VOLLEDIG ACCOORD OVER .WESTEUROPESE UNIE Mendès-France bleek vatbaar voor compromis Verzoek van N.S. tot verhoging door Ministerraad behandeld r Inpoldering der Waddenzee: kwestie van generaties Bodem kan vruchtbare opleveren ^roud Twee journalisten speelden voor ,;Marsbewoners" Al was de Sovjet-groep tegen Assemblee der V.N. keurt hulp program voor vluchtelingen goed Kerkelijke en particuliere zorg primair Indonesia Raya" handhaaft eisen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Staatslieden van Europa vinden nu elkander vlotter Ook de moeilijkste hindernisvlot genomen 357.000 Wadden-conferentie op Ameland Vrijdag 22 October 1954 Hoe zit dat met de zaak-Petersen? Spoortarieven omhoog Lang zal hij levenl Voor vluchtelingenhulp Met bengaals vuur en „schotel-achtige" auto Binnen vijf jaar een dak voor alle ontheemden Gevolgen van orkaan in Canada Bij maatschappelijke zorg Eindrapport Staatscommissie vervanging armenwet r>r Maar verworpen door Indonesische regering Coadjutor voor Ka'rd. Stepinac Prijzenpolitiek in België gewijzigd Bij moeder op de fiets WEERBERICHT f De democratische controle Minister Bef en contra Mendès-France De Saar Van der Goes van Naters: «11 Voor daar wonende Nederlanders Lauwerszee proefpolder Per etmaal: 900 millioen kubieke meier icater Recht op steun Alleen op formele gronden doet de com- Meisje viel en werd overreden De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking. Vanavond plaatselijk enige regen, morgen enkele verspreide buien. Matige' tot vrij krachtige Zuid-WestelUke wind. YVeinig verandering in temperatuur. Zaterdag 23 October: Zon op 7.17, onder 17.31 uur. Maan op 3.51, onder 15.55 uur. CHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze Parijse correspondent). PARIJS, Vrijdagmorgen. De bijeenkomst van de negen ministers van buitenlandse zaken, die ook aan de Londense conferentie hebben deelgenomen, is gisteren te Parijs heel wat gemakkelijker verlopen dan aanvankelijk werd gedacht. Zij heeft bestaan uit de behandeling der documenten, die door de werkgroepen van Londen en Parijs na de conferentie van Londen zijn opgesteld inzake de door de verwerping der E.D.G. noodzakelijk geworden nieuwe regeling der Europese defensie, o.m. door de toelating van West.Duitsland en Italië tot de Westeuropese Unie omgevormde organisatie van liet verdrag van Brussel, en door de toelating van een souverein West-Duitsland tot de N.A.T.O. De nieuwe overeenkomst zal Zaterdag worden ondertekend, gelijktijdig met de overeenkomst tussen de Westelijke Grote Drie en de regering van Bonn over het herstel van de Westduitse souvereiniteit. Deze plechtigheid zal morgenmiddag om drie uur plaats hebben, zoals gemeld in de Salie d'Horloge van de Quai d'Orsay. Een half uur later zal dan in het Palais de Chaülot, op het civiele hoofdkwartier van de N.A.T.O., de acte door alle veertien N.A.T.O.-landen ondertekend worden, welke de opneming van West.Duitsland in de N.A.T.O. bevat. Over dit onderwerp vergadert vandaag de Noordatlantische Raad, de laatste grote diplomatieke conferentie van deze uitermate overladen Parijse week. Gisteren ging het dus over de nader uitgewerkte vier protocollen van Londen, welke door de Negen werden aangenomen. Wat het herstel der souvereiniteitbetrelt, dit was voor de vier landen, die hier°"®r ook gisteren nog even beraadslaagden, weinig meer dan een kwestie van voim- technische aard. De experts hadden de groteInnen van dit probleem reeds tevoren vrijwel opge lost. Het opmerkelijke hierbij ie, da naar verluidt, de Westelijke Grote Drie thans zouden hebben afgezien van het lijk voorbehouden WPer in ban" bestuur over West-Duitóand^we^rm han den te nemen, indien m oen te nemen of bedreigd zou wor. dènneMen handhaaft thans dus alleen de geallieerde rechten inzake de bezetting