DE GENERAAL HAD GEEN ILLUSIES MEER PARIJS IN ROTTERDAM Chefarine .4 SKETCH Staatsiebezoek van de Keizer van Ethiopië De „Comet I" was „vermoeid" Mensen die de oorlog achterliet (2) In Hellbronn" wacht men gelaten nog slechts op de dood Wees toch veeleisend! 35? SA sr-jyew-jy In Amsterdam Enquête onder alleenstaande vrouwen Gloeilampjes Brandend heimwee Serge Lif ar met het ballet der Parijse Opera Reclame op lorries „Een uur voor een toekomst" Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! De Mau Mau is nog niet vernietigd Zeven ambassadeurs lopen van tafel weg 3 t/m 6 November: Noorwegen en Duits- lands herbewapening Om woningbehoefte en woonwensen te peilen Consumptie-luchtbrug Schiphol-Londen PAGINA 5 WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 r-e ,karnUt\r ddèeGro?eStlJgevondd0e°n w^rdem Geen risico's" Difficult Cases! Zij vluchtten voor het monster van het communisme, dat mèt de Stalin-tanks naar het Westen kwam, en hun vlucht naar de vrij heid eindigde in een oud en grauw gebouw in Salzburg: de vrije we reld weet met hen geen raad. Wat kan de vrije wereld beginnen met een voormalig Russisch generaal, die over Sint Petersburg spreekt alsof Sint Petersburg nog altijd Sint Petersburg ware en die onder hand te oud geworden is om, ge huld in een overdreven Kozakken- uniform, als portier voor 'n nacht kroeg te fungeren? Wat moet de vrije wereld met het echtpaar Ste fan en Elisabeth Andrusiewicz, dat in een stille sombere kamer van het Altersheim „Hellbronn" zwijgend slechts te treuren zit om het ver lies van twee zonen, die destijds in Joego-Slavië in Russische handen vielen en over wier lot men daarna niets meer vernomen heeft? ÉMifM Het gebed van een hopeloze „Voor ons", zei de generaal, „is er geen redding meer. Doch er zijn tienduizenden jongeren onder de vluchtelingen in Oostenrijk die wèl nog gered zouden kunnen wor den, als men hen maar helpen wilde". „In Nederland", zei de verslag gever, „gaat men de vluchtelingen helpen. Met geld, met véél geld! Ook de „Difficult Cases". Een uur werk voor een toekomst. Héél een volk De generaal antwoordde niet. Hij opende slechts de deur van de ka pel. Daar knielde hij, het smalle, grijze hoofd gebogen, voor de ikoon van St Nicolas VERBLUFFENDE DISCIPLINE „Ritmeester'.'-kwestie in hoger beroep Men wacht de dood. Ondanks twee jaar strijd Incident in Moskou SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN APART VAN SMAAK Passagiers binnen een seconde naar buiten geslingerd W Werkgevers moeten meehelpen Rotterdam Eindhoven (Door MARTIN W. DVYZINGS) (uoor -ia SALZBURG, October. In „Hellbronn" woonde de generaal. Men heette het een „Altersheim een oude, verveloze kazerne, waarin nog slechts een marmeren gedenkplaat in de hol-echoënde hall aan de glorie volle da "en van Franz-Joseph en de keizerlijke Armee herinnerde, doch in Salzburg was het beter bekend als het „Huis der Stille Drama's". In dat grote, grauwe huis woonde de generaal. Zijn naam was Bons Gontarew en als men hem vroeg hoe oud hij wel wa«, dan antwoordde hij met een vage glimlach: „Ich habe verschiedene Leben gelebtdoch als men twintig minuten met hem sprak, ervoer men, dat hij met zijn oude, gebrekkige hart nog altijd in Sint Petersburg leefde. Daar had hij zijn militaire carrière gemaakt. Hij zat in de generale staf, toen het rijk der tzaren in een bloedbad verging, hij vocht vervolgens onder Wrangel in de Krim, en van dat ogenblik at is generaal Boris Gontarew een vluchteling gebleven. Hij vluchtte naar Joego-Slavië, de generaal. Daar werd hij in 1920 leraar aan een staatsgyinnasium in De generaal had geen illusies meer. Achter de grauwe muren van het „Al- tersheim" Hellbronn sleet hij zijn laat ste dagen in een droomwereld en achter elke droom herkende men het silhouet van het oude Sint Petersburg. Er was een conversatiezaal in de oude kazerne. Ei stond daar een kast vol stuk gelezen Rus sische literatuur van vóór de tijd ae bolsjewiki; en iedere ponderdagavond om acht uur verzamelde de generaa^daai zijn landgenoten uit hc - t mcn hieW hij «uw.