Iets overGriegs Peer Gyntmuziek Bij de opvoering voor de Katholieke Kring OUDE TIJD Een café-restaurant in liet Julianapark De er oen ten- en fruitmarkten ERLVIN BOLDER DANST DE STERREN NA Nieuws uit STAD OMTREK Ouer de am Uit die aoede Jeugdrecreatiegebouw in Nieuwland De stem van de lezer O. B. K. bestaat 55 jaar NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WALDO-RIJSCHOOL School voor woonwagenkinderen Rotterdamse dag van Audrey Hepburn burgerlijke stand WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 PAGTNA 2 Ouverture en 23 nummers VERSIERDE TRAM EEN VEERTIGJARIG JUBILé Muzikale hoogtepunten Samenwerking tussen dichter en componist Feestviering met o.a. een grote fancy fair in de Koopmansbeurs SCHOOLTUINEN WORDEN GESLOTEN Interessant initiatief van de Toonkunst Muziekschool Van de Stichting Woonwagen liefdewerk DE VEILIG-VERKEERWEEK G. T. B.-NIEUWS BURGERLIJKE STAND Vijf dag:en voor oorlogs slachtoffers Per helicopter 69915 AAN DE BURG. HONNERLAGE GRETELAAN S.IJ. V-IJSBAAN AAN HOGENBANWEG? OP DE HEUVEL Het doel „BLIJ-DORP GELUIDEN" Zeer zeldzame aanwinst voor de Rotterdamse diergaarde BEPERKT AANBOD, GEREGELDE AFZET BALLET DER LAGE LANDEN NKD. VRACHTENMARKT VAN ROTTERDAM IN ROTTERDAM ZO BEGON HET ZAKELIJKHEID LEREN GEEN LAST VAN BESCHEIDENHEID (Van onze muziek-medewerker Toen Grieg in 1865 hij was destijds een vrolijke jonge kerel van 22 jaar in Rome de auteur Ibsen leerde kennen, leek het er weinig op, dat deze ontmoeting tenslotte een vruchtbare samenwerking tengevolge zon hebben. De opgewekte, charmante componist schijnt op de gecompliceerde, diepzinnige natuur van Ibsen aanvankelijk een in druk van oppervlakkige te hebben ge maakt. Toch ontwikkelde zich een op rechte vriendschap tussen beiden: hun idealen hadden in de nationaal-roman- tisch getinte sfeer van die dagen veel gemeen. De wat eigenaardige vriend schap Grieg's biograaf Stein geeft er aardige, karakteristieke staaltjes van culmineerde in 1874 in Ibsen's uitnodi- fing aan Grieg om de toneelmuziek bij eer Gynt te schrijven. Grieg componeerde een Ouverture en 23 nummers, waarvan enkele ook als zelfstandige stukken zeer bekend zijn ge worden; niet ten onrechte overigens, want het zijn wel de meest aantrekke lijke: „Morgenstimmung" (voorspel 4e bedrijf oorspronkelijk geschreven voor het 5e bedrijf dat werkelijk met een ochtendscène begint) „Aases Tod". „Ani- tra's Tanz''. „In der Halle des Berg- königs" die Grieg later in een suite ver zamelde. Overigens is de muziek overal het aanhoren meer dan waard. Het dra matische schema van de „Peer Gynt" is van een vrij eenvoudig karakter en het stuk ontleent zijn gegevens overwegend aan het volkse leven zij het in de bijzondere Gynt-figuur en aan de sprookjeswereld De muziek is dienover eenkomstig. Zij is steeds welluidend (zo- TOEN WE die versierde tram over het Koemarktplein zagen rijden, trots als een nauw besloten we er een ritje mee te maken. Ten slotte, je zit niet iedere dag in een versierde tram. En zeker niet in de eerste tram, die over het nieuwe sta tionsplein voor het Rotterdamse C. S. reed en daarom nog een krans kreeg van het Groothandelsgebouw. Dat gebeurde later, hoorden we van de conducteur. Die was niet moede, om de nieuwsgierige vragen van de passagiers te beantwoorden. En hij glo rieerde ook wel een beetje, omdat zijn tram de eerste was geweest. Dat was omstreeks zes uur 's mor gens. Toen had de motorwagen al een versiering. Maar pas tegen .tienen was men in het. Groothandelsgebouw blijk baar wakker. Enfin, we gingen. En bij elke halte verbaasde gezichten. Bij elke halte weer vragen. En overal langs de weg ge lach en gepraat. Wat lezen de mensen toch slecht hun krant. Of vergeten, ze zo snel? Bijna iedereen moest informeren, wat er nu wel aan de hand was. Of zit het in het combinatievermogen f Een dame meende, dat de bestuur der zijn zilveren bruiloft vierde. Een heer gokte, dat de piepjonge con ducteur misschien pas getrouwd was en speurde naar het bruidje. Natuurlijk tevergeefs. Tot aan het Centraal Station was het een gezellige boel in de tram. Er werd ditmaal niét gemopperd over de onregel matige verbindingWel moest menigeen nog vragen, waar lijn j naar toe ging. Het blijft nog steeds een puzzle. Lijn J, is aardig op weg, een puzzle-tram te worden. Zelfs de conducteurs beginnen zich af te vragen, waarom men die lijn 8 nu eigenlijk opgeheven heeft en het zo moei lijk maakte voor de gemiddelde passa gier en voor de conducteurs. De versierde tram is de hele dag het onderwerp van het gesprek geweest van de velen, die haar, met de bloemetjes voorop, "statig over de rails zagen stui ven. Op onze rit terug kregen we van lou ter feestvreugde het gevoel, alsof we het een of ander jubilé van onszelf vierden, DAMW ACHTER. De meesterknecht J. P. van Vonderen in de distilleerderij van de girma J. H. van Gent, herdacht heden 8 Maart 1904) on der vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij gedurende veertig jaar in de zaken van zijn patroon is werkzaam ge weest. Na eerst vijftien jaar meesterknecht te zijn geweest in de branderij van ge noemde firma aan de Boterstraat