TREINR AMP IN ELST EISTE ZES DODEN BIJBELONDERRICHT OP DE OPENBARE SCHOOL Hervatting der ontwapenings- besprekingen Het organisatieprobleem katholieke instellingen bij Bondsrepubliek pretendeert geen plaats naast de Zonder beroep? Voortreffelijke hulpverlening na toe stand van chaos en verbijstering De zes omgekomen reizigers Roomboter op het brood Hartverscheurende taferelen Wonderlijke reddingen Statuut met de West Saar-besprekingen in definitief stadium Treinverkeer weer normaal Invoering als verplicht leervak niet wenselijk Canada en Westerse ngrote drie" stellen voor: Wie hard werkt verdient Het KABO-congres Gemeenteclassificatie dient te verdwijnen OUDE GENEVER EXTRA I. 7.75 Blank over Duitse strijdkrachten in de NATO: Toenemende stroom vrijwilligers sinds het Loudens accoord Leids Jeugdparlement DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 PAGINA 3 moedige reiziger in de Eerste Kamer Hevige ravage TRAVERSE DOOR ZIERIKZEE Te smal voor lange wagens Parijs optimistisch, Bonn sceptisch De gewonden Volgens de Burgerlijke Stand heeft een huisvrouw geen beroep. Hoe komen ze erbijZij heeft één der zwaarste en moeilijkste beroepen! Ga alleen maar eens na hoeveel uren zij elke dag in touw is! Ook zij verdient roomboter op het brood. Dubbel en dwars. Spaar de Rijksbotermerken (op elk pakje Roomboter staat er éénen doe mee aan de 4e Grote Roomboter Prijsvraag, wederom met f. 10.000.- aan geldprijzen. De inzendmgs- termijn sluit op 23 October a.s. Vraag inlichtingen aan Uw roomboter-leverancier Organisatie Naar aanleiding van klachten van enkele afdelingen over onvoldoende loonregelin gen en gemis aan voldoende rechtspositie van het personeel, werkzaam bij katho lieke instellingen, werd van bestuurszijde opgemerkt, dat in dit opzicht geenszins gesproken kan worden van een „algemeen verschijnsel". Er is geen sprake van „onwil" bij „zeer vele" besturen van katholieke instellingen om ten aanzien van de rechtspositie van het personeel in over leg te treden met de KABO, zoals door een der afdelingen Is gesuggereerd. De vraag is, of er in sommige gevallen, waar de verhoudingen te wensen overlaten, niet veeleer kan worden gesproken van gebrek aan voldoende inzicht dan van onwil. Bij een totaal van 305 katholieke instellingen verlopen de onderhandelingen bij 256 of 71 pet vlot; bij 68 of 18 pet minder vlot en bij 41 of 11 pet is de verhouding van Bond tot instelling slecht. Anders gezegd; bij 89 pet van de katholieke instellingen is de Bond erin geslaagd goede sociale regelingen te treffen; met 11 zit de Bond, populair uitgedrukt, nog te „hannessen". De fusie de nieuwe SENATOR FLORENCE NIGHTINGALE- HERDENKING IN NIJMEGEN Organiseert Congres voor Zuid-Holland DE ZAAK-SCHMIDT Protest van de verdediger BISSCHOPSWIJDING Mgr C. DUBBELMANN min of meer zwaar gewonden bedroeg elf, waarvan de meeste naar de ziekenhuizen in Arnhem en Nijmegen zijn vervoerd. (Van onze Utrechtse redacteur) ELST, Woensdag. Dit is liet ergste ongeluk, dat ik heb meegemaakt. Het is droevig'. Met deze woorden begroette ons op het stationsemplacement te Eist, waar "s morgens om kwart voor negen een botsing van twee treinen zes mensen levens had geëist, ir F. Q. den Hollander, de president-directeur van de Ned. Spoorwegen. Nog daags te voren waren wij met ir Den Hollander over dezelfde plek gereden in het directie-rijtuig en bij die gelegenheid had hij ons enthousiast verteld van zijn plannen, om de N.S. verder tot een modern efficiënt bedrijf uit te bouwen. Tijdens dit gesprek zeide hij ook, en nu herinnerde hij ons hier aan dat de plaats van de be stuurder der electrische treinen niet veilig genoeg is. Daarom krijgen de nieuwe treinstellen een hoger gebouwde cabine, waarin de bestuurder door een stalen plaat wordt beschermd. Het geluk heeft gewild, dat de bestuurder van de electrische trein, die uit Nijmegen kwam, toen hij de sneltrein uit Arnhem op zich zag aan komen, nog