Monument van technisch vernuft en bouwkundige schoonheid Aardappeloogst nog lang niet veilig Gunstiger resultaat Bervoets Grote voorspoed op Trinidad op BAKSTEENINDUSTRIE KREEG IN ARNHEM EIGEN HUIS In Groningen en Drente Onderzoek affaire-Simau beëindigd Gloeilampjes De Maascentrale te Buggenum In Januari eerste machine gereed Tiende Bevrijdings- her denking Productie ging omhoog voor te zijn Uitvoeringsbeleid Wet Autovervoer Goederen Bevorderde Dides overtreding? V eertigduizend kinderen blijven uit school Millingen aan de Rijn Carillon voor Apeldoorn M PAGINA DONDERDAG 14 OCTOBER 1954 Kosten 50 millioen Grootste ketel Plannen voor grootste plechtig heid in Wageningen „Het ging zo gemakkelijk" 125 COSTUUMS GESTOLEN AUTOMOBILIST KREEG EEN JAAR GEVANGENIS STRAF Aanrijding na gebruik van dertien glazen bier Mk DE ROMEINSE THERMEN TE HEERLEN Alle hens Militairen? Commissie van Beroep geïnstalleerd EEN NATIONAAL RHEUMA- FONDS GEEN VERBAND TUSSEN KOERSSTIJGING EN ADVERTENTIE PSEUDO-VOGELPEST TE PUTTEN NEDERLANDS-BELGISCHE DEFENSIE-BESPREKINGEN Uit protest tegen schoolwet VAN „KETELBINKIE" TOT „MONTE CARLO" Drie clandestiene zenders tot zwijgen gebracht REMBRANDT IN LENINGRAD Ter voorkoming van misverstand: VERRUIMING INVOER IN ZUID-AFRIKA Belangrijke verbetering om zetten in lopende boekjaar VELE EN GOEDE EXPORT KANSEN VOOR NEDERLAND Handel voor uitbreiding vatbaar DIRECTEUR STEENFABRIE KEN VRIJGESPROKEN NIEUWE AMBASSADEUR VAN VENEZUELA MARECHAUSSEE STAL BIJ KENNIS UIT WINKELLADE COMMISSIE OCTROOI- VERLENINGSPROCEDURE AMERIK. INDUSTRIE IN DUIVENDRECHT Reizende beiaard verkocht BESTUUR ALG. MIJN WERKERSFONDS (Van onze correspondent) van De grote electrische centrale J de Prov. Limb. Electriciteits My te Buggenum aan de Maas naderttians haar voltooiing. Zonder ernstige te genslagen hoopt men de eeistc chine van deze moderne, ook voor de hele Nederlandse stroomvoorzie ning zo belangrijke, Maascentrale in Januari 1955 bedrijfsklaar te hebben. Voor de P.L.E.M. betekent deze Maascentrale een nieuwe fase in haar veertig-jarige werkzaamheid op het gebied van de electriciteitsvoorzie- ning van Limburg. Monumentaal rijst de nieuwe centrale thans reeds in het evengolvende landschap van Buggenum uit boven het groen. De hoge schoorstenen accentueren de rank heid van de niettemin massale bouw. De zon spiegelt met honderden glinsteringen in de hoge gevels. Hun grote oppervlakten zijn doorbroken met talloze rijen glasra men, zodat het bjjna 50 meter hoge voor vlak van het bunkerhuis één grote glas wand lijkt, waarvan het transparante nog wordt versterkt door het indrukwekkend lijnenspel van de betonnen raamkozijnen. Bijna veertig jaar lang hebben de P.L.E.M. en de Limburgse Mijnen samen een electrische centrale in bedrijf gehad. Na de tweede wereldoorlog rees echter onafwendbaar de noodzaak van een eigen centrale. Dit klemde tè meer, omdat het voor de P.L.E.M. benodigde vermogen in de komende tientallen jaren zó hoog zal gaan worden, dat de Limbuprgse mijnen geen zekerheid konden geven voor do levering van dit snel-stijgende energie vermogen voor de P.L.E.M.-verbruikers. In tien jaar blijkt het stroomverbruik in Limburg te zijn verdubbeld en deze tendenz zal ook de eerste twintig jaar zeker blijven bestaan. De vraag naar stroom vertoonde in Limburg al sedert de laatste wereldoorlog een sterk op lopende curve: van 1944 tot 1954 steeg de P L E M.-omzet van ruim 127 mil- lioen tot bijna 483'/z milioen kWh! De commissarissen van de P.L.E.M. vormden dan ook reeds in 1950 het plan tot de bouw van een eigen centrale, nadat noch de Staatsmijnen noch de particuliere mijnen genegen bleken een centrale op basis van samenwerking te doen bouwen. Voor de vestiging van de nieuwe cen trale liet de P.L.E.M. het oog vallen op Buggenum in Midden-Limburg. Daar was het electrische midden van het provinciale voorzieningsgebied; déar waren overvloe dig koelwater, goed vaarwater en ge- schikte spoor-aansluitingen; déar ook laö men buiten het overstromingsgebied van de Maas en buiten het verzakkingsterrein van de mijnen. Op 27 Februari 1950 viel het officiële besluit tot de bouw. De plannen moesten nu op korte termijn worden verwezenlijkt en er werd een 3Va percents-lening van 45 millioen gulden voor de bouwkosten aangegaan. Al zijn de prijzen sindsdien beduidend gestegen, men verwacht niet temin, dat de werkelijke bouwkosten de begroting, welke later tot 50 millioen werd verhoogd, niet al te veel zullen over schrijden. Op 18 Juni 1951 stak de Commissaris der Koningin in Limburg