Het grote stembus-offensief in de Ver. Staten Democraten schijnen voorlopig in het voordeel Radiotoestel in zakformaat Welkom, keizer Haile Selassie m Rumoerig N.-Afrika Onderwij swee bij het MULO Het tekort aan leerkrachten Oud-officieren en Mulo-onderwijs nog lelijk in de knel Overleg tussen KNVB en NBVB Weer af en toe regen HOGE BELGISCHE OFFICIEREN NAMEN STEEKPENNINGEN AAN Oplossing in zicht LISTIGE KOFFIESMOKKELAA RS VERDIENDEN DUBBEL v* g f4g§ Franse versterkingen a rriveren in Algerië Wanverhoudingen in de salariëring Twee honderd k Hornet er lopen - -■■■ -«f*.- Woensdag 3 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eisenhower spreekt reeds van „tegenslagen Voor de vluchtelingen: f 735.000 De diefstal uit de postauto Transitors van Texas Instruments Drie reserve-generaals gearresteerd T extielarbeiders werken weer T ^tr!ScSte^r2^x|n of 1,34 per nieuw benoemde. Ruim 200 doden Nasser kreeg revolver na aanslag thuis gebracht WEERBERICHT V- •n WAPENSTILSTAND Ïe2™»d!n" Chauffeur en bijrijder op vrije voeten SULGOIViME ha^UJo-^XSS- V acaturenwee Bezoldiging Bij ramp te Salerno L DAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk matige tot krachtige, later krach tige tot harde Zuidelijke wind, ruimend naar West of Noord-West. Tijdelijk regen, later op klaringen. Dezelfde of iets lagere temperatu- Donderdag 4 November: Zon op 7.39 uur, onder 17.08 u.; Maan op 14.13 u., onder 00.00 u. De eerste resultaten die bekend werden over de Amerikaanse ver kiezingen, wezen er vanmorgen op, dat de democraten in de strijd om de meerderheid in heide Huizen van liet Congres de overhand hadden boven de republikeinen. Om half negen vanmorgen hadden de republikeinen beslag gelegd op 40 van de 96 senaatszetels, en de democraten ook op 40 zetels. Van de 435 zetels van liet Huis hadden de democraten er op dat tijdstip 177 veroverd, tegenover 115 zetels die door de republikeinen gewonnen waren. Voorlopig moet men'zich echter nog hoeden voor al te voorbarige conclusies naar aanleiding van deze eerste uitslagen. Wèl was een grote slag voor de republi keinen het verlies van het gouverneur schap van de staat New York aan de de mocraat Averell Harriman. Na het vernemen van dit en ander hieuws sprak Eisenhower in een korte toespraak tot republikeinse medewerkers over tegenslagen" De republikeinse na tionale voorzitter, Leonard Hall, sprak van „een zeer vreemde verkiezing". De post van gouverneur van New York is politiek zeer belangrijk: bij presidents- verkiezingen heett de delegatie van e staat New York door haar aantal en in vloed een grote rol bij de aanwijzing van candidaten voor het Witte Huis gespeeld Met Harriman werd Franklin Roosevelt jr zoon van wijlen president Roosevelt, to't nrocureur-generaal gekozen In de staat Connecticut, een traditionele De Urgentie.com missie van de V. B. heelt gisterenavond in Den Haag een oriënterende be spreking gehad met een bestuurs- delegatie van de N. B. V. B. Als voorlopig resultaat van deze bespre king kan worden medegedeeld, dat de partijen hebben afgesproken om, hangende het overleg, geen acties tegen elkaar te ondernemen. Het ligt in de bedoeling om op korte termijn bepaalde voorstellen te formuleren. Noot van de Sportredactie: Hen herinnert zich onze opmerkingen bij het verslag van de Zaterdag A sterdam gehouden BondsvergaderingvTn de K.N.V.B.: De-vrede ls wellich?SdiVch- ter bij, dan deze Bondsvergadering in haar strijdlust kon vermoeden". Df lichtingen, waarop deze opmerking