Waarschuwing aan het Franse Nadruk op Europese rol der Y.S. Middelhuis over „broodvraag' andere problemen en .Men moet niet trachten K.A.B. van bisschoppen te scheiden er vink bij bet afscheid in Pretoria Spontaneïteit werd gewaardeerd Zwaar zondenregistei Amerikaans schip kapseisde Broodvraag enrstig doch er zijn nog andere problemen De reis van Prins Bernhard Maandag 11 October 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Spionnagegeval in V.S. Doodstraf van Oberg en Knoclien V.S. eisen 2,5 millioen van Sovjet-Unie Werken met verantwoordelijkheid en zonder revanche-ideeën Bisschopswijding Mgr van Elswijk Productiekosten melk aanzienlijk gestegen Loongrensverhoging en Ziekenfonds In ongenade gevallen Roemeense communist veroordeeld Schipbreukelingen 111 gevecht met haaien Fatemi ter dood veroordeeld Moeder van drie kinderen vermoord WEERBERICHT t.ch. .an Kt°0. 'SïïEeo. ii J»™rUjk v»l Ambtenaar gearresteerd Voor neergeschoten vliegtuig Afscheidsgroeten Duizenden Nederlanders Levenslange dwangarbeid (<y; De we'erverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vannacht weinig wind met plaatselijk mist of lichte nachtvorst. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Ma tige, langs de Waddenkust later vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West; weinig ver andering in temperatuur. Dinsdag 12 October: Zon op 6.58 u., onder 17.54 u.; Maan op 17.30 u., onder 7.25 u. E SCHIEDAMSCHE COURANT CHURCHILL hield opruimin Tijdens een grote rede voor het congres des conservatieve partij te Blackpool heeft de Britse premier Churchill, die de volgende maand 80 jaar wordt, m af wijking van de tevoren aan de pers verstrekte tekst een waarschuwing geuit aan Frankrijk, dat het bij de nadere uitwerking van de accoorden van Londen niet moest rekenen op verdere consessie van de overige grote mogendheden. In z J rede. welke in hoofzaak was gewijd aan de internationale politieke de Britse staatsman op de concessies, welke reeds van Britse en Wcstduitse zijde te Londen gedaan zijn en herinnerde hij aan de woorden van minister Eden dM in geva] van een uiteindelijke afwijzing van d_e Lohdense besluiten er geen oplossing voor de Europese defensie in zicht is. ,.„,„tTpk- Hjj wees in dii verhand op het gevaar van een zich in zijn isolement tenigtr kend Amerika, waar al „niet weinig over dit onderwerp wordt gesproken. Openlijk sprak Churchill zijn goedkeu ring uit over het bezoek van de Labour- delegatie aan Moskou en Peking. Het speet hem alleen, dat Attlee c.s. zo weinig hadden bereikt en hij hoopte dat ze het een volgende keer beter zouden doen. Na dat deel der Labourpartij en van de pers te hebben gelaakt, dat zich de laat ste tijd beijvert om de herinnering aan Nazi-terreur levend te ho"de"'hl^ a® hii een onderscheid tussen de schuld van het volk en die van de dictators en sprak ïlrlln afschuw over uit, dat men van wege de daden van een tyran wraakge voelens bleef koesteren tegen een geheel volk. Een dergelijke mentaliteit achtte hij rampzalig voor de toekomst van het mensdom. Evenals het van bovenaf in prenten van haatgevoelens tegen andere volkeren. Dit sloeg zowel op het nazisme als op het communisme, aldus Churchill, die hierop liet volgen, dat hij bij het die per bestuderen van de levensloop van Stalin, des te sterker geschokt was door de grote fouten, die deze dictator gemaakt had en door de uiterste hardvochtigheid waarmee hij tegenover mensen en massa De premier zeide, dat hij steeds sedert de dood van Stalin de hoop had gehad, dat er in de Sovjet-Unie een nieuwe wind waait „een nieuwe hoop op vreedzaam samenleven met het Russische volk". „Het is onze plicht om geduldig en moedig na te gaan, of er een dergelijke kans is of niet. Zolang ik leef en de kracht daartoe heb zal ik hiernaar blij ven streven", aldus Churchill. Maar zo voegde hij er aan toe, ik ben van mening. dat do Sovjet-houdmg ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk met b0a°urdchü"d verklaarde vervolgens nog eens met grote nadruk, dat