l Beter bescherming zonder oorlog dan zonder oorlog Bescherming reeds van grote Er is in twee jaar tijds heel Bevolking waarde bescherming moreel wat gedaan VOLGEND JAAR SPECIALE POSTTREINEN Nieuwe mechanisatie Loonsverhoging zeer beperkte invloed op tarieven IN DE GEEST VAN T PRADO Ideaal: óf eigen huis óf aandeel in de onderneming Het drama der aardappelen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Middelhuisvisie op wereldrijkdom in verdelen en beheer Regeringshof van onderzoek ingesteld Vrij zacht weer wmmm A. J. Middelhuis over bezitsvorming Zaterdag 16 October 1954 v^. Mgr Ancel wordt schoenmaker Ned. Kappersbond advi seert: géén tariefs verhoging Leiders N. E. S. B. houden twee maanden „Veenhuizen" gaat aardappelen rooien WEERBERICHT Er komt enthousiasme Een goede verzekering Broeders Franciscanen als goed getrainde BB-ers De Londense stakingen 9 Wag?-. m Wat doet de minister? Eigen huisje Ook verlies? Sterke groei van telefonie Steeds meer spaarders Bus van meneer! i. i. I De weerverwachting van liet K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer, met voornamelijk in het Zuiden van het land opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zondag 17 October: Zon op 7.07 uur, onder 17.44 uur; Maan op 21.39 uur, onder 13.42 uur. Maandag 18 October: Zon op 7.08 uur, onder 17.41 uur; Maan op 22.56 uur, onder 14 19 uur. CHIEDAMSCHE COURANT benzinespuiten, autospuiten-, trekkers er gereedschaps wagens. Nu kan men het eigenaardig vinden, dat voor de Rijksmobile colonnes wel reeds het materieel aanwezig is, doch nog geen opgeleid personeel. De moeilijkheid is, dat, zoals wij vorig week reeds schre ven, het zeer bezwaarlijk zal zijn vrijwil lige krachten aan te werven. Deze mensen moeten nl. in een zware dienst misschien ver van huis werken en in tijden van ge vaar denkt ieder eerst aan eigen have en goed. Wellicht zal de regering binnen kort kenbaar maken, hoe zij zich de 1 - m-nning van deze Rijksmobile colonnes heeft gedacht. Wellicht geschiedt zulks in een of andere vorm van dienstplicht. In Denemarken, Zweden en Zwitserland be rust trouwens de gehele Bescherming Be volking op de dienstplicht. Wij voor ons (Van onze redacteur) Twee jaar geleden is men in ons land begonnen de organisatie Bescher ming Bevolking op te bouwen naar het voorbeeld van hetgeen Enge am op het gebied van de Civil Defense beeft gedaan. Dit land heelt in e laatste wereldoorlog immers pijnlijk ondervonden, wat het is, wanneet ij luchtaanvallen een goed georganiseerde hulpverlening ontbreekt. De leer ling is de meester voorbijgestreefd, want Engelse autoriteiten op bet ge- bied van de Civil Defense verklaarden onlangs, toen zij in ons land kennis namen van de vorderingen met de Bescherming Bevolking, dat wij stukken voor liggen. Tijdens een driedaagse tocht hebben wij ons kunnen overtuigen, dat de dienst B.B. inderdaad nir stil gezeten heeft. Er is overgegaan tot aanschaf fing van een grote hoeveelheid materiaal, dat over verschillende plaatsen is verspreid; 158.000 mensen hebben zich voor het werk ingezet, van wie 31 Juli j.l. 92.000 in opleiding waren en wat misschien veel belangrijker is. een groot deel van de bevolking is gewonnen voor de gedachte, dat Be scherming Bevolking, ook al zou dit apparaat nooit ingezet behoeft te worden, een positief goed is. Het moreel van de mensen wordt ver sterkt, wanneer zij weten, dat zij niet hulpeloos zijn, als er opnieuw een ramp over ons land zou komen. Het feit alleen reeds, dat mensen zich verbonden hebben en een hechte organisatie gevormd, waar