Saar" in beslissend stadium Stelde Hoffmann zware eisen aan Mendès-Franee? plan Van der Goes wil nieuw opstellen Voor toekomstige loonpolitiek Vaststelling van richtlijnen door Aardappelen de S.E.R. Schouten zoekt wat verenigt bij proble Huisvesting Bouw van grotere woningen zaak van haken en ogen em no. 1 Brits kabinet bijeen een spoedzitting in Sombere stemming IJsselmeervisser „Prins Willem V" gezonken ANTIRE VOLUTION AREN EN HET MANDEMENT Seizoen slecht, toekomst onzeker Vrijdag 15 October 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De strijd om de aardappelen is in volle gang WEERBERICHT Na aanvaring op Amerikaans meer Nog geen hulp van militairen Uitvoering en toezicht in handen van Loonraad Oorzaak treinbotsing Eist Som van ongunstige omstandig heden Proces tegen 38 Duitse oorlogsmisdadigers G er brandy zou liever naar de P.v.d.A. willen doorbreken Nieuwe woningtelling op komst 'oJvroSd- w^oTer^ Woningen voor grote gezinnen In Den Helder Borstbeeld van Karei Doorman onthuld Kabinetscrisis in Finland Chaplin doet gift aan Abbé Pierre De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 16 October: Zon op 7.05 uur, onder 17.46 uur; Maan op 20.27 uur, onder 12.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR ANT j (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De besprekingen die de heren Hoffmann en Mendès-France eergisteren over het Saar-vraagstuk hebben gevoerd en waaraan Frankrijk's vertegen woordiger in Saarbrücken, en de Saarlandse vertegenwoordiger in Parijs, oud-minister Braun, deelnamen, hebben tot gevolg gehad, dat de deskundigen aan het werk zijn gezet om de ontmoeting tussen Mendès- France en Adenauer voor te bereiden, die de volgende week te Parijs zal plaats hebben. studie dier deskundigen loopt dus parallel met de besprekingen die te Bonn plaats hebben over het voorstel van de socialistische afgevaar digde Mommer, waarvan men te Parijs heeft vernomen, dat het ook van christen-democratische zijde als basis voor de Frans Duitse -onderhande lingen zou worden aanvaard. Men houdt zich opnieuw ook zeer bezig met het z.g. „plan Adenauer-Teitgen". dat op 27 April te Straatsburg werd opgesteld, doch dat nimmer in het Franse parlement werd besproken. Dan is er nog het plan Van der Goes van Naters, dat eerst in Parijs zoveel aanmoediging vond en waar van men nog niet weet hoe de heer Men dès-France er tegenover staat. Het schijnt dat onbehagen is gewekt door het initiatief van de heer Van der Goes, die deskundigen naar Parus heeft opgeroepen om, nu de E.D.G. verworpen is, een nieuw plan op te stellen, aangepast aan de situatie die na de conferentie van Londen is ontstaan, m.a.w. om de Saar aan de Europese Verdedigingsunie over te dragen. Tussen Bonn en Parijs zou overi gens, naar de algemene indruk is, over eenstemming gemakkelijk zijn, als Bonn maar geen provisoir karakter aan het eventuele vergelijk zou willen geven, ter wijl Parijs het definitief wil doen zijn. Maar nu gaan er geruchten, dat Saar brücken, dat tot dusver op Parijs steunde, van de gelegenheid zou gebruik maken om weer nieuwe economische voordelen van Frankrijk af te dwingen, ongeacht die welke het Saarg„bied door het te ver wachten Frans-Duitse accoord zou verkrij gen. „Combat", dat een tipje van de sluier di over de besprekingen Hoffmann— Mendès-France ligt, schijnt te kunnen op lichten, zegt niet zonder wrevel, dat „de regering van Saarbrücke t zich jegens Frankrijk overgeeft aan een operatie die zeer op pressie lijkt". Door de pogingen van Saarland om het volume van zijn Duitse invoer te verrui men, wordt het