A.D.O.'s record loopt gevaar bezoek aan Feijenoord Ned. Katli. Sportbond en ëemi-profvoetbal Ook Emma-Eindhoven steekt er uit Den Boer in Sparta 2 Brussel in cijfers Limburgers voelen niets voor voetbalfusie Selectie-wedstrijd NBVB-ploegen Driejarigen op Duindigt in ren om Stayersprijs Voorlopig vijf nieuwe clubs mm - r Kort geding van Haagse profclub tegen Noad ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 Training bij ONA beëindigd PSV en BW bedreigd CRICKET ROND DE WERELD Engelse innings-zege te Perth ZES WEKEN GEVANGENIS VOOR VOETBAL-DELICT Mede in verband met de vandaag te houden Bondsvergadering van de K N. V.B., waar een uitbreiding van het semi- professionalisme op de agenda staat, meent de Nederlandse Katholieke Sport bond aldus deelt het secretariaat van de N.K.S. mede als officiële leiding gevende instantie voor alle R.K. sport verenigingen in den lande, er goed aan te doen nogmaals zijn reeds eerder kenbaar gemaakt standpunt onder de aandacht te brengen. Alhoewel er principieel geen bezwaar bestaat tegen het (semi) professionalisme, betreurt de N.K.S. het, dat de K.N V.B. zich gedwongen heeft gezien de zuiver amateuristische status los te laten, het geen een degradatie betekent van de sport en een verzwaring van de vormende taak t.a.v. de sportjeugd. De N.K.S. wil dan ook nogmaals als zijn oordeel uitspreken: 1. Dat het (semi-) professionalisme tot een zo klein mogelijke groep dient be perkt te worden. 2. Dat ep een scheiding dient gevormd te worden tussen de zuiver amateuristi sche sportbeoefening en het (semi-) pro fessionalisme. Bekend met de huidige moeilijke situa tie in de voetbalsport, meent de N.K.S. toch deze beleidsrichtlijnen te moeten stellen, terwille van een handhaving van zuivere doeleinden in de sport. De onlangs weer tot het lidmaatschap van Sparta toegelaten oud-speler Henk den Boer, die omstreeks 1950 een half jaar als prof bij de Franse club Nancy speelde, heeft zijn werkzaamheden van trainer bij de Goudse tweede-klasser ONA beëindigd. Hij zal morgen weer voor de rood-witten uit komen en wel in de wedstrijd Sparta 2 SVV 2; bevalt deze proef, dan zal Den Boer ook spoedig weer in het eerste elf tal spelen. Poule A. ZwitserlandFrankrijk 10. Poule B: DenemarkenOostenrijk 21. Dames-wedstrijd: BelgiëEngeland 01. de beste kansen, maar tussen EBOH en Limburgia is geen winnaar aan te wijzen. Leeuwarden, de nieuwbakken leider in afd. A, mag morgen thuis tegen debutant HVC geen fout maken, AGOVV blijft ten koste van Wageningen de voornaamste, concurrent, maar Enschedé loopt bij Vitesse belangrijke risico's en ook GVAV is thuis tegen Blauw Wit geenszins zeker van de volle winst. Als DWS zich tussen dit Noord-Oost-kwartet wil indringen, zal het van Elinkwijk moeten winnen, wat geen sinecure is. En dan rest de vraag, wat Haarlem en VSV nog zullen gaan doen: deze twee ploegen ontmoeten elkaar morgen en de belangstelling gaat vooral uit naar de Haarlem-voorhoede, die met Kick Smit en André Kamperveen wel een aantrekkelijk „gezicht" heeft gekregen DOS moet aan de kop van afd. B zijn ongeslagen record verdedigen tegen Go Ahead, dat tot nu toe een moeilijk ver- .slaanbare tegenpartij is gebleken. De leidende positie van de Utrechtenaren loopt nog weinig gevaar, want wij moeten Ajax toch wel in staat achten om min stens één puntje tegen de Enschedese Boys thuis te houden. De Volewijckers vormen voorlopig meer gevaar, want zij zullen wel met de volle buit van de Zwolse Boys terugkeren. Veerdam maakt een heel klein kansje bij Rigtersbleek en de semi-derby Stormvogels- EDO is uit gesteld, terwijl NEC, Heracles en Be Quick vrij zijn. De heren L. Brunt en Jhr ir C. M. Mol- lerus, respectievelijk secretaris-penning meester en lid van de urgentie-commissie van de K.N.V.B., hebben Woensdag af zonderlijk besprekingen gehad met de be sturen van de voetbal vereniging Kerk rade en van Juliana (Spekholzerheide) ten einde zich een beeld te vormen var de toestand, waarin deze twee Kerkraadse verenigingen zich, ten gevolge van de voetbaloorlog, welke in Limburg het hevigst woedt, bevinden. Met het bestuur