alhier, werd hij bij de oprichting der distilleer derij aan de Schoolstraat aldaar als mees terknecht geplaatst, zodat die inrichting thans mede haar vijf-en-twintig-jarig be staan viert. De patroon en de medeknechts van den jubilaris toonden hunne deelneming in diens feest door de driekleur van branderij en distilleerderij te doen wapperen en de distilleerderij op passende wijze te versie ren. Bij het bezoek dat de patroon, de heer H. R. M. A. van Gent. met zijne echtge- noote, reeds voor den middag ten huize van den jubilaris bracht, betuigde hij in zeer hartelijke bewoordingen den trouwen knecht zijne waardeerende belangstelling en deed hij die ook in meer stoffelijken vorm blijken door het aanbieden van een fraaie bloemenmand en een enveloppe, die den dank van den patroon op ondubbel zinnige wijze vertolkte. Ook van de zijde van het kantoor-perso neel en verder in den meest ruimen kring mocht de jubilaris de veelzijdige deelne ming in zijn zeldzaam feest ondervinden. (Nwe Schiedamsche Courant, van 9 Maart 1904). als Grieg dat trouwens overal is!) en stelt de toehoorder nergens voor proble men. Grieg weet zijn wat Wagneriaans geïnspireerd palet soms zeer schilder achtig en kleurrijk te gebruiken en de muzikale effecten zijn dan ook interes sant en dikwijls zeer sprekend. De ro- mantisch-warme melodie is bij Grieg al tijd van een zeer bekoorlijk gehalte en zal zeker ook de niet-geschoolde luis teraar blijvend boeien (al zal men hier en daar wel wat couperen, want men kan Grieg in deze muziek van een beetje wijdlopigheid hier en daar niet vrijplei ten). Ook daar, waar de muziek in haar functie van toneelmuziek niet helemaal voldoet, is zij toch volkomen in staat de aandacht gespannen te houden. Anitra's Dans is wellicht het meest sprekende voorbeeld: een Arabisch meisje danst het rhytme van een Poolse mazurka, met een snufje Wiener Walzer, in een Duits- romantische sfeer veel zwoele chro matiek op een specifiek Noors thema. Het is duidelijk dat van litterair stand punt, of liever: scenisch gezien, hier van zuivere eenheid weinig sprake is. Maar toch. let eens op. ais het morgenavond zover is: hoe sterk is de taal van de mu ziek hier. hoe pakkend en meeslepend. Er zijn meer muzikale hoogtepunten die U zullen ontroeren: tolvejg's lied en het wiegelied, de prachtige scene-muziek bij het sterven van. Aase, de heerlijke lyriek van de opgaande zon in de eerder genoemde Morgenstimmung: gesymboli seerd door een steeds rijker instrumen tatie en eindigend in het geluid der ont waakte vogels; het plompe, koboldachti ge thema in contrabas en fagot, de Trol len - het Boze Volkje! verzinnebeeld in de grot van de Bergkoning, die zo graag schoonvader wil worden. Let U eens op de fagot in dit deel, die het the ma al „knorrend" een wat komisch effect geeft: de Bergmannetjes in een goede bui; beluister, hoe na de herhaalde wei gering van Peer de huichelachtig-goed- gemutste stemming omslaat in wilde, gillende woede: snijdende hobo-klanken en hoor, hoe Peer Gynt, de sterke zwak keling triomfeert in een grootse finale van dit stuk. Het is niet mogelijk, alles in woorden weer te geven.Zelfs een groot schrijver als Ibsen zelf voelde de muziek als een noodzakelijk „taalmiddel", om het pro duct van zijn brein zo volledig mogelijk gestalte te geven. De innige samenwer king tussen dichtercomponist is hier zeer vruchtbaar geweest: zij gaf het aan zijn aan een groot kunstwerk, dat noch tans door zijn romantiek en diep-mense- lijke symboliek, geen Uitgebreide eridu- tie van node heeft om te worden ver staan en in het hart gevoeld. Men zal een herinneringswaardige. rijke avond beleven! „Oefening baart Kunst" houdt een grote Fancy Fair op Donderdag 28, Vrijdag 29, Zaterdag 30 en Zondag 31 Oct. a.s. in de Koopmansbeurs aan de Lange Haven ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van het bekende Harmonie-orkest. Deze fancy fair biedt vele attracties, o.a. rad van avontuur, dlv. spelen o.a. voetbal spel, ballen gooien, te veel om op te noe men. Div. stands o.a. der KVW-sigaren- fabrieken. terwijl er een leuk zitje is Div. orkesten zullen optreden tijdens deze fancy fair o.a. de Rietbouwers o.l.v. Boer Krelis en de „Ober-Gurl" Tirolerkapel komt Zondagavond 15 man sterk. Zaterdag 30 October is er een grote bal lonwedstrijd waaraan een ieder kan mee doen. Kaarten daarvoor zijn overal waar biljetten hangen te verkrijgen. Ballons kunnen Zaterdag 30 Oct. a.s. n.m. van 3—4 uur worden afgehaald in Dancing Riton aan de Broersvest, waarvandaan met alle kinderen/deelnemers zal worden afgemar cheerd langs de Hoogstraat. Dam naar de Vlaardingerdijk/Flat ouden van dagen, waar de ballons zullen worden opgelaten. Voor de deelnemers zijn er fraaie prijzen. Het geheel wordt opgeluisterd met muziek van de Boerenkapei „De Rietbouwers" o.l.v. Boer Krelis. Deze fancy fair is ter inleiding van het 55-jarig bestaan, waaraan in het a.s. jaar vele concerten zullen worden verbonden, te geven door andere orkesten en ook een muziekfeest te Schiedam, terwijl OBK in Maart '55 een grote avond zal organiseren in het Passage-Theater. OAOÊIAO VOOS ICMICOAM IV