bestaan van de Frans Saarlandse ecunomisch-financiële unie in gevaar gebracht. Terecht, vraagt Saarland, dat eindelijk de netelige kwestie van de ondergrondse rijkdom van het Warnt- gebied opgei -t wordt, maar vreemder is, dat het aan Frankrijk de creo.eten vraagt voor de uitrusting van het hoogoven- bedrijf. (Het gaat hier blijkbaar om de milliardenlening waarover al sinds enige tijd gesproken wordt). Combat maakt dan ook de nogal weinig vriendelijke opmerking: „Gezien de con tacten tussen zeker Saarlandse politi i en de federale regering en de zeer duide lijk waargenomen ontspanning in de ver houding tussen Bonn en Saarbrücken, kan men het denkbeeld niet van zich afzet ten, dat het Saargebied, profiterend van zijn lange traditie van grens- natie, zich gereed maakt om tot de bod^m alle economi: he voordelen die het -:t Frankrijk wil halen uit te putten, om ver volgens een draai te nemen, die het in de belangensfeer van een hersteld Duitsland doet terugkeren. Achter alle betuigingen van hartelijke vriendschap er. verzekerin gen van onafhankelijkheid kiest Saar brücken het meest delicate ogenblik om de Franse „bondgenoot te hinderen". Men ziet dus dat de moeilijkheden voor de heer Mendès-France om de Saarkwestie op te lossen niet alleen van de kant van Bonn kor. Op het Michigan-Meer in de Ver. Staten is gisteren het 1567 ton «etende motor schip „Prins Willem V" uit Rotterdam, na een aanvaring met een sleepboot ge zonken. Alle opvarenden werden gered: ook aan boord van de sleepboot, die een praam op sleep bad, vielen geen slacht offers te betreuren. De „Prins Willem V" was eigendom van de Mjj Zeetransport N.V. (Oranje-Lijn) te Rotterdam. Staking in Londen: een groot aantal chauffeurs van de bekende dubbeldek kers is in staking gegaan als protest tegen de veranderde rifschema's, welke ingesteld zijn, om de situatie te verge makkelijken, welke ontstaan is door de weigering van een aantal chauffeurs om overwerk te verrichten. In de bekende Fleetstreet, de „krantenstraat" van de Engelse hoofdstad werd 's middags deze foto gemaakt. Auto's genooeg maar géén bussen bij aardappeloogst De Stichting voor de Landbouw heeft vanmiddag besloten op dit ogenblik nog geen beroep te doen op de regering voor het tewerkstellen van militaire groepe ringen bfj de aardappeloogst. Begin vol gende week wil de stichting de toestand nog eens onder ogen zien. Is de situatie dan niet gunstiger geworden, dan wil men niet langer wachten met het vragen van militaire hulp. Zou de regering haar toe stemming geven, dan zouden de groepen militairen 25 October aan het werk kun nen gaan. Deze week zijn 2000 mensen meer dan vorige week in dienst van het bureau oogstvoorziening. Van deze 2000 zijn acht honderd vrijwilligers. Amsterdam ligt met 270 vrijwilligers aan de kop. Het ligt in de bedoeling, dat 150 stu denten van de Landbouwhogeschool in Wageningen a.s. Maandag naar Drenthe vertrekken, om mee te helpen aan het binnenhalen van de aardappeloogst. Ook jn Gelderland vormen zich inmiddels groepen om naar de noodgebieden in het Noorden te vertrekken. De loco-burgemeester van Groningen heeft zicb in een oproep tot de bevolking van de stad Groningen gericht en de aan dacht gevestigd op het feit, dat hulp in het hedreiede gebied thans zeei nodig Is. Eveneens heeft de burgemeester aan de Eveneens neen meentelijke diensten hoofden van de ^^tepersoneel, dat laten weten, dat gemcn in de dienst gemist word„ch„nnrziening schikking van het bureau oogst kan worden gesteld. Indien het huidige aantal exita ar ei ders van 1000 kan worden verhoogo 1500 en het weer