Bloedloos de premie Rotterdams niet waard iftal was RAPID FINAAL UIT VORM Oraiijo 1) rock j us verloren ook DFC gelukkiger dan Brabantia, Longa slagvaardiger dan MW Roozenburg behoudt de leiding na remisepartij in Den Bosch Groningen weer winnaar in de stedenwedstrijd tegen Bremen De trainers van eerste klassers mogen nu ook spelen Competitie der Profs Rus Kutz bracht 5.000 m. record opnieuw op zijn naam Jeugdige Belgen schoten beter en verdienden daardoor de zege Besluiten Urgentie-commissie v K.C. had het niet juist samengesteld LSK-elf behaalde fraaie zege op Geallieerden Hawthorn won de Grote Prijs van Barcelona Amsterdam strandde in Yenlo RBC liep Kerkrade onder de voet Luxemburg was kans loos tegen België B Schorsing van V.V.V.-bestuur opgeheven MAANDAG 25 OCTOBER 1954 PAGINA Traditie in gevaar Officieel vertoon Terlouw uit vorm Rapid stelde teleur Graafschap redde draw VELSEN, Zondag. Twente kansloos Fortuna fortuinlijk Draw-abonnement Tsjechen dito tegen Hongarfen Digestif Bennies - Om zuurbrand te blnssen; óók om zuurbrand te voorkomen tart name rol .peelde. Trouwe»., het gehele team liet een goede.»- druk achter. succes, Eea lütöd doelpunt van handhaven. WEST I WEST II NOORD OOST ZUID I ZUID II HOCKEY KORFBAL HANDBAL Vermunt in grote vorm MVV geen schaduiv gr (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, Zaterdag. Drie minuten voor het einde van de schamelste Antwerpen-Rotterdam. wedstrijd die wij ooit zagen (en dat bij het gouden jubileum van deze in hechte traditie wortelende intersteden.reeks), werd de mogelijkheid van een stellig wel verdiend gelijk spel definitief de bodem ingeslagen. Rechts back Visser (Xerxes), die tot dan toe een goede partij had gespeeld, maakie zijn enige fout van de middag: speelde te zacht en te gevaarlijk op Je zwak optredende doelman Van Diest (Hermes DVS) terug, zodat dc Ant werpse linksbuiten Wouters zich var. het leer kon meester maken, waarna hij tussen Van Diesis benen door inschoot: A2. Als het Rotterdams elftal een gelijk spel had verdiend, dan uitsluitend op grond van het in de tweede helft ge demonstreerde overwicht. Er werd beslist aardig veldspel geleverd en steeds weer door Benningshof (Sparta) opgebouwde aanvallen hielden de Antwerpse verdedi ging lange tijd in een benauwde greep Nooit echter vond de groen-witte voor hoede (welgeteld vier luttele uitzonderm- gen daargelaten) de intelligentie en de slagvaardigheid om deze met behoorlijke techniek en vaak sluitend samenspel voor bereide aanvallen af te werken. En het was uiteindelijk vooral zo'n bitter scha mele wedstrijd, omdat er geen greintje pit in zat. Volkomen bloedloos, zonder geest drift zonder vaart, gespeend van elke energie, golfde het spelletje over het veld De circa 12.000 toeschouwers in het half gevulde Beerschot-stadion kregen er de slaap van in hun ogen. En eigenlijk moes ten de Rotterdamse spelers zich wel scha men dat zij- naast alles wat zij tijdens dit weekend-tripje reeds ontvingen, voor hun futloze spel in deze wedstrijd nog de pre mie van 15 gulden („nederlaag-premie hebben durven aannemen Het Antwerpse elftal (de zes beste spelers absent, opgesteld in Be„'Sie Ne derland resp. Luxemburg—Belgie B) deed het weinig beter, maar bracht, in weer wil van de op de volgende dag ook no„ spelen beker-wedstrijden, toch nog wei iéts meer temperament in de strijd. Wan neer wedstrijden als deze tot gevolg heb ben, dat het publiek er niet meer naar komt kijken (in Antwerpen daalt de be langstelling met het jaar)> dan dreigt he. gevaar dat ook deze „klassieke tussen Sinjoren en Rotterdammers, toch altijd een -,hors d'oeuvre" die onmisbaa-- is in de sfeer welke de grote Landen- Derby omringt, haar gouden jubileum niet lang overleeftEn dat zou toch wel spijtig zijn. Ook dit Rotterdamse elftal had gister middag de K.N.V.B. een dienst bunnen bewijzen: door zijn beste spel te ont plooien en il zijn energie in de strfld te we; pen; bovendien had deze wedstrijd dan wellicht gewonnen kunnen worden De groen-hemden deden er echter niets voor, hoewelzU er wèl voor werden be taald ten; op fortuinlijke wijze caramboleerde het leer in het net. Maar na 6 minuten in de tweede helft leidde Antwerpen weer toen Van Diest opnieuw geen hand uit stak naar een diagonale schuiver van. wederom rechtshalf Mersie na een afge- slagen corner. En in de 11e minuut werd het zelfs 3-1- toen schitterend spel van linksbinnen Bertels op even magnifie te wijze door midvoor Loos werd afgewerkt Uit een voorzet van Den Bleijker van dt linkervleugel wist Köneman na 21 minu ten de achterstand te verkleinen en ook daarna bleef Rotterdam met beter doch door gebrek aan geestdrift onbekroond veldspel in de meerderheid. Er volgden twee voortreffelijke schoten van Ben ningshof, waarbij doelman Leyssen dooi het oog van de naald kroop, doch 3 minu ten voor het einde werd door de enige fout van Visser de nederlaag voor Rotter dam definitief: 42. Spelers en officials van het Rotterdamse gezelschap warer. in de ochtenduren door het gemeentebestuur van Antwerpen op het stadhuis ontvangen, welk onderdeel van de gouden jubileum-viering intussen wel werd overschaduwd door de groot scheeps opgezette „Havendagen", welke Antwerpen dit weekend onder het motto „Antwerpen dankt de Schelde aan de Voorzienigheid en al het andere aan de Schelde" organiseerde, 's Avonds was e. een feestelijk banket, waar ook K.N.V.B.