-. .3'etjmg ,g heHnnenng en het is zaak, deze herm ans zorgvuldig te bewaren!", zei de generaal, en hij voerde de bezoeker naar de Russische-Orthodoxe kapel, waar teder een lichtje gloeide voor een ikoon met de beeltenis van de H. Ni colas. Men vierde die week JUpnel 5;b van het Heilig Kruis, en de «eneraat vertelde in keurige droge volzinnen de vreemdeling de oude Ieg®, or ózaar' Constantijn de Grote 8C „„-„hikte u:: en terwijl hij vertelde ^ch^kte hd Tn Charkow'ën St Petersburg", zei hij tra a g e ndr ome r i gdaar versierden wij traag en oromeiig. Kruisweek onze gedurende de ^^eTiZee". Achter zijn kerken met een na al die vgle ^a_ woorden proefde brandend, wat bitter ren, nog altijd een heimwee Belgrado, daar ook ontving hij in 1928 de laatste brief van zijn bloedverwanten in Rusland. Vier-en- twintig jaar lang doceerde een voormalig lid van de Russische generale staf in Belgrado aan een staats gyinnasium, toen sloeg, mèt Tito, de rode vloedgolf verder naar het Westen en dreef zij een oude, afge leefde en teleurgestelde man opnieuw voor zich uit. Zo, in de stroom der tienduizenden vluchtelingen, arriveerde de generaal tien jaar geleden in Oostenrijk. Zeventig was hij toen en zijn rug stond krom van de rheumatiek, en zijn smalle witte handen beefden bij elk gebaar dat zij maken moesten, en iemand die temidden van de chaos uit naam der verenigde demo cratieën de vluchtelingen registreerde, zette achter de naam van de generaal twee simpele, dodelijke letters D.C. De letters kwamen achter de namen van tweehonderdduizend andere vluchtelingen die nu, in Oostenrijkse vluchtelingenkampen, de vrije wereld waareen zij vluchtten nog steeds om een toekomst smeken. De letters hebben onderhand een beruchte klank. Zij staan voor „Diffecult Cases", mensen zonder toekomst De vrije wereld, zegt men, heeft haar best gedaan. Amerika Canada Brazilië, Australië en Zuid-Afnka stelden hun grenzen open voor de vluchtelingen die, SJ kansen en zonder toekomst, in SKsamendromden. Doch men Oostenrijk same risico,s Een nieuwe toe. nam daarbij gee oor wat arbeids- komst slechts in rui1 viekje op de kracht.en zo me:n, htertje ontdekt, long van Uw jongste do achter te zo dient gij het in Oostenr' 2o laten als gij nog emigrere „-heiden gij van Uw dochtertje niet scheiden wilt, zo spijt het de_ enJIgra* -y u niet ten bijzonder, doch dan kunnen gebruiken. Er loopt een jonge Hongaar r°", ond Altersheim „Hellbronn en hij onderv VÓ.V. Y.V recht op een toekomst hebben. En voor hen bid ik iedere dag In een Altersheim zoals dat van Hell bronn verzamelt men de afgeschrevenen. Gij vindt er twee pages van het voorma lige Czaristische hof, gij vindt er een donkere, zwijgzame Montenegrijn die des tijds zitting had in het Joego-Slavisch parlement, gij vindt er een voormalig groot-industrieel uit de Oekraine, gij vindt er bittere armoede doch óók nog iets van hoofse sfeer. Men behandelt de generaal in Hellbronn als ware met het Russische keizerrijk niet ook de wijsheid welke hij destijds opdeed aan de Militaire Academie van St Petersburg al lang en breed verjaard. Men debatteert met de Montenegrijn als ware hij geen verlaten en vergeten man doch nog steeds een vooraanstaand politicus. Dat verzoende de generaal met deze, zijn laatste dagen. Het verzoende hem met de armoede en met het heimwee dat bitter knagen bleef. Zondag 31 October a.s. viert broeder Cornells (de Wit) in St Louis te Ouden bosch zijn 75-jarig kloosterfeest. De jubi laris is thans 92 laar oud. Hij is vooral bekend om zijn onverdroten acties voor de missie. Bij St Louis was hij koster en gas- tenmeester. Om luister bij