zich niet van zijn siecni- ste zijde laat zien, zal de gehele aara- appeloogst in Zuid-Holland vöör 1 Nov. gerooid kunnen zijn. Volgens een ruwe schatting zit nog 40 pet van de Zuid- Hollandse aardappeloogst in de grond. Alle pogingen worden nu in het werk gesteld om het benodigde aantal arbeiders bijeen te krijgen om dit doel te be reiken. In een van de belangrijke aardappel- gebieden van ons land, de Hoeksche Waard, moet nog 60 pet van de 3200 ha worden gerooid. Behalve het bijzonder slechte weer i? hier ook het aantal be schikbare arbeidskrachten er de oorzaak van dat de aardappeloogst weken later is dan' andere jaren en daardoor nog niet op grote schaal is begonnen met de suiker- bietenoogst. De groeiende industrie heeft hier vooral het laatste jaar een steeds toenemend aantal arbeiders tot zich ge trokken en van de honderden arbeids krachten uit Noord-Brabant, die hier in vorige jaren werk vonden bij de oogst, zijn er dit jaar slechts enkele tientallen beschikbaar geweest. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft aan de minister van Sociale Zaken het reeds lang verwachte rapport over de Toekomstige Loonpolitiek over handigd. Hierin dringt het bestuur er op aan, dat de regering nader advies over dit onderwerp zal vragen aan de Sociaal- Economische Raad. Het bestuur van de Stichting is van me ning, dat de toekomstige loonpolitiek een nationaal en coördinerend karakter moei dragen, zodat een harmonische loonop- bouw in de onderscheiden bedrijfstakken en ondernemingen gewaarborgd blijft. Be paalde richtlijnen zullen hierbij noodzake lijk blijven. Om echter te bereiken, dal de verantwoordelijkheid zoveel mogelijk bij het bedrijfsleven komt te berusten, wordt voorgesteld, genoemde richtlijnen te doen vaststellen door de S.E.R. met be houd van een veto-recht voor de centrale overheid. Het wordt wenselijk geacht bepaalde afwijkingen van richtlijnen toe te staan, zowel naar bedrijfstak als naar on derneming, zij het dat het bestuur ten aanzien van differentiatie naar onderne ming niet geheel eenstemmig is. De uitvoering van de toekomstige loon politiek zou naar het oordeel van de Stich ting in handen dienen te worden gelegd van een Loonraad, welke zou worden in gesteld als vaste commissie van de S.E.R. Het College van Rijksbemiddelaars zou komen te vervallen. Alleen in zeer bijzondere omstandighe den, welke leiden tot schoksgewijze ver anderingen in de kosten van levensonder houd, zouden nog algemene loonronden mogelijk moeten zijn. Om een en ander tot stand te brengen zullen de nodige wettelijke regelingen moeten worden getroffen. Een uitvoerige weergave van de inhoud van het rapport is opgenomen op pagina 5 van dit blad. Gisteren vond te Den Helder een reunis- tenoptocht plaats van het station naar het Hon. Instituut van de Marine aan de Buitenhaven. De oudste aanwezigen, die de reunieoptocht meemaakten waren de oud-gedienden T. E. Keus, 83jaar, die in 1887 de off. opleiding volgde en als kapitein ter zee met pensioen ging, en de heer Marcellar, ook S3 jaar, die in 1880 de cursus volgde en de dienst ver liet als luit. ter zee II. De oudste reunis- ten vooraan in de stoet door de straten van Den Helder met de heer Keus rechts. Bij K.B. is dr F. A. van Woerden, laatstelijk consul-generaal der Nederlan den te Singapore, benoemd tot Hr Ms buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Poolse Volksrepubliek te Warschau. De directie van de N.S. deelt ter zake van het spoorwegongeval te Eist op 13 October j.l. het volgende mede: Het spoorwegongeval te Eist werd ver oorzaakt door breuk in een