- voorzitter ir H. F. Hopster aanzat en waarbij temidden van vele speeches doo de gemeente Rotterdam, de Rotterdamse Voetfbalbond (K.N.V.B. afdeling Rotter dam), de Schiedamse vertegenwoordiging in de R.V.B. en de Rotterdamse Sportpers enige geschenken aan de Antwerpse gast heren werden aangeboden waarna de ge bruikelijke feestavond het slot vormde. Het vertegenwoordigende elftal van de ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht heeft op >et Houtrust-terrein te Den Haag met 32 de ploeg van de Geallieerde Tactische Luchtmacht vsr- slagen. Het werd een alleszins verdiende over winning, want de LSK-ers legden vooral na de rust een grotere homogeniteit aan de dag dan de gasten, die bovendien de fout maakten het spel te kort te houden. De zege van onze landgenoten komt in een nog fraaier licht te staan, wanneer men weet dat het LSK-team de laatste 20 minuten met tien man moest spelen Midvoor Huiberts kon wegens een beenblessure de strijd namelijk niet voortzetten en na de rust waren geen invallers toegestaan. De grote figuur van de middag was rechts buiten Hol, die vele knappe dingen liet zien openingen maakte dat het een lieve lust was en zijn mede-voorwaartsen van talrijke afge meten passes bediende. Hij was het ook, die ervoor zorgde dat het LSK-elftal enkele minuten na de aftrap de leiding kon nemen door Hui- berts het leer zodanig aan te geven, dat die slechts „ja" behoefde te knikken om met een onhoudbare kopbal er 10 van te maken. De Geallieerde Luchtmacht ontwoordde fel. in de Nederlandse verdediging raakte men even de kluts kwijt en nadat Froehlich reeds een keer op de lijn redding had gebracht, kon niemand de zes minuten later doorgebroken linksbinnen Mc Govern (de meest opvallende man bij de gasten) stuiten en was het 11. Wolton, de rechtsbuiten van de Geallieerden, schudde 3 minuten na de pauze onze land genoten wakker door Feyt voor de tweede maa) ret nakijken te geven (12). Maar het Neder landse tegenoffensief leidde 4 minuten later reeds tot de gelijkmaker, toen Van der Wel die evenals Brusselers in de LSK-aanval goed voor de dag kwam hard inschoot, rechtsback Adams de bai van richting veranderde en Larder misgreep. Nederland nam daarop gede cideerd het initiatief in handen, hetgeen, minuten nadat Huiberts de kleedkamer had op gezocht, door Van Esch tenslotte tot uitdruk king werd gebracht. Dit doelpunt ontstond uii een door Hol uitstekend genomen corner, welkt door Brusselers werd ingekopt en van Van Esch het laatste tikje kreeg. De 250.000 toeschouwers, die zich langs het circuit van Pena Rhin voor de wed strijd om de Grote Prijs van Barcelona hadden opgesteld, hebben de Engelse coureur Mike Hawthorn met zijn Ferra ri als eerste over de eindstreep zien gaan. In de 22e ronde werkte Hawthorn zich naar voren en vanaf die tijd sloeg hij iedere aanval af. Ofschoon de Lancia Fabrieken hadden aangekondigd met enige nieuwe formule wagens aan deze strijd te zullen deelne men, onder aanvoering van oud-wereld kampioen Ascari. liet deze fabriek op het laatste moment verstek gaan, het geen voor de toeschouwers, die juist zo gespitst waren op een Lancia-Mercedes duel, een grote teleurstelling vormde. De eindstand luidde: 1. Mike Hawthorn (G.B.) met Ferrari, 80 ronden, totale af stand 505.280 km. in 3 uur 13 min. 52 sec. gemiddeld 157.734 km. per uur; 2. Musso (It.) met Maserati 3 uur 15 min. 5.3 sec.; 3. Fangio (Argentinië) met Mer cedes op 1 ronde; 4. Mieres (Argentinië) met Maserati op 1 ronde; 5. Kling (Duits land) met Mercedes op 1 ronde: 6. Godia (Sp.) met Maserati op 1 ronde. De eindstand van de competitie om het Wereldkampioenschap voor autocoureurs luidt: 1. en wereldkampioen Fangio (Ar gentinië) 57 punten. 