be rustte, zijn dus inderdaad juist gebfek^ Het is even juist, dat Bondsbestuur en Urgentie-commissie op deze vergadering nog niet gewag maakten van de toen reeds od handen zijnde yredespogingen Hen moest altijd nog afwachten, Ce heeft de KNVB toch zijn Strijdfonds nodig en ™udooi-voort» delingen in gevaar gebracht J worden, welk risico men niet wi de ne men. Noordelijke ..barometer", werd ook een democraat. Abe Ribicoff. tot gouverneur gekozen. Hij versloeg de republikein John Lodge, broer van de voornaamste Ameri kaanse afgevaardigde bij de V.N. Er is abnormaal druk gestemd, on danks het slecht^ weer in vele dér 48 staten. Er is behalve voor het Congres gestemd voor het gouverneurschap in 33 staten, voor wetgevende organen van afzonderlijke staten en officiële ambten als burgemeester en sheriff Het saldo van dc postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is gisteren met 54.000 gestegen. Het eindbedrag was gisterenavond 735.000. Het comité ontving gisterenmorgen o.m. een bedrag van 72 gulden. De omschrij ving van de gevers luidde: „Negen maal premie voor een uur straalvliegen 323ste squadron, vliegbasis Leeuwarden". Het K. N. M. I. deelt mede: Na enkele dagen met wat rustiger weer, is een nieuwe oceaandepressie er in ge slaagd tot het Noordzeegebied door te dringen- De storing veroorzaakte vannacht en vanmorgen in het Noorden van het land op vele plaatsen onweer. Een volgende depressie bereikte vanmorgen IJsland. Deze trekt snel naar het Noordzeege bied. In verband daarmede zal er ook mor gen weer wat regen vallen. In het tempe- ratuur-verloop komt aanvankelijk nog weinig verandering, maar na morgen is kouder weer waarschijnlijk. De chauffeur R. P. en de bijrijder C. K. van de postauto, waaruit de vorige week in Amsterdam op mysterieuze wijze een postzak en een geldkistje met een totale inhoud van ruim 63.000 aan contanten zijn verdwenen, zijn gisteren na overleg tussen hoofdinspecteur H. van Rooy en de officier van Justitie mr W. Aberson op vrije voeten gesteld. Er worden niet vol doende termen aanwezig geacht om het tweetal nog langer in voorlopige hechte nis te houden. Intussen ontvangt de politie tientallen tips, die allemaal onderzocht worden. Er komen ook brieven van belangstellenden binnen, waarin theorieën zijn opgebouwd. Deze brieven legt de politie terzijde want „theorieën opbou ■een kunnen wij zelf ook". In de Ver. Staten is het eerste radiotoe stel op de markt gebracht, waarin tran sistors de plaats innemen van de zoveel fragieler lampen. Het is dit gebruik van transistors, dat de fabrikanten in de ge legenheid heeft gesteld in massaproductie een radiotoestel in zakformaat te vervaar digen, dat slechts een fractie hoger is dan een koffiekop. De dimensies van het toe stel zijn ongeveer 7% x 12% x 3 cm. De transistors in deze nieuwe ontvang apparaten gebruikt werden kortelings ontwikkeld en vervaardigd door Texas Instruments, Inc., te Dallas, Texas, een van de grootste Amerikaanse producenten van germanium transistors en exclusief producente van silicium transistors ten ge- bruike bij zeer hoge temperaturen. Twee belangrijke eigenschappen zijn verwezenlijkt in de transistor waarop deze ontvanger in zakformaat is gebaseerd, de transistors vormen n.l- een zeer hoogwaar dig product, dat aan de lopende band voor een betrekkelijk geringe prijs kan worden vervaardig^. De ontwikkeling hier van door Texac Instruments, Inc., verte genwoordigt de grootste technische vor dering tot dusver op transistor