de eerste spade in het bouwterrein te Buggenum en reeds in April 1952 waren de grondwerken zó ver gevorderd, dat men met het maken van de fundamenten kon beginnen. De voornaamste plaats op het terrein wordt ingenomen door het grote complex, om vattende ketelhuis, bunkerhuis en machi nezaal. Aan een transportgang, naast de ze hoofdbouw, worden de kantoren, scha- kelwacht, cantine, opslagruimte, werk plaats, districtsmagazijn en garage opge trokken. Een belangrijk deel van het terrein wordt ingenomen dopr de los- en opslag plaatsen voor kolen, met aan- en door- voerapparatuur naar het bunkerhuis en de turbohal. De aanvoer der kolen per schip geschiedt via de Maas. Daarom is hier een haven met voorhaven gegraven, zodat de kolenschepen zonder enig be zwaar tot aan de loskade kunnen komen. De centrale bestaat, voor wat het op tv stellen vermogen betreft, voorlopig uit twee eenheden. In deze turbo-aggre gaten met een capaciteit van „slechts" 54.000 kW bezit de P.L.E.M. toch een vei lige bedrijfszekerheid wegens het verbon den zijn in het Nederlandse koppelnet. Op dit net immers zijn alle Nederlandse cen trales, met een gezamenlijke productie van ca 1500 Mega Watt aangesloten. Het uitvallen van b.v. één der P.L.E.M.-ma chines van 54 MW, betekent dan voor de overige centrales slechts een tijdelijke belasting-verhoging van 3 a 4 percent. In September van verleden jaar was de bouw van het ketelhuis zóver klaar, dat ile eerste ketel kon worden gemonteerd De hier te plaatsen ketels zijn de groot ste, welke tot nu toe in Nederland z(jn gebouwd. Dagelijks zal de nieuwe Maascentrale 600 a 800 ton kolen, in verpoeierde vorm, gaan verbruiken, d.w.zi, dat per etmaal een hele kolentrein van 30 a 40 wagons van 20 ton ieder, nodig zal zijn! De turbines, welke worden opgesteld in een ruime, lichte en fraai gepropor tioneerde hal, hebben in de desbetref fende fabrieken reeds op volle toeren proef gedraaid. De montage ter plaatse, van de eerste machine vooral, is reeds in een vèr-gevorderd stadium. De generatoren van de Limburgse Maas centrale krijgen waterstofkoeling, een nieuwigheid voor ons land, waar tot nu toe alleen luchtkoeling werd toegepast. De samenwerking van het ingenieurs bureau v.h. Van Hasselt en de Koning te Nijmegen (voor de bouwkundige con structies) en van het architectenbureau J. D. Postma te Deventer (voor de aestheti- sche verzorging der gebouwen) mét het P.L.E.M.-bouwbureau onder leiding van hoofdingenieur ir J. Kets van de P.L.E.M., heeft deze nieuwe centrale doen resul teren in een bouwcomplex met een har monische uitdrukkingskracht van grote aesthetische waarde. Deze utiliteitsbouw is ook compositorisch uitnemend geslaagd in de onderlinge samenhang der gebou wen. Het werd een imponerend bouw werk met speelse en toch krachtige lijnen. De bouwers wisten moderne techniek en landschappelijke schoonheid hier te ver enigen in een monumentaliteit van groot se vorm. Zowel industrieel als aesthetisch is Lim burg met deze nieuwe Maascentrale te Buggenum in belangrijke mate verrijkt. Zoals reeds eerder gemeld, zal de tien de herdenking van de bevrijdingsdag op 5 Mei 1955 voor een belangrijk deel in Wageningen, de stad van de capitulatie worden geconcentreerd. Er worden plan nen voorbereid om deze herdenking ir a-ote stijl te doen geschieden. De minis fer-president heeft onlangs in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regermgaan deze plechtigheden zo groot mogelijke steun zal verlenen. Naar wij vernemen staat een groo militaire manifestatie op het programma. Besprekingen worden gevoerd over een waardige herdenking in de culturele sec tor. De mogelijkheden worden onderzocht van een nationaal of internationaal festi val waartoe het Wageningse Studenten corps het initiatief wil nemen. De officier van justitie bij ^Amster damse rechtbank, mr J- j heeft gisteren wegens diefstal van 125 tuums6 twee jaar gevangenisstraf geelst tegen de 31-jarige pianist N. J. R. Uit Am De pianist bekende. Van 1951 to' i™' 1954 had hij in een :\"OOt aantal coniec tiezaken in ons land costuums gestoi steeds één tegelijk en ze daarna verkocht Hoe de verdachte de costuums meenam is op de zitting niet duidelijk geworden. De officier van justitie zei: „Op zeer ge raffineerde wijze" en de verdediger, mr E. Bakhuys: „Het ging zeer gemakkelijk er is vrijwel geen controle". De verdediger vroeg de rechtbank zijn cliënt een kans te geven en hem een voor waardelijke straf op te leggen. „Hij is al viif maal veroordeeld en heeft nog nooit een voorwaardelijke