Richtlijnen voor loonvorming voortaan door de S.E.R. vast te stellen Bedrijfstaksgewijze lijnen element afwijking van SER-richt- van loonpolitiek CENTRAAL PENSIOEN BUREAU Ned. Textiel jaarbeurs gaf geen volledig beeld Om de oogst in Brabantse polders De jongens van „Ave Maria" rooiden liet wel isS NIEUWE COKESFABRIEK YAN DE STAATSMIJNEN Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in RYNBENDE'S NIEUW ROOD m Capaciteit voorlopig 3000 ton per dag Waakzaamheid met het oog op buitenlandse concurrentie geboden Vliegende bakfiets... Van „aardappelinoelieid" geen sprake VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 PAGINA S Onder handhaving van de voordelen en met ver mijding van de nadelen van het huidige systeem dienen naar de mening van het bestuur van de Stichting van den Arbeid, als uitgangspunten voor het toekomstige systeem van loonvorming de navolgende wenselijkheden zoveel "mogelijk gerealiseerd te worden: 1. De primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming dient zoveel mogelijk te berusten hij het bedrijfsleven, waarbij de 2. 3. overheid als hoedster van het algemeen belang een aanvullende taak heeft. Het algemeen loonniveau dient steeds in overeenstemming te zijn niet de fundamen tele economische en sociale factoren (werk gelegenheid, betalingsbalans, ruilvoet, een sociaal verantwoord loonniveau). Een zo grote mogelijkheid van diffe rentiatie in de lonen en andere arbeids voorwaarden als met de coördinatie gedachte in overeenstemming is te brengen. Instelling Loonraad Vaststelling van richtlijnen Schorsing of vernietiging door overheid Meerderheid van 5/9 in S. ER- De cokes is „gaar Algemene loonronden NOOIT ZO NIEUW ALS NU! Uitvoering van de controle ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ UITHOORN LAGERE GEWICHTSGRENS VAN BACONVARKENS In verband met Londense havenstaking „Schoften' „Ik plak ze in m'n herbarium KINDERPOSTZEGELACTIE GAAT BEGINNEN CONCERTGEBOUW ORKEST uit moeilijkheden VIJFTIG TON STRO VERBRAND BUMPERSPEL IS HAZARD Nasleep Enschedese kermis T GEVONDEN: EEN SKELE BEVRIJDINGSPOSTZEGEU zal Hiervan uitgaande komt men tot een systeem van loonvorming, dat enerzijds een nationaal karakter dient te dragen in zoverrehet gemiddelde loonniveau r.ioet zijn afgestemd op de fundamentele economische en sociale factoren van de Nederlandse volkshuishouding met be hulp van door het toporgaan van het bedrijfsleven, de S.E.R., vast^ te stellen richtlijnen. Anderzijds dient het systeem van loon vorming een coördinerend karakter te dragen, opdat met inachtneming van economische en sociaal verantwoorde dif ferentiaties een harmonische loonopbouw in de onderscheiden bedrijfstakken en ondernemingen gewaarborgd blijft. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk systeem van loonvorming gezien moet worden als een resultante var. ter zake levende wensen voor de naaste toekomst, zodat op langere termijn gezien dit voor gestelde systeem nog aan veranderingen onderhevig kan zijn. Gezien bovengenoemde uitgangspunten, het duidelijk zijn, dat ook in het n:euwe systeem van de loonpolitiek be paalde richtlijnen noodzakelijk zijn. Verondersteld wordt, dat de S.E.R. een analyse cn prognose zal opstellen met betrekking tot de economische situatie, welke zal worden toegespitst op de loonpolitiek, waarmee een uit spraak zal worden verkregen over het algemene loonniveau. Het maken van deze analyse en het opstellen van de prognose geschiedt als regel één keer per jaar, tenzij bijzondere omstandig heden aanleiding geven van deze regel af te wijken. Indien deze prognose en analyse daartoe aanleiding geven, zal vervolgens de