trekdraad, als gevolg waarvan de koppeling tussen W'ssel en sein verbroken werd. Deze breuk kon door het personeel bij de be diening van de veiligheidsinrichting niet worden opgemerkt. De breuk is geheel onverwacht opgetreden in de inrichting, welke een jaar geleden werd gerevideerd, bij een revisie-termijn van ten hoogste vijf jaar. De kans, dat een ongeval als dit kan voorkomen, is vrijwel nihil, omdat in dit geval alle denkbare ongunstige om standigheden gelijktijdig optraden. De directie heeft desondanks onverwijld alle mogelijke maatregelen genomen om ook deze uiterst geringe mogelijkheid uit te sluiten. Achttien dezer zal te Rennes, in het pa leis van justitie, voor het militaire ge rechtshof van het derde militaire gebied in Frankrijk, het proces beginnen tegen 38 Duitse oorlogsmisdadigers, die verant woordelijk worden gesteld voor moorden, folteringen, plunderingen onwettige ar restaties en het doen wegvoeren van zes duizend Franse verzetsstrijders- naar con centratiekampen. Van deze laatste cate gorie hebben 3109 hun deportaties niet overleefd. Vier der 38 beklaagden bevinden zich in hechtenis, veertien zijn voorlopig op vrije voeten gesteld en twintig zijn voortvluch tig. De op vrije voeten gestelden zullen hetzij persoonlijk verschijnen, hetzij ver tegenwoordigd worden. Het dossier van de openbare aanklager omvat verscheidene honderden pagina's. De beklaagden zullen door een twaalf tal advocaten worden verdedigd. Het pro ces zal vermoedelijk drie weken a een maand duren. Aan het slot van de partijconferentie van de A.R. Partij, welke Woensdag en Donderdag in Den Haag is gehouden en waarbij op de laatste dag vooral het Bis schoppelijk Mandement een onderwerp van bespreking uitmaakte, nadat prof. dr R. Schippers, hoogleraar aan de Vrjje Universiteit te Amsterdam daarover een korte inleiding had gehouden (aan hetzelf de onderwerp had deze hoogleraar reeds een brochure gewijd), vatte dr J. Schou ten, voozitter van de A.R. Partij en voor zitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, het gecprokene samen. Hij stelde daarbij vast, dat men het ter conferentie er over eens was, dat men zich principieel moet keren tegen het Rooms-Katholicis- me. Maar waar men het niet over eens is. Het exactc-woningtekort op het ogen blik is niet bekend. Men gaai uit van een berekening met als basis de volks- en woningtelling van 1947, waardoor men op „lobaal tekort komt van ruim 200.000 woningen. In overleg met het Centraal Bureau voor de Statistiek bereidt het torie van Wederopbouw en Volks- "esting echter een nieuwe woning- concrete Ujfërs van de volkshuisvesting te beschikken. Dit deelde minister Wittegisterenmee in een voordracht over de toP - de. de woonruimtewet, tijdens een nng te Amsterdam van de ^«om missie Noord-Holland inzake de toepas sing van de woonruimtewet". Ten aanzien van het kwalitatieve w.*t Britse kabinet is gisteren in spoed- 7ittingbijeen gekomen om een geheim plan op te stellen om het hoofd teRie den aan de stakingen onder de h e beiders. Tot nu toe zijn 230 schepen ge troffen door deze stakingen. Tegelijkertijd wordt het Condense verkeer gehandicapt door een sta g onder het autobus-personeel, waaraan gisteren 12.500 man deelnam. Men is van mening, dat het Britse Kabinet besloten heeft om, in geval van uiterste noodzaak, troepen bij het dok- werk in te schakelen. Het Britse ministerie van arbeid maakte later op de avond bekend, dat sir Walter Monckton, de minister van arbeid, de vertegenwoordigers van de werkgevers, het verbond van transport arbeiders en de bond van havenarbei ders en bootwerkers