straf gehad". De rechtbank zal op 27 October a.s. uitspraak doen. (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft Woens dag de 24-jarige A. L. uit Roermond ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee en een half jaar. De eis was een jaar en drie maanden gevangenisstraf en ontzegging van het rij bewijs voor eenzelfde termijn. L. werd tot deze straf veroordeeld, omdat hij, na op 10 September van dit jaar dertien gla zen bier te hebben gedronken, onder Barrahuis een 16-jarig meisje aanreed, waarbij zij dusdanig werd gewond, dat een deel van een van haar voeten moest worden geamputeerd. L. reed na het on geval door. (Van onze correspondent). De chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr Rohling, vergezeld door mr P. Hotke, een der deskundigen van het ministerie, heeft als vertegenwoordiger van de minister Woensdag een bezoek aan Heerlen gebracht. Met burgemeester Van Grunsven, de gemeente-archivaris, drs Van Homerich en ir Peutz werden be sprekingen gevoerd om te komen tot con servering van de Romeinse thermen te Heerlen en de bouw van een daarbij be horend museum. •m/r i fTA1,.i I gestaakt, óm aan de studenten de gelegen- lVlCll zwoegt Olll C10 VOlSl heid te bieden, zich verdienstelijk te ma- ken voor de aardappeloogst. De aardappeloogst in de provincie Gro ningen verloopt nog niet, zoals men zich dat had voorgesteld. Het aantal Vrijwilli gers is tot op heden beneden de verwach tingen gebleven, hoewel de nood in het Groningse aardappelengebied hoog is. Maandag moesten er nog 2400 ha aard appelen voornamelijk fabrieksaardap pelen gerooid worden, waarvan alleen al in de veenkoloniën ruim 14 ha. Dertig personen, vrijwilligers en geroutineerde arbeiders, kunnen per dag 1 ha aardap pelen rooien. In Drente is de nood eveneens groot. Hier liggen nog tal van percelen aardap pelen ongerooid. In Smilde werkt een vijftigtal Groningse studenten, terwijl ex in diverse andere plaatsen leerlingen van landbouwscholen, scholieren van de lage re scholen, gemeentepersoneel en andere vrijwilligers, zoals b.v. Groningse huis vrouwen en vrouwelijke studenten zijn ingeschakeld. Men voert op het ogenblik een strijd tegen de tijd, want als de vorst intreedt en men verwacht die reeds eind Octo ber, begin November zijn de aardappe len, die nog in de grond zitten, verloren. Dit zou een grote schade betekenen voor de boeren, vooral voor die boeren, die geen kapitaalrescrvc hebben .alsook voor de aardappelmeelfabrieken, d.e deze aardappelen tot aardappelmeel voor de export moeten verwerken. De verhezen zouden dan ook aanzienlijk zijn Vtor ac- ze typische Groningse industrie. Inmiddels doet men alles wat er toe kan leiden nog meer vrijwilligers op de aardappelvelden te krijgen. Driehonderd leerlingen van de Ulo-scholen uit Gronin gen zullen Zaterdag en Woensdag gaan aardappelrooien, terwijl de Groninger voetbalbond in principe besloten heeft, de competities voor de junioren-klassen op te schUivén. De suikerbietencampagne bij de twee Groningse suikerfabrieken is op geschort, omdat de bietenaanvoer nog ge ring is, zodat alle beschikbare krachten, die normaal bieten rooien, zijn vrijge maakt voor de aardappeloogst! Dit bete kent, dat men de campagne niet voor Kerstmis, zoals gebruikelijk, beëindigen kan. Het gevolg hiervan is, dat bieten zullen worden aangevoerd, die door de vorst zijn aangetast en die bij ontdooiing een enorm verlies aan suikergehalte heb ben. Aan de Groninger universiteit heb ben verschillende faculteiten de colleges Van de Stichting voor de Landbouw in Drente en Groningen, vernamen wij, dat de toestand kritiek is. Men heeft evenwel nog geen beroep, durven te doen op de minister van Jorlog, om eventueel mili tairen in te schakelen, omdat men nog steeds hoopt, dat men het met eigen krachten en vrijwilligers zal kunnen red den. Maar de tijd' dringt en men ver wacht dan ook, dat binnenkort de inscha keling van milit-iren een feit zal wor den. (Van onze correspondent). De Nederlandse Baksteenindustrie heeft aan de Roëllstraat te Arnhem haar nieuwe centrale kantoorgebouw gekregen, dat Dinsdagmiddag officieel werd geopend. Ter gelegenheid hiervan heeft de voorzit ter van de Ver. „De Nederlandse Bak steenindustrie", de heer O. C. Huisman, een overzicht gegeven van de huidige stand van zaken in zijn bedrijfssector. Ondanks de zeer slechte zomer van dit jaar, vertoont de productie van baksteen toch een stijgende lijn. Dit iaai werd zelfs een productieverhoging van ca 70 millioen stenen bereikt in vergelijking met 1953, betgeen