1 Non-agressieverdrag tussen Verenigd Westen en Rusland BREDA WERD OOK NOG ECHT BEVRIJD Drie tunnels onder Noordzee kanaal en I j Tolheffing ook in Veiser tunnel Hermann Ehlers overleden I'S 'SS TgTXS TV'2 swssr# InMaria-ja afkondiging feest, van Maria-Konin Adenauer stelt voor: Maria Koningin REVOLUTIE IN DE PSYCHO THERAPIE PUBLIEK MOET MEEBETALEN sSSssss aKènte&Situ?* Tijdelijke opklaringen Zaterdag 30 October 1954 DAGBLAD VOOR SCHiEDAM EN OMSTREKEN Maar eerst moeten de Parijse accoorden geratificeerd zijn Mohammedaanse Broederschap in Egypte ontbonden Meer woningen en... gratis suiker m De vlag ging uit, al lag liet huis in puin Brag in Schellingwoude extra Voorzitter Westduitse Bondsdag Mevrouw Oilier ontkent Soinerlattes zullen Moskou verlaten v«« omwok»™1 s—ssizs WË Het Lager Onderwijs en godsdienstpractijk H. Vader bij concert in Palazzo Pio Perzische prins verongelukt Voor vluchtelingenhulp meer dan zes ton Bericht Londen en Washington instemming Duits-Amerikaans verdrag Frankrijks „nieuwe koers Heiligen, Gelukzaligen en verdoemden gegroepeerd rond de Koning Christus, op het grafmonument van Paulus II in het museum van Sint Pieter te Rome. Het monument is vervaardigd in de tweede helft der vijftiende eeuw door Mino da Fiesole, Giovanni Dalmata e.a. VERH0Ó6DE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BIJDRAGEN BOMAANSLAG IN CASA BLANCA hebbm Het was een Woodbine Op verjaardag van de Sjah De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht hier en daar nog enkele buien, daarna tijdelijke opklaringen. Morgen weer toenemende bewolking met later vooral in het Westen van het land kans op regen. Iets kouder. Aanvankelijk matige tot zwakke, later matige tot krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Zondag 31 October: Zon op 7.31, onder 17.15. Maan op 12.20, onder 19.56 uur. Maandag 1 November: Zon op 7.33, onder 17.13. Maan op 12.58, onder 21.01 uur. Dinsdag 2 November: Zon op 7.35, onder 17.11. Maan op 13.28, onder 23.26 uur. NIEUWE AMSCHE COURANT D-e W Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft gisteren gesproken over de mogelijkheid van een verdrag tussen de Westelijke naties en de Sovjet, groep,"ter beveiliging tegen wederzijdse agressie. Op'een lunch van de Nationale Persclub te Washington verklaarde hij, dat dit de laatste stap zou moeten zijn hij het verzekeren van de veiligheid in Europa. De ervaring heeft geleerd, zo zei dr Adenauer, dat de volken van het Westen eerst hun vrede en vrijheid moeten verzekeren door het bouwen van een gezamenlijk verdedigingsapparaat, door het scheppen van economisch gezonde verhoudingen en door individuele vrijheid en sociale zekerheid voor iedereen te garanderen. Daarna moeten deze landen als regionale groep zoals in het ban vest van de V.N. is voorzien streven naar een bij verdrag te regelen vorm van samenwerking met het Sovjetblok, zodat alle deelgenoten dan waar i gen tegen agressie zullen hebben, zo zei de bondskanseliei. „Vooral wij Duitsers hebben er bijzon der belang bij, dat de betrekkingen met het Oosten genormaliseerd worden, want dit is de enige weg om Duitsland in vrede en vrijheid te herenigen, maar tegelijker" tijd wordt misschien -nergens beter dan in Duitsland gezien, welke de gevaren zó" van het communisme- Wij weten dat wij voortdurend een uiterste waakzaamheid aan de dag moeten leggen", zo zei 1 Adenauer. Naar aanleiding van deze redevoering vernemen wij uit regeringskringen in Ronn, dat de bondskanselier zich reeds op de conferenties te Londen en I»ar«s met de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken verstaan had ai vorens dit voorstel te lanceren. gesloten tussen de V. S. en W-Duitsland. Het verdrag vervangt een tractaat van 1923. Minister Dulles en bondskanselier Adenauer ondertekenden