Russisch voetbal-gala in Brussel Duitsland en België hadden veel moeite met Spanje resp. Polen Roozenburg reeds zeker dat hij de wereldtitel heeft behouden Stilstaande vrachtauto blijft dodelijk gevaar De Vluchteling Cayenne Spartak-Moskou verpletterde Anderlecht met 7-0 Geen ongelikte beren meer Europees hockey-tournooi Anti-climax in dam-kampioenschap RADIO PROGRAMMA Onze dagelijkse PUZZLE Profvoetbal-contract wordt niet ontbonden Geen ziektegeld voor gewonde voetbal-profs Gratis reis naar ex- concentratiekampen Spel bleef beneden internationaal peil Remise in tiende partij bracht beslissing Brussel in cijfers In de duisternis: Huidige en toekomstige achterlichten onvoldoende van DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 PAGINA 5 agen' Athletische basis Doelpunten-regen Russen, die na de sensationele tournee van Dy namo-Moskou in 1946 door Groot-Brittannië snel weer achter hun gordijn verdwenen, in 1952 bij de Olympische Spelen even te voorschijn kwamen doch bij gebrek aan succes zich schielijk opnieuw terugtrokken, verleden jaar via Scandinavië en de Levant hun voelhorens wederom uitstaken, een serie opmerkelijke resultaten op de Balkan be haalden en nu via hun opzienbarende 11 inter land tegen Hongarije hun grote tournees door Frankrijk (van Dynamo-Moskou) en door België en Engeland (van Spartak-Moskou) aankondigen. ODENTHAL NAAR ENSCHEDE Ondanks minderjarigheid: Venlo '54 behoudt Van den Heuvel; nu kort geding tegen Sittardia Algemeen Mijnwerkers fonds: W.-Duits gebaar t.o. Frankrijk: NEDERLANDS BALLET MET AUDREY HEPBURN vblse», ?2r?a ma7Smuz' 12-3° Land" en SS** m- TELEVISIE door OTTWELL BINNS Wet niet voldoende De op de rijbaan stilstaande vracht auto's blijven volgens de A.N.W.B. bij duisternis een gevaarselement vormen, ondanks het feit, dat op 1 Augustus 1953 is ingevoerd de wettelijke verplichting, dat bij stilstaan op de rijweg tijdens duisternis, bij niet-brandende achter verlichting, een rood licht of een rood- reflecterend baken in de richting van het achteropkomend verkeer op de weg moet worden geplaatst. Het wettelijk voorschrift blijkt dus onvoldoende. Piiccon rlin Mn «Ia cAiicofinnoln fnnrnoD vn' (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, Woensdagavond Na de Oostenrijkse wals en de Hongaarse czardas maakt thans ook de Russische balalaika zijn zege tocht over de Europese voetbalvelden. Het behoort vooral sedert de oorlog tot de „bon ton van de grote Europese top-clubs om demonstratie-reizen te maken. Vele clubs zijn daarin voorgegaan: Britse en Scandinavische, Oostenrijkse en Italiaanse, Duitse en Hongaarse, kortom al wat op enige voet- bal-standing kon bogen. De nieuwste verschijning in dit internationale demonstratie-circus zijn nu de Niets overdreven In Nederland zien wij zelden of nooit iets van deze tournees. Het is alweer zo lang geleden, dat de Brazilianen van Sao Paolo hier optraden, dat Rapid en Midd- lesborough elkaar hier bekampten, dat Hongaren hier tegen Amsterdam speelden. Nederland mag dan af en toe een spectaculaire oefenwedstrijd van een F.I.F.A.-elftal hebben, eigenlijk ligt het buiten het grote internationale voetbal- verkeer. België niet! Daar engageert men de ene buitenlandse top-club na de andere, organiseert men elke maand wel een of meer gala-festivals. En nu kwa men dan ook de Russen daar. In Brussel, dichter bij de Nederlandse grens dan ooit. En daarom zijn wij even naar de Belgi sche hoofdstad overgewipt, om zélf te zien wat er waar was van de snel ge groeide faam van de Russen als de nieu we voetbal-grootmeesters op het inter nationale top-niveau. Wel, er is van die faam niets over dreven. Er waren circa 45.000 toeschou wers in het Heysel-stadion en zij zagen onder de schijnwerpers een partij voetbal zonder weerga. Het Brusselse publiek is tot oordelen bij uitstek bevoegd, het heeft het beste gezien wat er in de voet balwereld bestaat. En het stelde dit Rus sische voetbal minstens gelijkwaardig, maar wellicht nog bóven al wat tot nu toe als het summum van Hongaarse en Zuidamerikaanse kwaliteit gold. Wij ge loven. dat het daarin gelijk heeft, ook voor ons was het voetbal van Spar Moskou waarschijnlijk het nzen wij tot nu toe hier cn over de grenzen deze Russische superiori- te?eisbdeSaVlgemenr athletische vorming Hier liepen elf sportlui, die elk goed waren voor een 11,3 op de 100 meter Op de grondslag van deze snelheid konden «-wifr-vlnriïmn uan 7fl PfPOtS zii een positiespel ontplooien van zo grote verrassing, dat de strafste dekking er machteloos tegen was. En daarop was dan de techniek gebouwd: een wonderlijk be heerste balcontróle, die een waarlijk per fecte scholing verried. Met een verbluf fend physiek gemak hadden zij vrijwel elke bal zó in hun macht, dat zij hem meteen èn goed geplaatst konden door spelen. Dat alles bij elkaar gaf hun aan- valsspel een overrompelende snelheid en zuiverheid, met afgemeten korte en half lange centers, met