Rome vierde feest van Maria's Koningschap H. Vader kroonde Madonna „Salus Populi Romani" Olietrein verbrijzelde militaire vrachtauto MELKPRIJS VOOR DE BOER Terroristen in Algiers tonen hun kracht Zonder meer" loongrensverhoging ziekenfondsen niet te aanvaarden Westduits invoerrecht op eieren ENGELSE HAVENSTAKING BE-EINDIGD Dokters stellen diagnose over loongrensitis Nader overleg zal moeten volgen Dinsdag 2 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerikaans vliegtuig verdwenen boven Atlantische Oceaan Drie doden en drie gewonden Bescherming tegen atoom-straling? Loonsverhoging bij de Spoorwegen goed gekeurd Vloed van aanslagen golfde over het land Voor vluchtelingen: 681.000 Stormvloedkering op Nieuwe Waterweg Actie van comité betreurd Militaire auto reed: tegen stilstaande vracht auto Abbé Pierre volkomen overwerkt Maar nieuw conflict in Londen WEERBERICHT De Kroning Op het halkon van St- Pieter Een eiland van licht Voorstel van Stichting voor de Landbouw aan minister Tegen boom In botsing met autobus Onvoorzichtig overgestoken Onderdeel van Deltaplan Nederland tracht invoering van glijdende schaal te voorkomen Een dode, een ernstig gewonde De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Weer toenemende bewolking met later enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Tot krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Later draaiend naar Westelijke richtin gen. Woensdag 3 November: Zon op 7.37 uur, onder 17.10 uur. Maan op 13.50 uur, onder 23.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gejuich van honderdduizenden "WX ~H /I "1% IW~ A mom Iroonc? 1:7! 1 nnrfm TV (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Maandagavond. Zijn Heiligheid Paus Pius XII heeft hedenmorgen de Madonna „Salu.s Populi Romani" op plechtige wijze gekroond, waarmee Hij op indruk wekkende wijze Zijn besluit heeft bekrachtigd om een nieuwe liturgische feestdag in te stellen ter ere van het Koningschap van de Moeder Gods, feestdag, die voortaan ieder jaar op 31 Mei zal worden gevierd door de gehele Katholieke Kerk. Het was vandaag Allerheiligen en de vierde verjaardag van de plechtige proclamatie van het dogma van Maria Ten Hemelopneming. En de dag van vandaag kon moeilijk anders dan de grandioze plechtigheid van 1950 in herinnering brengen. Onder een stralende blauwe hemel en omstuwd door een onafzienbare menigte werd de Paus over het St. Pietersplein bedragen om zich naar de overvolle basiliek te begeven. Alleen al vóór de.St. Pieter waren vijftigduizend toegangskaarten uitgegeven, hetgeen het maximum betekent. En de menigte, die na afloop van de plechtigheid dc gekroonde Madonna en de Paus toejuichte, wordt geschat op minstens driehonderdduizend mensen uit alle delen van de wereld. Toen de H. Vader om 11.45 uur op de troon in het priesterkoor plaats nam. kwamen zes en twintig kardinalen Hem hun obedientia" betuigen. Van de bui tenlandse kardinalen, die voor de plechtig heid naar Rome waren gekomen, noemen we kardinaal Spellman, kardinaal Wendel, aartsbisschop van Muenchen, kardinaal Agagianian, de patriarch van de Arme niërs kardinaal Leger, aartsbisschop van Montreal alsmede de kardinalen Gerlier (Lyon) en Segura y Saenz (Seyllla) Ach ter de kardinalen volgde een indrukwek kende rij van bijna vierhonderd aartsbis- srhoDDen bisschoppen en a"ten. De Paus, die tijdens de langdurige pro- cessie ove^ het plein en door de St Pieter voortdurend de juichende menigte had eeeroet met onvermoeide gebaren, maakte Sen zeer gezonde indruk. Toen Hij zijn rede uitsprak, klonk Zijn stem even krach tig en energiek als voor Zijn ziekte. Hij legde er de nadruk op, dat Hij met het instellen van het liturgische feest gewijd aan Maria. Koningin van Hemel en Aarde, geenszins iets nieuws had willen invoeren. Integendeel, aldus de H. Vader. Men dien de dit slechts te beschouwen