HULP aan VLUCHTELINGEN OUDE TIJD Parfumerie Van Soest NIEUWS uit YLAARDINGEN Scheepsverklaring De camera op 't buitenland Uit die goede ROTTERDAM E 55 voor de radio Uitslaande brand aan Piekstraat HEROPENEN PAGINA DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 NAAR DE 76.000 Schiedam had op 1 Oct. 75.967 inwoners HISTORISCHE VER. VOOR ZUID-HOLLAND Komt in Schiedam bijeen K- A. B. De lezing over Nieuw Guinea D.H.S. ONTVANGT STRIJEN De bijna negen en zeventig- i Amerikaanse piloot bezocht zijn redder, ex-kapitein Goos van de Barendrecht AANRIJDING KOPERDIEVEN BERECHT MILITAIRE OEFENINGEN OPROEP AAN HET GEMEENTEPERSONEEL AUTOPED EN FIETS GESTOLEN OFFERBLOK VERDWENEN BURGERLIJKE STAND S.V.V. KRIJGT D.F.C. OP BEZOEK «te j? -'t4tlliH NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Blijkens de statistische mededelingen der gemeente was het aantal inwoners op 1 October 75.967, een vermeerdering, bij 1 September vergeleken, met 77. Het aantal levend geborenen bedroeg in September 126 (63 m-, 63 vr.). Er overleden 39 perso nen (25 m., 14 vr.), terwijl er zich hier ter stede vestigden 317 personen (151 m., 166 vr.). Er vertrokken 327 personen (170 m. 157 vr.). Van de levend geborenen was er 1 onwettig, 45 waren eerstgeborenen en er werden 3 doodgeborenen geregistreerd. Het aantal huwelijken beliep 70. Hiervan woonden in 40 gevallen man en vrouw te Schiedam, in 3 de man te Schiedam en de vrouw elders, in 27 de man elders en de vrouw te Schiedam. Er werden in Septem ber geen echtscheidingen uitgesproken 155 Gezinnen verhuisden binnen de gemeente, alsmede 68 „eenlopenden", een totaal van 621 personen. De Historische Vereniging voor Zuid- Holland houdt haar najaarsvergadering op 30 October a.s. in onze stad. Het pro gramma omvat een ochtendbijeenkomst in Hotel Restaurant Bijersbergen. Er wordt door de heer Van Hoogstraaten een lezing gehouden over de oude korenwatermolen, die gedoemd is te verdwijnen. De molen zal daarna onder zijn leiding bezichtigd worden. Ook de Korenbeurs zal worden bezichtigd. In De Kroon, wordt een maal tijd gebruikt. Het programma omvat ver der een lezing van architect Coen Kra mers, de schrijver van „De Moutwijnin dustrie te Schiedam" over de historische achtergronden van deze industrie hier ter stede. Des middags vindt in de aula van het Gemeentemuseum een ontvangst door het gemeentebestuur plaats. Dan zullen ook de in het Gemeentemuseum aanwezige relieken van de drankindustrie bezichtigd worden. In tegenstelling met wat eerder gemeld is, vindt de lezing met film over Nieuw Guinea hedenavond plaats, in gebouw Ar cade, aanvang 8 uur. Na een week rust staat er voor Zondag a.s. weer een wedstrijd voor D.H.S. op het programma en wel tegen Strijen Deze ploeg heeft tot nu toe nog niet zo bijster veel gepresteerd en zal dus nu juist tegen de bovenste een goed figuur willen slaan. Daarbij komt nog, dat een kat in het nauw rare sprongen kan doen, zodat de Geel-zwarten op hun hoede die nen te zijn. Wordt er echter normaal gespeeld, dan kanook deze strijd een overwinning op leveren, iets wat ook wel verwacht wordt. te Washington zag hem toen al als een der leidende figuren, zo niet de leidende figuur van Europa. In zijn eigen land moet hij thans vechten, in zekere zin met, een ietwat geschokt gezag, omdat zijn land genoten hem te weinig begrijpen, maar in Washington geniet hij een prestige, zoals waarschijnlijk geen andere Europese staatsman. Daarom zal Adenauer het in Amerika niet zwaar hebben. Hij zal heel wat be sprekingen en onderhandelingen moeten voeren en o.m. de laatste hand leggen aan een vriendschaps-, handels- en scheep vaartverdrag tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland. Maar moeilijkheden, zoals hij voortdurend met Mendès-France ondervonden heeft en zelfs bij de beste JARIGE bondskanselier dr Adenauer schijnt onvermoeibaar en de helder- heid van zijn geest blijft onverwoestbaar j Zijn felste tegenstanders kunnen hem be- strijden op allerlei gronden: zo zou hij nu J voor de Parijse accoorden met het com promis in zake het Saargebied een veel te hoge prijs hebben betaald, maar aan zijn onkreukbaarheid, zijn doorzicht, zijn scherpzinnigheid wordt nooit getwijfeld, i Men is het met de grote lijnen van zijn beleid, zijn buitenlands beleid eens of niet eens; daar ligt de enige grenslijn. Wie de Franse premier Mendès-France i enige malen heeft ontmoet, wordt steeds weer getroffen door zijn bleekheid en zijn door en door vermoeide trekken. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken kan duidelijke sporen van oververmoeid heid vertonen. Het valt allerminst te ver wonderen: de hoeveelheid werk, welke zij moeten verzetten, is bijna bovenmense lijk; de concentratie, welke daarvoor wordt vereist, vraagt het hoogste, dat men kan geven. Daarom valt het wel te verwonderen en te verbazen, dat de oude Adenauer nu al zoveel jaren, terwille van zijn land, een last draagt, waaronder menige jonge kracht zou bezwijken. Hij draagt hem bovendien zeker naar het uiterlijk, maar het moet naar het inner lijk even zo zijn met een gemak, dat allen, die met hem in contact komen, een voudig perplex doet staan. Hij heeft nu in enkele maanden tijds, Brussel, Londen en Parijs achter de rug. Elke. conferentie heeft een langdurige voorbereiding en niet minder nazorg ge vraagd; hij stond in voortdurend duel hetzij met zijn diplomatieke tegenspelers of met zijn parlementaire tegenstander? en soms zelfs medestanders. Op die con ferenties werden vaak tot diep in de nacht, tot drie, vier uur in de morgen, discussies gevoerd, welke de volle, on onderbroken aandacht van alle deelne mers geboeid hielden. En dan ging Adenauer 's morgens vroeg (het was tij dens de Brusselse conferentie) naar Brug ge om de schoonheden van het stadje te bewonderen. Maar 's middags zat hij weer even kaarsrecht aan de conferentie tafel, steeds gereed om met een scherp geformuleerde opmerking zijn man te staan. WAT DE LAATSTE WEKEN van Adenauers krachten hebben ge vergd (hetzelfde geldt overigens ook voor Mandès-France en vele andere ministers), is wel een maximum. En toch leeft in hem nog de volle energie om een grote diplomatieke reis te maken naar de Verenigde Staten, welke hij op IJsland weer onderbrak om een moeilijke bede vaart naar de geboorteplaats der parle menten te ondernemen. Thans is hij in de U.S.A., voor de tweede maal na de on voorwaardelijke capitulatie van Duits land. De eerste keer kwam hij er, voor de grote massa der Amerikanen tenminste, als de schuwe bedelaar; maar de regering gemoeid en de redactie daarvan infor meerde bij de uitgeefster van het boek (De Boer, Amsterdam) waar zich kapitein Goos bevond. Men wist da-t adres en enkele dagen later vond de ontmoeting te Schiedam plaats. Kapitein Goos, die in de Vondellaan woont, is in 1950 gepensionneerd, maar Haldeman bleek nog steeds te vliegen. Hij heeft de 20.000 vlieguren reeds gepas seerd. waaruit men mag opmaken, dat het kritieke avontuur op de Atlantic hem niet genezen heeft van zijn enthousiasme voor het vliegen. De ontmoeting was uitermate hartelijk. Toen de Amerikaan tenslotte vertrok, waren de vriendschapsbanden inderdaad in aanzienlijke mate aangehaald. In „De Blauwe Wimpel", maandblad voor scheepvaart en scheepsbouw, troffen we het volgende stukje aan, dat ook onze lezers zal interesseren: Een der verhalen uit het boek „Scheeps verklaring" van Anthony van Kampen, namelijk de redding door kapitein T. Goos (gezagvoerder van de tanker „Ba rendrecht") in 1927 van de op de Atlantic een noodlanding gemaakt hebbende vlie gers Haldeman en Ruth Elder, heeft tot gevolg gehad, dat redder en geredde elkaar in Nederland hebben ontmoet. Na 27 jaar 1 Op 12 October 1927 startte captain George Haldeman samen met de vermaar de eerste oceaanvliegster Ruth Elder, ten einde een oceaanvlucht te maken. Het moest de eerste worden, door een vrouw gevlogen. Het geluk