gebied tot stand gekomen: transistorisatie en minia turisatie van verbruiksartikelen, welke in massaproductie moeten worden vervaar digd, is hierdoor mogeiijk geworden. Boven: Omgeven door een menigte juichende mensen worat raus Pius XII over het Sint Pietersplein naar de basiliek geleid voor de Pjfc - tige kroning van de Madonna baiu Populi Romani. Onder: Van het middelste balkon na de basiliek van St Pieter toont Paus Pius XII aan de enorme menigte 'iet Bekroonde schilderij van de Madonna, na officieel het „Koningschap van Maria" te hebben afgekondigd. Tot dusver beperkte het commercieel gebruik van transistors zich grotendeels tot gehoorapparaten. Het gebruik van transistors daarin was gerechtvaardigd door de vereiste om een hoogwaardige en betrouwbare transistor benevens een bat terij met lange levensduur te verenigen in een apparaat van de kleinst mogelijke af meting. Texas Instruments behoort tot de voor aanstaande leveranciers van transistors zowel voor deze apparaten als voor andere commerciële en militaire doeleinden. De Texas Instruments-transistors, thans in gebruik in het nieuwe radiotoestel, verte genwoordigen een geheel nieuwe construc- tievorm; lagen germaniumkristaHen van ongelijke electrische hoedanigheden zijn met elkaar tót een transistor „gegroeid". Het radiotoestel vereist slechts vier tran sistors, die tezamen nog geen 2 kubieke centimeter in beslag nemen doch een volmaakte en betrouwbare ontvangst waarborgen. Het is voor het éérst, dat een high-fide lity luidspreker, in staat tot grote volume, met batterij en alle bestanddelen van het ontvangst-circuit in zo compact formaat kon worden verenigd, De avondploeg van Maandag van de N.V. Katoenspinnerij Bamshoeve, alsmede de morgenploeg van gisteren hebben het werk op deze spinnerij te Enschede her vat. Op de Bamshoeve waren 700 personen in staking gegaan uit protest tegen dc wijze van toepassing van de 6 pet loons verhoging. Maandag hebben de vakbondsbe stuurders een bespreking gehad met de directie; des avonds is het resultaat van dit overleg meegedeeld aan de arbeiders, die kort daarop het werk hebben hervat, echter onder protest. Men is nu in af wachting van een nieuwe bespreking over de toepassing van de 6 pet loonsverho ging. Een drietal Belgische generaals der re serve, is dezer dagen gearresteerd op be schuldiging steekpenningen van aanne mers van militaire werken te hebben aan genomen. Dit bericht heeft grote beroe ring teweeg gebracht in militaire krin gen te Brussel. Een veelgelezen Brussels blad onthulde gisterenmiddag, dat het hier de reserve- generaal Jules Maroye betreft, mede-di recteur van een onderneming, welke een gedeelte van de aanleg van een benzine- aanvoerleiding der N.A.T.O. heeft uit gevoerd, de 59-jarige reserve-generaal Ca- mille Grimart, die thans als kolonel in ac tieve dienst is bij het ministerie van lands verdediging en in het bijzonder belast was met het onderzoek van de aanbestedingen van militaire werken, alsmede de 62-ja- rige reserve-generaal Ridder Paul de Ha- veskereke. Het Belgische parket behandelt deze zaak, omdat het militaire objecten betreft, met de grootste discretie, doch de Belgi sche pers weet te melden, dat kolonel Gri mart de centrale persoon in deze knoeierij en zou zijn. Hij zou giften, o.a. in de vorm van grote bedragen in geld hebben aange nomen van aannemers, die ingeschreven hadden op de aanbesteding van belang rijke militairen werken, zoals dé „pipe line" van de N.A.T.O., en aan wie