te zetten aan de herdenking van hef zestig jarig bestaan der Alliance Frangaise te Rotterdam heeft het bestuur dezer ver eniging het balletfenomeen Serge Lifar met een klein corps de ballet van de Parijse Opera naar de Maasstad ge haaid. Serge Ltfar, een naam met een bijna legendarische klank. Reeds in 1923 danste hij als zeer jeugdige solist bij Diaghilev en na diens dood in 1929 begon Lifar een grote carrière als balletmeester der Parijse Opera en als schrij ver van een aar.tal toonaan gevende boeken over ballet kunst. De Rotterdamse balletlief hebbers zullen de Alliance Frangaise zeker dankbaar zijn, dat zij het befaamde Corps de ballet uit de schooi van Lifar in de Roterdamsche Schouwburg heeft doen op treden. Buiten de gigantische verhoudingen van de Parijse Opera-zaal wekken de pres taties van deze balletgroep misschien nog meer bewon dering dan zij in eigen om geving doen. De discipline en het technisch meesterschap springen aanstonds in het oog. Daarin herkent men de grote leider die Serge Lifar nog altijd Is. waarin een danseres van Degas en een i- parkbeeld tussen twee rondes van de Verleden jaar moest de firma Van Schuppen uit Veenendaal ingevolge een uitspraak van de Hoge Raad een reclame voor de Ritmeester sigaren verwijderen, die voorkwam op borden in een weiland langs de oprit van de rijksweg bij Vee nendaal. Dit vanwege de schoonheidsver ordening van de provincie Utrecht, waar in bepaald wordt, dat verboden is „het aanwenden van onroerend goed" voor re clame, die van de openbare weg af zicht baar is. In Mei van dit jaar heeft de firma de zelfde reclame geplaatst, bestaande uit een zestal 4,5 m. hoge borden, op -een 41 m. lange stellage op lorries in hetzelfde wei land. Daarop volgde een veroordeling van de sigarenfabrikant en van de eigenaar van het weiland, ieder tot elf gulden boete of een dag hechtenis. In hoger beroep diende gisteren deze zaak voor de Utrechtse rechtbank. De officier van Justitie, die de tenlasteleg ging bewezen achtte, omdat het weiland onroerend goed is, vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr W. H. J. Derks uit Utrecht, meende, dat zijn clienten niet in overtreding zijn, ometat de reclame nu op lorries, dus op roerend goed staat. De firma Van Schuppen heeft hierin het voorbeeld gevolgd van de kistenfabriek De Phoenix te Halfweg, die ook haar eerst vaste reclame op lorries heeft gezet en daarna is vrijgesproken. De uitspraak in deze principiële zaak valt op 2 November. Verlaten en vergeten muren van een Oostenrijks aan den lijve.'dat de vrije wereld neiging had, medelijden en hulp slee "s te schenken in ruil voor arbeidskracm. Hi) behoorde tot het leger der in Oostenryk samendrommende vluchtelin gen, de jongs Hongaar, en er kwam een Ruim 216.000 vluchtelingen le ven nog in Oostenrijkse vluchte lingenkampen of in hutten, m ders en zolderkamers. De afde- ling „12 U" van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse za ken heeft hen in een kaartsys teem: 177.000 vluchtelingen uit het gebied der voormalige Hongaars- Oostenrijkse monarchie, 787 Bulga ren, 22.26 Tsjechen, 1243 Roemenen, l-f'Si Russen, 2349 Oekrainers, 11.958 Joego-Slaven. Zij vertegen woordigen 216.000 drama's, doch voor velen van hen is er nog red ding, zo de vrije wereld hen hel pen wil. Met enorme hoeveelheden geld. Opdat de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen in samen werking met de Oostenrykse re dering en een aantal internatio nale charitatieve instanties, voor tienduizenden onder hen althans de basis voor een nieuwe toekomst eggen kan. Nederland heeft bij deze reddingsactie het initiatie genomen. Het Nederlandse be drijfsleven staat ^reei om met één uur loon een enorm bedrag j elkaar te brengen voor het comité Vluchtelingenhulp 1954. Doch oo op andere wijze helpt men net co mité. Op giro 5100 van het Comité