De lange, lange weg naar Tipperary Vertrouwen in Europese een wording Kentering in volksopinie over Eisenhower en McCarthy? Muzikale Bevrijdingsherdenking in Den Bosch Galaconcert van het Brabants Orkest DUSSELDORFSE KUNST IN MAASTRICHT GROOT CHEMICUS HERDACHT PLAN VOOR FRANS-DUITSE INDUSTRIE-GEMEENSCHAP Als Amerika straks ter stembus gaat De Brit in de Brit kan niet sterven Prof. v. d. Bergh sprak op Amsterdamse Universiteitsdag Treinontsporing bij Eindhoven Driemaal overreden Auto botste tegen boom Europese festivals gaan samenwerken Breda herdenkt bevrijding Krans op het graf van prof. Bakhuis Roozeboom Brazilië goed emigratie- land 3IAANDAG 25 OCTOBER 1954 PAGINA 6 De onwrikbare rots Nieuwe levenskracht Geen ernstige gevolgen ENGELAND WIL KONIJNEN ZIEKTE NIET BESTRIJDEN BUITENGEWOON ARKA- CONGRES TE UTRECHT Geen reden voor pessimisme Vreselijk ongeluk te Amsterdam POSTBOOT OP STREKDAM Beraad der zestien Inzegening Poolse kapel ZEEVERKENNERS LEDEN SCHIPBREUK PLECHTIGE REQUIEMMIS TE ARNHEM Herdenking van gevallen militairen DE ZES PROCENT IN DE TEXTIELINDUSTRIE Voor Nederlanders Mr ir B. W. Haveman over de Ned. emigratie naar Brazilië Veelzeggende verandering Drie soorten opinies Niet „anti", maar ook niet DUITS VOORBEHOUD T.A.V. KANALISATIE DER MOEZEL Invloed Duitse bewapening „It's a long, long way to Tipperary, But my heart's right there!" Er is wellicht geen soldatenliedje, dat meer bekend is dan „It's a long Jtvay to Tipperary". Zinloos als het is (het gaat over een Ierse boeren jongen, die naar Londen komt, „waar alle straten met goud geplaveid fcijn", en dan naar zijn vrouw en zijn huis in Tipperary terugverlangt, ia liet door twee wereldoorlogen heen het muzikaal symbool geworden van de Britse soldateske. Het begrip „Tipperary" werd synoniem met „thuis": 'de glooiende heuvels, de zwartberookte huizen, het buurtcafé en zijn zorge loze sportpraat, de „stately homes", het groene landschap, de mist, de fregen, het oude dorpskerkje met klimop begroeid, de stijve, inzichzelf gekeerde mensen, de rustige sleur van alledag. Engeland. Het burgerlijkste (van alle burgerlijke landen. Maar aan de andere kant van de lijn Tipperary-Londen lagen „Piccadilly. (Strand and Leicester Sqaure": Enge- lands majesteitelijke positie als wereld macht, zijn welvaart, zijn wereldwijde verplichtingen, wat Kipling beschreef nis "the burden of Empire", de zware Jast van het gezag-dragen, van wereld macht te zijn. Het rustige, burgerlijke le ven moest betaald worden met veldsla gen, soldatenkerkhoven, militaire dienst Jn alle werelddelen. De weg-terug naar "Tipperary" werd lang, heel lang .En Uog is het eind niet in zicht. Groot-Brittai is niet langer de "politie-agent der wereld". Ware wereld politiek een optelsom van grote getallen, dan zou het Britse totaal niet bijster in drukwekkend zijn. Heeft zelfs de Royal Navy, sinds eeuwen Engelands trots, niet moeten erkennen dat zij eerst over vleugeld werd door de Amerikaanse en nu door de Russische vloot? Het is niet zo heel moeilijk het is trouwens reeds vaak gedaan Engeland en zijn wereld rijk af te schilderen als een mogendheid in verval. Maar laten we eens luisteren naar de mening van de invloedrijke "Christian Science Monitor", een der best-geredi geerde bladen ter wereld. Dit Amerikaan se blad gaf op een vraag van een der lezers waarom het toch zoveel nieuws over Engeland publiceerde ten antwoord: "Groot-Brittanni vormt in de wereld van vandaag een der voornaamste de mocratische en constructieve krachten; het is het centrum van een machtig, we reldomvattend democratisch Gemene best; het is de machtigste bondgenoot van de Verenigde Staten in de beslissen de strijd om het behoud der vrije wereld; het is het land dat Amerika zijn taal cultuur, wetten en de algemene kijk op de dingen gaf; en tenslotte is het een land, welks enorm arbeidsveld het voort durend op de voorgrond van het wereld nieuws doet staan". Ziedaar, in enkele korte zinnen, de be tekenis van het Britse Gemenebest weer gegeven. Waar, sinds de renaissance, andere rijken opkwamen en taanden in macht, in hun vaak dolzinnige avonturen de wereld in beroering brengend, daar bleef de Britse invloed doorwerken in steeds breder verband. Van al het oude, invloedrijke, is alleen de Britse staats macht gebleven, nimmer in zijn natuur lijke ontwikkeling gestuit. Het Spaanse wereldrijk, het keizerlijke Duitsland, de Donau-monarchie, het eeuwenoude Rus land der Tsaren, het Turkse rijk, het staatkundige en cultureel zo vruchtbare Frankrijk, alle hebben zij hun gloriepe riode gehad, en waar is de kracht ge bleven, die zij eens uitstraalden? En met hoevele millioenen mensenlevens is hun glorie betaald? De wereldkaart is grondig gewijzigd. Twee nieuwe, ontzagwekkende wereld machten zijn verrezen en de wapens, waarmee zij elkaar bedreigen, zijn vre selijker dan alle wapens, die de mens zich ooit gemaakt heeft te zamen. Al leen in Engeland nog bestaat het oude met ongebroken kracht voort. Worste lend om de vormgeving van het nieuwe, put Engeland zijn kracht uit het reeds