zat het team niet mee en na een noodlanding op zee zag de toestand er al bijzonder précair uit. Heel veel hoop was er niet meer voor het éénmotorig miniatuurvliegtuigje „Ameri can Girl". Toen verscheen, op het laatste ogenblik, de „Barendrecht" met kapitein Goos en de redding kon, zij het onder niet een voudige omstandigheden, plaats vinden. ,Men kan zich voorstellen, dat het af scheid tussen beide mannen wel uitermate hartelijk was. Kapitein Goos en zijn be manning hadden in de meest letterlijke betekenis van het woord de beide Ameri kanen het leven gered. Bij het afscheid wisten beide mannen, dat zij elkaar wel nooit meer zouden zien. Maar dit ge schiedde toch. Ir N. Schipper van de Rijksluchtvaartdienst, afd. Luchtvaart inspectie, kende captain Haldeman reeds sinds vele jaren. Toen hij dan ook het boek „Scheepsverklaring" van Van Kam pen in handen kreeg en daarin het relaas van de redding las, vertaalde hij terstond het verhaal in het Engels en zond het naar zijn vriend in Amerika. Deze reageerdeAmerikaans. Hij telegrafeer de namelijk, dat hij terstond naar Holland kwam, teneinde de oude band met zijn redder weer eens wat te verstevigen. Het dagblad „Het Parool" werd in de zaak Hedenmiddag tussen 12.50 en 1 uur heeft ir J. W. Ernste, voorzitter van de Raad van Bestuur van de E 55 over de zender Hilversum II een toespraak ge houden over de grote Manifestatie van Nederlands Energie in het komende jaar. Na een verklaring te hebben gegeven van de aanduiding E 55 richtte hij zich vooral tot de Nederlandse jongeren met de volgende passage van zijn betoog: De Manifestatie van Nederlands ener gie, die van 18 Mei tot 3 September vól gend jaar in Rotterdam te zien zal zijn de E 55 dus wil dan ook niet alieen laten zien, wat er gepresteerd is aan energie, maar zij wil vooral ook aan de jonge mensen een inspirerend voorbeeld geven. Zij wil, als het ware, zeggen: jonge mensen, dit is tot dusver gemeenschappe lijk gedaan, maar straks is het jullie beurt, dit zijn de kansen en de mogelijk heden, die er voor jullie zijn. En die kan sen kun je verwezenlijken door te wer ken, Hoe? Dat is'hier op de E 55 te zien. Daarvoor moet je studeren. Hoe? Dat is hier op de E 55 te zien. Er ligt een wereld open. Wat je in die we reld aan diensten kunt verlenen, is hier op de E 55 waar te nemen. Sterker nog: wij zijn bezig aan de kosmos ojcele raadselen te ontrukken. De ruimtevaart schijnt naderbij. Ook dat is in Rotterdam te zien. Op de onoverzichtelijke kruising van de Westvest en de Vlaardingerstraat werd gistermiddag een bromfiets, bestuurd door de 53-jarige A. L. uit Schiedam aangere den door een personenauto, bestuurd door M. P. H. eveneens uit Schiedam. De brom fietser verleende geen voorrang. De heer L. kreeg een gekneusde enkel. Door de G.G. en G.D. werd hij ter plaatse ver bonden. De heer H., de bestuurder van de personenauto bracht hem naar huis. Wegens diefstal van koper aan boord van een schip bij WiltonFijenoord wer den gearresteerd vier classificeerders. J. M. R. en de V.. de sleepbootkapitein de R. en de opkoper G. allen uit Rotterdam. Voor de Officier van Justitie te Rotterdam hebben zij bekend. De politierechter ver oordeelde hen tot gevoelige gevangenis straffen en geldboeten. In onze stad zijn militaire oefeningen gehouden. Ze vormen een onderdeel van een grote, welke ook het naburige Rotter dam omvat. 