HET BEANGSTIGENDE PROBLEEM DER WERVELSTORMEN In de stratosfeer is het niet pluis Sr*0 NOBELPRIJS voor Hemingway Geef in nieuw Rotterdam de auto's de ruimte! Nederlandse emigranten ditmaal onder de slachtoffers ZES NIEUWE WAGENINGSE INSTITUTEN GEOPEND Weer sterke toeneming bij bet L.O. Tot heil van land- en tuinbouw .mtr* Nijverheidsonderwijs telt 282.161 leerlingen Observator In December uitreiking In Amerika gemaakte fouten mogen ons een waarschuwing zijn te Stockholm ELKE DAG TELEVISIE NOVA SCOTIA ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 PAGINA 8 Hoe de baan le veranderen? Een droef record gmvmz i - - •- •NV.x'Jïvn' A iElM 0' In de hoge luchtlagen Piloten gebruiken straalstroom Beste zaken buiten de stml Blik op de toekomst Volgend jaar Six.#*--* owr** ONN: Oc4»i»V tcnn He schade in Holland Marsh loopt in dc millioe- nen aldus de recente berichten over de ramp, welke door de orkaan Hazel in het door voormalige land genoten, in Canada geïmmigreerde Nederlanders bevolkte poldergebied, werd aangericht. Velen hunner «jn tijdelijk uit hun pas gebouwde woningen ver- dreven en moeten voorlopig leven van hetgeen de Canadese regering en Canada s vrijgevige volk hen toebedeelt. Ze zijn een stuk achteropgeraakt, geteis terd als ze werden door de orkaan Hazel, die ook verschillende eilanden van onze Antillen trof, o.a. Aruba, om niet te spreken van de gebieden tussen Caraibische Zee en Canada's Noordgrens, waar Hazel eveneens woedde, met name in een groot gedeelte van de Verenigde Staten. v^gt!P^ek2ovTlfeNWeriande^aner"|eelt de probleem der ontzettende wervelstor men. De ramp van de cycloon, waardoor Borkulo geteisterd werd, zullen velen zien r7« nrdr inmirldolr. -l^—V i- nog herinneren. Ze was inmiddels slechts een gematigde demonstratie van de krach ten der natuur, vergeleken bij Hazel en dergelijke orkanen. Men heeft in de Ver. Staten een voorlopige balans opgemaakt, niet alleen van Hazel, maar tevens van de wervelstormen, waardoor het land sinds 1873 geteisterd werd. Ze hebben niet minder dan 1600 doden geëist. De ergste orkanen, wat betreft het aantal mensen, dat er bij omkwam, waren de storm van Augustus 1893, die de Zuid Atlantische kust teisterde en 2000 slacht offers maakte; de z.g. Louisiana-Mississip pi orkaan, in het zelfde jaar, op wiens rekening 1800 doden geschreven moesten worden. Voorts een orkaan met spring vloed, welke in September 1900 de stad Galveston en omgeving beukte en aan met minder dan 6000 personen het leven kostte het hoogste aantal in de historie der Verenigde Staten en de z.g. Florida orkaan van September 1928 waarin 1800 mensen omkwamen. Het mag als een gelukkig verschijnsel worden aangemerkt, dat een beter waar schuwingssysteem en snellere hulpverle ning het aantal ongevallen met dodelijke afloop sterk hebben doen teruglopen, in vergelijking met de materiële schade, zo constateerde dezer dagen ,-The New Yoik Times". Het blad gaf een overzichtje van slachtoffers van en schade door orkanen, die gedurende de laatste tien jaren woed den. Hierin zijn de tornado's met begre pen. eZ ontstaan niet op de oceaan, maar op het land en zijn veel minder kwaad aardig. Ziehier het welsprekende overzichtje: dollars schade aantal doden 64 1944 165.070.000 1945 80.133.000 1946 5.200.000 1947 135.757.500 194g 18.400-000 58.750.000 31.890.000 2.000.000 1952 2.750.000 1953 Meteoroloog Ulrich: het was geen moeheid van het metaal, bij de ver ongelukte Comets, maar een bocht in de straalstroom.,... andere waren Alice, Barbara- Dolly, Flo rence, Gilda en Hazel. Zes er van hadden een gevaarlijk karakter en richtten schade aan. Men ziet, de orkanen dragen meis jesnamen. Ze worden met de letters van het alphabet aangeduid en gemakshalve neemt men een meisjesnaam. H is de achtste letterMen acht deze aan duiding beter dan nummering. Het spreekt vanzelf, dat de geleerden het verschijnsel der orkanen al sinds lang bestudeerd hebben en nog steeds bestu deren. Er zijn reeds verschillende