bestaande: niet revolutie, maar evolutie Is het wachtwoord der Britse politiek. De draden der wereldpolitiek liggen ogenschijnlijk verwarder dooreen dan ooit Overal grijpen handen naar de touwtjes, die de poppetjes van het wereld-mario nettentheater doen dansen, maar altijd stoten zij ergens tegen Engelands han den. Nu eens direct, dan zijdelings, soms krachtig, meestal met zachte aandrang overredend, doet John Buil zijn invloed voelen. De voorbeelden liggen voor het grijpen. Genève: Russisch-Chinese geslepenheid tegen Britse vasthoudendendheid en Amerikaanse kortaf-heid; Engeland be heerste de conferentie. Indo China: Brits geduld en Britse onderhandelingskunde wonnen de slag. SEATO: Amerika wil „snel" een pact sluiten voor de verdedi ging van Zuid-Oost-Azië: Churchill gromt voorzichtig-instemmend en merkt langs zijn neus op „dat de totstandkoming van zulk een pact wel enige tijd in beslag zal nemen"; moeizaam komen nu de onder handelingen op gang. West-Europa: de zes E.D.G.-landen, bijeen in Brussel, Engeland afzijdig, „ge ïnteresseerd" toekijkend; maar aan het eind vliegt Mendès-France naar Biggin Hill om steun te zoeken bij Churchill en Adenauer beroept zich voor zijn stand punt op dezelfde Grand Old Man. Het Midden-Oosten: ook daar is Brittanje de grote sta-in-de-weg voor de verwezen lijking van onbesuisde nationale aspira ties (Cyprus) en de stabiliserende fac tor in de altijd-beweeglijke volkerenzee Afrika: de sterke Britse arm in Kenya en Uganda, Britse bestuurs- genius, die an dere Afrikaanse volksgemeenschappen naar zelfbestuur leidt. China: toenadering door Engeland, dwars tegen de Ameri kaanse zienswijze in. Waar men ook reist over het wereld rond, daar vindt men de Brit. Ogen schijnlijk vaak de mindere van de Ame rikaan, minder kapitaalkrachtig, zwak ker in militair vermogen, omzichtiger in zijn werkwijze, minder luidruchtig. Als er een Brits vliegtuig door de Chinezen wordt neergeschoten, is het niet Enge land dat fel reageert, maar Amerika en Churchill geeft de Britse vliegtuigen op dracht met een bocht om de „trouble spot" heen te vliegen. Maar op het eind moet ieder erkennen dat de Brit er is. dat zijn invloed merkbaar is Men kan de Brit haten om zijn koude zelfbewustzijn, men kan hem bewonderen om zijn stug ge volhouden, maar men kan hem niet negéren. De Brit moge eigendunk hebben, hij overschat zichzelf niet. Openlijk wordt het in Engeland gezegd, dat Brittanje zijn leiderschap heeft moeten afstaan aan Amerika. In deze eeuw van water stofbom en bewustwording der eertijds „achterlijke" volken, is er voor Empi re-building" geen plaats meer. Maar al schijnt Engeland dan over zijn hoogtepunt heen te zijn, de Brit in de Brit kan niet sterven. Naarmate de staatkundige conflicten en de wijze, waar op deze bevochten worden, een wereld omvattend karakter aannemen, naai die mate groeien ook de aspiraties van de Brit tot een welhaast cosmische al lure. Er was een hele lange weg door de historie voor nodig om Engeland aan het verstand te brengen, dat het rustig- burgerlijke Tipperary van zijn dromen nooit bereikt zou worden. Want om Tip perary het rustige plaatsje „thuis" te doen blijven, moet de wacht overzee be trokken worden en de Britse invloed ge handhaafd. waar ook ter wereld. Er is geen stabiele macht meer, die het oude en het komende in zich verenigt, dan En geland alleen. Dat besef doet in dit ou de, zichzelf gelijk gebleven volk nieuwe levenskracht ontwaken, zoals het in Oude Leeuw Churchill een kracht ontwikkelt, die de wereld in verbazing houdt. Opnieuw gaat Engeland de eindeloos- lange weg, zichzelf overeind houdend met een droge kwinkslag. De weg naar „Tipperary," achter de horizon die altijd wijkt. De trein, die gistermiddag om ongeveer 14 minuten over één van Venlo uit in Eindhoven moest binnenlopen, is vlak voor het laatstgenoemde station ont spoord. De trein, bestaande uit een loco motief en vier wagons, kwam in zijn ge heel naast de rails te staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het on geval geschiedde op een wissel, doch over de juiste toedracht wist men nog niets mede te delen. Het treinverkeer on dervond geringe vertraging. De ontspoorde trein was een stoom trein en afkomstig uit Duitsland. Door het ongeval raakte een spoor van de lijn naar Helmond versperd, doch de dienst werd ter plaatse over enkel spoor onderhou den, zodat geen al te grote vertraging optrad. Direct na het ongeval ging men aan het werk om de trein weer inde rails te zetten. Van de zijde van de N.S. werd gisteravond medegedeeld, dat de dienstregeling vandaag weer normaal zou kunnen worden uitgevoerd. De Britse regering zal niets onderne men om een einde te maken aan de myxomatose-epidemie, die thans in Groot-Brittannië woedt, en ook geen maatregelen treffen tegen boeren, die be smette konijnen opkopen om de ziekte te verspreiden in voorheen niet-besmette gebieden. Aldus heeft de onderminister van landbouw, Nugent, Vrijdag in het lagerhuis meegedeeld. De Britse regering blijft bij haar stand punt, dat de huidige epidemie een uitste