EEN NIEUWE KOERS VOOR EUROPA Nieuwe Encycliek stelt viering op 31 Mei H. Vader roept Haar voorspraak in voor Kerk der stilte Aardappelen waarschijnlijk tijdig binnen MARTOUOGISCH CONGRES TE ROME GEOPEND De Kerk der stilte onder bescherming van Mar ia-Koningin HET UUR DER VERZOENING VIERVOUDIG ACCOORD IN PARIJS Saarbevolking gaat zich uitspreken ovei haar status M DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 25 October 1954 Oostenrijkers veroveren Himalaya mÊmMmm Nieuw-Zeeland roept 0111 vrouwen Nu dreiging bij suiker bieten Auto tegen meerpaal gebotst Britse havenarbeiders blijven staken Geslaagde noodlanding van Brits vliegtuig Vijftienduizend gulden gestolen Dagelijks jenever-lucht- expres naar Londen Het Palazzo Pio bleek te klein WEERBERICHT r De W'est-Europese Unie Het Saarstatuut W.-DUITSLAND HER DENKT ZIJN KRIJGS GEVANGENEN Een dode, drie ernstige gewonden Ondanks defect onderstel: Proost KARDINAAL BRUNO ERNSTIG ZIEK AUSTRALISCHE MINISTER LANDBOUW IN ONS LAND De weerverwachting van het K.N.M I van heden- tot morgenavond, luidt: geldig Koude nacht met flinke opklaringen, maar aan de kust nog enkele verspreide buien. Tot zwak afnemende Noord-Westelijke wind. Mor gen overdag toenemende bewolking en later kans op ealge„fa§ea- Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuid-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 26 October: Zon op 7.22, onder 17.25 uur. Maan op 7.18, onder 16.45 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT ONDER DE GEESTDRIFTIGE verkla ringen welke de ministers van bui tenlandse zaken, die aan de Parijse conferenties van de afgelopen week heb ben deelgenomen, na de plechtige onder tekening van de daar gesloten overeen komsten aflegden, heeft ons vooral een Woord van de Duitse bondskanselier ge troffen: Dit is het uur der verzoening. Inderdaad, met dit woord is de beteke nis, naar we hopen de historische beteke nis der achter ons liggende dagen, scherp gekenschetst: Zaterdag hebben Frankrijk en Duitsland elkaar de hand gereikt, in het vaste besluit om samen nieuwe wegen te gaan; de z.g. erfvijandschap uit te wissen en naast elkaar te staan in de verdediging van de vrije Westelijke wereld. We koesteren geenszins de illusie, dat dit alles van nu af zonder horten en stoten zal verlopen. Als de Parijse accoorden allerwegen geratificeerd worden, is dit het einde van een rampzalige periode; maar het is tevens nog slechts het begin, de start van een nieuw tijdperk. Het is ech ter reeds een geweldig feit, dat de minis ters de moed hebben gehad over een afgrond heen te springen om tezamen naar nieuwe, misschien nog veraf gelegen hoogten op te trekken. Die sprong zal Frankrijk want vooral dit land moest hem wagen niet gemak kelijk zijn gevallen. Wie de pogingen in de tussenoorlogse tijd ondernomen om de afgrond tussen de twee nabuurlanden te overbruggen zich even in herinnering roept denkt aan Briand en Stresemann, aan het verdrag van Locarno, aan de kanselier Brüning. Het zijn helaas alle valse starts geweest. Men heeft er echter van geleerd en thans, men moet er zich Van ganser harte over verheugen, zijn de omstandigheden veel gunstiger dan toen om tot een werkelijk resultaat te komen: do verzoening van de twee continentale mogendheden, wier samengaan in elk geval een strijd op leven en dood, zoals we binnen minder dan een halve eeuw tweemaal hebben beleefd, practisch bui tensluit. Dat is een vredesfactor van on schatbare waarde. VOOR WEST-DUITSLAND betekenen de gesloten overeenkomsten, dat dit land, herbewapend, wederom sou- verein wordt; dat het bezettingsstatuut wordt opgeheven; dat het zijn intrede doet in de Westeuropese Unie; dat het lid wordt van de Noordatlantische verdragsorgani satie (de Nato). Wie had in de Mei-dagen van 1945 ook maar kunnen veronderstel len dat de grote