midde len gesuggereerd, om ze te bestrijden. Maar die zijn stuk voor stuk uiterst kost baar. Zo is er een voorstel gedaan, om op de weg, die een orkaan vermoedelijk zal nemen,'grote hoeveelheden olie op de oceaan uit te storten, en die dan te doen ontvlammen, waardoor dan een soort trek gat zal ontstaan, zoiets als een schoorsteen, die de wervelstorm opzuigt. Er zou echter een enorme vuurkolom nodig zijn, om een orkaan als Hazel van richting te doen veranderen en eventueel op te slokken De meteorologen zijn van mening dat het beter zal zijn, het mecha nisme van een orkaan eens nader te be studeren, waardoor in ieder geval zijn baan beter voorspeld kan worden. Onbe mande weerballons met instrumenten, die verschillende gegevens optekenen en radio grafisch aan een meteorologisch bureau beneden doorgeven- zouden in het gebied van de orkaan moeten worden opgelaten. Deze gegevens, betrekking hebbend op de vochtigheid van de lucht- de temperatuur en de verschillende windsnelheden op di verse hoogten, zouden, met hetgeen per radar geobserveerd kan worden- de orkaan als het ware onder controle brengen- Ge durende de laatste twintig jaar is er te dien aanzien reeds het een en ander be reikt, speciaal met radar. Zo kon worden Vastgesteld, dat regens geconcentreerd worden in spiraalvormige windstoten. In 1947 vlogen negen meteorologen met een vliegtuig recht in wat „het oog van een orkaan genoemd wordt, dus het hart of het krachtcentrum. Ze konden iets heel merkwaardigs vaststellen. En wel, dat een orkaan een soort tong van warme lucht „uitsteekt", enkele hon derden kilometers in de richting, waarin hij zich voortbeweegt. Deze vondst maakte een beter alarmsysteem mogelijk. Tevens kwam vast te staan, dat de ouderwetse opvatting, als zou een opwaartse lucht stroom door een maalstroom of draaikolk aan de oppervlakte van de zee veroorzaakt een orkaan doen ontstaan, onjuist is. Er ontstaat dan weliswaar een opwaartse ,-trek", maar tegelijkertijd valt lucht van boven naar beneden. 6.152.500 Inmiddels, dit jaar heeft reeds een record gevestigd, wat het aantal doden en de omvang der schade betreft. De orkanen Carol en Edna veroorzaakten bijna 100 ongevallen met dodelijke afloop en een schade van ongeveer 500.000.000 dollar. Wat de derde van dit jaar, de orkaan Hazel betreft, de hevigste van de drie, hiervan is de balans nog niet opgemaakt. Maar hij heeft er voor gezorgd, dat 1954 inderdaad een recordjaar is. Hazel ontstond in de Caraibische Zee. Hij geselde Haiti, daar minstens veertig doden achter zich latend. Gedurende en kele dagen cirkelden vliegtuigen er om heen, teneinde vast te stellen, welke rich ting hij zou inslaan* Men was er niet zeker van, wat hij zou doen, over het land losbreken of zich in de oceaan verliezen. Hazel koos het land, met de bekende ge volgen. Met een snelheid van 170 kilometer per uur stortte hij zich eerst op de staat Carolina, om vervolgens zich een weg te hanen naar Canada, over acht Amerikaan se staten, een pad vol verwoesting achter zich latend. Overal werd de oogst vrijwel vernietigd. Volgens een voorlopige schat ting was het aantal doden meer dan 100 en beliep de aangerichte schade meer dan 500.000.000 dollarTotale schade door orkanen dit jaar dus 1 milliard dollar De genoemde orkanen Carol en Edna behoorden tot de acht orkanen, die dit 3aar in de Caraibische Zee ontstonden. De In de grote hal van het „centrum-tech niek" te Wageningen heeft Z.K.H. prins Bernhard gistermorgen zes nieuwe Wa- geningse instituten collectief geopend. De betrokken instituten zijn het intsituut voor tuinbouwtechniek, het instituut voor landbouwechniek en rationalisatie, het instituut voor de veredeling van tuinbouwgewassen, de stichting voor aardappelbewaring, de stichting centrale werkplaats en het vlasinstituut. Voor de Prins het complex gebouwen van deze instituten betrad, inspecteerde hij een erewacht, die gevormd werd door studenten van de weerbaarheidsverem- ging „Transvaal", van welke vereniging de Prins beschermheer is. In de hal sprak minister Mansholt een woord van wel kom, waarin hij gewag maakte van de belangstelling, die de Prins koestert voor het bedrijfsleven, waardoor hij zich ook nauw verbonden voelt met Wageningen. Prins Bernhard hield daarna een !w«>s i t ff ;,-vKV'b. W.Va *3* •n A r.