noteerde men op 19 October reeds een bedrag van 283.000; de oogst van één dag bedroeg, verdeeld over duizenden giro-strookjes, meer dan 51.000. dag dat hy, met eindelijk dat visum in z.ijn hand, aan boord van een emigran tenschip stapte dat hem naar Canada en een nieuwe toekomst brengen zou. Zijn toekomst duurde precies drie maanden. Toen overkwam hem een ongeval en na dat men ontdekt had, dat de jonge Hon gaar als gevolg van dit ongeval voor de rest van zyn leven voor meer dan vijftig procent (geestelijk) invalide zou biyven, zette men hem op de eerstvolgende boot richting Europa. De Hongaar loopt nu rond in het Altersheim Hellbronn. Dag in da" uit op de grens van waanzin. Op de dagen, dat hij helder is van geest, zegt hli alleen maar bittere dingen. Aan het adres van de vrije wereld.... Er heerst wel sfeer in Hellbronn en deze sfeer is niet zo donker en drukkend als die in de rest der Oostenrijkse vluch- telingen^Lager. Drie-kwart van de bewo ners van Hellbronn heeft met het leven en de toekomst reeds afgedaan. Het wac op de dood, het weert zich niet meer tegen het noodlot. In de leeszaal van het Altersheim vindt men madame tiona Scelpin, een oude Bulgaarse dame. zuj verkeerde vroeger aan het Hongaarse hoi en nog steeds bedient zij zich bij voor- keur van een zorgvuldig soort van Frans en in de leeszaal leest zij, haar oude ogen assisterend met een goud-gerande lorg net. dag in dag uit „Le Monde".... een exemplaar dat vijf jaar geleden in Hell bronn verdwaald raakte en dat, aan flar den gelezen, nu door madame Scelpin zorgvuldig wordt bewaard. Het exem plaar van „Le Monde" is vijf volle jaren oud: de eerste H-bom moest op dat mo ment nog exploderen, en in het Kremlin regeerden ^tannen ®na nog met vaste hand, en in het Witte Huis in Washington woonde Harry h™, en in Indo-China koesterden de Fransen nog steeds hoop op een overwinning. Doch voor madame achter de grauwe vluchtelingenkamp Scelpin is de wereldgeschiedenis bij die vijf jaar oude „Monde" blijven steken. Haar man bevindt zich in een Bulgaarse gevangenis. Zij weet niet of hij nog in leven is. Haar twee zoons zijn door de communisten vermoord. Zij weet niet waar men hen begraven heeft. „Men moet", zegt madame Scelpin, „zijn leed geduldig dragen. Ik hoop, in de winter die nu komen gaat, te mogen sterven. Maar er zijn anderen onder ons die nog Advertentie Aan verbetering der middelen tot be strijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt! In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid delen talen. Zij heelt millioenen mensen in de gehele wereld al baai gebracht en doet werkelijk wonderenI ,t ooei wefMfiyn wonoeren f Techniek is voor dit watervlugge moeiteloze bewegen overigens een te zwaar aan de aarde gebonden woord. Een Liane Dayde, de sterdanseres uit het openingsnummer Suite romantique op muziek van Ghopin, heeft de techniek zozeer overwonnen, dat zij er ais het ware mee spelen kon. Haar dansen is een veder licht bezield rhythme. Ook haar partner Michel Renault liet dansen van grote allure zien, al bleef in dit eerste optreden zün aandeel op bescheiden niveau. Als tweede nummer volgde „Prelude l'apres-midi d'un faune", een der klassieke balletten uit de Diaghilev-tijd Toen danste Nijinski de faun. Lifar heeft Nijinski's techniek gevolgd en zo had men bij deze vertoning het gevoel na 25 jaar zich een brok Diaghiiev-traditie in Rotterdam te zien herhalen. Voortreffelijk was Lifar in deze solo. De harde, hoekige bewegingen van de faun op zijn voetstuk waren van een beheerste dynamiek, die men zich niet sterker of fascinerender kan denken. Overigens bleek reeds hier, dat de jaren niet straffe loos aan Serge Lifar voorbü zün gegaan Dat is ook onmogelijk en niemand zal dan ook verwacht hebben, dat Lifar in de klassieke dansfiguren de virtUfisiteit van een ieune premier is blijven