Stich ting van den Arbeid (of een ander orgaan van overleg van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties) geraadpleegd dienen te worden met betrekking tot een eventuele wijziging in en aanvulling van de richtlijnen voor de loonpolitiek en de details daarvan. Het bij dit overleg ge vormde oordeel wordt vervolgens ter ken nis gebracht van de S.E.R., waarna de SE.R. al oi! niet een wijziging van de richtlijnen vaststelt Overeenkomstig de bestaande verlangens komt door middel van deze procedure het vaststellen en het wijzigen van de richtlijnen aan de zijde van het bedrijfsleven te liggen. Maar ook t.a.v. bet toekomstige systeem van de loonpolitiek heeft de overheid als hoedster van het algemeen belang een taak, aldus het rapport van de Stichting, ïn dit verband zij er volledigheidshalve cp gewezen, dat de overheid bij de nieuwe procedure, ter vaststelling van richtlijnen, reeds betrokken is, want bij het behande len van de richtlijnen in de S.E.R. heeft, naar het oordeel van het Stichtings bestuur, de overheid de gelegenheid door middel van waarnemers van haar inzich ten blijk te geven. Wanneer de S.E.R. met betrekking tot het wijzigen en vaststellen van de richt lijnen een besluit neemt, dient een der gelijk besluit door de overheid te kunnen worden geschorst of vernietigd. Met het oog hierop verdient het, volgens het Bestuur van de Stichting van den Arbeid, dus aanbeveling, dat er een rede lijke termijn aanwezig is tussen het ne men van een besluit en het inwerking treden daarvan. Het Stichtingsbestuur is van oordeel, dat het aanbeveling verdient voor de hier in het geding zijnde besluitvorming een meerderheid te verlangen van tenminste 5/9 van het aantal door de S.E.R. uit te brengen stemmen. Dit getal van 5/9 is ontstaan op grond van de overweging dat, mocht zich het biizondere geval voordoen dat de leden, benoemd door de werkgevers- en werk nemersorganisaties en bloc een tegenover gestelde opvatting over het te nemen be sluit zouden hebben, 2/3 van het aantal kroonleden de doorslaggevende beslissing zou moeten geven. Afwijkingen van richtlijnen Het rapport acht het wenselijk, be drijfstaksgewijze afwijkingen te er kennen als een element van de loon politiek. Deze bedrijfstaksgewijze af wijkingen dienen gegrond te zijn op de verschillen, welke in bedrijfstakken kunnen bestaan ten opzichte van de gemiddelde cijfers inzake de werk gelegenheid, productiviteit en renta biliteit. Bepaalde „formules" kunnen naar de mening van het Stichtingsbestuur, hier voor moeilijk gebezigd worden, doch in een verstandig beleid en in een juisu- aansluiting bij de bestaande practijk zal ongetwijfeld de beste waarborg gelegen zijn voor een loonpolitiek, weike ge baseerd is op de bovengenoemde uit gangspunten. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid is van mening, dat in col lectieve regelingen van arbeidsvoor waarden, indien partijen dit overeen komen, een zekere mate van onder nemingsgewijze differentiaties moge lijk moet zijn. Op dit punt is het bestuur van de Stichting echter niet unaniem in zijn oor deel. Een deel van het bestuur meent, dat dit beginsel nader door de S.E.R. dient te worden uitgewerkt, terwijl en- kele leden de mening zijn toegedaan, dal hierdoor inbreuk zou worden gemaakt op de coördinatie in de loonpolitiek^ Een ander deel van het bestuur wil de be slissing over dit punt echter aan contrac terende partijen overlaten, zij het onder goedkeuring van de uitvoerende instantie, welke de eventuele differentiatie per onderneming in overeenstemming zal moeten brengen met de coördinatie in de loonpolitiek. „E.R.K." Levensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „Si. Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.), Utrecht Qir J, A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 - Tel. 773459 ',-Gravenhage De Staatsmijnen nemen vandaag een nieuwe cokesfabriek in gebruik, welke onder de gemeente Beek gelegen is op een ongeveer 100 hectaren groot terrein langs de spoorlijn Maastricht-Sittard. Dank zij deze nieuwe fabriek, welke de te Treebeek gelegen oude cokesfabriek „Emma" der Staatsmijnen zal vervangen, kan men thans, evenals voor de oorlog, per dag weer circa 10.000 ton kolen tot cokes verwerken. De Beekse fabriek zal eveneens de naam „Emma" dragen. De officiële inbedrijfsteiling werd vanmor gen verricht door de minister van Econo mische Zaken, prof dr J. Zijlstra. De kolenproductie der Staatsmijnen bestaat voor het grootste deel uit vet- kolen, d.w.z. uit kolen met een hoog ge halte aan gasrijke bestanddelen. Deze vetkolen kunnen niet als huisbrand wor den gebruikt; zij lenen zich echter uit stekend voor de fabricage van cokes. Het lag dus voor de hand, dat de Staats mijnen zich op cokesfabricage gingen toeleggen, temeer daar op basis van het gas. dat bij deze fabricage vrijkomt, de productie van. tientallen soorten chemi caliën kon worden gebouwd. Met de bouw van de cokesfabriek te Treebeek begon men in 1916. Haar product ver kreeg al spoedig een uitstekende inter nationale reputatie en de vraag werd op de internationale markt zo groot, dat de Staatsmijnen in 1929 overgingen tot de bouw van een tweede cokesfabriek bij de staatsmijn Maurits te Geleen. Cokesovens hebben slechts een beperk te levensduur, 25 a 30 jaar namelijk. Na de oorlog bevonden zich zodoende vele cokesbatterijen van de in 1916 gebouwde cokesfabriek Emma in een slechte toe stand. Daarom werden plannen ontworpen voor de bouw van een nieuwe cokesfa briek. Om verschillende redenen besloot men deze fabriek te Beek m de nabij- heid van de staatsmijn Maurits te vesti gen. Met de bouw werd een begin ge maakt in 1950. Op de oude cokesfabriek Emma te Treebeek werd eind Juni j.l. de laatste oven gedrukt. Haar vervan ging werd een feit, toen dezer dagen of ficieus twee batterijen van de nieuwe cokesfabriek Emma in bedrijf werden gesteld. Deze twee batterijen hebben een ge zamenlijke kolenverwerkingscapaciteit van circa 3.000 ton per dag. De capaci teit van de cokesfabriek Maurits be draagt 7.000 ton per dag. In de loop van de komende twee jaren zal de nieuwe cokesfabriek Emma nog met een derde batterij worden uitgerust. Haar capaci teit zal daardoor te zijner tijd stijgen tot 4500 ton per dag.. De twee batterijen van de cokesfa briek Emma zijn ongeveer honderd meter lang en bestaan beide uit 75 ovens. In deze ovens worden de vetkolen onder afsluiting van de buitenlucht verhit tot circa 1100 graden. Het grootste gebouw op het terrein van de nieuwe cokesfabriek te Beek is een bunker, welke 11.500 vetkolen k n bevatten. De uit de staatsmijnen Mau ris, Emma en Hendrik afkomstig kolen, die worden aangevoerd vla mijnspoor der Staatsmijnen, worden nier in de gewenste verhoudingen gedoseerd. Boven de bunker bevindt zich een meng- gebouw. waarin de kolen worden fijn gemalen en gemengd in zeer moderne installaties. Een juiste menging is van groot be lang. Over lange transportbanden gaat de cokeskool vervolgens naar de „kolen- toren", welke tussen de twee cokesbatte rijen is gebouwd. Onder deze toren wor den de yulwagens geladen, welke over het overdek van de batterijen rijden. De ze wagens zorgen tenslotte voor het vul len van de ovens. Als de cokes „gaar" is, d.w.z. als do vetkool geheel in cokes is omgezet, wor den de