heeft uitgenodigd voor een afzonderlijk onderhoud op heden, teneinde uit de eerste hand volledig ingelicht te kunnen worden over de huidige toestand in de Londenseha vens. woningtekort zei de minister, dat de staat tot taak heeft een ieder zijn primaire levensbehoefte te garanderen. Vandaar, dat de woningbouw wordt gesubsidieerd, ongeacht de welstand van de woningen. Ook de behoefte aan woningen voor de grote gezinnen vormt een punt van ernstige studie. Uit het oogpunt van een goede volkshuisvesting is het van belang, dat zo spoedig mogelijk de spanning tussen de huren van oude en nieuwe woningen wordt opgeheven, dit is een der argu menten voor een nieuwe huurverhoging. Dan zal ook meer animo komen voor het bouwen van grotere woningen. Op het In de tuin van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder is gister middag onder zeer grote belangstelling het door de beeldhouwer D. Bus uit Den Haag ontworpen borstbeeld van schout bij nacht Karei Doorman, de held van de Javazee, door de burgemeester van de marinestad, mr G. D. Rehorst, onthuld en namens de bevolking van Den Helder aan de commandant van het instituut over gedragen. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, vice- admiraal Rost van Tonningen, chef van het militaire huis der Koningin, vice-ad miraal C. E. L. Helfrich, oud-burgemees ter F. de Boer van Amsterdam, gen.-maj. vlieger H. Schaper en voorts familieleden van schout bij nacht Doorman. Ook oude- jaars-adelborsten van de jaargangen 1883 tot 1951 waren bij de onthulling aanwezig. ogenblik is daar geen markt voor, wijl kleine gezinnen zich uit de grotere en goedkopere woningen van voor de oorlog moeilijk laten verplaatsen. De regering, die de volkshuisvesting als probleem nummer één ziet, zal alles in het werk stellen om tot een zo goed mogelijke oplossing te geraken. Het bouwen van 65.000 woningen per jaar is in overeenstemming met de thans te realiseren mogelijkheden. Dat aantal is echter te gering om de achterstand snel in te halen. Volgens berekeningen zou daarvoor dan nog acht jaar nodig zijn. (Van onze correspondent). De stemming onder de vissers in de IJssclmeerhavens is somber. Met trieste gezichten bespreken zij de toestand op de kade, terwijl hun blikken zwerven over het water, dat voor hen de plaats is, waar zij voor de hunnen het dagelijks brood moeten verdienen. Het jongste verleden was donker, maar de toekomst is nog donkerder. In de af gelopen zomer zijn de besommingen van 2540 procent lager geweest dan normaal en de omzetten op de visafslagen zijn met kapitalen men spreekt van 150.000 400.000 teruggelopen. Het weer is in de afgelopen visperiode slecht, bar slecht geweest. Maar dat is tenslotte het risico van het vak. Een risi co, dat men schouderophalend aanvaardt, als iets onvermijdelijks. Erger is het, dat duizenden guldens ver loren gingen door beschadigingen aan de netten door zgn. „heften". De bodem van het IJsselmeer ligt nog vol met wrakken en andere obstakels, die voor het grootste gedeelte de erfenis vormen van een voor bije oorlog. Bovendien is de stand van de snoek baars zo slecht, dat het onmogelijk is in het nu aangebroken snoekbaarsseizoen het bedrijf rendabel te maken. Het kuilvissen moest per 1 October gestaakt worden, zo dat ook hier geen winst meer is. Het meest verontrust zijn de vissers echter over het feit. dat de viswateren steeds kleiner worden door de voort schrijdende inpoldering van het IJssel meer. Tevergeefs hebben de organisaties ge tracht van de regering een bedrijfstoeslag te krijgen. Men ziet dit als een recht. Im mers, de