gelegenheid kreeg het rijtuig in te lopen, waarbij hij de reizigers waarschuwde. Wanneer de heer Lobbers, zoals de kordate be stuurder heette, in zijn cabine was gebleven, zou liij ongetwijfeld zijn ge dood, want zijn electrische trein drong volledig de Diesel-electrische trein in,"die daarna a.li.w. als een slang om de eerste kronkelde. Van de elec trische trein, waarvan de constructie veel steviger is, werd alleen de kop ingedrukt, doch het eerste gedeelte van de Diesel-electrische trein, be slaande uit tweede-klas-compartimenten, is letterlijk aan flarden gescheurd. De slachtoffers, zowel de doden als de gewonden, bevonden zich dan ook allen in deze trein en men moet er niet aan denken, hoe groot de ramp zou zijn ge weest, als er een stoomtrein met houten rijtuigen had gereden. Ook bij de Diesel- electrische trein is immers grotere vei ligheid door stalen wanden bewezen, want het vijfde compartiment, dat zich onmid dellijk achter de tweede klas-afdeling be vond, was bijna niet beschadigd. Wel zeer wreed werd de landelijke rust van net dorp Eist door di< drama ver stoord en hartverscheurende taferelen speelden zich kort na het ongeluk af. De botsing zelf gaf 'n vreselijke klap, waarbij een enorme stofwolk omhoog steeg, zoals een spoorwegarbeider van het station ons vertelde. Onmiddelijk klonk hierna een vreselijk gekerm en uit het dak en de verwrongen ramen zag men enkele lede maten steken. De gedode slachtoffers wa ren tegen het plafond van de trein ge drukt of zaten op andere wijze be kneld. De eerste ogenblikken was het een grote chaos en het heeft enkele uren ge duurd voor men de eigenlijke omvang van de ramp kon bepalen. Gelukkig heeft men het aantal dodelijke slachtoffers te hoog geschat en is dit tot zes beperkt geble ven, hoe erg zulks ook nog is. Eerst om twee uur werd 't laatste slachtoffer ge- borgen, een 72-jarige Belg, die tussen de wanden van de twee treinen zat gewron gen, zodat eerst met snijbranders en za gen ruimte gemaakt moest worden om erbij te komen. Op last van de officier van Justitie, mr baron Speyart van Woerden, die spoedig arriveerde, mochten de stoffelijke over- Bjjzonder moedig heeft zich gedragen een der reizigers, een ingenieur uit Nij megen, die 2 uur ipet zijn been bekneld heeft gezeten en redders wegstuurde met de mededeling, dat zjj eerst naar anderen moesten omzien, omdat hij niets man keerde. Zowel medische als technische hulp is verleend door leden van het L.S.K. uit Delen en ook uit verschillende andere plaatsen was militaire hulp gerequireerd Verder was het Kringhoofd van de B.B. uit Eist met zijn mannen present. De stationschef van Eist, de heer B. de Vries had geen woorden genoeg om de snelle en liefdevolle hulp, die van alle kanten is betoond, te prijzen. De hevig ontdane reizigers konden wat op hun verhaal komen in de cantine van de jam- fabriek, waar het personeel de gehele morgen en een groot deel van de middag in de weer is geweest, om ook de men sen, die hulp verleenden, van koffie en broodjes te voorzien. Tot laat in de namiddag bleven ook de kapelaans en de dominéé van Eist aan het werk, om geestelijke bijstand te ver lenen. Wij spraken met pater L. v. d Nieuwboer O. Carm, die een ladder had moeten gebruiken om bij een gewonde reiziger te komen, ten einde hem de H.H. Sacramenten toe te dienen. Zodra hij kwam, had hij over allen de generale ab solutie afgesmeekt. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling. dat de Eerste Kamer het wetsont werp tot aanvaarding van het Statuut voor he Koninkrijk der Nederlanden in Open bare behandeling zal nemen op 26 Oct. a.s. Nu de veerdienst Anna Jacoba Polder— Zijpe wordt uitgevoerd door een boot met koplading, bezoeken ook lange autobussen en wagens met opleggers en aanhangwa gens Schouwen-Duiveland. Men dient er echter rekening mee te houden, aldus waarschuwt de A.N.W.B., dat de traverse door Zierikzee zó smal is, dat hier grote moeilijkheden te wachten zijn. Wel is er een weg buiten de stad om, doch ook deze is te smal, terwijl er daarenboven twee scherpe en onoverzichtelijke bochten in voorkomen. In feite is het dan ook zo, dat men met een lange wagen of combinatie te Zierik zee in de val loopt en zich de weg ver sperd ziet. De Franse premier, de heer Mendès- France, heeft gisteren met de premier van Saarland, de heer Johannes Hoffmann, be sprekingen over de Saarkwestie gevoerd. De hoofdbesprekingen tussen de Franse premier en de Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, zullen volgende week tussen Iwintig cn twec-en-twintig October plaats hebben, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te Parijs mede. Functionarissen uit de omgeving van Mendès-France toonden zich vol hoop, dat er een aanvaardbare overeenkomst zai worden getroffen. Duitse waarnemers gaven echter de me ning te kennen, dat premier Mendès-Fran ce en bondskanselier Adenauer waar' schijnlijk op grote moeilijkheden zouden stuiten, ais zij zullen pogen tot een voor lopige regeling van de Saarkwestie te ko men een definitieve regeling hangt vooralsnog af van een Duitse vredesver drag aangezien europeanisatie van het Saargebied, door de mislukking van het EDG-verdrag en de daarmee gepaard gaande politieke gemeenschap, van de baan zou zijn. De namen van de bjj dit rampzalige treinongeval omgekomen slachtoffers zyn: Jacq. H. Sloots uit Utrecht, 57 jaar; P. J. A. Hopstaken uit Amersfoort, 30 jaar; J. C- Sutherland uit Liverpool, 35 jaar; de luitenant kolonel A. J. Dalhuysen uit Arnhem, 43 jaar; F. J. Snelst uit Aalst (België), 71 jaar en mevr. Naafs—Peppel- man uit Maastricht, leeftijd niet bekend De heer Sutherland uit Liverpool was chemicus; zijn familie, die zich ook in ons land bevindt, was spoedig na de ramp ter plaatse aanwezig. De ^gekomen lt kol. Dalhuysen was ingedeel?J^f'geSi mando luchtstrijdkrachten te Nijmegen Hij reisde in gezelschap van de lt. kol Maters, garnizoenscommandant van J megen, die ongedeerd bleef. Van de officier van Justitie te Arnhem werd de volgende opgave van de namen der gewonden ontvangen: J. W. van Woer- kom, 53 jaar, vertegenwoordiger, woon achtig te Arnhem; T. A. Welling, 24 jaar, machinist, 's Heerenberg; mevr. C- Kruit wagen, 41 jaar, Zevenaar; mevr. A. W DerksenGerrits, 62 jaar, Zevenaar; J. 1 Slotemaker, 40 jaar, beroep onbekend, Den Haag; J. G. Spekman, 42 jaar, wagenbe stuurder van de uit Enschede komends irein, Hengelo; C. G. Jansen, 46 jaar, che micus, Arnhem; J. F. Feijttes, 51 jaar, gep. kapt. der artill., Arnhem; res. maj. T. E- van Schouwenburg, 50 jaar, Arnhem: de 1ste lt. der geniedienst spec, werken B. Coenraad uit Arnhem en ir G. C. van Streefkerk van de Rijkswaterstaat, die woonachtig is te Nijmegen. De verwondin gen, die de 1ste It. C. Baltz heeft opge lopen, blijken nog al te zijn meegevallen hij kon, na in het ziekenhuis te zijn ver bonden. naar huis terugkeren. Naar wij vernemen was de toestand van de tien gewonden gisteravond bevredi gend. Er bestond voor geen van hen le vensgevaar.. schotten nog niet vervoerd worden werden zij opgebaard in de wachtkamer van het station. Geen menselijke schuld Zoals Wij gisteren meldden, is de oorzaak van het ongeluk het breken van een draad, waarmee de wissel wordt aan getrokken, zodat de trein uit Nijmegen op verkeerd spoor kwam. De breuk heeft zich voorgedaan juist onder een overweg waar de draad via een ijzeren koker de grond in schiet. De dienstdoende man in het seinhuis had de handle van de wissel overgehaald en kon van zijn standplaats niet zien, dat de wissel toch in de oude stand was gebleven. Er treft hem dan ook geen enkele blaam. Een vreselijk schouwspel van angst en ontreddering was het, toen de ongedeerd gebleven reizigers de trein uitsprongen en als waanzinnigen op het emplacement heen heen en weer renden. Men was rade loos en wist eerst niet wat te doen. Het personeel van de aan de spoorlijn