het verdrag tij dens een plechtigheid op het ministerie van buitenlandse zaken. In verband met het plotselinge overlij den van de voorzitter van de Bondsdag, dr Hermann Fillers, zal de bondskanselier zijn verblijf in dc V. S. met enkele dagen bekorten teneinde dc begrafenisplechtig heden te kunnen bijwonen. Hij zal Zon dagavond per vliegtuig uit Amerika ver trekken en Woensdag wordt hij te Olden burg, in Nedersaksen, verwacht voor de begrafenis van dr Ehlers. Dr Adenauer zal door vice-kanselier Blücher worden vertegenwoordigd bij de nationale rouwplechtigheid die Dinsdag in het parlementsgebouw te Bonn zal plaats vinden. OP HET FEEST van Allerheiligen, Maandag a.s., zal Z. H. Paus Pius XII tijdens een der grootse plechtigheden van het Mariajaar, zoals Hij in de Ency cliek Ad coeli Reginam" reeds heeft aan gekondigd, op plechtige wijze de instelling van het liturgische feest van Maria Ko- ningin afkondigen. Voor ons, katholieken, is de gedachte van MaTla's koningschap een zeer ver trouwde gedachte. Hoe dikwijls hebben wij haar niet, in de aan haar toegewijde litanie, begroet en aangeroepen als de koningin; koningin van de engelen, van de aartsvaders en de profeten, koningin van de apostelen, koningin van martela ren, koningin van de belijders, van de maagden, van alle, alle heiligen En als slot geven wij haar de verheven titel van koningin van de vrede, de echte ware vrede: in de zielen en tussen de volken. In de Paastijd jubelen we het uit: Regina Coeli, laetare, koningin des hemels ver heug u; en het grootste deel van het jaar zingen we onze groet uit: Salve Regina, wees gegroet, koningin. En dit gezang is een dagelijks gebed geworden, waarin wij de koningin van hemel en aarde tevens zien als de Moeder der barmhartigheid. Want Maria is een koninklijke moeder, tot wie wij in de noden en moeilijkheden van ons zo vaak zorgvolle leven vol vertrou wen onze toevlucht kunnen nemen: ont ferm u over ons, zondaars. In de grote gemeenschap der heiligen: de zegevierende, de lijdende en de strij dende Kerk, is Maria de koningin; daarom is zij inderdaad de koningin van hemel en aarde, daartoe gekroond door haar eigen zoon: de Christus-koning, aan Wie hemel en aarde onderworpen zijn. Zij, de geze gende onder de vrouwen; zij, die alle ge slachten zullen zalig prijzen; zij, die onder de aardse koningstroon van Christus, het kruis, stond; zij, Maria is koningin door Goddelijke uitverkiezing. In het kleine kamertje van Nazareth aanvaardde'zij deze uitverkiezing in diep ste nederigheid: zie de dienstmaagd des Heren! Dat was de volkomen onderwer ping aan de Goddelijke wil. Dan zien wij Maria in het gehele Evangelie steeds weer bij de Christus; op de glorievolle Pinkster dag, de stichtingsdag van de Ker zij, die onder het kruis de moeder v gehele verloste mensheid was gewor op een ereplaats. Dan zwijgt de gewij geschiedenis over haar. Het was een eerbiedig stilzwijgen. Maar nauwelijks heeft de Kerk haar vleugelen uitgebreid, of de naam Maria begint steeds warmer te weerklinken. En door de eeuwen heen, tot op de dag van heden, nu de Mariologie weer een harer hoogte punten heeft bereikt, blijft die naam ge tuigen van de liefde der mensen voor haar, die in haar sterfelijk leven de moeder van de Verlosser was; En uit de oudste tijden is het woord koningin tot ons gekomen. Dat woord geeft het diepe bewustzijn weer van de Kerk, van de Kerk door alle eeuwen heen tot op de dag van heden. DE INSTELLING VAN EEN FEEST van Maria's koningschap is dus allerminst een nieuwigheid wat 't koningin-zijn betreft. Deze gedachte heeft in de geh 1 traditie en heeft onder ons, katholieken, nooit enige bestrijding gevonden. Nieuw is alleen het feit, dat een liturgische feest dag wordt ingesteld om op speciale wijze te vieren, wat de diepe overtuiging