ovens met behulp van een spe ciale drukmachine geledigd. De gloeien de massa wordt daarna met water ge blust en gaat dan naar de zeverijen, waar de cokes naar stukgrootte wordt gesor teerd. In 1953 verwerkten de Staasmüncn in totaal 3.233.000 ton vetkolen tot cokes, hetgeen neerkwam op 8.859 ton per dag. Deze hoeveelheid kolen leverde 2.445.000 ton cokes op. Het aandeel van de Staats mijnen in de totale cokesproductie van Nederland (cokes- en gasfabrieken teza men) bedroeg in 1953 acht- en-zestig pro cent. Circa 55 procent van het binnen landse cokesverbruik werd in 1953 ge dekt, terwijl 1 millioen ton werd ge ëxporteerd. Na het voorafgaande stelt 't Stichtings bestuur thans de vraag, op welke wijze de practische toepassing van de loonpolitiek dient te geschieden. Ook in de toekomst verdient het aan beveling, dat partijen in gezamenlijk over leg tot een voorstel inzake de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden komen. Het nieuwe orgaan, dat belast zal wor den met de uitvoering van de toekomstige loonpolitiek, zal mede tot taak hebben, voor zover nodig, een voortgezet overleg van partijen te bevorderen. Hoewel dit orgaan ook de bevoegdheid zal hebben een loonregeling vast te stellen, zal van deze bevoegdheid een voorzichtig gebruik moeten worden gemaakt. Uitgaande van de vermelde publiek rechtelijke bevoegdheden, welke ook bij de uitvoering van de toekomstige loon politiek aanwezig zullen zijn, is aandacht geschonken aan de vraag, welk orgaan met. deze uitvoering belast zal moeten worden. Hierbij is enerzijds in aanmer king genomen de reeds eerder wenselijk geachte coördinatie in de loonpolitiek en anderzijds de behoefte het georganiseerde bedrijfsleven bij de uitvoering van de loonpolitiek meer verantwoordelijkheid te laten dragen dan tot dusverre het ge- va! was. Op grond van deze overwegingen zou het aanbeveling verdienen over te gaan tot de instelling van een Loon raad, als een vaste commissie van de S.E.R., zij het ook met een bijzonder karakter. Voor zover uit de inhoud van dit rapport voortvloeit, dat bevoegd heden van het huidige College van Rijksbemiddelaars met betrekking tot de loonpolitiek dienen over te gaan naar de S.E.R., zal daarvoor een wette lijke regeling getroffen moeten wor den. Bij het inwerkingtreden van deze wettelijke regeling wordt veronder steld, dat het College van Rijksbemid delaars zal ophouden te fungeren. Om practische redenen zou het verder aanbeveling verdienen, dat de S.E.R. de uitvoering,van de loonpolitiek, al of niet onder 't stellen van nadere regelen, aan de I-oonraad delegeert met inbegrip van het toetsingsrecht ten aanzien van loonver- ordeningen. Een dergelijke delegatie is temeer gewenst, omdat de Loonraad tn feite voortdurend op korte termijn be paalde beslissingen zal moeten nemen. De Loonraad dient te worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van werk nemers en werkgevers benevens kroon- leden. De hierboven genoemde instelling van de Loonraad zal dienen plaats te vinden door de S.E.R. in overleg met de betrok ken ministerfs). Ook is nog aandacht geschonken aan de vraag, in hoeverre en op welke wijze de Loonraad Ingeschakeld moet worden met betrekking tot eventuele algemene loon ronden, zoals deze na 1945 verschillende keren hebben plaats gevonden. Een wijziging van de richtlijnen zal, zoals eerder in dit rapport werd uiteen gezet, door de S.E.R. dienen plaats te vin den, waarbij dus ook de economische aspecten van een dergelijke wijziging onder ogen kunnen worden gezien. Voorzover daartoe aanleiding be staat doch alleen in zeer bij zondere omstandigheden, welke lei den tot schoksgewijze veranderingen in de kosten van levensonderhoud, b.v. tengevolge van overheidsmaat regelen en voorzover deze niet kun nen worden opgevangen volgens de normale procedure mag de moge lijkheid niet worden uitgeschakeld, dat de Loonraad naar aanleiding van een voorgenomen wijziging in de richtlijnen en op uitdrukkelijk ad vies van de S. E. R. een voor het gehele bedrijfsleven algemeen bin dende maatregel vaststelt. 