in woningwetwoningen uitgedrukt een toeneming van 10.000 huizen betekent. Merkwaardig was daarbij, dat de pro ductie van straatklinkers (541 millioen) vrij stabiel bleef, terwijl de productie van metselstenen toenam van 1355 millioen in 1953 tot 1400 millioen dit jaar Ten aanzien van de vraag of een verdere u tbouw van het productie-apparaat gewenst is. zeide de heer Huisman, dat het doen van in vesteringen in nieuwe fabrieken niet ver antwoord is. Wel zou hij een uitbreiding, modernisering en rationalisatie van het bestaande apparaat toejuichen. De grond stofvoorziening vormt voor de Baksteen industrie, na het verschijnen van de ver schillende provinciale ontgrondingsver ordeningen een wezenlijk probleem, om dat. zij het grondbezit van de fabrieken in beginsel op losse schroeven zetten. De tot dusver gehouden besprekingen hebben echter de industrie het vertrouwen ge geven, dat met haar vitale belangen zal rekening worden gehouden. Overigens zal deze kwestie ook nog aan de orde komen op de baksteendagen 1954. die 14 en 15 December in Arnhem worden gehouden. De minister van Economische Zaken mr dx J. Zijlstra, zal de openingsrede uit spreken. terwijl oud-minister J. in t Veld de krotopruiming en de vakopleiding be handelt. Na de rede van de heer Huisman tijdens deze opening, sprak de voorzitter van het Soc. Fed. Verbond voor de Baksteen industrie. de heer W. v. d. Linden, over de goede samenwerking in hei productivi- teitscentrum voor de baksteenindustrie. Een van de belangrijkste taken van dit centrum is te bevorderen, dat een vol ledige werkgelegenheid ontstaat voor de steenfabrieksarbeiders gedurende het ge hele jaar. Het streven is, het seizoen karakter van de baksteenindustrie op te heffen en door de invoering van kunst matig drogen van de steenfabrieken een volledig continu-bedrijf te maken. Overzicht van het concertgebouworkest tijdens de uitvoering in het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Een zeer groot aantal autoriteiten ivoonde dit muzikale evenement, dat onder lei ding stond van Eduard van Beinum, bij. O In de statenzaal van zijn ministerie, heeft de minister van Verkeer en Waterstaai mr J. Algera gistermiddag de commissie van beroep voor het uitvoeringsbeleid van de Wet Autovervoer Goederen geïnstal leerd. De commissie wortd gevormd door dr J. Hazenberg, mr Ph. Liggers en mr A. J. M. van Moorsel. In zijn installatierede wierp de minister een terugblik op de langzame, doch ge stadige groei van de vervoerswetgeving. Voor de oorlog kwam tot stand de wet tei bevordering van een zoveel mogelijk even redige vrachtverdeling in de binnen scheepvaart, alsmede het reglement Auto vervoer Personen, dat later werd vervan gen door de Wet Autovervoer Personen Ofschoon voor het vervoer van goede ren langs de weg voor de laatste oorlog eveneens reids regelingen werden ontwor pen, duurde het tot 1954 alvorens de Wel Autovervoer Goederen, alsmede de Wet Goederenvervoer Binnenscheepvaart in werking konden treden. Overwegingen leidden ertoe, dat op alle vergunnings aanvragen wordt beslist door de Commis sie vergunningen goederenvervoer en daar de regeling van het beroep tegen de be slissingen dezer commisise niet geheel be vredigend was, achtte men de instelling van een beroepscommissie, die een advi serende taak heeft, noodzakelijk. Het doel van deze commissie kan volgens minister Algera uiteindelijk het best omschreven worden als: de behartiging van het alge meen vervoerbelang. Donderdagavond om 19.35 zal over Hil versum II (Avro) een vraaggesprek wor den uitgezonden tussen dr L. G. Korten- horst, voorzitter .van de Tweede Kamer, prof. dr P. Muntendam, directeur-gene raal van de volksgezondheio en de heer P L. Stal, voorzitter van de Ned. Ver. tot rheumatiekbestrijding en het Natio naal Rheuma-fonds. Het gesprek zal ge wijd zijn aan de oprichting van het natio nale rheumafonds en de daarmee ver bonden landelijke actie tot rheuma- bestrijding. Er bestaat geen aanwijsbaar verband tussen de onlangs verschenen adverten tie waarin een boil werd gedaan op de aandelen Simau, en de handel aan de Amsterdamse effectenbeurs in de aan delen van Aeze mnnhoinvmaatschdppü. f!