van de gehele katholieke wereld is; en steeds, steeds is geweest. Dat de proclamatie van deze feestdag juist geschiedt op het feest van Allerhei ligen is zeker geen toeval. Het is de dag van de grote gemeenschap der heiligen; de dag waarop wij allen zonder uitzon dering die reeds de zegepraal hebben be haald en de eeuwige aanschouwing Gods vereren. Daar zetelt Maria, zijn ingegaan, vereren In Westduitse regeringskringen verwacht men dan ook, dat specialisten van de Westelijke „grote drie" en W'est-Duits- land voor het eind van het jaar zullen bij eenkomen voor het uitwerken van bijzon derheden van een verdragsontv erp, zoals door dr Adenauer voorgesteld. In diplomatieke kringen te Londen werd gisteravond verklaard, dat Adenauer's voorstel kan rekenen op Britse instem- j ming. In deze kringen wees men erop, dat Eden Maandag in het Lagerhuis heeft ge zegd, dat de tijd is gekomen om te denken over de oplossing van „algemenere pro blemen" dan de vorming van een Weste lijk beveiligingssysteem. Deze uitlating van Eden werd uitgelegd als een aanwij zing, dat pok Groot Brittannië uiteindelijk hoopt op een schikking tussen het WesteD enRusland. De Britse opvatting is het ook met Adenauer eens, dat alle onderhandelingen over een non-agressieverdrag met Rusland in alle geval moeten wachten totdat de Londense en Parijse overeenkomst zijn ge ratificeerd. Inmiddels is gisteren ook een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart L>e Egyptische regering heeft gisteren besloten de fanatieke, politiek-religieuze „Mohammedaanse Broederschap" te ont binden In het gehele land werden de partygebouwen verzegeld. In de afgelopen dagen werden 500 le den van de Broederschap gearresteerd. Een en ander is het gevolg van de Dins dag gepleegde aanslag op kolonel Nas ser. de premier De regering heeft alle activa van de Broederschap in beslag genomen. Haar medische en sociale centra zijn overge dragen aan de door de regering gesteun de „Bevrüdingsconcentratie". Het Franse kabinet heeft gisteren een belangrijk vvoningbouvvprogram aange nomen, dat in een periode van drie jaar zal uitgevoerd worden. Het streefgetal voor het komende jaar is 210.000 wonin gen. Het kabinet keurde voorts een voorstel vaq premier Mendès-France goed om elke drie maanden gratis twee kilo sui ker te verstrekken aan de „economisch zwakken", een groep .'an ongeveer een half millioen mensen. Dc borrel van 3 September was vergeefs gedronken De dokter had bij ons thuis zitten luisteren naar Londen, op die won derlijke dag en om II uur 's avonds. Wc zalen in ons huis in de Baronm. stad en hoorden in Londen vertellen, dat Breda bevrijd zou zijn. Buiten, voor de vevel, ratelden karren en klonken stemmen en de dokter zei: „W e nemen er een borrel op". De borrel werd geschonken en toen de dokter de deur uit ging, hoorden hij rond zich tientallen Donnerwetters. We zaten er nog middenin. Maar op 29 October 1944 was Breda dan tóch bevrijd, alleen was er toen geen borrel, het huis lag in puin. Die middag zouden we, als naar ge woonte, naar de Chaamseweg gaan om er ons dagelijkse flesje melk te halen bij de boer en toen wij onze fiets met massieve banden uit het tuinpoortje reden, kwam de oude Thom Jacobs van de hoek naar ons toe om te vertellen, dat we gek wa ren, omdat die boer al bevrijd zou zijn en we midden in het front terecht zouden komen. Wij gingen weer naar binneil en lieten, in het kleine keldertje, een oude badkuip vol water lopen, legden er bedden en de kens en wachtten op de dingen die komen zouden. Maar er kwam niets. Een ot andere gra naat nam slechts het balcon van het nabije Bondsgebouw mee en daar bleef het bij Toen zijn we in de huiskamer maar gaan eten en verwonderden er ons over, dat er blijkbaar verliefde jongelui over de Gin- nekenweg