'Ii liternes f. 5.90 'fi literfles f. 3.05 (exclusief statiegeld) Bovendien heeft de Loonraad, op grond van door de S.E.R. vastgestelde richt lijnen, de bevoegdheid een algemene aan wijzing of vergunning te geven met be trekking tot b.v. het verlenen van een extra-uitkering, het vrijaf geven op de nationale feestdag, enz. Voor wat betreft het toezicht op de vastgestelde lonen en andere arbeidsvoor waarden en de uitvoering van de controle hiervan, wordt het in principe wenselijk geacht, dat ook deze onder de Loonraad zullen ressorteren. Daartoe zal in de toe komst de Loonraad de beschikking moe ten hebben over een looncontröle. Om practische redenen z.al in teder geval in den beginne deze looncontröle dienen te worden gedelegeerd aan de bestaande lconcontröledienst van de Arbeids inspectie. Het rapport legt er de nadruk op, dat ook bij de uitvoering van de toekomstige loonpolitiek de Stichting van den Arbeid een bepaalde functie heeft te vervullen. Het contact dient behouden te blijven en de Stichting dient regelmatig op de hoog te te worden gehouden van de stand van zaken. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd. dat wijziging van de organisatie van de toekomstige loonpolitiek uiteraard gepaard zal moeten gaan met de nodige wetswijzigingen en het totstandbrengen van een afzonderlijke loonwet. (Van onze Utrechtse redacteur) Uit alle delen van de wereld ko men berichten over vliegende schotels, maar uit Laren (N.H.) komt de primeur van een vlie gende bakfiets. Een automobiliste 'had door het spiegeltje in haar wagen nl. waargenomendat op de rijksweg achter haar een auto een 'bakfiets zodanig ramde, dat de bakfiets de lucht inging en uit het gezicht verdween. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar noch van de auto, die de botsing zou hebben veroorzaakt, noch van de vliegende bakfiets is enig spoor gevonden. Zij ver moedt, dat de automobiliste een luchtspiegeling heeft waargeno- nomen. De rijksweg helt nl. op het bewuste punt, waar bovendien een locale weg schuin de rijksweg kruist. De bakfiets zal de rijksweg zijn overgestoken juist toen de automobiliste haar waarneming door de spiegel deed. De Nederlandse Textieljaarbeurs, zoals I zij na de bevrijding in Utrecht elk voor jaar wordt gehouden, is te klein en geeft geen volledig beeld van wat de Neder landse textielindustrie vermag. Het di recte economische belang en het ogen blikkelijk boeken van orders is in pri maire instantie niet doorslaggevend, ook al is het juist, dat de laatste beurzen te Utrecht deze resultaten op behoorlijke wjjze opleverden. Het buitenland moet voor alles weten, dat Nederland een veel zijdige, uitgebreide en concurrerende tex tiel-industrie bezit. Tot op heden ontbre ken nog steeds bepaalde sectoren van de textiel-industrie. Dit is voor het bestuur van de Ned. Tex tieljaarbeurs reden geweest de alarm klok te luiden en aan te spore- tot een intensieve deelneming aan de komende voorjaarsbeurs, opdat deze weer een spre kende manifestatie moge zijn. Het zou an ders wel eens nodig kunnen worden, dat de Stichting over moet gaan tot het toe laten van buitenlandse industrieën. Een afbrokkelen van de textieljaarbeurs of het veranderen van haar karakter