Londense buschauffeurs staken OUDE TIJD Reclame GILDA NAAR SPAANSEPOLDER TREKT U ER GRAAG OP Ui!! Uit die goede Maakt VLAARDINGEN Feestavond St. Ambrosius De kwestie van de ingestorte achtergevel Jongeren-organisatie K. V. P. PAGINAJ DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 VLUCHTELINGEN DOEN APPèL OP UW GEWETEN Collectanten (trices) en geld nodig R. K. ZWEMVERENIGING „START" CULTURELE RéUNIE ZANGVERENIGINGEN BURGERLIJKE STAND BURGERLIJKE ST Am VAN ROTTERDAM NhlD. VRACHTLNMARK ES ROTTERDAM B.E.A. BOEKTE GROTER VERLIES S. V. V. OP BEZOEK BIJ M. V. V. KATH. WERKNEMENDE MIDDENSTAND Brabantse plannen gaan niet door Bij Van Neiie M. COHN'S WIJN- EN SPIRITUALIëNHANDEL N.V. JUBILEERT GOUDEN JUBILEE Millioenen bewoners van ons conti nent zijn op drift geraakt. Eens leefden zij in eigen omgeving, in eigen huis en smaakten het geluk een tehuis te hebben. Buiten hun schuld, overweldigd door de vloedgolven van oorlog en bezetting zijn zij, die eens nijvere burgers van hun land waren, gedoemd als paria's in den vreemde te leven, uitzichtloos De Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp, deel uitmakende van de internationale organisatie tracht thans alle krachten te bundelen om te komen tot een grootse en doeltreffende hulp verlening. Thans geldt voor ieder het devies „alle hens aan dek". Zaterdag, 23 October a.s. zal de onlangs gevormde Vlaardingse Commissie voor Vluchtelingenhulp een beroep doen op u, zowel op uw persoon als op uw portemon- naie. Collectanten zijn nodig, toegewijde helpers en helpsters voor dit pracchtige werk. Geld is evenzeer nodig, niet duizenden guldens, maar honderdduizenden guldens. Het gaat hier om het geluk van mil lioenen mensen, mensen als u en ik. Wie bedenkt dat hem of haar hetzelf de had kunnen overkomen, zal niet aar zelen en zich melden als collectant- (trice). Om u te vragen 23 October a.s. een of fer te brengen voor de noodzakelijke hulpverlening aan deze ongelukkigen acht ik overbodig. In het verleden heeft onze burgerij bij herhaling bewezen, dat zij, als het gaat om de nood van de naaste te leningen, met gul gebaar weet te schenken. De Burgemeester van Vlaardingen. Mr. J. HEUSDENS. LEIDER VAN HET KOLPA-BAD Tot leider van het Kolpa-bad aan de Broekweg, waarvan de officiële opening binnen afzienbare tijd kan worden verwacht, is benoemd de heer J. Traas uit Nijmegen. Te Nijmegen had hij de leiding over het Goffertbad aldaar. Daarvoor was hij o.m. werkzaam in de zwembaden te Venlo en Zaandam. De heer Traas is Maandag in dienst getreden bij de gemeente Vlaardingen. WORDT SPOORHAVEN GEDEMPT? Naar wij vernemen, bestaan er plan nen om tot demping van de Spoorha- ven over te gaan. Het zou in de bedoeling liggen, het aldus verkregen terrein in te richten als opslagplaats voor de Vlaar dingse Kolenhandel. Besprekingen hier over worden reeds gevoerd tussen de Nederlandse Spoorwegen, de gemeente- De kwestie van de ingestorte achterge vel aan 't Roosbeek heeft nog een staartje Want <le bewoners van het pand het gezin P. C. J. Vrijthof hebben namelijk op eigen gelegenheid een uitweg gezocht in de moeilijkheden bij het verkrijgen van een woning. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben zij bij een leegstaande woning in de Villastraat een ruitje inge drukt en zich aldus toegang tot de woning verschaft. Daarna hebben zij zich zo goed en zo kwaad als het gaat geïnstalleerd. Zoals reeds medegedeeld heeft het gezin Vrijthof van de Dienst Volkshuisvesting 'n huis toegewezen gekregen en wel in de Nieuwe Buurt, maar de Vrijthofs hebben geweigerd, deze nieuwe woning te betrek ken* ten eerste omdat het eveneens een krot zou zijn en bovendien nog kleiner. In de onrechtmatig betrokken woning zitten zij beter, hoewel het electrische licht en het water zijn afgesneden. Deze woning stond leeg, omdat ze ver bouwd zal worden tot een winkelpand; de vergunning hiervoor is reeds in behan deling. Omtrent deze kwestie schreef de heer D. Donkervoort ons het volgende: In de „Nieuwe Schiedamsche Courant" troffen wij een beschrijving aan in ver band met het instorten van een achterge vel aan het Roosbeek en de beschadiging van een pand aan de Lange Achterweg. Daar in deze beschrijving de naam „Ma- nometerfabriek" in discriminerende Red. N.S.C.) betekenis werd gebruikt, wil len wij hiertegen protesteren, daar de za ken zich totaal anders hebben toegedragen. In de eerste plaats heeft de bewoner van het pand Roosbeek de heer Vrijthof zelf zijn achtergevel gesloopt, hetgeen wij door ooggetuigen kunnen bewijzen. Dit is ge schied in overleg met de heer Oldenburg, de bewoner van het pand aan de Lange Achterweg. De kinderwagen, waarover zo hartroerend Red. N.S.C.) werd geschre ven was, voordat de muur werd gesloopt reeds zorgvuldig op zijn plaats gezet en met puin gevuld. De ruiten aan de achterzijde zijn door de heer Oldenburg persoonlijk ingeslagen, om de indruk zoveel mogelijk te verster ken. Daarna heeft men de journalisten ge waarschuwd, die zonder navraag de be doelde beschrijving hebben gegeven. Het Harmonie-Orkest „St. Ambrosius" geeft Donderdagavond in Gebouw Arcade een feestavond voor zijn leden en. dona teurs. Het programma omvat uiteraard al lereerst muziek, uit te voeren door het orkest. Ditmaal staat het muzikale ge deelte voor het eerst onder leiding van de heer C. L. van iVcurden, de opvolger van de heer J. F. Heilker, die, zoals bekend, de vereniging heeft moeten verlaten. Het programma omvat verd.er o.a. Frans Vrolijk's nieuwste repertoire en liedjes door Mary Bosch. We verwijzen belanghebbenden naar de advertentie van de R. K. Zwemvereniging „Start", in het blad van heden. De Federatie van Zangverenigingen van Nederlandse Bedrijven heeft voor Zater dag 16 dezer een culturele reünie uitge schreven, welke wordt gehouden in Ge bouw Arcade aan de Lange Haven, des avonds te 8 uur. Een populaire figuur wordt Zaterdag vijf en zeventig jaar: oud-wethouder De Bruin, die aan Onderwijs en Sociale Zaken zich groie verdiensten voor onze stad en haar bevolking ver worven heeft. Hij is ook lid geweest van de Provinciale en van Gedepu teerde Staten voor de S.D.A.P. ZAALHANDBAL IN AHOY-HAL Op 7, 21 en 28 November a.s. zal het Ned. Handbalverbond in de Ahoy'-hal zaalhand balwedstrijden organiseren. Daarvoor zijn reeds 82 teams met ruim 800 spelers en speelsters ingeschreven. Dit aantal is gro ter dan vorige keren- Er zal een halve com petitie gespeeld worden. In verband met de verbouwingen in de Ahoy'-hal zal het vermoedelijk niet mogelijk zijn een volle dige competitie te draaien. OVERLEDEN D. van Dijk 41 j., vr. van H Lupker; J. C. van Hoek 57 j.; M. Boen der 61 jaar. GEBOREN: Simon M., zoon van D. van Staalduijnen en A. Bijl; Cornelia, dochter van J. Meijvogel en J. Koning; Elisabeth C„ dochter van C. T. van Knotsenburg en J M. Vervoort; Petrus A. J., zoon van J. A. J. de Valk en A. M. Keverkamp; Pau- lus, zoon van P. Nesse en J. Ripmeester. Passage Theater: Doctor in the House (14 jaar) behalve Donderdagavond. Monopole Theater: Staakt het vuren! (14 jaar}. Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag, en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Dinsdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond vaa 78 uur uitlenen van boeken. Filiaal Kethel (R.K. Ver. Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half een. HEDEN Hotel Beyersbergen Societeitsavond R.K. Middenstandsöond, 8 uur. Passage Theater: Concert Toonkunst 8 uur. K.A.J.-gebouw, Singel 68: bijeenkomst jongens K.V.P. Pater Roghmans spreekt over het Bisschoppelijk Mandement. Vrijdag Musis Sacrum, modeshow Gebr. Ber- voets 35 en 810. NACHTDIENST APOTHEKER De nachtdienst' der apotheken wordt waargenomen door apotheek Evers, Lange Haven 31. TONEEL EN MUZIEK VrQdag 15 October Schouwburg: Besloten voorstelling. Groots Schouwburg, 8.15 uur: „Het hemelbed" (volw.j. BIOSCOPEN Programma's van 15 t/m 21 October Arena: Carnival story ontoelaatbaar; Capitol, Volmaakt alibi (18 j.) Cineac: The Sleeping tiger (onbekend); Centraal: Rebecca (18 j.); Coiosseum: De Privé-secretaresse (a.l.); Har rnonie: Fernandel weet 't te verkopen (a.l.); Lutusca: Als het jonge koren rijpt (ontraden); Passage (Schiedam): Monsieur Ripois, lieveling der vrouwen (strikt volw.)Prinses: De drift in het bloed (ontoelaatbaar); Rex: De schatten van de Sierra (14 j.); 't Venster: Dead of nigh; (15 j.); Victoria: The Sleeping tiger (onbekend) Aangiften van 12 October BEVALLEN: M. A. Steenman geb. Schouten d N. Stoute geb. Strookman z. M. W. van der Meer geb. Kruit d. H. M. de Wit geb. Hof z. J. R. Telder geb. Jansen d. A. Sekeris geb. Kras z. A. van Hoven geb. Siersema z. J. Kruithof geb. Voogt z. C. A. Ca balt geb. van Dongen z. J. G. van Nieuwkerk geb. Vink d. P. van Rhee geb. Kleijbergen z. J. T. Barends geb. de Joeg d. c J. M. Dekker geb. Oldenburg z. - J- de Jonge geb. Hoogwerf d. D. Abels geb. van der Wolde d. L. van den Berg geb. van der Staaij d. G. van Wijnen geb. Keldermars z C. W. Dorchain geb. Teubel d. H. Zwijnenburg geb. van Buren z. J. F. Bakker geb. van der Brugge d. J. S. van Eek geb. Hazebroek d. W. van der Staay geb. Schoo z. M. Kalkman geb. Bakker d. T. Schip pers geb. Viveen d. P. J. LatooU geb. van Oostendorp d. A. van Dilk geb. Hozeman z. C. J. M. Zwarts geb. Kerrebijn d. A. van der Hoek geb. Kooreman d. J. Duif huizen geb. Romein z. C. M. Jansz geb. Bruin d. H. Meijburg geb. Bruins d. A. Slingerland geb Kok z. P. H. Bosman geb. Valkenburg z. A. Wessel geb. Kuilenburg d. G. den Ouden geb. Korver z. W. A. Th. Wierema geb. Schmitz z. OVERLEDEN: W. Weers, wedr van M. J. G. de Zeeuw 66 j. D. Kouwenhoven, man van A. C. Mac Lean 54 j. H. van Meygaarden, wedr van S. Bezie 87 j. E. Maas, wed. van J. Leeneman 76 3. L. J. Simonis, man van A. Hoos 76 j. G. Blaak, man van J. Zwane- veld 42 j. G. Hendriks, ong, vrouw 40 j. A. Zoetmulder, dochter 3 