OMSrVIKIV 76ste Jaargang No. 22591 D< kantoren der Reductie en Adminl- atlelit <Uo gevestigd te Schiedam. Dam ld, telefoon 36152. Gironummer 393943 Aouunementoprtjs t S.25 per kwartaal I i ii pci uiaaiiu l 9.5u week. Autre lU' .ucpiu» Jp gewone Kuiomoreedit C <-u pel ouiiunelet toogte. trigeiunuen Mededelingen op redactionele uu sunuact gelden lagere tarieven, welkt Kviutuideeou: 1 a.3" per millimeter nuogte Do de administratie ol op de erkende ad v -ipi ■- r.iift-.int vtTKritgfiaar efln. Kampioenen (kleine sdvertentlSn) tot w-Kirden cent Kik woord meer cent. Maximum de woorden Plaatsing uitsluitend bu vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen root tiet Advertenuewezen. De schooltuinen zullen a.s. Zaterdagmid dag op de gebruikelijke wijze worden ge sloten, met de uitreiking van diploma's en prijzen aan de kinderen. Advertentie. Het bestuur van de Katholieke Kring zal ongetwijfeld met genoegen gehoord heb ben, dat er ook elders belangstelling be staat voor „Peer Gynt", het bekende to neelstuk met muziek van de beroemde Noor Hendrik Ibsen. Terwijl het de durf had, om het toneel stuk a.s. Donderdag te brengen, nam de Muziekschool van Toonkunst het initiatief, om er fragmenten van op te voeren Dit gebeurt op Dinsdag 26 dezer. Willem van Loon zal dan in Musis Sacrum in costuum de fragmenten voordragen, met medewer king van Symphonia, het Rotterdamse di- lettanten-symphonie-orkest onder leiding van Herman van Born. Ook de balletgroep van Netty v. d. Valk er de zanglerares Jo Rammers nemen aan de uitvoering deel. Jo Rammers zal Solveigs Lied en het Wie gelied ten gehore brengen. Dit initiatief van de Toonkunst Muziekschool is uiter aard eveneens een culturele daad van be lang voor onze stad. Maar de katholieke Kring spant toch in elk opzicht de kroon, door a.s. Donderdag het toneelspel in zijn geheel en met een flink orkest te brengen. Het Bestuur van de Stichting Woon wagenliefdewerk van de St. Vincentius- vereniging heeft het plan, over te gaan tot de stichting van een school voor de kinderen van het woonwagenkamp. Be halve de medewerking van de Raad be hoeft de vereniging met het oog op het beperkt aantal leerlingen dat deze school zal bezoeken, de toestemming van H. M. de Koningin, waarbij het aantal leerlin gen lager wordt gesteld dan dat hetwelk in artikel 73, le lid, onder a. der L.O.- wet 1920 als voorwaarde wordt gesteld. Een desbetreffend verzoek is door de Stichting reeds bij de Kroon ingediend, waarna t.z.t. de Stichting zich ook tot het Gemeentebestuur zal wenden. Zo scchrijven B. en W. aan de raad, vooruitlopende op de gunstige beschik king van de Kroon betreffende deze on- derwijs-aanvrage wil de Stichting thans reeds overgaan tot de plaatsing van een ander gebouwtje nabij het woonwagen kamp, hetwelk zal worden bestemd voor religieuze- en ontspanningsdoeleinden. Naar de opvatting van het bestuur der Stichting zal het voordelen bieden dit gebouwtje en de toekomstige school tot één complex te verenigen door bepaalde ruimten of gelegenheden gezamenlijk te gebruiken, waarom het in de bedoeling van adressant ligt bij de plaatsing van dit gebouwtje nu reeds met deze om standigheden rekening te houden. Naar het oordeel van B. en W. zal het recreatiegebouwtje, bij gebreke van enige gelegenheid van ontspanning in de omgeving van het woonwagenkamp, in een behoefte voorzien, hetgeen ook het geval is met de te stichten gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs door de kinderen van het kamp. zinvol kan aansluiten. In overleg met de commissie voor het Grondbedrijf zou den B. en W. de huurprijs van de grond bij een oppervlakte van 300 M2, willen bepalen op 0,25 per M2 voor het te be bouwen gedeelte en op 0,10 per M2 per jaar voor het onbebouwd blijvend ge deelte. De huur zou kunnen worden aan gegaan voor de tijd van 10 jaren doch met bepaling, dat deze niet langer in stand kan blijven dan tot een half jaar na eventuele eindiging van het woon wagenkamp. Van Januari tot en met September waren 353 wielrijders en 132 bromfietsers bij een verkeersongeval betrokken. Over dezelfde periode van 1953 waren dit 360 wielrijders en 109 bromfietsers. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Tegenover een geringe daling van het aan tal wielrijders staat een vrij aanzienlijke stijging van het aantal bromfietsers. Het is daarom, dat een dringend beroep op alle bromfietsers gedaan wordt om hierin ver betering te brengen. Het eerste elftal verloor zijn uitwed strijd met 41 van ZBVA te Oud Beijer- land. ZBVA zette gelijk alles op alles en er werd gauw een 2—0 voorsprong ver kregen. Wél scoorde GTB tegen, maar ZBVA zette er nog twee doelpunten te genover. Het tweede verloor ook, van RSM, met 42. Het derde behaalde zijn eerste overwin ning thuis. Met 54 werd Vlaardingen 2 verslagen- GEBOREN: Willem F. J„ z. v. H- A. A. van Gurp en A. F. Tuk; Cornelia, d. v. F. Zilver en R. v. d. Ven; Liduina J. M„ d- v. A. J. Kleijzen en J. H. Tenwolde; Heinrich W„ en Jacob D„ zns. v. J. Cle ments en H. W. Könemann; Johannes M. z. v. A. J. den Hartogh en R. Visser. (Rectifictie; Wilhelmina L- M„ d. van G. P. Ham en