behouden. Wat hij evenwel in Debussy's Prelude en later in het slot van Romeo en Juliet vertoonde aan ..danse animée" (om een term van hemzelf te gebruiker) was vol doende om dit optreden in de herinnering te bewaren, Voor de rest bewondert men Lifar dan vooral als de kundige choreograaf, onuit puttelijk in het vinden van figuren en bewegingen voor iedere danser afzonder lijk en ais de balletmeester die zijn homo gene groep tot zulk een verbazend hoog peil heeft weten te brengen. N'na Vyroubova noemden wij nog niet. Zij was virtuoos in „La mor' du cygne' in een choreografie die van bet technisch raffinement het uiterste vroeg. Liane Davde en Michel Renault dansten nog de veelal speelse duo „Entre deux rondes". Serge Lifar Fraaie bouquetten voor de ballerina's en een allerhartelijkst applaus voor Lifar en zijn hele ensemble besloten de avond, die begonnen was met het spelen der volks liederen De voorzitter van de Alliance Frangaise te Rotterdam, de heer SjoUema, had voor de aanvang een kort wordt gesproken, waarin hij de zestig-jarige historie van de vooral op cultureel gebied zo uiterst actieve vereniging schetste. Jc nachtwaker hun fantasie in beweging en rhythme botvieren. Tot besluit het hele gezelschap in „Suite en blanc" op de zeer interessante ballet muziek van Lalo, die voor het goed bege leidend R.Ph.O. onder leiding van Eduard Flipse een hoogtepunt werd. Maar niet minder voor Liane Dayde en Michel Renault, die beide voor efn bijzonder knappe solo een open doekje kregen. „Het is niet waarschijniyk, dat er spoe dig een einde zal komen aan de strijd tegen de Mau Mau in Kenya. De huidig* toestand rechtvaardigt échter een voor zichtig optimisme", aldus de al met al weinig bemoedigende verklaring in een rapport van (]e vier man sterke „oorlog»- raad", die de stryd tegen de rebellen leidt. Het rapport verstrekt interessante ge gevens over deze hardnekkige haard van verzet in Oost-Afrika In de twee jaar van strijd tegen -!• Mau Mau zijn 6.741 terroristen gedood. 753 gewond en gevangen genomen en 12.100 aangehouden voor ondervraging. De Britse veiligheidsstrijdkrach'en (politie en militairen) daartegenover tel den in die periode 479 doden en 430 ge wonden Voorts doodden de rebellen 1.2)2 loyale Afrikanen en verwondden er 739. De strijd tegen de Mau Hau verslind' geweldige bedragen, n.i. een maandeiykse uitgave van ruim 10 millioen gulden. Tot eind Juni j.l. had deze strijd reeds 148 millioen gulden gekost terwijl men ver wacht dat dit bedrag aan het einde van dit jaar nog met 84 millioen gulden zal zijn gestegen. De Mau Mau-leden komen uit de stam men der Kikoejoe's, Emboe's en Meroe die samen anderhalf millioen van de ruim vijf millioen inwoners van Kenya om vatten. 6.000 leden /an deze drie stammen bevinden zich thans in hechtenis, ver dacht van deelneming aan het optreden der Mau Mau. Er worden werkkampen gebouwd, om nog 13.000 verdachte Af tl kanen in onder te brengen. Zeven Westelijke ambassadeurs, o.w. de Britse de Amerikaanse, de Franse en de Nederlandse (jhr mr Teixcira de Matlos), hebben Dinsdagavond een diner, dat in Moskou werd gegeven door de Birmaan- se ambassadeur, Maung Ohn, verlaten, toen bleek, dat zij met de communistisch- Chinese en de Oostduitse ambassadeurs aan één tafel moesten zitten. Naar verluidt bemerkten de Westelijke ambassadeurs pas na aankomst m bet Sovjetskaja-Hotel, waar het diner werd gegeven, dat zij de Chinese en de Oost- duitse ambassadeurs als tafelgenoten had den. Eregast van dit diner was de Russische minister van buitenlandse zaken Molotof. De zeven weggelopen ambassadeurs hebben zich gehaast Molotof pet brief te verzekeren, dat hun houding niet hem gold, maar dat zij wel tot hun stap ge dwongen waren omdat hun regeringen de Chinese en de Oostduitse regeringen met erkenden. (Van onze correspondent). Op de Maas bij de ingang van de haven te Maasbtacht is de 30-jarige mevr. P. van Z.