coors VOOR 30T1CÏ U? IIWl VREEMDE OPSCHRIFTEN DE HEILIGE VAN DE WEEK HET GRABBELTONNETJE Aardappelfront „1. 3. 2. 2. 1. 2. 1. nog 2 over" Tien met een griffel Gezond ideerook KAVEEWEE in één woord VOL-maalct PAGINA 6 ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 I en 'e*<er'eurs 15 October: H. Theresia van Avila Voorvallen uit haar leven Oplossing Letterraadsel CORRESPONDENT l E-A ÜRES POSTBUS 8, HILVERSUM periode van de noodtoestand zullen onder breken. Eveneens zal in de noodgebieden op arbeiders van Staatsbosbeheer een be roep worden gedaan om de werkzaam heden te onderbreken, teneinde in de aardappeloogst te gaan helpen. Op het ministerie van Landbouw zijn maatregelen in voorbereiding waardoor iedereen, die in het verband van het bureau oogstvoor- ziening in de aardappeloogst gaat werken, een behoorlijk inkomen kan verwerven. Het spreekt vanzelf, dat met behulp van al deze maatregelen niet kan worden bereikt, dat de oogst van het belangrijke volksvoedsel, de aardappel, kan worden geborgen. Daarvoor is de hulp van een groot aantal vrijwilligers onmisbaar. De arbeidsbureaux zullen ieder, die bereid en in staat is deze hulp te verlenen, gaarne inlichten over de wijze waarop dit het best kan geschieden. -Bk&f At moderne winkelinierieurs VOORHAVEN 101 «TEL 34971 ROTTERDAH Gisteren hebben de instanties, die voor de bevrediging van onze dagelijks te rugkerende eetlust verantwoordelijk zijn de hoofden bij elkaar gestoken om de kritieke situatie, waarin de oogst van dit seizoen verkeert, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Zij achten het nodig om de laatste arbeider, waarover zij nog de beschikking hebben, in te zet ten in de slag om ons middagmaal. Ook de scholieren van de landbouw- onderwijsinstellingen worden in de strijd tegen het verderf ingeschakeld. Helaas zal dit leger niet voldoende zijn om de met ondergang bedreigde aardappelen te redden. Hiervoor zijn vrijwilligers no dig, een schare, neen een legioen vrij willigers, die op de knieen kruipend de haal fouten overdrijft, het is ze ker. dat zij nooit een doodzonde beging". Eens was de veel-bereisde Hei lige verdwaald in het bergland der „Siërra Morena" ('n Sjerra is een bergketen, 'n „zaag", „more- na" betekent: donker). Het gezel schap geraakte in grote moeilijk heden. Het scheelde niet veel, of de karossen stortten in een af grond. „De heilige Moeder" nam nu haar toevlucht tot de H. Jozef. Een krachtige stem liet zich ho ren, die de juiste richting aangaf. Eenmaal gered, wilden de gidsen die vriendelijke raadgever be danken, maar ze zagen niemand. „Wij hoorden de stem van S. Jozef" verklaarde Teresa; „hem zullen ze niet zo makkelijk vinden! In hE*»r uiterste ure verklaarde zij: „Ik ben een kind van Gods' Kerk, en sterf als kind der Kerk". Zij was niet bang voor de dood als een klein meisje, dat naar een donkere zolder moet. Op Donder dag de 4e October 1582 feest van S. Franciscus, haalden Engelen en Maagden haar ziel af naar de Hemel. Bloesems van rozen en jasmijn hebben nimmer zo ge geurd als de liefelijke geur rond het sterfbed der „Santa". We kennen haar misschien be ter als de: grote H. Theresia; de kleine H. Theresia is de heilige van Lisieux. De Spanjaard zegt ooit: Avila bestaat uit louter steen, en heili gen. Ze was nog