gele gen fabriek van Taminiau holde echter toe en enkele personen namen onmiddel lijk de leiding bij het reddingswerk, dat in het begin echter weinig resultaat had, omdat het nodige gereedschap ontbrak. Spoedig kwamen ook de mannen van de Provinciale Gelderse Electrlciteits Maat schappij, die in de omgeving aan bet werk waren, toegelopen. Zij beschikten over schoppen en houwelen, zodat hier en daar een gat geslagen kon worden om de reizigers, die opgesloten zaten, te bevrij den. Het duurde toen ook niet lang meer of de officiële instanties, als politie, ge neeskundige dienst, brandweer en E.H.B.O waren ter plaatse, waardoor een goed ge organiseerde en deskundige hulpverle ning kon worden ingezet. Uit Arnhem en Nijmegen kwamen de G.G.D., van Eist de Vrijwillige Brandweer, de leden van de E.H.B.O. uit Eist, Elden en Lent deden uitmuntend werk en verscheidene artsen uit Nijmegen, Arnhem en Eist hielden zich met de gewonden bezig. Het aantal Onnodig te zeggen, dat de botsing een hevige ravage had veroorzaakt. Het dak van de Diessel-electrische trein zag er uit als een gekreukeld dekzeil en overal lagen splinters glas en stukken goed van de bekleding. Aanvankelijk dacht men er over de treinen met twee locomotieven uit elkaar te trekken, doch men heeft zulks nagelaten, omdat mogelijk reizigers onder de ruïne bedolve zouden worden. In het begin bepaalde men zich met stuk ken uit te zagen en weg te branden. Dit laatste had soms tot gevolg, dat er mate riaal vlam vatte, zodat de brandweer tel kens verder onheil moest bezweren. Toen men er zeker van was, dat zicb geen mensen meer in het wrakstuk bevon den, heeft een kraan, die met een onge- vallentrein uit Eindhoven was gekomen, het vernielde gedeelte opgelicht. Met een hevig geraas werd het stuk, dat een con glomeraat van staal, ijzer en hout was, losgescheurd en na veel laveren wist men de massa op een vrije ruimte tussen twee spoorbanen te laten vieren, bij welk kar wei veel last van de hoogspanningsdraden werd ondervonden. In de gebroken trein keek men toen als in de muil van een groot voorwereldlijk monster. Intussen werden kleinere brok stukken, die nog een paar uur geleden deel uitmaakten van een fraai ingericht treincompartiment op een platte spoor wagon geworpen, om als schroot door een locomotor weggevoerd te worden. De elec. trische trein kon eenvoudig door een loco motief weggetrokken worden en toen men de baan eenmaal vrij had, bleek deze niet geleden te hebben. Het opruimingswerk verliep zo vlot, dat in de avonduren het treinverkeer op het baanvak Arnhem— Nijmegen weer normaal doorgang kon vinden. De minister van Verkeer en Waterstaat en de directeur-generaal van het Ver keer hebben in een telegram aan de pre sident-directeur van de N.S. hun deelne^ ming betuigd met het ernstige spoorweg ongeluk te Eist. Het treinverkeer tussen Arnhem en Nijmegen is vanmorgen normaal hervat. De Siamese tweeling Claudette en Con stance (rechts) Miller, die aan de sche dels vergroeid waren, zijn dezer dagen in Memphis (Tennessee, VS) gescheiden. Enkele uren na de operatie besweek de vijf maanden oude Constance. Claudett maakt het echter naar omstandigheden goed. De moeder van de kinderen, me vrouw Elizabeth Miller, weigerde haar kinderen te zien, voor zij gescheiden waren. Canada heeft gisteren de politieke com missie van de V. N. een resolutie voor gesteld, waarin wordt aangedrongen op hervatting van geheime ontwapenings besprekingen der grote mogendheden, in de geest van die welke deze zomer in Londen gehouden zfjn Zoals men zich herinnert, werd bü deze Londense besprekingen een ontwapenings- plan van Frankrijk en Groot-Brittannië ingediend, dat aanvankelijk door Rusland was verworpen, doch onlangs, op 30 Sep tember- als basis voor verder overleg werd aanvaard. De politieke commissie bespreekt op het ogenblik een rapport van de ontwape ningscommissie, waarin het Brits-Frame plan is opgenomen, alsmede