ONONDERBROKEN STROOM VAN VOGELS Op het witte doek in Rotterdam K u vlp>uw JONGSTE BEDIENDE (VR.) een Verkoopster Kantoorbedienden v. GHATIS ■i 111 Hf LPT MST 50 cent Manufacfuurbedrijf 't Getouw JONGSTE BEDIENDE R.K. JONGSTE MAGAZIJNBEDIENDE r~ ONGESCHOOLDE ARBEIDERS LEERLING ETALEUR Gem. Kamers Kampioenen He N.V. VERENIGDE GLASFABRIEKEN Artsen uit N.O.-Over- ijssel doen beroep op minister Autobotsing te Breda R.K. Universiteit N.V. ACCURAAT De Krant kunt gij He! missen, geen dag! vrouwelijke administratieve kracht ^N.V. ITHO - SCHIEDAM .J ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 PAGINA 12 TIENDUIZENDEN TREKKERS VERPLAATSEN ZICH IN HET GELDERS KUSTGEBIED Ongewoon langdurige trek Er wordt laag gevlogen Waar komen al die vinken vandaan? Vogels zonder watervrees Haastige en trage reizigers Het groots avontuur van de vogeltrek „Kleurenpracht in Afrika" Jan Strijbos hield een lezing volle Rivièra-hal TANKER CINULIA GAAT TE WATER AFSCHEID DEURWAARDER v. ENGELENBURG WEDEROPBOUWRIT Leeuweriken minderheid m de Toen wielrijdster overstak Vijf personen naar het ziekenhuis V. W0 „MANON VAN DE BRONNEN' GEPROLONGEERD 't Venster geeft reprise van René Cléments film „Verboden Spet" V V V V Dr C. L. H. Majoor tot hoogleraar benoemd EEN EEUW GAS IN GRONINGEN het huis van O. L. Heer inrichten U hebt dan tevens kans op een nieuwe inrichting van Uw eigen huis ter waarde van f 6000. Verder nog 104 andere prijzen voor 'n gezamenlijke waarde van f 6100 Schrijf de oplossing van onderstaande rebus op een briefkaart plak 50 cent extra postzegels bij en zend haar aan J Breukers, Bouwpastoor, Roermond, Pa rochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. U kunt ook gireren op no. 524771. Trekking uiterlijk 31 December 1954. Vermoedelijk echter op 3n November 1954. Voor trekkingslijst 15 cent meer bijplakken. Loterij goedgekeurd bij besluit van de Minister van Justitie var 31-3-1954. 2de afd. A no L.O. 530/011. MAANDAG GESLOTEN gevraagd voor lichte kantoorwerkzaamheden. Goed handschrift. Brieven onder no. 79948 bur. v. d. blad. MAGAZIJN DE OOIEVAAR Gevraagd op een groot kantoor te Rotterdam een hoven de 18 jaar. Kantoorervaring ver langd. Mulo-diploma gewenst. Bekend met machineschrijven. Brieven met inlichtingen onder no. 79877 aan het bureau van dit blad. Personeel gevraagd Metpalwarenfabriek te Schiedam enkele vrouwelijke Handel en bedrijf EEN Steel-O-Matic Vulpenset (pen en potlood in zakétui) bijna OORDEELT ZELF f 6.95 per vulpenset HOOVER FOUNTAIN PEN Op 22 October verken ik 's ochtends in mijn tuin te Soest de lucht. Het loopt tegen achten. Tjuup.tjuup.geluiden begeleiden de vlucht van groepjes vinken. Zij vliegen op geringe hoogte. Nog minder dan anders zal ik het vandaag in huis kunnen uithouden. Er schuilt in de verplaatsing van de trekkers weliswaar niets, dat grootscheeps is of opzien baart, maai er vindt niettemin een geregelde doortocht plaats. Dit kan best betekenen, dat het vliegverkeer in het Gelders kustgebied oneindig veel levendiger ir,. Dit overweeg ik eveneens, als ik een uur later te Amersfoort, waar zich twee zwerfmakkers bij me voegen, bij het sta tion sta: ook boven het stadsgewoel rei zen vinkenclubjes door de herfstdag. Zo voert de trein ons dan naar Putten. Het is een traditie geworden, daar voor het begin van een tocht even aan te wippen in het stations-café, omdat de koffie daar zo verdraaid goed smaakt. Van die ge woonte wijken wij ook nu niet af, maar wij maken het vanmorgen korter dan ge woonlijk, omdat het al tegen tienen loopt. Dit is het uur, waarop de trek zijn hoog tepunt bereikt In de uren, die daarop vol gen, plegen er voortdurend minder vogels op te dagen en vaak is het zo, dat om elf uur de scharen, op enkele treuzelaars na, al zijn gepasseerd. Het zit ons vandaag, als wij zwerven in de omgeving van de Vanenburg en de buurtschappen Nulde, Telgt en Palmbos, ongelooflijk mee, want ik zal, op de gebeurtenissen vooruitlo pend, U maar dadelijk vertellen, dat de toeristische bedrijvigheid deze dag pas om één uur 's middags haar beslag krijgt. Nauwelijks hebben wij het landschap met zijn