„t bestuur van :1e vereemging voor den Effectenhandel meent dit te mogen con cludéren - naar vandaag werd meege- 1 ">ld - uit de in eerste aanleg „„der de LrieÜ He Vereniging gehouden en- inete en uR de na hervatting van de handel ter beschikking gekomen gege- VeDeze conclusie heeft «wel betrekklmg op de handel m de Perl° d peri(Kje en TV0 van de handel van 10 na de hervatting geptember j.l September tot en met e Navorsingen van andere ztfje naar£eta dentiteit van de steiler uei zijn zonder resultaat gebleven Het be stuur heeft besloten het onderzoek te beëindigen. Op de pluimeveebedrijven van de heren G. B. en J. D. te Putten (Gld.) is pseudo- vogelpest onder de hoenderstapel gecon stateerd. De gehele stapel is afgemaakt. Voor het gedeelte van de gemeente lig gende Oostelijk en Zuidelijk van de Rijksweg NijkerkErmelo, is een ophok- gebod uitgevaardigd voor pluimvee, hon den en katten. De geschorste hoofdinspecteur van de Parijse politie, Jean Dides. is beschuldigd van het in bescherming nemen van een overtreder en van medeplichtigheid bij he' gebruik van een vals paspoort. Hij mag voorlopig op vrije voeten blijven. Een en ander houdt verband met Delarue, die in 1947 uit de gevangenis is ontkomen en tot de vorige week op vrije voeten is geweest, naar men zegt onder bescherming van de politie. Hij had een vonnis van 18 iaar voor collaboratie. Dides en Delarue hebben het vorig iaar tezamen een bezoek aan de V.S. gebracht. ^®'arue had toen een pas op de naam Charles Cartier. De periodieke, oriënterende besprekin gen tusseA de Belgische minister van Landsverdediging en de Nederlandse mi nister van Oorlog en van Marine zijn gisteren voortgezet met een bezoek van de Belgische minister A. Spinoy aan mi nister ir C. Staf. De beide ministers heb ben van gedachten gewisseld over de hui dige militaire probiemen. De staatssecre taris van Oorlog en de staatssecretaris van Marine hebben aan deze besprekin gen deelgenomen. De drie chefs van sta ven zijn aan minister Spinoy voorgesteld. Dinsdag is in het district Osnabrück de grootste schoolstaking in de Westduitse Bondsrepubliek een feit geworden. Meer dan 40.000 kinderen bleven in Osnabrück, Lingen, Meppen, Mclle cn Popenburg, alsmede in talrijke landsgemeenten van de centra Melle, Witlage en Aschendorf- Huemmling uit school. De ouders hadden hun kinderen, uit protest tegen het in werking treden van de Nedersaksische schoolwet, niet naar school gestuurd. Met deze staking zijn de tien dagen geleden begonnen waarschu wingsstakingen tegen de schoolwet ge ëindigd. De stakingen worden, zoals men weet, georganiseerd door de katholieke ouder commissies en zijn gericht tegen de wet, waarin de openbare school „op christe lijke grondslag" primair wordt gesteld. Er zijn tot dusver 270 katholieke scholen, die op grond van de wet in een school voor alle confessies zouden moeten worden hervormd. Aan vele dezer scholen zijn de laatste dagen borden opgehangen met het op schrift: „Katholieke volksschool". In samenwerking met de rijkspolitie hebben opsporingsambtenaren van P.T.T. in Overdinkel een clandestiene zender „Ketebinkie" opgespoord en in beslag ge nomen. Proc --verhaal werd opgemaakt tegen de 21-jarige C. de V., wonende al daar. In samenwerking met de gemeentepoli tie van Apeldoorn werd aldaar een clan destiene zender, die geen naam droeg, op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 20-jari- ge electriciën-instrumentmaker H. G. Op Zondag 10 Oct. jl. wisten opsporinès- ambtenaren van P.T.T.in samenwerking met de rijkspolitie te Wijhe de clandes tiene zender „Monte Carlo" op te sporen en in bêsiag te nemen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 19-jarige land bouwer H. A. H., aldaar. Ter gelegenheid van de 285e verjaardag van Rembrandts overlijden is Maandag in het „Repin-instituut in de Sovjet-kunst academie te Leningrad een tentoonstelling geopend. Er zijn reproducties van ruim honderd werken van de Nederlandse mees ter, waaronder schetsen voor „De verlo ren zoon", „Suzanna en de oude man" en andere schilderstukken. Ook zijn er vele portretten, etsen en tekeningen van Rembrandt geëxposeeid Het komt nogal eens voor dat poststuk ken, bestemd voor Millingen bezorgd wor den in Milligen op de Veluwe. Om aan deze ongewenste toestand een einde te maken heeft de raad van Millingen be sloten de plaatsnaam te veranderen in Millingen aan de Rijn. Dit besluit is thans door de minister van Binnenlandse Zaken goedgekeurd. Het gemeentebestuur van Millingen aan de Rijn hoopt, dat hierdoor in de toe komst vergissingen kunnen worden voor komen en dat het dorp tussen de Duitse grens en de Rijn, meer bekendheid zal krijgen. De Ned. Overzee Bank verneemt te legrafisch van haar affiliatie, de Ned. Bank van Suid-Afrika Beperk te Pre toria, dat volgens een mededeling van minister Louw de voorlopige vergun- I ningen voor de invoer van consump- tiegoederen in de