2. Hawthorn (G.B.) 24V2 pnt.; 3. Gonzales (Argentinië) 23% pnt.; 4. Trintignant (Fr.) 15 pnt.; 5. Kling (Did.) 12 pnt.; 6 en 7. Hermann (Did.) en Mantovani (It.) ieder 9 punten. In de competitie van de Ned. Beroeps voetbalbond had Rapid dit weekend een off-day, waardoor de Heerlenaren door het niet sterke Utrecht werden versla gen. Ook Amsterdam stelde teleur en keerde slechts met een gelijk spel uit Venlo terug. (Venlo speelde overigens reeds 6 van de 7 wedstrijden gelijk!). Fortuna klopte Den Haag en liep aan de kop een punt uit. Op de eerste dag van de athletiek landenwedstrijd Tsjecho SlowakijeRus land, welke te Praag werd gehouden, liep Vladimir Kutz een prachtige 5.000 meter race, waarvoor hij de tijd van 13 min. 51.2 sec. noteerde. Met deze pres tatie bleef hij 0.4 seconden beneden het wereldrecord dat Chris Chataway tien dagen geleden te Londen gevestigd had. In deze race, waarbij de Rus zijn tegenstander Emil Zatopek ver achter zich liet, werd voor Zatopek 14 min. 19 sec. afgedrukt, waaruit blijkt, dat Zatopek s grote tijd voorbij is. Op 13 October was Kutz trouwens slechts 0.2 sec. achter Chataway gebleven. Voor Kutz werd over de 3 mijl 13 min. 26.4 sec. genoteerd, hetgeen eveneens een nieuw wereldrecord betekende. In dezelfde wedstrijd van 13 October waarin Chataway het 5.000 meter record op 13.51.6 had gebracht, was voor Kutz over de 3 mijl de recordtijd van 13 min. 27 sec. genoteerd. Rusland won de dameswedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije met 7234 en de herenwedstrijd met 117—95 punten. 1 in Het na jaren van weelderige rijkdom plotseling in het Nederlandse voetbal op getreden keepers-probleem is ook in Rot terdam urgent. Men had tenslotte zijn toe vlucht genomen tot de beslist niet over tuigende Van Diest; en de Hermes-doe,- man was na 5 minuten reeds debet aan hei eerste doelpunt, toen hij geen hand uitstak naar een diagonale schuiver van rechtshalf Mersie, die ongehinderd door de Rotterdamse verdediging was geglipt In die verdediging speelde alleen rechts back Visser een betrouwbare partij, oi- schoon de ambitieuze Xerxaan de sterkste vleugel tegen zich had. Terlouw steide zeer teleur; de eens zo onwrikbare Sparta- en Oranje-stopper, als verster king opgesteld in de plaats van de oor spronkelijke niet geheel begrepen keuze van Steenbergen (Feijenoord), bleek inder daad lelijk uit vorm; meer dan eens leg den de jeugdige en talentrijke linksitimneri Bertels en de lange Fernandel-achtige midvoor Loos hem onoplosbare puzzles voor. Linksback Van de Oever JSpa^ kon niet mee; merkwaardigerwijs stond de knokige Lagerwaard Excelsior), in oe verdediging een „breker" van maar constructief van geen enkele waarde op de linkshalf plaats waar hij vrijwel geen goed kon doen. Toen later Lager waard en Van de Oever („van huis uit halfspeler) van plaats /erwisselden- ging het aanmerkelijk beter, maar intussen hao de Rotterdamse keuze-commissie toen «een bewijs van veel inzicht geleverd Hetzelfde geldt ten aanzien van de rechts, binnenplaats, waar Van Ede (Sparta) was opgesteld na toevallig in zijn club twee weken gelegenheids-binnenspeler te zij t—j 411'o 1 rr»on nan Q6 I WATERSCHEI, Zaterdag. De jeugdwedstrijd België-Nederland op het terrein van THOR Water. schei(Belgisch Limburg) heeft een spannend verloop gehad, en tot aan het laatste fluitje van de scheidsrechter hebben beide ploegen met vuur en volharding gekampt voor de zege. De 3-2 overwinning van de Belgen moet verdiend heten. Want weliswaar zat er meer samenhang in het elftal van onze landgenoten, maar daar stond tegenover dat de Belgische voor hoede vrijwel tijdens de hele wedstrijd veel gevaarlijker was. Van elke schietkans werd gebruik gemaakt, een goede methode, al was de goede richting vaak zoek. Aan onze kant daarentegen bleef de afwerking van de aanvallen vaak gebrekkig door talmen of ver doorgevoerd combineren op beslissende momenten. De Belgen hebben hun succes voor een goed deel te danken aan Wegria, die zich een prima leider van de voorhoede toonde, over veel stootkracht beschikte en twee doelpunten voor zijn rekening nam. maar de voorwaartsen vervielen weer in hun oude fout van te talmen met schieten zodat de veldmeerderheid niet in doel punten resulteerde. Daarentegen hielder de snelle Belgische tegen-offensieven en uitvallen altijd groot gevaar in. Na 25 mi nuten werd een overtreding van een Ne derlandse verdediger in ons doelgebied bestraft met een penalty. Maar de gelijk maker werd hier niet uit geboren wani Van den Borre wist van deze kans geen gebruik te maken. De Belgen kwamen echter terug en 3 minuten later bracht Wegria de stand op 22. In het laatste kwartier vochten beide ploegen verbeten voor het winnende doel punt, Bij de Belgen, die gaandeweg iets in de meerderheid kwamen, bleef Wegrit de grote man en hij was het ook die 4 minuten voor het einde met een kopba uit een zuiver geplaatste corner de ba in ons doel plaatste. Daarmee was de zege van de ploeg, die over de gevaarnj ste aanval beschikte, een feit geworden 3—2. De uitslagen luidden: AlkmaarDe Graafschap 22. Twentse ProfsRotterdam 13. RapidUtrecht 23- Den HaagFortuna 12. VenloAmsterdam 11. KERKRADE, Zondag. Ruim 8000 toeschouwers zijn er ge tuigen van geweest hoe de profclub Rapid in een volkomen off-day een onverwachte 23 nederlaag te slikken kreeg tegen de toch heus niet zo dende rende Utrecht-profclub. Het beeld van de wedstrijd in zijn geheel bezien was zeer matig. Slechts zeer sporadisch kwam het tot technisch goed spel, slechts uiterst zelden waren er flitsende combinaties zo als