het Russisch ontwapeningsplan dat door Visjinski is ingediend. De Canadese resolutie nu verwijst naar het rapport van de ontwapeningscommis sie en naar de Russische ontwerpresolu tie en besluit, dat een nieuwe poging moet worden gedaan om overeenstemming te bereiken over allesomvattende en gecoör dineerde voorstellen, die vervat zouden moeten worden in een ontwerp voor een internationale ontwapeningsconventie. De resolutie stelt dan voor, dat de ont wapeningscommissie de uit Groot-Brit- tannië Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten' en de Sovjet-Unie bestaande sub commissie die de Londense besprekin gen voerde weer bijeenroept. De weer bijeengekomen subcommissie zou dan ver slag moeten uitbrengen aan de Veilig heidsraad en aan de Algemene Vergade ring door middel van de ontwapenings commissie van elf landen. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten hebben alle drie het Canadese voorstel gesteund en zich, op verzoek va Canada, bereid verklaard tot de indieners ervan gerekend te .worden. De Canadese afgevaardigde nodigde ook Rusland uit, het voorstel mede te ondertekenen. Visjinski verklaarde echter, geen tjjd ge had te hebben om het te bestuderen ,-met alle zorgvuldigheid, die dit belangrijke vraagstuk vereist". Een andere resolutie die bij de com missie ter tafel ligt is een Philippijnse. Deze stelt voor, dat een werkgroep wordt gevormd, bestaande uit de grote mogend heden, <jie de verschillen tussen de diver se voorstellen moet trachten te verzoenen en die tegen 15 November aan de commis sie verslag zal moeten uitbrengen. Sedert enige tijd bestaat in kringen van het openbaar onderwijs het streven om Bijbelkennis als verplicht leervak in te voeren. Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige vorming heeft daarin aanlei ding gevonden een speciale commissie, on der voorzitterschap vande Warmondse hoogleraar, prof. dr J- van Dodewaard, te verzoeken, een gemotiveerd antwoord te geven op dc vraag of invoering van zulk een verplicht leervak daar aanvaardbaar is. In haar zo juist voor publicatie vrijgege ven rapport constateert de commissie, dat de motieven van bovenvermeld streven verschilend zijn. S r zijn er, die uit prac- tische overwegingen iets van bijbelse fi guren wat willen weten. Er zijn anderen, die aan de Bijbel een zekere geestelijks en vormende waarde toekennen. En ten slotte bestaan er personen, die door Bij belonderricht de maatschappij willen kers tenen. Nadat de commissie vastgesteld heeft, dat de ware Bijbel-kennis eigenlijk al leen door en onder toezicht van de Kerk kan worden verkregen, meent zij, dat op de openbare scholen de Bijbel toch we) op een impliciet-christelijke wijze zou kunnen worden onderwezen, mits de Ne derlandse wet garantie bood, dat dit in derdaad zo geschiedde. Onder impliciet- christelijk is te verstaan; een kennisnemen van de Bijbel, zoals hij bestaat, van de geschiedenis en de gegevens en deze ge schiedenis aan te duiden als Openbaring en heilsgeschiedenis. Er zitten aan soortgelijk Bijbelonderricht onmiskenbaar voordelen vast, op natuur lijk en bovennatuurlijk gebied, al kan men deze invloeden niet vastleggen. Doch om dat de Nederlandse wet niet de waarbor gen biedt, dat het Bijbel-onderwijs impli- ciet-christelijk gegeven wordt, moet de commissie tot haar spijt vaststellen, dat het vak Bijbelkennis op de openbare scho len niet moet worden ingevoerd als alge meen verplicht leervak; zij meent, dat he' gevaar voor een expliciet-onchristelijk Bijbelonderricht daarvoor te groot is. Immers; 1. De overheid in Nederland mèg niet oordelen en kan niet oordelen tn deze. Dat deze overheid in feite meestal die van de gemeente zal zijn, brengt hierin geen ver andering, doch maakt de zaak nog inge wikkelder. De staat mist nu eenmaal het orgaan om te oordelen over iemands in terne gezindheid en hij heeft ook niet de opdracht en de bevoegdheid daartoe. De burgerlijke overheid kan dus nooit waar borgen bieden voor een impliciet-christe- lijk onderwijs. De staat kan de inhoud daarvan niet bepalen. 