van Bleyerheide zouden de heren ook nog een onderhoud hebben Hun komst wordt daar tenminste ver wacht. Intussen is wel komen vast te staan- dat voorlopig van een fusie van de drie genoemde Eerste-klassers niets zal komen. Kerkrade wenst de maatregelen af te wachten welke de K.N.V.B. in de toe komst denkt te nemen. Juliana voelt niets voor een fusie en in Bleyerheidse kringen wil men liever op eigen benen blijven staan Het bestuur van Juliana heeft er bij dé heren Brunt en Mollerus op aan gedrongen dat de K.N.V.B. met de N.B.V.B zal gaan praten. De competitie gaat door en het is ten slotte dit competitie-voetbal dat de basis dient te vormen voor het herstel van krachten van het Nederlands Elftal, dat nu vijf maanden „rust" krijgt alvorens op nieuw in het veld te moeten. Tegen die tijd kan deze competitie al aan haar laat ste wedstrijden toe zijn en dan zullen de resultaten van ontmoetingen als Feijen oordADO en EmmaEindhoven van doorslaggevende betekenis blliken te zijn. Dat zijn de duels, die voor morgen op het programma staan en die niet alleen voor het kampioenschap maar ook voor de vor ming van de hoofdklasse van vitaal be lang zijn. ADO deelt nog altijd met DOS het zeld zame ongeslagen record, maar de vraag is toch. of de Hagenaars zich nog lang als zodanig zullen handhaven. Feijenoord is dit seizoen in goede vorm, zet er ook alles op om zich voor de hoofdklasse te kwalificeren en zal het Timmermans c.s. zeer moeilijk maken. De verliezer van EmmaEindhoven valt voorlopig uit de kopgroep in afd. D weg, zodat het ook in Dordrecht wel zal spannen. SVV daarentegen zal zich wel ten koste van DFC weten te handhaven, Sparta moet de talrijke risico's bij Juliana weten te over winnen om zich opnieuw naar de kopgroep te werken (en dat zal niet meevallen), LongaMVV werd verleden week reeds gespeeld. NOAD is vrij en tenslotte gaat het tussen Bleijerheide (0 pnt.)' en Bra- bantia (1 punt) om de laatste plaats. Ook in afd. C twee wedstrijden die boven de rest uitsteken: PSV-—Hermes- Dvs en BVV-RBC, waarin de beide thuis clubs het niet gemakkelijk zullen krijgen om zich aan de kop te handhaven. XerxesKerkrade is voor de Zebra s, die zich aldus uit de staartgroep omhoog kunnen werken. Willem II—Excelsior is afgelast NACVVV is omgezet in VVV NAC en biedt ook dan aan de Bredanaars Met het oog op de wedstrijd, welke op Zaterdag 6 November te Den Bosch zal worden gespeeld tussen twee Bondsploe- gen van de Nederlandse Beroepsvoetbai- bond, heeft de N.B.V.B. besloten enkele selectie-wedstrijden vast testellen Woens- dagmiddag 3 November a.s komen te 1 Hilversum twee combinaties tegen elkaar 0 6 uit en in de avonduren op dezelfde dag zullen twee selectie-elftallen in het stadion 4-—0 „Veldwijk" te Hengelo een lichtwedstrijd 21 spelen. Dit laatste treffen kan worden 16 beschouwd als een ontmoeting tussen het Oosten en Limburg, daar een van de 72 ploegen zal bestaan uit spelers van De 73 Graafschap en de Twentse Profs en het 38 andere elftal geformeerd zal worden uit 26 spelers van Fortuna. Rapid en Venlo '54. die reeds tegen Oostenrijk speelde, dus als volgt: doel: Mulder; achter: Teriingen en Drijver; midden: Gerrits, Loggere en Van Dijck; voor: Hooghiemstra, Bouw man, Kruizen, Zwier en Van Heel. De stand in de drie poules luidt thans: Het Australische cricket-team voor de eerste test-match tegen Engeland is als volg samengesteld: Ian Johnson, R. Be- nauji. R. Archer. R. Briggs, J. de Courcy, J. Drennan. Neill Harvey. Ray Harvey, W. Johnston. L. Maddocks, C. Macdonald. reserve J. Hill. Als captain voor deze eerste test-match, die op 5 November te Melbourne begint, is de off-spinner Ian Johnson gekozen. In het team. dat 1953 de „rubber" aan En geland verloor, speelden Johnson. Be- naud, Archer. De Courcy, Neil Harvey, Johnston, Macdonald en Hill reeds mee. De meest verrassende keuze is die van de fast-bowler Drennan. Intussen heeft het Engelse test-team ook zijn tweede wedstrijd te Perth tegen West-Australië gewonnen, met innings! Engeland scoorde 311 runs (waarvan May 129) en zette daarna West-Australië voor 86 en 163 aan de kant. Wardle 434 en Appleyard 336 hielden danig huis on der de Australische batsmen, bij wie toch cracks als Hole, Carmody ende test captain Ian Johnson waren! de tweede-klassers (Gouda en O.N.A.) de stoot kunnen pareren. In Dordrecht stel den E.B.O.H. en Emma z'ch via het K.N.V-B.