kend middel is voor de uitroeiing van de konijnen. Een aantal parlementsleden, dat ge troffen was door het lijden van de aan getaste dieren, had om bestraffing van de moedwillige verspreiding van de ziekte verzocht. De A.R.K.A. houdt een buitengewoon congres op Woensdag 29 December 1954 in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. Het congres staat onder leiding van de algemeen voorzitter, mr G. A. A. M. Boot. In behandeling komt o.m. het struc tuur-rapport van het hoofdbestuur waar in een wijziging wordt voorgesteld van statuten en huishoudelijk reglement. (Van onze Amsterdamse redactie) „Wil de Europese integratie niet op een mislukking uitlopen, dan zal het terrein, waarop de supra-nationale beslissingen kunnen worden genomen, voorlopig nog beperkt moeten blijven. Wanneer er maar eenmaal een Europese Politieke Gemeen schap met (nog) slechts zwakke beslis sende bevoegdheden in het leven is ge roepen, zal de natuurlijke onafwendbare staatkundige groei wel voor de verdere ontwikkeling zorgdragen. Een ding staat vast: De staatkundige eenheid van Europa is op komst en niets zal haar kunnen tegenhouden", aldus besloot prof. mr dr G. van den Bergh zijn rede over de „Staatkundige zijde van Europa's een wording", welke hij Zaterdag j.l. in de aula van de hoofdstedelijke gemeente universiteit heeft gehouden voor de leden van de Amsterdamse Universiteitsvereni- gïng. Uit alle delen van het land waren de afgestudeerden van de Amsterdamse „Alma Mater" naar de hoofdstad geko men om daar de achtste Amsterdamse Universiteitsdag bij te wonen. Nadat de voorzitter van de A.U.V., dr M. W. Hol- trop, zijn gasten, onder wie ook de com missaris van de Koningin in Noord-Hol land en burgemeester d'Ailly, had ver welkomd, opende de rector-magnificus, prof. dr M. W. Woerdeman, de 8ste „dies" officieel. Vervolgens hield prof. Van den Bergh zijn voordracht. „Zonder overdreven -optimisme moch ten wij voor kort verwachten, dat wij in 1955 naar de Europese stembus zouden gaan, zelfs al was het algemeen consti tuerende werk nog niet voltooid. Toen het Franse parlement de E.D.G. weigerde te aanvaarden, werd deze rechtvaardige ver wachting echter de bodem ingeslagen. Frankrijk heeft door de E.D.G. af te wijzen laten zien, dat het nog niet rijp is voor de Europese gedachte". Bracht de verwerping van de E.D.G. een kille ontnuchtering, toch is er nog geen reden voor pessimisme. Immers sinds 1951 is in de Kolen- en Staal-Ge- meenschap, die toch een Europese grond wet en supra-nationale bevoegdheden be zit, de integratie van Europa voor een deel verwezenlijkt. En naast de K.S.G. bestaat ook reeds het parlement te Straatsburg, dat weliswaar slechts een ad viserend lichaam is, maar waarin toch al méér landen vertegenwoordigd zijn dan in het „Klein Europa". Bovendien komt er nu als uitvloeisel van de Londense besprekingen hoogst waarschijnlijk de z.g. „Unie van Europa", met zoals Mendès-France het uitdruk te een zekere dosis van supra-nationa- liteit. Maar de nog te overwinnen moei lijkheden zijn groot, nl. de principiële afzijdigheid van Engeland en Frankrijk, dat teveel grote mogendheid is om zich naar anderen te kunnen schikken en het verzet van de Scandinavische landen, dat als peninsulair gekwalificeerd zou kunnen worden etc. „Naar mijn mening is Neder land het minst chauvinistisch en het meest internationaal voelend land ter wereld. Ten dele gedwongen door de noodzaak, deels uit ideële overwegingen is het bereid wettelijke inbreuken op zijn souvereiniteit te aanvaarden". „Langzaam aan zullen echter alle oude nationale ide ologieën het moeten afleggen tegen de harde (economische) noodzaak en de veld-winnende super-nationale gedachte", aldus prof. v. d. Bergh. Op de Meeuwenlaan ter hoogte van de Kalkoenstraat in Amsterdam-N. is Vrij dagavond een ongeluk gebeurd, dat aan 'n ongeveer 45-jar. vrouw 't leven heeft ge kost. Ter plaatse staat altijd een reusach tige rij auto's te wachten voor de pont over het IJ Terwijl de file zich weer eens langzaam in beweging zette liep zonder dat de chauffeur het merkte een vrouw tegen een auto op. Zij viel voor de wielen, waarna achtereenvolgens nog twee andere wagens, waaronder een vrachtauto over haar heen zijn gereden. De vrouw werd op slag gedood en deerlijk verminkt- De po litie heeft haar identiteit alsmede de iuiste toedracht van het ongeval nog niet kun nen vaststellen. Men vermoedt echter, dat de vrouw was verblind doordat haar bril door de mist was beslagen. Zondagmiddag is een personenauto tus sen de dorpen Zeeland en De Reek in Noord-Brabant met vrij grote snelheid tegen een boom aan de linkerkant van de weg gereden. De auto werd bestuurd door kapelaan S. uit Eindhoven, wiens aandacht waarschijnlijk een moment werd afgeleid. Behalve de bestuurder zaten in de auto de heer en mevr. H. uit Eindhoven met hun dochter. De kapelaan en het echtpaar werden ernstig gewond. Mej. H. werd licht gewond. De wagen werd zo zwaar beschadigd, dat men anderhalf uur nodig heeft ge had om de bestuurder uit zijn benarde positie te bevrijden. Kapelaan S. werd naar Eindhoven overgebracht en de heer H. naar het ziekenhuis in Veghel. De beide andere slachtoffers werden naar huis vervoerd. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is de postboot „Vlieland", komende van Har- lingen, op 100 meter afstand buiten de haven van Vlieland op een strekdam ge lopen. De reddingboot „Rosilee" heeft de 13 passagiers, onder wie twee vrouwen en twee kinderen, van boord gehaald en aan land gebracht. Later is de postboot door de sleepboot „Stortemelk 2" vlot ge sleept en de haven binnen gebracht. De organisatoren van de zestien grote festivals in Europa, die lid zijn van de „Association Européenne des festivals de musique", zijn dezer dagen bijeengeko men in het „Centre Européen de la cul ture" in Genève. Tijdens deze vierde al gemene vergadering zijn belangrijke be sluiten genomen ten aanzien van een steeds nauwer wordende samenwerking van de festivals in practisch. artistiek en Europees verband. Komend jaar zal in de festivalsteden de Europa-vlag worden gevoerd. Elke directeur heeft aan de vergade ring het voorgenomen programma en de data van zijn festival voor het komende jaar voorgelegd. Deze programma's zullen eind Decem ber van dit jaar worden uitgegeven in een brochure in het Engels, kort daarna gevolgd door drie edities in het Duits, E'rans en Italiaans. De nieuwe artistieke problemen, die de festivals hebben genomen, zijn nader bekeken. De „Association" heeft beslo ten te trachten te komen tot het oprich ten van 'n geïllustreerd tijdschrift, waar in de nieuwe ervaringen en de verwor venheden van de festivalleden geanaly seerd zullen worden. De festivaldirecteuren hebben de ver tegenwoordigers van de grootste gramo- foonplatenmaatschappijen ontmoet om de basis vast te stellen voor een overeen komst betreffende het opnemen van hun meest markante creaties. Tenslotte is het festival van Granada geaccepteerd als zeventiende lid. De „As sociation" bestaat verder uit vier Franse festivals: Aix-en-Provence, Besangon, Bordeaux en Straatburg; vier Duitse fes tivals: Bayreuth, Berlijn, München en Wiesbaden; drie Italiaanse festivals: Flo rence. Perugia en Venetië; twee Zwitser se: Luzern en Zurich; het festival van Helsinki, het Holland Festival en het fes tival van Wenen. Van 29 tot en met 31 October gaat Breda op grootse wijze de 10e verjaardag van de bevrijding vieren. De feesten wor den ingericht door de samenwerkende besturen van het Oranje-comité en het comité Nederland-Polen. Op de morgen van 29 October, om 10 uur, zal een pon tificale Hoogmis in de kathedrale kerk worden opgedragen door Z.H. Exc. mgr Jos. Baeten. In de namiddag heeft een grote troepenparade plaats op de Grote Markt, terwijl om half vijf de traditio nele singelloop begint. De tweede dag wordt muzikaal ingezet met een reveille op de Grote Markt en een uitvoering door het politiemuziek- korps. Om 10 uur wordt een aubade ge bracht door 2000 schoolkinderen voor het bevrijdingsmonument op de Grote Markt. Om half zes dragen Bredase athleten het bevrijdingsvuur van Baarle-Nassau naar Breda langs de weg, die eens de Poolse troepen volgden. Op de Grote Markt wordt daarna het bevrijdingsvuur ont stoken. Het hoogtepunt van de derde dag, die bijzonder voor de Polen is voorbehouden en zal worden bijgewoond door de echt genoten van de generaals Maczek en Klemens Ranicki, is de inzegening van de Poolse kapel in het Brabantpark, toe gewijd aan O.L. Vrouw van Cestochowa. De beeltenis van de Poolse Madonna, vervaardigd door de Bredase kunstenaar J. Gladdines, is nog niet voltooid. Daar om zal tijdelijk een foto in de voorbe schikte ruimte worden aangebracht. Vijf zeeverkenners hebben Zondagmid dag een benauwd halfuurtje meegemaakt dat gelukkig goed is afgelopen. Zij waren met het jacht „Coen Bot" op het buiten IJ, toen de boot door een rukwind werd gegrepen en omsloeg. Het scheepje draai de een halve slag om en de vijf verken ners zochten redding op de kiel. De schipbreuk was echter door de op varenden van een ander jacht van de zeeverkenners, de „Dorus Rijkers" opge merkt, die een beroemde naam hoog hield en de steven in de richting van de drenkelingen wendde. Het duurde toen niet lang of de zeeverkenners van de Coen Bot" waren uit hun hachelijke po sitie gehaald en werden naar land ge bracht. In de loop van de avond is de „Coen Bot" door een sleepboot geborgen. Daarbij bleek, dat de mast en de zeilen verspeeld zijn. Op initiatief van Nationaal Katholiek Thuisfront zal op Zaterdag 13 November in de Walburgiskerk te Arnhem een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de gesneuvelden en overleden militairen. De plechtigheid is met militair eer betoon en wordt bijgewoond door tal van geestelijke, civiele en militaire autoritei ten. De hoofd-vlootaalmoezenier mgr J. de Sain, zal de H Mis opdragen. De kerk van de H. Walburgis te Arn hem is uitgekozen^ omdat deze tien jaar geleden b|j de parachutisten-aanval het middelpunt van oorlogshandelingen is geweest. De kerk zelf heeft nog enige tijd als lazaret voor gewonde militairen gediend. Aan