var, West-Berlijn en het alleen-recht om met de Sovjet-Unie ove* een Duits vredes verdrag te onderhandelen. Op dit laatste punt zal Bonn dus niet eigenmachtig kun nen optreden. Het bleek intussen, dat op vele punten gemakkelijk eenstemmigheid werd bereikt; op de eerste plaats om de nieuwe defensie gemeenschap Westeuropese Unie te noe men. Uitdrukkelijk werd te kennen ge geven, dat deze benaming een toelaten van in geografische zin -niet-Westeuropese landen, als b.v. Turkije en Griekenland, t jn de weg staat, voorts werd men het er over eens. dat Zo iinip van West-Europa", zoals de n_am eigenlijk luidt, haar zetel zal hebben tfTLonden, terwijl het wapen- contr61e4,rgaan gevestigd zal worden te Parijs op grond van practische =egmgen werd besloten om dem tische con- Londen voorziene -.der"°dié ]anden van trole op te dragen aan Rgad de consultatieve Assemblee nfkom- van Europa te Straatsburg, stig zijn uit' de staten welkedeel maken van de Westeuropese Het ts duidelijk, dat op de conferentie van gisteren de Saarkwestie, zijnde probleem, dat slechts West-Duitsland en Frankrijk aangaat, geen ogenblik ter tafel is gekomen. Maar daartegenovèi staat, dat het geliefkoosde onderwerp van de Franse premier, de wapenproductie-pool, tot grote moeilijkheden had kunnen leiden. De heer Mendès-France bleek zijn idee niet te hebben opgegeven, doch het kon betrekkelijk gemakkelijk naar een latere behandeling worden verschoven, omdat het enige hierop betrekkende voorstel dat van Frankrijk n.l. nog steeds niet nader onderzocht is. De heer Mendès- France betoogde intussen, dat hij een dergelijke pool nog altijd het beste mid del achtte om zich in het Franse parle ment van de ratificatie te kunnen verzeke ren. Hij kwam dan ook gisteren met het plan voor de dag om reeds op 1 December te Parijs de werkgroep wier bestaan inmiddels verlengd is totdat de ratificatie van het verdrag in de betrokken staten is verwezenlijkt zijn wapenpool-proiect te laten bestuderen. Op dat ogenblik ontstond er een dis cussie tussen de Franse premier en mi nister Beyen, naar de Belgische minis ter Spaak op zijn persconferentie vertel de, waarbij de heer Beyen zijn betoog maar vast inleidde met het verzoek, dat men in zijn nog steeds afwijkende me ning niet langer een bestrijding van de Franse premier zou zien. Gelijk, in de Franse pers maar al te duidelijk is on derstreept. verhinderde te Londen de Be- nelux-staten en vooral de heer Beyen, dat de heer Mendès-France daar meer kreeg dan de in het slot-communiqué vermelde vage toespeling op de mogelijk heid van een speciaal orgaan voor de wapenproductie. De heer Beyen vond gisteren steun bij Sir Anthony Eden, die, tussen haakjes gezegd, met zijn hoogst eervolle verheffing tot ridder van de Kousenband hartelijk werd geluk ge wenst. De heer Spaak redde Mendès- France's voorstel echter door een com promis. dat meer tijd tot studie laat. Hij stelde voor de bijeenkomst pas op 15 Ja nuari te doen houden. Hiermee moest de premier toen wel instemmen. Omdat 15 Januari een Zaterdag is werd de defini tieve datum tenslotte de 17de. Het verluidde ook, dat de heer Beyen, die op de conferentie weer een zeer ac tieve rol heeft gespeeld, aan de heer Mendès-France heeft gevraagd of het nu zeker is, dat hij vóór 1 Januari a.s. dus vóór de nadere bestudering van de pro- ductiepool de ratificatie van de thans aanvaarde protocollen in het Franse par lement erdoor zal willen halen. Hierop zou hij, naar men verzekert, van de Franse premier geen volmondig ,,ja" heb ben verkregen. De heer Mendès-France moet gezegd hebben: „Wat de eerste in stantie betreft: ja". Dit moet men waar schijnlijk begrijpen als een toezegging van de ratificatie-procedure in de As semblee, maar daarna moet de Senaat er nog over oordelen. Premier Mendès-France heeft met dat al niet vastgehouden aan verwezenlij king van de wapencentrale als een be sliste voorwaarde voor een Franse aan vaarding van de Unie. Ook op een ander punt heeft hij niet verder aangedron gen, n.l. op een verscherpte inspectie van de wapenproductie der continentale deel nemers voor het confröle-orgaan. Deze inspectie zal dus beperkt blijven tot de effectieven, de voorraden en de lijst van verboden wapens. Hedenmiddag komt de Noordatlanti sche Raad bijeen, die uiteraard reeds vol ledig op de hoogte is. De leden van dit N.A.T.O.