-contract veilig en verenigden bovendien alle K.N.V.B.-clubs zich in een commissie van verweer, die in een onder houd met gemeentebestuur en Sportraad het pleit snel won. En om deze „revue" compleet te maken is er dan de hevige ruzie in Amsterdam waar Blauw Wit er door De Volewijckers van beschuldigd wordt, vijf spelers ne hebben „weggekocht". Het betreft h'er de spelers Baselaar, Van der Mast. Van der Muts, Van der Oord en Schenkel, allen leden van De Volewijckers, die hun con tract met hun club niet hebben willen tekenen, omdat Blauw Wit hun een aan zienlijk geldbedrag zou hebben geboden indien zij overschrijving zouden aan vragen (van welke overschrijving de K.N.V.B. echter niets bekend ls). Het be stuur van De Volewijckers heeft de zaak bij de Urgentie-commissie aanhangig ge maakt. ren ïtte aan lijst 250. ge- l en was die in die een per oeg ros, Fox isfs, (Van onze paardensportmedewerker). Zonder bepaalde hoogtepunten té kun nen aanwijzen biedt Duindigt Zondag een goed programma van vijf draverijen en drie rennen, met 55 resp. 26 inschrijvin gen. Evenwel is er toch een interessant nummer, n.l. in de Stayersprijs krijgen de driejarige dravers de gelegenheid om eens te tonen, wie over het meeste uit houdingsvermogen beschikt op een af stand van 2500 meter. Bij de rennen worden de tweejarige volbloeds voor een vrijwel gelijke opga ve gesteld want zij moeten ditmaal in de Hollandse Handicap 1800 meter afleg gen. De Aristocratenprijs. een ren over 1900 meter, zullen de amatrices elkaar be twisten. Het programma ziet er uit als volgt en daarbij de paarden onzer keuze: Tizianprijs. 1500 m., 9 inschrijvingen. Tarantella, Tabor, Theo Bascom. Stayerprijs, 2500 m., 7 inschrijvingen. Sunshine. Sir Messido, Sunny Boy. Tectorprijs, 2100 m.. 13 inschrijvingen Quinte Hollandia G Quick Boy. Otto H. Trabantprijs, 2100 m„ 12 inschrijvin gen, Pearl Spencer. Madame B. Norton Williams. Tiraprijs, 2500 m„ 14 inschrijvingen. Rethy Hollandia, Roland, O Banin. Aristocratenprijs, ren 1900 m. (amatri ces) 8 inschrijvingen. Morina, Koridon. Invicta. Hollandse Handicap, ren 1800 m., 8 in schrijvingen, Just for Joy, Aquila, Allu- vio. Verbondsprijs 1954, ren 2600 m.. 10 in schrijvingen, Tamadoura, Sagita, Grettel- Een ploeg Nederlandse amateur-bok sers won te Manchester een wedstrijd tegen zeven Engelse amateurs, alle par tijen op punten. De Nederlandse ploeg bestond uit de vier Eindhovense broers De Vaal: C„ W., H. en G„ voorts Serton, Santilhano en Kokmeyer. Het bestuur van de Ned. Beroepsvoetbal- gonst en galmt van de vredesgeruchten bond deelt mede: en het vrijwel vast staat, dat de K.N.V.B. In verband met de aangekondigde uit- en de Nederlandse Beroepsvoetbalbond, breiding van de Ned. Beroepsvoetbalbond alle- krijgsgehuil ten spijt, binnen zéér heeft het Bondsbestuur besloten over te afzienbare tijd tot e«n gesprek zullen gaan tot het oprichten van prof-clubs te komen, verhoogt men aan de frontlinie Haarlem, Hilversum, Roosendaal, 's Her- even plotseling zijn activiteit. De bijzon- togenbosch en Maastricht. der bedrijvige (en mobiele) KNVB-urgen- Het ligt in het voornemen van de Ned. tiecommissie, die Vrijdag opnieuw in Den Beroepsvoetbalbond de prof-afdeling voor- Haag tot een vergevorderd uur vergaderde lopig uit te breiden tot twintig clubs. De inspireerde, naar men aanneemt, een wel nieuw op te richten clubs zullen nog dit zeer ingrijpend voorstel tot reglementswij- seizoen in een competitie uitkomen. Can- ziging, dat vandaag de bondsvergadering didaten voor de vijf nog resterende plaat- wordt aangeboden. Zo deze reglementswij- sen in deze prof-afdeling z(jn: Groningen ziging de sanctie der bondsvergadering Leeuwarden, Assen, Nijmegen, Eindhoven krijgt en zo zij juridisch straks tijdens een Tilburg, Dordrecht en Amsterdam. proefproces, dat onvermijdelijk