deze werken dan uiteindelijk gegund zouden zijn. De beide andere reserve-generaals zouden eveneens bij deze knoeierijen be- trokken zijn geweest. Volgens sommige kranten zouden deze hoge militairen zich niet alleen aan he' aannemen van steekpenningen, doch ook nog aan verduisteringen hebben schuldig gemaakt. De gearresteerden hebben reeds volledigi' verklaringen afgelegd over hun handel wijze en verwacht wordt, dat op korte termijn nog een reeks andere bij deze mal versaties betrokken militairen en burgers aangehouden zal worden- Huiszoekingen werden zelfs verricht in de localiteiten van de kazerne op het D' Aillyplein, zo wordt bericht. Aiiverlentle) bAiNL, van SCHUIMkuo^jl-u n iJueJtreffende bescherming van VP"«'o*e nrr/vrt IfDtidP pp tOCt Na het besluit van een deel der staken de Londense havenarbeiders om de niet in een vakbond georganiseerde chauffeurs van vrachtwagens één maand: respijt te geven om in die tijd een vakhond lid maatschapskaar! te verkrijgen, hoopte men gisteravond in Londen, dat een eind zou komen aan het nieuwe conflict, dat zoals wij gisteren reeds meldden nauwelijks 24 uur na het beëindieen van de grote Engelse havenstakingen was ont staan en een ernstige omvang dreigde aan te nemen. De Londense havenarbeiders weigerden nl. de vrachtauto's te laden en te lossen van chauffeurs, die niet waren georgani seerd en die gedurende de staking door gewerkt hadden. Reeds hadden 6000 havenarbeiders het werk neergelegd, terwijl bovendien 3000 Hoewel het burgerlijk parket tot nu toe 1 arbeiders in een ander deel van de Lon- met het onderzoek was belast, wordt aan- j dense havens hadden aangekondigd zich "enomen dat de zaak zal worden over- l vandaag bij de stakers te zullen voegen, gedragen aan de militaire gerechtelijke in- i Deze laatsten zouden vandaag over hun stanties. verdere houding beslissen. Met eerbied en vreugde verwelkomen wij Zijne Keizerlijke Majesteit Haile Selas sie in ons land. In hem begroeten wij een telg uit het oudste vorstenhuis in de geschreven ge schiedenis, vorstenhuis, dat teruggaat tot koning Salomon en de koningin van Sheba. Toch, niet alleen de hoge rang en de eerbiedwaardige afkomst van de keizer- lijke bezoeker stemt ons tot bijzondere vreugde. Op de eerste plaats begroeten wij in Haile Selassie een man, die be proefd in tijden van rampspoed en leed, bewezen heeft waarlijk grote eigenschap pen te bezitten. En dan gaan als vanzelf onze ge dachten terug naar de jaren '35 en '36, toen Ethiopië in 't "brandpunt van de wereld belangstelling kwam te staan. Dan gaan vooral onze gedachten terug naar die dra matische Volkenbondsvergadering van 3i) Juni 1936, waar de keizer, verdreven uit zijn land. persoonlijk recht kwam eisen voor zijn volk: „Ik, Haile Selassie, keizer van Ethiopië, ben bier vandaag gekomen om de gerechtigheid te eisen die. men aan mijn volk vei-schuldigd is. Ik ben gekomen om de hulp te eisen die dooi vijftig staten aan mijn volk beloofd werd, nadat de aanval op mijn land ais strijdig met alle verdragen werd verklaard Ik beo gekomen, vooral, om een laatste beroep ta doen op de internationale moraal die met voeten getreden wordt Dit beroep ap het recht ert'op de moraa, liet niet na diepe indruk in de wereld te maken. Maar de gevraagde hulp bleef uit. en de keizer bleef niets anders over dan weer uit Genève te vertrekken zoals hij gekomen was: waardig, zwijgend, verper soonlijking van het gekrenkte recht. En even waardig als in het uur der be proeving toonde keizer