H. G. de Vette). OVERLEDEN: G. H. M. Wennekes, 4 maanden; A. Wapenaar 57 j.; Th. C. White head 30 j. Vijf dagen heeft de filmactrice Audrey Hepburn sedert kort mevrouw Ferrer zich beschikbaar gesteld ten dienste van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Zii zal gedurende die dagen logeren in hotel de Witte Brug te 's-Gravenhage en de derde November reserveren voor een bezoek aan Rotter dam. Nu het programma van haar komst volledig bekend gemaakt is in een pers conferentie gisteren in restaurant Engels blijkt het, dat aan de reeds eerder door ons gepubliceerde gegevens vrijwel geen niéuwe z'ijn toe te voegen, tenzij dan het feit, dat zij op genoemde datum per helicopter zal opstijgen van Ypenburg en om kwart over 10 zal landen op Heliport, waar een Rotterdams comité, bestaande uit de heren drs W. Hofman, J A. Engels, Gijsbert Nieuwland, H. van Luyk en Alex de Haas haar welkom zal heten Aan de hand van het hun door de di-Het is mogelijk doch nog niet zeker recteur van Gemeentewerken terzake dat dan een ontvangst ten stadhuize uitgebracht advies zouden B. en W. voor het beoogde doel aan adressant ter beschikking willen stellen een terrein, gelegen aan de Oudedijk tegenover het zal plaats vinden, 's Middags is er van half 1 tot 2 uur een society-lunch in restaurant Engels daarna tussen 3 en 5 uur een modeshow bij Gerzon waar de Woonwagenkamp, ten Zuiden van de actrice goederen ten bate van de oorlogs- - - t-t -if .1 ...1 4 n„l ,.^,,1 v r-. v\ rvi n n O 1c rvi O n D P spoorlijn Rotterdam—Hoek van Holland, Bepalend voor de plaats, waar het ge bouwtje kan komen is volgens de mede deling van de directeur geweest het vrij laten van onbelemmerd zicht op de spoorlijn in verband met de spoorweg overgang ter plaatse en een zodanige oriëntering, dat later een schoollokaal slachtoffers zal verkopen en als manne quin zal optreden. Om 4 uur verzamelen de deelnemers aan een „besloten diner" zich voor een aperitief bij Engels en na het diner, tussen 8 uur 's avonds en 3-uur 's nachts is er een avondfeest in het Dakpaviljoen. Tijdens dit avondfeest zal Audrey Hep- In hun voorstel van 27 Juli betreffende de credieten voor de fundering van een wijkgebouw enz- in Nieuwland merkten B. en W. op, dat zij zich bij deze aangelegen heid lieten leiden door de gedachte, dat het niet verantwoord kan worden geacht een groot stadsdeel zoals Nieuwland, te laten verrijzen zonder voor de totstand koming van één of twee wijkcentra te zorgen, waarin gelegenheid bestaat voor het houden van vergaderingen en spreek uren van de Kruisverenigingen e. d. In deze zelfde gedachtengang past ook de voorbereiding voor de bouw van een re creatiegebouwtje, dat voor allerlei doel- Eén dezer dagen sprak ik een bestuurs lid van bovengenoemde vereniging en ver nam van hem, dat deze winter nog op de oude baan zou worden geschaatst. Al leen zal deze wat kleiner zijn doordat er een flat op gebouwd moet worden. Wat de plannen voor het volgend sei zoen betreft is het Bestuur al een hele tijd met het Gemeentebestuur bezig een ander terrein hiervoor te krijgen, doch 't schijnt niet erg te willen vlotten. Ik meen dat de open ruimte aan de Rot- terdamsedijk een zeer geschikte plaats voor een ijsbaan zou zijn, voor een ieder gemakkelijk bereikbaar en gezellig gele gen. 't Is te wensen, dat de S. IJ, V. dit geluk ten deel zal mogen vallen, daar een stad met meer dan 75.009 inwoners tocb wel recht heeft op een baan en één met een gezellige omgeving. Namens alle schaatsliefhebbers doe ik hiermede een beroep op de medewerking van de instanties die hierover te beslissen hebben. EEN SCHAATSLIEFHEBBER De heer van Houwelingen, exploitant van het café „Paviljoen" aan de West- frankelandsedijk, heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek in erfpacht te mogen ontvangen een perceel grond, ge legen op de heuvel in het Julinapark, tot een nader te bepalen grootte, met het doel daar ter plaatse een café-restau rant op te richten. Hieromtrenthebben B. en W. zich langdurig en ernstig beraden. De vraag of een café-restaurant in het Juliana park op zijn plaats moet worden geacht kan in verschillende zin beantwoord worden. Maar ook wanneer deze vraag in principe bevestigend beantwoord wordt, zullen de bouw en de inrichting van het op te trekken pand van over wegend belang zijn bij het nemen van een beslissing. In dit opzicht gaan de ge dachten uit naar een lieht bouwwerk, dat, doordat de wanden grotendeels uit glas zullen bestaan, een transparante aanblik zal bieden. Mede op grond hier van is men tot de conclusie gekomen, dat het inderdaad mogelijk is door het stellen van doeltreffende voorwaarden er voor te zorgen, dat de aard en het karakter van het Julianapark behouden blijven; zij menen dat de aanwezigheid van een café-restaurant het plaatselijke beeld kan verlevendigen en een bezoek aan het park meer aantrekkelijk kan maken. Vanzelfsprekend dient de moge lijkheid om de heuvel te bezoeken zon der verplicht te zijn het café-restaurant binnen te gaan te blijven bestaan. Opgemerkt moet evenwel worden, dat het Julianapark is gelegen in het gebied waar krachtens