zou on getwijfeld de ex; rtpositie van Nederland niet ten goede komen. De Nederlandse textiel-industrie, die 'n omzet heeft van drie milliard gulden, moet altiji nog een kwart van haar pro ducten in het buitenland aan de man brengen. Met 185.000 man arbeidskrach ten geldt de textiel-industrie na de me taalindustrie als de belangrijkste bedrijfs tak van ons land. Zij slaagde erin een productie te berei ken, die in 1953 41 pet hoger lag dan in 1938. Voor de toekomst staat haar echter nog een zware taak te wachten. Met het oog op de export zal zij zich nog meer op het maken van kwaliteitsproducten moeten toeleggen. Wat nu de komende Textieljaarbeurs betreft, kan reeds nu .angrnomen wor den, dat de gevoerde actie geslaagd is, gezien het grote aantal geboekte inschrij vingen. De groep katoen, rayon en linnen zal aanmerkelijk groter zijn, evenals die van tricotage-industrie en de woningtex tiel. Van de confectie zullen meer leiden de industrieën deelnemen dan voorheen. Onderhandelingen worden gevoerd over een collectieve deelneming van de wol lens toffen-fabrikanten. Gisteren omstreeks twaalf uur is een ernstige aanrijding gebeurd op de pro vinciale weg HaarlemHilversum, onder de gemeente Uithoorn. Een personenauto, bestuurd door de 39-jarige heer A. L. R„ een employé van de B.P.M. op Curagao, die te Óverveen verblijft, reed volgens de politie waarschijnlijk tengevolge van onachtzaamheid van de bestuurder met een snelheid van ongeveer 80 km op een langs de weg geparkeerde grintauto. De rechtervoorzijde van de wagen werd ver nield en de bestuurder moest met een ernstige hersenbloeding worden overge bracht naar het Diaconessenhuis te Haar lem. De echtgenote van de heer R„ die naast haar man zat, liep slechts lichte verwondingen op en een shock. Ook zij moest ter verpleging worden opgenomen in het Diaconessenhuis. De auto werd door de politie in beslaggenomen. Tengevolge van de havenstaking al daar kan thans geen bacon naar Londen worden verscheept en beperkt de leve rantie van bacon zich tot betrekkelijk kleine verschepingen naar andere Engel se havens. Aan deze omstandigheden moet de pro ductie van bacon tijdelijk worden aan gepast. In verband daarmede heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees besloten de gewichtsgrens voor baconvarkens, welke met ingang van deze week reeds 2 kg was verlaagd, van Maandag 18 Oc tober af wederom met 3 kg te verlagen. Tot nader order kunnen derhalve slechts varkens in de gewichtsgrens van 63 tot en met 70 kg voor de baconberei- ding worden geslacht. Het hierdoor te verwachten ruimere aanbod van slacht- varkens op de binnenlandse markt zal worden opgevangen door een uitbreiding van de export van vers varkensvlees. e e e Geïmporteerd door: N.V. CIGARETTES IMPORT CY A.J. BLOK SCHEVENINGEN Van onze correspondent) Op de wegen rond Stampersgat en Dinteloord, waar Westeuropa's grootste suikerfabriek pas met de campagne begonnen is, rijden de wagens met „peeëjt" af en aan; een gewoon verschijnsel tijdens de cam pagne. Ongewoon bij de suikercampagne is echter bet beeld, dat nu schier overal nog in Westbrabantse polders te zien is: het rooien van aardappe len. Overal groepen ijverig gebukte mensen naar de vette kleverige klei, waaruit nog, vOOr dc vorst invalt, de laatste aardappel zou moeten wor den gerooid. Het gaat allemaal zo rap, dat men op enige afstand nauwelijks de roti- tineur van de amateur kan onder scheiden. Pas als men zich in zeven mijlslaarzen op liet veld waagt, hoorl men aan de laai met studenten te doen te hebben. T wintig boterhammen Bij landbouwer A. C. Coppens, Stoot dijk C 26 „Dintelhoeve", tc Dinteloon