2. Iedere staatsburger is voor iedere landsbediening benoembaar, aldus het Ne cerlandse recht. Waneer de staat dus niet de inhoud kan' bepalen van wat impliciet- christelijk is en wie daaraan voldoet, dan kan eenieder benoemd worden tot leraar tn de Bijbelkennis, ook een communist en atheïst- 3.,Men kan van de overheid niet eisen, dat het vak Bijbelkennis niet gegeven zou mogen worden, zoals het aan een Neder landse rijksuniversiteit gedoceerd wordt alwaar het niet altijd in impliciet-christe iijke geest geschiedt. De commissie wijst ten overvloede op de wettelijke bepalingen, die mogelijkheid bieden tot facultatief godsdienst-onderwijs en Bijbel-onderricht op openbare-scholen door vertegenwoordigers der onderschei dene confessies. Behalve prof. Van Dodewaard maakten van de rapporterende commissie deel uit pater H. Godding O.P., prof. dr W. Bless S.J., prof. dr J. van Boxtel, dr N. van Doornik M.S.C., prof. dr W- Grossouw. prof. H. Renckeus S.J. en dr J. Vrijling. Mgr mr F. Op de Coul was adviserend lid Het rapport is verkrijgbaar bij het Cen trum voor Staatkundige vorming, Anna Paulownastraat 93, te 's Gravenhage. (Van onze Utrechtse correspondent). Tijdens het Woensdag te Utrecht voort gezette congres van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, deeide de voor zitter, de heer A. Weyters, in verband met enige afdeiingsvoors tellen inzake de ge meente-classificatie mede. dat het hoofd bestuur zich op het standpunt stelt, dat dit stelsel geheel dient te verdwijnen. Spreker kon niet ontkennen dat er in die richting langs lijnen van geleidelijkheid wordt gewerkt. Onlangs zijn b.v. weer de aftrekpercentages gewijzigd en het is hem bekend, dat kort geleden in Den Haag nieuwe voorstellen ter zake zijn ingediend, waarover nog in de loop van deze maand bet overleg zal worden geopend. Verder blijft het hoofdbestuur streven naar een minimum-aantal vacantiedagen van veertien; het vertrouwt, dat voor het Rijkspersoneel binnenkort in die richting een gunstige beslissing zal worden ver kregen. De KABO wenst voorts een vaste vacantietoelage, gebaseerd op de gezins grootte met een minimum van 75. Pogin gen worden in het werk gesteld om te komen tot een algemene loonregeling voor continu-arbeid in overheidsbedrijven. Wynand Fockink Een dergelijk percentage aldus het hoofdbestuurslid Zegwart, is niet hoog en dergelijke verschijnselen doen zich ook in andere sectoren, b.v. in een aantal over heidsbedrijven voor. Overigens vormt soms het feit, dat personeelsleden van katho lieke instellingen geen lid van, de Bond zijn, een beletsel voor verbetering van hun sociale positie. Er is vooral in de laatste jaren veel verbetering op dit ter rein te constateren en met voldoening kan worden vastgesteld, dat met zeer talrijke besturen van katholieke instellingen op de meest prettige en doeltreffende wijze kan worden samengewerkt. Waar deze samen werking of het bereiken van redelijke re sultaten nog te wensen overlaat, blijft het hoofdbestuur diligent. In verband met enkele afdelingsvoor- stellen i.z. fusie met de ARKA verwees de voorzitter naar hetgeen hij in zijn openingsrede had gezegd. De KABO blijft streven naar concentratie van alle katho lieke organisaties van overheidspersoneel, incluis de ARKA. Deze fusie zal echter slechts mogelijk zijn wanneer hiervoor in het kamp van de ARKA een geschikt gees telijk klimaat aanwezig is. Er dienen eerst nog enkele moeilijkheden van organisato rische aard uit de weg te worden geruimd, zoals het verschil in contributie-afdracht aan de K.A.B. Omtrent dit laatste punt zijn op het ogenblik besprekingen gaande met het hoofdbestuur van de K.A.B. Tijdens de vergadering hield rector C. F. A. Geraets, hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapostolaat, een bezielende rede over de integratie