Haile Selassie zich vijf jaar later als overwinnaar. Op de vijfde Mei 1941 marcheerde hij, die ge noemd wordt „de zegevierende Leeuw van de stam van Juda". aan het hoofd van zijn troepen Addis Abeba binnen en zijn eersta regeringsdaad was het uitspreken van een réde tot zijn volk, waarin hij erop aan drong om geen kwaad met kwaad te ver gelden. Hij deed een beroep op de Ethio- piërs om als christenen hun vijanden te vergeven en geen wraak te nemen op de talloze Italiaanse krijgsgevangenen Niet voor niets blijkbaar draagt de kei zer zijn verheven naam: „Haile Selassie dat is „Instrument en Macht der Drie vuldigheid". Door zijn grote en nobele persoonlijk heid is keizer Haile Selassie een voorbeeld geworden voor de gehele wereld. Daarom zijn wij trots en dankbaar dat hij naai ons land komt. Welkom, keizer Haile Selassie! De douane-inspectie te Kerkrade en de verkoper mede, dat het hun als gevolg -- K,:* van de geleden „strop" onmogelijk was de koffie te betalen. De koff'ehandelaar legde zich hierbij naar: weliswaar was hij gedupeerd, doch hij durfde de zaak niet bij de politie aan te geven. De correspondent van de betrokken krant is door de politie eveneen-s verhoord, waarbij hij heeft toegegeven het bericht te hebben doen opnemen, doch h'ervoor geen geld van smokkelaars te hebben ont vangen Inmiddels zijn twee van de drie gearresteerden weer op vrije voeten ge steld. Het onderzoek duurt evenwel nog voort, aangezien de recherche aanneemt, dat nog meer personen, ook uit Duitsland, bij deze zaak zijn betrokken. douane-recherche in Kerkrade en Nij megen hebben gezamenlijk een complot van koffiesmokkelaars ontdekt. Bij deze smokkelarij bedienden de smokkelaars zich van een truc. waardoor rij een dub bele winst opstreken, doch waarbij de koffieverkopers aanzienlijke schadeposten kregen te incasseren. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een Duitse koffiehandelaar zich tot enige Nederlanders had gewend met het ver zoek, hem koffie te leveren De Neder landers hadden hier wel oren naar en kochten bij verscheidene winkeliers koffie op. Deze werd dan in een bestelauto ge laden en terwijl de koper en verkoper over de prijs onderhandelden, reed de chauf feur de koffie naar Duitsland Korte ttjd later belde hij dan op met de mededeling, dat de Duitse douane de auto had aan gehouden en de koffie in beslag had ge nomen. Met diverse verontschuldigingen vertelde hij diezelfde of de volgende dag persoonlijk nog eens zijn belevenissen tijdens de smokkelrit en om zijn verkla ringen te staven legde hij een berichtje uit een aldaar verschijnend blad over, waarin het verhaal stond afgedrukt. De smokkelaars deelden hierna aan de koffie- V- Eenheden parachutisten, veiligheidspolitie en mobiele garde zijn Dinsdag uit Frankrijk in Algerië aangekomen om de plotseling opgelaaide verzets activiteit in dit gebied de kop in te drukken. geeft Het verloop van onderwijskrachten by het MULO en het tekort dat daarop volgt is bijzonder groot. Een onlangs ingestelde enquête, gepubliceerd in het R. K. Mulo- hlad en in het Kath. Schoolblad daarvan het volgende beeld. het onderzoek waren betrokken 295 j„7 en met 1229 leken leerkrachten. Van 50 jaar™31"6" er 319 26 pct ouder dan tomb2rdi95e3SC2hn^len ordst°nden na 1 Sep- door ver! JLi vacatures, waarvan 139 deze 139 ten, 61 door uitbreiding. Van pensionneer^ Iq 9den werden er 6 ge- 6 naar het N'r, 9oglneen naai' het M. O., 1 naaarhh tVc L65aa;", de kweekschool, De vertrekkenden hadden 76 MO ak ten, de nieuw-benoemden 33 M.O. akten: er gingen dus 44 M.O.