gemeenteverordening van 16 November 1909, in 1932 bjj ver nieuwing goedgekeurd door Gedeputeer de Staten, geen drankwetvergunning mag worden verleend. Deze verordening zal dus in de gedachtengang van de meerderheid van B. en W. in dier voege moeten worden gewijzigd, dat de grens van dit gebied buiten het Julianapark komt te liggen. B. en W. stellen de raad voor, de heer Van Houwelingen de benodigde grond in erfpacht te geven. einden ten behoeve van de jeugd kan wor den gebruikt. Zij menen de Raad dan ook het voorstel te moeten doen tot oprichting van een jeugdrecreatiegebouwtje aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Het meest doelmatig achten zij een hou ten gebouw bevattende 2 localiteiten. De kosten worden volgens een voorlo pige globale schatting geraamd op 33.500 zonder de kosten van het meubi lair. burn een. of tweemaal optreden, o.a. met het voordragen van een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd gedicht van vier coupletten elk van vier regels. Haar echtgenoot, de filmacteur Mel Ferrer, zal bij dit feest aanwezig zijn. Aan het avondfeest werken verder mede Alex de Haas met conférence, het Dutch Swing College uit Den Haag,'Bob Driebeek met goochelen de band van de Marinierskapel, het Rotterdamse Studen tencabaret en het kampioen-danspaar Wim Voeten en Jeanne Asnam. Met enkele andere artisten is men nog in be spreking. Alle revenuen ook de verkoop van door Audrey Hepburn gesigneerde foto's z'ijn ten voordele van de genoemde bond die nodig middelen behoeft voor 't verwezenlijken van zijn grootse plannen. De filmactrice die in 1944 als veertienja rig meisje de strijd om Arnhem mee maakte, was dadelijk te vinden voor medewerking. De bond zit met de moeilijkheid dat de oorlogsslachtoffers, die hulpbehoevend zijn en thuis worden verpleegd in een steeds lastiger positie geraken, omdat hun ouders steeds meer op leeftijd komen en zelf verzorging behoeven. Als de oorlogs slachtoffers verwezen, zal een of andere inrichting hen moeten helpen, maar ook deze kampen met gebrek aan middelen, zodat de invaliden van gesticht naar ge sticht verhuizen. Sommigen hunner hebben een bescha digd zenuwgestel en anderen z'ijn gekluis terd aan rolstoelen. In Engeland heeft men voor hen speciale woningen zonder drempels en met schuifdeuren, maar in Nederland kent men die voorzieningen niet. De bond wil thans een model-tehuis in Doorn stichten voor de verpleging van vertig invaliden en 10 bungalows bouwen zonder drempels en met schuifdeuren. Daarvoor is reeds een terein aangekocht en men hoopt volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Op heden heeft de bond echter slechts schulden. Om zijn plannen te verwezen lijken heeft hij ongeveer anderhalf mil- lioen gulden nodig en met medewerking van Audrey Hepburn hoopt men de eerste kwart ton bijeen te krijgen. Het is daar om dat zowel voor de lunch als het diner en de modeshow entréeprijzen zijn vast gesteld, die aan de hoge kant zijn. In het jongste nummer van „Blij-dorp Geluiden", het „huisorgaan van de Rotter damse Diergaarde, wordt met trots mel ding gemaakt van een nieuwe, hoogst zeld zame aanwinst, namelijk een paar wilde paarden, zogenaamde Przewaiski's, waar van er nog minder over zijn dan Wisenten of Okapi's. De beide dieren, een circa 14 maanden oude hengst en merrie, zijn afkomstig uit de dierentuin te Praag. In ruil voor deze zeer kostbare dieren moest een groot aan tal andere waardevolle dieren, grotendeels in Blij-dorp zelf gefokt, worden afges' an, maar dat zijn ze dubbel en dwars vaard. De heer C. A. Spoelstra vertelt interes sante bijzonderheden over de prachtige en buitengewoon sierlijke Drieband-koraal visjes, die in de vrije natuur vredig samen leven met de Zeeaner .onen, welke voor andere vissen wegens de giftige net 'cellen vaak dodelijk zijn, terwijl de heer C. van Doorn enkele beweringen over de gedra gingen van de gifslangen naar het rijk der fabeltjes verwijst. Voor hun soortgenoten is de beet van gifslangen over het alge meen niet dodelijk. Slechts éénmaal heeft de reptielenverzorger van Blij-dorp gezien, dat een gewone adder een soortgenoot ver wondde. tengevolge waarvan deze stierf. De wonde werd echter toegebracht in de kop achter het oog. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in dit speciale gevai het gif direct in de hersens is gekr~en. terwijl anders gewoonlijk slechts spieren en vlees worden geraakt. Verder bevat het als steeds weer zeer lezenswaardige nummer mededelingen over de beide nieuwe netgiraffen, een arti kel over de bronst van de herten, aankon digingen van filmavonden en lezingen en tenslotte „gemengd nieuws" over de leven de haven van Blij-dorp. Ernst, de in de diergaarde geboren orang oetan, heeft de leeftijd van twee jaar bereikt en is daar mee meerderjarig geworden. Er zijn ver scheidene dieren ten geschenke ontvangen, waaronder diverse vogels en schildpadden. Er werden twee zwarte panters, een paar antilopen, ponies en diverse soorten visjes geboren. En onder de nieuwe aanwinsten bevinden zich, behalve de reeds gemelde wilde paarden en giraffen, o.a. twintig zeepaardjes diverse grote zeevissen