-N V*W4k.'9» - openingsrede, waarin hij duidde, nu men hier bijeen was om maar liefst zes insti tuten tegelijk te openen, op de grote ont wikkeling in de land- en tuinbouw gedu rende de laatste halve eeuw. De noodzaak om iedere vierkante meter grond te be nutten had tot gevolg, dat men zich in sterker mate dan voordien ging interes seren voor bodem en cultuur. Landbouw scholen werden in de loop der jaren op gericht en het spreekt, aldus de Prins, in deze eeuw van techniek vanzelf, dat de eenvoudige landarbeider naast meer kennis, die door middel van het onder wijs tot zijn beschikking kwam, ook de machine als belangrijk hulpmiddel ver kreeg bij zijn arbeid. „Het instituut voor landbouwtechniek en nationalisatie zowel als het instituut voor tuinbouwtechniek wijzen land- en tuinbouw de wegen, om van de mechani satie te profiteren. De onlangs gevormde stichting centrale werkplaats voorziet daarbij in een behoefte, die reeds lang door de vele Wageningse instituten werd gevoeld Het is daarnaast een gelukkige omstandigheid, dat in dit „centrum tech niek" zoals het meestal wordt genoemd, tevens accomodatie kon worden ingericht voor de afdeling lahdbouwwerktuigkunde van de landbouwhogeschool en dat der halve de colleges nu in een passende om geving kunnen worden gegeven zo ver volgde de Prins. Aan de ene kant is er dus het mechani seren van landbouwwerktuigen en een moderner inrichten van bedrijfsgebou- wen. aan de andere kant is een verbeter- de behandeling van het gewas van grote invloed op de resultaten. De Prins dacht daarbij aan de stichting voor aardappel- bewaring, die met haar onderzoekingen belangrijk werk doet, ook voor de ex port alsook aan het vlasinstituut, dat zijn arbeidsterrein hoofdzakelijk in de ver werking van het product vindt. Tenslot te is er dan het instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen, dat de bevorde ring van een betere groei en daarmede het verkrijgen van een beter gewas beoogt. Al deze instituten krijgen thans een nieuwe omgeving om hun voor de Neder landse economie zo belangrijke taak voort te zetten en prins Bernhard hoopte dan ook, dat men in eendrachtige samen werking zou voortgaan met het werk, tot heil van de land- en tuinbouw en daar mede van geheel Nederland. Er waren nog meer geleerden, die het aandurfden, zich in een vliegtuig in het centrum van een woedende orkaan te stor ten en als gevolg hiervan weet men nu heel wat meer van orkanen af. De geleer den beschrijven een orkaan als een kolos sale stoommachine Intussen, een orkaan als Hazel is nos niets, vergeleken bij wat in dc hogere luchtlagen woeden kan. Of onze orkanen iets hebben uit te staan met enorme wer velstormen, welke in de stratosfeer woe den, is nog niet definitief uitgemaakt Trouwens, ten aanzien van die wervel stormen moet nog heel wat worden uitge- I vorst. In de oorlog is men er het een en j anderover te weten gekomen. Amerikaanse geleerden konden vaststellen, dat als een reusachtig lint boven en onder dc evenaar dus zowel op het Noordelijk als op het Zuidelijk halfrond, op hoogten, variërend van 8000 tot 12000 meter een uiterst snelle wervelstorm gestadig woedt. Deze zich uiterst snel voortbewegende luchtstroom heeft een naar verhouding vrij smalle „bedding". Amerikaanse meteorologen hebben hem „jet stream" gedoopt, ofwel straalstroom. Het is deze straalstroom, waarvan pilo ten van vliegtuigen, die de transcontinen tale verbindingen onderhouden, vaak ge bruik maken. In 1952 legde de Amerikaan se piloot Scott met zijn Stratoclipper, welke een bemanning van 5 koppen en 47 passagiers vervoerde, de afstand van Tokio naar Honoloeloe in elf uur en dertig