de vooravond van de dag. waarop het honderd jaar is geleden, dat Hendrik Willem Bakhuis Roozeboom, hoogleraar in de scheikunde aan de gemeente universiteit van Amsterdam, in Alkmaar werd geboren, is een krans gelegd op het graf van deze grote chemicus op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam Prof Bakhuis Roozeboom verwierf zich een wereldnaam door het leggen van de grondslagen van de leer der heterogene evenwichten, de z.g. phasenleer, die van onschatbare waarde is gebleken zowel voor de zuivere als voor de toegepaste wetenschap in haar geheel. Als onderdeel van een herdenking ter gelegenheid van deze honderdste geboorte dag hebben de hoogleraren dr J F Kok- sma. secretaris van de afd. natuurkunde der Kon Ned. akademie van wetenschap pen, dr J A. A. Ketelaar, voorzitter van het genootschap voor natuur-, genees- en heelkunde en dr H. Gerding. ondervoor zitter der Kon Ned chemische vereniging Zaterdagmiddag een krans van witte lelies en groene bladeren op de laatste rust plaats van prof Bakhuis Roozeboom ge legd. Bij de plechtigheid was ook aanwezig de zoon van de chemicus, mr W. Bakhuys Roozeboom uit Amsterdam. De eigenlijke herdenkingsbijeenkomst wordt Zaterdag 30 October a.5. gehouden in de aula van de Gemeente-universiteit van Amsterdam, waar de oud-ieerling van de chemicus, prof. dr H. R. Kruyt, een rede zal uitspreken en waar d- gouden Bakhuis Roozeboom-medaille wordt uit gereikt aan dr Norman L. Bower, van de geophysical laboratory van de Carnegie institution of Washington, die zich in de afgelopen vijf jaar het meest verdienste lijk heeft gemaakt op het gebied van de phasenleer. De fabrikantenvereniging te Enschedé heeft naar aanleiding van het geschil over de toepassing van de 6 pCt loons verhoging in de textielindustrie, beslo ten de rechtens geldende lonen en de lonen die in geringe mate boven de rech tens geldende uitgaan, met ingang van de loonweek, waarin 1 October valt, met 6 pCt te verhogen. Onder rechtsgeldende lonen wordt ver staan, de hoogste lonen die de overheid toestaat te betalen, hetzij op grond van de collectieve arbeidsovereenkomst, het zij op grond van goedgekeurde systemen, die doorbreking van het loonplafond te weegbrengen. Onderzocht zal worden in hoeverre daar. waar zwarte lonen wor den betaald, toch nog enige loonsverho ging kan worden gegeven. Wanneer de vakorganisaties zich niet met de door de fabrikantenvereniging getroffen regeling kunnen verenigen, zal hierover nader overleg met haar ge schieden. De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr ir B. VV. Haveman, die zo juist een reis door Brazilië heeft beëin digd, zal de regering aanbevelen het emigratie-programma voor Brazilië te be spoedigen. Hij was meer dan verheugd over hetgeen hij in Brazilië had gezien. Aantrekkelijke en geriefelijke woonge- legenheden. zowel als de bekwaamheid van de emigranten zich aan te passen aan de Braziliaanse levenswijze, noemde hij de twee voornaamste factoren welke hebben bijgedragen tot het slagen van het Nederlandse programma voor de ves tiging van industriële werkers en land bouwers in Brazilië. De heer Haveman zei, dat de mogelijkheden in Brazilië voor de Nederlandse emigranten groter zijn dan hij had verwacht. Er was vol gens hem geen enkele reden, om de emi gratie van Nederlanders te beperken tot het Zuidelijke gedeelte van het land. Minder enthousiast was de heer Have man over het plan, dat ontworpen is voor de vestiging in Brazilië van Neder landse gerepatrieerden uit Indonesië. De gedachte van de Braziliaanse autoriteiten is, deze gerepatrieerden zich te laten vestigen in Amazonas, daar zij dan cacao, peper, rubber, thee en andere gewassen zouden verbouwen, waarmee zij reeds ervaring hebben. Hij twijfelt aan de uit voerbaarheid van een programma, dat voorziet in het overbrengen naar een wil dernis van een landbouwer of planter, die in Indonesië goed gevestigd was. (Van onze correspondent) TVFW VORir lo;i soonJ1)'5heid achter hem gezocht, die zich lN.bW lUiAiv, Uctober zou kunnen handhaven. Inplaats daarvan JJe twee voornaamste punten, waardoor de verkiezingen voor de repu-1 schijnt het, dat hij veel meer van raad blikeinen verloren of gewonnen zullen worden zijn de mate van president Eisenhowers prestige en populariteit èn 's lands stemming tegenover sena tor McCarthy, Deze twee punten hebben een onderling verband, want president Eisenhowers populariteit hangt gedeeltelijk ook af van die stem ming van het Amerikaanse volk tegenover McCarthy. Als het volk zich werkelijk merendeels van McCarthy is gaan afkeren, kan het niet anders of het moet stilzwijgend de passieve houding van de president t.o.v. de hele ontwikkeling van McCarthy's macht zijn gaan afkeuren. Hoe nu staat her a) met de stemming in Amerika tegenover de president, en b) welke in vloed oefent de hele McCarthy-affaire op de stemming van het volk uit? Men verkeerde niet in het ongewisse omtrent het gebeuren in Den Bosch: vanaf het uit de puinen herrezen stations gebouw tot aan de zo juist opnieuw zo smaakvol gestoffeerde foyerruimte