liepen, die hun liefje floten een daverende slag deed de kleine kelder trillen. Een gele walm drong dooi kieren en spleten Er was iets gebeurd. Het kon rook zijn of puinstof, maar wij moesten er uit. Wij zijn er uit gegaan en zochten door de gang al tastend de weg naar de voor deur. Glassplinters knerpten onder onze schoenzolen. De deur konden wij niet meer vinden, die was er niet meer. Wij stonden, voor wij het wisten, op straat. Onder de luifel van de kruidenier, aan de overkant, stonden mannen zacnt te praten. Wij riepen tegen hen dat we er wel lelijk aan toe zouden zijn, maar kre gen geen antwoord; het waren een paar dikke Duitsers bij een stuk geschut. Er brandde niets en daarom zijn we in de kelder teruggegaan, maar toen het be gon te grauwen hebben we onze nieuws gierigheid niet kunnen bedwingen. De huiskamer, altijd onze trots, was als ver- Êven viel er een stilte en toen wisten steend. Alles had één grauwe kleur, be we, dat het gefluit kwam van overvlie gende granaten. In allerhaast zijn de bor den naar de keuken gebracht en kropen we met onze vier kinderen in het kelder tje. Het granaatvuur kwam dichter bij en de ontploffingen maakten een hels kabaal. We trachtten daar in de halve duisternis, bij een kaars, de moed er in te houden door elkaar wijs te maken dat ons huis maar laag was. ingebouwd tussen hoge ge bouwen. We begonnen telkens rozenhoed jes en wisselden af met sprookjes aan de kinderen. Gek. hoe kinderen kunnen reageren in ogenbiikken van angst. Een zat er onver stoord puzzeltjes te leggen en een ander klampte zich angstig aan ons vast. Maar in het duister van de nanacht ge beurde het dan, wat wij hadden gevreesd; Een groep Amerikaanse artsen heeft „sehier ongelofelijke" resultaten bereikt b;j het behandelen van „hopeloos" krank zinnige patiënten met een nieuw praepa- raat van de eeuwenoude Indiaanse „slan genwortel-medicijn", aldus bericht Reuter. De artsen verklaren, dat het geneesmid del, reserpine, een chemisch zuiver deri vaat van de plant rouwolfia serpentina, verbetering heeft gebracht in de toestand van 59 van de 74 krankzinnigen in een staatsgesticht te Modesto. De 74 behandel de patiënten hadden van alle zieken de minste kans op herstel. Acht hunner zijn uit het gesticht ont slagen en 20 anderen zullen vermoedelijk spoedig met verlof naar huis worden ge zonden. „De patiënten zijn van razende, vechtlustige en a-sociale personen ver anderd in meegaande, vriendelijke en op gewekte mensen. Wij geloven, dat een reorganisatie van de persoonlijkheid plaats vindt", zo schrijven de artsen in het or- gaan van de Amerikaanse artsenbond. „Reserpine zal de belangrijkste thera peutische ontwikkeling zijn in de ge schiedenis der psychiatrie" aldus de art sen. Het had succes gehad in gevallen, waar een herhaaldelijk toegepaste shock therapie had gefaald. In de Marktwijk van Casablanca werd gisteravond een bom geworpen. Twin tig mensen werden gewond, van wie tien ernstig. Op 23 December 1952 heeft de minister] In haar vanmorgen verschenen defim- van Verkeer en Waterstaat, onder voor- tieve rapport raadt zij nu de minister aan, zitterschap van dr J. baron de Vos van naast deze brug een spoorwegtunnel te Steenwijk, commissaris der Koningin in j doen bouwen ter vervanging van de Noord-Holland, een commissie van advies i Hembrug. Op ongeveer 50ö meter ten Westen hier- ingesteld. welke het vraagstuk van de oeververbinding NoordzeeUanaal en IJ in studie zou moeten nemen en daarbij alle belangen tegenover elkaar afwegen. Zoals men weet heeft de commissie in een interim-rapport van 22 December 1953 reeds geadviseerd tot de bouw van een brug voor gewoon verkeer bij Schel lingwoude. De voormalige tweede secretaris bij de Franse ambassade in Australië, mevrouw Rose-Marie Oilier, die, zoals men