verrassende switches èn met een harde schotvaardigheid, want 'uit alle standen en de onmogelijk ste hoeken vlogen de schoten op het Anderlecht-doel af: zeven doelpunten en al wat Meert niet stopte vloog maar rakelings naast. Opmerkelijk was ook, ^at al die schoten, keihard en snel afge vuurd, steeds laag hij de grond werden gehouden; slechts éénmaal vloog er een bal over de lat. Dank zij hun geweldige snelheid konden de Russen ook elke zone van het middenveld bestrijken en steeds de posities zodanig verdelen dat zij het gehele spelverloop controleerden; hun marische vierkant" bewoog zich daarbij opvallend elastisch, terwijl een gepas seerde speler steeds zo snel terugkwam dat de tegenstander hem altijd twéémaal ontmoette. Bij de paar werkel]^evaa - lijke uivallen van Anderlecht schroomde Spartak ook niet om alle elf ptlkele verdediging te concentreren, van die uitvallen konden gevaarlijk den omdat er één zwakke plek in ne elftal zat: de linksback. En dan was er tenslotte nog iets, dat opviel- zelfs in de hardste tackle hielden de Russen hun voet tegen de bal, die daardoor bijna steeds in hun bezit blééf en waardoor zij tegen hun minder harde tegenstanders vrijwel elk persoonlijk duel wisten te winnen. Spartak maakte een sportieve en correcte indruk, al waren ze met name in de verdediging niet te flauw voor een flinke duw. In helrode shirts (met een witte band op de borst en rugnummers en witte broeken luisterde Spartak-Moskou naar de Internationale, bood aan alle elf Anderlecht- spelers een grote tuil bloemen aan, maakte aan alle vier kanten van het veld zijn be groeting naar de tribu nes, nam na de aftrap direct het initiatief, scoorde na 3 minuten door rechtshalf Netto met een keiharde kogel uit een afgeslagen cor ner het eerste en na 10 minuten door midvoor Simonijan (als aanvoer der herkenbaar aan een witte band om de lin ker arm) na een on grijpbare solo-rush en met een onhoudbaar schot het tweede doel punt. De bres op Spar- tak's linksbackplaats bood de Anderlecht- rechtsbuiten De Caerle een vrije kans: het schot ketste van de paal terug en éventjes in paniek werkten de Russen de bal bijna in eigen doel. Het regende schoten op de Brusselse veste, waar Meert echter in buitengewone vorm stak, gelukkig, want anders was zijn doel reeds in de eerste helft een zeef geweest. Een stuntelige indruk maakten daaren tegen Mermans en Borremans bij schoten die de richting met tientallen meters misten. Heel Anderlecht maakte trou wens 'n stuntelige indruk; in hun mooie paarse shirts met lange witte mouwen en witte kousen zagen zij eruit als salet jonkers, die door de vinnige rode voet bal-arbeiders voor een spelletje „domme jongen" werden gebruikt. Zelfs de grote Jef Mermans, tot voor kort toch een der beste midvoors van Europa, kwam tegen deze Russen in techniek enige klassen te kortMermans schoot een vrije trap, wederom door linksback Baschaskin ver oorzaakt, tegen een dubbele muur van elf op, Borremans kopte rakelings over; en daarna was het radicaal uit met de paarshemden (kampioen van België en een van de sterkste clubs van het Con tinent). die volledig werden overspeeld en van het kastje naar de muur gestuurd. In de 42e minuut scoorde rechtsbinnen Paramonoff met een fantastische kopbal uit een al even wonderlijke voorzet van rechtsbuiten Tatusehin, na de rust strafte midvoor Simonijan in de 20e en 21e minuut twee blunders van de Anderlecht- verdediging af, na 28 minuten scoorde nog linksbinnen Vorolischoff en tenslotte nam ook rechtsbuiten Tatuschm als vijl de aanvaller in de 45e minuut vlak voor het einde een aandeel in de score: 7 0. Er vielen bij al die doelpunten geen om helzingen maar er klaterde na afloop wel een ovationeel applaus van de tribunes voor de Spartak-virtuozen neer. MERMANS, zelfs hij was machteloos! In verband met zijn verhuizing naar Enschede heeft de internationaal Oden- fair" met Audrey Hepburn, oud-leerlinge Haarlem naar de Sportclub Enschede. Voor het kantongerecht te Venlo is het verzoek van de heer J. van den Heu vel Sr te Blerick behandeld om een voor 4 jaar gesloten contract, waarbij zijn 18- jarige zoon J. van den Heuvel Jr aan de beroepsvoetbalvereniging „Sportclub Venlo '54" werd verbonden, te ontbinden, Requestrant voerde aan dat hij ernstige nadelige gevolgen vreesde voor zijn min derjarige zoon indien deze aan de bepa lingen van het contract gehouden werd. Namens de Sportclub Venlo '54 werd door mr J. Zanders aangevoerd, dat z.i. hier geen contract ontbonden kon worden om dat het reeds door een der partners een zijdig verbroken is. Uitspraak doende verklaarde de kantonrechter het verzoek niet ontvankelijk. Naar aanleiding hiervan zal door de Sportclub Venlo '54 een kort geding tegen Sittardia aanhangig worden gemaakt, waarbij van Sittardia zal worden gevor derd niet langer medewerking te verle nen aan de door Van den Heuvel Jr vol gens de Sportclub Venlo gepleegde con tractbreuk