als een be vestiging van wat de gehele H. Kerk van de vroegste tijden af heeft gehouden en geleerd en wat de gelovigen over de ge hele wereld altijd in hun gebeden tot uit drukking hebben gebracht. Hij besloot Zijn rede met een bijzondei gebed,, door Hemzelf geschreven tot da Koningin van hemel en aarde, dat Hij uit sprak geknield voor de afbeelding van de Madonna „Salus Populi Romani". Onmiddellijk daarna, zegende de Paus de bijna vijfhonderd gouden medailles, bestemd voor de vaandels van de belang rijkste Mariaheiligdommen ter wereld. En persoonlijk wilde Hij op enkele van deze vaandels de medaille spelden, die tot in lengte van dagen de herinnnering aan de plechtigheid van vandaag zal levend houden. Wij kunnen slechts noemen de vaandels van Lourdes, Fatima, Beauraing, Czesto- chowa in Polen, Guadeloupe in Mexico, van Washington, Ierland, Roemenië Tsjechoslowakije en van O.L- Vrouw van China. Daarna volgde het hoogtepunt van de plechtigheid: de Paus begaf Zich naar het Confessio-altaar, waar de beide diademen gereed lagen. Een kleine massief gouden kroon voor de Bambino en een eveneens massief gouden kroon, bezet met briljan ten voor de Madonna. Een donderend gejuich steeg 0p, toen de Paus op het hoogaltaar voor alle aan wezigen zichtbaar werd. Hij wijdde de beide diademen en Zijn stem klonk ont- j aiau van de gebeden. Per- roerd bij het g beide diademen ou soonlijk plaatste hij de gn het God_ de afbeelding van a\y\p door velen delijk Kind, welke afbeeidrng door veien als de oudste afbeelding ter wereld word aanhief, vonden velen hun tranen niet be dwingen. Hierna volgde nog het Te Deum, waarna de Paus, thans zichtbaar vermoeid, in plechtige processie de St Pieter verliet Een fantastische geestdrift heerste op het St Pietersplein, toen de H. Vader, voorafgegaan door een schier eindeloze rij bisschoppen en door de kardinalen lussen de mensenzee naar het Vaticaans Paleis werd teruggedragen. Onmiddellijk na Hem volgden de Maria- vaandels, die recht onder de loggia van de St Pieter werden opgesteld. En terwijl de Paus-processie langzaam voorttrok onder de tonen van de paus-mars van Gounod en begeleid door de ongehoorde geest drift van de honderdduizenden, droegen afgevaardigden van de parochie-geestelijk heid van Rome de beeltenis van de Madonna naar boven. Om precies 12.40 uur werd de Madonna op het enorme balcon in de voorgevel van de St Pieter opgesteld. En de menigte, die zich uitstrekte tot de verre Tiber, hief het Salve Regina aan. De briljanten en edel stenen uit de beide kronen schitterden voor iedereen zichtbaar in de stralende warme zon van deze onvergetelijke dag. Enkele ogenblikken later verscheen de H. Vader, die Zich opstelde naast, de Ma donna. Het moet voor de Paus persoon lijk een hoogtepunt zijn geweest: Hij droeg daags na zijn Priesterwijding nu 55 jaar geleden, zijn Eerste H. Mis op op het altaar van deze Madonna en zijn gehele leven, maar vooral zijn gehele Pontificaat heeft gestaan in het teken van een kin derlijke en roerende verering van deze Koningin van Rome, die Hij vandaag aan de mensenzee toonde van de loggia van de St Pieter. En het gejuich werd op dat moment overstemd door het zingen van het bekende Lourdes-lied, dat met zijn telkens herhaald ,.Ave" tot een diepe hul de werd aan de Moeder Gods. Toen hief de Paus de handen en het werd op slag stil. Dit moment zal niemand ooit vergeten: de Paus staande naast de beeltenis van de Moeder Gods, terwijl Hij langzaam en nadrukkelijk de zegen „Urbi et Orbi" verleende. Op de beide zijbalcons knielden de kardinalen en de stilte ovep de menigte werd slechts verbroken door de zingende stem van de H. Vader. Vanavond is de afbeelding van de Ma donna in plechtige processie teruggebracht naar de Santa Maria Maggiore. En hon derdduizenden hebben van nabij de schit terende kroon kunnen zien, die zo tastbaar de