j. P. Onos, vrouw van J. P. Bik 54 j. W. K. van Schrevendijk. wedr van S. van der Hoek 76 j. E. van Veenhuijzen, dochter 7 jaar. A. M. Bos, wed. van C. Kqen 65 j. L. den Breejen, man van K. Draijer 79 j. E. A. Maats, vrouw van .1. H. Gorissen 84 j. G. Kool, wed. van A. «V. de Pater 78 j. J. Goemaat, man van A. Spork 70 j. F. de Ruijter, wed. van J. Lodders 72 j. H. Fister, dochter 3 mnd. P. J. Kolen, wedr van W. C. Wiegel 79 j. M. de Heer, vrouw van R. Koopmans 56 j, M. Broeke mans, wed. van P. Kieboom 86 j. C. van Dalen, man van M. Rutteman 57 j. Voorts als levenloos aangegeven: F. J. Hille geb. ten Bosch z. en d. G. Noorda geb. Mei- ma z. M. Geelhoed geb. de Heer z. ROTTERDAM, 13 October 1954 12 October n.m.: 435 ton mais Sas van Gent; 100 ton veevoer Zwolle; 75 ton veevoer Does burg; 106 ton kunstmest Goes; 109 ton kunst mest Dinteloord; 150 ton cellulose Maastricht; 125 on haver Helmond; 750 ton kolen Deventer; 300 ton kolen Schoonhoven; 150 ton kolen Nij- kerk; 150 ton kolen Oudewater; 135 en 133 ton kolen Middelharnis; 150 en 110 ton kolen Apel doorn; 277 ton granen Weert. Totaal 82 reizen, 22 vletreizen. 13 October v.m.: 80 ton sisal Leiderdorp; 500 ton tarwe Amsterdam (2 s.); 181 ton granen Almelo; 98 ton granen Balkbrug; 100 ton lijn- schroot Veghel; 160 ton stammen Eindhoven; 221 ton lijnzaad Amsterdam; 80 ton gerst Am sterdam. Wij maken de leden en ook niet-ledsn er nog eens op attent, dat hedenavond Pater Roghmans O. P. een inleiding zal houden over het Bisschoppelijk Mandement. Deze bijeenkomst zal plaats vinden om 8 uur in het K.A.J.-gebouw, Singel 68. De British European Airways Corp. (B.E.A.), een van de twee Engelse luoht- vaartmijen, die eigendom van de Staat *Un, heeft in het op 31 Maart j.l. ge ëindigde jaar een verlies geleden van e 1.773.797 of 314.000 meer dan in het voorafgaande boekjaar. De president van de B.E.A., lord Douglas, verklaarde tegenover journalisten, dat hij hoopte, dat het uiteindelijke tekort over het lopende jaar beperkt zal kunnen blij ven tot ongeveer 1 miltioer». Naar zijn mening zal de B.E.A. in 1957 of 1958 be ginnen winst te maken. Lord Douglas noemde de onvoordelige binnenlandss diensten als oorzaak van de tekorten. De andere genationaliseerde luchtvaart maatschappij, de British Overseas Airways Corp., heeft, na de betaling van de rente op het kapitaal, een netto-winst gemaakt van 1.065.397. Door de afdelingen Rotterdam en Schie dam van de Kath. Werknemende Midden stand is voor gezamenlijke rekening de opvoering georganiseerd van het spel „l'Annonce fake a Marie" van Paul Clau- del (in Nederlandse vertaling), op 20 Oc tober a.s. te Rotterdam. De leden van beide afdelingen zijn hier van op de hoogte gesteld, doch 't schijnt, dat er misverstand bestaat omtrent de aard van dit stuk. Daarom wordt hier door medegedeeld, dat het niet is een de- clamatorium, dichtwerk of allegorisch spel. doch een boeiend toneelspel van hoog gehalte, dat door een culturele groep uit Nijmegen op uitnemende wijze geïceeld wordt. Het zal zeker niet nalaten op de aanwezigen een diepe indruk te maken. De condities voor het verkrijgen van kaarten zijn aan de W. M.