in de voorgaande matches en practisch nooit was er dat befaamde schot. Legio kansen zijn op deze middag door de Rapid-voorhoede gemist, die maar niet de juiste cadans kon krijgen. Bovendien ver keerde de achterhoede van de thuisclub nou niet bepaald in een grootse vorm. Na 18 minuten nam Utrecht uit een zuivere pass van Schijvenaar die wel de beste man in het gehele elftal bleek te zijn aan rechtsbuiten Nieuwenhuts de leiding, toen deze laatste de bal hoog in de touwen joeg. Twee minuten later was het reeds gelijk doordat een door linksbuiten Hanneman genomen corner via het been van Janssen in doel beland de, 1—1. In de 30e minuut wist Van Melis zich langs de gehele Utrechtse de fensie te werken. Hij schoot keihard m, de bal vloog via de lat het veld weer in, waar Janssen klaar stond om de „fi nishing touch" te verrichten, 2—1. Voor de rust werd het echter nog gelijk door dat wederom rechtsbuiten Nieuwenhut- zen een pass van Schijvenaar benutte, 22 In de 2e helft is het spel eveneens niet tot grote hoogte kunnen komen. Ofschoon Rapid een volledige veldmeerderheid aan de dag legde, kwam men door slecht schieten niet tot doelpunten. Het was tenslotte Utrecht dat. van een fout van Rumpen wist te profiteren om door Oli- kan (die ingevallen was voor de gebles seerde v. Capelle) het winnende doel punt te scoren Alkmaar heeft op het Sportpark Schoo- nenberg voor 10.000 toeschouwers in de strijd tegen De Graafschap een 20 voor sprong verloren zien gaan. Na een grote meerderheid van de Alkmaarse ploeg, volgde een tweede helft waarin De Graaf schap veelal de toon aangaf en de achter stand wist in te lopen. Alkmaar was aanvankelijk sterker. De Noordhollandse achterhoede bleek een onneembare veste. Maar aan de andere kant had spil Hendriks de grootste moeite de gevaarlijke Alkmaarse middenvoor v. d. Sluys in bedwang te houden en door het goede spel van de buitenspelers Los en Michel kwam het doel van Marskamp herhaaldelijk in gevaar. Na 25 minuten scoorde v. d. Sluys op fraaie wijze het eerste doelpunt en kort daarna deed Klaas Smit een hard schot van Stelling van richting veranderen: 20. De Graafschap boekte na de rust on middellijk succes want uit de eerste aan val scoorde linksbuiten Kluin een fraai doelpunt. Met het voordeel van de wind ■oefenden de gasten geruime tijd druk uit op de Alkmaarse veste, waar de defensie in moeilijkheden kwam. Toen de Graaf- schap-linksachter Beumer een vrije schop kreeg te nemen en de bal via enkele hoofden in het doel achter doelman Sna- bilie verdween, was de verdiende draw een feit: 22. HENGELO, Zaterdag. Ruim 12.000 toeschouwers waren Zater dagmiddag in het Hengelose stadion aan wezig bij de wedstrijd tussen de Twentse Profs en Rotterdam. De Twentenaren hadden een verrassing in petto, dat Theo Albers, die de Zondag daarvoor nog met Enschede tegen Haarlem had gespeeld, een contract had getekend. Op de links buitenplaats verrichtte hij verdienstelijk werk, maar hij kon het alleen ook niet opknappen, want de Twentse voorhoede blijft een zorgenkind. De Hongaar Dani is een publiekspeler, die fraaie staaltjes spel liet zien, maar tenslotte niets uit richt. Direct kon men genieten van fraaie aanvallen van de Rotterdammers, waar bij vooral de vleugelspelers zich onder scheidden. Toch kreeg Twente al vlak na het begin een vrijwel niet te missen kans, toen midvoor Brom voor Landman verscheen. Hij was echter zo verbouwe reerd, dat hij naast schoot. In de 17e mi nuut werden de herhaalde aanvallen van Rotterdam tenslotte bekroond met een doelpunt van rechtsbinnen Schouten. Kort daarna profiteerde midvoor Kentie van een te zacht terugspelen op doelman Kosters, door in het verlaten doel te schieten. Een kwartier na rust greep Kos ters op een hoge bal van Joop Heyster mis; kort daarna redde Brom na stevig doorzetten van Twente de eer. DEN HAAG, Zondag. Circa 12.000 toeschouwers beloonden Den Haag en Fortuna v< goed spel. Fortune deed haa- naam ee1 aan en wrs fortuinlijker. Daaraan is ook de zege var de Limburgers te danken. De nieuwe keeper Vroomen, de 9e Bleijerh.ei.de speler die naar de N.B.V.B. overliep, ver ving de geblesseerde De Munck en had een groot aandeel in de zege. Midvoor Angenent opende spoedig met een kopbal de score. Koers miste de kans op de ge lijkmaker door een penalty tegen de lat te schieten, maar een beheerst schot van Rijshouwer bracht kort voor de rust Den Haag toch gelijk. Direct na de hervat ting hergaf Dingena de Limburgers de leiding en daarna hield de stugge For- tuna-verdediging het Haagse offensief in bedwang. De grote publieke opkomst was voornamelijk voor de N.B.V.B.