weet, gecompromitteerd in verband met de zaak-I"elr0^' en vervolgens werd gearres teerd. heeft gisteren hjj een ondervraging door de militaire rechter-commissaris te Parijs verklaard onschuldig te zijn aan al hetgeen haar ten laste wordt gelegd. Zij zeide zich nooit onvoorzichtig te heb ben uitgelaten. Mevrouw Oilier gaf toe, dat zij be vriend was geweest met het echtpaar Pe- innemingen zu gebleken uit te- waarii,riwas"gezegd. ""^"ontfan- belangrijke inlichtingen ^Mevrouw Oilier gaf toeca/^s^oken haar Russische vrienden had gesproken over het schip „Radnor ,1P Nieuw-Zeeland naar Indo-Ohma zou ver voeren. Doch volgens.haar was dit schip betrof, destijds m Australië een openbaar geheim. Dr Hermann Ehlers, voorzitter van de] malen door de Gestapo gearresteerd. Westduitse Bondsdag, is in een ziekenhuis te Oldenburg overleden. Hij was 50 jaar oud. Ehlers werd Woensdag in het ziekenhuis opgenomen en had Donderdag een keel operatie ondergaan. Dr Ehlers was vice-vo'orzitter van de christen-democratische partij, de partij van Adenauer en was leider van de protestantse groep in de partij, die voor het grootste deel uit Katholieken bestaat. Daar Oost-Duitsland een overwegend pro testantse bevolking heeft, werd aangeno men, dat Ehlers' politieke positie sterker zou 'zijn bij de hereniging van Duitsland- Na voltooiing van zijn rechtsstudie was hij van 1934 tot 1936 juridisch adviseur van de Evangelische kerk. Hij werd ver volgens tot rechter benoemd. Kort na het uitbreken van de oorlog met Polen in 1939 werd hij uit deze functie ontzet. Wegens anli-nazi-activiteit werd hij verscheidene van met opritten onder een helling van ongeveer 1 66 waarbij voorzieningen moeten worden getroffen voor de tractie van zware goederentreinen door deze tunnel. Bovendien beveelt zij de totstandbren ging van twee autotunnels aan en wel één onder het U, waardoor het door de gemeenteraad van Amsterdam gekozen „Plan 5" als grondslag kan dienen en één ondei*"het Noordzeekanaal nabij Zaandam bij voorkeur direct ten Westen van de ont worpen spoorwegtunnel of indien hier tegen bezwaren mochten blijken te bestaan op 1000 a 1500 meter ten Oosten van de Hembrug. Voorls acht de commissie de aanleg van wegvakken welke nodig zullen zijn om ds autotunnel aan te sluiten op 't bestaan de zich overigens naai behoefte ontwik, kelende hoofdwegennet noodzakelijk. Ter financiering en uitvoering van do spoorwegtunnel en de twee autotunnels alsmede ter voorlopige exploitatie van deze autotunnels en van die van Velsen, geeft de commissie in overweging een publiekrechtelijk lichaam in het leven tc roepen, waaraan door de deelnemers: het rjjk. de provincie Noord Holland, en de gemeenten Amsterdam en Zaandam, jaarlijks vaste bijdragen worden ver- In de oorlog heeft hij gediend als luitenant bij de artillerie. Na de oorlog hield hij zich bezig met jeugdzorg en werkte mede aan acties voor steun en hulp aan vluchtelingen. Hij ijver de ook voor de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie. Van 1945 af is dr Ehlers lid geweest van de gemeenteraad van Oldenburg. Hij werd gekozen in de synode var de Duitse Evangelische Kerk. In Augustus 1949 werd Ehlers1 tot chris- ten-democratisch lid van de Bondsdag ge- kozen In October 1950 werd hij voor het j eerst voorzitter van de Bondsdag Twee i De Tl\ays ^noemde burgem^^^ in Bonn met een delegatie van vijf Oost- «e grens van zy n y koeken en mtline. duitse parlementsleden af te gelasten. dranken stapte de familie Ottoiv in de Desondanks werd hij in October 19o.j met j^roonkar" en bestuurd door de naaste buur, dr Jette, arts te Boekei, werd zij naar de plaats van bestemming ge- overweldigende meerderheid herkozen tot voorzitter van de Bondsdag. zijn msesac», haar ki d oneindig gelukkig zijn- de Etrij. Wij hier op aarde, dm