-leden medege deeld. Mochten er zijn. die geen gelegen heid hebben kaarten af te halen, dan kun nen zij bericht geven eventueel tele fonisch aan de vermelde adressen; de kaarten zullen hun dan thuisbezorgd wor den. Hebt U belangstelling voor vogels, vlin ders, bloemen, kortom alles wat de vrije natuur aan schoonheid biedt? Trek dan meer profijt van Uw hobby en kom eens kijken naar de vele fraaie boeken over het leven der natuur. Ook voor U is er Iets bij! Aangetrokken door de gunstige vesti- ajngs-voorwaarden, vatte de directie van de N.V. Gilda Caramel- en Toffeefabriek Gillet en Davids een jaar geleden bet plan op om haar bedrijf over te plaatsen naar Etten-Leur (N.B.). Toen dit voornemen echter ter ore kwam van het gemeentebe stuur van Rotterdam, alsmede van het bu reau Stadsontwikkeling en Wederopbouw alhier, werd door de gemeente alles in het werk gesteld om dit specifieke Rotterdam se bedrijf in eigen stad te houden, hetgeen niet bepaald een eenvoudige opgave was, men bouwt nu eenmaal goedkoper op de zandgrond in Noord-Brabant, waar niet geheid behoeft te worden, dan fn Rotter dam het geval is, terwijl Etten-Leur ook nog verdere voordelen in het vooruitzicht kon stellen. De gemeentelijke instanties van Rotterdam hebben evenwel niet ge rust, voordat zij in deze een volledige overwinning hadden behaald, waardoor deze industrie voor Rotterdam behouden bleefi v De N.V. Gil'da heeft inmiddels beslag weten te leggen op een terrein van ca 12.000 m2 in de Spaansepolder, gelegen hoek Schuttevaerweg/Giessenweg, aan het Vrijdag 15 dezer, zal het vijftig jaren geleden zijn, dat de heer M. Cohn zijn wijnhandel begon. De thans hier ter stede gevestigde N.V. is in die jaren tot grote bloei gekomen. Op dezelfde dag zal de huidige directeur, de heer B. Cats, zijn veertigjarig jubilé herdenken. Er wordt van 15—17 uur een receptie gehouden in het kantoor der vennootschap aan de Wil lemskade 1. Heden herdacht de heer C. Mendel den dag, waarop hij voor vijftig jaar de betrekking als correspondent aan vaardde bij de toen pas opgerichte gist- vennootschap Bussman, Legner en Co.. Achtereenvolgens was hij op de kanto ren in de Kethelstraat, hoek Oranje straat en Laurensstraat (bij de gewij zigde firma Bussman en Co.), de laat ste jaren als Directeur werkzaam. De tegenwoordige firmanten toonden bij dit gouden jubilee de langdurige trou we diensten van den nog rriièt jeugdigen ijver werkzamen jubilaris op prijs te stellen Op het met eenig levend groen versierde kantoor hield hij heden recep tie. Daar kwamen hem de heren Wm. Beukers en A. Schade namens de tegen woordige aandeelhouders complimente ren. De heer Beukers, den jubilaris in waardeerende bewoordingen toesprekend herdacht hoe hij na het gouden tijdperk te hebben doorgemaakt, daarna de ijze ren periode beleefde en wenschte daar na, dat hij nog vele jaren met dezelfde, kracht en toewijding zou werkzaam zijn. Een stoffelijk huldeblijk, in enveloppe vervat, werd hem daarna vereerd. Van vele zijden, zoowel van de vroe gere als de tegenwoordige deelhebbers vooral, ontving verder nog de geachte jubilaris waardeerende blijken van be langstelling. Overtuigend bleek, dat zijn zeldzaam jubilee in ruimen kring werd medegevierd. (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 Juni 1904). De vijf-en-zeventigste verjaardag van de nestor der Nederlandse dirigenten, dr Pe ter van Anrooy, welke gisteren gevierd