akkers, weiden, houtwallen, bos jes en boerderijen betreden, of er tjuupt een gezelschapje vinken voorbij. De wit te schildjes op de vleugels zie je duidelijk blinken. Er volgt een tweede, een derde, een vierde groepje. Soms is dit niet meer dan tien man sterk, soms zelfs nog klei ner, maar ook gebeurt het herhaaldelijk, dat de vogels met hun twintigen tot tach tigen reizen. De „klusjes" komen en gaan. Weldra is de situatie zo, dat er in ons ge zichtsveld geen vogelhiaten meer zijn, zo dat wij niet langer behoeven uit te kijken, wanneer na het voorbijreizen van een troep een nieuwe zijn opwachting komt maken. Zij zijn alom tegenwoordig, de lucht is vervuld van hun tjuup - tjuup en onverdroten vliegen zij voort in Westelij ke en Zuidwestelijke richtingen. Hoe gering meermalen hun vlieghoogte ter plaatse is, kan alleen hieruit reeds worden afgeleid, dat zij voortdurend ge noodzaakt zijn de vliegmachine een ietsje op te trekken, wanneer zij lage bosjes, heiningpalen, hekken of nog laat in 't sei zoen in de weiden staande hooioppers moeten „nemen". Soms denken wij, dat zij tegen ons aan zullen botsen, maar met 'n bescheiden zwenking weten zij de klippen die wij voor hen zijn, te omzeilen. Zij ge ven geen blijken van angst, als zij ons in het landschap zien staan, zij stuiven niet onthutst uit elkaar en wijzigen nauwelijk hun route, als zij ons opmerken. De stroom van vinken is eindeloos en onon derbroken. Vanwaar komen deze toeristen, wier aantallen alleen reeds in het door ons be zochte Gelderse kustgebied in de tiendui zenden lopen? De schild- of boekvink botvink, zeggen de Vlamingen komt als broedvogel in alle Europese landen voor. Als zodanig is hij echter, in tegenstelling tot b.v. de witte kwikstaart, de barmsijs, de spreeuw en de tapuit, nog niet doorge drongen tot IJsland. Wel verschijnt hij daar echter geregeld als trekker. De bui tenlandse vinken kunnen ons land in be ginsel bereiken uit Noordelijke en Ooste lijke richtingen. De waarschijnlijke her komst van de reizigers wordt ons echter in de loop van de dag voortdurend ont huld Men moet namelijk weten, dat zich bij de vinken dikwijls kepen aansluiten. De beide vogelsoorten, die familie van elkaar zijn, fourageren ook vaak samen in beu kenlanen. De keep bewoont alleen landen die ten Noorden of Noordoosten van Ne derland zijn gelegen. Scandinavië vormt wel zijn voornaamste verspreidingsgebied. Zijn roep is heel anders dan die van de vink. Hij brengt een rauw geluid voort, dat met kjèèp zou kunnen worden aange duid. Met spanning wachten wij nu af, wanneer wij dat neuzerige, gemelijke ge luid zullen horen. En waarlijk, na onge veer een kwartier klinkt het onmiskenba re kjèèp. In de loop van de dag verraden de kepen zich telkens opnieuw. Dit bete kent dus, naar men redelijkerwijze mag aannemen, dat de vinken, waarmee wij vandaag kennis maken, door grote aan tallen Scandinaviërs of Finnen zijn verte genwoordigd. Het trekt onze aandacht, dat de vinken, en dit geldt vandaag ook voor de andere soorten, de reis niet onderbreken om voedsel tot zich te nemen. Wel zien wij hier en daar in bosjes en op de bermen van een landweg enige tientallen hun kostje ophalen, maar het kan heel goed zijn, dat die al eerder in ons land Zijn ge arriveerd en reeds een voorlopige pleis terplaats of vaste bestemming hebben ge vonden. geleijonkers, de kepen, in quantitatief op zicht „te verwaarlozen nietigheden". Dat de lucht tot omstreeks één uur vrij wel nooit zonder vogels is, is mede te dan ken aan de indrukwekkende verplaatsin gen van kauwen, bonte kraaien en roeken (oude dieren met kale en dus lichte en jonge dieren met bevederde mondhoeken) Het grote en grootse gebeuren speelt zich vooral in de onmiddellijke nabijheid van de zee, maar ook boven de kabbeling van de golven af. Vinken en kepen trekken massaal boven de „sigaren" van de kleine lisdodden, het riet en de zeebiezen, die een bruine en gele vegetatiezoom vormen langs het IJsselmeer. Met de veldleeuwe riken belanden zij soms ook wel eens bo ven zee en het is opmerkelijk, dat zij dan ineens veel hoger klimmen- dan boven land. Dit