-orgaan. die niet behoorden tot de Negen, woonden de vergadering van gisteren zelf als toehoorders bij. Of er veel zal worden gedebatteerd is niet be kend, maar wel staat het vast, dat de heren een berg papier te verwerken krij gen en dat tot Zaterdag de papiermas sa niet onbeduidend zal zijn. De heer Adenauer, die gisteren de con ferentie met een brede glimlach verliet, met de woorden: „Ik ben zeer voldaan", ontmoet vandaag de heer Ollenhauer, leider van de Westduitse socialisten, die op verzoek van de bondskanselier met enige andere leidende figuren van zijn oppositiepartij naar Parijs is gekomen. Gisteren ontving Adenauer reeds de ver tegenwoordigers van de regeringspar- tijen.Deze hoogst ongewone handelswijze houdt, zoals men weet, verband met de Saarbesprekingen, die naast de andere conferenties tussen West-Duitsland en Frankrijk gevoerd worden en die van beslissend belang zijn voor het lot van die conferenties. Toen meri premier Men dès-France gisteravond vroeg of alles thans geregeld was, antwoordde hij slechts: „Niet de Saar". Het Tweede-Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters, heeft aan de minis ters van Buitenlandse zaken, van Binnen landse Zaken en Oorlog de volgende schriftelijke vraag gesteld: Willen de ministers, voor zover zulks "niet duidelijk met 's lands belang in strijd is, medede len, in welk opzicht en ten aanzien van wie, er aan Nederlandse kant van on voorzichtigheid of nalatigheid sprake, is in de spionnagezaak van "J. S. Petersen, ambtenaar van het National Security Agency te Washington. (Van onze Utrechtse redacteur)- Er gaan geruchten als zouden de reizi gers- en vrachttarieven der N. S. woiden verhoogd Inderdaad zijn dit nog slechts geruchten omdat de minister hieromtrent nog geen enkele beslissing heeft genomen. Het is ons wel bekend, dat dc minister raad in zijn vergadering van Maandag J.I. een verzoek van de directie va" de N. S. om deze mogelijkheid te overwegen, in behandeling heeft genomen. De spoorwegen voeren ais argument aan dat dc bedrijfslasten zijn vermeerderd zonder dat hier een verhoging van de in komsten tegenover staat. Met de verho ging, die het personeel 1 Juli j.l. heeft ge noten op aandringen van de organisaties, omdat naar hun oordeel het loon van het spoorwegpersoneel ongunstig af zou ste ken bij dat in het vrije bedrijfsleven, heeft men in totaal op salarissen en Ionen dit jaar alleen reeds 17 pet. meer moeten uit keren. Uitgezonderd een verhoging van de stukgocderentarieven op I October J.l. zijn de tarieven voor het vrachtvervoer de laatste twee jaar niet omhoog gegaan. Toch zai het moeilijk zijn voor de rege ring op het verzoek van de N. S. in le garn, omdat zij juist aan het bedrijfsleven heeft verzocht de verhoging van de lonen niet door tc berekenen, maai de werkne mers in de algemene welvaart te laten delen. Wordt het wel goed gevonden, dat de N- S„ die ook een bedrijf zijn, hun ta rieven verhogen, dan is het hek van de dam. Uit het feit. dat de spoorwegdirectie van de regering nog geen uitsluitsel heeft ntvangen, kau worden afgeleid, dat de regering alsnog weinig voor een verho ging van de spoortarieven voelt. een (Van onze correspondent) Tijdens de algemene vergadering van de A.B.T.B., gisteren in Arnhem gehouden, wijdde de