werd, is voor het R Ph. O. een aanleiding geweest het programma van het, eerste Woensdagavondconcert in de Rivièrahal te wyzigen en enkele composities van. ^an Anrooy op te nemen. Men mag in dit §e_ baar meer dan een hoffelijke attentie zien en we zijn van mening dat Flipse hier mede openlijk een man heeft willen hul digen die ook voor het Rotterdamse mu ziekleven zijn sporen verdiend heeft. Het Residentie Orkest immers, waarvan Peter van Anrooy zolang de bezielende leider en de voortreffelijke instructeur geweest is, heeft in de jaren dat het R. Ph. O. in opkomst was in Rotterdam voor een gedeelte :n de muziekbehoefte voor zien. Zij, die niet het geluk gehad hebben zich toen onder het gehoor van Van An rooy te bevinden, hebben deze avond uit de fragmenten uit „Das Kalte Herz" en uit de Piet Hein Rhapsodie weer kunnen ondervinden welk een oprecht muzikant en vooral ook welk een grondig kenner van het orkest Van Anrooy geweest is. Dat Flipse ook aan dergelijke muziek nog een grote vreugde beleeft, hebben de weergaven onomstotelijk bewezen. Ook aan de reproductie van een ander Neder lands werk, de „Scènes de Ballet" van Henri Zagwijn, die deze avond in pre mière gingen, heeft men weer af kunnen lezen hoe Flipse zich voor een bepaalde muziek weet .n te zetten. Zonder de visu ele steun van Je dans heeft men deze mu ziek en zeker niet in het minst om de spirituele uitvoering ervan, als zeer onderhoudend kunnen accepteren, dl« met eenvoudig, somtijds simpel melodisch materiaal zeker niet ingewikkelder pro blemen ter tafel brengt, maar ook niet in onbenulligheden ontaardt. Leest men de titels van de onderdelen en neemt men kennis van de dramatische inhoud van dit ballet, dan vraagt men zich wel af, wat er van de demonie van de hellegeestun, die zich gruwelijk aan een weerloze jonge dochter vergrijpen in de muziek terug te vinden is. maar wellicht is dit eerst van latere zorg, als een choreograaf nog eens sadistische nei gingen wenst te vertonen. Als een abso lute muziek ,'indt men in dit balletstuk een charmant divertimento terug, dat door het publiek met instemming werd ontvangen. Voor de pauze hoorde men de pianist Yury Boukaff als solist in Griegs piano concert. In zijn vertolking bloeide de poëzie op in een intieme lyriek en daar waar de pathos haar deel opeiste bleef Boukoff aan een zekere beperking gebon den zodat vergroving en gewelddadigheid verre bleef. Het orkest, dat hier uitne mend secondeerde, heeft te voren nog een reprise» gegeven van Mendelssohns Itali aanse. OAOOtAO VOOR SCUtfOAM SN OMSlRSItf* 76ste Jaargang No. 22586 De kantoren der Redactie en Admini stratie £lJo geveegd te Schiedam, Dam 18, telefoon 56152 Gironummer 59J943 Aouunementoprljs t 6.25 per Kwartaal. I 6 i2 pci ojaaitü 1 tl 5u oer week. rtuvtii»-iiUcpiu» JU gewone Kuiuinoreedlt t -.it pei miwüueier uiogte. .,£*./.unuen Mededelingen op redactionele Lio contract gelden lagere tarieven. welKt iwtontoi eedle l Q.8<' pt'l uilUhneler nougle ou de adiiiinudraiie of dij de erkende ad- v i»»hemu verkrnetMai zpn Kampioenen (Kleine ad verf en tien) tot w woorden 4*' cent woord meer 8 cent. Maxunutn <h> woorden. Plaatsing uitsluitend t)U vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentie wezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1