van het bedrijfsleven met de christelijke geest De West-Duitse defensie-commissaris, dr Theodor Blank, heeft gisteren op een lunch voor de buitenlandse pers medegedeeld, dat het nieuwe Duitse leger officieel „die Streitkrafte", de Strijdkrachten zal heten. Aan de benamingen „Wehrmacht" of „Reichswehr" (republiek van Weimar) zijn té veel onaangename associaties verbonden, zo zeide Blank. In de loop der persconferentie maakte Blank fret ook duidelijk, dat er geen twijfel over bestaat, dat hij inderdaad de nieuwe minister van defensie der Bondsrepubliek zal worden, toen hij zeide dat een bureau, dat rechtstreeks onder zijn persoonlijke controle zou staan, de contracten voor wapen leveranties zou uitgeven. Desgevraagd verklaarde de defensie-commissaris voorts, dat hij per soonlijk het niet als een discriminatie tegen West-Duitsland zou beschouwen, wanneer de Bondsrepubliek niet .in de „Standing grpup", het hoogste militaire orgaan der NATO, zou worden opgenomen. Hij wees cr op, dat elf andere NATO-landên ook geen lid waren van deze groep, zonder dat deze zich „gediscrimineerd" achtten. Alleen Frankrijk, Groot-Brittannië en de V. S. zijn lid van dc Standing- group. In het algemeen zeide Blank, dat de bondsregering geen „onbescheiden" eisen zou stellen „Wij zullen voor ons niets meer opeisen dan de rechten, die alle an dere partners ook de kleinere, hebben, en wij hebben er begrip voor, dat deze kleine partners bepaalde minimale_ ver langens moeten hebben, willen zp in vloed blijven behouden zo zeide Blank. De vroegere generaal Heusinger, de voornaamste militaire medewerker van Blank, voegde daaraan toe, dat de Bonds republiek in SHAPE, het Europese hoofdkwartier van het Atlantische ver drag, op gelijke wijze als de anderen wenst mede te werken. Deze samenwer king in de hogere organen van de NATO maakte volgens Heusinger ook de be zorgdheid voor het herleven van een Duitse generale staf overbodig. ■Wij kunnen nu eenmaal niet zonder officieren van de generale staf en wjj zullen er ook op staan, dat wij die krij gen, zo zeide Heusinger, „doch de pro blemen der moderne oorlogvoering zijn ■n zo vergaande mate overgeheveld naar SHAPE en de Atlantische Raad, dat onze generale staf een geheel ander karakter zal hebben als de vroegere „grote gene rale staf.'' Overigens wees Heusinger erop, dat ook binnen de EDG de mogelijkheid om een Duitse generale staf te vormen had bestaan. Voor de nieuwe Duitse strijdkrachten meldt zich. zo deelde Heusinger mede, een dagelijk wassende stroom van vrij willigers. Was het bureau-Blank gewoon dagelijks vijftig tot tachtig sollicitaties te krijgen, na de conferentie van Lon den is dit aantal met sprongen omhoog gegaan. Zo hebben zich Dinsdag 750 vrij willigers aangemeld, waarvan 300 niet in de vroegere weermacht gediend hebben. Deze sollicitaties werden toegevoegd aan de archieven, die reeds de namen bevatten van 150.000 mannen, die zich meldden na de ondertekening van het EDG-verdrag. In hoeverre deze laatsten hun aanbieding nog gestand zullen doen, tracht het bureau thans door middel van nieuwe formulieren uit te vinden. Blank heeft in dit verband de oude verzekering herhaald, dat een keuze commissie, bestaande uit vooraanstaan. de burgers, haar fiat aan aanstellingen in de militaire dienst zal moeten geven om te voorkomen, dat ongewenste ele menten op leidende posten zouden ko men. Daarbij mocht men volgens Blank echter niet verwachten, dat iedereen, die een leidende rang heeft bekleed in de oude Wehrmacht. daardoor als ongeschikt zou worden beschouwd. In de Duitse pers verschenen berich ten als zouden de Duitse troepen in le eerste plaats de zóne langs de grens van het Russische bezettingsgebied moeten verdedigen, werden door Blank als „moedwillige vervalsing" gebrand merkt. Er was geen sprake van, zeide hjj, dat de Duitsers een veiligheidsgordel zouden moeten leggen voor de geallieer de troepen. Veeleer zouden de