en zeeslangen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groenten- en fruit markt in de periode van 7 t.m. 13 Oc tober het volgende mede: Bij het verloop op de veilingen zien we een beperkt aanbod en een vrjj geregel de afzet. Zowel van de zijde van het binnenland als voor export blijft er naar de diverse producten een redelijke be langstelling bestaan. Vooral de produc ten van goede kwaliteit konden zich in prijs handhaven; die van mindere kwali teit daarentegen noteerden iets lager. Bij een betrekkelijk kleine aanvoer brengt sla bevredigende prijzen op. die varieerden van 0.09— ƒ0 14 per stuk voor de a-kwaliteit Voor export werd d'it pro duct aangekocht voor Zwitserland, West- Duitsland en België, Stoofsla is behoorlijk aan de prijs bij 0.10 -j 0 19 per kg. Andijvie die in hoofdzaak voor het bin nenland is bestemd en in grotere hoeveel heden dan sla wordt aangeboden, brengt 0.070.16 per kg op. Spinazie en pos telein noteerden bij een kleine aanvoer van 0.27—0.47 per kg. Een van de producten die vrijwel vast in prijs blijven, is bloemkool. Thans zijn de prijzen als volgt; sort, a f 0.380.40, sort, b ƒ0.30—ƒ0.35, sort, c 0.13—0.21 per stuk, Van rode-, gele- en groene sa- voyekool is geen bijzondere grote aanvoer. Dientengevolge brengen deze producten de volgende gunstige prijzen op: rode kool 1823. gele savoyekool 1118 en groene savoyekool ƒ19—ƒ21 per 100 kg. Witte kool, waarvan de aanvoer iets rui mer is dan van de reeds genoemde sluit- koolsoorten, werd door diverse landen af genomen, hoewel de hoeveelheden, die naar ieder land afzonderlijk werden ge ëxporteerd slechts klein waren. De prij zen liepen van f 10—ƒ11 per 100 kg. De aanvoer van breekpeen nam iets toe, maar blijft toch ver beneden normaal. Breekpeen van soort b deed 19—21 en die van soort c 18—20 per 100 kg. En geland en West-Duitsland waren hier het meest voor geïnteresseerd. Bij een prijs van 0.140.24 per kg lag waspeen iets flauwer in de markt. Ook dit product wordt aangeboden in kleinere hoeveelhe den dan normaal in deze tijd van 't jaar het geval is. Hoewel schaars wordt op sommige veilingen nog bospeen aangebo den. waarbij prijzen van 0.120.14 per bos worden gemaakt. Vrijwel onveranderd noteren kroten hoge prijzen, te weten ƒ0.17—ƒ0.27 per kg. Evenals de aanvoer is ook de export van komkommers niet van grote betekenis meer. De aanvoer, die nog geschiedt, be staat in hoofdzaak uit kaskomkommers. De sort, a brengt 0.420.54 per stuk op. terwijl de overige sorteringen in verhou ding even hoge prijzen opbrengen. Kromme komkommers deden 0.500.64 per kg. Hoewel niet in die mate als bij kom kommers neemt ook het aanbod), van to maten af De prijzen, die zeer zeker nog niet ongunstig te noemen zijn. waren de laatste dagen iets flauwer, t.w. sort, a ƒ0.64ƒ0.95, sort, b ƒ0.60—ƒ0.80, sort, c 0.60—0.88, sort, cc 0.35—0.55. De aangevoerde uien, hoewel niet van bovenmatige kwaliteit en de prei zijn vrij vast in prijs en noteren momenteel resp. ƒ0.13—ƒ0.18 en ƒ0.15—ƒ0.26 jer kg. Het „Ballet der Lage Landen" onder ar tistieke leiding van Mascha ter Weeme zal op Vrijdagavond 22 October a.s. in de Groote Schouwburg zijn tweede openbare opvoering in dit seizoen te Rotterdam ge ven. Naast oude bekenden staan daarbij twee premières op het programma t.w. „Chag Aliana" en „Pavana Interrumpida". Medewerkenden zijn: Angila Bay ley, Mascha ter Weeme, Ine Rietstap, Andrine de Clerq, Greetje Donker, Nel ter Weeme, Else Schut, Hansje van Alphen, Mieke van de Water, Willy Vroom, Ans van Opstal. Norman McDowell, Johan Mittertreiner. Jack Carter, Alphonse Pater, Ben de Ro- chemont, Marten Molema. 18 October nm' 254 ton tarwe Ravestein; 700 ton tarwe Zutfen; 150 ton veevoeder Mep- pel* 500 ton kolen Zwijndrecht; 2 X 480 ton suiker Amsterdam; 2 X 220 ton copra liggen/ varen; 300 ton haver Maashees; 100 ton milo- eorn Beringen; 100 ton milocorn Leeuvyirden; 200 ton oud ijzer Alblasserdam; 130 ton katoen zaad Delft; 100 ton katoenzaad Zaansreek; 56 sand, hout Sassenheim. Totaal 61 reizen, 9 vlet- reizen. 19 Ocober v.m.: 400 ton mats Andel; 550 ton mals Zaanstreek; 500 ton lijnzaad liggen/varen Zaanstreek; 200 ton stukgoed Amsterdam: 150 on schilfers liggen/varen Akkrum; 480 ton sui ker Amsterdam; 500 ton suiker Roosendaal. De aanvoer van princessebonen en snij bonen is van ondergeschikte betekenis ge worden. Voor de bonen, die nog aan de markt komen en die haast uitsluitend af komstig zijn uit de kas, worden hoge prij zen besteed. Meer op de voorgrond treden nog de pronkbonen, die zowel door het binnenland als voor export worden aange kocht. Pronkbonen deden 0 42—/ 0 59 per kg. Voor spekbonen waren de gemiddelde veilingprijzen 0.60—0.85 per kg. Naar gelang de grootte deed knolselderij a 0.13—0.21 en b f 0.08 6 10 per stuk De aanvoer van spruiten neemt nog geen omvang van grote betekenis aan De priis van ongeschoonde spruiten loopt van 0 30 —ƒ0.42 per kg, terwijl aan de veiling te Barendrecht werd afgedrukt tussen 0.47- 0.62 per kg. Witlof wordt nog steeds slechts spaar zaam aangeboden. De prijzen zijn dan ook nog te zeer primeurprijzen t.w. voort sort, a 0.82—0.84 