Unie van Zuid-Afrika voor het jaar 1955 33 1/3 pet hoger zul len zijn dan de voorlopige vergun ningen voor 1954. Verder zullen geen vergunningen nodig zijn voor de invoer van thee, koffie, ru we katoen, wol en sommige soorten druk werk. Voor 'grondstoffen wordt een voor lopige toewijzing verstrekt overeenko mende met 90 pet. van de totale toe wijzingen voor 1954. De N.V. Gebr. Bervoet's Kledingbe drijven te Rotterdam heeft over 1953"51 aan dividend op deelnemingen 45.000 (50.000) en aan interest 37.890 (39.211) ontvangen. Na aftrek van algemene kos ten en belastingen voor 23.553 (24.174) resteert een saldo winst van 59.337 (65.037). Voorgesteld wordt op de pref aandelen 6 pet (onv.) uit te keren. Het dividend op de gewone aandelen wordt wederom gepasseerd. Zowel de omzetten in de detailbedrijven als de productie in de confectiefabriek vertoonden over 1953 enige stijging t.o.v- 1952. Zowel door een verbetering van de Handelsmarge als door vermindering der exploitatiekosten werd een gunstiger xesultaat bereikt en konden de beide doch terondernemingen 1953 met een matige winst afsluiten. Hoewel die winst een hogere uitkering zou hebben toegelaten, werd deze met het oog op een noodzake lijke verbetering der liquiditeit beperkt tot f 45.090. In het thans lopende boekjaar vertonen de omzetten in de detailbedrijven een belangrijke verbetering, doch ook de ex ploitatiekosten bewegen zich in stijgende lijn Indien de ontwikkeling der omzetten zich in dezelfde verhouding voortzet, hoopt men over 1954 een behoorlijke ver betering der resultaten te bereiken. De productie op de confectie-ateliers wordt geremd door gebrek aan arbeids krachten, doch de binnenlandse afzet, zo wel als de export geven een verbetering te zien en indien deze zich voortzet ve(" trouwt men ook hier niettegenstaande de gestegen exploitatiekosten gunstige. resultaten te bereiken. De nieuwbouw van het grootste detailbedrijf der N. V. in het centrum van Rotterdam is begonnen, doen het zal nog wel geruime tijd duren voor dit bedrijf bijdraagt in de omzetten. In eik geval hoopt men in het volgend ver slag melding te kunnen maken van de opening van dit bedrijf. 7;ch zal herinneren is op Maandag 30 Augustus j.Un da«- bladen een advertentie verschenen, waarin exploitanten in Indonesië een o van 180 pet Nederlands c^urnannt,p°faandelen donesisch courant deed op de aandelen Simau. Dit fonds is ïcieel ter beurze genoteerd, maar W0(T IrI p;t tijd tot tijd op de beurs verhandeld. D geschiedde ook in de laatste we Augustus waarbji de koers van cSU steeg tot circa 43 pet Niemand bevroe de wat de oorzaak van deze plotselinge belangstelling kon zii'n, totdat genoemde advertentie verscheen Bij nadere informatie bleek echter sen „Mijnbouw Mjj Kali Redjo"_m het geheel niet te bestaan. Onmiddellijk heeft toen het bestuur van de Vereniging haar leden verzocht de hndel in aandelen Simau tot nader order op te schorten Er werd een onderzoek geopend dat, zoals uit boven staande mededeling blijkt, zonder resul taat is gebleven. Éen en ander heeft in financiële kringen de nodige opschud ding verwekt en algemeen bestempelde men de advertentie als een poging tot oplichting. Het eiland Trinidad maakt op het ogen blik een tijdperk van grote voorspoed door, o.a als gevolg van de hoge wereld- prijzen voor cacao, koffie en copra, die in ruime mate op Trinidad worden ver bouwd, evenals trouwens ook rijst, bana nen en suiker. Daarnaast kom) het eiland echter tot steeds grotere industriële ont wikkeling, waarbij de olie-industrie een zeer voorname plaats inneemt. Er wordt zoivel olie gevonden als geraffineerd en in Juni van dit jaar is men zelfs overgegaan tot het verrichten van boringen in de zee bodem rond het eiland. Het eiland telt thans vijf commerciële banken. Het deposito bij deze banken was in 1943, 52 millioen Brits--West.indische dollars en in 1953, 94 millioen. (1 70 Br. W. Ind. dollar is gelijk 1 Amer. dollar). De huidige regering van het land. dat deel uit maakt van het Britse rijk. be ijvert zich bijzonder in het verbogen van het industriële en het landbouwpotentieel van het eiland, teneinde de volkswelvaart in gunstige zin te beïnvloeden Het gevolg is dan ook dat de handelsbalans in 1953 de basis was in de gehele geschiedenis. Zij was namelijk positief met een verschil tussen im- en export van 20 millioen locale courant. In 1952 was deze balans nog negatief met een verschil van 13 mil lioen, zodat in een jaar tijd het verschil ten gunste van de export steeg met 33 mil lioen dollar. Het ziet er