-A. van de „Geertruida" over boord gevallen en verdronken. De schipper, die zijn vrouw nasprong, trachtte tevergeefs zijn echtgenote te redden; hij verdronk zelf bijna. Het stoffelijke overschot is door de rivierpolitie opgehaald. 10 «tukt 40 ct. 20 stuks 80 ct. 50»fukif 2.-. 20 «tuks corktfppad 10 et. Het programma voor hef staatsiebe zoek van de Keizer van Ethiopië aan H.M de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden is als volgt vastgesteld. Op Woensdag 3 November komt de Keizer per nachttrein uit Parijs om 10.00 uur op het Centraal Station te Amsterdam aan. Vandaar wordt naar het paleis op de Dam gereden. Om 11 uur zal de Keizer een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam. Na het noenmaal ten paleize wordt om 15 uur een bezoek gebracht TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20TABLETTEN 85 cl Dinsdag is in Londen het openbaar oa- uinsaag is in d oorzaken var, derzoek begonnen naa Qe HavillanJ e ongelukken die met uigen mgt gtraaU „Cornet I yerkeersv in januar motoren zijn gebeurd dij 11 Z.1JU S - jb en bij Napels m Pn tto'rney-general. Sir Lionel Heald, ue ongeluk u" heeft medegedeeld, dat het ongeluk Elba te wijten moet zyn vermoeidheid" van het dedéfe°mmetaal-vermoeMheid romp van treden van bu geweest aan "metaal van de Door het op- dat de bestaande „Comet I" toestellen, die n°g steeds op de grond worden gehou den. nooit meer in de lucht zullen komen omdat het gewicht dat bij de voorgesteld* verbeteringen aan het gewicht van het vliegtuig in zijn huidige vorm zou moeten worden toegevoegd, een dusdanige toe neming van het totaal gewicht zou vor- jit?-- het m|tii& rendement aanzienlijk gennger zou zijn dan thans. proeven te moeten concl nidat d de tijd van een derde sec0 ht VA breuk optrad, door de ten op de buitenlucht in de cabine heersend grotere druk naar buiten geblazen. Men zal zich herinneren, dat de '°en- malige Britse minister van bevoorrading Duncan Sandys, aan de vooravond van de luchtvaartbeurs op Farnborough, be gin September jl., mededeelde, dat de uit gebreide proeven, die men na de onge lukken met de „Comet I" te Farnborough had gedaan, he't noodzakelijk hebben ga maakt structurele veranderingen in de bestaande „Cornet I" toestellen aan te brengen. Het Franse persbureau A.F.P berizh' nog nader, dat het niet waarschijnlijk is, Bij het debat over buitenlandse zaken in iet Noorse parlement hebben Zaterdag de neeste sprekers met uitzondering van de communisten - hun goedkeuring ge hecht aan de verklaring van de minister van buitenlandse zaken volgens welke Noorwegen het voorstel om West-Duits land uit te nodigen tol de NATO toe te treden dient te steunen. Een communistische motie, waarin het parlement werd verzocht herbewapening van West-Duitsland of NATO-lidmaat- schap van West-Duitsland niet goed te keuren, werd verworpen met slechts de drie communistische stemmen voor. Een aantal sprekers verklaarde, dat Noorwegen niet dien/.e toe te treden tot het pact van Brussel De regering ver klaarde. dat deze kwestie nog zorgvuldig moet worden onderzocht en dat nog geen besluit op dit punt is genomen. Om de omvang van de woningbehoefte en woonwensen van de alleenwonende en werkende vrouwen tussen de 25 en 65 jaar in Amsterdam te peilen zal de hoofdstede lijke sub-commissie „Bevordering Woon gelegenheid Alleenstaanden" waarin prae- tisch alle vrouwenorganisaties zitting hebben, een enquête houden. De bedoeling is tevens materiaal te verzamelen omtrent de wijze waarop de alleenstaande vrouw in Nederland zijn er 368 800 volgens de volkstelling van 1947, van wie 45 200 al- leenwonenden. 