-kop loper Fortuna, die inderdaad aantrekke lijk speelde doch toch niet geheel aan de hoge verwachtingen beantwoordde. VENLO, Zondag. Een technisch beter Amsterdam moest het draw-abonnement van Venlo erken nen. Zelfs nam de thuisclub reeds na 4 minuten de leiding door Akkermans uit een door Boskamp veroorzaakte corner. Maar daarna gaven deze Boskamp en zijn maat Mesman geen kans VonhoffTol- meijer waren de gevaarlijke Amsterdamse linker-vleugel, vanwaar na een half uur ook de pass naar Kleijn kwam, waaruit schutter Gallis de stand op 11 bracht. De tweede helft was zeer spannend met wisselende kansen, maar de verdedigin gen bleven meester van het terrein. De stand luidt nu: Fortuna (Geleen) 7—12, Amsterdam 7—10, Rotterdam 7—8, Alkmaar 78, Rapid (Heerlen) 77, De Graafschap 6—6, Venlo '54 7-6, Utrecht 6—5, Den Haag 7—5, Twentse Profs 7—1. In het eerste half uur was België door gaans iets sterker, en deze meerderheid kwam tot uitdrukking in een goal van Van den Borre, de linksbinnen, ongeveer een kwartier na de aftrap. Nederland bleef echter goed partij geven. Het spel- LUXEMBURG, Zondag. Het Belgische B-elftal heeft de wed strjjd tegen Luxemburg met 40 gewon- weken gelegenheids-bmnenspeier te «j n Met rust hadden de Belgen, die geweest. En daartoe liet men dan de vooral in tempo huD tegenstanders verre- echte" binnenspeler Benningshof (even- w haas waren, reeds met 20 de eens Sparta) aan de kant. Doordat Van - Ede kort voor de rust uitviel kwam ten &ae Korx vuui uc slotte Benningshof tóch in het veld. En dat bleek, in samenwerking met rech s- half Zuidgeest (ook van Sparta), een hemelsbrede verbetering. Vooral in tweede helft was het steeds weer Ben ningshof, die de aanvallen opbouwde. Hi vond daarin echter van de beide buiten spelers: Van Lent (Hermes) op links en Den Bleijker (Feijenoord) op rechts, die later van plaats verwisselden, te weinig steun. De ex-prof Van Lent demonstreerde weliswaar een overmaat aan fraai-. Franse" techniek, maar hij wist die- bij gebrek aan tempo en élan, nooit produc tief te maken. En de handige passeer- trucjes van Den Bleijker, eveneens te lauw gingen vanmiddag helemaa. niet op. hij had dan ook geen Nederlandse maa- een Antwerpse back tegenover zienD- beide SVV-ers Köneman en Van Pelt ten slotte mochten dan in het aanvals-centrurn wel aardig lavétxm, hun spelleoe tegen de geroutineerde Berchem-stopper Broer" v. d. Ven had geen enkel effect, köneman bleef als altijd onder zijn club- vorm en van „kanon" Van Pelt hebber, wii geen enkel schot gezien. De gelijkmaker kreeg Rotterdam in de 17e minuut cadeau, toen Van Lent hoog voorzette en Den Bleijker midden in de botsing sprong waarin keeper Leyssen en linksback Vervoort elkaar de bal betwis,- weg de baas waren, reeds met 20 de leiding. Reeds na enkele minuten namen de Belgen het initiatief, dat z« verder de gehele wedstrijd behouden hebben. Dechamp (2 x) voor de rust, Van Herpe en Vliers na de pauze zorgden voor de doelpunten. Het Hongaarse voetbalelftal heeft voor 95.000 toeschouwers te Boedapest een gemakkelijke 4—1 overwinning op Tsje cho Slowakije behaald. Met de rust had den de Hongaren met 1—0 de leiding. Ge durende de gehele wedstrijd zijn de gast heren duidelijk in de meerderheid ge weest doch dank zij het uitstekende werk'van de Tsjechische verdedigers en mede door het feit, dat de Hongaarse voorwaartsen de zaken niet zo energiek aanpakten bleef de schade voor de Tsje chen tot een 4-r-l nederlaag beperkt. De stemming in het veld was er intussen niet prettiger op geworden en de Poolse scheidsrechter Alexandrovic zag zich ge noodzaakt heel wat vrije schoppen uit te delen. In een vooraf gespeelde ontmoeting tussen de jeugd-elftallen van beide lan den bleven de Tsjechische juniores met 42 over de jonge Hongaren in de meerderheid! De B-ploegen van Tsjecho-Slowakije en Hongarije speelden te Bratislava met 1—1 gelijk. beeld veranderde want de Nederlanders bouwden een reeks goede aanvallen op, zodat doelman Blavier herhaaldelijk moe;,i ingrijpen. Drie minuten voor rust moes. hij zwichten voor een schot'van de Neder landse midvoor De Wit die beide par tijen op gelijke voet bracht. Toch hadden onze landgenoten, gezien het langdurige Belgische overwicht in het begin van deze speelhelft, wel iets meer gekregen dan hun toekwam. Na rust tapte Nederland uit een ander vaatje. Het tempo werd verhoogd waar door de aanvallen een. scherper karakter kregen. En succes bleef niet lang uii want twee minuten na de hervatting kon de linksbinnen Erkens onze ploeg de leiding geven. Een tijdlang werd he- meest op de Belgische helft gespeeld (Advertentie) U Hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag Met één of twee Rennles bij de hand biiift U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag. Veel moois was er voor de naar schat ting 3500 toeschouwers b(j de wedstrijd D.F.C.Brabantia niet te zien. De bal vloog van het ene doel naar het andere. De spelers klontten afwisselend dan op de ene dan op de andere speelhelft sa men. Geen van beide ploegen kon het probleem van de felle storm baas. Feitelijk had Brabantia er na de rust, De zevende partij van de dammatch om 't