vissersbedrijven worden opgeof ferd aan een nationaal belang: de inpol dering van het IJsselmeer. is de vraag of het Mandement bepaalde beschouwingen bevat, waarbij men zich zou kunnen aansluiten. Niet vergeten mag worden, aldus de heer Schouten, dat men bij alle geloofsverdeeldheid de plicht heeft ook na te gaan waar van eenheid gespro ken kan worden. B.v. als geponeerd wordt in het Mande ment, dat de godsdienst het gehele leven doordrenkt, dan kan hij zich daarbij aan sluiten. Met betrekking tot de doorbraak zei de heer Schouten, dat het Mandement niets nieuws bevat, maar men staat wel voor iets, dat speciale aspecten vertoont, samenhangend met de verwereldlijking van het hele leven. De politieke situatie kenschetst dr Schouten als uitermate moeilijk. Getracht moet worden de band te vinden tussen het practisch politiek handelen en de geloofsgedachte van de reformatie, aldus de A.R. Partij-voorzit ter. Prof. Schippers had daarvoor verklaard, dat volgens hem, toen het Mandement der Bisschoppen verscheen, twee ideologieën botsten, de totalitaire opvatting der de mocratie, zoals die in de P. v. d. A. leeft en de totalitaire idee, die volgens prof. Schippers het Rooms-Katholicisme stuwt. De zaak der reformatiestaat er in Neder land niet zo sterk voor, was nag een van zijn uitingen, want Rome en het socialis me staan sterker. Dr J. Bruins Slot, lid der Tweede Ka mer, had vooral critiek op de brochure en de meningen van prof. Schippers. Prof. mr P. S. Gerbrandy, eveneens Tweede Kamerlid, was daarentegen dank baar voor de brochure van prof. Schip pers, waarmee hij het hardgrondig een» zei te zijn. Het Mandement schetste spr. als anti-reformatorisch en hij kwam zelfs tot de uitspraak: als ik moest door door breken, dan liever de doorbraak naar de P. v. d. A. Verschillende sprekers mengden zich nog in het debat, waarbij zij zich ofwel aansloten jbij de meningen van prof. Schippers of zich daarvan distantieerden. De Finse premier, Ralf Toerngren, is gisteren afgetreden als gevolg van onenig heid in zijn regering over zijn plan om de kosten van levensonderhoud te verla gen. President Paasikivi heeft het ontslag aanvaard, maar het kabinet verzocht de lopende zaken af te handelen, totdat er een nieuwe regering is gevormd. Toerngren had voorgesteld de voedsel prijzen door subsidies te verlagen en de omzetbelasting op een aantal verbruiks- goederen te verminderen. De ministers van de agrarische partij wensten hogere prijzen voor landbouwproducten dan de sociaal-democraten wilden aanvaarden. Toerngren zelf is lid van de Zweedse volkspartij. De agrarische en de sociaal democratische partij hebben ieder zes mi nisters in het kabinet dat dertien leden telt. Men neemt aan, dat president Paasikivi, die reeds met zijn consultatiés begonnen is het zij de sociaal-democraat Fagerholm, hetzij de agrariër Kekkonento zal aan zoeken de nieuwe regering te vormen. Charley Chaplin heeft, gisteren te Parijs twee millioen frank, een dee) van de we- reidvredeprijs die hij onlangs van een on der communistische leiding staande orga nisatie heeft ontvangen, overhandigd aan abbé Pierre, die. zoals bekend, een actie voert ten bate van de daklozen. Abbé Pierre verklaarde tegenover ver slaggevers. dat hij veel critiek verwachtte omdat hij dit uit communistisi-he bron af komstige geld bad aanvaard. Hij stelde hiertegenover, dat, als hij het geld niet aanvaard zou hebben, de armen hem van „politieke naastenliefde" zouden hebben beticht. ,.Ik heb het geld aanvaard ter- wille van de armen", zo zei abbé Pierre.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1