32 000 met samenwoning en 63 800 kamerbewoonsters - is gehuis vest teneinde te kunnen aantonen hoe urgent dit probleem Is. Daarnaast hoopt men inzicht te verkrijgen in enkele sociale verschijnselen betreffende genoemde cate gorie vrouwen, welke verschijnselen sa menhangen met de huisvesting. Hoewel de overheid er van overtuigd is, dat elke groep van de bevolking recht heeft op een behoorlijke huisvesting wordt er onder de drang van de omstandigheden nog steeds onderscheid gemaakt bij de wo ningtoewijzing voor gezinnen en de al leenstaanden. waarbij de eerste altijd voor gaan. In principe is de woningbouw voor alleen staanden gelijkgesteld nu voor hen ook premiebouw mogeiyk is maar deze papie ren maatregel, aldus de subcommissie kar eerst worden gerealiseerd, wanneer men over feitenmateriaal beschikt Vandaar dat de gemeentelijke overheid deze enquête van harte ondersteunt. In Amsterdam zijn 90.000 werkendt vrouwen en meisjes, van wie 70 000 onge huwd. Van deze laatste groep zijn er 30 000 'uder dan 25 jaar. Om haar gaat 't dus 'ereerst w°rden 750 werkgevers optrok ken in de verspreiding van de omvangrijke aan het Amsterdamse stadhuis. Een korte rondrit, door de stad volgt, waarna om 16 uur het Koninklijk Instituut voor de Tro pen zal worden bezocht. Te 19.30 uur ont vangt de Keizer ten paleize het corps diplomatique. Daarna is in het paleis de avonddis. De volgende morgen, Donderdag 4 November, vertrekt de Keizer om 9 uur per auto van bet paleis voor een bezoek aan de scheepswerf L. Smit en Zn te Kin derdijk, waar de Keizer een der vier voot Ethiopië in aanbouw zijnde sleepboten 'e water zal laten. Vandaar vertrekt men om 11.30 uur naar de Waalhaven te Rotterdam Om 12 uur embarkeert het hoge gezelschao bij de Rotterdamse Droogdok Mij op de „Piet Hein". Na een boottocht van plm drie kwartier zal men aan de Maashaven debarkeren. In het Beursgebouw zal hei noenmaal worden gebruikt, dat wordt aan geboden door het Afrika-Instituut. In de loop van dé middag vertrekt het hoge ge zelschap naar Delft, waar een bezoek wordt gebracht aan het waterloopkundig laboratorium. Vandaar gaat de tocht naar Den Haag, waar om plm. 17.15 uur een ontvangst door het gemeentebestuur in hei oude stadhuis zal plaats vinden. Te 19.30 uur zal de Keizer in Hotel des Indes aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins en een aantal autoriteiten met hun dames een diner aanbieden. Om 22 uur reeipieert de ministerraad in de Ridderzaal. Daarna wordt terug gereden naar Amsterdam- Het programma voor Vrijdag 5 Nov. vangt aan met een bezoek aan Werkspoor. Te 1 uur vertrek van het Centraal Station per trein naar Eindhoven voor een be zoek aan de Philips-fabrieken en de DAF- fabrieken. 's Middags keert de keizer per trein van Geldrop naar Amsterdam te rug. Ten besluite van deze dag zal, na de pauze, een deel van de voorstelling van de Opera „Tannhëuser" in de Amster damse Stadsschouwburg worden bijge woond. Op Zaterdag 6 November te 9.30 uur brengt de Keizer een bezoek aan lucht haven Schiphol. K.L.M. en de Fokker fabrieken. Te 12.15 uur officiële afscheid op het Centraal Station. Hiermede is het staatsiebezoek ten einde. De Keizer vertrekt met de Koningin en de Prins naar Baarn en zal in het paleis Soestdyk het noenmaal gebruiken. In de lucht worden vervoerd. Doch ook eer loop van de mjddag gaat de Keizer naar lading geestrijk vocht ging gisteren „de de Hoge Veluwe". waar hii ook de Zon- ênquêteformulieren. Van hen wordt ge vraagd een contactpersoon aan te wijzen, die in overleg met, subcommissie de formulieren aan de betrokken vrouwen zal Uitreiken. Voorts worden de vrouwenorga nisaties ingeschakeld en wie dan nog niet bereikt is. kan na 1 November een formu lier aanvragen op Postbus 3060 te Amster dam. Een kleine proefenqnête heeft reeds uit gewezen dat alleenstaande vrouwen In de hoofdstad haar noden en wensen zeer goed weten te formuleren. Uit de antwoorden op de 10.000 formulieren, die nu als begin in zee zullen gaan, verwacht men de be