van het Casino zag men nl. achter etalage ruimten tal van herinneringen aan de oorlogstragiek en aan de glorierijke in tocht der bevrijdingslegers op 23 October 1944. Weshalve dit feit in het Casino her dacht werd met een concert door het sinds de na-oorlogse jaren in het leven geroepen Brabants Orkest, dat o.l.v. Hein Jordans zich vanuit een eenvoudig ka- mermuziekensemble nu tot een volwaar dig orkest heeft opgewerkt. Om die reden alleen had het zin om de opstandingsgedachte van de na-oorlogse tijd symbolisch te belichamen met 't optre den van dit eigen orkest. Bovendien wer den we door een in sobere lijnen getrok ken beeld uit het verleden en door een speech van burgemeester mr Loeff, aan het doorstane leed herinnerd en óók aan het „glorierijke ogenblik" (woorden van Beethoven) der bevrijding. Zelfs was een gade die Den Bosch destijds ontzette hier aanwezig en zijn komst ontlokte aan het stampvolle Casino een staande toe juiching. Om ook muzikaal deze herdenking te vieren stond een daartoe in opdracht ge schreven compositie van Hendrik An- driessen als openingsstuk en de Ve Sym- phonie van Beethoven als besluit op het program. Het werk van Andriessen is een rhap- sodie in vier korte delen samengevat en gelijk een symphonie uit een langzaam- viug-langzaam-vlug deel opgebouwd. Vakmatig bezien bevat deze muziek alle kwaliteiten die met Andriessen's talent overeenstemmen: lyrische vloeiing, even wichtig verloop en kleurrijke instrumen tatie. Met betrekking tot de indicatie „Libertas vincit" wekt het eerste deel méér verwachting dan hetgeen uit de daarop volgende delen te voorschijn komt. De „Dies irae"-toon van het begin heeft nl. iets van de dreiging en beklem ming van de dagen van beproeving. Maar gaandeweg verebt het opkomend getij tot. hoge vertegenwoordiger der Wellsh-Bri-1 een genoeglijke, tevreden kabbeling, waarbij zelfs een beminnelijke pastoraal- toon iedere spanning doet vervagen. Het geheel bezit dan ook allerminst een epische allure, maar meer de toon van een met uitzondering van het eerste deel vlot geschreven rhapsodie die weinig problemen aan luisteraars en spe lers stelt. Intussen mag de componist tevreden zijn over de weergave van zijn werk door het Brabants Orkest en het vrien delijk onthaal dat het ten deel viel komt, gelijk de hier aanwezige componist zelf beduidde, voor een deel op rekening van de uitvoerenden. Beethoven's Ve Symphonie is niet voor een bevrijdingsfeest geschapen maar bezit desniettemin de hymnisch-Olympische vaart die men bij zulk een herdenking wil horen. Ze heeft iedereen weet. hei in het eerste deel die gereserveerdheid van motivische bouw- een spanning in de kleinste kiemcel die in de oorlogsjaren zelfs tot een symbool werd (radio-wek roep), gelijk later het V-teken voor de bevrijding. Deze symphonie heeft nog véél meer accenten die strijd, lijden en overwin ning oo heroische wijze symboliseren en het was stellig méér dan het tussen tijds gespeelde Pianoconcert op dit moment en in dit milieu een regenere rende gedachte Beethovens werk zo over tuigend ondanks de foeilijke acoustiek van het Casino te horen klinken. Dat dit met eigen middelen mogelijk was betekent een winstpunt na 10 jaren bevrijding van Brabants hoofdstad MARIUS MONNIKENDAM Om de laatste vraag het eerste te be handelen: de meningen hierover in de senaat zijn zo menigvuldig als er senato ren zijn. M.a.w niemand republikein noch democraat, kan met betrekking tot Mc Carthy de volksreactie raden of berekenen Wel is het unanieme rapport van de Wat- kins-commissie, waarin een berisping van McCarthy door de senaat op twee punten wordt aanbevolen, vooral vanwege de unanimiteit van belang. Deze commissie was immers uit drie democraten en drie republikeinen samengesteld - en unanimi teit over een dergelijke controversiële fi guur als McCarthy is van uitzonderlijke betekenis. Nog maar drie maanden gele den kwam een andere congressionele commissie, die de strijd tussen McCarthy en het leger onderzocht, tot hoogst ver schillende conclusies, waarbij o.m. bleek, dat de republikeinen, en met name de ul tra-conservatieve republikeinen, in Mc Carthy nog altijd een politieke troef voor de verkiezingen zagen. Maar sindsdien is het weerhaantje in de republikeinse par tij zelf gaan draaien. Op dit ogenblik zien we, dat de partij McCarthy overal buiten de politieke com- pagne houdt. Spreekbeurten worden niet voor hem georganiseerd. De paar beur ten, die McCarthy nog zou moeten ver vullen, heeft hij laten afzeggen. Hij zelf praat thans meer over onderzoekingen van corruptie dan van communistische infiltratie. Hoe is deze verandering in de ultra conservatieve vleugel van de republikei nen ontstaan in enkele maanden? Niet, zoals misschien gedacht wordt, door de aanklachten tegen McCarthy van verschil lende zijner collega's, welke aanklachten op hun waarheid onderzocht zijn door de onpartijdige Watkins-commissie. Het is deze commissie zelf geweest, met de ul tra-conservatieve Watkins aan het hoofd, die de eigen fractie van de partij van stemming heeft doen veranderen