en waarbij voorts zal worden gevraagd op het doen opstellen van deze speler een dwangsom te stellen. Van den Heuvel Jr heeft slechts korte tijd aan de trainingen van de Sportcluo '54 deelgenomen. Hij keerde daarna terug tot zijn oude vereniging, de tweede-klas- ser Blerick, en verkreeg daarna van de K.N.V.B. op korte termijn overschrijving naar de eerste-klasser Sittardia. Nederland zal deelnemen aan de Europese Judo-kampioenschappen, die op 10 en 11 December a.s. in Brussel ge houden worden. Vast staat wel dat Antou Geesink zijn Europese titel van alle cate- goriën zal verdedigen. Het Algemeen Mijnwerkersfonds heeft besloten geen ziektegeld uit te keren aan voetballers, die in wedstrijden van de Ne derlandse Beroepsvoetbalbond uitkomen en die als gevolg van verwondingen, op gelopen in deze ontmoetingen, hun werk zaamheden in de mijnen niet kunnen ver richten. Tot nn toe gold deze maatregel reeds ten aanzien van professional-wiel renners. Mocht een KNVB-speler geblesseerd raken, en kan hij hierdoor niet werken, dan zal een dergelijk geval apart wordeD bekeken. De eersteklasse-spelers van de KNVB in Limburg zijn namelijk niet door een arbeidscontract aan hun vereniging gebonden. (Advertentie) a a Zuiver en ontsmet uw ïl—«««iwifliphyld met de helder JL kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN D.D.D. huidaandoeningen VLOEISTOF BALSEM ZEEP Jozef Dolezal, die de wereldrecords voor de 10 mijl en de 20 mijl snelwandelen reeds op zijn naam heeft staan, heeft te Praag ook het wereldrecord voor de 5 mijl snelwandelen voor zich opgeëist door deze afstand in 34 min. 24,8 sec. af te leggen De Tsjech bleef daarmee ruim schoots onder het oude record, waarvan Roland Hardy (Gr.-B.) sinds 31 Mei 1952 met 35 min. 15 sec. de houder was. West-Duitsland heeft zich bereid ver klaard jaarlijks aan tweeduizend Fransen de reiskosten te betalen voor een pel grimstocht naar de plaatsen, waar zij of hun familieleden door de voormalige Duitse Nazi-regering werden gevangen gehouden. Dit blijkt uit de tekst van een conventie, die jl. Zaterdag door Adenauer en Mendès-France werd getekend en waarvan de inhoud gisteren werd gepu bliceerd. Na tien jaar zal deze conventie kunnen worden herzien. Teneinde in werking te treden behoeft zij echter nog de goedkeu ring van de Westduitse Bondsraad. West-Duitsland heeft zich bovendien verplicht bij te dragen in de kosten van een Frans team, dat de stoffelijke over schotten van Franse oorlogsslachtoffers in Duitsland zal opgraven, om deze naar Frankrijk over te brengen. Tevens zal een militaire conventie be treffende de oorlogsgraven in beide lan den van kracht worden. De Franse regering heeft harerzijds op zich genomen toezicht uit te oefenen op de instandhouding van Duitse oorlogs graven in Frankrijk. Het Nederlands Ballet, onder leiding van Sonia Gaskell zal medejverking ver lenen aan de gala-premiere van „Sabrina fair" met Audrey Hepburn, oud-leerlmg van mevrouw Gaskell, op 2 November a.s in theater Tuschinsky te Amsterdam. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan d! bond van o°rlogsslach - offers. Opgevoerd zalworden Les des op muziek van Chopin in de choreo grafie van Fokine. NEEM JE hoed af.... Neen, het gaat niet verder met „en kom binnen". Want de man, tot wie het gezegd wordt, is al binnen. Hij zit zelfs reeds aan tafel. Hij moet zijn hoed afzetten, vóór hij met de soep begint. Want elk hoofddeksel en vooral die met oorkleppen drijven het bloed naar het hoofd. En dit bloed ver oorzaakt een glimmende neus. Het staat te lezen in een boekje over goede manieren, zo pas in de Sovjet-Unie verschenen. Het is dus bestemd voor Iwan Iwano- witsj, burger zowel als soldaat. Een zekere dr Smirnov schreef het en hij verwacht, dat vele sovjet-burgers het zullen lezen. Omdat in het arbeidersparadijs goede manieren nog steeds vereenzelvigd wor den met aristocratisch wangedrag, gooit dr Smirnov het heel handig op de hygiëne en op de aangeboren zuinigheid van vele Russen, als het op schoon tafellinnen en zo aankomt. Blaas niet in uw soep. zegt hij, want dat kan spatten veroorzaken, die het tafel linnen bederven. Gebruik uw servet, aangezien u er zich van kunt bedienen, indien u zich even tueel verslikt. U spaart dan in vele ge vallen het tafellinnen. Tussen deze practische wenken vlecht hij enkele andere door. B.v.: stoot niet met uw ellebogen tegen die van uw buur man. Tik in een restaurant niet met uw mes tegen een glas, om een kellner te roepen. Het glas zou kunnen omvallen. Dat is zonde van de inhoud. Of dit wodka is, laat hij in het midden. Wat het mes betreft, ten aanzien hier- De Italiaanse wielrenner Aldo Kazianka heeft op de 5 kilometer met staande star. een tijd genoteerd van 6 mm. 25,6 sec., gemidd. snelheid 46,680 km per uur. Dit is een nieuw wereldrecord voor amateurs. Het oude record stond sinds 29 October 1952 op naam van de Italiaanse amateur Aureggi Franco, met 6 min. 