betekenis van de plechtigheid van van daag verzinnebeeldt. In de vallende avond zijn allerwege de olielichten en vetpotten aangestoken, zodat de Eeuwige Stad een glanzende en stralende lichtvlek is gewor den in een wereld van duisternis, dreiging en vrees. Maar men denke slechts aan het gebed van de H. Vader tot de Koningin van Hemel en Aarde, dat Zij heersen moge en met Haar alvermogende voor spraak eindelijk vrijheid voor de H. Kerk, vrede op Aarde en welzijn voor de gehele Mensheid moge verkrijgen. Ons aller hoop is gesteld op Haar, die met zonlicht bekleed is en Wier voet de slang heeft verpletterd. Twee vliegdekschepen, negen torpedo- bootjagers, zes andere schepen en zeer vele vliegtuigen hebben dit week-einde zonder succes deelgenomen aan de opspo ring van een vermiste viermotorige Lockheed Super-Constellation van de Amerikaanse marine. Het toestel wordt sinds Zondag vermist en was met een bemanning van 21 leden en met 21 passagiers, waaronder twee vrouwen en vijf kinderen, onderweg van Maryland naar Afrika via de Azoren. Het toestel vervoerde een extra aantal be manningsleden, die voor een ander vlieg tuig waren bestemd. Zondag is te Mangalore, ruim honderd km ten Noorden van Melbourne in Australië, een vliegtuig neergestort van het type Vickers Viscount. Drie personen werden daarbij gedood en vier andere leden van de bemanning liepen verwon dingen op. Het toestel verongelukte bij het opstijgen van een vliegveld. Het vloog tegen een boom, dook in de grond en raakte vervolgens in brand. Het was het eerste toestel van de zes Viscounts, die de Trans Australian Airlines voor de passa- giersdienst heeft besteld. bDit°w™deen diep ontroerend toen de H. Vader, staande voor dez het Regina Coei. tenis met bevende stem, Een nieuw Westduits synthetisch pre paraat, Periston genaamd, dat bescher ming zou bieden tegen dc door atoom- en waterstofbommen veroorzaakte stra len, zal binnenkort in Zweden worden beproefd, zo heeft een woordvoerder van het Karoline-ziekenhuis te Stockholm meegedeeld. Het nieuwe middel, dat op plastic ge lijkt, kan na een atoomontploffing wor den aangewend. Tot dusver zijn met succes proeven met -ratten genomen. De Zweedse onderzoekingen zullen ver band houden met het effect van bestra lingen op tumors De Stichting voor de Landbouw heeft met de minister van Landbouw overlegd over het melkprijsbeleid 1954-55. Zij heeft de minister dienaangaande een voorstel overgelegd maar de regering zal zich hierover nog moeten beraden, mede ge zien de consequenties ten aanzien van de subsidiepolitiek en het prijsbeleid. Aangezien het nieuwe melkprijsjaar reeds op 1 November aanvangt, zullen inmiddels enkele voorlopige voorzienin gen worden getroffen, onder meer wat be treft een Zuivelfonds en de daarvoor be nodigde heffing. De Stichting voor de Landbouw con stateert allereerst, dat er een algemene kostprijsstijging van de melk heeft plaats gevonden en dat de kostprijsverschillen tussen de onderscheidene kostprijsgebie- den fijn toegenomen. De gewone gemiddelde kostprijs per kg melk met een vetgehalte van 3.7 procent bedroeg in centen voor het melkprijsjaar 1954-55- in weidegebieden 20.85. in zand gebieden 24.80. Het landelijk gemiddelde was 22.80. Naar het oordeel van de Stichting dient de garantieprijs voor alle aan zuivelfa brieken en standaardisatiebedrijven gele verde melk voor het melkprijsjaar 1954-55 te worden gesteld op 23.60 cent jer kg melk met een vetgehalte van 3.7 procent. (Deze 23.60 zou vroeger de kale kostprijs van het zand zijn genoemd), Yia .het Zuivelfonds moet daarnaast een zodanige interne verrekening van de al- ff,™e,ne, garantieprijs plaats vinden, dat wal ra bÜ een gemiddelde zuivel mfddöfaJYC>rl.de eerste 16 000 ks een ge middelde opbrengst ontvangen van de al- 94R0eYemariantleprijs Plus 12 cent- dit is 24.80 cent. de rest van de melk zal dien tengevolge