zal een aanzienlijke I in de haven ligt, zodat geen gevaren i ..l. lrnrinon nnt<arnfln <1 tot verkeersmoeilijkheden, die niet op losbaar zullen blijken te zijn. uuucaiavlic ucinuium;, Suriname verblijf hielden, heeft als ge- volg van de werking van de overeen komst tussen Nederland en Indonesië be treffende de toescheiding van staatsbur gers de Nederlandse nationaliteit verlo ren. Men verwacht, dat vele van deze mensen gaarne de Nederlandse nationa liteit zullen herkrijgen. Bovendien zou de oplossing van het vreemdelingenprobleem dat door het in werking treden van de wet aanzienlijk minder zou worden, in Suriname óp hoge prijs worden gesteld. Omtrent deze wettelijke voorziening is overleg gepleegd met de regering van In donesië. Zij heeft bericht geen bezwaar te hebben tegen de voorziening „om ex- Nederlandse onderdanen van ^Indonesi sche origine bij wijze van tijdelijke maat regel het Nederlanderschap te hergeven het kanaal gebouwd worden- Het kanaal van Gent naar Zelzate zou op zodanige wijze worden aangepast, dat deze eveneens dezelfde breedte zou heb ben als het Boudewijnkanaal. Er zouden geen bruggen zijn, wel een vijftal tunnels met een breedte volgens de eisen van het moderne verkeer. Volgens de ontwerpers worden de kos ten voor het graven van het kanaal, de sluizen en de tunnels en voor het aanbren gen van de nodige steigers en kaden op ruim 5 milliard francs geschat. Als voor delen geven zij aan: een rechtstreekse verbinding met de Noordzee op Belgische bodem; een tweede en veel veiligere ver binding met de zee; een doorlopende ont wikkeling van een snelheid van vijftien tijdsbesparing in het vervoer met zich brengen; de vervoerpijs van het Luikse, de Limbugse Kempen en van Antwerpen naar Gent en het kustgebied zal tenminste met een vijfde verminderd worden. Vijf honderd ton kolen uit Limburg naar de kust zouden voor de ontvangers aan kos ten een besparing betekenen van frs 5000. Rekening houdend met het vervoer te water der Limburgse kolenproductie naar Gent en verder (in 1950 bedroeg die onge veer 1,5 millioen ton) wordt dit een jaar lijkse besparing van 15 millioen francs en dat alleen voor wat het vervoer te water van kolen betreft. Ook met het vervoer In tegenoverge stelde richting dient rekening gehouden te worden. De cokesfabrieken .f®®" Zandvoorde zouden in dezelfde* tijd kun nen bereikt worden als de fabrieken van eenzelfde aard, gelegen langs de bo°rdan van het zeekanaal van Brussel naar Wm- tam. Het kanaal biedt aan de havens van Antwerpen en Gent grote toekomstmoge lijkheden. Uitbreidingsmogelijkheden van reeds bestaande nijverheden en het schep- pen van nieuwe industrieën liggen voor het grijpen. De Zuidelijke dijk vormt een bescherming voor de ontworpen en aange nomen autostrada van Antwerpen naar Ostende. De electrische verlichting van het kanaal zal aan de scheepvaart toelaten zelfs bij mistig weer haar werk voort ta zetten. Dit zijn de voornaamste karakteristieken van het ontwerp, dat, zoals gezegd, door Antwerpse scheepvaartkringer. wordt on derzocht. Van die zijde zal het nu verder bij de hogere instanties worden ingediend. DE GROTE REDE, welke de Russische minister van buitenlandse zaken Mo lotof ter gelegenheid van het eerste lustrum van de D.D.R., de Duitse Demo cratische Republiek, in een plechtige bij eenkomst te Berlijn heeft gehouden, is al lerminst als een verrassing gekomen, al was zij ongetwijfeld als zodanig bedoeld. Maar een verrassende tegenzet, welke vol komen verwacht komt zelfs in de vorm waarin men hem had verwacht, verliest daardoor het allergrootste deel van het effect En de nota aan de Westelijke Grote Drie, welke op deze rede moest volgen (misschien reeds gevolgd is), kan ook wei nig of geen nieuws meer brengen. Men verwacht trouwens geen nieuwe gedachten van het Kremlin, dat zich al jaren lang al door maar zonder enige variatie herhaalt. Het Westen heeft intussen voldoende er varing opgedaan om de communistische