n j even_ dende Kerk behoren, huldigen gr_ eens als onze koningin; as^ ons is eter op de weg omno1og- rtigj,eid, de mevrouw Somerlatte geëist, nadat zij dezer zij ook de moeder der pn moe- (dagen een agent van de Russische ge- De ambassade van de Verenigde Staten te Moskou heeft het Russische departe- ment van buitenlandse zaken verzocht om een uitreisvisum voor de heer en mevr. Somerlatte. De heer Somerlatte is tweede secretaris aan de Amerikaanse ambassade te Moskou. De Sovjet-Unie had terugroeping van toevlucht der zondaars. Koningin en moe^ der, neem ons onder uw bescbe™! de het gelukkige ogenblik, dat ook J zegevierende Kerk worden opgenomen. heime politie in het gezicht had geslagen. De heer en mevrouw Somerlatte zouden begin 1955 Moskou verlaten na vervul ling van een ambtstermijn van twee jaar. slrckt en hetwelk zo nodig gedu rende een bepaalde tijd een tolgeld voor het gebruik van de drie autotunnels zou kunnen heffen en wel ten behoeve van de versnelde uitvoering dezer tunnels. Voor het spoedig uitwerken van de plan nen voor de drie nog te ontwerpen tun nels geeft de commissie in overweging een turnelbureau op te richten, dat in af wachting van de instellingen van het pu bliekrechtelijk lichaam kan worden be heerd door een stichting gevormd door het Rijk, de Nederlandse Spoorwegen, de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam. Bij het rapport van de commissie is een minderheidsnota gevoegd van het lid der commissie, mr Arn. J. d'Ailly. Deze nota is gewijd aan de financiering van de ge wenste oeververbindingen. De heer d'Ailly meent, dat het betoog van de meerderheid der commissie over een tolheffing niet juist is en. tot gevaarlijke consequenties leidt. Het oprichten van een openbaar lichaam om de vastgestelde oeververbin dingen tot stand te brengen acht hij ge wettigd. Voorts geeft de heer d'Ailly te kennen, dat een matige tolheffing zonder vastgestelde tijdsbepaling redelijk is en dat daartoe de overdracht van de exploi tatie van de oeververbindingen aan respectievelijk het rijk, stad Amsterdam en Spoorwegen zo spoedig mogelijk dient te geschieden. Het is een fatale fout om op school Misbezoek en communiceren der kinderen te noteren en het klassikaal biechten is eveneens uit den boze. Tot deze conclusie komt met algemene stemmen de ..Board of Diocesan Inspectors ot the Catholic Schools", de bisschoppelijke onderwijs- inspecteurs in Engeland en Wales. Tijdens een deze week gehouden ver gadering verklaarden zij, dat de onder wijzers en onderwijzeressen vanzelfspre kend een warme, apostolische belangstel ling voor het godsdienstige leven van de leerling moeten hebben en dat zij dit met middelen, aangepast aan de ieeftijd der kinderen, moeten bevorderen De leerkrachten echter moeten bij hun pogingen, aldus de inspecteurs, steeds rekening houden met de huiselijke om standigheden en vooral zoeken naar samenwerking met de ouders. De veel toegepaste practijk van registratie van Misbezoek en communiceren en van'het openlijke vragen hiernaar in de klassen is naar de mening van de bisschoppelijke inspecteurs een kortzichtige en zelfs fatale fout, die het tegenovergestelde bewerkt van wat beoogd wordt. Behalve voor de laagste klassen, geldt dit ook voor het klassikale biechten van oudere kinderen, aldus bericht het K.N.P. dekt met puinstof. Een raamkozijn was naar binnen gedrukt, had de lamp meege nomen, de tegenoverliggende muur in stukken geslagen en was toen met de punt door het dressoir gevallen. We zagen door plafond en muren een stukje van de lucht. In de kelder hebben we het front ver der over ons heen horen gaan. Het zware geschut zweeg en nu hoorden we het scherp gerikketik van de mitrailleurs. Daarna viel een stilte van een half uui- en begonnen de tanks door de straten te ratelen. De