bij iedere speciale kracht op de juiste wijze wordt aangewend, is op zichzelf reeds van grote waarde. Men behoeft niet alleen aan oorlog te denken om het nut van de Bescherming Bevolking te zien al is de opleiding voor de hulpver lening in hoofdzaak daarop gericht want de watersnood heeft wel duidelijk aangetoond, dat ook bij andere calami teiten zo'n dienst voortreffelijk werk kan verrichten. Wat zou het reddingswerk toen zijn be spoedigd, indien men over 'n verbindings- net een eigen telefoonnet, maar ook telex en radiografische verbinding had beschikt, gelijk er thans wordt opgebouwd en bijna gereed is. Ook een nationale com mandopost, zoals de B.B. in de omgeving van Utrecht er een bezit, waar alle inko mende berichten gecoördineerd worden en men de algehele toestand overziet, zou de hulpverlening toen veel efficiënter ge maakt hebben. Goed, laat een apparaat als de B.B. kostbaar zijn vijftien millioen per jaar is inderdaad geen kleinigheid laat, wat God geve, er nooit oorlog komen en laten ook andere grote rampen ons bespaard blijven, het is toch altijd beter, dat men tegen een groot onheil verzekerd is, dan weerloos te staan, als het ongeluk ons treft. Een opgevallen-verzekering vindt men toch ook niet onzinnig. Een der beste propaganda-leuzen, die we in het Centraal B.B.-magazijn te Den Haag lazen, vonden we dan ook: „Beter een Bescherming Be volking zonder oorlog, dan oorlog zondet Bescherming Bevolking". Daarom is het zeer toe te juichen, dat in ons land talrijke belangrijke steunpun ten zijn opgebouwd. In bijna alle A-ge- meenten is thans een behoorlijk geoutil leerde commando-post. Men weet, dat de gemeenten naar de ge varenklasse, waar toe zij behoren, over A- en B-gebieden zijn verdeeld. Aangenomen wordt, dat de A-gemeenten onder oorlogsomstandighe den niet voldoende in staat zijn zichzelf te helpen. De bedoeling is, dat eventueel van de B-gebieden uit bijstand verleend wordt, terwijl ook een Rijksmobile colon- ne ingeschakeld kan worden. Tot de or ganisatie van de B.B. behoren nl. 23 van deze colonnes, waarvan 11 voor de brand weer 1 varende colonne, 5 voor de ge neeskundige dienst en 6 voor de reddings- i=Ü2 d;e °P strategische punten in ons land gestationneerd worden en die over al, waar dit gewenst is, te hulp kunnen schieten. In de Noordelijke provincies werd het niet nodig geoordeeld een Rijks mobile colonne te plaatsen, omdat het in vredestijd reeds aanwezige potentieel daar voldoende is. Het moet ongetwijfeld van betekenis ge acht worden, dat ons land buiten de uit rusting van de gewone brandweer altijd nog de beschikking heeft over 591 Diesel motorspuiten, waarvan 327 in beheer bij gemeenten en 264 bij 11 opslagsplaatsen van de R.M.C. Om niet te spreken over de geven aan het vrijwiF'je systeem bij ons de voorkeur en dat dit mogelijk is blijkt wel uit het enthous'asme, d. we hier en daar bij oefeningen hebben aangetroffen. In Rotterdam, waar 't B.B.-bureau voor de A-kring R tterdam, Schiedam en Vlaardingen een uitstekende huisvesting kreeg in een industrieflat aan de Goudse- singel de organi;tie ko t daar 90 cent per inwoner zag een gepensionneerde machinist kans 87 vrijwilligers te wer ven, eer; gem e-icretnris in Overijs sel slaagde erin door huisbezoek 103 per sonen tot medewerkers te maken en een meisje in Brabant won uit één gezin 9 personen oor de B. In Utrecht werken u:t één gezin 8 leden mee. Avond aan avond worden in ons land 500 cursussen gegeven om de B.B.