maar een jong meisje, Teresa, toen haar dappere hartje het voornemen opvatte naar de Moren te gaan. „Rodri guez" haar broertje „en ik wilden ons daar laten onthoof den"! Verlieten het stadje en liepen regelrecht in de armen van een oom, die hen gauw naar hun moeder terugbracht. Ze kregen een flink standje. Rodriguez zei: „Teresa heeft mij opgestookt". Maar Teresa, altijd door en door oprecht en openhartig, verklaar de: „Ik ben weggelopen, omdat ik God wou zien. En om God te zien, moet je toch eerst dood gaan"! Groter geworden, beging zij, naar zij zegt, haar eerste „fou ten". besteedde veel zorg aan haar handen; nam graag wat eau-de-Cologne; en las boeken, die nu niet aanstonds voor jonge meisjes werden geschrejjen. De acten van haar heiligverklaring stellen nadrukkelijk vast: „Hoe zeer zij ook in eigen levensver- No. 7189 J. SCHEEL Eerste prijs B.C.F.-tournooi no. 75 Mat in drie zetten Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Huize Sint Bernardus, Sassenheim Zaterdag 9 October 1954 1 Het Drentse provincie-wapen stelt de H. Maagd voor. Arenden noch leeuwen komen eraan te pas. 2 De „Speaker" van het Engelse Lagerhuis de Voorzitter draagt een pruik. De koetsier van de Gouden Koets eveneens. 3 De vrouwelijke paradijsvogels zijn eenvoudig gekleurd; de man netjes prijken in een schitterend vederkleed. 4 NAS.M. Nederlands-Ameri kaanse Stoomvaart Maatschappij. 5 Hop gebruikt men bij de bierbe reiding. Ook is de hop een zangvogel met kuif, ter grootte van een lijster. 8 Met een verminkte hand, zonder de vier vingers, zal men gewoon lijk meer verrichten kunnen dan met een hand zonder duim. 7 De wijsvinger geniet bizondere voorrechten: hij bezit een afzon derlijke strekspier; de ringvinger geniet dit voorrecht niet. 8 De hoeveelheid bloed, die beide hartshelften moeten verwerken, is even groot. De weerstand die, door de langere weg. het linker- hart moet overwinnen, is groter dan de weerstand voor het rech- terhart. Links weegt dan ook tweemaal zoveel als rechts. 9 Bunkerhaven oliehaven sta pelhaven rivierhaven kanaal haven enz. 10 Arabisch: „Alzahr" betekent: dob belsteen. Het woord speelt een rol bij de hazard-spelen. Op de 10 kruisjes komt de naam van meisjes, in wier tuinen gouden appe len groeiden. Stand: Zw. 3, 4, 7, 15, 17, 19, 21, 22, 27, 28, 36. Wit 13, 16, 24, 29, 30, 31, 34, 35, 37, 40, 45. Wit speelt en wint. (1ste publ.) Stand: Zw. 810, 17, 18, 21, 22, 27, 36, 40. Wit 26, 34, 3739, 43, 45, 47, 49, 50. Wit speelt en wint. 1ste publ. STAND No. 2971 M. J. LANGGRAS, Alkmaar No. 7188 C. GROENEVELD, Aalten Tweede prijs B.C.F.-tournooi no. 74 Mat in twee zetten Omschrijving. 1 De helft van 10.000 m2. 2 Buitendijks land. 3 Grond, grondslag, fondament. 4 Oude, Griekse stad, beroemd door het orakel van Apollo, dat daar zetelde. 5 Koning van Mycene, met Mene- laus, zijn broeder, de aanvoerder der Grieken voor Troje. 6 Broeder van Hannibal en, na deze, opperbevelhebber in Spanje. 7 Letterlijk: gezwollen voet. On gelukskind, dat zijn eigen vader onwetend, doodde. 8 Beheerser der onderwereld, ook wel de onderwereld zelve. 9 Oudste dochter van Laban, met fletse ogen, zuster van Rachel. 10 Duidt windrichting uit het Noor den aan. Oplossing volgende keer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6