puinhoop, welke Duits land toen was, zich binnen tien jaar zou kunnen opwerken tot een wederom ge lijkberechtigde deelgenoot met de toen malige overwinnaars? Van onvoorwaar delijke capitulatie naar de overeenkom sten van Parijs is een bijna koninklijke weg geworden, waarop bondskanselier Adenauer de leider van de Westduitse diplomatie is geweest. Zo is de grijze staatsman, die het uur der verzoening heeft ingeluid, ook de grote triomfator van het heden. Dat kon hij zijn, omdat hij zich geheel door de Europese gedachte liet leiden. Natuurlijk was zijn oog voortdurend ge richt op het belang van Duitsland: dat was zijn volle recht, maar ook zijn zware Plicht De kracht van Adenauer echter is geweest dat hij het ware belang van Duitsland zag in het grote Westeuropese yerband. Hij had zijn hart verpand aan he Europese integratie en daarom heeft hij gevochten voor de Europese Defensie gemeenschap. Toen Frankrijk echter voor deze ingrijpende militaire eenwording van West-Europa nog niet rijp bleek, heeft hij zijn volle kracht gewijd aan wat alsnog als het beste alternatief van de D-D.g. wordt gezien. Dij deze ontwikkeling heeft hij aanvan- ehjk tegenover zich, later naast zich gekregen de wel merkwaardigste Frans- *?an van deze eeuw: de Franse premier hiinister van buitenlandse zaken, "mndès-France. Deze blijft ook nu nog n raadselachtige figuur, een staatsman bi?n een verwonderlijk spontane, men zou tact? J^Den zeggen brutale diplomatieke ander?' echter is geslaagd, waar alle een kt anse diplomaten faalden. Hij is men onrhtfiguur gebleken en daarom is ke de pm'stisch omtrent de kansen, wel de Fransar>!Se overeenkomsten straks in Want de6 ationale Vergadering maken. nu onvera?riementen zullen de teksten' nog moeteri hke teksten geworden, echter nauw?m dke"en,We ku.nnen °nS ui ven verwerpen. aj verwachten we, dat vele debatten ook in de Duitse Bondsdag 2ii en zeer...®1 zuHen zijn. Want overal natuurlijk oppositiegroepen. TV/I" EN ZOU DE VRAAG kunnen op- erpen, wie de grootste concessies «el om gedaa"' We achten ze te sub- kunnen gevpn feehtstreeks antwoord te gelijke overee^v U is' dat' zoals bij der' mijdelijk het „g"™sten steeds en onver partijen concessie?Vs,' alle deelnemende fers hebben eebra^t Sedaan en of- zeggen, dat Frankrijk u? zouden we heeft gehad: het overwhf moeilijkst logische weerstanden nen van psycho- De grote conferentieweek van Parijs is Zaterdag- middag geëindigd met de ondertekening van twaalf documenten, die gezamenlijk ongeveer 30.000 woor den bevatten. Vier van die documenten betreffen de beëindiging van de bezetting van West-Duitsland, vier andere gaan over de vorming van de Westeuropese Unie, en de laatste vier hebben betrekking op do toetreding van West-Duitsland tot de NATO en op de verhouding van de NATO tot de Westeuropese Unie. Tot lang na liet middaguur was het nog onzeker o de ondertekening van de documenten inderdaad zou plaats hebben, want de Franse regering bleef zich DIJITSL SAAR WeST-OUlTSLANO FRANKR Waderr 5r.wend(?l:. saargebied Neunkirchen FRAN KR'JK Metaal industrie Hoogovens '//t Kolenbekken Spoorlijnen J Vliegveld uiaaio nvuizcj., i op het standpunt stellen, dat zij niet zou tekenen a.s de Saarkwestie niet eerst geregeld was. Bij de nachie. lijke bespreking tussen premier Mendes.France en Daar er dus geen tijd overbleef tussen SAAROfBltD de Frans-Duitse ministeriele besprekin gen en de ceremonie op de Quay d Urs^h kon een aantal technische details van de Frans-Duitse overeenkomst met meer door de deskundigen worden uitgewerkt. Om deze lacune te overbruggen, werden tussen Mendès-France en Adenauer brie ven uitgewisseld, waarin werd verklaard dat beider aantekeningen pas morgen, bij de publicatie van het geheele accoord, van kracht zullen worden. Van Franse zijde werd er de nadruk op gelegd dat de