doen de bonte kraaien echter niet: van alle trekkers vliegen zij het laagst. Als zij boven de plantenrand langs de oever of boven het water van het IJs selmeer, soms vrij ver uit de kust, zich voortspoeden (van watervrees bespeurt men bij hen niet veel), raken zij bijna de kruinen van de golven of de toppen van zeebies, lisdodde, riet of welke vegetatie ook. Kieviten nemen de rand van oeverplan ten of de zee zelf eveneens in hun trek- route op, maar hun aantallen zijn ditmaal aan de zeer bescheiden kant. Enigzins talrijker zijn echter de voorbij ruisende troepjes spreeuwen, die zeer grote haast lijken te hebben. Temidden van de tien duizenden en tienduizenden, die door de migratiedrift worden voortgestuwd, be vinden zich tot onze verrassing ook nog drie boerenzwaluwen, die hun koffers wel bijzonder laat hebben gepakt. Vermoede lijk zijn het Scandinaviërs, die nog 'n reis naar Natal voor de boeg hebben. Zij vat ten blijkbaar alles nogal gemoedelijk op, want al jagend op insecten, sluiten zij zich boven Zee aan bij de stroom van vinkachtigen en leeuweriken. Ik kom mijn beloften niet na De zee zelf stelt in zekere zin teleur. Er vertonen zich een handvol meeuwen en verder nemen wij zo'n zestig, zeventig wilde eenden waar, die bij onze nadering I hetzij opvliegen, hetzij verder zee in- 1 waarts zwemmen. De zwanen, die ik mijn gasten meer of minder heb beloofd, blijkens mijn ervaringen kunnen zij er in deze tijd van het jaar reeds zijn - schitte ren door afwezigheid. Misschien dobberen en deinen zij als witte bootjes enkele ki lometers Westelijker of Oostelijker op de baren. Al zouden zij een aardige toegift zijn ge weest, nochtans voelt geen van ons het ontbreken van de zwanen als een ernstig gemis, nu wij in de loop van een viertal uren getuigen zijn van de fantastische, romantische reis der gevleugelde heir- scharen. Wat wij aanschouwen, is boven dien nog maar een onderdeel van het bij na verbijsterend phaenomeen der vogel migratie, want er valt nauwelijks aan te twijfelen, dat ook reeds voor tien uur, het begin van onze waarnemingen, onnoeme lijke aantallen andere trekkers betrokken waren bij 't grote avontuur van 'n volks verhuizing: een verschijnsel, dat iedere herfst opnieuw zo sterk tot onze verbeel ding spreekt door de toeristische verrich tingen van de vogels. Ik denk in dit ver band b.v. aan de grote stern, die met flin ke afstanden wel raad weet. De Neder landse broedvogels verschijnen tijdens de trek niet alleen langs de West-Europese Atlantische kusten, maar zetten de tocht zelfs voort tot de zeeën, die de Afrikaan se Goudkust, Liberia en Angola bespoelen RINKE TOLMAN. m „De leeuwin kwam vlak naast het auto raampje lopen en ik hoorde haar duidelijk snuiven. Ze keek aandachtig naar me en het was duidelijk dat ze me keurde, maar waarschijnlijk vond ze me te taai. Ziedaar een van de sterke verhalen waar op Jan P. Strijbos zijn auditorium ver gastte, toen hij gisteravond voor een stampvolle Rivièrahal onder de titel „Kleurenpracht in Afrika" eer. interessant verslag gaf van zijn zwerftocht door ver schillende provincies van Zuid-Afrika. Zoals de onderdirecteur van de Diergaarde Blijdorp. de heer F. J. Appelman voor de aanvang van de lezing meedeelde h3d men aan talrijke verzoeken tot een.plaatsbewijs voor deze eerste avond van het nieuwe seizoen niet kunnen voldoen Wèl een be wijs dat er voor deze, voor de abonne menthouders van de Diergaarde Blijdorp georganiseerde avonden grote belangstel ling bestaat. De heer Strijbos begon zijn lezing met een korte schets van het lanct, waar men thans voor zestig procent Afrikaans en voor veertig procent Engels blijkt te spre ken. De Zuid-Afrikaander zo vertelde de spreker, die zijn betoog doorspekte met tal van humoristische anecdoten. heeft een sterke afkeer van vreemde woorden. Steeds tracht hij met een eigen woord het vreemde begrip te omschrijven, zoals bij voorbeeld bij de foxtrot, die in Zuid- Afrika- wel zeer sprekend de „jakhals draf" wordt genoemd. Verder vertelde hij over de grote ver scheidenheid van planten, Insecten en vogels, waaraan Zuid-Afrika rijk is. Een