32 sec. De Nederlandse Kanobond heeft beslo ten een aanvang te maken met de voor bereiding voor de Olympische Spelen in Melbourne; met Ingang van 7 November zal een kernploeg van twaalf heren iedere Zondag op het CIOS te Overveen een speciale training volgen. (Speciale berichtgeving)^^ ,Voensdagavond. Zes dagen Europees top-hockey in Brussel. d.w.z. dat alleen India en Pakistan ontbreken om er een Wereldkampioenschap van te maken- Op de vinircen versierde èn met zon beschenen terreinen van de Royal Racing uiud T R^vellér is vandal een begin gemaakt met het Europese hockey-landen- touramd vroarvoor^de^.IJH? de tien sterkste landen had geklasseerd en dat te recht als een officieus Europees kampioenschap geldt. De twee wedstrijden van vandaag wMen die in poule C, welke uit vier ploegen bestaat en waarin dus een zenburg en Wim Huisman gade te slaan, haden wij goede hoop nu eens een agres sieve Huisman aan het werk te zien. Im mers, de stand van de match was na de 9e partij dusdanig, dat Huisman nog slechts de titel kon overnemen indien hij de drie resterende partijen alle zou winnen. De Leidenaar had dus niets meer te verliezen en kon het proberen op welke wijze het hem goed dacht. Nu is echter wel overduidelijk gebleken, dat Huisman toch niet gesneden is uit het hout, waarvan wereldkampioenen worden gemaakt. Hij heeft niet de „fighting spi rit", nodig voor een dergelijk gevecht, en dat 'was eigenlijk de teleurstelling van de ze avond. De openingszet van Huisman deed overigens het beste verwachten. Hij week namelijk af van zijn reeds bekende recept 32-28, maar er kwam toch weer niets uit de bus. Neen, Huisman is te vriendelijk en te bescheiden om in een hard gevecht tot de hóógste sport te kun nen opklimmen. Hij wordt volkomen ge manoeuvreerd door zijn tegenstander en krijgt niet eens gelegenheid een eigen speelplan te ontvouwen. De tiende partij van de match om het Wereldkampioenschap dammen, waarin Huisman met wit speelde, is na de 57ste zet van Huisman remise geworden. De stand is thans 12-8 in het voordeel van Roozenburg. Hiermee is tevens beslist dat Roozenburg zjjn titel zal behouden. Want Huisman zou hoogstens nog gelijk met hem kunnen komen en in dit voor Huis man gunstigste geval blijft Roozenburg toch wereldkampioen. toura™i waarvoor de F.LH. de tien sterkste landen had geklasseerd en dat te- K als TeTrfficieus Europees kampioenr-*™ n" vfln vandaag waren die in poule C, welke uit vi groter programma moet worden afgewerkt. Het waren geen beste wedstrijden en vooral die tussen Duitsland en Spanje viel tegen. De Duitsers immers gelden als de grootste concurrent van Nederland voor de vermoedelijk tegen Groot-Brit tannië e spelen eindstrijd en in dit tour- nooi zaï de Oranje-ploeg met de Duit sers om de suprematie op het Continent moeten strijden. Vandaar de bijzondere belangstelling voor het duel tussen Duitsland en Spanje, dat slechts een be scheiden 2—1 zege voor onze Ooster- I buren opleverde. DONDERDAG 28 OCTOBER Uitzending vanuit Engels Transit CamP te Haek van Holland. Goltlengte 25 meter. 22.00 uur Jazz club. 22.30 uur Topsongs van Hoek van Holland. 23.15 uur Muziekland. 23.45 uur Verzoekplaten. 00.30 uur Sluiting. VRIJDAG 29 OCTOBER HILVERSUM L (402 M). 7.00—24.00 NCHV. *00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 ~en woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 o AA A zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waters! t .Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.30 Uanden en tuinb.med. 12.33 Vocaal ens. 12.53 ^ram. et act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole-ork. 14.05 Schoolradio. 14.40 Kamerkoor. 15.15 Voor dr- 15.35 Alt, altsaxofoon en piano. 16.00 Wen- d. tuin. 16.15 Viool en piano. 16.55 Gram. 17*22 Voordr. 17.20 Gram. 17.30 Koperkwart. /A? '"Stemmen van overzee". 18.00 Gram. 18.15 muz. 18.35 Mil. caus. 18.45 Gram. 19.00 S22: *®'10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.00 Ra- 2100 in 20-20 Marinierskapel. 20.30 Hoorsp. 22.00 Gram. 22.10 Caus. 22.15 S o 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Caus. 23.4524.00 Gram. IL (298 M). 7.00 VARA. 10.00 yQ ™°;J;0'20 VARA 12 00 AVRO. 16.00 VARA. 2«0 vïi2: 21 VARA 22.40 VPRO. 23.00- o nn00iv7Nws- 7-I0 Gram 715 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 G«m 8 45 V. d. huisvr. 9.00 Gram. 940 Schoolradio. 10.00 Caua 10.05 Morgenwijding 10 20 V d. kleuters. 10.40 Tenor en luit. 11.00 Voordr 11.20 Gram. 11.33 lila T ?°(,r. 1248 Gra™- 13.00 Nws. 13-15 Med. trt^ muz- 14-00 Boekbespr. 14.20 Strijk- JeuidX ™eï.?rProgr. IS-"» Gram. 16.30 V. d. Nws Ir a Planoduo. 17.20 Muz. caus. 18.00 19.0o' V 18-20 Amus. muz. 18.45 Caus, 19.50 Ber n5u„Kd' 1810 Muz. caus. 19.30 Caus Sopr., alt or, Nws- 20.05 Boekbespr. 20.10 Gevar. mu7 P1„a,no' 20-30 Caus. 20.40 Caus. 21.00 Spaanse volitsllid Buitenl- weekoverz. 21.S0 Caus. 22.45 Avi„5 ,?n- 22-20 Lichte muz. 22.40 Gram. Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15-24.00 f2n00elvad Bschol?nm?aServ,ce- 330 M. 13 55 Weerber il PnGram- 13-25 Gevar. gSS 14 46 Pfeta1?;0® Nws. 14-10 Gevar. 16.00 Hoorsp. 16.30 Ork.conc. '17 ^'vonrrt^holen. V. d. kind. 18.55 Weerber. 19 00 Nws 19 05 Sportuitsl. 19.30 Gram. 20.00 Gevar.proS 2045 Caus. 21.30 Gevamprogr 22.00 Nws. 2215' Caus 22.45 Gram. 23.15 Recital. 23.45 Part. over® 24 00 —0.08 NWS. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs. Dale s Dagboek 12.15 Voordr 13.30 Lichte muz. 1-®^. »veiz. 1315 Mil ork. 13.45 Ork.conc. 14.45 Vd kind 15.00 V. d. vrouw. 16 00 Lichte muz. 16.45 Gevar.muz. 17.15 -Mrs Dale's Dagboek"* 11-36 Orgelspel. 18.00 abrteksfanfare 18 30 Gevar.progr. 19.15 Muzi- ïa!® caus 19 45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.24 Sport- Raatje jn an revar progr 21.00 Gram. 21.15 ?s^»ie M nn reva^ muz 23.06 Nws. 23.15 Act muz.' 4oK« Voordr. 0.20 Lichte n 71/ R C Amcrik uitz. 19.00 Gram. 20.00 Hoorsp. m mu2 JD'IKI2L42 „Les Malheura d'Orphée, opera 22.45 Re cital. 23.45—24.00 Nws. f\ LTCVÖI. 11IM •50—1.00 Nws. muz. 13.00 Nws. 13.10 Dansmuz. Nws. T7.35°^- ensousl 16.00'Kamermuz^ 17.00 opera. 2n in 9raiïi. 19.00 Nws._ 1®09 4 Brn»«l. m en 4M M. 11.45 Gram. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.46 Idem 13 00 Nws 13.15 Gram. 13.30 Gevar-ymz 14.00 'Schoolradio. 14.40 Caus. 15.00 V. d. jeugd. 15.15 Caus. 15.45 Orkestconc. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc 16 20 „La Tosca", ope- ra (le bedrijf) l7.oo Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 loan w ordr- !8.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Volkszang 20.05 Gram. 20.15 Symph.grJ^en 5ollst 20 55 Kunstkaleido- scoop. 21.1U bymph.ork. en solist. 21.50 Gram. Radl° Universiteit. 22.30 484 M. 12 00 ,?namLichte0mn?'S',,13-26. ".00 en 15.00 Gram. 18.05 Lichte muz 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17'3° S?Gmrram !i« 1i'15 Gram- 19-30 Nws. 20.00 Gevar.muz. 21.45 Gram. 22 00 Nws. 22 15 „Pa")* bij nacht". 22.55 Nws. BBC European Service. Ulti. voor Nederland 22 0022.30 Nws.» zoeven verschenen en- Hoé de weekbladen het zien. (op 224 M). Hoe VARA- 26.13 Act.^ ^«Wcitelt''. docu- Beelïlijnen. show v. d. Ncderl. winterm^: m Poule C: BelgiëPolen 31 Duitsland-Spanje 21 Gespeend van een behoorlijke techniek wierpen de Spanjaarden al direct al hun temperament als vrijwel enige wapen in de strijd. Dat bezorgde hun op het door de regenval van de afgelopen dagen zeer gladde veld een overwicht in de eerste helft, die zp afsloten met een 10 voor sprong, verkregen door een doelpunt van de naar binnen gekomen rechtsbui ten Gacia uit een pass van midvoor Murua, waarbij doelman Schmidt kans loos verslagen werd. De betere techniek van de Duitsers, die echter verre van fraai hockey lieten zien, gaf in de tweede helft toch de doorslag. Midvoor Budinger maakte gelijk en scoorde vervolgens ook de winnende goal: 2—1 De wedstrijd tussen Polen en Belgie verliep navenant. De Polen vergoedden hun gemis aan techniek eveneens door groot enthou siasme en hadden reeds snel succes, toen doelman Van '.eer bij een scher mutseling struikel de en Henryk Fli- nik met een kalm tikje de score opende (er spelen in de Poolse voor hoede drie broers Flinik!), maar daarna stonden de Belgische backs Enderle en Dubois f^een enkele kans meer toe. In de tweede helft trok Polen zich volledig in de ver dediging terug, maar desondanks vonden de aanval lers van België het twee goals maar net. Eerst door geen strafbully Mechelink uit een door Lorette geno men strafcorner, daarna tweemaal door midvoor Delaval met keiharde schoten. Delaval moest echter bij twéé strafbullies zijn meerdere in de Poolse verdedigers Ryszard resp- Czeslawan erkennen. De wedstrijd stond internationaal op laag peil, maar de 3—1 Belgische zege was ruim verdiend. De Nederlandse spelers onder leiding van hun coach Rein de Waal zijn in de loop van de Woensdagmiddag te Brussel gearriveerd en gingen rechtstreeks naar het terrein van de Racing om de beide wedstrijden te zien. Donderdag starten zij tegen Oostenrijk. DELAVAL, Dat zijn verlies nog slechts twee par tijen bedraagt, is dan ook alleen te danken aan zijn oersterke verdediging. Bij he' boksen zou men zeggen: „zijn dekking Is volkomen dicht". En daarom is de Leide naar moeilijk te treffen. Doch kende he> damspel puntenoverwinningen, .zoals men die bij het boksen heeft, dan had Huis man nu twee nederlagen door knock out en acht punten op zijn naam staan. En misschien ook nog een paar waarschuwin gen van de scheidsrechter voor gebrek aan strijdlust. Het is onder deze omstandigheden niet te verwonderen dat de publieke belang stelling minder wordt. Dat de zaal van de R.K. Openbare Leeszaal dit keer nog vrij aardig was gevuld, bewijst alleen hoe graag men Roozenburg aan het werk ziet. En inderdaad was het weer de wereld kampioen, die gedachtig aan het „noblesse oblige" het publiek gaf, waar het recht op meent te hebben- Bij de 35e zet wist hij Huisman het ge vecht op te dringen en vanaf dat moment volgde een boeiend kijkspel. De verdedi ging van Huisman bleek echter weer on doordringbaar; en toen bij de 57e zet bei den op dam kwamen, bood Roozenburg met een stuk meer, remise aan. Door dit ene puntje had de IJmuidenaar zijn totaal op 12 gebracht en blijft hij dus in het bezit van de titel. Met nog 2 partijen te spelen is de stand thans 12-8. De 10e partij had het volgende verloop: W. Huisman (Wit) P. Roozenburg (Zwart). 