Wereldkampioenschap in Hotel Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch gespeeld tus sen P. Roozenburg en W. Huisman, werd voorafgegaan door de prijsuitreiking aan de winnaars van de schoolwedstrijden in de maanden September/October gehouden en waaraan plm. tweehonderd spelers hadden deelgenomen. Deze prijsuitreiking werd verricht door de voorziter van de Internationale Dambond, de heer J H. Willems. Hierna hield de voorzitter van de organiserende vereniging „Excelsior De Groningers demonstreerden een snel en open spelletje, dat gunstig afstak tegen de technische wel kundige, doch Qtppstc te kort gehouden aanvalscombi- naües van kernen. Eerst in de tweede helft kwamen de Duitsers er wat beter in, doch toen was het reeds te laat, want voor de rust had Groningen reeds een voorsprong van 30 genomen. Na 10 minuten spelen kopte rechtsbur ten Kris Walburg fraai langs de Duitse doelman Cella en even zovele minuten later had zijn naamgenoot Jan Walburg De maatregelen, die destijds zijn genomen tegen een aantal bestuur?, (eden van V.V.V. (Venlo) en Marsana (Meerssen) zijn, naar de Urgentie, commissie van de K.N.V.B. meedeelt, door haar met ingang van Zaterdag 23 October ingetrokken. Voorts heeft de Urgentie-commissie in verband met dc bijzondere omstandigheden besloten aan trainers van verenigingen die aan de eerste-klasse competitie deelnemen, tot aan het eind van bet seizoen dispensatie te verlenen voor het uitkomen in het eerste elftal van die verenigingen. Noot van de Sportredactie: Ook Kick Smit mag dus weer spelen. En mogelijk gaan wij nu een stel prominente buitenlandse trainers als spelers in actie zien. Maar wat gebeurt er met het vroegere bestuur van Emma, dat op dezelfde gronden als die van V.V.V. en Marsana geschorst is. Zó vielen de punten Lugthart bracht Groningen kort voor de pauze op 30. In de tweede helft trad de gereorgani seerde Duitse ploeg doortastender op en enkele minuten na de hervatting stimu leerde Denker met een treffer zijn land genoten tot een fel offensief, dat 20 mi nuten later door Erdmann tot een 3—2 stand leidde. Groningen sloeg echter te rug door Rozema, die met een onver- wacht hard schot er 42, van maakte, welke score de Groninger ploeg in de resterende 10 minuten gemakkelijk kon Tweefle klasse A HFC-De Spart. 0-0 Rapidit'as- 't Gooi 1-3 Derde ltlasse A GVO-Purmerst. 0.1 Zaandijk-WSV'30 5-0 Derde klasse B ADO'20-W.a.Zee 2-0 DEM-RKAFC 3-1 Alcm. Vietrix. Alkm. Boys 4-0 Derde klasse C DCG-Alw. Forw. 1-1 Rivalen-SDW 1-1 RKAVV-JOS 1-1 Derde klasse D 9APWC-Maarss. 3-9 Hercules-Hilv. l-l Tweede klasse A Velox-Quick 1-2 RFC-DCV 2-0 HOV-ONA 1-1 Tweede klasse B Coal-CVV 6-0 ODS-Gouda 0-7 Derde klasse A De Postd.-BEC 4-2 HBS-Hillegom 2-1 Derde klasse B HPSV-Westland. 0-2 Exc. '20-GDA 0-0 VVP-RKAVV 1-3 Derde klasse C VOC-DHZ 2-1 Derde klasse D Leonidas-Nept. 1-0 Papendr.-RDM 0-2 Spartaan '20- Overmaas 2-0 CKC-Amm. SV 6-2 Vierde klasse A VVSB-R'burg 2-1 Warmunda- Rouwkoop 5-2 Vierde klasse B Concordia-DHL 1-4 Vierde klasse C SMV-UNIO 1-2 Vierde klasse D DUNO-Q. Steps 0-0 Rijswijk- Belvédère 5-3 Vierde klasse E ATVV-Olympta 0-2 Cromvl.ADS 3-2 Vierde klasse F DRL-RKWIK 3-3 NADO V-OVV 0-1 Vierde klasse G Hermandad- Dindua 2-2 DZB-N'hoorn 0-2 Foortugaal- Bolnes 2-0 Vierde klasse H 's-Gravendeel- Geluksvogels 2-2 LSV-Merwede 4-3 Heukelum-DRZ 1-2 Hardinxveld- Strijen 5-0 Tweede klasse A Helpman- Nicator 2-1 Tweede klasse B HSC-St kanaal 1-3 Derde klasse B Roden-II'hage 2-5 Actife-Gr.Boys 2-2 Derde klasse C Er Boys-Germ. 2-3 Derd-^ klasse D THOS-l/unsingo 1-4 Tweede klasse A Achilles '12- Emmen 2-1 PEC-ZAC 3-0 Tweede klasse B Rheden-D Boys l-l VVAVV- R. et Velocltas 1-0 Derde klasse A Almelo-MVV '29 1-1 UDI-Avantl 6-1 Vosta-Vogldo 0-2 Derde klasse B ROHDA- Vict. Boys 3-3 DAVO-Wlerden 1-5 Hattem-Vaassen 2-2 GFC-Daventria 4-0 Epe-KHC 1-1 Sallandta-UD 3-1 Derde klasse C Doetlnchem- Longa '30 l-l Zutphanla-VVO 1-2 VVC 25- Warth Rheden 5-2 Derde klasse D Uchta- De Treffers 2-1 Germania-SML 1-0 Derde klasse A Tongelre- Bladella 0-3 UNA-ODC 2-0 Boxtel-Mulo 2-1 GW '12- Sparta '25 5-0 Derde klasse B RKDVC- Uno Animo 3-3 Heusden- Concordia-SVD 2-2 Gudok- Zwaluw-VFC 2-1 Derde klasse D RCS-De Zeeuw 4-2 Tweede klasse A Sportcl. Emma- Gr. Ster 2-1 I-Ieksenber'g- Waubach 3-1 Waub. Bays- Chèvremont 1-0 RKBSV- Schuttersveld 0-2 Tweede klasse B VSV '34- Roermond 3-2 Wilh. '08- Sp. Irene !-• De Ster- Wit Zwart 1-4 Derde klasse A Mlnor-Schtnnen 2-5 WVV'28- Standaard 0-0 Geleen-RKVVL 2-7 Leonldas W- Ammelle o-l Willem I- Maastr. Boys l-o Derde klasse B Nw Einde- Simp. Boys 0-4 KEV-Laura 2-2 Derde klasse C SVHR-RIOS'31 2-3 PSV'35-BSV'29 2-2 Lindenheuvel- Linne 7-0 Derde klasse D RKGFC-JVO 2-1 Belfeldia-Gennep o-e RKDEV-JVC'31 4-0 HEREN Overgang West Gooi-HGC 4-2 Amsterdam II- Laren II l-l HDM-SCHC II 3-1 HGC JI-A'foort 0-0 Pinoké-Aeolus 2-1 Promotie West HHIJC III-MRHC 0-0 D. Stud.