groot gedeelte van de avond werd gevuld met de vertoning van de specta culaire kleurenfilm, die de heer Strijbos tijdens zijn zwerftocht opnam en waarin een diiidelijk beeld wordt gegeven van flora en fauna in het Zuidafrikaanse land. Zaterdag 6 November a.s. zal op de werf van P. Smit Jr N.V. door mevrouw C. W. Móolenburgh-Dombach te water worden gelaten het tankschip Cinulia, dat voor rekening van de N.V. Petroleum Mij La Corona (Kon. Shell-Groep) wordt ge bouwd. Het schip heeft een lengte van ruim 152,6 meter en een breedte van bijna 18,9 meter. Het draagvermogen is circa 13.000 ton. De plechtigheid heeft des mid dags om 12.20 plaats. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur is 'n tweejarig jongetje, P. K. uit de Atjeh- straat, op het kruispunt Brede Hilledijk- Timorstraat door een auto aangereden en op slag gedood. De heer J. van Engelenburg, eerste deurwaarder bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, heeft gisteren in het gebouw van -de rechtbank afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gedurende 32 jaar heeft hij het deurwaardersambt uitgeoefend. Hij begon zijn loopbaan op het advocatenkantoor van mrs Knotten belt en Fruin. De president van de rechtbank, mr J. van Vollenhoven. kon hem vanmiddag meedelen dat het H. M. had behaagd hem de eremedaille in goud, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, te verlenen. Daarna werd de heer Van Engelenburg o.m. nog toegesproken door de officier van Justitie, dr M. S. van Oosten, de grif fier, mr J. C. Th. Pull ter Gunne, en de deken van de orde van advocaten, mr W. M. E. van Rossem. Zij lieten hun woor den van geschenken vergezeld gaan. Evennals andere jaren zal op Donder dag 4 November a.s. de oRndrit Weder opbouw Rotterdam voor de laatste maal in dit seizoen plaatsvinden.. Numeriek slaan ook de veldleeuweri ken, die in Europa een bijna even grote verspreiding hebben als de schildvink en die hun nadering meestentijds aankondi gen door joelende kreetjes, een goed li- guur, maar wat getalsterkte betreft, m°e" ten zij het nochtans tegen de vinken afleg gen. Ook zij bewegen zich laag boven de begane bodem. Tussen de groepen vinken en leeuweriken zien wij zo nu en dan ook de vliegfiguurtjes van pimpels, kneuen en groenlingen, terwijl tevens hun stemmen weerklinken, maar zij zijn, vergeleken bij de „hemellawerken", de vinken en hun (Van onze correspondent) Een aantal artsen uit Hardenberg, Gramsbergen en Coevorden heeft aan de minister van Maatschappelijk Werk in een brief zijn verontrusting uitgesproken over het toenemend aantal patiënten met ner veuze en psychosomatische klachten, die van dien aard zijn, dat het een schadelijke invloed heeft op de bevolking in het ai gemeen. Naar de mening van de artsen spelen hier factoren van sociologische en economische aard een belangrijke rol. De steeds meer eisende maatschappij, de mechanisering van de landbouw en de industrialisatie doen de bestaande normen steeds meer wankelen zonder door nieuwe te worden vervangen. Er ontwikkelt zich, aldus de briefschrijvers, een negatieve se lectie, doordat de industriegebieden het meest actieve en energieke gedeelte van de bevolking wegzuigen. Een niet te onder schatten factor zien zij voorts in de beïn vloeding van de jongeren door de laatste oorlog en door het in groten getale in militaire dienst geweest zijn, alsmede het toenemende contact met de industriecentra waardoor de continuïteit van de tra ditionele normen in het gezinsleven wordt verbroken. De artsen zien als noodzaak intensief uitgevoerd maatschappelijk werk, vooral jeugdwerk, gebaseerd op de geloofsover tuiging van de in de noordoosthoek van Overijssel wonende bevolking. Zij vragen de minister het maatschappelijk werk zo veel mogelijk te bevorderen en bestaande initiatieven krachtig te steunen. Vijf personen werden gisteravond min of meer ernstig gewond bij een autobot sing op de Liesboslaan te Breda. Een personenauto, bestuurd door de heer J. van G. uit Breda, moest plotseling uitwijken v. de onverwachts oversteken de wielrijdster W. B. De wagen slipte en vloog op een uit de