en voor sort b 0.64— 0.68 per kg. Tenslotte de laatste prijzen van fruit: Druiven per kg: alicante 0 901 05, frankenthaler 1 171.53 golden cham pion 1.071.46, gros maroc 0.79— ƒ1.09, muscaat van al. 1.301.90. Het aanbod van hard fruit neemt steeds meer toe. In verhouding is er voor export meer vaag naar peen dan naar appelen. Voor rassen van goede kwaliteit worden redelijke prijzen betaald. Voor de rassen van mindere kwaliteit was het prijspeil iets dalende. Er worden thans belangrijke hoeveelheden peren aangekocht voor op slag De prijzen zijn als volgt: appelen per kg voor kwaliteit huishoud 1: cox's orange pipin 0.38—0.50, ellison's orange 0 39- ƒ0.44 glorie van holland ƒ0.19ƒ0.21, notarisappel ƒ0.15ƒ0.19, sterappel ƒ0.19 ~J 0.30, meloenappel 0.150.17, osse- koppen ƒ0.14. Peren per kg voo kwaliteit huishoud 1: beurre clairgeau ƒ0.22—ƒ0.23, bonne louise d'avranches 0.30—0.36, confe rence 0.140.27. doyenne du cornice 0.550.65, legipont 0.22f 0.28, Zwijdrechtse wijnpeer 0.15—0.21. Aangiften van 18 October 1954 BEVALLEN: H. Komijn geb. Helders d. G. van der Giessen geb. Barendregt z. M. Das geb. Van Boven z. H. I. M. C. Kroezen geb. Terlouw z. J. M. J. Mens geb. Dries z. W. M. Rosbergen geb. Van Ommeren z. H. Hannewijk geb. Mohle z. en d. E. B. den Engelsman geb. Den Engelsman z. M. Groothuijs geb. De Jong d. M. J. Jansen geö. Graafmans d. A. J. M. Copier geb. Veldman c>. J, van der Wel geb. Hoogerwaard z. A M. Dorgelo geb. Vreeswijk d. M. van Zan ten geb. Collens d. Th. Eland geb. Westerman d. A. H. Zwaaneveldt geb. Van der Voort r.. E. Klerk geb. Kooistra z. W. Schouten geö. Van Leeuwen d. S. Niemantsverdriet gen. Van der Valk d. J. C. Dekker geb. Herfst z. J. Rijsmus geb. Stassen f. J. Peters geb. Van Roode z. W H. J. Jans engeb. Vt»n Wingerden d. M. J. Huijsmans geb, Olivier z. E. Mohr geb. Schaap z. A. T. Baarda geb. Vermeulen z. M. J. J. van Asch geö. Van der Velden d.. S. J. M. van Haaren geb. Verbeek d. J. B. B. Fok geb. Montfoort d. B. van de Vooren geb. Ernst z. G. A. M. Vermeulen geb. Van Gent d. B. Smit geb. Hameetman d. M. A. M. Hoeven geb. Van den Nieuwenhof z. E. B. Miedermooij geb. Van Oosten d. C. van Bieme geb. De Haas d. Th. P. van Berkel geb. Van Lievenoogen z J. M. Verburg geb. Dam d. C. M. Q. Cavadino geb. Van Heukelum d. M. C. Pol- lemeijer geb. Van Oort d. A. A. M. Reijnders geb. Van Heinigen d. L. Th. van der Wijn* gaart geb. Morree z. L. J. Ros geb. Smit J. van Waas geb. Kik z. W. Visser geb. Dekker z. G. A. Th. Okhuijzen geb. Stoop z. E. A. M. van den Bovenkamp geb. Etjs z Sj. Bij hold geb. Salomons d. T. van 't Hoenderdaal geb. Van den Dool z. M. A. Boelhouwer geb. Van Wijngaarden d. J Beu gelink geb. Bravenboer d. G. M. Visser geb. Bakker z. B. L. Euwe geb. Bladergroen z. OVERLEDEN: F. de Bruin, vrouw van p. Booij 77 j. M. M. Rijsterborgh, vrouw van G. Sanders 74 j. A. A. J. Akkermans zoon I mnd M. L. Kurpershoek, man van E. van Dijkhuizen 53 j. K. D. W. Boom, vrouw geh. gew. met A. J. Oldenburg 76 j. H. J. Soeting man van N. E. Hagers 79 j. A. C. Bonten, vrouw van J. A. Kooijman 76 j. D. Zwanl man van L. do Koning 70 j. G. Barendregt vrouw geh. gew. met C. de Bruin 90 3P. C Kop, man van I. C. Brasser 24 j. P. van der Schee, man van L. Struijs 75 j. N. C Mes, ongeh. vrouw 88 j. M. Akkerman, vr., geh. gew. met G. de Jong 67 J. N. W. van Aalst vr., geh. gew. met N. G. Sauvlet 77 j. C. J. Schijvenaars, man van E. Veraart 37 3. P. Barten geb. Kaasjager, zoon Cornelia, vr. van C. P. van Duijn 40 j. Donderdag 21 October: TONEEL EV MUZIEK Schouwburg, 12.45 uur: Lunchconcert Rott. Kamerorkest o. 1. v. Piet Ketting; idem, 8 uur: „Anastasia" (Theater) Luxor, 8 uur: „Be driegertjes" (ABC-cabaret) BIOSCOPEN Programma's van 15 t/m 21 October Arena: Carnival story ontoelaatbaar; Capito), Volmaakt alibi (18 j.) Cineac: The Sleeping tiger (str. volw.); Centraal: Rebecca (18 j.l; Colosseum: De Prlvé-secretaresse ia.1.1; Har monie: Ferhandel weet 't te verkopen (a.I.i; Lutusca: Als het longe koren rltpt iiintradeni: Passage (Schledaml: Monsieur Ripols. lieveling der vrouwen (strikt volw.l: Prinses: De drift in het bloed (ontoelaatbaar); Rex: De schatten tan de Sierra (14 j.l: 't Venster: Dead of nignt '18 j.)Victoria: The Sleeping tiger (str. volw.l. Het is Augustus 19^8. De grote burgerzaal van het paleis op de Dam is gehuld in een even door de maan gebroken donkere nacht. Het is 't uur in de morgen en de rust omvat ook de sterrenbeelden die op de vloer getekend staan. Er klinken wat geluiden en plotseling zweeft daar een prachtige robe de sterren beelden langs in een soepele duns. Het lijkt een prachtig spook uit een wonderlijk sprookje: Erwin Dolder, de 19-jarige Zivitserse mode-ontwerper uit zijn vreugde over het kroningsgewaad dat hij voor de nieuwe koningin van Nederland maakte. Typisch voor deze jongeman, die sinds die tijd aan vorstelijke hoven, in de Parijse wereld, in Hollywood en in Bue nos Aires als een verblindende meteoor een stuk mode-firmament in beslag nam. Wie is deze jonge man Wat is deze jongeman f Erwin Dolder is in Basel geboren in November 1929 en wilde decorateur worden met