detailpunten, die nog moeten worden uitgewerkt, niet van grote betekenis zijn. Het protocol dat een einde maakt aan de bezetting bevat de verklaring, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hun rechten op het gebied van ontwapening en demilitarisatie in West- Duitsland behouden tot het tijdstip waar op na ratificatie van de nieuwe over eenkomsten door alle betrokken landen Duitsland zijn bijdrage tot de West europese verdediging zal kunnen leveren. Doch de controle over dit gebied zal m de tussenliggende periode niet meer wor den uitgeoefend door de militaire veilig heidsraad (waarin alleen de drie bezet tende landen zitting hebben), maar door een gemeenschappelijke viermogendne- denorganisatie. Ook in andere opzichten zijn de ver houdingen tussen West-Duitsland en de drie Westelijke mogendheden in de rege ling op basis van gelijkheid geplaatst, zoals logisch voortvloeit uit de verkla ring in het protocol, dat „de Bondsrepu bliek de volledige autoriteit van een sou- vereine staat zal hebben, over zün bin nenlandse en buitenlandse aangelegen heden". Duitsland gaat volgens hetzelfde pro tocol dat slechts een gewijzigde versie is van de overeenkomst van Bonn een contractuele overeenkomst aan voor de voortgezette legering van Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten in W. Duitsland. maar de taak van die strijd krachten wordt nu ,,de verdediging van de vrije wereld, waarvan Berlijn en de Bondsrepubliek deel uitmaken." Vanaf het van kracht worden van het protocol tot 30 Juni 1955 zal de Bonds republiek voorts 600.000000 D.M. per maand betalen voor het in stand houden van die strijdkrachten, met inbegrip van 100 000.000 D.M. per maand als bijdrage in de kosten van speciale verdedigings maatregelen. zoals het aanleggen van militaire vliegvelden en andere perma nente constructies in het NATO-pro- gramma. Na 30 Juni 1955 zal het door Duitsland te betalen bedrag geleidelijk verminderen zodat de totale Duitse bij drage gedurende de twaalf volgende maanden 3200.000.000 D.M. zal zijn. bondskanselier Adenauer was weliswaar een aanzien lijk aantal geschilpunten uit de weg geruimd, maar er waren er toch nog zoveel overgebleven, dat de twee regeringsleiders het overleg Zaterdagochtend ora half twaalf weer moesten voortzetten. Op deze laatste bijeenkomst werd volledige over. eenstemming over de grote lijnen van het accoord bereikt, en zo konden om kwart over drie de voor naamste stukken, die de onderdelen van dit accoord vormen, worden getekend. Een half uur later begon toen de ceremoniële zitting op de Quay d'Orsay voor de ondertekening van de eerste acht Parijse docu menten. De overige vier, dus die welke betrekking hebben op de NATO, werden om vijf uur *s middags in het hoofdkwartier van de NATO, het Palais de Chaillot, getekend. Het Saargebied is een van sterkste jtriële Europa. de sterkst ontwikkelde in- dustriële gebieden van,, Bevolking 949 000 Op het gebied van de dekartellisatie bepaalt het gewijzigde protocol, dat ge allieerde maatregelen op dit gebied van kracht blijven voor zover deze maatrege len vóór het in werking treden van het protocol waren afgekondigd. Een bepa ling is opgenomen waarin wordt ver klaard dat de voorschriften van het arti kel over dekartellisatie niet zullen slaan op aaneensluitingen van Duitse kolen-, Üzer- of staalbedrijven, welke zijn toe gestaan door de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De tweede serie van documenten die Zaterdag getekend werd nl. die betref fende de vorming van de West-Europese Unie, bevat allereerst een resolutie, waarbij de leden van het verdrag van Brussel Groot-Brittannië, Frankrpk en Benelux W.-Duits)and en Italië uit nodigen toe te treden tot dit verdrag Onder dit verbrede verdrag van Brussel zai de W.