-akten voor het UL.O. verloren. Het aantal leerkrachten zonder enige bijakten steeg met 18, omdat er 30 per sonen werden benoemd en 12 vertrok ken zonder bij akten. Van het totaal aantal van 200 vacatures konden er slechts 131 op tijd worden ver vuld; by 68 was dat niet het geval en schikbare tijd. In 46 gevallen moesten zelfs bijzondere maatregelen worden getroffen. Wij noemen daarvan: De va cature bleef tairyke malen geruime tijd open, in 1 geval zelfs een vol jaar; in vele gevallen moest een vak (spe ciaal wiskunde of handelskennis) van het lesrooster worden afgevoerd, omdat er geen bevoegde leerkracht te krijgen was; er moest een combinatie van klas sen plaats vinden en soms was het aantal leerlingen per gecombineerde groep zo groot, dat de leerlingen niet in één lokaal konden worden geplaatst; In enkele gevallen moest een gepension- neerde, zelfs eenmaal een leerkracht van 68 jaar, worden ingeschakeld. Van de 178 nieuw- benoemden waren er 4 jonger dan 20 jaar, dus zó van de kweekschool. In 125 gevallen bedroeg het aantal sollicitanten minder dan 5, in 43 gevallen was er geen enkele solli citant. In één geval was het resultaat van 4 advertenties 1 sollicitant, die niet voor zijn taak berekend was. Op vele oproe pen voor vrouwelijke leerkrachten meld den zich uitsluitend mannelijke. Ook op meerdere le klas standplaatsen, zoals bijv. Den Haag, meldde zich na herhaalde oproep slechts 1 sollicitant. Meermalen moest om de beurt een klas naar huis worden gestuurd, omdat een vacature niet kon worden aangevuld, vooral indien deze van tijdelijke aard was. Naar aanleiding van deze cijfers heeft I vergde de voorziening meer dan de be- het Kath, Schoolblad een vergelijking getrokken omtrent de bezoldiging. Het maximum van een onderwijzer met hoofdakte en 1 M. O.-A-akte is in een gemeente le klas 595; gaat deze man of vrouw over naar een M. O.-school dan stijgt zijn salaris plotseling tot 782 dat is bijna 200 meer. Een hoofd van een grote U.L.O.-school, met alle zorg en werk daaraan verbon den, staat 100 achter bij een gelyk- bevoegde leraar bij het M. O., die al deze zorgen niet kent, verondersteld dat bei den een M. O.-akte hebben. Om de studie voor volledige bevoegd heid te bevorderen schept het departe ment de gelegenheid voor de niet vol ledig bevoegde leraar om de B.-akte te behalen, door hem met slechts 16 uren de betaling te geven alsof hij een vol ledige betrekking heeft. Het schept als het war de toestand, dat de overheid de M. O.-A-bezitters dringt het U.L.Ó. te verlaten en een plaats te vinden bij het M. O. Voor het M. O. kan dit meehelpen om het tekort daar te verminderen, maar voor het U.L.O. is zulks dodelijk. Hieruit concludeert het K. S„ dat de salarisver houdingen in het gehele onderwijs on juist zijn. Slechts een verhoging der ma xima, een belangrijke verhoging der mar ges kan de verhouding weer in orde ma ken. Volgens de officiële gegevens zijn bij de ramp in het gebied van Salerno verleden week 211 personen om het leven geko men. 169 lijken zijn geïdentificeerd. 92 personen worden nog vermist. 