tegeno ver McCarthy. Senator Watkins is een waardig eerlijk man van stijl. Het per soonlijke optreden van McCarthy tegen over hem en zijn commissie gedurende het onderzoek van de aanklachten tegen McCarthy was zo grof en onbehouwen af en toe, dat de oude gentleman persoon lijk tegen McCarthy ingenomen moest wor den. en daar hij zelf nu McCarthy's me thodes moest ervaren, kon het niet an ders of die ervaring moest zijn kijk op de senator van Wisconsin sterk beinvloeden Watkins, als streng en conservatief re publikein weegt zwaar bij de ultra-re- actionnairen. En aldus nam deze hele fractie een veel voorzichtiger houding te genover McCarthy aan. McCarthy's re bellie tegenover Eisenhower of de libera le vleugel van de partij werd door de ultra's niet ongraag gezien, omdat men meende hierdoor een overwicht op de li berale vleugel te kunnen krijgen Maar McCarthy's opstandigheid tegenover se- nator Watkins - dat kenmerkte zijn hou ding als pure rebellie of om het anders uit te drukken: als partijongehoorzaam- heid. Hetgeen ook de conservatieve re publikeinen niet konden toestaan, omdat zij het partijpolitieke gevaar er van zagen. Het was echter voldoende hem op een zijspoor te schuiven, waar hij niet meer brokken kan maken voor November. En nu wacht men maar - terwijl men in cam pagneredevoeringen een wijde boog maakt om McCarthy's naam en existentie - in spanning af hoeveel of hoe weinig McCar thy het prestige van de republikeinse par tij heeft geschaad. Winnen de democra ten in November, dan is het voorgoed uit met McCarthy's macht, want de repu blikeinen zullen McCarthy volkomen laten vallen, en men zal hem niet de kans geven zijn oude rol te hervatten. Maarwin nen de republikeinen, dan zal - hoewel een toch aan banden gelegde - McCarthy zich weer kunnen roeren. En het gevaart van het McCarthyisme is dan nog niet de wereld uit. Het Amerikaanse volk zal met de stem ming in November een beslissende invloed uitoefenen op McCarthy's toekomstige rol en met die stemming zal het uitdrukken, of het het McCarthyisme al of niet ver oordeelt. Tot zover de wisselwerking tussen de verkiezingen en McCarthy. En wat is nu de gestemdheid van het land tegenover president Eisenhower en hoe zal die stem ming de verkiezingen beinvloeden? De statistieken registreren nog altijd een gro te populariteit van de president, maar merkwaardig genoeg, wanneer men met Amerikanen uit wejke delen van het land ook spreekti krijgt men de volgende in druk. In een grote lijn kan men drie soorten opinies over de president onderscheiden. Tot de eerste groep behoren democraten en onafhankelijke kiezers, die gewoonlijk democratisch stemmen. Deze groep voelt zich vooral teleurgesteld, dat president Eisenhower niet duidelijk tegenover Mc Carthy is opgetreden en dat hij evenmin 'n duidelijke scheidingslijn tussen zichzelf en de ultra-conservatieve republikeinen getrokken heeft. De mening van deze groep luidt kort samengevat ongeveer 't is begrijpelijk, dat Eisenhower de frac ties van zijn partij wil bijeenhouden, en dat hij dit, omdat hij nu eenmaal niet voor politiek in de wieg was gelegd, op een wat onhandige manier tracht te doen. Niettemin hadden we een sterkere per gevers afhangt dan Truman. We hadden nogal een en ander tegen Roosevelt en Truman, maar dat waren tenminste man nen, bij wie men wist waar men aan toe was. Het is Eisenhower's kleurloosheid in optreden en redevoering, die deze groep Amerikanen schouderophalend zich doet afwenden van de president. Typerend voor deze stemming is b.v hetgeen men dagelijks in Amerikaanse bioscopen kan waarnemen. Als vroeger Truman of Roo sevelt op het witte doek verschenen, rea geerde het publiek fel, hetzü met applaus, hetzij met "boo's". Wanneer Eisenhower op het bioscoopdoek verschijnt, reageert men helemaal niet, noch voor noch tegen. Het blijft stil De tweede groep Amerikanen zijn de liberale republikeinen, die voor Eisenho wer in 1952 hoopvol hadden gestemd om dat zij in hem een voorvechter van een politiek zagen, die noch naar links, noch naar rechts doorsloeg, noch naar Taft en noch naar Truman. De derde groep, de ultra-conservatie ven onder republikeinen zowel als demo craten, zijn ontevreden met de president, omdat hij allesbehalve tot de hunnen be hoort. De Taft-vleugel had gehoopt het Witte Huis te regeren met een republi keinse president daarin, maar dat is niet gelukt en het is een grote teleurstel ling geworden. 