er alleen een vrede door kracht mogelijk is. De vrije wereld moet zich aaneensluiten en de negen-mogendheden van Londen zijn daarbij een voorhoede. Over de Condense overeenkomsten zei hij: „Ik geloof vast, dat deze overeen komst een monument en een mijlpaal kan worden op onze weg naar dat vreedzaam samenleven, wanneer de duurzame vrede, waarnaar wij verlangen, stevig gegrond- geringer dan die van de Sovjet-Unie de Sovjets behoeven niet voor een aan val te vrezen. „In feite lijdt het geen twijfel, dat de De Amerikaanse F.B.I. heeft de 40- jarige Joseph Sydney Petersen, een vroe gere medewerker van de „National Se curity Agency" gearresteerd onder ver denking van het onwettig verzamelen van defensiegegevens met het oogmerk de V.S. te schaden of „een vreemde mo gendheid" die niet nader genoemd ■wordt te bevoordelen. Petersen was van 1941 tot enkele dagen geleden in dienst van de „National Secu rity Agency" of de voorgangers van deze organisatie, die 'n strikt geheim karak£;r draagt en in hoofdzaak belast is met het afluisteren van alle soorten radio-uit- zendingen. Het resorteert onder het mi nisterie van defensie en staat redit streeks onder de orders van de Pres dent. De organisatie, die vele ontvangers bezit, is buiten Washington m een sLeng bewaakt gebouw ondergebracht. Sovjet-Unie het gehele vaste land van Europa onder de voet zou kunnen t°P en het leven op de Britse eilanden on mogelijk zou kunnen maken, w"® niet dat de Verenigde Staten heden een overwicht bezitten op het gebied van atoomwapens, welke als het wordt ge handhaafd, een afweer tegen een commu nistische agressie zal zijn". kan, naar mjjn mening, geen sprake van zijn". Sprekend over de V.S. merkte Churchill op: „Er is geen ander voorbeeld van een land, dat de wereldmacht in handen had en dat niet streefde naar terutcriaal ge win. maar ernstig trachtte zijn kracht en rijkdom voor de vooruitgang en de vrij heid aan te wenden. Was deze conceptie zichtbaar geweest voor de Amerikaanse regeringen'van 50 jaar geleden, dan zou den we mogelijk ontsnapt zijn aan de twee verschrikkelijke wereldoorlogen, die van deze twintigste eeuw de meest tra gische periode maakten sinds de val van het Romeinse imperium, 1500 jaar gele den. Indien Amerika zich thans terugtrekt in een isolement, betekent dat de veroorde ling van Europa tot slavernij onder liet Russische communisme en van Groot- Britiannië tot dood en ruïne. Maar we kunnen er zeker van zijn, dat al de sterk ste en wijste krachten aan de overkant, ongeacht van welke partij, de grote re publiek niet zullen toestaan af te wijken van het pad van recht en plicht. „Ik heb goede hoop, aldus besloot c"nr- chili, dat indien de vrije naties_ nuchter en geduldig samen volharden, wij de toe komst van het mensdom kunnen redden De beste kansen om deze „afschuwe lijke tijd" zonder een wereldcatastrofe door te komen zijn, volgens Churchill, ge legen in de vorming van een Europees leger met sterke Duitse contingenten. Tot deze politiek was indertijd door de la- bour-regering besloten en de conserva tieven hadden haar hierbij gesteund. Thans volgt de conservatieve regering de zelfde lijn. Hierna gaf de premier zijn bovenver melde waarschuwing aan Frankrijk. Hij zeide o.m. letterlijk: „Naar ik verneem zijn er in de Franse Nationale Vergade ring suggesties gedaan om de onderhan- iingen te heropenen". Zorgvuldig rijn De voormalige S.S.-generaal Karl Oberg, de hoogste Duitse politiechef in Frankrijk tijdens de oorlog, die wegens zijn wandaden de bijnaam „de slager van Parijs" verwierf, is Zaterdag door een militair gerechtshof te Parijs wegens zijn oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Kolonel Ilelmuth Knochen, Oberg's voormalige assistent, werd eveneens ter dood veroordeld. De beide verdachten waren afwezig toen het vonnis viel. Hun beroep op het feit, dat zij slechts dienst- De V.S. hebben de Sovjet-Unie Zater dag in een nota ervan beschuldigd „wil lens en wetens" onwaarheid te hebben gesproken over het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper van het j type B-50 boven de Japanse zee in Juli van dit jaar. Amerika eist ruim 2.5 mil lioen dollar schadevergoeding. Zoals men zich herinneren zal eisten de V.S. ruim twee weken geleden 1.5 mil lioen dollar in verband met een in Oc tober 1952 neergeschoten toestel. De V.S. stellen in de huidige nota voor het geschil aan het Internationaal Hof van Justitie voor te leggen, indien de Sovjet-Unie de Amerikaanse eis van de hand wijst. De tekst van de nota zal aan de leden van de Veiligheidsraad der V.N. ter hand worden gesteld. In de Amerikaanse nota wordt gezegd, dat van de bemanning van zeventien kop pen van het vliegtuig drie personen om het leven zijn gekomen. Van dertien ande- ren is niets meer vernomen. Sovjet vlieg tuigen en motorboten zijn waargenomen in de buurt van de ramp. De Sovjet-Unie heeft in een vroegere nota verklaard, dat de bommenwerper boven haar grondgebied had gevlogen en op tegemoet vliegende Sovjet-jagers had geschoten. linger, te heropenen". Zorgvuldig bevelen uitvoerden, werd Verworpen, woorden wegend vervolgde nu- Mej, Gerritsen, in de studentenwereld beter bekend als Bloemen-Bertha, vierde Zaterdag haar 50-jarig jubi leum als zodanig. Op geen enkel feest in het land ontbrak zij met haar mandje met bloemen. Te Delft werd zij door alle studentencorpora hier voor gehuldigd. Lang zal zij leven en met stoel en hond (een der cadeaux,) wordt zij door eerstejaars in hogere sferen gebracht. In de met vlaggen, bloemen en span doeken versierde grote zaal van het KAB-gebouw te Arnhem heeft de Aarts diocesane KAB Zaterdag en Zondag haar tweedaagse Centrale Raad gehouden met als hoogtepunt e M bezielende rede van de verbondsvoorzitter, de heer A. J. Mid delhuis tijdens de slotbijeenkomst. Voor al de laatste dag kenmerkte zich door een groot enthousiasme bü de ruim 300 afgevaardigden, om met verdubbelde energie te gaan werken voor „hun" KAB. Van de rede var. de heer Middelhuis, getiteld „KAB in de actualiteit", vormde vanzelfsprekend de roering rond het Mandement en de breuk van het NVV met de Raad van Vakcentralen het be langrijkste onderwerp. „De KAB in Ne derland wil gaarne samenwerken met anderen, zo betoogde de verbondsvoor zitter. maar men moet niet proberen een scheiding te brengen tussen de KAB en haar geestelijke leiders, de bisschoppen zelf". Met name viel spreker de brochu re aan, welke door drs. Roemers van het NW werd uitgegeven onder de titel „Wat bezielt het NW?" „Wanneer hierin wordt gesteld, aldus de' heer Middelhuis, dat door hetver schijnen van dit Mandement de democra tie in gevaar komt, dan durf ik, met alle respect voor het NVV, beweren, dat de bijdrage van de KAB aan de democratie minstens even groot is als die van het NW. Natuurlijk begrijpen wij hun zor gen, nu de samenwerking verbroken is; met nadruk stellen wij echter vast. dat de KAB deze samenwerking niet verbro ken heeft en nog steeds tot samenwerken Tijdens een receptie, welke Zaterdag middag werd gehouden in de Tuinzaal van de Haagse Dierentuin, t.g.v. de 70ste verjaardag van de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U. en van de' C.H. Tweede Kamer-fractie, deelde de Nederlandse Minister-pre sident, dr W. Drees, mede, dat het H. M. Koningin Juliana had behaagd, de jarige bij bevordering te benoemen tot Groot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer P. Wagenaar, secre taris van het „comité 5 October 1954", (rechts) hangt de heer Tilanus de ver sierselen, behorende bij de onderschei ding om, nadat hem de, documenten van deze onderscheiding door dr W. Drees waren aangeboden. Morgen, 12 Oct., is het drie eeuwen geleden,.dat in Delft een explosie m het Kruithuis grote verwoestingen aanrichtte. De gravure hieronder is bereid is. Men moet dan echter wel in het NVV er rekening mede houden, dat wij onvoorwaardelijk achter onze bisschop pen staan ,en blijven staan". De heer Middelhuis stelde, dat de KAB gaarne met anderen wil medewerken aan de verheffing van de arbeider door een constructieve samenwerking van de ar beidersorganisaties, waardoor men het volledig eens kon zijn met het slot van drs. Roemers brochure, wanneer deze zegt te hopen, dat het NVV spoedig de vlag kan uitsteken omdat de samenwer king met de KAB hersteld is. Ook op het KAB-gebouw zal dan de vlag in top gaan. Bij dit alles zal het NW niet mo gen vergeten, dat het onmogelijk is een scheiding teweeg te brengen tussen de KAB en haar geestelijke leiders. „Wij willen een eigen christelijk geluid laten horen volgens hun aanwijzingen aldus spreker. ..om daarmede onze christelijke beginselen te kristalliseren in onze sa menleving. Zestig jaar hebben wij die taak reeds uitgeoefend en wij zullen haar in die geest blijven uitoefenen Jol8®ns het oude, vertrouwde ideaal. Alles voor het volk het volk voor Christus In de aanvang van zijn rede schetste de heer Middelhuis de huidige situatie in de arbeiderswereld, waarbij hij vaststeloe dat de KAB de „broodvraag nog steeds ernstig neemt. Dit heeft tot gevolg.dat er in sommige kringen een soort ergernis bestaat, dat het de arbmder te goed gaat. Nadrukkelijk verklaarde deheer Mid delhuis dat het geenszins de bedoeling is revanche te nemen voor wat men vroe ger de arbeidersklasse heeft aangedaan. Integendeel, de KAB heeft haar eigen verantwoordelijkheid en misbruikt haar macht niet. Wel eist zij, dat merf er reke- 1 -r—UT. imKoppidn II'OC XTfU'triCfOTI. tr. x/e gruvurv aerniadgu uici getekend naar een origineel schilderij praesidium van v. d. Poel. i Mgr H. van Elswijk zal te Naaldwijk tot bisschop worden gewijd door mgr J. Huibers, bisschop van Haarlem Meae- consecratoren zijn mgr W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch en mgr J. W. M. Baeten, bisschop van Breda. Mgr Van Elswijk wil zijn pontificaat voeren onder de bescherming van de Moe dermaagd met het devies: „Sub tuum .Onder Uwe bescherming". De Zuidafrikaanse eerste minster, dr Malan, heeft Prins Bernhard Zaterdag op de afscheidsplechtigheid op het vliegveld Swartkop bij Pretoria de vliegvink van de Zuidafrikaanse luchtmacht en een spe ciale oorkonde, waarbij de Prins het em bleem wordt toegekend, overhandigd. De Prins zal het op zijn terugreis naar Nederland kalm aandoen. De nacht van Zaterdag op Zondag bracht hjj door te Mozambique Hij hoopt Woensdag 20 Oc tober 's ochtends in Nederland aan te komen. Bij de officiële afscheidsplechtigheid waren onder meer gouverneur-generaal Jansen, eerste minister Malan en de mi nister van Financiën, Havenga, aanwezig. De Nederlandse ambassade was vertegen woordigd door de ambassadeur, de heer J van den Berg en de ambassaderaad, mr H C Schoch. Toen de Prins aankwam, speelde een kapel van de luchtmacht het Wilhelmus. Er was een erewacht opge steld, die door de koninklijke bezoeker werd geïnspecteerd. Voor de Pfmp 'n k®t vliegtuig stapte, onderhield hij zich met degenen, die hem uitgeleide deden. Hij zeide, dat hij zo van, de reis heeft genoten dat hij graag met zijn dochters terug wij komen Het vertrekkende vliegtuig werd begeleid door „Harvards" van de Zuid afrikaanse luchtmacht. De Prins vloog gisteren van Mozambi que naar Zanzibar, waar hij door de sultan werd ontvangen. Vandaag, 11 October, zou hij in de omgeving van Aroesja in Tangan- jika landen om met zijn gevolg enkele dagen in het oerwoud door te brengen. Op 16 October zal de thuisreis worden her vat via Napels en Parijs. In laatstgenoem de stad zal de Prins besprekingen voeren in aansluiting op een eerder dit jaar te Oosterbeek gehouden conferentie. Prins Bernhard el1 gouverneur-generaal dr E. Jansen hebben na het vertrek van de Prins via de radio groeten uitgewisseld. De gouverneur-generaal wenste de Prins mede namens de regering en het volk van Zuid-Afrika een behouden thuisreis toe. „U hebt de harten van ons allen gesto len". Hij verzocht de Prins de groeten en beste wensen van Zuid-Afrika over te brengen aan koningin Juliana, de prin sessen, prinses Wilhelmina en het Neder landse volk. De gouverneur besloot met een „tot wersiens". De Prins dankte voor de hartelijke ont vangst en sprak de hoop uit, dat de vriendschapsbanden tussen Zuid-Afrika en Nederland zullen blijven bestaan „zo dat de erfenis van onze vaderen de erfe nis van onze kinderen moge blijven Ik zeg u allen tot siens". Prins Bernhard heeft op zijn tocht door Zuid-Afrika zesduizend km afgelegd In de veertien dagen, die hij er heeft door gebracht, heeft de Prins meer van Zuid- Afrika gezien dan 99 procent der mensen, die hun gehele leven er hebben gewoond. Hij heeft alle facetten van dit land van tegenstellingen van primitieve gemeen schappen tot de moderne wolkenkrabbers van Johannesburg aanschouwd en Kaapstad <je mooiste stad van Zuid-Afrika genoemd, nadat hij In vele steden was ge weest en allerlei typen landschappen, waaronder het Krugerpark had gezien. De Prins neemt een grote hoeveelheid geschenken met zich mee naar huis Ook heeft hij zelf souvenirs gekocht. Hij heeft zoveel geschenken gekregen, dat een aan tal hem nagebracht zal worden. De Prins heeft films gemaakt ter lengte van in to taal een paar honderd meter. Hij heeft handtekeningen gegeven aan duizenden belangstellenden. De Prins heeft zich bij de Zuid-Afrika nen het meest geliefd gemaakt door zijn spontane gebaren. Op weg naar het Kru gerpark maakte hij bijvoorbeeld een om weg om de kleine Nederlandse gemeente in Pietersburg in Noord-Transvaal te be zoeken Door velen is hij uitgenodigd te rug te keren en de Prins heeft geant woord, dat hij dit hoopt te kunnen doen. Hij heeft duizenden Nederlanders ont moet, van wie sommigen reeds generaties in dit land wonen. Hij heeft hen bedankt voor de banden, die zij nog met Nederland onderhouden en de toewijding, die zij nog voor het huis van Oranje betonen. Hij heeft hen gefeliciteerd met hun bijdrage tot de ontwikkeling van Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikanen herinneren zich het meest zijn onofficiële belangstelling voor alles om hem heen en de moeite die hij gedaan heeft om bezoeken in te lassen, die niet op het officiële programma vermeld stonden. De leden van de verzetsbeweging, die zich in Zuid-Afrika hebben gevestigd, spraken over zijn verbazingwekkende ge heugen voor gezichten en zijn er verwon derd over, dat hij hen bij hun naam be groette. ning mee houdt, dat de arbeider thans ook een belangrijke invloed kan laten gelden en dat hij zeker-in staat is ook een aandeel te leveren in de maatschap pelijke strijd. Met trots gewaagde spr. ervan, dat via het Kannunik van Schaikfonds van de KAB reeds 361.000 kon worden uitge geven aan de opleiding van priesters en dat momenteel nog meer dan 1500 aan vragen om steun te wachten liggen. Hier uit blijkt voldoende, dat de KAB niet alleen maar zoals velen denken, de „broodvraag" ernstig nemen, maar dat iiaast de „maag-dienst" ook de gods dienst de volle aandacht heeft. De productiekosten van de melk zijn blijkens onderzoekingen en berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut (L.E.I.) gedureride het laatste jaar aan zienlijk gestegen. Gemiddeld bedraagt de stijging over het gehele land drie gulden per 100 kg melk van 3.7 procent vetge halte, namelijk ongeveer 2 gulden voor de weidegebieden en vier gulden voor de zandgronden. Deze verhoging wijt het L.E.I. voornamelijk aan de loonstijgingen en daarnaast aan de grotere hoeveelheden veevoeder, die moesten worden aange kocht. De uitkomsten van het onderzoek laten grote verschillen^ in productiekosten in diverse gebieden zien. Het grootste ver schil bedraagt thans ruim zeven gulden per 100 kg, namelijk 18.50 op de Noord hollandse kleiweide tot 26 gulden in de Noordbrabantse gemengde bedrijven van 10 tot 15 hectare. Het L.E.I. vreest, dat gebrek aan ar beidskrachten in de weidebedrijven zich op den duur zal wreken door een zekere verwaarlozing dezer bedrijven en terug gang in productiviteit. In verband met de voornemens van de regering heeft de federatie van bedrijfs verenigingen aan de bedrijfsverenigingen geadviseerd, de personene, wier loon als gevolg van de loonsverhoging de in de Ziektewet genoemde loongrens van 5300 zou overschrijden, als verplicht- Verzekerde in de zin der Ziektewet te blijven beschouwen, totdat een beslis sing is genomen over een eventuele wij ziging van deze loongrens. De Ziekenfondsraad heeft bepaald, dat deze gedragslijn ook zal worden gevolgd ten aanzien van de verplichte ziekenfondsverzekering. De voorzitter v*n de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hier mede rekening te houden. De gewezen Roemeense communistische vice-premier en minister van financiën Vasile Luka, is volgens een bericht van het Roemeense persbureau Agerpress Viijdag, na een vierdaags proces, te Boe karest ter dood veroordeeld. Maar na 'n beroep van de veroordeeld- werd het von nis gewijzigd in levenslange dwangarbeid. i mi JJ._ olnnVife fa lrQm Donderdag is, naar eerst Zaterdag be kend werd, de Amerikaanse vrachtboot „Mormackite", die met een lading erts op weg was van Buenos Aires naar Balti more gekapseisd. Deze scheepsramp vond plaats op ongeveer 200 km. afstand ten Z.O. van Kaap Henry en was het gevolg van het feit, dat de lading door het ruwe weer was gaan werken. Van de acht en ve-rtig opvarenden heb ben er elf levend de kust bereikt, na af schuwelijke ontberingen te hebben door staan. De stoffelijke overschotten van twaalf dere schepelingen zijn geborgen. Van de overige vijf en twintig heeft men tot dusver geen spoor gevonden. Sommige overlevenden hebben 48 uur doorgebracht op haastig geïmproviseerde vlotten en stukken wrakhout alvorens ge red te worden door uitgevaren redding boten. Zij hadden niet slechts te kampen met de ruwe zee, maar meer nog met de haaien, die in dit gedeelte van de Atlan tische Oceaan bijzonder talrijk zijn. Som migen hebben een voortdurend gevecht met deze dieren moeten leveren en niet allen met succes. Eén schipbreukeling, zo werd verteld, werd door een haai een been afgebeten en het slachtoffer is aan het bloedverlies bezweken. Op het in het water verspreide bloed kwamen onmid dellijk talrijke haaien af, die vervolgens de schipbreukelingen gingen belagen De feeredden zijn te Norfolk, in de staat Vir ginia, aan land gebracht. Luka had „een intensieve bedrijvigheid tegen de staat aan de dag gelegd door de nationale economie te desorganiseren en de opbouw van het socialisme te sabote ren", aldus het Roemeense persbureau en hij zou hebben bekend „een tegen de staat gerichte contra-revolutionnaire groep" gevormd te hebben. Een tweede verdachte, Alexandru Iacob, destijds Luka's plaatsvervanger, werd ver oordeeld tot 20 jaar dwangarbeid op grond van een beschuldiging en tot 10 jaar op grond van een tweede aanklacht. Vlak na de eerste wereldoorlog dus 36 jaar geleden! sloot Luka zich aan bij de militaire macht, die „de proleta rische revolutie" door „slachtingen" moest onderdrukken, aldus Agerpress. In 1924 trad Luka toe tot de communistische par tij, maar verstrekte inlichtingen aan de politie over haar „onwettige activiteit". Sindsdien was hij geregeld als provoca teur opgetreden. Luka is vier jaar minister van finan ciën geweest. Hij werd in 1952 van zijn functie ontheven, en viel tezelfdertijd als Anna Pauker, die tot Juli 1952 minister van buitenlandse zaken was, in ongenade. (Van -nze correspondent) Rond een uur of elf hebben voorbygan- gers Zaterdagavond op het Binnenpad te Eindhoven het stoffelijk overschot aan getroffen van een vrouw, die naderhand de 33-jarige v. d. V.L. bleek te zyn, gehuwd en moeder van drie kinderen. Het slachtoffer had een diepe steekwond in de linkerborst en werd door een ambu lance-auto naar het Binnenziekenhuis ver voerd. Hoessein Fatemi, de 37-jarige voormali ge Perzische minister van buitenlandse ia- ken van het kabinet MossadeQ, is door een De Eindhovense politie heelt gisteren militaire rechtbank te Teheran ter dood de echtgenoot van de vermoorde vrouw veroordeeld. Fatemi tekende terstond be- I aangehouden. ha een vehoor is hij in ver roep aan tegen het vonnii» zekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1