voor het jaar 1954 nog gunstiger uit, omdat over de eerste zes maanden de export de import reeds met 27 millioen Br. W. I. dollars overtrof Er is alle reden om aan te nemen dat de vraag naar consumptiegoederen cle eerst volgende jaren met sprongen om- hoog zal gaan, als gevolg van het steeds toenemen der bevolking. Voor Nederland aldus meent de Nederlandse handels commissaris op Curacao, de heer G. A. Jonker, die zojuist een bezoek van twee maanden aan Trinidad heeft gebracht zijn er vele en zeer goede kansen om van deze gunstige toestand te profiteren. Ne derland geniet er in de eerste plaats een grote „goodwill". Er bestaat wel enige wederzijdse handel en er is zelfs een stijgende lijn. doch deze lijn zou sneller kunnen stijgen naar een redelijk grote hoogte aldus de heer Jonker, die zijn betoog met cijfers illu streerde. De export van Nederland naar Trinidad bedroeg in 1952 rond 6 millioen locale courant en in 1953 9 7 millioen. De import in Nederland van goederen uit Tri nidad had een waarde van 9 en 13 mil- lloen. In 1952 had Nederland 2.66 pet van de totale import en in 1953 reeds 4.13 pet. Trinidad staat mogelijk aan het begin van een grote ontwikkeling en het zou be langwekkend zijn voor bet Nederlandse bedrijfsleven deze ontwikkeling van nabij te volgen en er aan deel te nemen. bijv. door de vestiging van industrieën. Er zijn vele plannen, o.a. voor de drooglegging, van de Low-lands, een moerasachtig ge bied, dat herschapen zal worden in land bouwgrond, een arbeid, die de Nederlan ders bepaald niet vreemd is. „Naar mijn mening" aldus besloot de beer Jonker „bieden de ..goodwill" en het Nederlandse potentieel grote mogelijk heden voor de toekomst, vooral wanneer de Nederlandse exporteur zijn activiteit gericht op Trinidad weet te combineren met die in andere landen rond het Carai- bisch gebied. Wegens het verkopen van stenen tegen tc hoge prijs moest de directeur van twee steenfabrieken, de steenfabrikant D. J. V. te Veip zich voor de Arnhemse politie rechter verantwoorden. Het ging om een „douceurtje" van ongeveer 20.000 voor „vlotte bediening". De officier van Justitie vroeg een boete van f 2000 of twee maanden hechtenis en terugbetaling van het teveel gevorderde (f 20.000). De Dolitierechter sprak de verdachte na het pleidooi van diens raadsman, mr J. H J Zuidema uit Nijmegen, vrij. Met de benoeming van de heer Manuel Dagnino tot ambassadeur van Venezuela bij ons hof, keert een bekende figuur in het corps diplomatique in Den Haag. in ons land terug. De heer .Dagnino. die binnenkort hier wordt verwacht, heeft reeds elf iaar in ons land vertoefd Eerst als consul-generaal van Venezuela in Amsterdam en later, van 1948 tot 1953 als gezant van Venezuela bij ons hof. De heer Dagnino. die onze taal machtig is, zal de eerste ambassadeur zijn van Venezuela in ons land. na de verheffing van de wederzijdse diplomatieke ver tegenwoordigingen van Venezuela en Ne derland tot ambassades. De krijgsraad te velde West heeft gistermiddag de 22-jarige dienstplichtige marechaussee tweede klasse W. F. K. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie maanden met aftrek. K. zou uit een winkellade van een sigarenwinkel in Den Haag geldbedragen tot een totaal van ongeveer 130 heb ben weggenomen. De bedrijfsleider van de zaak was een goede vriend van de ouders van K. Door de staatssecretaris van Economi sche Zaken dr G. M. J. Veldkamp is gis teren de commissie oetrooiverleningspro- cedure geïnstalleerd. Dr Veldkamp zeide tijdens de installatierede, dat algemeen wordt erkend, dat de regeling van het oc trooiwezen in Nederland de strenge toets der critiek kan doorstaan. Daar echter de wijze van onderzoek heel veel tijd in beslag neemt, terwijl er aan deskundigen een groot gebrek be staat, is er een bedenkelijke achterstand gekomen in de behandeling der octrooi aanvragen. Daar men van een internatio nale samenwerking een besparing ver wachtte in tijd en kosten werd het Inter nationale Octrooi Instituut opgericht. De commissie ooti-ooiverleningsprocedure heeft nu tot taak te onderzoeken, op wel ke wijze de Nederlandse manier van wer ken t*j het onderzoek naar aanleiding van een octrooi-aanvrage het beste bij het internationale nieuwheidsonderzoek kan worden aangepast. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld aan de N.V. S. D. Lankhuyzen en Co's Bank te Raamsdok- veer een terrein van 62 ha in Duivendrecht voor 50 jaar in erfpacht uit te geven. Te vens wordt voorgesteld deze bank 't recht te verlenen een aangrenzend terrein van circa 45 ha in erfpacht te verkrijgen. Het ligt in de bedoeling hier een fabriek te stichten voor de vervaardiging van grondstoffen voor de textiel en verpak kingsindustrie ten behoeve van de onlangs opgerichte Dobeckmun Europa Company Stichters van deze onderneming zijn de Dobeckmun Company te Cleveland (Ohio) en genoemde bank die een dochtermaat schappij is van de Amsterdamsche Bank. (Van onze correspondent) Woensdagmiddag is het aan de woning van de blinde klokkenist Cees Roelofs te Apeldoorn aangebrachte miniatuur carillon officieel in gebruik gesteld, het geen tevens het startsein betekende van een grote inzamelingsactie onder de Apel- doornse burgerij, ten einde de nodige gel den bijeen te brengen voor een echte beiaard, welke straks geplaatst zal wor den in het nieuw te bouwen gemeentehuis van Apeldoorn. De reizende beiaard, die destijds werd vervaardigd om de actie te ondersteunen om gelden bijeen te brengen voor het klokkenspel, dat Nederland als dank aan Amerika schonk, zal de komende weken Apeldoorn in alle richtingen doorkruisen en bespeeld worden door Cees Roelofs, terwijl collectanten(trices) met bussen en intekenlijsten huis aan huis aan de bel trekken, om giften in ontvangst te nemen voor het carillon, dat men in Apeldoorn wil hebben. De reizende beiaard is onlangs verkocht aan de heer Mijnlieff van Haesebroeck, die hem wil schenken aan het plaatsje Haesebroeck in Noord Frankrijk, waar zijn voorvaderen hebben geleefd. De heer Mijnlieff is echter genegen de reizende beiaard voor ons land te behouden, wan neer hij daarvoor een ander carrillon te rugkrijgt. De fa Eysbouts te Asten heeft laten weten, voor de heer Mijnlieff een carillon te kunnen vervaardigen tegen ge reduceerde prijs. (Van onze correspondent). Het bestuur van het Algemeen Mijn werkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg werd voor de zittingsperiode 1 October 1954 tot 1 October 1958 als volgt samengesteld: Werkgeversleden: mr F. M. J. Jansen, ir M. J. A. Bergstein. drs F. A. Kraayeveld. mr E. H. Bisschop Boele, J H v. d. Bosch en ir C. F. A de Groot. Werk- nemersieden: W. Goebbels. J. Dirkx, J. J. Kramer, G. Feenstra, W. Hamers en G. R. Kolijn. Tot voorzitter van het bestuur werd ge kozen mm F. M. J. Jansen en als plaats vervangend voorzitter de heer W. Goeb bels. Tot leden van het dagelijks bestuur zijn gekozen de heren mr F. M. J. Jansen, mr E. H. Bisschop Boele en de heren W. Goebbels en J J. Kramer De heren J H v. d. Bosch, drs F. A. Kraayeveld. G. Feenstra en W. Hamers werden gekozen als leden van de commissie van financiën. Sestri Levante Italië Vier en een halve minuut aan één stuk is Mario Marani onder Water ge bleven en deze toer vertoonde hij, om daardoor een nieuw record te vestigen in het duiken zonder zuurstofmasker. Het vorige record stond op naam van een Fransman die vier seconden korter onder het wateroppervlak wist te blij ven. New York Mocht U al eens 's avonds wat dich ter bij de haard plaats nemen, in New York was dat gisteren beslist niet nodig. Want kort na de middag registreerde men daar een temperatuur van 82 gra den Fahrenheit (28 graden Celsius), het geen een nieuw record is voor zo laat in het jaar. Reykjavik IJsland Alle IJslandse artsen weigerden een Russiche auto te kopen. Ze vondsn de kwaliteit niet goed en bovendien vrees den ze niet ten onrechte, dat eventuele onderdelen later moeilijk te krijgen zou den zijn. De IJslandse regering had hon derd Russische auto's aanvaard als een onderdeel van de handelsovereenkomst met Sovjet-Rusland en wilde deze nu aan de artsen kwijt. Hamburg De Hamburgse studenten hopen in het voorjaar hun eigen omroepzender in gebruik te nemen. Zij willen driw avonden in de week in de aether komen. De senaat van de universiteit heeft de plarmen al goedgekeurd, maar 't wach ten is onder meer nog op de overdracht van de „aether-souvereiniteit" door de geallieerden aan de Duitse regering. Vooreerst zullen de studenten zich nog met een zender moeten behelpen, die buiten de stad niet op te vangen zal zijn. maar op den duur willen zij een ultrakorte golfzender in het leven roe pen. Ook in andere West-Duitse steden zijn reeds plannen voor studenten-om roepen in voorbereiding. Nairobi Afrika Een 23-jarige blanke jager werd op tragische wijze gedood tijdens een leeu wenjacht. Een gewonde leeuw sprong op een Afrikaanse gids af, die hij met zijn klauwen bewerkte. Het geweer van de gids ging toen plotseling af en de jager werd gedood door het schot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4