1. 34—29 16—21. Twee openings zetten, die er veelbelovend uitzien. 2. 40—34 21—26. 3. 44—40 19—24. Dit keer is het Roozenburg, die al te grote span ningen uit de weg schijnt te willen gaan. Uit tactisch oogpunt is dit ook zeer be grijpelijk, want Roozenburg heeft reeds aan één remise genoeg uit de drie nog resterende partijen, om er zeker van te zijn dat de titel in zijn bezit zal blijven. 4. 50—44 17—22. 5. 34—30 20—25 6. 29x20 25x34. 7. 40x29 14x25. 8. 31—27 22x31. 9. 36x27 Een voortzetting die zon der gevaren is. 91117- 10- De consequentie van de ruil bij de 8e zet, maar Wit krijgt nu toch weer iets minder spel. 1017—22. 11. 21—16 22—27. 12. 32x21 26x17. 13. 37x32 10—14. 14. 31—37 1420. De partij krijgt zo een beetje het karakter van de 8e partij, ten minste, Roozenburg lijkt het daarop aan tS 15^46—41 6—11. 16. 32—28 1-8. 17. 37—32 18—22. 18. 41—37 22—27. 19. 32x21 17x26. 20. 38—32 13—18. Welk een merk waardig verschil in spelopvatting tus sen deze beide tegenstanders. Bij Roo zenburg voelt men achter elke zet de be doeling een strakke lijn te blijven vol gen. De uitdager echter speelt „in brok jes", trachtende zich te verweren tegen de vijandelijke plannen, maar zelf eigen lijk niet aan een plan toekomend. 21. 43—38 9—13. 22. 44—40 18—22. 23. 28x17 11x22. 24 48—43 22—27. Het is de vraag of 13—18 geen beter denkbeeld was. 25. 32x21 26x17, 26. 29—24 20x29. Huis man voelt dat hij nu iets moet gaan doen om niet in dezelfde moeilijkheden te ge raken als in de 8e partij en daarom gaat hij over tot deze ruil. 27. 33x24 510. 28. 40—34 13—18; 29. 49—44 6-11. Nu moest 37—32 niet wegens 15—20, 4—9 enz. met dam en winst voor zwart; 30. 34—30 25x34; 31. 39x30 10—14; 32. 44—39 17—22; 33. 39—33 11—17; 34. 45—40 4—9; 35. 37—32 1—20. Zwart ziet kans op verkwikkelingen en gaat er direct op af. Natuurlijk kaD Wit niet zonder meer ruilen door bijv. 30—25, wegens 20x29, 33x24, 22—28 en Zwart wint een stuk. 36. 2419 Dit is dus wel ge dwongen. 362025; 37. 3024 22—27; 38. 32x21 17x26; 39. 40—34 1217. De interesse in de zaal leefde op en de zakdambordjes kwamen weer te voor schijn. 40. 38—32 8—12; 41. 43—38 3—8. Huisman moest nog negen zetten doen In even zoveel minuten. 42. 47—41 26—31; 3. 42—37 31x42; 44.38x47 18—22. In dit gedeelte geeft Roozenburg weer college. Het is bewonderenswaardig hoe hij stellingen weet te vinden door al lerlei kleine combinaties- 45. 4137 22—27. Moet speelruimte behouden. 46. 32x21 17x26; 47. 47—41 12—18; 48. 41—36 18—22. Een boeiend eindspel. 49. 37—32 7—12. Belet 16—11 door 22—27 met stukwinst. 50. 3227 22x31. Huisman heeft weer op de seconde zijn 50e zet ge daan. De controlevlag stond reeds angstig op vallen. 51. 36x27 2—17; 52- 33—28 17—21; 53. 27-22 21-27; 54 22x31 26x37; 55. 16—11 37—41. Beiden gaan naar dam, maar ook in dit dammen-eindspei houdt Roozenburg de beste papieren. 56. 11—6 41—46; 57. 28—2 Roozenburg heeft nu een eindspel met een stuk meer en daarmee dus het volste i recht zijn uitdager remise aan te bieden, wat deze dan ook accepteerde. I van geeft hij nog de uitdrukkelijke ver maning daarmede niets aan de mond te brengen. „U zoudt zich in de lippen kunnen snij den", stelt hij ernstig vast. „En bovendien, het maakt op uw mede-eters een rillerige indruk". We zullen hem op het pad der wel levendheid niet verder volgen, aangezien hij bezwaren maakt tegen het eten uit een gemeenschappelijke schotel of schaal en het gebruik van de vingers, zelfs bij het bewerken van een kippebeentje Ten slotte, de Sovjet-Russen moeten zelf maar uitmaken, in hoeverre ze aan tafelmanie ren willen doen. Het boekje van dr Smirnov is intussen een duidelijk bewijs, dat Malenkcvs New Look" ook naar de massa zal worden uit gestrekt. Tot dusver waren slechts de Sovjet-diplomaten en de hoge militairen van het arbeidersparadijs er toe overge gaan, het om het zo uit te drukken, met bloemen te zeggen. Ze spreidden steeds meer besef voor de kapitalistische etiquette ten toon, terwijl hun dames allengs openlijker toegaven, buitenlandse modebladen te bestuderen. Het kwam aldus in Moskou gedurende de laatste tijd niet meer voor, dat op recep ties dames verschenen in zwarte toiletten en op bruine schoenen. Nu dr Smirnovs boekje verschenen is en andere wel zullen volgen, is het ver moedelijk uit met de zwarte handel in boeken over wellevendheid en etiquette. Elke Sovjet-burger mag nu „cultureel eten", zoals de „Literatoer Gaqeta" de po ging noemt om de massa tafelmanieren bij te brengen. Dr Smirnov citeert ter ondersteuning van zijn, ongetwijfeld van hoger hand ge ïnspireerd pogen een uitspraak van een rasechte Rus. Niemand minder dan Anton Tsjechov. Die schreef eens: „Goede ma nieren toont men niet door geen eten op het tafelkleed te morsen, maar door er geen nota van te nemen, als een ander het doet". Een wijs en waar woord. Als dr Smir nov, gesteund door Tsjechov, zijn streven met succes bekroond ziet, zal men niet langer meer kunnen spreken van die on gelikte (Russische) beren. Horizontaal: 1 lofdicht. 