een gemiddelde opbrenestnriis ontvangen van minstens 22.40 cent De Stichting heeft met deze interne verrekening mede beoogd tegemoet te ko- men aan de bezwaren van een relatief hogere kostprijs van de bedrijven met een kleine melkveestapel ten opzichte van dp bedrijven met een grotere melkveesta- oel Zij heeft zich hierbij gerealiseerd, dat on deze wijze ook in belangrijke mate te gemoet wordt gekomen aan 't verschil in zandgebieden het een kleine me. grootst is. j Evenals voorgaande j a r e ri dient ce er^ rekenprijs voor consumptive v zodanig niveau te uggpn dat da "aantal bedrijven met élkveestapel relatief het de kostprijs nog een redelijke onderne merswinst is opgenomen. Daarom stelt de Stichting voor, de verrekenprijs voor de in consumptie te brengen melk voor het melkprijsjaar 1954-55 vast te stellen op 10 procent boven de algemene garantieprijs van 23.60, t.w. afgerond 26 cent per kg melk met een vetgehalte van 3.7 pet. De minister van Verkeer en Water staat heeft het voorstel van de directie van de Ned. Spoorwegen goedgekeurd om de lonen met ingang van 1 October met zes procent te verhogen. Zaterdagmiddag om ongeveer kwart over een heeft zich op de Vondelingenweg te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk voorgedaan, toen een militaire vracht auto met zes militairen door een trein werd gegrepen. Drie militairen werden op slag gedood; twee anderen liepen zwa re verwondingen op, terwijl de zesde licht werd gewond. Ten Zuiden van de Vondelingenweg, die langs de Waalhaven loopt, bevindt zich een enkele spoorlijn voor het trein verkeer met oliewagens van en naar de te Pernis gelegen olieraffinaderijen. In een weiland in de omgeving van de spoor lijn is het kampement opgeslagen van de 118de afdeling zware LUA van het Regi ment Ypenburg. De commandant had aan de helft van de militairen, die op herha ling zijn, bewegingsvrijheid toegestaan tot 's avonds twar.lf uur. Nadat twee met militairen volgeladen trucks het kampement hadden verlaten, vertrok nog een derde z.g. driekwart-tonner met zes militairen. Om de Vondelingenweg te kunnen bereiken moest men over de spoorlijn. Boven de overweg bleef de wagen echter staan, daar de motor plot seling afsloeg. Op dat ogenblik, naderde op de in het geheel niet drukke „olielijn" een uit 37 tankwagons en locomotief met tender bestaande trein. Het was de ma chinist onmogelijk de logge trein, hoewel die niet snel reed, tijdig te doen stoppen. De vrachtwagen werd in het midden van de zijkant gegrepen. De gevolgen waren ontzettend: de driekwart-tonner werd in tweeën gesneden, tientallen meters mee gesleurd en vloog vervolgens in brand. De locomotief bleef in de rails, doch de ten der en vier wagons ontspoorden. Drie sol daten werden op slag gedood, terwijl de drie anderen werden gewond, van wie twee zwaar. De bij dit ongeval omgekomen militai ren zijn de 23-jarige ongehuwde soldaat A. K. uit Den Haag, de 23-jarige onge huwde soldaat H. M. uit Leiden en de 2l- jarige ongehuwde soldaat J. V. uit Den Haag. De twee zwaargewonden zijn via het Zuiderziekenhuis te Rotterdam naar het militaire hospitaal te Den Haag overge bracht. Het zijn de 23-jarige korporaal J. G. uit Tilburg, die een verbrijzeld on derbeen heeft opgelopen, alsmede de 23- jarige korporaal P. I. uit Heemstede, die een linkerbovenbeenfractuur heeft. De chauffeur, de 21-jarige soldaat J. K. de J. uit Rotterdam, werd licht gewond. In de nacht van Zondag op Maandag om ongeveer half een is te Nietap bij Leek een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee jongemannen het leven kostte. Vermoedelijk doordat de bestuurder van de personenauto, H. V., tengevolge van de te grote snelheid de macht over het stuur kwijt raakte, reed de wagen tegen een boom. Zijn Beide mede-inzittenden, de jongemannen A. H. en J. H„ beiden uit het naburige Zevenhuizen, waren op slag