19 pro Commentaar op de president in ge sprekken met Amerikanen uit alle lagen van het volk doen duidelijk uitkomen, dat men hoewel zeker niet anti Eisenhower, toch ook niet enthousiast pro (meer) is. Men hoort veel spitse op- en aanmerkingen over zijn vacanties en golfspelen. Ver schillende malen zijn incidenten uitgelekt als b.v. dat voorval, waarbij bleek, dat de president in de tuin van het Witte Huis aan het golfspelen was, terwijl zijn cabi net over een dringende aangelegenheid beraadslaagde, en Eisenhower, inplaats van leiding aan de behandeling daarvan te geven, al golf spelend afwachtte wat de resultaten van de conferentie zouden zijn. De uitslag van de verkiezingen zal een heldere aanwijzing zijn van 's lands oor deel over zijn president en over de mani pulaties van McCarthy. En tevens over de politieke rijpheid van het Amerikaan se volk, dat sinds de wereldoorog - zijns ondanks - de politici thuis meer in het licht van de wereldpolitiek begint te be oordelen. Men wordt zich bewust dat te genover de grote gevaren van de tijd gro te presidenten nodig zijn.... De Duitse industriëlen, die als vertegen woordigers van het Westduitse bedrijfsle ven te Par|js de strekking bestuderen van het voorstel van premier Mendès-France voor een Frans-Duitse industriegemeen schap, kunnen zich geheel met dit voor stel verenigen. Z|j maken echter voorbe houd ten aanzien van een punt, te weten het project voor de kanalisatie van de Moezel, dat beoogt een goedkope verbin ding te water te scheppen tussen de ko lenvelden van het Roergebied en de erts- velden van Lotharingen. Naar het oordeel der Duitse industriëlen zou de uitvoering van dit plan het be staande evenwicht in de kolen- en staalin dustrieën van West-Europa verstoren. Het project, waarvan de kosten worden ge raamd op ongeveer 200 millioen, zou naar de mening der Duitse industrie de Franse staalindustrie op onbillijke wijze De tentoonstelling van moderne Dus- seldorfse kunst in de Bonnefanten te Maastricht is Zaterdag officieel geopend. Deze opening geschiedde door Ober- bürgermeister JGockeln, nadat vooraf de heer J. Godfroy, voorzitter van de Stich ting Beeldende Kunsttentoonstellingen de gasten welkom had geheten en daar na gewezen had op de noodzaak om op spoed aan te dringen bij de afbouw van de Bonnefanten, teneinde een waardige tentoonstellingruimte te krijgen. Dr H. Peters, Custos der Stadtischen Kunstsammlungen. gaf vervolgens een inzicht over de groei van het kunstleven in Dusseldorf en de invloed van de door Peter Comelis gestichte academie, waar door een echte Rijnlandse kunst ontstond, die later vertroebelde door allerhande buitenlandse invloeden. De representatieve tentoonstelling in de Bonnefanten, die tot 14 Nov. a.i. ge opend blijft, omvat een 51-tal werken, niet alleen schilderijen, doch ook enige beeldhouwwerken en een zeer fraai weefwerk van Helmuth Kricke. Het ten toongestelde is de representatie van een grote verscheidenheid, zowel van abstrac- ten als van impressionisten en expres sionisten. onder wie nog sommige zoe kende zijn naar een eigen stijl aan de tra ditie van Dusseldorf als kunststad ver bonden. Na de opening van deze tentoonstelling had nog een onderling contact plaats, waarop nog vele problemen en contact punten ter sprake zijn gekomen en ge dachten uitgewisseld. Tot slot van de Dusseldorfse dag ver enigde zich het stadsbestuur met zijn gasten en genodigden aan een diner waaronder de Kon. Harmonie in gala- uniformen een muzikale hulde kwam brengen. bevoordelen boven de Duitse, en het zou de kostbare moderniseringsprogramma's voor de spoorwegen tussen Lotharingen en het Roergebied, welke zowel door Frankrijk ais door Duitsland worden uit gevoerd zinloos maken. De Duitse industriëlen zijn echter gre tige voorstanders van uitbreiding van de Frans-Duitse economische samenwerking op ander gebied. Na rijp overleg hebben zij besloten het Franse verzoek inzake uitbreiding van de Duitse invoer van Franse suikerbieten en tarwe tegenover een grotere Franse invoer van Duitse in dustrieproducten te steunen. Zij geloven, dat er op de Duitse markten nog mogelijk heden bestaan voor een grotere afzet van Franse landbouwproducten. Voorts steunen de Duitse industriëlen van ganser harte het Franse plan voor gemeenschappelijke wapenfabrieken en economische samenwerking in Frans Noord-Afrika- De komende inspanningen van West- Duitsland op het gebied van de bewape ningsindustrie zullen geen inflationistische invloed uitoefenen op de ecoromie, zo verklaarde de Westduitse minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard, te Bonn. Er z|jn jaarlijkse uitgaven voor de bewapening te verwachten van onge veer DM 150 milliard b|j een nationaal pro duct van DM 150 milliard. Dit is sleehts DM 2 a 3 milliard meer dan totdusverre via de gewone begroting moest worden opgebracht voor de bezetting. „Wij zullen ervoor zorgen", zo zeide minister Erhard, „dat de bewapening geen al te goede zaak wordt". Naar de mening van de minister zal het indexcijfer voor de productie der Westduitse industrie, dat voor September, op basis 1936 100. ge stegen was tot 185,5 en daarmede een nieuw hoogtepunt bereikte, waarschijnlijk nog dit jaar boven de 200 uitkomen Dan zal het nationaal product zich, vergeleken met de tijd voor de oorlog, hebben ver dubbeld. Als werkelijke zorg voor de toe komst noemde de minister het gebrek aan geschoolde arbeiders. De capaciteitsreserves van de industrie van West-Duitsland zijn ook voor de te verwachten bewapeningsopdrachten vol doende, zo verklaarde staatssecretaris dr Ludger Westrick van het Westduitse mi nisterie van economische zaken. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6