werken namelijk sinds Dinsdag enige tientallen eerstejaars-studenten van het juvenaat dei pateis Oblaten, Franciscus van Sales, huize „Ave Maria" te Tilburg.. Collega's uit hogere klassen helpen elders in Westbrabant,, met name in Kruisland'! Noordhoek en Zundert. Coppens is best te spreken over de ex- tra hulp, waarvoor hij alleen maar koffie I of thee hoeft te zetten. Boterhammen j brengen de jongens zelf mee. Pater Joh. Jaspers zijn collega-leraar aan het ju- venaat, pater P. Gerwen is al even hard j behulpzaam als de jongens zegt, dat men anders goed kan merken, dat de jongens nu extra werk verzetten. Velen 'slaan twintig boterhammen in achter el kaar naar binnen. Maar de studenten zijn dan ook al 's morgens om vijf uur uit de veren en pas op hetzelfde uur een half etmaal later hebben ze „avond", zo- I als dat bij de boeren heet. Dan contro leert landbouwer Coppens met tevreden heid zijn velden: een week geleden moesten er nog drie hectare worden ge rooid en nu nog nauwelijks één. Woens dag gaven de jongens een laatste „mep" en toen hadden ze het ver gerooid. We hoorden slechts één jongen zeggen, dat hij zich Woensdag ziek wilde melden; de rest toonde geen enkel teken van „aardappelmoeheid". Integendeel, er ging een gejuich op, toen pater Jaspers ver telde. dat er nog één dag hulp zou wor den verleend. De aankomende priester studenten vatten hun taak namelijk zeer sportief op en tussen de bedrijven door verenigen ze het nuttige met het aange name. 's Middags zijn ze „schoften" zeg gen ze en dan trekken ze in groepjes naar het Volkerak. Je moet ze met die „zevenmijlslaar zen", verstrekt door bemiddeling van de Heide Mij, door de Westbrabantse polders zien stappen. Knapen van rondom de twaalf jaar met maat 50 en nog wat. Drie paar kousen blijken niet voldoende om de vacuums op te vullen. „Maat dat mag de patat niet rooien", zeggen de jongens lachend en als weer een wagen vol „eigen gerooide piepers" voorbij komt, worden de jongens, die er triomfantelijk bovenop tronen, bekogeld met klokhui zen van appels, gekregen van een dank bare boer Coppens De eerste Idas van het juvenaat „Ave Maria" te Tilburg rooit het wel daar in Westbrabant, waar ze op het aardappel veld van boer Coppens graag poseerden voor onze fotograaf. Boven op de wagen, links bovenaan, zit in witte overall „voorwerker' pater Joh. Jaspers. Het zijn allemaal „Meerlanders" die hier rooien; een aardappel, die lang goed blijft en practisch niets heeft geleden van de aanhoudende regen. Alleen treft men af en toe meer klei dan aardappel! De grilligste vormen worden door de studenten zorgvuldig bewaard: „Ik plak ze in m'n herbarium", zei er een. Opzich ter C. Nelemans lacht eens goedmoedig. Drie weken had hij toezicht bij het ont ginnen van de Ettense beemden en nu dit werk stilgelegd is vanwege de nood hulp. staat hij daar ineens tegenover piepjonge priesterstudenten. Zelf uit Hoeven afkomstig weet hij echter wel van wanten en de jongens kunnen best met hem opschieten. Vele handen maken licht werk en daarom komen alle zak ken aardappels op de transportwagen, ook al weegt een zak piepers thans door de vele klei zowat dertig kilo meer dan anders. Het is allemaal zo anders als anders, ook voor de studenten, die daarom juist volop ambitie in hun werk hebben en in drie dagen ook werken voor drie „Aardappelmoeheid?" De priesterstuden ten hebben het voorgoed uit hun woor denboek geschrapt! Vandaag is het weer zover. Dan staan de kinderen, die gewoonlijk op uw stoep spelen, om een geheel andere reden op deze toegang tot uw huis. bonzen de jongens van de bovenburen, die soms de kalk van het plafond stampen, nu