dood. De bestuurder is met een zwa re hersenschudding en een schedelbasis- fractuur naar een Gronings ziekenhuis overgebracht. Zondagavond tegen 8 uur is een kleine personenauto, waarin drie personen wa ren gezeten, op de hoek Kloosterdreef- Kronehoefstraat in Woensel te Eindho ven in botsing gekomen met een stads autobus. De bestuurder van de auto, de 29-jarige C. E., hoofd va#i een schooi te Cuijk, werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Zijn verloofde, de 30-jarige M. van der D., werd met een hersenschudding in het Binnenzieken- huis opgenomen. De derde inzittende, de vader van het meisje, bleef ongedeerd. Zo wel de bus als de auto hadden slechts enige onbetekenende schade opgelopen. Zondagmorgen om half tien reed de 27- jarige motorrijder J. K. in Den Haag van de Hooftskade in de Koningstraat, rich ting Parallelweg. Uit de tegenovergestel de richting naderde een bestelauto, be stuurd door de 50-jarige F. J. uit de Tho- lense Straat. Plotseling stak de 63-jarige voetgangster W. R.D. de rijweg over. Om een aanrijding te voorkomen haalde de motorrijder scherp uit en remde uit alle macht. Hij kon niet verhinderen, dat de onvoorzichtige voetgangster werd aan gereden. Zij liep een rechteronderbeen- fractuur op. De motorrijder zelf, die tegen de bestelauto opbotste, werd met 'n sehe- delbasisfractuur naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij 's avonds is overleden. Gisterenmiddag om vijf minuten voor zes is ook in Den Haag ofi de Prinsen gracht de 83-jarige voetgangster H. E. van D.V., doordat zij eveneens on voorzichtig de rijbaan overstak, aange reden door een in de richting van de Lijnbaan rijdende autobus van de H. T. M. Mevr. Van D.V. liep een schedel breuk op en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Zuidwal overleden. Samen met Rene Roëll en Babette van Rappart fungeerde H.K.H. Prinses Beatrix Zaterdag als bruidsmeisje bij het huwelijk tussen de tweede particu lier secretaresse en de particulier se cretaris van H.K.H. Prinses Wilhel- mina, Jvr. S. E. Baronesse van Rand- wijck en de heer Thijs Boóy, dat in Gorssel werd voltrokken. De kerke lijke inzegening van het huwelijk vond in de Broederenkerk te Zutphen plaats. We zien hier het bruidspaar en de bruidsmeisjes bij het verlaten van het gemeentehuis te Gorssel. Op de postrekening van het comité „Vluchtelingenhulp 1954" is de afge lopen dagen 80.000 binnengekomen. In totaal heeft het comité nu tot en met Maandag 681.000 ontvangen. Even na middernacht, in de nacht van Zondag op Maandag, hebben de Algerijnse nationalistische terreurorganisaties een sinistere waarschuwing gegeven aan de Franse gezagsdragers- Zij demonstreerden in een serie min of meer heftige aansla gen, dat de rust in dit Franse overzeese departement, gelegen tussen de woeliger protectoraten Tunesië en Marokko, op ieder door de nationalisten gewenst ogen blik ernstig verstoord kan worden- Bij de beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is een commissie van advies ingesteld, die als taak heeft de technische en nautische vraagstukken, welke in het kader van het Deltaplan «uilen zijn verbonden aan de bouw van en het opereren met een beweegbare stormvloedkering in de Rotterdamse Wa terweg, in studie te nemen en daaromtrent advies uit te brengen. Voorzitter is ir J. W. de Vries, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Benedenrivieren, te 's-Gravenhage.' secretaris is ir A. K. W. Unger, hoofdingenieur van de Rijkswater staat te Rotterdam. Zaterdagmiddag is de vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, welke van verschillende kanten met spanning werd tegemoet gezien, te Utrecht gehouden. Zij was niet voor de pers toegankelijk en over het verloop er van is slechts een heel kort officieel communiqué uitgegeven, dat in ieder geval we] dit duidelijk maakt, dat nog geen beslissing is genomen