terminologie op haar juiste betekenis te schatten. Als Molotof dan ook spreekt van vrije verkiezingen en van een herenigd vredelievend en democratisch Duitsland, dan bedoelt hij daarmede heel, heel iets ander, dan wij hier in het Westen onder deze uitdrukking verstaan. Op de eerste plaats heeft minister-presi dent Ulbricht onmiddellijk te kennen ge geven, dat controle op vrije verkiezingen in Oost-Duitsland absoluut uitgesloten moét worden geacht Pottenkijkers heeft een communistisch regiem niet nodig; het heeft een eigen opvatting over vrijheid en vrije verkiezingen en hiermede heeft een buitenstaander niets te maken. Vrije ver kiezingen" betekent eenvoudig, dat men verplicht is op een door de regering opge stelde communistische eenheidslijsi te stemmen; Theoretisch kan men de euvele moed hebben, om zich van stemming te onthouden; maar dan moet men ook de energie hebben om alle daaraan bijna automatisch verbonden consequenties te dragen. WAT DE RUSSEN onder een „vredelie vende en democratische republiek verstaan weet men ook \lleen de Sovjet-Unie en haar van delievend- alle anderen zijn satemeten van 't kapitalistische. oorlogszuchüge Amerika^ En met de democratie is «et. er gesteld* die vindt men alleen in Moskou, dat ze met grote welwillendheid ook aan haar horigen leert. Gelijk alle wetenschap pelijke en andere uitvindingen door Rus sen ziin gedaan, zo is ook de democratie een Russisch monopolie. Elke rede van de Russische staatslieden is vol adjectieven we zullen ze maar qiet nader kwalifice ren om de on-democratie, de tyrarmie, de verslaving van wat wij de vrije wereld noemen aan de kaak te stellen. ten zijn uitgesloten. Dat is voor Kremlin een onvoorwaardelijke eis voor 'n hereni ging van Duitsland; maar noch het Westen, noch zelfs Bonn wil of kan op die eis ingaan. Het zou betekenen het prijsgeven op korte termijn van geheel Europa aan 't communisme. AT STREEFT RUSLAND dan met al zijn redevoeringen, voorstellen, X V.VJV- V W-i. nota's en artikelen wel na? Want dat het daarmede een bedoeling heeft, staat vast! We vragen ons wel eens af of het Kremlin de hereniging van Duitsland wer kelijk wil, deze zelfs zou toelaten. De duur zame verdeeldheid past wel beter in zijn opzet Maar dan moet het bijna vanzelf spreken, dat het een herbewapend Duits land en daaraan is toch niet te ontko men liever ziet in het verband van de verdediging van het Westen dan als een nationale, souvereine bewapening. Want Moskou weet met absolute zekerheid, dat het Westen nooit tot een aanval op Rus land zal overgaan en dat zijn militaire or ganisatie louter en zuiver defensief is. Als het iets ander beweert, is dit puur propa ganda zonder een greintje waarheid. Waarschijnlijk gaat het bij de Russische propaganda; thans tegen de Londense overeenkomst, niet op de allereerste plaats om de Londense overeenkomst te doen verwerpen; dat Is ln zekere zin bijzaak. Zou ze verworpen worden, dan wordt on middellijk naar een nieuwe regeling voor de Duitse herbewapening, die in ieder ge val, hoe dan ook komt, gezocht. Hoofd zaak is een voortdurend storingsvuur over het vrije Europa te onderhouden. Evenals in de hete oorlog heeft ook in de Juist dit verschil in de waarde der woor den doet het Westen reeds bij voorbaat, bijna afwijzend tegen elk Russisch voor- tivenais in ae nete oorlog neeit ook in ae stel staan. Men weet nooit precies wat er koude oorlog dit storingsvuur als doel ver mot ho/tnote nfschoon men heel warrine te stichten oDdat men zelf van kunnen ontstaan door de mindere bestuur baarheid van de thans in gebruik zijnde pont. De commissies verzoeken dit op korte termijn te toetsen door het laten maken van proefvaarten. Indien de proef be vredigend slaagt, zou onmiddellijk tot de aanbouw van een nieuwe pont moeten worden overgegaan, welke volgens de ver kregen inlichtingen terstond in Nederland zou kunnen worden gebouwd en binnen één jaar leverbaar zou zijn. De kosten val len in het