waarnemende voorzitter een gevoelvol in memo- riam aan de heer C. Oomen, advi serend lid van het hoofdbestuur- Hij verzocht de geestelijke adviseur voor de zielerust van de - overledene te bidden Nadat de zetels hadden verheven en epn vurig gebed hadden gestort, bleek ook heer C. Oomen .aanwezir te z«n had braaf voor zqn eigen zieierust meegebeden. he_ Grote verwarring aan "e stuurstafel. De waarnemend vooi zitter heeft toen de situatie gere door mede te delen, dat er een ver gissing in het spel was. Spr. was er echter van overtuigd, dat de gestorte gebeden hier boven zeker op reke ning van de heer Oomen zouden worden bijgeschreven. Dat hij lang moge leven! In opdracht van de ^uez-kanaalmaat- schappij werd door L.Smit te Kinderdijk een zeesleepboot v°°r dienst op het kanaal, welke tot de sterkste van de wereld wordt flerefcewd. Zij heeft een vermogen van ^500 pk en een snelheid van 15 knopen. De lengte is if6 meter en ze heeft een waterverplaatsing van ïzso ton. De hoot, die eDdSar Bonnet heet, is genoemd naar een ^reetewr van de Suez kanaal mij. Men ziet haar hier op de-Niéuwe Waterweg. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren op zijn postrekfning 5100 bijdra- ?e^°f oVPw? l0t een totaal van 33 000. In bet geheel iS tot en met gisteren bin nengekomen 357.000. Se Comité ver wacht. dat pas de voigende week een stroom van grote bijdragee zal beginnen te vloeien t. g. v. de uul-loonactie Van :e correspondent) f AMELAND, Donderdagavond. Dat de landaanwinning in liet Noorden van liet land, zowel in de Lauwerszee als op het Groninger en Friese Wad een actuele kwestie is. bleek gisteren ook weer op de jaarlijkse Wadden.conferentie, waarop de vertegenwoordigers van de Wadden-eilanden nog eens de resultaten van liet afgelopen seizoen bespraken, (dit seizoen waren er een kwart rnillioen badgasten) en bekeken wat er noodzakelijk in verband met bet vreemdelingenverkeer gebeuren moet. Deze Wadden-conferentie werd ditmaal op Ameland gehouden en er werd o.a. op de onvoldoende outillage van de vervoermiddelen naar de eilanden gewezen en ook op de propaganda in het buitenland, waarbij waarschijnlijk in de toekomst niet meer van Wadden-eilanden, maar van Noordzee.eilanden zal worden gesproken. Maar tevens werd de landaanwinningskwestie belicht. Het kan namelijk voor de eilanden verstrekkende gevolgen hebben wanneer er een verbinding met het vasteland tot stand komt. Over de plannen, voor zover die thans bestaan, werd op deze conferentie gespro ken door ir J. Zandvoort, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Fries land, die de landaanwinning in snel tempo noodzakelijk noemde. De verkeersuitbrei- ding en de woningbouw eisen jaarlijks rond 2500 ha cultuurgrond op en de land aanwinning in ons land levert momenteel niet meer dan 1500 a 2000 ha per jaar. Bo vendien neemt de bevolking van ons land toe met een millioen zielen per decennium. Hoewel echter de plannen voor inpol dering van de Lauwerszee reeds in een vergevorderd stadium verkeren en hier door niet alleen een belangijke opper vlakte cultuurgrond ter beschikking zal komen, terwijl er ook voor de waterhuis houding van Friesland en Groningen be langrijke voordelen aan zijn verbonden, is men met de voorbereiding van de enorme Waddeninpoldering nog niet zo ver. Uit gebreide onderzoekingen zijn gaande. Op de eerste plaats gaat het om de vraag of de beschikbaar komende zand- De personen, die zij ondervroegen, gaven Twee journalisten van het weekblad „Samedi-Soir", zijn ernde in „marspakken" en een als v' s„kpn schotel vermomde auto op uitgetroa» om de waarde van ooggetuigenverslag": van de verschijning van geheimzin1118" voorwerpen te toetsen. Hun verhaal tevens de meest waarschijnlijke oplossing voor het onlangs gepubliceerde raadsel van de Frans sprekende „Marsbewoners