-ers te trainen en in Nijmegen, r wij een red dingsoefening in het veilinggebouw bij woonden, kregen we een indruk, wat goe de teamg-est, die voor dit werk onont beerlijk is vermag. Dit werd ons ook duidelijk, toen wij de knappe prestaties zagen, die de broe ders Franciscanen te Weert, op het bin nenplein van het klouster, in samenwer king met de mobiele reddingsploeg ter plaatse, leverden. Broeder Arnold heefi hier de leiding van een bedrijfszelfbe- schermingsnloeg, die mot de reddingsplo demon, traties gal van het redden van slachtoffers uit roffen percelen. Een ernstige „gewonde" werd loodrecht naar beneden vervoerd, een ande slachtoffer ging op brancard in bascule langs kabel baan, een derde in stoelknno langs kabel baan en tenslotte wist de redder met be hulp van zijn touw de grond veilig t» bereiken. De opbouw van de B.B. is overal aan plaatselijke omstandigheden aangepast. De provinciale commandopost van Limburg werd ondergebracht in Fort Willem I. dat n de jaren 1810—1819 op last van de ko ning werd gebouwd. De commandopost vi n de Arkring „Nieuwe Mijnstreek" te Geleen kreeg' de beschikking over een ruime kelder o er een nieuw gebouw en in Roermond stond een voormalig vei linggebouw ter beschikking. In Eist kon een passende ruimte verkregen worden, toen het hoofd van de B.B. een woning lite bouwen, in Arnhem doet een voorma lig k l .niehuis als commandopost dienst en in Ede bergt het fraaie nieuwe raad huis de dienst zelf onder de grond. Ook de mogelijkheid om geschikte men sen te krijgen is zeer verschillend. Zo kent de mijnwerkersstreek en andere indus triële gebieden het probleem, dat de be drijven al zo veel krachten voor de zelf bescherming, ook geheel in het kader van de B.B. richtlijnen, opeist. Men weet. dat een actie wordt ingezet om nog 74000 men sen voor de B.B. te winnen. Er is een kern van 450 beroepsmensen. De maan den October cn November zullen voorna melijk benut worden om de bedrijfszelf- scherming- "ienst en de overheidsorgani satie verder uit te bouwen. In Januari en 1 bruari wordt gewerkt aan de verstevi ging van de brandweer, in Maart en April komt de medische dienst aa.. de beurt. De benoeming van een nationale com mandant sc iedt eerst in tijd van pa ttheid. Waar dc gehele B.B.-organisat'e decentralis». d is mot "don van de Bescherming. Bevolking, die hun eigen verantwoord 'ijkheid dragen, vreest men r iliikheden, wanneer er nu al een „op- perttoofd" zou zijn. Terwijl de laatste Londense havenarbei ders gisteren het werk neerlegden terwijl de staking bij de Londense bus diensten in omvang bleef toenemen, deed de Britse minister van arbeid, Sir Walter Mockton, een beroep op werkgevers en vakbondsleiders om een conferentie te houden teneinde een oplossing te vinden. Een verzoek van minister Mockton om, hangende het overleg, de arbeiders op de condities van vóór de staking het werk te laten hervatten, werd door de leiders van de 1000 leden tellende Nationale Ver enigde Bond van havenarbeiders en dok werkers zonder meer van de hand ge wezen Later deelde Sir Mockton mede, dat hij een regeringshof van onderzoek voor de havenstaking heeft ingesteld. Tegelijkertijd riep hij de stakers op het werk te hervatten in het algemeen belang en om het regeringshof in staat te stellen het onderzoek ndStr de redenen van de staking .in de juiste atmosfeer te verrich ten. De uitspraken van het hof zijn niet bindend. Het KNMI deelt mede: Het weer is deze week vrij somber ge weest door een zwaar wolkendek, waar uit nu en dan op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen viel. In het Zuid-Oosten van het land en in Brabant traden echter perioden met flinke op klaringen