tegenovergestelde richting komende bestelwagen met aan het stuur de heer A. H., eveneens uit Breda. H, stootte met het hoofd door de voorrruit van zijn auto en liep zware hoofdwonden en een hersenschudding op. Twee andere inzittenden van de bestel wagen, J. B. uit Hoeven en G. T. uit Etten, kregen ook vrij ernstige wonden aan het hoofd. De bestuurder van de per sonenauto, Van G. werd aan de knie ge wond. terwijl een medepassagier een shock opliep. Alle vijf de gewonden zijn naar het ziekenhuis te Breda overge bracht. De beide auto's werden zwaar be schadigd. De onvoorzichtige wielrijdster kreeg geen letsel. - De grote sterns, die in ons land broeden, reizen soms naar de Goudkust, Liberia en Angola. De bioscoopprogramma's voor de komen de week bicden slechts drie nieuwe films, waaronder zelfs twee Nederlandse premiè res, die we echter tot onze spijt geen van alle een aanbeveling kunnen meegeven. Overigens klinken de filmtitels deze week tamelijk bitter. Prinses vertoont „TOT HET BITTERE EINDE", een sensa tionele en sadistische, zogenaamde ..kei harde" gangsterfilm van Fritz Lang, die voor'volwassenen dient gereserveerd te blijven, terwijl Harmonie een hervertoning geeft van „BITTERE RIJST", die nog stren ger voorbehoud eist, namelijk voor vol wassenen met levenservaring. Arena prolongeert „MANON VAN DE BRONNEN", waarin de Franse regisseur Marcel Pagnol een psychologisch juiste en indringende schets geeft van het leven in een klein Provengaals dorpje. Een uitstekende film, die ondanks haar vertoningsduur van meer dan drie uur van het begin tot het einde boeit en die we van harte in de aandacht van personen boven 14 jaar aanbevelen. Een bezoek aan Lutusca moeten we onze lezers van de week opnieuw ontraden- De film, die er wordt vertoond, is niet ter keuring bij de Katholieke Film Centrale aan geboden, maar het even scabreuze als onwaarschijnlijke verhaal dat er met stom vervelende traagheid en eentonigheid in wordt verteld, is voor katholieken volko men onaanvaardbaar. De filmloopbaan van de Duitse regisseur Fritz Lang, die zich over meer dan dertig jaar uitstrekt, zou men kunnen verdelen in een Duitse expressionistische periode, waarin films als „M", „Mabuse", „Metro polis" en „Rauschgift" tot stand kwamen, de (Amerikaanse) realistische periode met „Fury", „Man Hunt", „The Woman in the Window" en „Hangmen also die" en de (nog steeds Amerikaanse) commerciële periode, die begon met „Cloak and dagger" en „Ministry of Fear", hoewel hij deze serieproducten afwisselde met een film van hoger klasse als „Rancho Notorious". Reeds eerder is er door ons op gewezen dat de meeste films van Lang, ondanks goede kwaliteiten, zich kenmerken door een zucht naar sensatie en zelfs een zeker sadisme. Deze beide laatste elementen overheersen in zijn jongste film „The Big Heat", die van de week in Prinses onder de titel „TOT HET BITTERE EINDE" wordt vertoond. Een politieman (Glenn Ford) wordt uit de dienst ontslagen, omdat hij een eind poogt te maken aan de praktijken van een bende misdadigers, die de stad en zelfs de autoriteiten terroriseren. Op zijn eentje zet hij de strijd voort, die hij wint, dank zij het mishandelde vriendinnetje van één der bendeleden (Gloria Grahame). Tot op zekere hoogte zou men deze film, die in grote lijnen een variatie is op de intrigue van de onlangs in verto ning gekomen „Naked Alibi" een aan klacht kunnen noemen tegen de corruptie in Amerika, maar de methoden van de held en zijn helpster, die de zijde van het recht kiezen, zijn geen haar beter dan die van de gangsters, die zij bestrijden uit geen ander motief dan de haat. Ruwheid, wreedheid, wraakzucht en het ontbreken van elk positief element zijn oorzaak, dat dit schokkende werkstuk van Lang, ondanks enkele goede filmmomenten slechts door volwassenen met sterke zenu wen zonder bezwaar kan worden gezien. In Capitol is er van de week weer volop sensatie, dank zij de „Western" „DE DUI VEL VAN DIABLO". Het is het verhaal, dat zich afspeelt in de tijd, dat in het Wilde Westen de revol ver het laatste woord had en de man, die het snelst zijn wapen kon trekken, de