die door twee motorrijders werden aange troffen. Uitgerust met Bengaalsvuur en licht gevende raketten van verschillende kleu ren. zo vertellen z4. J"eisden zij 's nachts door dorpjes van het Zuidfranse land. Door het geluid en het licht van hel vuurwerk wekten zij de bewoners, waarna zij zich uit de voeten maakten en in hun „vliegende schotel" verdwenen. Om hun experiment te voltooien be gaven de journalisten zich overdag in hun gewone kleding naar de dorpen, waar zij tevoren als bewoners van een andere wereld waren opgetreden, vaak de meest uiteenlopende antwoorde Sommige hadden „reuzen" gezien, andere dwergen van één meter twintig. Weer anderen spraken van vreemde voorwer pen, die zij hadden waargenomen. In één dorp was het avontuur bijna slecht voor de journalisten afgelopen Nadat de bewoners door acht raketten waren gewekt, kwam een woedende boei naar buiten, zwaaiend met een houweel Deze aardbewoner bleek voor mets of niemand bang te zijn want hij stormde op ae indringers af zonder tot staan te wor den gebracht door de verblindende zak lantarens of het koudvuur van de „mani- bewoners". Andere boeren sloten zien dij hun voorman aan, gereed voor een KJop- iacht. De journalisten wisten zich echter „og net in veiligheid te brengen. Door hei schieten van een groene raket slrnu- i 'eerden zij het vertrek van een ruimte- I voertuig. Dc Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren het vijf jarenplan van mr Van Heuven Goedhart om een permanente oplossing te geven aan het Europese vluchtelingenvraagstuk, goedgekeurd. De stem verhouding was 44 tegen vijf (Sovjet-groep) bij acht onthoudingen. De Vergadering nam haar besluit nadat de Verenigde Staten hadden beloofd te zullen bijdragen aan het program, dat in totaal 12 millioen dollar zal velgen Het programma zal worden uitgevoerd door de hoge commissaris voor vluchte lingen, mr Van Heuven Godhart. Hij zal trachten de circa 83.000 vluchtelingen, die nu nog in kampen in Oostenrijk. West- Duitsland, Italië en Griekenland verblij ven. te delpen met vakopleiding, aankoop van'grond en leningen voor vestiging. De Russische afgevaardigde Saksin motiveerde zijn tegenstand door te be weren, dat de activiteit van de hoge commissaris een schending betekende van de V.N. resolutie van 1948, waarin werd gevraagd om repatriëring van vluchtelingen. De ontheemden, aldus Saksin worden gebruikt als goedkope arbeidskrachten in landen als de Ver enigde Staten, Australië en Biazilie. De algemene vergadering heeft gisteren tevens de aanbeveling van de agendacom- missie overgenomen, om de beslissing over d® vraag, 0f de Russische klachten over „Amerikaanse agressie" tegen Commums- tisch-China en nationalistische aanvallen Jj? de scheepvaart in de straat van j rmosa op de agenda moeten wor- 49 den geplaatst November' uit te stellen tot ctemm» ZiJ besloot hiertoe met nnuJmirU tege.n vi->f (Sovjet-blok) bij een van nal!nS' n besluit over de klacht nnmon m aJ^stische aanvallen werd ge- hlok nlusTs .stemmen tegen zes (Sovjet- blok plus Israel) bij negen onthoudingen. Zonder discussie nam de vergadering tenslotte de aanbeveling van de agen dacommissie over om het Tsjechoslo- waakse voorstel tot een verbod op pro paganda voor een nieuwe oorlog op de agenda te plaatsen. Vijftig afgevaardig den stemden voor, geen tegen en twee onthielden zich van stemming. Voor wat Holland Marsh betreft, waar in hoofdzaak Nederlandse immigranten wonen, is medegedeeld, dat dit gebied 3 tot 10 meter diep onder water heeft ge staan. Daardoor zijn de woningen van ongeveer 1200 mensen getroffen. Er is veel oogst verloren gegaan en grote schade aangericht aan andere middelen van bestaan. Hun, die inlichtingen omtrent familie leden of vrienden in het getroffen gebied willen inwinnen, raadt de Canadese am bassade, in