op De temperaturen waren even boven normaal en de windkracht was in het algemeen matig. Deze weers- toestand kan worden toegeschreven aan een Zuidwestelijke luchtstroom van voch tige en betrekkelijk warme oceaanlucht van de Azoren via het Kanaal naar Po len. Langs de frontale begrenzing van deze luchtstroom bewegen verschillende sto ringen, waarvan enkele zich tot actieve depressie ontwikkelen. Een van deze storingen trok Vrijdag over Ierland en Schotland naar de Noordzee. Dit ging op de Britse eilanden met veel regen ge paard, waarbij hier en daar meer dan 30 mm werd afgetapt. De depressie koerst langzaam verder naar Zuid-Scan- dinavië en het begeleidende front kan morgen tot op korte afstand van de Wadden-eilanden naar het Zuiden door dringen. Ook morgen duurt de matige Zuidwestelijke luchtstroming voor., waarbij opnieuw een zwaar wolkendek het weer een somber karakter geeft. Daar staat tegenover, dat de tempera turen voor de tijd van het jaar betrek kelijk hoog blijven en de neerslagkansen gering zijn. Ter gelegenheid van het eeuicfeest van het Koninklijk Instituut te Den Helder bracht H.M. Koningin Juliana een be zoek aan de koninklijke marine aldaar. De oudste reünist, de heer H. de Booy (81 jaar), werd aan H.M. voorgesteld. •>- V.-..- - s-- '.V.VAV ..xv.,.;. (Van onze Haagse redactie De invloed van de 6 pet loonsverhoging op de PTT-tarieven zal van zeer beperkte omvang zijn. Volgens de nieuwe directeur-generaal, ir J. D. H. van Toorn, zal de f 15 millioen aan extra directe loonkosten in de meeste onder delen van het bedrijf opgevangen kunnen worden door een meer efficienie werkmethode. Hij kon echter nog niet zeggen of dat in alle onderdelen het geval zal zijn. Vandaar dat een algehele of gedeeltelijke zij het zeer kleine tariefsverhoging nog niet bij voorbaat is uitgesloten. Intussen is de PTT druk doende de service te verbeteren en het bedrijf aan te passen aan de steeds stijgende vraag naar haar diensten. Zo is de inlegging van speciale posttreinen in overweging. Proeven worden genomen met mechanisatie van de loketdienst. In 1955 wordt een begin gemaakt het het half-automatiseren van het internationaal telefoonverkeer. Ook zal een telefonische straalverbinding worden gebouwd met die delen van list land, welke gevaar lopen door overstroming geteisterd te worden. De giro- dienst zal gedecentraliseerd worden en een dependance krijgen in hel Oosten van het land. De enorme groei van het P.T.T.-bedrijf komt tot uiting in de cijfers. In 1939 ver werkte de posterijen 550 millioen brieven 525 millioen drukwerken en 6 millioen paketten. In 1953 luidden deze aantallen respectievelijk 725 millioen, 800 millioen en 1714 millioen. Verdergaande m-echam satie is dan ook geboden. Rotterdam zaï aan het nieuwe Centraal Station een sterk gemechaniseerd expeditie-kantoor krij gen evenals trouwens Amsterdam, waar het bestaande kantoor zal worden gereor ganiseerd. Zoals men weet beschikt Den Haag over een mechanische expeditie apparatuur. Indien het plan met de speciale post treinen verwezenlijkt wordt, zullen de eerste posttreinen reeds volgend jaar gaan rijden op het traject Amsterdam- Maastricht. Dit ts alles wat er overbleef van de pak huizen, die gisteren te Zaandam door een hevige brand roerden geteisterd: een geraamte, zwartgeblakerde resten van muren cn een enorme hoop puin. ^aar Aan]tiding van de te Lyon nieuw gevoU*106 gemeenschap van arbeidende religieuz?T't^aarover wij gisteren in ons blad k j .