wel volgen Noot van de sportredactie - (x). Zet gaat „waterdicht" zal blijken, zullen meer en tegenzet dan 300.000 Nederlandse voetballers voor Terwijl het achter de coulissen van de de duur van drie jaar geen kans meer vaderlandse voetbalwereld plotseling weer krijgen de rijen der Rebellen te versterken. Het betekent in feite, dat de strijd om de macht in de Nederlandse voetballerij vóór I December a.s., de datum waarop de re glementswijziging van kracht zou worden, beslecht zal moeten worden. Daarom heeft de Nederlandse Beroeps voetbalbond nu blijkbaar opeens haast en pareert men prompt met een tegenzet, L.j„aL...ji.imi. daarbij suggererend, dat men van deze V 4*1 zijde een dezer dagen nog wel meer nieuws (°ok omtrent de amateur-afdeling?) kan s* verwachten. "t,"t Van beide zijden tracht men, in afwach- ting van een ..vredesconferentie" nu ken- I nelijk een zo gunstig mogelijke positie te ■"""tr veroveren. Het schijnt, dat ook in een v:' 4 I-t voetbalconflict de be idheid om vrede te „-4-x sluiten daar niet noodzakelijk onder be- Ll hoeft te lijden. Mocht deze „vredesconfe- J rentie" echter onverhoopt mislukken, dan ■I kan men in de weken, die ons vóór 1 De- 1 eember nog resten, een bijzonder felle 4 strijd aan weerszijden van het front ver- I wachten. ine- t de laar met iren aide en- Een hoekje van de uitgebreids afdeling trofeeën, op de tentoon stelling „Jacht en Sportvisserij" ta Dusseldorp. lario Het kort geding, dat de Haagse prof club aanhangig heeft gemaakt tegen NOAD uit Tilburg in verband met het meespelen van J. Walhout, die contract breuk gepleegd zou hebben bij de Haagse profclub, is Donderdag voor de president van de Bredase rechtbank, mr K. Schel- lenbagh behandeld. Mr M. C. van der Poel uit Den Haag. die voor de eisers optrad, zei. dat Wal hout zijn contract, hetwelk hij op 25 Juli j.l. had aangegaan, onrechtmatig op 28 Augustus had verbroken en dat hij in strijd met artikel 9 van dit contract reeds op 29 Augustus had meegespeeld bij NOAD. Pleiter stelde het bestuur van de Til- burgse club aansprakelijk en eiste dat het aan NOAD verboden zou worden om Walhout op te stellen als speler of als reservespeler of hem te laten fungeren als trainer en dat voor elke overtreding een dwangsom van 5000.betaald zou worden Mr N. J. Geleijnse uit Amsterdam, die voor NOAD optrad, zei dat de beroeps voetbalclub een onrechtmatige daad be gaan heeft. Als KNVB-lid had Walhout aan deze Bond verplichtingen en op grond van de reglementen mocht hij geen han delingen doen. waardoor de belangen van de KNVB geschaad werden. De Haagse profclub heeft uitgelokt, dat Walhout zijn verplichtingen niet nakwam. Ook zou de profclub de financiële verlichtingen niet zijn nagekomen. Op Dinsdag 2 November zal - de presi dent uitspraak doen. houden en dergelijke. Onwillekeurig kwam bij het zien van de instructieve en bij zonder knap verzorgde afdelingen op dit gebied de gedachte op: wat doen wij dan eigenlijk nog maar weinig meer dan kla gen, dat de visstand zo achteruit loopt. En wat heeft men in het buitenland veel voor zijn sport over. De doorsnee hengelaar in ons land crijgt reeds de koorts, wanneer het weer -.over is, dat hij zijq snoekakte moet gaan vernieuwen, of wanneer hij voor enige gul lens spinners moet aanschaffen. In de ideële afdelingen was Dussel- iorp volmaakt, in de afdelingen, die zich met de practische toepassing van de hen gelsport bezighielden en aan de stands van de handel was voor ons echt niet veel te verdienen. StB. Zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 60.boete sub sidiair 15 dagen, luidde het vonnis van de Bredase rechtbank tegen de 32-jarige fa brieksarbeider N. J. uit Sprundel. die tij dens de op 25 April in de voor de afde ling Noord Brabant van de K.N.V.B. ge speelde voetbalwedstrijd SprundelOud Vossemeer de speler W. Timmermans van Oud Vossemeer opzettelijk had nagetrapt, waardoor deze enige weken zijn werk zaamheden niet heeft kunnen verrichten. Veertien dagen geleden had de officier van justitie 3 maanden gevangenisstraf geëist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11