be scheiden op uw deur en lopen de meisjes, die op de straat zo dikwijls uw leven met een autoped of springtouw bedreigen, rus tig maar kordaat langs uw ramen. Ze schijnen hun speelgoed en baldadigheid vergeten te zijn en een verantwoordelijke taak op de schouders te hebben genomen. Dat hebben ze ook, want ze bellen bij u aan om u te vragen kinderpostzegels te kopen ten bate van hun misdeelde leef tijdgenootjes. voor die kinderen, die om één of andere reden niet zo volop van het leven kunnen genie ten* als zij. Gedurende vijf dagen (15—20 October) zullen ruim 350.000 jongens en meisjes er op uit trekken om huis aan huis de be stellingen op te nemen. Men behoeft geen geld gereed te leggen, want pas bij de af levering, die omstreeks half November zal plaats vinden, mag u betalen. Speciale prentbriefkaarten zullen ook dit jaar weer worden verkocht. Voor de zesde maal sinds het einde van de oorlog zal er door hetgezonde kind voor het misdeelde kind worden gewerkt. Laten we trachten het bedrag, dat ver leden jaar werd ingezameld 1.000 000 (de scholieren brachten hiervan f 700 000 bijeen) te overtreffen. Stel de kinderen, die dezer dagen aan uw deur zullen klop pen, niet teleur. Zij en hun misdeelde ka meraadjes rekenen op u! Naar wij van de zijde van het ministerie van O., K. en W. vernemen, is aldaar be richt ontvangen, dat voor de moeilijkhe den, gerezen tussen de Amerikaanse im presario N.C.A.G. en de N.V. het Con certgebouw een oplossing is gevonden, in die zin, dat in elk geval de tournee van het Concertgebouworkest in Amerika on gehinderd voortgang kan vinden. papaal (Van onze correspondent) Gistermiddag ontstand brand op een der stroozoiders van de Halmplankfabriek der Fa. Van EngelenVugts te Someren (N.B.) In het zeer brandbare materiaal, waarvan ongeveer vijftig ton op deze zol der was opgeslagen, breidde het vuur zich onder grote rookontwikkeling snel uit. De brandweer uit Asten en later die uit Eindhoven wisten, geassisteerd door per soneel van de fabriek, de brand tot de zolder te beperken. De 50 ton stroo gin gen echter verloren. De schade bedraagt ongeveer 35.000. Van de fabriek werd alleen het dak beschadigd. Het Arnhems Gerechtshof heeft giste ren drie kermis-exploitanten, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens overtre- i ding van de loterijwet, ieder veroordeeld i tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis Hier mede heeft het Hof als zijn mening uit gesproken, dat het bumperspel. dat zij op de Enschedese kermis in het publiek had den laten beoefenen, principieel als hazard moet worden beschouwd en der halve niet toegelaten kan worden. De Almelose rechtbank was een andere op vatting toegedaan. Zij sprak de betrokke nen vrij. Het aantal gevonden voorwerpen op het Leidse politiebureau is uitgebreid met een zeer merkwaardige vondst. Bij de restau ratie van het Waaggebouw heeft men in de ruimte boven een van de gewelven een menselijk skelet gevonden, dat met draad jes aan elkaar was gebonden. Men leidt hieruit af, dat het skelet gebruikt werd bij het geven van colleges aan medische studenten. Vermoedelijk werd het als de monstratie-materiaal gebruikt door Boer- haave. De politie heeft zich over het ge beente ontfermd, evenals over het ge raamte van een kat, dat even later uit de zelfde ruimte werd opgediept. Het ligt in de bedoeling in Mei 1955, wanneer ons land 10 jaar zal zijn bevrijd, een bijzondere postzegel zonder toeslag uit te geven. Deze postzegel zal „10 jaar bevrijding" moeten accentueren. Nadere gegevens omtrent kleur, voorstelling en ontwerper zullen volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5