ïïedè ,het K.N.P. nog het volgende mede te delen. Het initiatief van mger Ancel, hulpbis schop van Lyon een nieuwe gemeenschap van priester-arbeiders m het leven te roe .1,iit aan op hervorming van een reTds bestaande apostolaatsvorm. Reed's 102 laar geleden he®£t Apa£er Ant- Che- vrir kapelaan in St. Andreas te Lyon .LGteerd, dat de arbeiderswereld niet geconstat crant daarom he^ft dm meer naar de kerk gaat. daarom heeft hij een instelling in het leven geroepen, die hij het Prado genoemd heeft Zi] was een gemeenschap van priesters die in afhan- keSkheid van hun bisschop arme pries ters zouden zijn, werkend in dienst van de armen. Deze priesters leiden nu ongx veer 20 parochies in de diocesen Lyon en Grenoble. Bovendien hebben zij werk plaatsen voor leerlingen, arbeiderskrin gen: het handwerk is hun een eer, de ar moede hun ideaal, naar de letter van hei Evangelie. Mgr Ancel, hulpbisschop v^o kardinaal Gerlier is thans overste van ne' Prado. In overleg met de kardinaal en samen met de Katholieke Actie voor de arbeiders, heeft mgr Ancel besloten een nog effectiever aandeel te gaan nemen in het apostolaat, dat Christus onder de ar beiders wil brengen. Daarom heeft mgr Ancel besloten, een nieuw huis op te richten in de zeer arme wijk Gerland van Lyon- dat geheel vol gens de geest van het Prado zal arbeiden Juist omdat de onderneming zo moeilijk is. wil hij zelf de leiding nemen van he' herstel van dit werk, dat met twee pries ters en twee broeders begint. Ook doen drie leken mee, van wie een gezel van =>t Frans is. De leken werken normaal in de fabriek, de priesters doen slechts drie uur per dag handenarbeid. De bisschop zeil maakt nu zijn leerlingentijd door als schoenmaker. Hij heeft bovendien de huishouding op zich genomen en de ver zorging van de keuken. De bisschop w i zoveel mogelijk de nederigste levensvoor waarden van de arbeiders aanvaarden. „Wij Katholieken beogen geen aanslag »P de eigendom, maar wat wij willen is, dat de in de toekomst voortgebrachte goederenopbrengt, zich ophopend bij hen, die een onderneming leiden, zullen door stromen tot allen, die de bedrijfsgemeen- schap vormen", dit was wel de grondslag van het betoog, dat gisteren de algemene voorzitter van de Kath. Arbeiders Bewe ging, de heer A. J. M. Middelhuis hield voor een welgevulde Beatrixzaal van restaurant Engels te Rotterdam. Voor het merendeel bestond het gehoor uit leden der KVP, onder wier auspiciën deze bij eenkomst plaats vond. De heer Middelkamp ging uit van de pauselijke encyclieken, die sedert Leo XIII verschenen waren over het eigen domsrecht, alsmede van de Vastenbrief van het Ned. Episcopaat van 1949. De bestaande verdeling van de rijk dommen der wereld laat nog steeds te wensen over, zeide hij. De sociale wetten en regelingen vormen wel een absti act bezit, maar ze zijn niet tastbaar. En tastbaar bezit verschaft de arbeider wei het meest voldoening. Het grote pro bleem is, dat de massa verstoken blijft van de productieve, vruchtdragende eigendommen zoals Leo XIII dat reeds aangaf. Wel is in Nederland al veel be- 1 reikt- voor de werkende mens, zelfs gaat men hier en daar reeds in de richting van de bezitsvorming. Wij hebben een Minister speciaal voor Bezitsvorming, maar het feit dat deze tot nog toe niet iets tot stand heeft kunnen brengen ligt in het feit, dat de Staatscommissie, uit zovele ver schillende kringen samengesteld, nog niet klaar is gekomen met een concreet rapport, dat de minister tot werkbasis moet dienen. Onze tegenwoordige belastingpolitiek heeft wei een zekere bezitsspreiding als effect, maar zij mag niet gericht zijn op een herverdeling van het nationale in komen. Het