overleg met het Nederlandse Rode Kruis, aan zich te wenden tot het Canadese Rode Kruis, Jarvis Street 460, Toronto (Canada). Een brief, direct ge richt aan de betrokken familieleden of vrienden zal in vele gevallen het snelst resultaat hebben. grond dienstbaar gemaakt kan worden. En hierbij is men tot de conclusie geko men, dat de polder, die ten Zuid-Oosten van Texel en Vlieland is geprojecteerd, waarschijnlijk behoorijj'ke grond zal op leveren. Tussen Ameland en de Friese kust 'iet vermoedelijk echter grond, die voor de landbouw nog beter is. In een intern rapport van de Landbouwdirectie van de Wieringermeer werd gezegd dat de Waddenzandgrond mits goed bemaald zeer goede opbrengsten kan leveren en er zijn op de VeluVe proeven gaande om mét behulp van papierpulp zandgrond vruchtbaar te maken. Overigens zal de Lauwerszee een proef polder voor het Waddengebied worden. Bij de plannen voor inpoldering van grote de len van het Wad. waarbij het Groninger Wad het eerst aan bod zal komen met een dijk Rottumeroog naar de Groningse kust en in de andere richting via de Rottumer In Oxford ontving keizer Haïle Selassie het eredoctoraat in het burgerlijk recht. Op de foto ziet men hem na de plech tigheid met Lord Halifax het Sheldon theater verlaten. Plaat en Schiermonnikook naar de afsluit dijk van de Waddenzee, speelt ook het feit dat wanneer men niet tot inpoldering zal overgaan, de dijken op vele plaatsen ver hoogd zouden moeten worden om redelijke veiligheid te waarborgen een rol. Daarbij moet tevens rekening worden gehouden met het feit, dat de bodem van ons land elke eeuw ongeveer vijftien centimeter daalt en dat men dus in de toekomst waar schijnlijk nog wel eens tot verhoging van de dijken zal moeten overgaan. Belangrijk hierbij is, dat verhoging van oude dijken meer kosten vergt dan van een dijk met een modern profiel. In verband met de felle stroming in de zeegaten tussen de eilanden zal men bij inpoldering van de Wadden in etappes te werk moeten gaan en dienen te beginnen met de aanleg van dijken over het Wantij, de ondiepe gedeelten in het Wad Wanneer men weet, dat per etmaal door het Mars diep 800 millioen kubieke meter water in en uit stroomt en door het Vlie zelfs nog tien millioen kubieke meter meer, dan valt het te begrijpen voor welk een enorm project men hier staat en tevens, dat deze inpoldering geen kwestie is van maanden, maar van generaties. Verschenen is het rapport van boven-1 missie geen voorstel tot het toekennen Het Indonesische kabinet heeft Donder dagavond, na een bijeenkomst van twee cn een hall uur besloten, de in de verkla ring van „Persatuan Indonesia Raja" (P.I.R.) van 17 October vervatte eisen af te wijzen. Deze beslissing was, na de informele bijeenkomst van Woensdag van de leiders der regeringspartijen, te ver wachten. De P.I.R.-eisen betroffen, zoals gemeld, het aftreden van het kabinet voor 25 October en het teruggeven van het mandaat van het kabinet aan president Soekarno. Eveneens Donderdagavond beëindigde de partijraad van de P.I.R. zijn bijeenkomst, die zes en een half uur heeft geduurd. Op deze bijeenkomst werd de verklaring van 17 October opnieuw in discussie gebrach', nadat verschillende partij-afdelingen de geldigheid ervan betwistten. Na afloop der bijeenkomst deelde de voorzitter der sectie voorlichting van de partijraad, de heer Sjamsuddin S. T Makinur. aan de pers mede, dat het be sluit van de partjjraad van 17 October als gelddig werd beschouwd en dan ook werd gehandhaafd. genoemde staatscommissie. Bij het rap port zijn gevoegd een ontwerp van wet tot regeling van de maatschappelijke zorg, alsmede een concept memorie van toe lichting. In het ontwerp is alles verdwenen dat wijst op armenzorg en arme. Het be grip armenzorg is vervangen door maat schappelijke zorg. Onder instellingen voor