111 mensen liepen verwondingen op. In de stad Sa lerno zjjn 5.446 personen dakloos. In de stad Algiers was het Dinsdag rustig. Er werd door politie- en leger eenheden druk gepatrouilleerd en alle openbare gebouwen stonden onder strenge bewaking. Ongeveer 600 man van de veiligheids troepen zijn onmiddellijk na aankomst doorgezonden naar het woeste, heuvel achtige gebied ten Zuiden van Constan- tine, waar Maandagochtend vroeg de meeste verzetsdaden werden gepleegd; 300 man van de mobiele garde zijn na aankomst in de haven van Böne even eens direct naar de plaatsen, waar zich incidenten hebben voorgedaan, gediri geerd. De opstaandelingen roeren zich nog steeds in de stad Arris, ten Zuiden van Constantine. Deze stad is Maandag zelfs enige uren in handen van de terroristen geweest, die uiteindelijk werden verdre ven door twee Franse kolonnes. De plotselinge heftige verzetsactiviteit in Algerië heeft zowel in Frankrijk als in Algiers, groot opzien gebaard. uuepell Gouverneur-generaal Roger Leonard te hebben voor Noord-Afrika verklaarde Dinsdag tegenover verslagge vers, dat de felle aanvallen van de na tionalisten kennelijk bedoeld zijn om de aandacht van de wereld op het land te vestigen, zodat Algerië ter sprake kan worden gebracht als de volgende week ir. de V.N.-Assemblée het debat over Tunesië en Marokko begint. Franse functionarissen menen, dat de ongeregeldheden zijn aangesticht door het onder Egyptische leiding staande secre tariaat van de Arabische Liga. Een zekere Ben Bellah, die door de Fransen bij ver stek ter dood veroordeeld is. is door de Liga benoemd tot haar vertegenwoordiger en hij leidt persoonlijk de verzets-opera- ties, aldus deze zegslieden. Uit Egypte komen ook de meest krachtige aanmoedi gingen voor de nationalisten. En het offi cieuze regeringsorgaan herinnerde n.a v. de onlusten nog eens aan de eis van pre mier Nasser tot herstel van de Algerijnse onafhankelijkheid. In Tunesië is de spanning, ondanks de Franse beloften van zelfbestuur, maar weinig verminderd. In de afgelopen vijf dagen zijn daar weer 23 verzetslieden bij gevechten met Franse veiligheidstroepen gedood. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs gelooft men, dat de Franse regering plannen maakt om de repatriëring van beroepsmilitairen uit Indo-China te be spoedigen, teneinde troepen beschikbaar O1 Premier Nasser van Egypte beeft dezer dagen de revolver thuis bezorgd gekre- gen, waarmee men hem verleden week had willen doden. Een Egyptische arbei- der, de metselaar Guedawi Adham heeft twee honderd en tien kilometer lopen de afstand AlexandriëCairo cr voor over gehad om het wapen persoonlijk aan de premier te overhandigen. De metselaar werd dan ook beloond met een bedrag van ongeveer duizend gulden. Het geld kwam Adham goed van pas. Hij vertelde journalisten, dat hij hoopte dat hy nu eindelijk kon trouwen en voor zich- zelf een winkeltje beginnen. Ook heeft hij verteld, onder welke omstandig heden hij de revolver had gevonden. In het gedrang, dat na de aanslag op Nasser was gevolgd, kreeg hy een klap van een warm voorwerp, dat iemand dwars door dc menigte had weggeworpen en dat de metselaar tegen het lichaam trof. Het bleek een revolver te zijn, die Adham daarna in zyn zak had opgeborgen. Wat later besloot hij het wapen zelf aan de premier te gaan brengen, maar omdat hij geen geld voor dc trein had. is hy de afstand van Alexandrië naar Cairo maar gaan Jopen. Alle gerechtelijke ambtenaren, die deel nemen aan het onderzoek naar de moord aanslag hebben inmiddels anonieme brie ven ontvangen, waarin zij met de dood worden bedréigd als zij het onderzoek voortzetten. Men gelooft, dat de brieven, die aan elkaar gelijk zijn. afkomstig zijn van 'n geheime terreurorganisatie van de zojuist ontbonden Mohammedaanse Broe derschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1