over het cardinale punt dat aan de orde kwam: de houding van de medici ten aanzien van de verhoging van de loongrens voor het ziekenfon dswezen tot 6*000. zoals door de Slichting van de Arbeid aan de regering is geadviseerd. Er is dus nog alle mogelijkheid alternatieve voorstellen in overweging te nemen b.v. ook dat van de Studiecommissie uit het Verzekeringsbedrijf, waarvoor de laatste tijd door een artsen-comité van aanbeveling een felle actie is gevoerd. Blijkens een dezer dagen gepubliceerd bericht uit Bonn heeft de fractie van de Vrije Democraten in de Westduitse Bonds- daa een initiatiefvoorstel ingediend tot in voering van een glijdend invoerrecht op eieren. Aanvaarding van dit voorstel zou een ernstige bedreiging betekenen van de Nederlandse uitvoer ven eieren en slacht- Nedemnüse niiv zo oo pluimvee naar West nu bcdrijfsleven men in de knng omgaat moge Dat er op dit gebied heel w blqken uit het feit, aai uc c tot 23 October 1.1. een som van 191 millioen beliep. Volgens het voorstel van de Vrijie™° craten zou het glijdende invoer P 100 kg moeten bedragen D M 192. ver minderd met 60 pet van de Het thans geldende recht bedraagt g - middeld 10 pet van de factuurwaarde, nl. 5 pet gedurende de winter- en 15 gedurende de zomermaanden. De laagst prijs, welke de Nederlandse pluimvee houders dit jaar voor hun eieren hebben ontvangen is 10 cent per stuk. Wanneer men een vergelijking maakt tussen het thans geldende invoerrecht en het voorgestelde, wijst een berekening uit, dat bij eenzelfde omvang van de pluim veehouderij en van de uitvoer de prijs tot ongeveer de helft zou inzakken. In de goedkope tijd zou de pluimveehouder 5 et per stuk voor de eieren ontvangen, het geen zijn bedrijf niet alleen niet meer lonend zou maken, doch grote verliezen zou opleveren. De consequentie zou zijn een geweldige inkrimping van de pluim veehouderij. Immers thans gaat 70 pet van de productie naar West-Duitsland. Van officiële zijde vernemen wij. dat de regering op het ogenblik maatregelen treft om te trachten de invoering van het in Bonn voorgestelde glijdende invoerrecht te voorkomen. vo1gt-teItSt Van het communiqué luidt als besprekinggn1pf-'YS heeft na ]an&duriSc meer de /evnii kunnen besluiten zonder hYehig vfn di i Van cen eventuele ver hoging van de loongrens voor het zieken fondswezen te aanvaarden Duidelijk is gebleken, dat de vergade ring het optreden van het z.g. comité van actie, waarover de laatste dagen vele persberichten zijn verschenen, betreurt". De actie van het comité is dus ter ver gadering op duidelijke wijze afgekeurd" het plan van de Studiecommissie uit het' Verzekeringsbedrijf echter niet. Dit blijft dus nog een rol spelen. Zoals wij vorige week reeds hebben uiteengezet, is het plan nog niet geheel uitgewerkt, zodat het inderdaad moeilijk, is, nu reeds te concluderen, dat een dergelijk plan de oDlossins van de moeilijkheden zal kun nen brengen De stellige bewering van de studiecommissie, dat een verzekerings- vorm kan worden geboden, die de bezwa ren tegen het ziekenfondswezen groten deels opvangt en voor de inkomensklasse tussen 5300 en 6000 een aanvaardbare dekking geeft tegen een redelijke premie, kan men evenwel niet zo maar zonder meer naast zich neerleggen. Het komt ons dan ook verstandig voor, dat de artsen nog niet tot een definitieve beslissing zijn gekomen, ook al kunnen wij op dit moment niet nagaan, of dit is ge schied op aandrang van het bestuur van de Maatschappij, of dat dit bestuur is ge weken voor aandrang van de vergadering. Van de andere kant zou men uit het communiqué moeten opmaken, dat de le den van de Maatschappij niet in beginsel gekant zijn tegen een verhoging van de loongrens. Dit in tegenstelling tot verle den jaar. toen men ten stelligste weigerde de loongrensverhoging tot f 6000 in ver band met de unificatie der sociale ver zekeringen te aanvaarden