2. Indien een ambtenaar of arbeids- contractant bereid is deel te nemen aan genoemde actie, zal hem de gelegenheid worden gegeven daartoe één uur salaris of loon te doen inhouden; 3. Het ligt in het voornemen van ge meentewege ten behoeve van genoemde actie aan het aldus ingehouden salaris- en loonbedrag een gelijk bedrag toe te voegen; 4. Het zal in de gemeentedienst niet mogelijk zijn speciaal ten behoeve van deze actie overwerk te doen verrichten om daarna door de ambtenaar of arbeids- contractant de vergoeding voor een uur overwerk voor inhouding beschikbaar te laten stellen. B. en W. zullen uit de gemeentekas eenzelfde bedrag storten. ,a,ls door het gemeentepersoneel bijeengebracht is. De aandacht van het Nederlandse volk is de laatste weken bijzonder gevestigd op de ontstellende nood onder de vluch telingen in het buitenland. Aangezien het streven van het comité de waardering van B. en W. heeft en ook van de zijde der in het centraal overleg vertegenwoordigende organisaties een verzoek tot het verlenen van medewer king aan de actie „Een uur loon voor de vluchtelingen" is gedaan, bevelen zij aan de hoofden van dienst het welslagen van deze nationale vluchtelingen-actie ten zeerste aan. Naar hun is gebleken hebben ook de plaatselijke afdelingen in gezamenlijk overleg en in volledige over eenstemming zich uitgesproken ten gun ste van deze actie. B. en W. zullen het daarom op prijs stellen, aldus schrijven ze indien U het tot Uw dienst behorende personeel zoudt willen opwekken aan deze ^ctie deel te nemen, waarbij met het volgende rekening dient te worden ge houden: 1. Het al dan niet deelnemen aan de actie dient uiteraard geheel aan een vrij willige keuze van de ambtenaren en ar beidscontractanten te worden overgela ten; Toiletartikelen Bijouterieën koopt U het gezelligst Iri een moderne, lichte en prettige sfeer. Komt U eens kijken bij VRIJDAG 29 OCTOBER A.S, 's middags om 3 uur wij onzé De heer R. uit de Franselaan te Rotter dam deed aangifte van diefstal van een autopèd 4ie-#art,de Singel stond. Ten nadele van V.'D. A. werd gisteren tussen half acht en 5 uur een fiets ont vreemd op een bouwterrein in Nieuwland, Het rijwiel stond niet op slot. U bent van harte welkom op de BKOER.SVE.ST 17 naast dc rassage Schiedam Tel. 68690 Onze uitgebreide collectie parfume rieën en bijouterieën zal U onge twijfeld interesse-ren. Uit de Mariakapel aan de Lange Haven- kerkwerd tussen Dinsdag en Woensdag het offerblok meegenomen waarin een bedrag van ca 10 zat. slag in ontvangst mochten nemen tegen de Dordtenaren. S.V.V. behoeft deze ploeg dan ook geenszins te onderschatten, want in bij zonder de Dordtse verdediging staat haar mannetje. De S.V.V.-voorwaartsen zullen alles in het werk moeten zetten om dit verdedigingsblok te kunnen door boren. De Rood-groenen nemen momenteel een uitstekende positie in op rang lijst van afd D, echter zal men Zondag aan de Bosrand terdege op zijn tellen moeten passen, temeer daar in het te verwerken programma er deze dag wel eens rake klappen kunnen vallen in de kopgroep van afdeling D, Wellicht zal de nieuwe captain van ons nationale elftal, Jan van Schijndel. zijn S.V.V.-ers ook Zondag dusdanig we ten te inspireren,, dat S.V.V. volledig zal kunnen profiteren van de e.v- uitslagen der overige concurenten. De Reserve elftallen. S.V.V. 2 speelt Zondag uit tegen Spar ta 2. De S.V.V.-ers hebben zich weer goed hersteld door hun overwinning op D.H.C. 2. Door ook Sparta een nederlaag toe te brengen zullen zij echter hun positie op de ranglijst in belangrijke ma te verstevigen. S.V.V. 3 rust uit en S.V.V. 4 gaat op bezoek bij R.F.C, 3. GEBOREN: Wilhelmina J. L. d. v- A. Vlaanderen en E. W. Bonnet; Emile M. C. d. v. J. J. Remkes en C. M. M. Odijk; Pie- ter H. z. v. A. L. Greeven en Th- M Luijcx; Franciscus z. v. F. v. d. Mast en A M. Zagwijn. Zondag komt het Dordtse D.F.C. op bezoek bij S.V.V. De D.F.C.'ers zün de laatste weken behoorlijk op dreef en heb ben zich doen kennen als een zeer ver rassende ploeg. Enkele weken geleden heeft Feyenoord dit nog ondervonden, toen zij nog maar op het nippertje een schamele 11 uit- HKBT U FAMILIE OF KENNISSEN IN HET BUITENLAND? Maakt ze met Sinterklaas gelukkig met een boek of typisch Hollandse kalender, de' meest gewaardeerde groet uit het vaderland. Wij zorgen voor verpakking en ver zending. De burgemeester en mevrouw Peel gezellig koutend met Schiedams honderd.jarige mevrouw Steenstra Nienkemper. n4r.atAO vooschhdam (n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2