meeste kans had in het leven te blijven. In deze rauwe omgeving speelt Audrie Murphy de rol-van een jongeman, die bij de spoorwegen werkt en daar de tijding krijgt, dat zijn vader en broer door vee dieven zijn vermoord. Hij gaat naar huis terug en tracht de moordenaars op te sporen om wraak te nemen. Tenslotte vindt hij de schurken, die vallen in een opwindend gevecht. Maar wat voorafgaat, houdt de toeschouwer ia voortdurende spanning. Om het rauwe milieu moet de film gere serveerd blijven voor personen boven 18 jaar. Ergens in Florida ligt een soort hof van Eden, Cypress Garden genaamd, waar tal rijke charmante jongedames haar (manne lijke) publiek plegen te vermaken te land, ter zee en in de lucht. De film wordt geprojecteerd op zoge naamd „wide screen", dus hebben ze de ruimte. Esther Williams treedt op als waterkoningin. De weinige keren, dat ze aan wal is, wordt Esther omringd door drie mannen, die gretig naar haar hand dingen. De keuze blijkt moeilijk en voor haar is het dus allerminst „EASY TO LOVE". De shows in deze film, die van de week in. de theatertrits Cineac, Colosseum en Victoria draait, zijn breed en duur opge zet, vooral de laatste, waarin een kleur rijke parade van water-skiërs aan het oog voorbijtrekt. Een technicolor-product, dat klaar bewijst, dat men in~Hollywood veel te makkelijk over de showbussiness denkt. Vanwege de „knappe meisjes" 18 jaar. Met dit trio is het aantal nieuwe films in Rotterdam uitgeput. Van de reprises komt „VERBODEN SPEL" in 't Venster, de vele malen onderscheiden film van de Franse regisseur René Clément, het eerst in aanmerking voor een aanbeveling. Over deze film, die door de katholieke nakeu ring toelaatbaar werd verklaard voor per sonen boven 14 jaar, heeft men in ons blad reeds herhaalde malen kunnen lezen. Een boeiende inzet voert de toeschouwer naar Frankrijk in 1940, waar de burger bevolking vlucht onder de voortdurende aanvallen van de Duitse vliegtuigen. Een vijfjarig meisje verliest beide ouders en wordt door ruwe, onbeschaafde boeren opgenomen. De kleine sluit vriendschap met het zoontje van de boer, een jongen van een jaar of tien, en samen spelen zij een luguber spel met grafkruisen, waartoe zij komen door het begraven van het eveneens bij de Duitse beschietingen om gekomen lievelingshondje, dat het meisje na de dood van haar ouders heeft mee gesjouwd. Dit kinderspel met op de ach tergrond het leven en de reacties van de ouderen is prachtig in beeld gebracht, al wordt de wereld der volwassenen wel zeer eenzijdig afgeschilderd. Een voortreffelijk gemaakte, maar door en door trieste film, die bij de toeschou wers zeer uiteenlopende reacties zal wek ken. IN „WARENHUIS OP STELTEN", waarvan Harmonie een hervertoning geeft, speelt de Engelse komiek Norman Wisdom de rol van een niet al te snug gere expeditieknecht, die geen ander ver langen kent dan etaleur te worden, om aldus een blik waardig te worden van het verkoopstertje (Lana Morris), aan wie hij zijn simpele hart heeft verpand. John Paddy Carstairs heeft deze film in een bewonderenswaardig tempo geregis seerd, daarbij uiet uitsluitend het accent leggend op zijn ster, zodat men zich ook kostelijk kan amuseren met de escapades van Margaret Rutherford, wier zwierige gang en aristocratische uiterlijk een oer- grappige combinatie vormen met haar zelfverzekerdheid en brutaliteit als win keldievegge-en-gros en met de pompeuze warenhuisdirecteur van Jerry Desmonde. Eer» film vol dwaasheid voor iedereen, waarover hart noch verstand zich hoeven te schamen. Centraal geeft van de week opnieuw een reprise van „BITTERE RIJST", waarin Giuseppe de Santis het sociale drama van de rijstpluksters in de Italiaanse Po- vlakte aansnijdt. Dit drama had he» hoofdthema moeten blijven, maar de San tis verliest zich zozeer in de uiterlijke aan trekkelijkheid van de vrouwen in haar werkkledij, dat voorbehoud voor rijp volwassenen dient te worden gemaakt. De heldenstrijd van de Amerikaanse le gers in Italië en Normandië heeft al stof geleverd voor heel wat oorlogsfilms, waar onder verscheidene goede. Ook ..INVASIE", die men van de week in Rex kan terugzien, heeft zich op dit ge geven geworpen. De film is gemaakt vol gens het oude recept: een peloton in op leiding, de inscheping, de vuurdoop, een serie hardnekkige gevechten en een hand vol persoonlijke intrigues op de achter grond. De wijze, waarop dit alles op het witte doek wordt gebracht, is er echter niet naar om deze luidruchtige oorlogsfilm ook maar op enigerlei wijze te doen uitblinken boven het gros van de vele gelijksoortige produc ties, waarop we de laatste jaren zijn ver gast. Voor personen boven 14 jaar. Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen met leerop dracht voor de kliniek der inwendige ge neeskunde dr C. L. H. Majoor te Roosen daal. Dr Majoor is 24 Januari 1912 te Bus- sum geboren. Hjj volgde de H.B.S. te Hil versum en studerde vervolgens medicij nen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Op 16 December 1936 slaag de hij voor zijn artsexamen. Daarna was hij werkzaam in het St. Josephziekenhuis te Heerlen, en het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag en in de universi taire kliniek voor inwendige ziekten aan het Binnengasthuis te Amsterdam. Daar na was hij ook nog verbonden aan het sanatorium Berg en Bos. Sedert 17 April 1942 is dr Majoor in ternist aan het R.K. Ziekenhuis Charitas te Roosendaal. Veel bekendheid kreeg hu daar ook door zijn werk voor de bloed transfusiedienst. (Van onze correspondent) De Groninger gasfabriek bestaat Maan dag 1 November honderd jaar. Van een bescheiden fabriekje is zij in de loop van een eeuw uitgegroeid tot een machtig ge bouwencomplex ter grootte van 4 ha in het stadscentrum. De dagproductie is thans 100.000 kub meter, dat is veel meer dan in de beginperiode in een heel jaar geproduceerd werd. In volgorde van grootte is de Groninger fabriek de ne gende op de ranglijst en een van de mo dernste fabrieken. Het heeft, overeenkomstig de geest van die tijd, oorspronkelijk in de bedoeling gelegen de levering van gas voor verlich- tingsdoeleinden op te dragen aan particu lieren. De Groninger vroede vaderen toonden echter kooplui te zijn en zagen, dat de fabricage van gas door de gemeente zelf wel eens een goed zaakje zou kunnen zijn. De historie heeft bewezen dat zij goed hebben gezien. De fabriek is in de loop der jaren steeds meer gemechani seerd en gemoderniseerd. Enkele jaren geleden werd een grote continu-oven in gebruik genomen. Als laatste nieuwigheid is onlangs een machtige, geheel vol auto matische cokesgasfabriek in bedrijf ge nomen. Het eeuwfeest zal heel bescheiden wor den herdacht. Er zal een gedenksteen worden aangeboden aan het gemeentebe stuur en des avonds zal er voor het per. soneel een feestavond gehouden worden. Peter C. M. Schamlé Schiedam - Branderssteeg 3 - Telefoon 66661 Rotterdam le Middellandstraat 39 tam Hoogstraat 138144. heeft plaats voor DAMES- EN HERENPOLSHORLOGES koekoekklokken, pendules enz. L. MEULSTEE VAN HARMELENSTRAAT 25a Voorm. Overschie, Tel. 88427 Gevraagd tegen half Novem ber door Med. Anal. 1 of 2 Brieven onder no. S 752 Nwe Schledamsche Courant, Dam 18 Schiedam. gevraagd plm. 16 Jaar. Brieven onder no. 79915 bureau van dit blad. vraagt voor magazijn en licht loopwerk. Aanm: afd. Personeel, Lange Haven 39, Schiedam Aanmelden na 18.15 uur. Aankomende lllllliliiUlllilU. Gevraagd met spoed :n klein doktersgezin in H'dam-Zuid, een beschaafd meisje v d. oi d.e n. Hulp van werkster aan wezig Mevr. Wolters, Maas haven 10, Tel. 73344, R'dam Nette meisjes voor alle afde lingen gevraagd. Aanmelden: Stoom- en Chem. Wasserij Ni co Nijman, Voorhaven 37-41, R'dam-West. vraagt voor directe of zo spoedig mogelijke indiensttreding Prettige werkkring in beschaafde omgeving. Brieven met opgave van leeftijd en verlangd salaris onder no. S 751 Nieuwe Schiedamsche Courant, Dam no. 18, Schiedam. te Schiedam mogelijk vraagt voor zo spoedig Voor serie'uze arbeidskrachten bestaat de mogelijkheid voor speciale opleiding in haar continubedrijf. Aanmelden dagelijks van 9.0017.00 uur Buiten havenweg 116, Maandagavond 1 November van 6.00 7.30 uur Buitenhavenweg' 148 b, Schiedam. Wij' vragen voor spoedige indienst treding in ons filiaal Schiedam een Bekendheid met lakschrijven strekt tot aanbeveling. Persoonlijke aanmeldingen dagelijks van 9.00-13.00 uur bij de chef van hef filiaal Roflerdamsedijk 302, Schiedam. Meisje gevraagd voor kantoor- welkzaamheden. Aanmelden: Stoom- en Chem. Wasserij Ni co Nijman, Voorhaven 37-41, R'darri-West. Geld verdienen. Wasmachines af importeur vanaf 150.