4 ofschoon (Eng.), 7 plaats in Gelderland, 10 maat, 11 kussenovertrek, 12 maat, 14 plaats in Brabant, 16 schoenmakersgerei, 17 plaats op de Veluwe, 18 menselijk geluid, 20 vlek 21 loven, roemen. 22 hemellichaam, 23 jon gensnaam, 25 niemand uitgezonderd, 27 groet, 28 deel van het lichaam, 30 berg plaats, stapel, 31 bergplaats, 32 uitgestote ne, 34 deel van de Bijbel, 35 later. 38 vorm van onderwijs, 39 onderricht. Verticaal: 1 voorzetsel, 2 verlaagde toon, 3 pers. voornaamwoord (Fr.), 4 meisjes naam, 5 soort plant, 6 goud (Fr.), 7 plaats in Noord-Holland, 8 steekwapen. 9 land in Europa, 10 klein plantje, 13 Europeaan, 15 reeks, 17 larve, 19 voorzetsel, 20 bevel, 23 vis. 24 koude, 26 Europeaan. 28 solda- tenkost, 29 meisje (Eng.), S2 overheidsin stelling, 33 godin, 36 eminentie (afk.), 37 lekkernij. Op verzoek van de A.N.W.B. heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek ingesteld naar de verkeers ongevallen bjj duisternis, waarbij een op de rijbaan stilstaand voertuig aan de ach terzijde werd aangereden. De resultaten van dit onderzoek, dat zich uitstrekt over de jaren 1951 en 1952, zijn thans bekend geworden. In deze twee jaren werd in totaal 456 maal een op de weg geparkeerde vracht auto bij duisternis aangereden. In 122 ge vallen brandde de achterverlichting van de vrachtauto niet, in 186 gevallen bleef dit onbekend. Bij deze 456 ongevallen werd de vrachtauto in 208 gevallen door een personenauto of door een andere 14.45 Omr Nws. 17.3J "ar.muz. 4-°° Nws. 0.25 Dansmuz. 1.15 C*e Trngr. 347 M. Orkestconc. 13.00 Nws. 13.50 Idem. 18.30 56. De eerste twee dagen waren geen dia manten te bespeuren waardoor het zoe ken evenwel niets van zijn opgewonden heid verloor. Het ervaren oog van Sandy S.Ï 5 tedere wee tekenen. 1" '"SiïSffi :S,tór»d me. tjepennen aandacht de wacht bij de „waskuip^ evenals Adèle. En de derd g Mimi op haar verlangen ook een ke mee mocht helpen bij het draa:ien, eindelijk de eerste diamant ontaeKi. Tussen kleine splinters grijs metaal, tussen kiezelsteentjes, veldspaat en in net zonlicht fel schitterende kristallen viel onmiddellijk het zwakke glinsteren van de konings-steen op. Toen het meisje de glans merkte, zette ze terstond de rond draaiende bak stil greep er met bevende handen de kostbare steen uit en al haar vijandigheid vergetend, riep ze Adè le die vlak bij haar stond, met opgewon den stem toe: Och, kijk eens, kijk eens! Ik zie het, antwoorde de vrouw met een glimlach. Je hebt geluk mijn kind. De eerste steen is de jouwe en het is een zeer mooie. Minstens vijf karaat. Mimi riep Langdon en Sandy naderbij ®n de twee mannen snelden haastig toe. Verduiveld! schreeuwde Sandy. Je brengt ons geluk aan meisje. Dat is een Prachtsteen; een bevroren dauwdroppel. Vooruit, ga door met wassen. Ac i, yierP een nieuwe schop grint in en het meisje wilde weer hot u116 j te draaien. Maar juist toen ze vat greep, bedacht ze zich en P wm Adèle toe: beproeven." "W geIuk nlet ook eenS Een vurig rood trok deze onverwachte vraag °yer het gelaat van de vrouw en er verscheen een zacht licht In haar donkere ogen. Haar stem trilde een wei nig, toen zij aarzelend antwoordde- Zoals je wilt mijn kind. Het meisje duwde haar het handvat in de handen en met hoge rubberlaarzen aan stapte Adèle in het water en begon de bak in draaiende beweging te brengen Na enige tijd bogen beide vrouwen nieuwsgierig voorover om het resultaat van het werk te aanschouwen. Niets! riep Mimi op teleurgestelde toon uit, en voegde er aan toe: U moet het nog eens proberen. Dudley, ander glDe bak werd opnieuw gevuld, de vrouw begon weer te draaien en aan het einde van de bewerking lagen twee kleine diamantjes van hoogstens een karaat op de bodem van de bak. Mimi klapte i verheugd in haar handen. U heeft ook geluk gehad; we ko men vooruit. Sandy keek Langdon veelbetekenend aan- X J We komen verder, je slaat de spijker op de kop meisje. Het is buiten gewoon. Een ogenblik later, toen hij naast Langdon weer naar de uitgraving terugliep, fluisterde hij vrolijk: Het ijs is eindelijk gebroken. Eer we een week verder zijn, is alles tussen haar koek en ei, of ik ben een olifant. Zijn voorspelling werd geheel bewaar heid. Door de dagelijkse nabijheid van Adèle, terwijl ze om beurten de bak draaiden, telkens opnieuw opgewonden van