en tussen de regels door te kennen gaf, desnoods daar tegen in staking te zullen gaan. Thans wordt gesteld, dat de vergadering niet heeft kunnen besluiten ..zonder meer" de gevolgen van loongrensverhoging te aanvaarden. Dit wil dus zeggen, dat zij dit wè] zou kunnen doen, indien bepaalde voorwaarden zouden worden vervuld. Over deze voorwaarden wordt niets na ders gezegd. Zij zullen echter verband houden met de positie van de artsen als medewerkers van het ziekenfondswezen, enerzijds tegenover hun patiënten, ander zijds tegenover de fondsen-organisatie. Voor hen, die de laatste tijd de zaken hebben gevolgd, is het niet moeilijk be paalde punten te noemen, waarop deze voorwaarden betrekking zullen heb ben: de koppeling van de loongrens voor het ziekenfondswezen aan die van de Ziektewet; de vaststelling van het hono rarium van de medewerkers en de be zwaren tegen ministerieel ingrijpen; de kwestie der gesloten ziekenhuizen e.d. Wij vragen ons echter af, of hiermee de zaak nu principieel gesteld is. Indien de artsen-medewerkers onder bepaalde voorwaarden de 6000 grens zouden aan vaarden, voorwaarden, die de inconve- niënten van de loongrensverhoging voor hen zelf schijnen te moeten verzachten, dan wil dit nog niet zeggen, dat zij een principieel standpunt hebben ingenomen t.a.v. de vraag, waar een loongrens voor het ziekenfondswezen dient te liggen, noch dat zij van de tegenpartij, i.e. van de Stichting van de Arbeid, eventueel de re gering, een antwoord op deze vraag heb ben uitgelokt. Het lijkt ons belangrijk, dat een der gelijke uitspraak wèl wordt gedaan, om dat anders in de toekomst de moeilijkhe den telkens weer zullen terugkeren. Maar het heeft er de schijn van. dat de medici in de onderhavige kwestie zelf niet vol doende zeker van hun zaak zijn. Te vagk komen er nog gevoelsargumenten naar voren, die veelal niet bestand zijn tegen de harde zakelijkheid van b.v. het unifi- catiestreven. Toch is het duidelijk, dat er meer op het spel staat dan alleen dit laatste, maar dan zal wat min of meer intuïtief wordt aangevoeld ook ver standelijk beredeneerd moeten worden, Indien er reden is een loongrens te stel len, dan moet de redenering die tot deze conclusie leidt, ook de weg kunnen wij zen bij het zoeken naar de hoogte ervan. Wij willen hier deze redenering niet geheel gaan volgen, alleen wel vaststellen, dat het er niet om gaat, de grens op een zelfde koopkrachtniveau te handhaven als weleer, maar dat deze thans, om uit de narigheid te komen, daar gelegd moet worden, waar het ziekenfondswezen per definitie zijn grens vindt. Ligt deze daar waar het particuliere verzekeringsbedrijf zijn taak kan overnemen? Maar dan is het zaak gezamenlijk aan het werk te gaan, ziekenfondswezen, medewerkers, verzeke ringsbedrijf, in wezen niet eikaars tegen spelers, maar bondgenoten, die in staat kunnen worden geacht een bevredigend geheel tot stand te brengen. Helaas heeft de actie van de laatste we ken nieuwe prestigekwesties in het leven geroepen, anderzijds echter levendige be langstelling gewekt. Laat ons hopen, dat niettemin een vruchtbaar overleg zal vol gen. De nationalisten kwamen tegelijkertijd in het gehele land in actie, waarbij zij individueel of in kleine groepen optraden. Zij deden op niet minder dan veertig plaatsen aanvallen op politieposten en openbare gebouwen. Aan de spoorlijn tussen Algiers en Constantine werd schade aangericht, telefoondraden werden afge rukt, en seinpalen vernield. Vooral de politiebureaux ten Zuiden van Algiers en Constantine moesten het ontgelden- De slachtoffers 12 doden en tientallen gewonden waren voor het merendeel politiemannen en soldaten. Twee nachtwakers werden neergeschoten en een aantal personen werd gewond. In Algiers werden conservenblikken met een mengsel van benzine en kruit naar de gebouwen van radio en een elec- trische centrale