-. Ook op termijnbetaling. Vraagt vrijblij vend demonstratie aan huis bij VeWa Wasmachines, Hoogstraat 196, Schiedam, tel. K 1800-66479. Rijwielen direct af fabriek? be sparing bij aankoop van een Simba-rijwiel. Vanaf f 87.50. Ook gemakkelijke betalingscondit-les, Geïll. prijscourant TT gratis, Simba riiwielfabriek Naaldwijk- seweg 24—26, 's-Gravenzande, te-, 1748-673. Onzichtbaar stoppen Alle voor komende brand- en motgaten winkelhaken en scheuren wor den door ons onzichtbaar gestopt Billijke prijzen. Spoedige afleve ring. Hoogstraat 8, Schie dam, tel. 67709 (filiaal Roeloff) Inlijsten van platen, foto's, aqua rellen en schilderijen. Lage prij zen en toch 2 jaar garantie. C. v. Loenen. Dam 41-43, tel. 66192, Showroom: Vlaardingerstraat 6. Glasplaten voor ronde tafels en theemeubelen, glas in lood, ver zilveren van verweerde spiegels en moderniseren. Advies gratis. Van Loopik's Glasindustrie, Bo- terstraat 39, Schiedam, tel, 6894o Meubileringen, binnenhuisbetim mering. Wij vermaken zowel meubelen als kamer. Begrotin gen gratis. V. WaardV. Gulik, Èdisonstraat 33b, tel. 667a8. Nieuw, droog aanmaakhout, geen afbraak. Hoeveelheden in elk kwantum, per zak of per kg. Zakjes reeds vanaf 35 cent. J. C. Rietbergen, Nic. Beetsstraat 17a, Schiedam. Het Radiohuis, Hoogstraat 92, tel. 68044. Philips radio's vanaf 98.-, gramofoons f 84.-, f 99 platenwisselaars 165.-,' 185!-, Remington-, Braun- en Philips electr. scheerapparaten. Erkende Philips service. Het Radiohuis, Hoogtsraat 92. tel. 68044. Ho:ogtezin 76.50* In- fraphil 37.50 Alle soorten radiobuizen. Luidsprekers vanaf 9.75. Amroh radfo-onderdelen. Schema's en radioboeken in di verse prijzen. Verse waar van Bosselaar, 75 ct kilo, 40 ct pond. Het beste vlees product v voor hond en kat. Da gelijks thuisbezorgd. Gevestigd Abattoir. Telef. 113901. Babycommode f 29.50; kinder- ledikantje 17.50. Ton- en andere modellen, alles gelakt. Tussen broek, Èdisonstraat 31a, Schie dam. fames, let op! Bij ons le klas Wiepermanent, compleet 4.50. fok shortwave, nieuwste Ame- ikaanse methode Noordmolen- dwarsstraat 9, Rotterdam-N., Tel. 30984, Kwarteeuw gevestigd. HOOVER slechts Uw mening over de Wij vragen HOOVER. De HOOVER vulpenhouder, die da reputatie geniet van één der beste vulpenhouders ter wereld, werd ook in Nederland in de afgelopen 20 jaar bijna 500.000 maal verkocht. De HOOVER steel-o-matic vulpenhouder is dusdanig stabiel geconstrueerd, dat deze voor de duur van Uw leven medegaat- De garantie, die wij op de HOOVER steel- o-matic geven, is onbeperkt. Na Jaren zal de HOOVER nog evengoed schrijven als in het begin. Wij kunnen U nog wel meerdere voordelen opsommen van de HOOVER, maar raden U: Wij stellen U daartoe ln de gelegenheid- Een aantal HOOVER vulpensets. model 1954, stellen wij voor de lezer van dit blad beschikbaar tegen de geringe ver goeding van Wij zullen het ten zeerste op prijs stellen, indien U ons na afloop van enkele maanden Uw opinie over de HOOVER steel-o-matic, model 1954, zoudt willen mededelen. Wij zÜn er van overtuigd, dat deze buitengewone reclame er toe zal bij dragen, dat steeds meer enthousiaste kopers van een HOOVER zullen volgen. De afgifte op deze voorwaarden geschiedt 6lechts tijdelijk- Zendt daarom onder staande coupon binnen 8 dagen aan ons in. De toezending geschiedt naar volgorde van de Ingekomen aanvragen. Maximum 2 vulpensets per zending. COUPON LEIDSESTRAAT 9 AMSTERDAM-C- Gelieve te zenden een'twee HOOVER vulpensets Steel-O-Matic. Model: Dames, Heren. Kleur: zwart, grijs, groen blauw, rood- (Gewenste onderstrepen s.v.p-) Naam: Adres: Garantiebewijs gezonden. unn iiijmujiuuu" ",u mnwi wordt bij Iedere zending mede-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 12