mi nuten vliegtijd af. Hij deed er zeven uur minder over dan normaal en had van de „jet stream" gebruik gemaakt. Het be spaarde hem een derde van de normale vliegtijd, alsmede 1600 dollar aan benzine. Maarvolgens de Duitse meteoroloog Ulrich heeft hij zijn vliegtuig aan het ge vaar blootgesteld, hetwelk de twee Cornets noodlottig is geworden- De straalstroom heeft nl. dezelfde eigenschap als snelwegen cp het land, hij is gevaarlijk in de boch ten. Scott heeft er geen hinder van onder vonden. Hij had geluk, zegt de Duitse metereoloog, die de verklaring, dat de Cornets tengevolge van vermoeidheid van het metaal, waaruit ze vervaardigd zijn, onvoldoende en zelfs bezijden de waarheid acht. Hij heeft de loop van de straalstroom vastgesteld, zoals die woedde op 10 Januari 1954, toen een Cornet bij Napels omlaag- stortte. Het krachtcentrum van de straal stroom maakte juist daar een scherpe bocht en hierin is de Cornet volgens hem ten onder gegaan. De bochten van de straalstroom worden door een diepdruk- gebied veroorzaakt, zegt dr Ulrich. Hij heeft Op het meteorologencongres te Hamburg medegedeeld, dat de straal stroom ontstaat door het op elkander bot sen van de warme tropische en de koude Poolluchten. Op grote hoogten koelen de tropische af en worden de Poolluchten daarentegen warm. Het gevolg is: huive ringwekkende botsingen van in tempera tuur verschillende luchtlagen. Ook hier zal de toekomst weer moeten bewijzen, wie er gelijk heeft. Maar dat het In die stratosfeer niet helemaal pluis is, hebben vooral tijdens de Tweede Wereld oorlog vele militaire vliegers ervaren. Amerikaanse eskaders van B-29's> de grote bombardementsvliegtuigen, die naar Japan vlogen, "stonden boven dc Stille Oceaan opeens stil. Duitse jachtvliegtuigen landden, ondanks nauwkeurige berekenin gen, niet bij Bordeaux, zoals de bedoeling was, maar ergens in Bohemen. Een Engels bombardementsvliegtuig kwam niet boven Midden Duitsland, maar boven Oost Polen terecht. Talrijke vliegtuigen, die uit hun koers „geduwd" werden, moesten wegens benzinegebrek op de Noordzee dalen. Na dien kwamen telkens weer mededelingen van piloten, die op meer dan zes duizend meter hoogte stormen hadden ontmoet met een snelheid van 400 kilometer per uur. Ze werden aanvankelijk niet geloofd, maar thans verhaast geen meteoroloog zich er nog oyer. Bij de orkanen van de stratosfeer verge leken zijn de orkanen als Hazel, die de op pervlakte van de aarde teisteren, niet be paald indrukwekkend, met hun snelheid van een 170 kilometer per uur. Maar het beeld van verwoesting, dat ze achterlaten is indrukwekkend genoeg j. 57.891) leerlingen, de avondnijverheids scholen voor jongens 54.116 (v. j. 54.240), de MTS-en 8.666 (v. j. 8.550) en het nijver heidsonderwijs voor meisjes (in hoofdzaak huishoudscholen) 134.774 (v- j. 123.654). Bij Het Centraal Bureau voor de Statistiek de lagere technische dagscholen voor jon- heeft de stand bij het gewoon lager onder- gens verkregen in 1953: 21.819 (v.j.zo.JJS) wiis zoals die was op 16 September jongst- leerlingen een eindgetuigschnft; bij de leden, bekend gemaakt. Sedert 16 Januari MTS-en 1.864 (v. j. 1.736) en bij de huis van dit jaar steeg het aantal leerlingen houdscholen 20.508 (v. j. 22.741). met 58.000 tot 1.451.400, dit is met 4,2 pet. De toeneming werd veroorzaakt door de hoge na-oorlogse geboortecijfers, welke in sterk vergrote toelatingscijfers resulteer den. In 1952 werden 235.600 leerlingen toe gelaten, in 1953: 257.800 en in 1954: 246.550 leerlingen. De groei bij het openbaar on derwijs (4.6 pet) was wederom iets sterker dan bij het protestant-christelijk (4.3 pet) het R. K- (3.8 pet.) en het neutraal bijzon der onderwijs (4,4 pet.). Blijkens de jongste door het C. B. S. ge publiceerde gegevens over het nijverheids onderwijs, is het totaal aantal leerlingen in 1953 gestegen van 274.251 tot 282.161, dit is met 2.9 pet. Deze groei bleef achter bij die van het ULO en het VHMO, die in het zelfde jaar groeiden