blijde afwachting, en af en toe be loond door het vinden van een diamant vergat Mimi geleidelijk aan volkomen de weerzin, die de vrouw haar vroeger in geboezemd had. Na verloop van een week was de onderlinge verhouding volkomen veran derd. Een opgewekte kameraadschappe lijkheid was in de plaats gekomen van de vroegere vijandigheid. De kleine voor raad diamanten werd geleidelijk groter en de blijde opgewondenheid steeg ten top, toen op zekere dag niet minder dan negen diamanten gevonden werden, waar onder twee met een tere rose kleur, die Langdon herinnerden aan de stenen, waar hij en Pelham indertijd in Parijs van beroofd waren geworden. Hij vertel de dit de anderen. Dat zijn verbazend fijne stenen. Tot nu toe zijn er alleen maar op deze plek van die kleur gevonden. Ik heb er eens een klein koffertje vol van gehad een fortuin; de diamanten, die die schurk achtige de Faramond ons ontstal toen... Mimi uitte een zwakke kreet en de vrouw, begrijpend, wat hiervan de oor zaak was, plaatste zich haastig tussen haar witte gelaat en Langdon's verbaas- de_° je" bent niet erg goed kleintje, sprak ze snel .De zon is ook veel te heet voor je. Je moest maar een poosje In je hangmat gaan liggen. Kom maar mee. Mimi, wat.., begon Langdon haastig terwijl hij op haar toeliep, maar Adèle wenkte, dat hij weg moest blijven. Het is niets monsieur Langdon. U kunt haar gerust aan mij overlaten. Met zachte hand leidde ze Mimi naar haar hut, waar het meisje zich met doodsbleek gelaat tot haar wendde. Hoorde u wat., begon ze met tril lende stem. Ik weet alles van deze geschiedenis af, antwoorde Adèle. Een hopeloze blik verscheen in Mimi's ogen. O, wat moet ik toch doen? Mijn vader.En hij weet er niets van. Als hij de waarheid verneemt... Ze hield op en maakte een gebaar van wanhoop, maar de vrouw sprak op troostende toon: Dan zal hij je nog liefhebben, kind Meent u dat Gelooft u dat werke lijk? Ik twijfel er geen ogenblik aan. Denk eens een ogenblik na. Het is niet de dochter van Henri de Faramond, die hij bemint, maar jou, Mimi, die hij niet eens bij haar volle naam kent. Maar als hij die verneemt... Dan zal zijn liefde nog de overhand behouden. Wees daar maar niet bang voor, mijn kind. Niet ieder man is, zo als je vader en monsieur Langdon zal weten hoe hij zich te gedragen heeft. Maar.o, wat vrees ik het ogen blik, dat hij hoort... Twijfel je aan zijn liefde? Neen. Wat is er dan nog te vrezen? Wees dapper. Jouw Dudley is iemand, die weet wat trouw betekent Ik dank u voor uw vriendelijke woorden, madame, sprak Mimi en gaf zich op dit ogenblik voor goed gewonnen aan de vrouw, die zij vroeger zo had gehaat. Van nu af aan werd hun verhouding voortdurend inniger. Het meisje gaf zich geheel aan de ervaring van de oudere vrouw over, met een roerend vertrouwen dat Sandy niet ongemerkt voorbijging. Toen hij een keer geheel alleen met Adèle was meende hij: Het ziet er uit of u en Mimi het tegenwoordig uitstekend kunnen vinden! Oh, monsieur Sandy, antwoordde de vrouw, dat heb ik geheel aan u te dan ken Het kind begint waarlijk van me te houden! Ik kan bijna niet aan de verlei ding weerstaan, haar de waarheid te vertellen. 6 (Wordt vervolgd.) vrachtauto aangereden, In 47 gevallen door een motorrijwiel. 250 van deze on gevallen geschiedden bij brandende weg- veriichtmg. In dezelfde jaren 1951 en 1952 werd 420 maal een op de rijweg gepar keerde personenauto bjj duisternis aan gereden, Van deze personenauto's brand de in 32 gevallen de achterverlichting, in 336 gevallen bleef dit onbekend. Van deze 420 ongevallen geschiedden er 358 bij brandende wegverlichting. Hieruit valt te concluderen, dat de aanrijdingen met stilstaande personenauto's grotendeels ge. schiedden binnen de bebouwde kom. In 1952 alleen waren er 206 ongevallen, waarbij een op de rijbaan stilstaande vrachtauto van achteren werd aangere den. Van deze 206 ongevallen waren er 8 met dodelijke afloop en 61 met ten hoog ste ernstig letsel. Het is volgens de A.N.W.B. uiterst moeilijk, vooral bij een voertuig, dat slechts van één achterlicht is voorzien, snelheidsverschillen in casu stilstand te beoordelen. Mede op grond van deze overweging acht de bond het tijdstip, waarop twee achterlichten verplicht zul len zijn 1 Januari 1956 - te laat geko zen en zjj heeft de minister van Verkeer en Waterstaat dan ook verzocht, dit tijd stip te vervroegen Overigens meent de A.N.W.B., dat ook deze maatregel het probleem van de bij avond zo slecht zichtbare vrachtauto niet oplost. In België. Frankrijk, Duitsland en ook in de Ver. Staten is het verplicht, vrachtauto's te voorzien van een aanzien lijk uitgebreidere achterverlichting, die althans aan de achterzijde de omtrekken van het voertuig kenbaar maakt. De A.N.W.B. is dan ook van mening, dat het noodzakelijk is, dat in ons land de wet telijke voorschriften ook in dit opzicht fundamenteel worden herzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5