-Europese Unie dan in werking treden en in het kader hiervan zal W. Duitsland een half millioen soldaten gaan bewapenen De Unie-leden zullen echter een orgaan in het leven roepen, dat toe zicht zal oefenen op de bewapening van de zeven leden Dit orgaan zal worden geleid door een directeur, die verantwoording schuldig zal zijn aan de secretaris-generaal der Westeuropese Unie. De raad van minis ters der Unie zal elke vijf jaar eenstem mig een nieuwe directeur aanwijzen. Een plaatsvervangende directeur en een in ternationale staf zullen de directeur ter zijde staan. De eerste directeur zal bij de Raad een plan indienen voor de organisatie van het toezichtsorgaan, waarbij de volgen- de afdelingen zullen worden ingesteld: 1. Een afdeling ter bestudering van be grotingen en statistieken der zeven staten; 2. Een afdeling voor inspecties, steek proeven en bezoeken aan wapenfabrie ken en opslagplaatsen; 3. Een administratieve afdeling. Voor alle leden van de staf van het toezichtsorgaan zullen de beveiligings voorschriften van de NATO gelden. De W.-Europese Unie zal voorts een Raadgevende vergadering hebben. Zij zal zijn samengesteld uit de vertegenwordi- gers der zeven staten-leden in de Raad van Europa. Zoals gezeg is het Saarstatuut nog niet tot in alle details uitgewerkt- Men mag echter aannemen, dat de deskundigen binnen enkele weken hun werk zullen voltooien, en onmiddellijk daarna gaat het statuut dan ter ratificatie naar de parlementen van Frankrijk en West- Duitsland Zodra de bekrachtiging een feit is. moet de Saarlandse regermg- Hoffmann de drie Pro-Duitse partpen weer op het politieke toneel toelaten. Binnen drie maanden na de ratifica tie van het statuut moet over het statuut in Saarland een volksstemming worden gehouden Als een meerderheid het dan afwijst, blijft de huidige regering aan. Keurt de bevolking het echter goed dan treedt het statuut onmiddellijk In wer king en worden na drie maanden nieuwe verkiezingen gehouden. West-Duitsland zal de politieke activiteit der Pro-Duitse partijen niet financieel mogen steunen. Het Saarstatuut voorziet in interna tionalisatie van het gebied in het kader van de Westeuropese Unie. De Raad van ministers van de Western,opese Unie zal een hoge commissaris voor Saarland be noemen, die noch Fransman, noch Duit ser, noch Saarlander mag zijn. Hij zal verantwoordelijk zijn voor de buitenland se zaken de verdediging en de bescher ming van de grondwet en de nolitieke onafhankelijk van het gebied. Hij is ver antwoording schuldig op deze gebieden aan het parlementaire assemblee van de Westeuropese Unie. Het statuut is slechts geldig zolang er nog geen Duits vredesverdrag is. Daarna moet er een nieuwe volksstemming in Saarland worden gehouden. In het statuut is voorts de bepaling opgenomen, dat niemand tegen het, sta tuut mag ageren als het eenmaal bij volksstemming is goedgekeurd. De com missaris moet op de naleving van deze bepaling toezien. De huidige economische conventies tussen Saarland en Frankrijk, op grond waarvan Frankrijk het alleenrecht heeft op de kolen- en staalindustrie en op het vervoer zullen wat worden gemitigeerd De kolenmijnen die vroeger eigendom van de staat Pruisen waren en nu bij de Franse regering in huur zijn zullen vol gens het statuut door de Saarlandse re gering worden beheerd. j Een Oostenrijkse expeditie is er op 19 October in geslaagd de top van de 8.100 meter hoge Tsjo Ojoe, in de Himalaya te beklimmen, aldus een radiobericht van de expeditie, dat in Katmandoe is ontvan gen. In 1952 was een poging van een Britse expeditie om deze berg te beklimmen, mislukt Volgens het radio-bericht zou dr Tichy, een 42-jarige Weense geoloog, die de ex peditie leidt, bij de beklimming bevroren handen hebben opgelopen en zou worden gevreesd dat hij enige vingers zal moe ten missen. De Tsjo Ojoe is op zes na de hoogste bergtop ter wereld. mm In het