- Groen Geel II 2-0 Strawberries- Hurley 1-0 Hilversum- Alkmaar 1-3 Amsterdam III- Eechtrop 1-4 Kameleon- Zandvoort o-3 HBS-Kraalen 2-0 Gooi II- Hilversum II 1-0 Schaerweyde- Plnoké II 2-2 Promotie Zilid HTCC U-Peilk. 2-2 Forward- Geel Zwart 2-3 MEP-DES 4-0 Push- 's-Hertogenb. 3-1 O. Zwart-Eindh. 0-0 Gr. Star-HMHC l-l HUAC-Venlo II 2-1 Weert- Maastricht 3-0 Promotie Oost PW II-Doetlnch, 2-2 Bullly-Wagen. 2-1 Almelo-Deventer 0-1 El-IV-Upward 2-0 DAMES Eerste klasse Westen JDHC-HHIJC 4-0 'loot-Uil versum o-l Kieviten- Amsterdam 2-2 TOGO-Be Fair 0-1 Oosten PW-Ntjmegen 2-1 Almelo-Deventer 2-1 EHV-Qulck 0-4 Noorden HV A-Daring 2-2 GCHC-GHBS 3-0 Meppel-LHC 2-1 Groningen-HGC 7-0 Zuiden Eindhoven- Oranje Zwart 0-1 MOP-Tilburg 2-1 Venlo-Venlo G, 0-0 Push-EMHC 0-2 Promotie West RBC-Gr. Geel 5-1 Alliance-Aeolus 3-2 Strawberrtes- Kampong 4-2 Hilversum II- Amersfoort 2-2 Pinoké-SCHC 6-4 Promotie Zuid Were Di- Rapidity 4-0 Keep Fit- 's-Hertngenbosch 0-4 Nuenen-HTCC 12- Green Star- Heerlen 2-0 Promotie Oost Apeldoorn- Tempo '41 0-2 Zutphen-Arnh. 2-0 Zwolle-DKS 2-1 Eerste klasse Noord-Holland W'kwartler- Blauw Wit 2-4 Rohda-Samos 5-1 Archipel-Luto 8-4 Zuid-Holland HSV-HKV 0-3 Gymnasiasten- Deetos 2-5 Oost A Quick-Hellas 2-9 Rapidltas-Naas 9-2 AKC-HKC 3-4 Oost B Steeds Hoger- Onder Ons 3-4 Oost Arnhem- SOS 3-4 ZKC-EKCA 6-2 Noord LDO-Vitesse Wordt Kwiek- Rood Wit 7-2 Nlc-WWMD Zuid Sportlust-Odlio OËC-Eindhoven PSV-Deo Hoofdklasse Dames Hvgiea-Sagltta 3-1 UDI-Esca 6-3 Vriendschap- ZAC 2-1 Hoofdklasse Heren Hellas- Aalsmeer 8-11 PSV-Eindhoven 9-6 Olympia- Turnlust 19 11 Niloc-DES 6-6 0-2 2-7 4-2 3-5 5-1 de heer J. C. de Galan, een kort openings- speechje, waarna de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr H. M. H, A. Loeff, voor Roozenburg de eerste zet deed. De fraaie zaal was geheel gevuld en er heer ste een prettige sfeer, daar men ver wachtte, dat Huisman alles in het werk zou stellen om zijn verkregen achterstand in te lopen. De eerste veertien zetten van de Hol landse opening werden in een vlot tempo afgewerkt, zonder dat er veel tekening in de strijd kwam. Blijkbaar kon Roozen burg daar toch maar gedeeltelijk genoegen mee nemen, want na de He zet zag men hem in elkaar duiken, het hoofd laag op het dambord. Dit is de geliefkoosde houding van de wereldkampioen als hij „broeden" gaat Hij is dan net een roof dier. dat zich tot de sprong gereed maakt. Het tempo van Huisman zakte nu aan merkelijk en na 19 zetten had hij zijn eerste uur volkomen opgebruikt Daarvan maakte Roozenburg met een tactische wending bij de 21e zet gebruik Hij bood zijn tegenstander een ruil aar., waardoor deze laatste tiid kon uitsparen Huisman ging er op in en het resultaat was dat hij teruggedrongen werd en Roozenburg aanvalskansen kreeg. Energiek pakte de wereldkampioen deze zaken aan en drong bii de 25e zet de zwarte stelling binnen De partij had bet volgende verloop: P Ronzenhnve (Wit) W Hn'sman .7wart). 1 .23—28 18-23- 2 31-27 17-21: 3 39 33 2116: 4. 44—39 12- 18: 5 37-31 28x37 6. 42x31 7—12 Huisman «aat het toch weer klassiek proberen, ondanks het weinige succes, dat hem dit speltvpe tot noe toe heeft «phracht' 7. 47 -42 11—17- 8. 27 18x27- 9 31x11 16v7: 10 41—37 7-11: U_ 36—37 1—7: 12 4641 20—24- 13 41-36 11—16 Roozenburg heeft er seen enkel belanp bij. complicaties in bet leven te roenen vooral nu hij een voorspring 14 31—27 7—11; 15 49—44 14—20: 16 34-29 23x34; 17. 39x30 12-18 Huisman heeft ziin eerste uur voor deze 17 zet ten volkomen opgebruikt. Ronzenhure ge bruikte nrecies de helft: 18. 30—25 18- 19. 25x14 9x20: 20. 4439 10—-14. 21. 39—33 Een tactische wending die de „gezaniee" nartii nlotselinK leven inblaast, vooral door het antwoord van Zwart. 21 23—29: 22. 34x23 2433: 23 35x24 20x18: 24. 33—29 8—12 Belet 25 43—39. wegens Zwart 18—22 enz. en door meerslag wordt doo- Zwart winst va" een stuk verkregen. 25. 282 consequent en met bravnur eesnee.d. zo. 19x28: 28. 32x23 14—20. Verlaagt de indringer Interessanter zou echter 11 17 ziin geweest. 27 29—24 20x29: 28 23x34 5—)0; 29. 43—39 10—14: 30. 39—33 4—9: 31 37—32 11—17; 32. 50—44 13—19 33, 44—30 2—7' 34. 42—37 3—8. Natuurlijk is nu 35 27—21 enz. niet meer dan normaal doordat vier stukken moet slaan naar H 3430 Weigert het zwarte aanbod daar het resterende nindonel «een vuns» bevat- 36 18—22: 36. 27x18 12x23: 37 33-28 17-22. Een noodzakeJhk sehiie offer Op 15—20 ware gevolgd 30—24 20x70 aa33 enz. met «ocdeel vno» W 38 '8x17 7—11: 39 37—31 llyO"- 40 31—77 07x31: 41. 36x27 611: 42. 39 -.33 1117. Weer heeft Huisman rekening te houden met de stand van ziin klok No" S zetten in 9 mir'u,",i moet hil dnen: 43 40—35 9—13- 44. 45—40 8—12 Hulsman heeft weer bekwaam verdedigd maar alle meeiliikbeden ziin nog niet oneelnst 45. 4034 1318 En niet: 45. 2329: 46 33x24 (gedwongen) 14—20' 47 34 29 20 25' 48 38—33 25x2,3: 49 33—28 19x30; 50 28x8 12x3' 51. 