met resp. 6 en 5.9 pet. Het aantal vrouwelijke leerlingen (in 1954: 138.202) nam sterker toe dan dat der man nelijke (1954: 143-959) namelijk met resp. 4,9 tegen 1 pet. De lagere technische dagscholen voor jongens telden op 1 Januari 1954 58.613 (v. De orkaan Hazel' spaarde ook de. oude bomen van het Witte Huis niet. Hier ziet men de Italiaanse filmster Lollobrigida in de tuin van de zetel van Amerika's president. Ze had een bezoek aan Eisenhower gebracht en verbaasde zich over de kracht van de orkaan, die takken, zo dik als een gemiddelde boom, van de oude reu zen afknapte. (Advertentie) SAAR EN HAAR VRIJERS Met twee op stap. Als dat maar goed gaatl Enfin, Dulles zorgde voor een flinke voorraad Lexington van America's Best Tobaccos, dat geeft een tevreden en vreedzaam gemoed. Een straat scène in Washington, toen daar de orkaan Hazel" woedde en de wind een snelheid had van 170 kilometer per uur. Toen wij enkele weken geleden een on- dehoud hadden met de hoofdinspecteur van de Rotterdamse verkeerspolitie, de heer Muller, verklaarde deze ons dat in de nieuwe Maasstad nog niet kan worden gesproken van een parkeerprobleem omdat de binnenstad nog genoeg ruimte biedt om de auto s plaatsruimte te ver schaffen Nog geen vier en twintig uur later evenwel hoorden wij, bij gelegenheid van het tonen var. de maquette van de hnnebouw rond de Lijnbaan, de heer Meertens wethouder van Openbare wer den verklaren dat zich het tekort aan narkeerruimte in de binnenstad nu reeds Soet gelden Van verschillende winkeliers zo onthulde hij waren bij hem klachten h?„nengekomen dat de stroom van win kelend publiek werd gehinderd door de dfchte rijen perkerende wagens. Wij men u t deze beide uitspraken kan distilleren dat de meningen over dit onderwerp nog uiteen lopen menen wij er goed aan ?e doen hier de waarschuwing weer te geven die de bekende Amerikaanse or- chitect Victor Gruen ons op het hart drukte toen hij ons gistermiddag, tijdens de lunch, zijn kijk gaf op de wederopbouw van Rotterdam. „Laat men in Europa, en dan speciaal in Rotterdam, toch in vredesnaam niet dezelfde fout begaan als in Amerika werd gemaakt", zo verklaarde hij. „Want daar is het nu al zo, dat men de winkels in de stad vermijdt, omdat men opziet'tegen de moei lijkheden bij het parkeren. Het gevolg daarvan is dat men en Los Angeles is daarvoor een sprekend voorbeeld de beste restaurants en theaters buiten de stad aantreft. Men voelt er niets voor de drukke binnenstad in te gaan. De heer Gruen, die in Rotterdam vertoefde als gast van de Lijnbaan, ver klaarde voorts, dat dit winkelcentrum hem sterk herinnerde aan de Amerikaanse winkelcentra, die buiten de stad liggen. Nu loopt het hier nog wel los met het parkeren zo waarschuwde hij de Rotter damse zakenmensen, maar over vijf jaar zult u het probleem ook hier kennen.... Wij weten niet of de heer Gruen ken nis had genomen van het Rotterdamse we- deropbouwplan waarin, naar wij menen te weten, ook met het parkeerprobleem in hoge mate rekening is gehouden. Deson danks echter leek ons deze waarschuwing van waarde, temeer ook, daar de heer Gruen verklaarde dat men in vele grote Europese steden het parkeerprobleem on derschat- „Is het noodzakelijk, zo vroeg de Amerikaanse architect zich af, dat men in Europa dezelfde fout maakt, die men in Amerika nu moeizaam tracht te her stellen? Hoewel wij er ons terdege van be wust zijn dat in Rotterdam de intentie heerst deze fouten beslist niet te maken, lijkt het ons toch niet overdreven de waarschuwing van deze bekende Ameri kaanse architect, die zijn sporen op stede bouwkundig gebied al vele malen heeft verdiend, hier met nadruk naar voren te brengen. Naar wij uit eigen ervaring weten valt het met de parkeerruimte in Rotterdam zulks in tegenstelling tot bijvoorbeeld Amsterdam op het ogen blik best mee, maar men zal er goed aan doen het rode lampje, door de uitspraak van wethouder Meertens ontstoken en door een Amerikaanse gast van nieuwe gloed voorzien, in