Palais de Chaillot te Parijs, waar in de achter ons liggende week de ministers van negen landen druk hebben geconfereerd, zijn uiteindelijk de Frans-Duitse verdragen over het Saargebied door de betrokken minis ters ondertekend. Pierre Mendes France, de Franse premiertekent terwijl Adenauer, de Duitse bondskan selier, toeziet. Vrijwilligsters voor! De voorzitter van een onlangs inge stelde commissie voor onderzoek naar de moraliteit van de Nieuw-Zeelandse jeugd heeft verklaard, dat er een beroep dient te worden gedaan op Groot-Brittannië en een aantal landen uit Noord-West-Europa om een groot aantal „goede meisjes, die een gezin willen stichten", naar Nieuw- Zeeland te zenden. Zonder zulk een „import" zouden onge veer 40 000 jongemannen in Nieuw-Zee land genoopt zijn jaren te wachten voor zij kunnen trouwen. De N.-Zeelandse jon gemannen hebben op het ogenblik slechts 50 procent kans om een vrouw te vinden, zo verklaarde de commissievoorzitter. In West-Duitsland is gisteren een krijgs- gevangenendag gehouden. Naar schatting bevinden zich nog 161.000 Duitsers in krijgsgevangenschap. In het gehele land werden vlaggen halfstok uitgestoken en men hield stille marsen. President Heuss heeft in een radio-toe spraak de mogendheden die nog krijgs gevangenen vasthouden, verzocht de kamppoorten te openen. De meeste krijgs gevangenen bevinden zich in Sovjet-han den. MARIA-KO NINGIN Honderd vluchtelingen uit een kamp bij Triest zijn Zondag in Nederland aangekomen, waar zij een gastvrij onthaal vonden. Onder deze vluchte lingen bevonden zich veertig zieken, die werden opgenomen in sanatoria. De overige vluchtelingen zijn huisge noten van deze patiënten, die in Ne derlandse gezinnen werden onderge bracht. Deze unieke hulp aan vluch telingen is het resultaat van de kort geleden gevoerde actie „Een ton vooi Triest. Een deel van het transport zette in Arnhem voet op Nederlandse bodem. concessies hebben gedaan. Voor beide partijen ging het er om de parlementen mee te ki-ijgen. Hierbij moesten Adenauer en Mendès-France rekening houden zo wel met het eigen als met het parlement van de ander. Voor Frankrijk is belang- zeer, zeer sterk ëist alt??) die waren I rijk, dat de oplossing definitief is; voor inspanning van mens en voiu- ?r '10°§s'-e Duitsland, dat zij definitief is tot het erkenning van de bittere nL,UlT!0 de sluiten van een vredesverdrag. Maar dat zal nog wel enige tijd duren. erkenning van uc umere noodzaak een Duitse herbewapening voor de J3" dediging van de vrije wereld en het toe'. kennen aan Duitsland van het recht om zich te herbewapenen, grijnsde lang een grimmige afkeer. En het zijn de Vere nigde Staten, Engeland en natuurlijk ook Duitsland zelf geweest, die door allerlei bindingen en waarborgen Frankrijk de beslissende stap mogelijk hebben ge maakt. Tussen Frankrijk en Duitsland lag ten slotte vooral de Saarkwestie, een drie eeuwen oud probleem. Op het laatste ogenblik is Zaterdag een compromis tus- S,6 v ^denauer en Mendès-France tot stand gekomen. Door het woord compromis drukken wij reeds uit, dat beide partijen Hoofdzaak echter is en blijft, dat het uur der verzoening, der Frans-Duitse verzoening, het grote ideaal van Adenau er, heeft geslagen; dat dit kon slaan met volle medewerking van Mendès-France En dan kunnen we slechts hopen, dat dit begin loyaal en royaal zal worden door gezet, ook als uit het Kremlin nieuwe verlokkingen komen. Over enkele maan- t n' i?a de ratificatie door de pariemen en, kan men aan de verwezenlijking toe zijn; mogen dan de Grote Westelijke Vier (met meer de Grote Westelijke Drie) in samenwerking met hun grote en kleinere partners he: doel bereiken, dat allen voor ogen heefc gestaan: een werkelijke vrede in Európa en in de wereld. Indien bij de aardappeloogst geduren de de komende veertien dagen het weer een