geworpen, doch er werd slechts lichte schade aangericht- Een po ging tot brandstichting in een grote ben- zine-opslagplaats in een van de voorsteden mislukte. De grootste schade werd aange richt door een brand in een suikerraffi naderij te Boefarik, waar voor naar schatting 20 millioen francs aan Installa ties en voorraden verloren ging. In twee uur tijds was alles voorbij en keerde de rust weer- Op het nieuws uit Algiers keerde de Franse minister van binnenlandse zakeh Mitterrand onmiddel lijk van zijn week-end verblijf naar Parijs terug om overleg te plegen met premier Mendès-France. Besloten werd om aan de terreuractiviteit op de meest krachtdadige wijze het hoofd te bieden. Drie bataljons Franse parachutisten worden gereed ge houden om naar Algiers te worden over gebracht Nog gisterenavond zijn drie de tachementen veiligheidstroepen keur korps van zwaar bewapende politie (in bate van zijn werk voor de daklozen, is totaal 600 man) per vliegtuig naar Algiers abbé Pierre dezer dagen volkomen uitge- overgebracht-j pUt in Parijs teruggekeerd. Een auto met vijf dienstplichtige ser geants uit de legerplaats Ermelo reed gis teravond ongeveer kwart over elf in volle vaart op een stilstaande vrachtauto met aanhangwagen, die stond op de rijks straatweg tussen Harderwijk en Ermelo. Eén der militairen werd terstond ge dood. De chauffeur van de militaire wa gen werd zwaar gewond in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo opgenomen. De andere drie inzittenden, die ogenschijnlijk minder ernstige verwondingen hadden opgelopen, werden overgebracht naer het hospitaal van de legerplaats. Getuigen hebben ver klaard, dat de vrachtauto was voorzien van een brandend achterlicht. Abbé Pierre, de Parijse „apostel der daklozen", is Maandag opgenomen in een der ziekenhuizen van de Franse hoofd stad. Zijn gezondheidstoestand is ernstig geschokt door de overmatige inspanning, welke hij zich nu reeds maandenlang ge troost. Na een zeer drukke spreekbeur- tentournée door de Franse provincies ten De grote Engelse havenstakingen, die een maand hebben geduurd, z\jn inder daad gisteren zoals we Zaterdag reeds aankondigden beëindigd. Niettemin dreigen opnieuw moeilijkheden te ont staan, door de houding van ongeveer 3000 Londense havenarbeiders, die nadat ze gistermorgen aan het werk waren gegaan, gistermiddag wederom het werk neerleg den. Aan de grote staking was een eind ge komen, doordat de 44.000 Engelse haven arbeiders Zaterdag het besluit hadden genomen het werk te hervatten. Zij zijn van oordeel, dat hun actie met een over winning is bekroond. Vrijwel al hun eisen zijn door de werkgevers ingewilligd. Het overwerk het voorname geschilpunt geschiedt thans op basis van vrijwillig heid en niemand zal worden gestraft, als hij weigert het te verrichten. De secretaris van de voornaamste vak bond in het geschil heeft echter een be roep op de Londense havenarbeiders ge daan zoveel mogelijk overwerk te doen om in de havens waar in de afgelopen maand 358 schepen niet konden worden gelost of geladen de normale toestand te herstellen. Het nieuwe arbeidsconflict ontstond gistermiddag toen 3000 Londense haven arbeiders weigerden vrachtwagens te la den of te lossen, waarvan dc chauffeurs geen lidmaatschapskaart van een vakbond konden tonen. Er heerste reeds een ge prikkelde stemming ten opzichte van de niet-georganiseerde chauffeurs en arbei ders, die naar de havenarbeiders ver klaren hen gedurende de staking in de steek hebben gelaten. Sir Walter Monckton, de Britse minis ter van arbeid, heeft nog gisteravond in het Lagerhuis een verklaring over de jongste ontwikkeling van het geschil af gelegd. Hij wenste dat men met hem zou willen aandringen om „matiging en een gevoel van verantwocrdelijkheid te tonen en elke aanleiding voor een nieuw con flict te vermijden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1