maatschappelijke zorg zullen ook behoren de zogenaamde federatieve instellingen. Bij of krachtens algemene maatregel van bestuur kunnen regelen worden gesteld voor zover het betreft het verlenen van subsidiën ten laste van het rijk of de pro vincie. Wat betreft subsidiën uit de ge meentekas bevat het ontwerp zelf 'n rege ling- Dit subsidie zal, onder dubbele clau sulering, door de Kroon eventueel kunnen worden opgelegd. In elke gemeente zal moeten zijn een zelfstandige gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, alsmede een zuiver ambtelijke gemeentelijke dienst voor maat schappelijke zorg. Alleen var dit laatste voorschrift zal bij wfjze van uitzondering ontheffing kunnen worden verleend. De kerkelijke en particuliere instellingen wor den elk in een afzonderlijk hoofdstuk ge regeld. De verplichtingen voor de kerke lijke instellingen zijn zeer minimaal. Kerkelijke en particuliere zorg blijven primair, de overheidszorg subsidiair. Ver vallen zal echter het verplichte verzoek aan de kerk enz., thans opgenomen in art. 28 der wet en dat moet worden gedaan alvorens de gemeente op het verzoek om ondersteuning mag beslissen. De commis sie meent dat deze bepaling verouderd is en dat het niet op de weg der overheid ligt iemand te dwingen vooraf naar Zijn kerk te gaan. Voorts zal het mogelijk zijn bij of krachtens algemene maatregel van bestuur een zekere uniforme onderbouw voor het bepalen van het bedrag der ondersteuning te geven, waarbij met name is gedacht aan het vrijlaten van zekere inkomsten. In alles staat voorop de samenwerking tus sen overheid en kerkelijk en particulier initiatief. Ook indien een kerk alleen bovenmateriële hulp aan een aanvrager verleent, kan zij verlangen dat de gelde lijke ondersteuning door haar zal worden uitgereikt- Dit is de zogenaamde delegatie, die met veel waarborgen is omringd. Zij zal b.v. alleen mogen plaats hebben, indien blijkt, dat de aanvrager hierop prijs stelt en steeds moeten worden beëindigd, wan neer de aanvrager hierom verzoekt. van een formeel recht op steun. Wel komt de plicht der overheid tot het verlenen van hulp duidelijk uit. In elke gemeente zal een beroepscomrqissie moeten zijn, door de gemeenteraad in te stellen. In iedere gemeente met 100.000 of meer inwoners zal een plaatselijke sociale raad moeten worden ingesteld. In andere ge meenten kan deze worden ingesteld. Voor twee of meer gemeenten kan een districts sociale raad komen. In iedere provincie komt een gewestelijke sociale raad. Het geheel zal worden overkoepeld door een landelijke sociale raad. Paus Pius XII heeft mgr Frans Jozef Seper, tot nu toe apostolisch protonotarius van Djakovo, benoemd tot aartsbisschop- coadiutor van Zagreb in Joego-Slavië. Zoals men weet, leeft kardmaal Stepi nac, de aartsbisschop van Zagreb, nog steeds-in een Kroafisch dorp onder strenge bewaking. De kardinaal blijft echter ge heel in zijn functie van aartsbisschop ge handhaafd. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). In verband met de pogingen van de Belgische regering om het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud kunstmatige wijze te drukken wordt ver nomen. dat de minister van economische zaken de drie prijsbesluiten. die dit doel moesten verwezenlijken en die betrekking hebben op slaolie, zalm en rijst, heeft ingetrokken. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag tegen zes uur raakte op de Trekweg te Winschoten het driejarig dochtertje van de familie B. aldaar onder een der achterwielen van een vrachtauto, waardoor het op slag werd gedood. Het meisje zat samen met haar broertje bfl haar moeder achter op de fiets, waarvan zij viel, juist op het moment dat uit de tegenovergestelde richting dc zwaar bela den vrachtauto passeerde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1