bevrijding was er! Vanuit de kelder hoorden we de stem van de dokter. „Waar zitten jullie? Is daar iemand?" We kropen de kelder uit en stonden el kaar beduusd aan te kijken. „Ik dacht zei de dokter, „dat jullie er allemaal aan waren. Als je die ruïne ziet.daar komt geen mens meer levend uit.... Kom mee!" Op de hoek stond een tank en van-een Poolse soldaat kregen we onze eerste Vir ginia na lange jaren van eigen teelt. Het was een Woodbine, we herinneren het ons na tien jaren nog goe3. Twee winkelhaken zaten er in de pij pen van onze plus fours toen we op het dak klommen om een wankel stuk muur af te stoten. En daarna haalden we de vlag te voorschijn, die we in de gang hadden zitten naaien van oude lappen, toen het 1 Dolle Dinsdag was. In de gang, omdat de schamele vitrage geen afscherming bood tegen inkijk. 1 Nachten lang hebben we nog in de kel der gelegen, omdat na Breda Brabants Westhoek het strijdterrein was gebleven.^ Zevenbergen had zware slagen te ver-J duren, 's nachts was de hemel licht van vlammen en ontploffingen. Maar na een week was ook hier het gerucht ver stomd. Precies tien jaar geleden was het Zui den bevrijd, behalve Roermond en Venlo. Maar toen in de eerste Meidagen van 1945, heel Nederland in vrijheid was herenigd, stond het huis in Breda daar weer „gef en gaof" om het op z'n Brabants te zeggen. Daar had onze vriend, de aannemer voor gezorgd. v. S. Het K N.M.I. deelt mede: De onrust in de atmosfeer boven de Het wordt in Vaticaanse kringen waar schijnlijk geacht, dat de H. Vader in de namiddag van de le November een con cert zal bijwonen, dat gegeven zal worden in de gehoorzaal van het Palazzo Pio, aan de Via della Concilazione, in het kader van de plechtigheden ter ere van Maria. Vele kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders beginnen reeds uit alle delen der wereld Rome binnen te komen. Men voor ziet, dat tegen het einde van deze week een veertigtal kardinalen aanwezig zal zijn onder wie kardinaal Francis Spellman, aartsbisschop van New-York - en meer dan 200 bisschoppen. De H Vader zal tijdens een gezamenlijke audiëntie een belangrijke toespraak tot deze prelaten houden. Men zal zich herinneren, dat 3e H. Vader reeds eerder een concert in het Palazzo Pio heeft bijgewoond en wel bij gelegenheid van het gouden jubileum van de hoogeerw. dirigent van de Sixtijnse Kapel, mgr. Perosi. oceaan duurt voort. Voor de kust van Noor wegen ligt een depressie, die in Noord oostelijke richting wegtrekt Bij IJsland nadert een nieuwe depressie. Morgen zal ons land geruime tijd gele gen zijn in het overgangsgebied tussen de beide storingen. Er zullen enkele opklarin gen voorkomen, maar ook hier en daar enkele buien, hoofdzakelijk in de kustge bieden. De temperaturen zullen iets lager zijn. Tegen morgenavond wordt het regen- gebied van de nieuwe depressie verwacht. Sinds Woensdagmiddag is niets meer vernomen van een vliegtuig, aan boord waarvan zich prins Ali Reza, de oudste broer van de Sjah van Perzië, bevindt. Het vliegtuig was Woensdagmiddag om half twee te Gombat Gavoes, aan de Kaspische Zee. opgestegen met bestem ming Teheran, waar de prins de feeste lijkheden ter gelegenheid van de dertig ste verjaardag van de sjah zou bijwonen. Gombat Gavoes ligt slechts 380 K.M. van Teheran verwijderd. Het vliegtuig wordt als verloren beschouwd. Behalve de piloot en de prins was er niemand aan boord. Het Perzische hof heeft rouw aangeno men. Alle feestelijkheden ter viering van de verjaardag van de sjah zijn afgelast. Bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is gisteren 44.000 binnengekomen. De stand is nu 601.000. Wegens liet hoogfeqst van ALLERHEILIGEN zal ons blad op Maandag 1 November a.s. niet verschijnen. DE DIRECTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1