35x24 en Wit heeft een zeer voordelig eindspel. 46. 33—28. Nu moest Huisman nog 5 zet ten doen in 2 minuten: 46. 15 -20 47 30- 25 20—24: 48. 34- 30 24—29 De laatste zetten van Z.wart ziin alle gedwongen; 49 48-42 17—21; 50. 28—22 29—33. De tijd- "ontróle is gehaald. 51. 22x24 23—28. De ressource: 52. 38x29 28x48; 53. 24—20 21x32; 54. 20x9 32—37. Roozenburg, het vergeefse van verdere pogingen inziende, stelde remise voor. het geen dankbaar door Huisman werd ge accepteerd. De stand is nu 86 in het voordel van Rerpnburg. De 8s!e partij zal vandaag te Leiden worden gespeeld. met de wind in de rug, beter kijk op. doch als er geen schutters zijn, helpt er geen moedertje lief aan. Aar. hoekschop pen geen gebrek: in de eerste helft ze ven voor D.F.C. en een voor Brabantia: daarna: zes voor de gasten en twee voor de thuisclub. Uit de derde hoekschop van de thuis club, keurig door Versteeg ingeslin.gerd. kwam tot aller verbazing na 20 minuten het eerste doelpunt. Volgens scheids rechter Roessink uit Enschedé, had de bai de doellijn gepasseerd. Een cadeautje voor de D.F.C.-ers, die het zelf niet had den geconstateerd. Geen juichkreet had geklonken, geen arm was omhoog ge zwaaid. Maaj- het was 10. Na de thee werden de bordjes ver hangen. Veel aanvallen van Brabantia met assistentie van de wind. Veel ge schiet, maar weinig wol; met andere woorden: Lieshout en de zijnen bleken de juiste richting maar niet te kunnen vinden. D F.C. nam er nog een doelpunt bij. Na 14 minuten gaf de jonge v. d. Bosch een trough-pass naar de vlugge midvoor Van Es, die stopper Van den Heuvel omspeelde en de bal over de uitgelopen Soetens in het verlaten doel lepelde, 2—0. Niet bijster tevreden gingen de toe schouwers huiswaarts om op tijd naar het verloop van BelgiëNederland te luisteren. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, Zondag. R.B.C., zonder Knobel (geschorst) en Bruijninckx (geblesseerd) liep In de eerste helft, toen men wind (storm) mee had, Kerkrade finaal onder de voet. Met de rust was door Vermunt (2), Van Ha peren en Bindels (ook 2) al een 50 stand bereikt; en het is slechts aan uit stekend keepen van doelman Weusten van Kerkrade te danken, dat de score toen al niet ééns zo groot was. Wat na de rust iedereen bijna ver wachtte, gebeurde niet. Niet Kerkrade kwam in de running, maar R.B.C. dat nu behalve een sterke wind ook nog een striemende regen tegen zich kreeg. Al die regen kon de glans van een technisch en tactisch knap spelendt rechtsbinnen Vermunt (snel en bezielend steeds in de aanval én in de verdediging^ niet doven, integendeel. Nauwelijks na de hervat ting maakte hij reeds het halve dozijn vol, toen invaller v. d. Zande hem een kans gaf, 60. Eerst na tien minuten kwam Kerk rade tot een tegenpunt, rechtsbinnen De Bie verraste Van Osta bij een uitschie ter" en linksbinnen Esser deed dat tien minuten later uit een kluwen van spe lers, 62. TILBURG, Zondag. Er waren maar weinige minuten voor nodig om te ervaren, dat M.V.V. geen schaduw meer is van de geduchte Lim burgse ploeg van weleer. Een zeer ma tig teamverband met een uitgesproken gebrek aan maatgevoel en daarenboven een angstwekkend gebrek aan schot vaardigheid en stootkracht maakte het Longa met wind mee voor rust niet al te lastig. De Tilburgers zelf hadden enige tijd nodig om op dreef te komen, maar al aanstonds bleken hun aanvallen een ver rassender karakter te dragen Een hoge voorzet van linksbuiten Villevoye in de 17e minuut stelde de toestormende rechtsbuiten H. de Kort in staat voor de eerste maal te scoren. De tegenacties van M.V.V. strandden nadien vrij simpel op doelman De Beer en toen in de 28ste minuut midvoor L. de Kort resoluut naar Villevoye in het centrum opgesteld passeerde loste deze in eens van enorme afstand een schuiver, die via de paal doel trof (20). Twee maal was M.V.V. weinig fortuinlijk nadien toen Rijnders paal en lat bewerkte. Vijf minuten voor de rust zorgde L. de Kort met een ver rassend laag schot voor een derae goal. Na de pauze enige opleving bij M V V. Althans een meerderheid, die echter muurvast liep door primitief aanvalsspel. Heel M.V.V. toog echter ten aanval. Toen een kwartier voor het einde moest wor den onderbroken wegens de regen en de strijd na 7 minuten kon worden hervat, was er van het M.V.V.-offensief niets meer over. Vijf minuten voot het einde scoorde H. de Kort een vierde goal. nadat zijn buitenspelpositie was opgeheven door tussenkomst van een M.Y i' been. Dit waren de 3 énige wedstrijden in de le klas K.N.V.B.; de standen luiden: In de afd. C.: PSV 6—10, BW 6—9, Wil lem II 7—9. RBC 7—9. NAC 6—8, Ltm- burgia 7—8, Sittardia 7—7, Hermes DVS 7—7 EBOH 65, Xerxes 64, VVV 62. Kerkrade 7—2. En in afd. D: ADO 6—11, SVV 7—11 Emma 6—9. Eindhoven 6—9, Feijenoord 7—9, Longa 88. Sparta 7—7, DFC 5—5. .Juliana 6—5, MVV 7—o, NOAD 64, Bleijerheide 71, Brabantia 64. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4