beetje meezit, zai men het pleit ge wonnen hebben. Het leger van het bu reau oogstvoorziening, 5.000 man groot en versterkt met ruim 3.000 vrijwilligers, heeft de zaken groots aangepakt en in dien de bezetting zo blijft dan zal men het ondanks alle moeilijkheden, toch klaar spelen om de aardappeloogst ge heel binnen te krijgen. In Zuid-Holland moeten nog 1000 ha worden gerooid, in Noord-Holland nog 600. Over de veenkoloniën zijn niet zul ke exacte gegevens bekend en over de daaraan grenzende gebieden evenmin. Er ÜCTffen echter thans nog aanvragen voor het' rooien van bijna 1000 ha in deze ge bieden Indien men nu aanneemt, dat op allerlei andere plaatsen ook nog 1000 ha moeten worden gerooid dan komt men op een totaal van nog 3600 (hoogstens 4000) ha. die in de komende twee weken nog gerooid moeten worden. Nauwelijks is men echter enigszins be- vrijd van de zorg om de aardappeloogst, of nieuwe dreigingen doen zich voor. En wel bij de oogst van suikerbieten, waar aan nog maar nauwelijks is begonnen, terwijl normaal het werk begin October aanvangt. Er is dit jaar 15 meer bieten ge teeld dan' vorig jaar. Het oogstprobleem is daarom zo moeilijk, omdat uitsluitend geschoolde landarbeiders bij de suiker- bietenoogst te gebruiken zijn: vrijwilli gers kan men dus niet gebruiken. Boven dien vreest men de vorst. De suikerfa brieken. die al 2 of 3 weken te laat be gonnen, draaien met grote vertraging, omdat er geen voldoende aanvoer is. Komt men dus met de aardappelen een beetje uit de knel, het probleem van de suikerbieten drukt thans zwaar in de agrarische wereld. Op de Jaagweg bij Purmerend werd Zaterdagavond de bestuurder van een personenauto door een tegenligger ver blind, waardoor hij tegen een meerpaa opreed. De schok kwam zo hevig aan dat de drie passagiers uit de wagen wer den geslingerd. Met ernstige verwondin gen werden zijn naar een ziekenhuis in Purmerend overgebracht. De bestuurder van de auto. de 58-jarige Chr. L., een dia mantbewerker uit Amsterdam .iep zware verwondingen op en werd naar hel Wil- '-elmina-gasthuis te Amsterdam overga racht, waar hij later aan de gevolgen is overleden. Aan tie vooravond van de grootse plechtigheden ter ere van Maria tr Kome op 1 November, heeft Z.H. de Paus, zoals we Zaterdag reeds in een deel onzer editie konden melden, aan de gelovigen over de gehele wereld een nieuwe Encycliek over Maria geschonken. Dit Pauselijke rondschrijven getiteld „Ad coelis Reginam" gedateerd 11 Oct., het feest van Maria's Moederschap, kondigt de instelling van het liturgische feest van Maria Koningin aan. De H. Vader geeft in deze Encycliek uitdrukking aan Zijn diepe godsvrucht lot Gods Moeder en komt op buitengewone wijze tegemoet aan het verlan gen van de gehele katholieke wereld door het nieuwe feest van Marit's Koningschapen te stellen. De Paus bepaalt daarbij, dat het feest gevierd zal worden op 31 Mei en dat op die dag ieder jaar de toewijding van heet het menselijke geslacht overal ter wereld zal worden hernieuwd. eerbiediging tenslotte van de rechten van de mens. Na alle Christenen te hebben aange spoord tot diepere en geestelijk meer vruchtbare toewijding aan de Moeder van God en de Moeder der mensen, geeft de H. Vader uitdrukking aan de smart en zorg van Hem en van de gehele Christen heid over de Kerk der stilte In sommige gebieden der wereld zo zegt de H. Va der zijn er mensen, die onrechtvaardig worden vervolgd, alleen omdat zij het Christelijk geloof belijden. Zij worden daarom beroofd van hun goddelijke en menselijke rechten ten opzichte van de vrijheid. Tot op heden hebben redelijke verzoe ken en herhaalde protesten niets geholpen om deze rampen weg te nemen Moge de machtige Koningin der schepping, wier stralende glans de woelige stormen doet Het nieuwe feest is aldus de Ency cliek als het ware een uitvloeisel