stoffen om op man nequins in etalages te draperen. Hij bezat geen enkel tekentalent en ging een cursus in zijn geboortestad volgen op een gewone vak-naaischool toen hij 15 jaar was. Toen zag hij Josephine Baker op de film en kwam het idee in hem op om voor haar een japon te creëren en „omdat ik overtuigd was dat mqn idee brillant was, probeerde ik tot haar door te dn?" gen toen ze in Zwitserland verbleef", vertelt hu. En dan voegt hij er aan toe: „Ieder jaar krijg je minder durf en toch kun je alleen door een absolute over tuigdheid van jezelf je creaties aan de vrouw bren gen" Het werd een effen zwarte creatie met lange mou wen een groot decolleté met een grandioze combina tie van een mof en een turban. Hij nam de stof mee, met het ontwerp. Dat was Zondag. Josephine zag het, voelde de stof en het resultaat was dat hij haar Woensdag de japon moest leveren. In drie nachten overdag had hü ziin lessen op school wist de toen 16-jarige het ontwerp zelf uit te voeren en ziin eerste stap in de wonderlijke wereld van de haute couture was eemaakt. Door Josephine werd hii op het toneel aan het op getogen publiek voorgesteld. Hij ging het jaar daarop naar Italië en vervolgens werd hij in '47 in Parijs door zijn „beschermvrouwe" geïntroduceerd op een gala-soirée in de Opera. Daarna behaalde hij tussen 70 concurrenten de eerste prijs op het terrein der haute couture. Hij verwierf zich cliënten in Nederland en toen kwam zijn grootste opdracht die van het kroningstoilet voor Koningin Juliana Erwin vertelt soms als een opgetogen kind: „als klein kind was ik al gek op sprookjes, op de gouden koets en op royalties en toen stond hij plotseling in die zo lang gedroomde wereld. Datzelfde jaar volgde Norman Shearer en op zijn 20ste verjaardag maakte hij het Bal des oiseaux in Parijs mee dat in het na 20 jaar- heropende Palais Rose gegeven werd. De kleurenfoto's uit zijn feërieke albums geven een flau we afschaduwing van de pracht en schittering die daar ten toon werden gespreid. Begin '50 volgde Buenos Aires nadat hq een aanbod van Hollywood voor een contract van 7 jaar had afgeslagen. „Ik voelde me te jong en ik vond het te gevaarlijk om in dat leven onder te duiken. Je wordt er als ont werper maar lui van". Door de toen in Zuid-Amerika verblijvende Prins Bernhard werd hij voorgesteld aan Eva Peron en ontwierp haar japonnen voor de hofsociety. Na Parijs en Zwitserland is hij thans sinds drie maan den in Delft woonachtig. Hij wil hier de zakelijkheid en nuchterheid opdoen, die hij nodig heeft alvorens zich definitief in Parijs te vestigen- Parijs heeft iets wat geen enkele stad heeft. De japon die uit Parijs komt is dezelfde japon waarvan het jonge meisje droomde toen ze al in haar romans las dat de Engelse lady eindelijk de japon uit Parijs had aangekregen. Daarom heb je als ontwerper Pa rijs nodig. Ik wil de stekels met tegen me hebben", zegt hij heel eerlijk. Die zakelijkheid wil hu zich verwerven om met in het dwarrelende bestaan onder te gaan. „Ik wil met gedwarreld worden". Dolder wil geen m°de creëren, hij wil de mens kle den Hü gaat in zijn ontwerpen van die ene mens uit die 'hij op dat ogenblik wil kleden. Hij wil dat groqts doen, met echte onvervalste sieraden, (vooral parels hebben zijn voorkeur) met kostbaar bont. met een koninklijke diadeem of halsketting. Hij werkt dan ook practisch zonder mannequins. In Parijs wil hij een show geven van 21 japonnen, gedragen door actrices, die slechts een avond in deze kleren zullen rondlopen. Dat zal zijn visitekaartje worden. Deze kunstenaar van de stof paart temperament aan hart en ziel, het laatste heeft hij van zijn vader die Zwitser is het eerste van zijn moeder, die Fran- Caise is- „Ik heb geen last van bescheidenheid", zegt hij. En toch gaat er niets van pose van hem uit. In zijn spontaneïteit zit een grote dosis ontwapenende in nemendheid. Uit zijn woorden klinkt een grote ver wondering over datgene wat hij gepresteerd heeft en nog presteert Dolder spreekt haast vlekkeloos Ne derlands en dat hü geen Duitser van afkomst is, blijkt wel uit het volmaakt Nederlands uitgespro ken „Scheveningse schapenscheerder" Toen hii naar Zuid-Amerika trok heeft h|j zich eerst een vloeiende uitspraak van het Spaans eigen gemaakt. Hij liep eens met een grande dame uit Buenos Aires in een van de zalen waarin de beau monde zich r.n graag vertoonde, toen hii achter zieh iemand in het Nederlands enkele schampere opmerkingen hoorde maken over de kwaliteit van de parels die deze 60- iarige dame droeg en over dat rare ventje dat hij haar liep Hü liep zich op te winden en na aan ziin dame verlof te hebben gevraagd draalde hii zich plotseling om en zei tot de onthutste Nederlander: „de juwelen zün echt en verder is het pure liefde".' Deze eenvoudige jongeman is een en al geest en be zit een sprankelend uitbeeldend vermogen Hii ont werpt de verrukkelÜkste japonnen en loopt zelf rond in een regenjas zonder lusje en met een kleur die in de richting van de stomerji wijst. „Ik moet 'm nog steeds wegbrengen", zegt hü toch wel iets veront schuldigend......

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2