de toekomst nauw keurig in het oog te houden. Opdat men ook in Rotterdam niet eenmaal zijn heil buiten de stadsgrenzen zal moeten gaan zoeken, bij gebrek aan parkeerruimte die thans nog gereserveerd kan worden. Zulks in 't belang van het automobielbezittende publiek en dat van de winkeliers in de binnenstad, aan wie het lot van hun Amerikaanse collega's beslist niet aan trekkelijk zal voorkomen. De Nobelprijs 1954 \oor literatuur, die ditmaal hoger is dan anders en Ongeveer 125.000 gulden bedraagt, i- officieel toegekend aan de Ameri kaanse schrijver Ernes* Hemingway. De toekenning is, evenals zulks 'rij alle vorige gelegenheden het geval was, namens de Nobelstichting ge schied door de Zweedse Academie voor Literatuur en bekend gemaakl door de secretaris van deze academie, dr Anders Oesterling. De 18 leden van de academie hebben in tweestrijd gestaan tussen Hemingway en de IJslandse schrijver Hallrod Kilian Lax- ness, die communist is geweest. Aan Hemingway is een telegram verzon den met het verzoek, de prijs te aanvaar den. Tot dusver heeft geen enkele winnaar deze prijs geweigerd. De Nobelprijzen voor literatuur, genees kunde, natuurkunde en chemie worden in December door de koning van Zweden uit gereikt. Elke winnaar ontvangt dan een cheque, de gouden Nobel-medaille en een diploma. Hemingway, die op het ogenblik waar schijnlijk de meest bekende schrijver is in de Engelssprekende wereld, is zijn loop baan begonnen als journalist in Kansas City, zodra hij de school had verlaten- In 1921 tijdens de Turks-Griekse oorlog, was hij oorlogscorrespondent. Vijf jaar later verscheen zijn eerste roman „Fiesta", ge schreven in een kernachtige stijl, waardoor hij de aandacht trok. In het begin van de jaren dertig ver wierf hij internationale bekendheid door zijn oorlogsroman „A fare- -ell to arms". Een reeks jachtexpedities op groot wild in Afrika verschafte hem stof voo de roman „To have and have not". In Januari was Hemingway betrokken bij twee vliegtuigongelukken in Kenia en Oeganda. De eerste keer stortte zijn vlieg tuig neer bij de Murchison-waterval. Hij bracht er het levend van af en begaf zirt; aan boord van een reddingsvliegtuig, dal echter eveneens verongelukte. Ook dit maal ontsnapte hij de dood. In de tweede wereldoorlog maakte He- migway van zijn jacht een duikbootjager. Hij leidde, als journalist, een Franse ver zetsgroep bij de aanval op Parijs. Zeei be kend werd „For whom the bell tolls' een roman over de Spaanse burgeroorlog. Na-oorlogse werken van Hemingway zijn o.m- „Across the river and intr the trees", en „The old man and the sea". Dit laatste boek bezorgde hem de Pulitzer-prijs van 1953. Voorstel van N.T.S. aan ministei (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse Televisie Stichting wil met ingang van 1 Januari a.s. haar zend tijd belangrijk uitbreiden- Zij heeft de minister van O. K. en W. een plan voor gelegd, dat voorziet in vier binnenlandse televisie-programma's en een kindcrhalf- uur per week, aangevuld met relayering van buitenlandse uitzendingen. Verwe zenlijking van dit plan zal betekenen, dat de zender Lopik het volgende jaar vrij wel dagelijks gaat uitzenden. Intussen zal het antwoord van de mi nister nog wel even op zich laten wach ten. Het voorstel moet eerst worden voorgelegd aan de Radioraad, die advies zal uitbrengen. En voordat de minister kan beslissen moeten ook nog eerst de Staten Generaal zich hebben uitgespro ken over de verdeling van de zendtijd tussen de omroepverenigingen. De N.T.S. stedt voor, hierbij het hui dige systeem te blijven volgen; dus geen vaste avonden voor de omroepverenigin gen, zoals bij de radio, maar elke vereni ging op haar beurt. De stichting zegt in haar schrijven aa* de minister, dat uitbreiding van het aan tal zenduren mogelijk is, omdat de appa- ;.tuur is vergroot en het personeel bij de o.nroepen en de N.T.S. in de loop van het volgende jaar tot 180 zal toenemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3