niet tegenover de ernstige na delen, die thans voor het bedrijfsleven en vreemdelingenverkeer bestaan en die zich in de toekomst steeds ernstiger zullen doen gevoelen. De interprovinciale commissie, welke was belast met het maken van een ontwerp van wet tot grensverdeling tussen de provin cies N. Brabant en Gelderland is met haar ontwerp gereed gekomen Dit betekent dat het einde in zicht komt van «en situatie, welke bijna twintig jaar lang hoogst on bevredigende toestanden heeft veroor zaakt. Het voorlopige ontwerp stelt voor, dat de Maas weer grens wordt tussen beide provincies. Toen in de jaren dertig de Maas werd gekanaliseerd, waarbij tal van lussen ln de rivier werden afgesneden, kwam gebied dat van oudher Gelders was geweest ten Zuiden van de Maas aan de Brabantse zijde te liggen, terwijl anderzijds Brabants ge bied aan de Noordelijke kant van de rivier, aan de Gelderse zijde dus, belandde Over het algemeen betrof dat slechts percelen onbewoond land, doch er waren ook twee dorpen n.l. Keent en Alem. welke door de kanalisatie van de Maas aan de „verkeerde" zijde van de rivier kwamen te iiggen en werden afgesneden van de rest der gemeenten, waaronder zij ressorteer den. Daarnaast was er nog het dorpje Bern, dat reeds sedert 1904, toen een ver binding van de Maas naar de Bergse Maas was gegraven, in een soortgelijke toestand verkeerde. Een en ander heeft voor de ge noemde dorpen zeer veel ongerief teweeg gebracht. Zij bleven immers provinciaal en gemeentelijk behoren tot de oorspronke lijke provincies en gemeenten, hetgeen ook op het gebied van bestuur tot vele moei lijkheden leidde. Het ligt bovendien voor'de hand, dat zo wel de provinciale als de gemeentebestu ren zich er wel voor wachtten, hangende de definitieve beslissing, al te veel investe ringen te plegen in de drie dorpen. Zo bleven deze b.v. verstoken van electrisch licht en waterleiding. Volgens het voorlopige plan der com missie zal het dorp Alem deel gaan, ken van de gemeente Maasdriel in Gel derland; Keent komt hij de Brabantse ge meente Ravenstein en Bern verhuist van Heusden naar de gemeente Nederhemert. Het overblijvende deel van de gemeente Alem c.a. wordt aan het grondgebied van de gemeente Lith toegevoegd. Voordat het voorlopige ontwerp wordt Ingediend bij de minister, zullen eerst de betrokken particulieren en gemeentebe sturen nog de gelegenheid krijgen hun eventuele bezwaren tegen de plannen ken baar te maken. UULUl. 1UV11 *»»-«-( l C wel wordt bedoeld, ofschoon men heel goed weet, wat niet wordt bedoeld; n.l. wat wij bedoelen, willen en nastreven Reeds krachtens zijn communistische ideologie is het Kremlin gebonden. Als het zegt een verenigd vredelievend en demo cratisch Duitsland" te willen, dan moet dit automatisch betekenen een Duitsland, dat zich geheel losmaakt van het Westen en zich aansluit bij „Het vredelievende blok" van het Oosten, Hoe nauw die aansluiting moet zijn wordt momenteel nog opengela ten, maar in elk geval moet zelfs de moge lijkheid van verbondenheid met het Wes- warring te stichten, opdat men zelf van die verwarring gebruik kan maken om voordelen te behalen. De Russen zouden er geen enkel belang bij hebben, als het Westen op hun voorstellen inging, integen deel. Als dit in de afgelopen jaren soms gebeurde, betrokken zij onmiddellijk an dere nieuwe stellingen, van waaruit zij 'n nieuw storingsvuur konden openen. Het gaat er bij de Russen niet om tot overeen stemming te komen. Zij willen alleen in het Westen verdeeldheid en verwarring aanwakkeren. En helaaB slagen zij daarin maar al te zeer. Amerikaanse industriëlen hebben een beleggingssyndicaat opgericht voor de verschaffing van kapitaal voor de toepassing van atoomenergie voor in dustriële doeleinden. Het syndicaat is bereid zowel in de Ver. Staten als in bevriende landen kapitaal te investe ren in ondernemingen voor de industriële toepassing van atoomenergie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9