garnizoe nen van geallieerde en Duitse troepen over het gehele gebied van de Bonds republiek worden verspreid. (Advertentie) Gnena/ove* (Van onze correspondent). De gezamenlijke Nijmeegse ziekenhui zen organiseren op 4 November a,s. een herdenkingsavond ter gelegenheid van het feit. dat het honderd jaar geleden is, dat Florence Nightingale naar de Krim vertrok om daar haar hospitaal op te zet ten. Deze avond zal tevens in het kader van de propaganda voor het beroep van verpleegster gezet worden. Verpleegsters en verplegers zullen onder regie van Henk Kramer het spel maar de Liefde leeft" van Henri Kerkhoffs opvoeren. Het Leids Jeugdparlement maakt zich op om Zaterdag 23 October a.s. alle Zuid- Hollandse Jeugdparlementen te ontvan gen op een gezamenlijk congres. Dit congres dat een Europees cachet heeft tegen de achtergrond van de Dag der Verenigde Naties is in samenwer king met da Ned. Jongerenraad der Euro pese Beweging uitgegroeid tot een Leidse Europese Jeugddag. Tot dat doel is een uitgebreid pro gramma samengesteld, n.l. 15.00 uur Aankomst der deelnemers in de Kleine Stadszaal in de Breestraat. 15.30 uur Welkomstwoord door de heer J. A. M. van Zonneveld, voorzitter Leids Jeugdparlement. Opening van het congres door de heer J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs te Leiden. 16.00 uur Officiële ontvangst door het Gemeentebestuur ten Stadhuize, waarna rondleiding. 17.00 uur Excursie naar „Den Burcht". 18.00 uurLeidse koffietafel „In den vergulden Turk". 20.00 uur Europese instuif. Spreker mr H. Velu, over „Europa Eén in een ver enigde wereld". Politiek leken-cabaret „De Steekvlam" uit 's-Gravenhage. Zij, die belangstelling hebben voor dit congres, kunnen zich opgeven tot uiter lijk 18 October a.s., aan het secretariaat mej. H. C. Mulder, Grünerielaan 25, Oegst- geest (tel. K 1710—31745). Mr H. Bouman heeft in een brief aan de Indonesische minister van Justitie zijn verontwaardiging geuit over het feit, dat de djaksa tinggi „buiten de rechter om en terwijl beklaagde en verdediging niet aanwezig waren". Dinsdag op de onder neming „Dannaga'1 bij Bogor een soort „publieke zitting" arrangeerde in verband met de zaak-Sehmidt. Door ziekte van de rechter kon, zoals bekend, de zitting op die dag geen doorgang vinden. Mr Bouman, die tezamen met mr Boelgheim de verdediging voert in de ge ruchtmakende zaak tegen Schmidt, een der meestgenoemde van de in begin van dit jaar gearresteerde Nederlanders, die %ordt. verdacht van subersieve activitei ten, releveert in zijn brief aan de minis ter, dat getuige Tomasoa, die Dinsdag op de onderneming „Darmaga" verklaringen aflegde en zelfs door vertegenwoordigers van de pers kon worden ondervraagd, nog enige jaren gevangenisstraf heeft uit te zitten op grond van drie recente ver oordelingen wegens verduistering en op lichting. „Een op de onderneming „Darmaga" aanwezige persvertegenwoordiger moest zelfs mijn rol overnemen om de djaksa tinggi er op te wijzen, dat Tomesoa ander maal onwaarheden vertelde, die in strijd waren met zijn verklaringen ter terecht zitting. Aan het einde van deze zitting verklaarde de djaksa tinggi tevreden te zijn", aldus de brief van mr Bouman, die er tenslotte bij de minister op aandringt de nodige maatregelen te nemen om te voorkomen, dat „het openbaar ministerie zich andermaal schuldig maakt aan een in 'n rechtstaat niet te aanvaarden ingrijpen in een bij de rechter aanhangige proce dure". Op 19 October zal tot Bisschop van Ja- balpur worden gewijd Mgr C. Dubbelmann thans Apostolisch Prefect van Jabalpur. De H. Wijding wordt, toegediend door Mgr M. Lucas, de Apostolisch Internuntius van India; mede-consecratoren zullen zijn: Mgr E. L. D. Souza, bisschop van Nagpur en Mgr A. Sevrin, Bisschop van Raigarh- Ambikapur. Het devies van de nieuwe Bisschop luidt: „Caritate serviente felix", „Gelukkig door dienende liefde".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2