mag ook niet zo zijn, dat de Staat de grote kapitalist wordt. Het grote gevaar voor onze bescha ving is de bezitloosheid van de massa en de bezitshoping bij enkelen, die daardoor een overmacht krijgen op het algemeen welzijn en zelfs op het welzijn van de Staat. Het ideaal moet zijn, het bestaan van vele kleine eigendommen, waardoor het ook niet zo gauw mogelijk zal zijn, dat de Staat ze zal nationaliseren. Zo zal het prachtig zijn, wanneer iedere werker zijn eigen huisje als bezit heeft, zo mogelijk met een klein stukje grond. Op het plat teland is dat nog mogelijk, maar niet in de grote industriële centra met hun hoogbouw. Daar zou men kunnen denken aan het geven van een aandeel in de in vesteringen. Er zijn er echter, die niet werkzaam zijn in ondernemingen met winst-doeleinden spr. beoogde hier b.v. Overheidsdiensten en vrije beroe pen en voor hen zou dan een salaris- of loonsverhoging mogelijk zijn, welke verhogingen zouden moeten worden ge reserveerd, zodat ze niet werden besteed aan consumptiegoederen. Als een goed voorbeeld verwees hij naar de staaiwerken De Maas te Maas tricht. waar de directeur de heer Van Oppen ernaar streeft dat de werknemers in zijn onderneming in 1956 allen in hun eigen huis wonen. Het betoog ontlokte tal van vragen bij het gehoor. Op een vraag, hoe de heer Middelhuis dacht over een „aandeel in het verlies" bij een neergaande con junctuur zeide hij, dat de werknemer ook moet leren, het verlies te nemen „Het is een der gevaren van deze tijd" zeide hij, „wanr-P' men geen rekening weet te houden m verliezen". Hij gaf toe, dat velen niet capabel zullen zijn. eigendom verstandig te beheren, „maar zij zullen het moeten leren. Men moet ook het egoisme van eigen bezit leren kennen". Er moet wel een herziening komen in de belastingheffing, zodat bezitsvor ming mogelijk wordt en een werkgever, die naar bezitsvorming streeft, langs fis cale weg daarvoor niet wordt gestraft. De loketdienst zal worden vereenvo-i digd en zoveel mogelijk worden gemecha niseerd. Ook al omwille van de tijdsb^ sparing. Het ligt in het voornemen als de proeven slagen drukke kantoren te voorzien van machines voor de behand» ling van giroformulieren en van kasregis ters De telefonie vertoont een nog sterkere groei dan de posterijen. In 1946 bedroeg het aantal aansluitingen 350.000. In ae' eerste kwartaal van 1955 hoopt men de 700.000ste abonné aan te sluiten. Over 4 a 5 jaar zal het hele binnenlandse ne' geautomatiseerd zijn. Verwacht wordt- da' In 1957 de wachtlijst zal zijn uitgepui Tenminsteals er geen latente vraa? aanwezig is. Het aantal gesprekken dat vorig jaa> gevoerd is met het buitenland is zever' maal zo groot als in 1946. Dezer dagen is te Genève een accoord bereikt volgen.» weleke het telefoonverkeer met Enge land, België, Duitsland, Zwitserland Frankrijk en de Scandinavische lande.* geleidelijk half-automatisch zal worden Het half-automatische verkeer houdt iu dat bijvoorbeeld de Nederlandse telefo niste rechtstreeks de abonné in Parijs kar. draaien. De televisie-verbinding met Duitsland en Frankrijk zal in 1955 permanent wor den. Wat de Rijkspostspaarbank en de Giro dienst betreft eist ook de toeneming van de vraag nieuwe voorzieningen. Het aan tal spaarbankboekjes nam van 2.400.000 in 1939 toe tot 4.300.000 thans. Volgend jaa- hoopt men een begin te kunnen maken met de vestiging van een nieuw hoofd kantoor te Amsterdam. Het aantal reke ninghouders van de Girodienst steeg va.i 364.000 in 1939 tot over de 600 000. Het aan tal boekingen van 100 millioen tot 204 millioen en het personeel van 1640 tol 3000. Het hoofdkantoor te 's-Gravenhage is dan ook veel te klein geworden. In 1955 hoopt men zover te zijn, dat definitief be slist kan worden over de opzet en ligging van het nieuwe gebouw. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond deelt mede, dat aan de kap pers is geadviseerd hun tarieven niet te verhogen na invoering van de 6 pet loonsverhoging. Alleen zij, die achterge bleven zijn met de aanpassing van hun tarieven, zoals op 1 Januari van dit jaar werd geadviseerd, werd aangeraden daar. toe alsnog over te gaan. Het Haagse gerechtshof heeft gisteren de 33-jarige P. van Tierien en de 51- jarige mr A. Wolthuis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest omdat zij leiders waren van een verboden organisatie. Van T. en W. waren de voormannen van de N.E S B. De procureur-generaal had zes maanden met aftrek gerequireerd. Het arrest van het hof houdt een be vestiging in van het vonnis van de recht bank te Amsterdam. Nu ten aanzien van het binnenhalen van de aardappeloogst in zekere zin van een noodtoestand moet worden gesproken, heeft de minister van Justitie gemeend, ondanks de daaraan verbonden bezwaren, enige ploegen gevangenen en verpleegden van de strafgcstichten te Veenhuizen voor het rooien van aardappelen ter beschik king van de afdeling domeinen te moeten stellen. In verband met het feit, dat de hoofd directie van de straf gestichten te Veen- huizen eerder had meegedeeld geer. ge vangenen of verpleegden voor het rooien van aardappelen beschikbaar te kunnen stellen, omdat daardoor de uitvoering van defensie-orders vertraging zou kunnen ondervinden, had het Tweede Kamerlid, de heer De Vos van Steenwijk hierover aan de minister van Justitie vragen ge steld. Uit dit antwoord van de minister blijkt, dat het landbouwbedrijf van de strafge- stichten te Norg, met inbegrip van de aardappelvelden van ongeveer 140 ha, met ingang van 1 Januari was overgedragen aan de afd. domeinen van het ministerie van Financiën. Déze overdracht was noodzakelijk, omdat de bevolking der Norger-strafgestichten zodanig in sterkte gedaald en van aard veranderd was, dat het niet meer verantwoord kan worden gedetineerden te laten ver- geacht grote groepen landbouwwerkzaamheden richten. Het hoofdbestuur van de Hollandse Mij van Landbouw heeft in een telegram aan minister Mansholt gevraagd, militairen beschikbaar te stellen voor het rooien van aardappelen. „De telers hebben in het volle vertrou wen op de medewerking van uw mini sterie een normaal teeltplan opgesteld. Nu de in het vooruitzicht gestelde hulp slechts in zeer onvoldoende mate be schikbaar blijkt te kunnen komen, is het vertrouwen in de medewerking van de overheid ernstig geschokt, hetgeen on vermijdelijk tot gevolg zal hebben, dat de teelt van arbeidsintensieve gewassen in 1955 belangrijk zal worden ingekrompen Ook van die gewassen, die voor de ex port van betekenis kunnen worden ge acht. Daar, behalve door abnormale kwa liteitsvermindering, bovendien door bo vengenoemde oorzaken nog een aanzien lijk aantal hectaren consumptieaardappe len verloren dreigt te gaan, zal in dit geval aan een sterke prijsstijging voor klei-consumptieaardappelen niet meer ontkomen kunnen worden." In Noord-Holland moeten nog ongeveer 1.750 ha. en in Zuid-Holland ruim 2.400 ha. consumptieaardappelen gerooid wor den, overeenkomende met ruim 1V4 mil lioen mud. Niettegenstaande de hulp van vrijwil ligers, komt men in Noord-Holland ca. 450 en in Zuid-Holland ca. 600 man te kort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1