Amsterdams gemeentebestuur ontving Keizer Haile Selassie Lockheed gaat vliegtuig straalverkeers- bouwen Kokki's verhaal over POLITIEK EN ZAKENDOEN IN INDONESIË Guinea Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Herfstsfeer op gala-diner in de Amsterdamse burgerzaal Eenheid van spelling op scholen dringend gewenst r „Nu kan ik me tenminste verdedigen Prachtige „tropische" geschenken voor burgemeester D'Ailly jfedew/imuw tnmi 2i//i Dodelijke vergissing Dat de passagekosten met de helft moet reduceren Bezoek aan Tropen museum Debat in Franse Kamer van 14 tot 17 Deeember Aanrijding bad invaliditeit tot gevolg „Koude Anschluss Deviezentoewijzingen spekken communis tische partijkas Grootkruis M.W.O. Keizer en Koningin hieven de glazen op Nederland en Ethiopië Yon Neurath Invoering wijzigingen in de op één 11a hoogste leerjaren zo spoedig mogelijk Generaal Collins naar Indo-China PAGINA 3 j Fles bevatte geen water, maar vergif NAAR DE TWEE MILLIOEN RADIO'S Dankbaar en verrast Rondgang door museum Sportvliegtuig even duur als auto De verdragen van Parijs Automobilist, niet geheel schuldig Oostenrijkers nemen er geen genoegen mee Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! 2 stuks voor 50 cent Thee in de kamer' .Compagnies 0% H.V Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Een tien voor gezondheid: DaviïAMON-10 Flacons a 50 en 100 dragées De vondst van de P.K.l ORGANON - OSS Porcelein, glanzend zilver, kaarsengeflonker en geurige chrysanten Russen stellen vrijlating voor Tafelschikking Nobel streven HET MENU Prachtige natie Minister Cals antwoordt Mevrouw Fortanier-De Wit C O §fH®l ,.Z. Z. K. M. Haile Selassie legt een krans aan de voet van het Nationale Monu ment in het Damvlantsoen te Am sterdam. Nadat nog een modeisuikerfabriek was bezichtigd, tekenden de vorstelijke gasten het gastenboek in de „Compagnieskamer" waar ook de thee wer<j geserveerd en een beperkt aantal genodigden aan de Keizer werden voorgesteld. Prof. Koriings. berger bood Z. K. M. Haile Selassie een luxe-uitgave aan van een onlangs onder auspiciën van het instituut verschenen boekwerk „Tropical Soils". Om half zes vertrok het hele gezelschap in auto's weer naar het paleis op de Dam. Twee uur later ontving de Keizer het corps diplomatique Tengevolge van het bij vergis sing drinken van een vergiftige vloeistof is de 23-jarige tuinders knecht G. W. uit Nibbixwoud om het leven gekomen. W., die op het land werkzaam was, ging even naar een in de nabijheid staande schuur om uit te rusten. Blijkbaar in de mening verkerende, dat het water was, dronk hij enige teugen uit een geopende, met een heldere vloeistof gevulde fles. De inhoud bestond echter uit een zeer zwaar vergif met een hoog arsenicumge- halte, dat wordt gebruikt voor het doodspuiten van onkruid. De man is ter plaatse overleden. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in ons land bedroeg op 1 No vember j.l. 1.942.105 tegen 1.931.683 op 1 October j.l. Op laatstgenoemde datum waren er 499.927 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 498.826 op 1 Sep tember j.l. (Van onze Amsterdamse redactie) Het Amsterdamse stadhuis is gistermiddag opnieuw getuige geweest van de ontvangst door het hoofdstedelijk stadsbestuur van een vorstelijke gast: keizer Haile Selassie I van Ethiopië. Aangekondigd door stadhuisbode Bos met steek en stat, die in zijn beste Frans riep: „Sa majesté impériale Vempercur de VEthio pië" schreed Z K M„ die in generaalsuniform was, gevolgd door Koningin Juliana gekleed in een blauw-gryzc robe met grote roos en een rose toque op, Prins Bcrnhard in uniform van generaal der luchtmacht, de hertog van Harrar, eveneens in generaalsuniform en zijn charmante echtgenote in een zwart toilet, de met toeven rose en paarse herfstbloemen feestelijk versierde raadzaal bin nen. Het was toen zeven minuten over drie en de zon scheen. Dat had zij ook qedaan, toen de koninklijke stoet om drie uur van het paleis ivas vertrokken, toegejuicht door de duizenden, die op de Dam en in de Damstraat waren samen gestroomd. Mannen van de gemeente-reinigingsdienst hadden op het laatste ogenblik de straten en de binnenplaats van het stadhuis schoon geschrobd en geen plasje was meer te zien, toen de Keizer over een rode loper de hal van het stadhuis betrad, waar het college van B. en W. hem begroette. meen-secretaris en de vier directeuren der afdelingen voorgesteld. Het gezelschap be gaf zich daarna naar de stemmig versier de raadzaal, waar o.a. aanwezig waren leden van de raad van bestuur, vertegen woordigers van het bedrijfsleven en de rector-magnificus van de Wageningse Landbouwhogeschool. Prof. Koningsber ger gaf vervolgens een interessant over zicht van de historie en de vele werk zaamheden van het instituut. De gasten maakten vervolgens een rond gang door het museum; zij bezochten o m de centrale boekerij, waar een kleine uit stalling van op Ethiopië betrekking heb bende literatuur was ingericht. In de raadzaal waar de tafel van B. en W. schuil ging achter een haag van heesters, waren vertegenwoordigers van alle geledingen van de hoofdstedelijke he- volking aanwezig, alsmede leden van de Ned. Rode Kruiscolonne, die in 1935 naar Abessynië ging. Burgemeester d'Ailly, in erand-gala, herinnerde in zijn toespraak in het Frans, aan oude banden, die Am sterdam met het Ethiopische volk heeft, en waarvan de carillons, die in 1697 wer den gemaakt naar het voorbeeld van de klokken in de Oude en Zuiderkerk en d e naar het verre Afrika werden ge stuurd nu nog getuigen. Hij overhandig de de Keizer een zilveren model van een 17e eeuwse „Vliegende Hollander een type schip, dat honderden jaren gleden ook Ethiopië aandeed.keizer die een bril sing antwoordde de Keizer, a opzette om zijn. toespraak te beëindi_ voorlezen, m zijn landstaal. leden ging werd de rede door een Frans van het keizerlijke gevolg in strijd vertaald. De Keizer memoreerde aej om het bestaan, die zowel Ams als zijn land heeft moeten voeren. Het begin van de vriendschappelijke laties tussen Nederland en Ethiopië ga al ver in de geschiedenis terug- aldus ue Afrikaanse monarch, die eveneens in de herinnering terugriep het grootse gebaar van Nederland om een Rode-Kruis-colon- ne te zenden, toen zijn land door de on derdrukkers werd overweldig^ Nu zijn er gelukkig andere b hden nameluk eco nomische, die ons steix ui ,arnpri. geide de keizer te hopen, dat werking op zo breed mogelijke b in lengte van jaren mocht voortduren. Daarop werden een drietal magnifieke geschenken aangedragen, namelijk een groots ornament van twee met zilver be slagen en een gouden granaatappel dra gende olifantstanden, gevat in een \oct stuk van zwart ebbenhout; een beslagen en met Marokkaans1 schild cn twee lansen met zware punten. Dankbaar cn verrast aanva de burgemeester deze mooie geschenke en het schild in zijn hand wegend zei hij lachend: „Nu kan ik me tenminste ver dedigen". waarbij hij met een twinkeling in Zijn ogen in de richting van de raads leden keek. Nadat het hoge gezelschap kennis had gemaakt met de raadsleden vertrok men naar het Koninklijk Instituut voor de. Tropen aan de Mauritskade. Weer hadden duizenden zich langs de weg opgesteld om een glimp van de kleurrijke stoet op te vangen De vorstelijke gasten werden aan de stoep van het museum ontvangen door _,.„f rir V. J. Koningsberger voorzitter piot. aivan Hen en de onder-voorzitter mr F- H. van Heu kelom, waarna Marja Lotte, docht-er. a van een personeelslid» een bouq chideeën aanbood aan Koningin en Prinses Sarah. In de marmeren hal werden de overige leden van het dagelijks bestuur, de alge- De chef-constructeur van de Lockheed- vliegtuigenfabrieken tc Burbank (Califor- nië), de heer Hall L. Hibbard, heeft dezer dagen in een voordracht te Bombay ont huld, dat zijn firma bezig is met het uit werken van een ontwerp voor een ver keersvliegtuig met straalmotoren. Dit toe stel zal vijf en negentig tot honderd pas sagiers moeten kunnen vervoeren met een kruissnelheid van 920 km per uur ,ove'" een afstand van maximaal achtduizend kilometer. Het is de bedoeling dat de eerste van de in serie gebouwde straalver- keersvliegtuigen in 1959 of 1960 zal wor den afgeleverd, hetgeen betekent dat een of meer prototypes op zijn laatst in 1958 gereed zal moeten zijn. De fabriek verwacht dat de econo mische resultaten die met dit vliegtuig zullen kunnen worden behaald zodanig zullen zijn, dat de prijzen van de vlieg tuigpassages met ongeveer de helft zou den kunnen worden verminderd. Straalmotoren, schroefturbines en later atoommotoren, zullen geleidelijk in ver keersvliegtuigen worden ingebouwd, aldus de heer Hibbard. Voor snelle vliegtuigen voor korte trajecten en voor vrachtvlieg tuigen is de schroefturbine de ideale krachtbron, zo meende hij. De Ameri kaanse luchtmacht heeft een aantal „su per constellations" besteld die zijn uit gerust met schroefturbines, het prototype van dit vliegtuig vliegt sinds twee maan den. Hibbard voorspelde voorts nog. -dat in de toekomst voor sportvliegers een vlieg tuig aan de markt zal komen dat ver ticaal zal opstijgen cn landen. Ook deze toestellen zouden met een straalmotor kunnen worden gebouwd en dit is nog belangrijker zij zullen even goedkoop zijn als een auto thans, omdat er tegen de tijd, dat de productie van dergelijke De Franse Nationale Vergadering keur de gisterenavond met 402 tegen 218 stem men het voorstel van haar agendacommis sie goed om van 14 tot en met 17 Decem ber het wetsontwerp tot bekrachtiging van de verdragen betreffende de West- europese Unie en de Westduitse herbewa pening te behandelen. De agenda-commissie had zich op haai beurt geconformeerd aan het agendavoor- stel, voorgesteld door premier Mendès- France. De Franse eerste-minister Mendès- France heeft Woensdagavond de behande ling van de verdragen ingeleid met een verslag van de commissie voor buiten landse zaken van de Nationale Vergade ring. Volgens welingelichte kringen is de uit eenzetting van de Franse premier bij de commissie in goede aarde gevallen. De commissie zal dan ook waarschijnlijk tot goedkeuring van de verdragen adviseren. De mogelijkheid van een conferentie van de Westelijke Grote Drie met de Sovjet- Unie is, volgens Mendès-France's verslag niet uitgesloten. