Mendès-France versterkt zijn kansen Kanaal Antwerpen-Noordzee Mr dr N. MULLER 75 JAAR SKETCH Republikeinen boos Eisenhower op Rouw op Urk en in Den Helder Loonronde in de balans geworpen Mar ria's Moederschap Wees toch veeleisend! Hanoi in handen der Vietminh TWINTIGDUIZEND CONCERT BEZOEKERS Rechter Robert H. Jackson overleden Details van liet plan Vader der reclasserings-ambtenaren Democraten wrijven zich de handen en opereren fel Nederlandse Korea- detacliement In de Utrechtse Bernhardlial Mgr P. Giobbe bezoekt staatsmijn Man rits H. W. TILANUS Kotters keerden niet weer MAANDAG 11 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Weerslag in parlement Het is onnodig te zeggen, welk een in druk het besluit heeft gemaakt, na het eindeloos rekken en trekken- waara--n men bij loonkwesties gewoon was. Het kwam als een verrassing. En het zal dan ook zeker de parlementaire positie van de heer Mendès-Fronce versterken Zelfs als de vakverenigingen nog op bepaalde verlangens blijven aandringen, zullen zij toch op de politieke fracties druk uitoefe nen om de economische proef-Mendès- France niet te doen onderbreken door het kabinet ten val te brengen. De waarschijn lijkheid is dan ook groot, dat de socialis ten de premier Dinsdag zullen steunen en dat hij ook bij de M.R.P. stemmen zal vinden. Dat opent voor de heer Mendès- France een prettig verschiet. GRIJPEND NAAR EEN APPEL Kindje in teil ivater verdronken DOOR AUTO GEDOOD NEDERL. VRACHTSCHIIÏ IN ZWEDEN OMGESLAGEN APART VAN SMAAK Tot de besten. Iedereen neemt Bennies. Want iedereen weet dat ze ieilloos helpen - i." t MOORDAANSI-AG IN WOONWAGENKAMP Benoemd tot groot-officier Oranje Nassau BAKKERS IN ZOETERMEER „POFFEN" NIET MEER DOOPVONT WERD GEBRUIKT ALS BLOEMBAK „NONO" OVERLEDEN (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) PARI JS, Maandagmorgen. Als Dinsdao- de beer Mendès-France, tegen alle eerdere verwachtingen in, toch een flinke meerderheid zal behalen, dan behoeft hij alleen zichzelf dankbaar té zijn. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag, de Assemblee ver latend met zeer slechte vooruitzichten inzake de vereiste meerderheid, welke hem over een dag of tien naar de voortzetting der Londense conferentie zou moeten sturen, heeft de minister-president zich geen rust gegund alvorens een zet te doen, die het gevaar, waaraan de congresbijeen komsten van zijn tegenstanders hem zouden kunnen blootstellen, ernstig vermindert. Hij heeft Zaterdag een beperkte kabinetszitting bijeengeroepen en de daarop genomen beslissing verblijdde de Fransen in loondienst Zondag morgen met een loonronde over het gehele land. Zo de landbouwsector nog moet wach ten, dan is dat slechts omdat voor die sector een regeling nog enkele dagen vergt. Het decreet bepaalt, dat het wette lijk minimum-uurloon van honderd francs- dat reeds cumuleert met een premie van 15 francs, nu op 121,50 francs wordt ge bracht en dus komt op 24.300 francs per maand. Aangezien het minimumloon oos de basis is voor de collectieve arbeids overeenkomsten, die overeenkomstig de verschillende beroepen een coëfficiënt van dit minimumloon te zien moeten ge ven, brengt het besluit dus algemeen de HET MARIAJAAR 1954 zal binnenkort plechtig worden gesloten in het ge nadeoord Fatima. Op uitzonderlijke Wijze heeft de Kerk van Christus dit jaar Haar feestdagen herdacht; hebben wij de mysteries van Haar leven opnieuw door leefd. Alle geheimen, die betrekking heb ben op Maria, vinden hun oorsprong in Haar goddelijk Moederschap. Vandaag vie ren wij dit feest; het Mariafeest van de Oc- tobermaand. Daarom is het goed op deze dag onze gedachten te richten op dit my sterie, waarin de geboorte ligt tot het eeuwig leven. Met Maria-mysterie is verbonden met het Christus-geheim. Jesus, de enige Zoon van de Vader in de hemel naar de godde lijke natuur, is het enige kind van Maria naar het vlees. Jesus, de Mensenzoon, heeft Een Vader in de hemel en had een moeder op aarde. „Ziet, de H. Geest zal op u neerdalen en de kracht van de Aller hoogste zal u overschaduwen, daarom zal datgene, wat uit u geboren zal worden, Zoon van de Allerhoogste worden ge noemd". De openbaring in Christus is door Gods wijze Voorzienigheid gewild tot de vol tooiing van Zijn Glorie. Jesus, van Wiens volheid wij allen ontvangen hebben, ge nade op genade, kwam tot ons door Maria. Uit de stilte van Haar goddelijk Moeder schap is het eeuwig leven ontstaan en ge boren. Jesus Christus, de Godmens, van eeuwigheid geboren uit de vader, in de tijd geboren uit Maria. Hij heeft Haar Zijn Moeder genoemd. Dat woord „moeder" heeft zo'n tedere klank. Vanzelfsprekend denken wij aan het dierbaarste, dat wij op aarde bezitten. Het jonge leven is immers in alles afhan kelijk van de moederlijke zorg. En in het kmd leeft de moeder voort. Als moeder grijze jaren heeft, staat er een nieuw ge slacht in de kracht van het leven. Maar Moeder-zijn betekent tol betalen aan de menselijke natuur, het doorstaan van doodsangst, stil verdriet, glimlachen in heldhaftigheid, harde zorgen en milde opoffering. Het is de liefde van de moe der, die haar in staat stelt zichzelf te ver geten in belangeloze overgave. Als God Zelf een beeld neemt van Zijn oneindige liefde, dan kiest Hij de moeder liefde als teken. „Kan een moeder haar kind vergeten en er geen medelijden mee hebben? En al vergat zij het ook, Ik zal u nooit vergeten". Nooit heeft er een moederhart geklopt als Maria's hart, omdat er nooit een men selijke liefde zo vervuld was van Gods Liefde als die van Maria. En de vervul ling van de liefde tot God en de naaste, viel in Haar leven samen in de liefde die Zij schenken mocht aan de Zoon des Men sen, die tevens de Zoon van God was. salarissen in beweging en dit vooral door de druk. die de regering thans tevens van plan is 'op de werkgevers uit te oefenen. Er is reeds gedurende de zomer gewerkt aan een herziening van de C.A.O.'s en van haar kant had de regering een loon ronde tegen October beloofd. De heer Mendès-France is de verwachte loop beweging vóór geweest en terwijl, volgens een mededeling van de minister van financiën verwacht werd, dat deze loon ronde niet meer dan vijf procent zou be dragen, is de heer Mendès-France nu tor. een verhoging van 6,5 procent overge gaan. Hij heeft.tegelijkertijd in zijn rede, gis teren te Louviers gehouden, meegedeeld dat hij in April a.s. een nieuwe verhoging der minima hoopt door te voeren op grond van de resultaten van het 15-maanden- plan ter vermeerdering van de productie Hij kon terecht zeggen: „U ziet- ik hou-1 woord! De verbetering in de economische toestand moet ook aan de werkers in loondienst ten goede komen". Hoe belangrijk dit besluit is kan men gemakkelijk afmeten aan het feit, dat het minimum van 24.300 francs per maanci maar 700 francs beneden het door de com munistische C.G.T. geëiste blijft. De pre mier heeft dus alle kans, vooral bij het vooruitzicht dat er in April weer een nieuwe loonronde kan plaats vinden, da. hij voor geruime tijd de sociale rust heeft verzekerd, want onder deze omstandig heden zullen de arbeiders weinig geneigd zijn zich voor looneisen op sleeptouw te laten nemen De heer Mendès-France heeft beloofd bij de werkgevers op nakoming aan ;e zullen dringen en verschillende grote be drijven hebben zich reeds geconformeerd Doch hij ontveinst zich niet, dat er bedr'j- ven zijn voor wie de verhogingen te zwaa' op de kosten drukken. Maar anders dan zijn voorgangers is hij niet van plan deze te sparen. Tot dusver werd aan de z.g marginale bedrijven vaak oogluikend toe gestaan beneden de vastgestelde minima te blijven, dikwijls in overleg met <1» werknemers. Maar de premier heeft thans aan de arbeidsinspecteurs bevel gegeven dat dit niet meer mag worden toegestaan Deze bedrijven moeten zich thans richten tot het z.g. „fonds voor reconversie", voor modernisering van hun productie-appa raat of, zo nodig, voor verplaatsing- ter wijl aan de werknemers alle waarborgen worden gegeven middels een fonds voor de z.g. „herklassering der arbeidskrach ten". Arbeiders, die een ander vak moe ten leren of moeten verhuizen naar een andere landstreek, worden daartoe in staat gesteld. De minister-president verklaarde nog: Die marginale bedrijven, welke slechi-s dank zij een krachtig protectionisme, dat moet verdwijnen, bestaan en die in dö materiële onmogelijkheid verkeren om hun personeel het loon te geven, dat de wet hun oplegt, hebben slechts te verdwijnen of zich met behulp van bovengenoemde fondsen te hervormen. Intussen is de positie van de premier ook nog versterkt door de zeer ern stige waarschuwing, welke Sir Win ston Churchill te Blackpool heeft laten horen. Vooral bij de boerengroepen, de ex-Gaullisten en, speciaal, bij de radi calen zal deze Britse uitlating het aan tal onthoudingen doen verminderen. Rechter Robert H. Jackson, die deel uit maakte van het Amerikaanse Hoogste Gerechtshof, is aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hy bevond zich op straat nabij de woning van ziin secretaris, toen hij een beroerte kreeg. In die woning is hij kort daarop gestorven. Jackson was van 1940 tot 1941 Attorney General, d.i. minister van justitie, onder Roosevelt en werd in 1941 door de presi dent tot rechter van het Hoogste Gerechts hof benoemd. Bij de processen te Neurenberg, waar de voornaamste nazis op beschuldiging van oorlogsmisdaden terecht stonden, was rechter Jackson de voornaamste aanklager. Hij was de grote promotor van de inter nationaal rechterlijke aanvaarding van de idee, dat de aanstichters van een onrecht vaardige aanvalsoorlog bestraft behoorden te worden. Het vijftien maanden oude zoontje van een familie uit Velsen liet dezer da gen een appel in een geheel gevulde teil water vallen. Toen het kind de appel wilde grijpen, viel het voorover. Hulp kwam te laat voor het ventje: pogingen de levensgeesten op te wekken, faalden. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het Pothoofd te Deventer de 50- jarige stuurman bij de binnenvaart De J. door een auto overreden en gedood. De man, die volgens de politie dron ken moet zijn geweest, lag naast de pakhuizen van het Deventer Overslag bedrijf op de weg. Een automobilist, die de zeer donkere plek, waar bovendien veel rommel op de weg lag, passeerde, zag de man voor enkele lege zakken aan en heeft hem dientengevolge overreden. De ongelukkige werd op slag gedood. (Van onze Brusselse correspondent) I Een sluis dient aldaar gebouwd te worden hebben van zodanige afmetingen, dat minstens vooraanstaande personen uit. Antwerpse 600-ton s=^pen met volledige diepgang IN ONS CREDO belijden wij, dat het ongeschapen Woord van de Vader, de menselijke natuur heeft aangeno men uit de Allerheiligste Maagd Maria. In Haar kwam het verlangen der volke ren naar verlossing tot volheid. Het Woord is vlees geworden en heeft onder ons gewoond. Zij werd Moeder van de Verlosser, Moeder tevens van de verlos sing door Christus. De Heer heeft grote dingen aan Haar gedaan. Peins over de verbondenheid van Maria met Christus. De boodschap van de engel; de menswor ding van de Zoon. Denk aan het gelukkige geheim van de Kerstnacht; het dertig ja ren samenzijn van Moeder en Kind; denk aan de ontroerende passage uit het Evan gelie toen onder het Kruis het woord van Jesus Haar bereikte „Vrouw, ziedaar Uw zoon" „Zoon, ziedaar uw Moeder"; dat is het Nieuwe Testament. Moeder van het Woord, Christus, naar het vlees; Moeder van alle stervelingen naar de geest. Uit het goddelijk Moederschap werd ge boren het Licht van de wereld, het Licht van het geloof; door Christus ontvangen wij de geboorte uit de Vader, waardoor wij kinderen zijn van God; Hij heeft ons gegeven de liefde van de Vader, want de H- Geest is in onze harten uitgestort. Haardoor werden wij Tempels van de H. Geest. Dit is de voortzetting van het ge heim van de allerheiligste Menswording, maar tevens de voortzetting van het moe derschap van Maria in onze wedergeboorte tot het eeuwige leven. Zijn wij blij, dat wy Haar kinderen zijn? „Niemand, zo zegt s. Augustinus, kan God tot Vader hebben, als hij niet Maria tot Moeder heeft Moge dit feest van Haar goddelijk Moe derschap een bron van vreugde zijn voor ons omdat wij door Haar de Bron van alle genade, Christus, mochten ontvangen. Moge Maria onze moeders leren een hei lige verwachting voor het geheim van het menselijk leven in de bereidheid vrouw te zijn naar Haar beeld met een hart vol toe wijding voor de dagelijkse plicht. scheepvaartkringen het initiatief genomen voor het eventueel aanleggen van een ka naal dat, uitsluitend over Belgisch grond gebied lopend, Antwerpen met de Noord zee zou verbinden. Het zou, als het tot verwezenlijking zou komen, de naam krijgen van Boudewün- kanaal en, zoals wij meldden, ruim vijf milliard Belgische francs kosten. Wij hebben ook reeds de voordelen op gesomd, welke de promotors voor België in het graven van een dergelijk kanaal zien. Wij laten hier thans enkele details uit het plan volgen, meer speciaal de loop van het nieuwe kanaal. Van de sluis, gelegen te Helst, langs de eventuele verbinding met het kanaal van ZeebruggeBrugge, alwaar een bruggen hoofd, voorzien van eb- en vloeddeuren, dient aangebracht te worden, gaat het ka naar verder langs de Oostkant van Rams- kapelle en Westkapelle. De weg Brugge Knokke over Dudzele en Westkapelle zal met een tunnel onder het kanaal verbon den worden. Aan de vernieuwde brug, die heden de weg Dudzele met Westkapelle verbindt, zou het kanaal lichtelijk afge leid worden, aldus aan en in de omgeving der brug stelselmatig een jachthaven vor mend. Te Oostkerke, waar het kanaal de i Damse-vaart kruist, zou een kleine sluis' langs de Westkant dienen gebouwd te worden, met als afmetingen 50 m. op 5.50 m.. dit gezien het verschil in het water peil tussen de twee wateren (1.50 m.). Langs de zijde van Brugge dient de Damse vaart verbreed te worden en aan gepast aan schepen tot 1350 ton. Het kanaal zou naar de haven (niet zeehaven) af geleid worden en rechtstreeks verbonden worden met het kanaal BruggeOostende. Het Boudewijnkanaal laat vervolgens Moerbeke langs het Zuiden liggen, alsook Maldegcm. Verderop in het kanaal ont staat de verbinding met het afleidings- Kanaal der Leie, dat dient verbreed te worden en bevaarbaar gemaakt voor schepen van 600 ton. De breedte van dit kanaal, gebracht op 100 m en de diepte aangepast tot op 5 meter, kan gemakke lijk het overtollige water der Leie langs het Boudewijnkanaal" over Heist naar zee sturen. De sluis, die er thans bestaat, zou dienen te blijven en een nieuwe dient gebouwd te worden langs de zijde van de Durme. Te Kaprijke worden de wegen verbon den door een tunnel. Zelzate blijft ten Noorden van het kanaal. Te Zelzate zelf, in het kanaal GentTerneuzen, zal een bruggenhoofd gebouwd worden van eb- en vloeddeuren, van eb- en vloeduren. Met Moerbeke-Stekene langs het Zui den, wordt deze laatste plaats, waar de Durme eindigt, verbonden met het kanaal. kunnen geschut worden. De weg St Niklaas—Hulst zou verbon den worden door een tunnel. Met De Klinge en Meerdonk langs de Noorder kant, loopt het kanaal verder naar Kallo alwaar het uitmondt in de Schelde op een zeer gunstige en bij laag water diepe plaats. Dit zijn, met andere gegevens, die wij er reeds eerder over meldden, de voor naamste karakteristieken van het nieuwe kanaal, dat vooraanstaande Antwerpena ren zouden willen zien tot stand komen. Een Belgisch blad tekent hierbij aan: „In hoeverre dit ontwerp kans op uit voering heeft, kan natuurlijk niet worden bepaald. De verwezenlijking ervan zal o.m. afhangen van andere, grootse pro blemen welke reeds sinds vele jaren be sproken worden, zo o.m. het graven van het Moerdijkkanaal, de sluis van Terneu zen en de afdamming der zeegaten in Nederland. Wel kan dit gezegd worden, dat de aanwezigheid van het ontwor pen kanaal ongetwijfeld de industrieves tiging in deze twee Vlaamse provincies kan ten goede komen". Mr dr N. Muller uit Amsterdam, die thans 30 jaar de functie van secretaris van het Nederlands Genootschap tot Re classering vervult, is Zaterdag in het In ternationaal Cultureel Centrum te Am sterdam gehuldigd, omdat hij dezer da gen de leeftijd van 75 jaar bereikte. Deze markante figuur der Nederlandse Justitie, die 19 jaar politierechter in Am sterdam is geweest, dankte daar de ruim 40 reclasseringsambtenaren, die hem bij monde van mevr. mr J. H. de Vries Rob- be uit Bussum het boek van Ceran „Go den, graven en geleerden", alsmede een boek volgeplakt met krantenknipsels over zijn persoon overhandigden, met va derlijke genegenheid. Talloze vooraanstaande figuren uit de reclassing kwamen hem, zijn echtgenote en twee dochters, op deze receptie de hand drukken. Ook was er de secretaris generaal van het departement van Jus titie, mr J. C. Tenkink; de voorzitter van de nationale federatie de Nederland se Bond tot Kinderbescherming, mr J. Overwater, tévens vice-president van de Rotterdamse rechtbank; de directeur-ge neraal voor het gevangeniswezen, mr E. A. M. Lamers, en het hoofd der sociale afdeling daarvan, dr J. van der Grient. Het was mr. Muller, die 33 jaar gele- dan het „Maandblad voor berechting en reclassering" oprichtte en er sedertdien onafgebroken hoofdredacteur van is geweest. Hij heeft tevens het voorzitter schap bekleed van de ministeriële ad viescommissie voor het gevangeniswe zen. Mr Muller bégon zijn loopbaan in 1909 als substituut-griffier te Amsterdam. In 1916 werd hij tot rechter te Alkmaar benoemd, waar hij van 1922 tot 1930 de functie van kinderrechter vervulde. Van 1930 af was hij rechter te Amsterdam; in 1949 werd hij gepensionneerd. Bij gelegenheid van de herdenking van zijn 75-ste verjaardag is dr N. Muller bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het 366 ton metende Nederlandse vracht schip „Dohlaam" is in Sikeaa (Noord- Zweden), vijftig meter van de pier, omge slagen. De opvarenden konden zonder enige moeilijkheden worden gered. Het schip was met een lading hout uitgevaren coch toen het slagzij begon te maken, be sliste de loods, dat men terug moest varen Het ligt thans aan de grond met stuur ooord juist boven water. 10«tuks 40 ct. 20 itukf (Oct. SO «tukff 2.-. 20 ctuk» corktlpp.d (O ct, Het Nederlandse detachement in Korea heeft gisteren afscheid genomen van het V.N.-opperbevel tijdens een indrukwek kende plechtigheid.'die gehouden is nabij het centrale front in Korea. Bijna vier jaar lang hebben Nederlandse militairen deel uitgemaakt van de V.N.-strijdkrach- ten. In het midden van deze maand zal het detachement naar Nederland ver trekken. Generaal Maxwell Taylor, commandant van het Amerikaanse achtste leger zei dat de Nederlandse soldaten tot de beste onder de strijdkrachten van de V.N. be hoorden. Republikeinse politici dringen er bij president Eisenhower op aan om een werkzamer aandeel te nemen in de ver kiezingscampagne want de republikeinse meerderheid zowel in Huis van Afge vaardigden als in de Senaat staat op het spel. De verkiezingen, die volgende maand gehouden worden, betreffen, zoals be kend, alle 435 zetels in het Huis van Af gevaardigden en meer dan een derde van de 96 Senaatszetels. Het vertrouwen van de republikeinen heeft vorige maand een zware klap ge kregen, toen in de traditioneel repukein- se staat Maine die zelfs voor het de mocratische enthousiasme in de New Deal periode immun bleef een demo- Advertentie) (van de ene minuut op de andere) tegen het branden var overtollig maagzuur. Waarom g;j dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Kennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: Klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Boven dien is iedere Kennie apart verpakt, prac- tisch en hygiënisch zo maar voor 't bij U steken. En dat U Kennies gebruikt hoeft niemand ie weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. Moge Maria ons allen iets leren van HaarTiefde voor God en wij opziende tot Haar de glorie ontdekken dl ling is van het ontoegankelijk eeuwige Glorie, waarin wij beerlijken, die geprezen zij in alle eeuwig l)eid. A. WOLF, S.J. Zaterdagavond borg kolonel Lefebvre, vlak bij de Font Doumer in Hanoi, een vlag in zijn legerwagen. Het was de laat ste Franse vlag, welke over de hoofdstad van Noord Indo China gewapperd heeft. En kolonel Lefehvre was de laatste man van de Franse strijdkrachten, die Hanoi verliet. Nadat de gehele defranse troepen in volkomen orde en zonder enig incident hun evacuatiemanoeuvres had den uitgevoerd, kon de kolone aan het handjevol Fransen en Marokkancn dat de achterhoede vormde en die in bracht wagens lag te slapen het bevel ge een einde maakte aan een Per,0(i® tachtig jaar vrijwel ononderbroken r bewind in dit deel van Noord Indo cmna. Van de zijde der inheemse bevolkm» werd een houding van volstrekte afzijdig heid in acht genomen. Men toonde zijn gevoelens niet en met liet de Fransen eenvoudig gaan. Kort na hun vertrek werden uit verschillende huizen de vlag gen van de Vietminh en van communis tisch China uitgestoken. Terwijl de Fransen wijk voor wijk ont ruimden stroomden de Vietminh-troepen binnen: heel jonge soldaten van het 308ste Vietminh-regiment, dat nog deel heeft genomen aan de bestorming van Dien Bien Phoe. Langs de straten hadden zich talrijke bewoners van Hanoi opgesteld om de nieuwe heersers welkom te heten. Zondag werd in Hanoi een grote over winningsparade gehouden, voorafgegaan door 24 artilleriesalvo's. De Vietminh- propaganda had niet stil gezeten en voor een massale verspreiding van spandoeken en vlaggen gezorgd, waarmee men de troepen kon toejuichen. 1 cratische gouverneur werd gekozen. De eerste in twintig jaar! De republikeinen baseren thans hun verkiezingscampagne over het algemeen op de leuze „Vrede en Welvaart", die president Eisenhower gelanceerd heeft, terwijl de democraten met Adlai Steven son welsprekend voorop „de dwaze op schepperij en de gebroken beloften" van de republikeinse regering hekelen en de 3.5 millioen werklozen en het dalende inkomen uit de landbouw onder de aan dacht brengen. Veel hangt voor de repu blikeinen af van de populariteit van de president en onder hen groeit de be zorgdheid en de critiek vanwege het feit, dat president Eisenhower nu al zo ongemeen lang met vacantie is te Den ver, 2500 km van Washington. Hij ging daar 21 Augustus naar toe en wordt pas 15 October te Washington te rug verwacht. De democraten, vermijden het angstvallig Eisenhower persoonlijk aan te vallen uit vrees, daaruit meer ver lies dan winst aan stemmen te behalen, maar zij zien de republikeinse bezorgd heid uiteraard met grage blikken aan. De verdedigers van de president voe ren ondertussen aan, dat hij ook tijdens zijn vacantie hard werkt en voortdurend in contact staat met Washington. Maar de republikeinse campagneleiders kun nen zich absoluut niet verheugen over de vele vacantiefoto's, die bijna dagelijks van Eisenhower in de kranten staan, zoals „Ike met hengel". „Ike tijdens pic nic" of „Ike bij het golfspel", op dezelfde pagina's die met grote koppen berichten over de moeilijke internationale proble men, waaraan Dulles en andere staats lieden de handen meer dan vol hebben. De opzet van het Comité Stadsonlspan- ning Utrecht, om door een massaal con cert in de Bernhardhal muziek in bredere kring toegang te doen vinden is volkomen geslaagd. Met rond twintigduizend luiste raars is het een der grootste muziekmani festaties geworden, die ooit is gehouden. Dit record aantal bezoekers, doch vooral ook het verloop van het gebeuren, zal voor oe organiserende stichting een grote vol doening zijn geweest. Echter niet minder voor de ruim zeventig musici van het Utrechts Stedelijk Orkest en de bijna tweehonderd zangers van de Mastreechter Staar. De acoustiek in de Bernhardhal was over het algemeen bevredigend. Bovendien hadden geluidstechnici in de z.g. dode hoeken van de enorme ruimte geluids zuilen geplaatst, waardoor het gebodene overal goed hoorbaar was. Doordat het grote podium een flink eind boven de be gane grond was gebouwd, kon elk van de twintigduizend toehoorders de optreden- den goed zien. I)e bezoekers kwamen ui! allen delen van het land en ook uit het buitenland. Na een groet met het vaandel, opende de Maastreechter Staar deze avond met een aantal zeer gevarieerde koorwerken. Al dadelijk viel de Zuidelijkte warmte op, die deze zang doorstraalt. Begonnen werd met enige oude koren, o.a. van Gallus, Stijlbegrip en verstaanbaarheid waren beiden aanwezig! Verder werden gezongen werken van Mameau, Burleigh (bijzondei mooie uitvoering van Deep River), de Twaalf Rovers, bewerkt door Jaroff en een bewerking van „Piet Hein" van Roeske- Hierna trad het U.S.O. voor het massale gehoor. Was het de acoustiek, die het orkest hier parten speelde? Men had de indruk dat de strijkers door de blazers werden overspeeld. De Bernhardhal is een uitstekende ruimte voor de koperblazers, terwijl de strijkers de indruk maken, con- sordino te spelen. Desalniettemin genoot Van Anrooy's Piet Hein Rhapsodie een uitstekende exacte vertolking, evenals Les Préludes van Frans Liszt. Het koor vervolgde het programma met Volksliederen in Nederlandse bewerking De verschillende stemmingen, die, uit de aard der zaak, aan een groep volksliederen ten grondslag liggen, kwamen goed toi uiting. Fragmenten uit Berloiz' Damnation de Faust, n.1. Menuet des Follets, Ballet des Sylphes en Marche Hongroise volgden gespeeld door het U.S.O. Wonderlijk was de indruk, die deze muziek uit de hoog romantiek maakte in de enorme hal. IJle fluittonen leken in het niets te verdwijnen Tot besluit werkten koor en orkest samen in de uitvoering van 4 opera-we: ken. De beste vertolking genoot ongetwij feld het Jagerschor uit Weber's Freischütz, Overzicht van de enorme menigte concertbezoekers Zaterdagavond tij dens het massa-concert in de Prins Bernhardhal te Utrecht. Links op de achtergrond het orkest, het Utrechts Stedelijk Orkest met het koor, de Maastreechter Staar. enthousiast en stralend als deze was. Na afloop werden nog enige dankwoorden ge sproken en overhandigde men, namens het Comité Stadsontspanning, kransen aan beide dirigenten- Koor, orkest en de 20.000 bezoekers eindigden samen deze avond met het Wil helmus. C. de G (Van onze correspondent) Z. H. Exc. mgr P. Giobbe, Pauselijke Internuntius in Den Haag, zal op Dinsdag 12 October een bezoek brengen aan de Staatsmijn Maurits en daarbit ook in de mijn afdalen. De Pauselijke Internuntius wordt vergez°'d door de secretaris van de H. Congregatie van het consistorie, mg; G. I retto uit ime, d' een kort bezoek aan Nederland brengt en zijn par ticuliere secretaris pater Lambiex. Z. H. Exc. mgr dr G. Lemmens, de Bis schop van Roermond; alsmede de Bis schop-Coadjutor, mgr dr A. Hanssen en drs P. Odijk, secretaris van het bisdom, zullen de hoge gasten bij dat bezoek be geleiden. (Van onze correspondent) In het woonwapenkamp te Eist (O.B.) is Zondagmorgen een woordenwisseling ontaard in een schietpartij. De 21-jarige J. H. D. loste uit een stengun enige scho ten op de 33-jarige K. G., die ernstig aan het hoofd werd gewond en naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. Enige tijd geleden had K. G. na een ruzie het woonwagenkamp te Eist verla ten en zich gevestigd in het kamp te Arn hem. Zondagmorgen bracht hij een bezoek aan zijn familie te Eist. Er ontstond een woordenwisseling met de familie D„ waarbij de 68-jarige C. D. en diens 21-ja- rige zoon J. H. D. betrokken waren. Op een gegeven moment liep de twist zo hoog, dat J. D. een stengun te voorschijn haalde en daarmede drie schoten loste op K. G., die zwaar getroffen in elkaar zakte. De dader wist in een auto te ontkomen, maar zijn vader kon worden gearresteerd. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelük-Historische Unie en voor zitter van de C.H. Tweede Kamerfractie, is bü bevordering benoemd tot groot officier in de orde van Oranje Nassau. De minister-president, dr Drees, heeft bier van Zaterdagmiddag mededeling gedaan tijdens een receptie, welke in de Haagse dierentuin werd gehouden ter gelegen heid van de zevenstigste verjaardag, welke de heer Tilanus Dinsdag 5 October mocht vieren. Met de minister-president waren hier o.a. aanwezig de minister van Oorlog en van Marine, ir Staf. de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr Kernkamp, de minister van Justitie, mr Donker; de staatssecretaris van Oorlog, mr Kranen burg; de staats-secretaris van marine, vice-admiraal Moorman, de vice-president van de Raad van State, jhr mr Beelaerts van Blokland, mr Van Schalk en mr Schokking, leden van de Raad van State; de voorzitter der Tweede Kamer, mr Kor. tenhorst; de president van de Hoge Raad. mr Donner en vele anderen. De minister-president, dr Drees, herin nerde eraan, dat hij de heer Tilanus ver leden Dinsdag al had kunnen gelukwen sen. Namens de regering uitte hij zijn bij zonder warme waardering jegens de jubi laris en hij voegde daar een persoonlijk woord aan toe. Er zijn hier niet alleen geestverwanten om U heen, zeide hij o.a., zoals U Uw werk ook niet voor één volks deel hebt verricht. Dat werk is geweest in het belang van het volk als geheel. Spr. herinnerd^ er verder aan, dat de heer Tilanus en hij op 9 October 1940 samen in Buchenwald aankwamen. Dr Drees zeide. dat de heer Tilauns toen zich zelf is gebleven, de rustige, stille wer ker, die anderen wist te bemoedigen door zijn voorbeeld. Verder spraken o.a. nog minister Staf, die er op wees, dat de heer Tilanus 43 jaar militair is geweest, de oud-minister van Oorlog, mr Schokking, mr Schmal namens de C.H. Tweede Kamerfractie en zovele anderen, dat tenslotte verschillen de woordvoerders wegens tijdgebrek niet meer konden spreken. De heer Tilanus dankte tenslotte voor alle huldigende woorden en sprak ook zijn erkentelijkheid uit voor het fonds, dat hem als voorzitter der C.H. Unie ter be schikking is gesteld, waarvoor reeds een bedrag van bijna 17.000 was bijeenge bracht. Honderden defileerden daarna langs de onderscheidene en diens familie. (Van onze correspondent) De bakkers van Zoetermeer en Benthui zen hebben de hoofden bijeen gestoken en net resultaat daarvan is, dat definitief een eind wordt gemaakt aan het steeds voort woekerende euvel van „poffen". Wanbe talers krijgen nog twee weken gelegen heid om hun schulden te betalen en dan Js het afgelopen. Als die termijn ver streken is, zal geen bakker meer brood leveren aan iemand, die nog bij een co'.- ;ega in het krijt staat. Om niet het slacht offer te worden van listen krijgt iedere bakker een zwarte lijst. Op Urk waaide Zaterdag van alle vis sersschepen in de haven meer dan 200 de vlag halfstok. Alle vermakelijkheden waren afgelast, de café's sloten om zes uur in plaats van om tien uur, zoals gebruike lijk is. Urk rouwde over het verlies van vijf van zijn zonen. En ook in Den Helder heerst rouw in vijf gezinnen, waarin de man of de zoon niet terugkeerde na de stormnacht van Woensdag op Donderdag. Zaterdag kon men vrijwel met zekerheid aannemen, dat de beide vermiste Neder landse kotters, de UK 174 en de „Jonge Jochem" uit Den Helder tijdens die storm nacht ten onder zijn gegaan, de bemannin gen met zich meevoerend. Tot Vrijdag avond zocht een „Harpoon" van de M.L.D oe zee af naar de beide vermiste vissers schepen, doch vergeefs. Toen het toestei Vrijdag bij het vallen van de duisternis terugkeerde, besloot men het zoeken te staken en Zaterdag niet meer op te stijgen. Tien mannen verloren bij deze vissers ramp het leven. Vijf van hen kwamen van Urk, de andere vijf uit Den Helder. De schipper-eigenaar van de Urker botter. Hendrik Kapitein, maakte wegens ziekte oe reis niet mee- Hij werd vervangen dooi zijn neef, de 37-jarige Henk Kapitein. Deze was gehuwd en vader van 4 kinderen. Voorts waren aan boord drie zoons van de schipper-eigenaar, namelijk de 25-jarige Rijkent Kapitein, de 20-jarige Corneiis Kapitein en de 15-jarige Hendrik Kapitein. Rijkent was gehuwd en had een kind. Deze Urker familie is dus wel zeer zwaar ge troffen. De vijfde opvarende van de UK 174 was de 19-jarige Corneiis Korf. Aan boord van de „Jonge Jochem" be vonden zich de schipper Wolter Dijkers diens broer Meindert Dijkers, Jo van Dok en twee opvarenden, die beiden Klaas Bij! heetten. Van deze was er een gehuwd en vadei van vijf kinderen. Wolter en Meindert Dijkers waren beide gehuwd en Zondag is vergeefs gepoogd de „Doh laam" te lichten. De lading is geborgen. Duikers zouden vandaag een poging doen om de luikgaten te dichten, waar na opnieuw zou worden gepoogd het vaartuig vlot te krijgen. Vertegenwoordigers van de rederij werden vandaag te Sikeaa verwacht. (Van onze correspondent) De vroede vaderen van Hattem hebben zich in het grijs van het verleden begeven om de geschiedenis van een Romaanse doopvont te ontrafelen, die werd ontdekt alsbloembak. Het bleek, dat krach tens een raadsbesluit in 1891 de doopvont in bruikleen werd gegeven aan de Ned. Herv. gemeente, maar om onverklaarbare redenen kwam zij buiten de kerk terecht. Het gemeentebestuur wenst herhaling van oeze gang van zaken in de toekomst te 'vermijden, maar op aandringen uit de raad werd besloten de doopvont te schenken aan de Ned. Herv. gemeente van Hattem nadat zij zal zijn gerestaureerd onder toe zicht van Monumentenzorg. Mocht, de doopvont buiten gebruik raken, dan moet zij terstond aan de gemeente teruggeven worden, zo is nu bepaald. Te Amsterdam is onverwacht overle den de heer Johannes Bernardus Uges, die als schrijver onder het pseudoniem Nono bekendheid heeft verworven. Hij schreef o.a. „Dubbel zes", een werk over de Nederlandse Spoorwegen getiteld: „Achter klaareen boekje „Van rij den. varen en vliegen", waarin hij o.m. het vervoer door de eeuwen heen schet ste, „Onbekende bekende", veel Amster- mtitiuti i wijrvcia watcti uctut: gcuuvvvt hadden vier kinderen en Jo van Dok laat damse schetsen en enig toneelwerk, een vrouw en vijf kinderen achter. 1 De heer Uuges is 63 jaar geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3