hoefte aan nieuwbouw voor deze vrouwen te kunnen bepleiten. De subcommissie meent, dat de oplossing van dit probleem mede te vinden is door het bouwen van practische. kleine woongelegenheden eenvoudig van opzet en accommodatie welke geschikt ziin voor bewoning door één persoon. De enquête zal bewijzen of zij juist gezien heeft Want het gaat ten slotte om de juiste vorm te geven aan de bevrediging van de woningbehoefte. De grote havenstaking in Londen heef! een opleving van het luchtvrachtvervoer van Schiphol naar de Britse hoofdstad tot gevolg gehad. Weliswaar niet zo groot au verwacht werd, maar toch is bij de K.L M alleen al volgens een schatting het vracht vervoer met 25 pet toegenomen. Ook de chartermaatschappijen hebben het extra druk. Het zijn vooral de aan be derf onderhevige consumptiegoederen, me' name zuivelproducten, die nu door i- ook 'ucht in". Luchtvervoer is echter zeer kostbaai Scheepsvracht bedraagt gemiddeld 5 een' per kilo en luchtvracht het achtvoudige de „Hoge Veluwe", waar hij ook de Zon dag onofficieel zal verblijven. Maandagmorgen 8 November vertrekt de Keizer per trein uit Arnhem naar Bonn. Hoedekenskerke De plannen voor het nieuwe raadhuis zijn door Ged. Staten goedgekeurd, be gin November is de aar besteding. En dan hoopt iedereen in Hoedekenskerke en doen dit vooral de burgemeester en rijn ambtenaren, dat er niet te veel vriesverlet zal zijn in deze winter en dat het raadhuis met zyn zes kamers spoedig in gebruik kan komen. Want tot dan toe zullen de burgemeester en zijn Vijf gemeente-ambtenaren moeten zetelen in een kamer op de eerste ver dieping van het dorpslogement: de bur gemeester deelt deze ruimte met de ge meente-ontvanger, de gemeente-secre taris en twee gemeente-ambtenaren. Wanneer de secretaris iets uit het ar chief wil nemen, moet de gemeente-ont vanger ruimte maken. Een nauw trapje leidt naar deze secretarie in de hanebal- ken en hoe gevaarlijk het trapje is, heeft een ambtenaar van het hoofdbe stuur van P.T.T. al eens ondervonden: die gleed er namelijk af en moest daar na een week in het ziekenhuis in Goes verblijven. Culemborg Veehouders in ep om deze plaats heb ben zoals dat ook overal elders in het land gebeurt de gewoonte om 's mor gens en 's avonds de gevulde melkbus sen langs de weg te plaatsen, waarna de melkauto ze ophaalt. Het viel een melk rijder op dat bij een boer de bussen op een andere plaats stonden dan gewoon lijk. Hij keek eens in de bussen en zag tot zijn verbazing dat ze geen volle melk bevatten met een stevige roomrand, maar slootwater en een laag eenden kroos. De veehouder, die gewaarschuwd werd stond vreemd te kijken naar deze slootwater-melk en toen iets later een andere boer ontdekte dat hij zijn melk emmers miste, was het duidelpk, dat de dieven deze emmers hadden gebruikt om de gekaapte melk te vervoeren. Bij een andere veehouder hadden de dieven alleen de room zeer deskundig van de melk geschept. Frankfort Twee Oostenrijkse motorrijders arri veerden hier na een trip van ruim 45.000 kilometer. Hun weg had hen gevoerd door twintig landen waaronder het Mid den-Oosten, Pakistan, India, Ceylon, Malakka, Formosa. Japan, Korea, de Verenigde Staten, Canada en Engeland. Ze zyn nu op weg naar huis. in Wenen, dat ze het vorige jaar in April verlieten. U annheim Nu was het eens niet de scheidsrech- er. die de klappen kreeg, maai hy was ie man die de klappen uitdeelde. Twee riftallen speelden een opgewekte wed- •trijd. al stond dan de ene club met 4-0 ichter. Een dame langs de lijn maakte neens een opmerking tegen de scheids, •echter, deze nam dit niet en gaf d« iame een fikse oorvijg. Prompt verliet zen der elftallen het veld; het was na melijk de vrouw van de doelman van deze club. die de scheidsrechterlijke tuchtiging in ontvangst had moeten ne men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5