van het dogma, dat op 1 November 1950 werd afgekondigd, het dogma namelijk van de Opneming van de H. Maagd in de hemel waar zij met lichaam en ziel vertoeft te midden van de koren der engelen en hei ligen. De encycliek zelf is bedoeld als een hoogtepunt van het Maria jaar, door de H. Vader uitgeroepen ter herdenking van het eeuwfeest van een ander dogma n.l. het dogma van Maria's Onbevlekte Ont vangenis, dat Paus Pius IX afkondigde op 8 December 1854. Het Pauselijk rondschrijven herinnert verder aan de uitspraken van de kerk vaders en van de oude kerkelijke schrij vers, beginnend bij Synesius de Syriër die de eerste was om aan Maria de titel van Koningin te geven, vervolgens haalt het citaten aan uit de Oosterse en Latijnse liturgieën, met name onder meer de Ant.i- phoon: Regina coeli laetare. alleluja en het Ave Regina opelorum, die zo zeer door de gelovigen op prijs worden gesteld. Vervolgens zet de H. Vader in de Ency cliek de gronden uiteen, waarop het Ko ningschap van Maria berust. Volgens de H. Johannes Damacenus werd Maria meesteres van de gehele schepping, toen zij moeder van God werd en medeverlos- seres. Deze samenwerking in de verlos sing van Maria met haar Zoon blijkt dui delijk uit de gemeenschappelijke uitspra ken van de kerkvaders, die verklaren dat zoals de zonde in de wereld gekomen is door de vrouw op dezelfde wijze de ver lossing in een vrouw moest beginnen en wel in Maria, de nieuwe Eva. De eerste heraut van het koningschap van Maria is aldus de Encycliek de aartsengel Gabriel, toen deze Maria aankondigde dat zij uitverkoren was de moeder te zijn van de Goddelijke Koning. In Zijn slotwoord spreekt de H. Vader dan als Zijn hoop uit, dat een nieuw tijd perk moge aanbreken, een tijdperk vol vreugde door Christelijke vrede en de glans van godsdienstigheid door een har monieuze en zorgvuldige orde onder het hoogste gezag van de Goddelijke wil; door de wederzijdse liefde onder de verschil lende klassen der maatschappij; en door Ongeveer 5.000 Londense havenarbeiders hebben gistermiddag op een openlucht bijeenkomst in het Hyde Park besloten de staking voort te zetten zolang de werk gevers niet het beginsel van overwerk op basis van vrijwilligheid i.p.v verplicht overwerk hebben aanvaard. De 5.000 ver tegenwoordigden de gezamenlijke stakers in totaal 44.000 in de zeven belang rijke Britse havens. Tevoren had Arthur Deakin. secretaris generaal van de „Transport and genera' workers union" een oproep aan de stakers gericht om het werk te hervatten. Zijn bond steunt, zoals bekend, de staking niet In Manchester kwamen 300 arbeiders gisteravond op om overwerk te doen en zij werden niet door posters tegengehou den. In Huil hebben 250 havenarbeiders besloten om vandaag Maandag, het werk bij het lossen van drie graanschepen, te hervatten Bijna twee en een half duizend arbeiders staken evenwel nog in Huil. Een Viscount-passagiersvliegtuig van de B.E.A. heeft gisteren met succes een zeer gevaarljjke noodlanding uitgevoerd op het vliegveld van Rome. De 30 passagiers en de vijf bemanningsleden bleven geheel ongedeerd, maar het toestel werd ernstig beschadigd. Kort na het vertrek uit Rome naar Istanboel had de eerste piloot bemerkt, dat het mechanisme van het linkerwiel van het onderstel defect was. Hij besloot daarom een noodlanding te maken doch bleef eerst nog twee uur boven het vliegveld cirkelen om de benzine te verbruiken en vervolgens voerde hij de noodlanding uit Twee motoren en het landingsgestel werden beschadigd. bedaren en ook de wolken van de hemel verjaagt, neerzien op haar gekwelde kin deren en hen in hun nood barmhartig zijn. Moge de H. Maagd, die in staat is onder haar voeten het geweid te verpletteren, ervoor zorgen, dat ook zij weer spoedig de rechten van de vrijheid mogen genie ten en hun godsdienstplichten openlijk kunnen nakomen, zodat zij de blijde roep van het Evangelie gehoor gevend, ook mogen bijdragen tot de groei en de voor uitgang van de naties ?n dat zij tenslotte door hun nederige medewerking en de beoefening van buitengewone deugden, een glanzend voorbeeld in hun bittere be proevingen mogen zijn. Alvorens zijn apostolische zegen te ge ven, geeft de H. Vader dan wederom uit drukking aan Zijn vurige wens, dat de vereerde Koningin en Moeder ons na de ballingschap op aarde moge voeren tot Jesus, die onze laatste en eeuwigdurende vreugde is. Naar eerst thans bekend wordt hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag tot nu .toe nog onbekenden zich dooi inklim ming toegang verschaft tot het waren huis van Vroom Dreesman in de Heuvelstraat te Tilburg. Zij doorzochten de kantoorruimten en troffen in een der kasten een bedrag aan van ongeveer 15.000.dat werd buitgemaakt. Van heden af zal de Engelse Charter- luchtvaartmaatschappij „Eagle Aviation Blackbush", in opdracht van een Neder landse likeurstokerij, dagelijks een vlucht SchipholLonden maken t Zolang de sta king in de Engelse havens duurt zal elke dag een Dakota, volgeladen met likeuren, jenever etc. naar de Engelse hoofdstad vliegen. Naar het KNP uit Rome verneemt is kardinaal Bruno ernstig ziek. Kardinaal Bruno, die prefect van de H. Congregatie van het Concilie is is 79 jaar oud. De oudste prins der Kerk, de 90-jarige kardinaal Verde. lijdt op het ogenblik aan een aanval van griep. De Australische minister van Land bouw. John McEwen. is Zaterdag voor een kort bezoek in ons land aangekomen. Vandaag is de heer McEwen de gast van minister Manshoit De beide bewinds lieden zullen spreken over de wereld- surplusvoorraden voedsel waarover, zo als bekend, de Nederlandse minister van Landbouw in de F A.O. bepaalde voor stellen heeft gedaan. Gistermiddag werd in de grote gehoor zaal van het Palazzo Pio te Rome het tweede Mariologische congres geopend De zaal was geheel gevuld met belang stellenden. merendeels priesters en reli gieuzen onder wie een tiental kardinalen en twintig bisschoppen. De burgemeester van Rome en talrijke bij de H. Stoel geac crediteerde diplomaten woonden de ver gadering bij. Om half vijf vernamen de congressisten de stem van Z.H. de Paus. die vanuit Cas- tel Gandolfo via radio Vaticana. in het Latijn het woord richtte tot de'vergade ring. „Dit congres is als het ware de lo gische bekroning van tal van congressen die over de gehele wereld zijn gehouden" zo zeide de H. Vader. Hij stipte in zijn rede enkele punten aan, welke hij ook in zijn nieuwe encycliek heeft behandeld. De rede van de Paus werd staande aan gehoord. Eveneens in het Latijn' sprak vervolgens Zijne Eminentie kardinaal Ottaviani, pro secretaris van de H. Cohgégratie van het H. Officie, tevens voorzitter van het con gres Aansluitend op de woorden van de H. Vader, ging kardinaal Ottaviani nader in op de verschillende aspecten van het onderwerp dat in de naaste dagen zal worden behandeld. Na Zi.ine Eminentie sprak de rector van de internationale Maria-Academie. pater Balitsj over het program van hel congres, terwijl tot slot nog woorden van begroe ting werden uitgesproken door mgr Trag- lia, ondervoorzitter van het congres en voorzitter van het centraal comité van het Maria-jaar. In de komende dagen zullen vijf plenaire vergaderingen worden gehouden. Ook enige Nederlandse sprekers zullen het woord voeren. Verder zullen de deelne mers aan het congres zich verspreiden over 34 sectievergaderingen. Orden en congregaties komen apart nog in 24 sec tievergaderingen bijeen. Ook in de laatste sectievergaderingen zullen nog enige Ne derlanders het woord voeren. Tenslotte zijn er nog tien sectievergaderingen van verschillende landen, waarvan twee van de Zwijgende Kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1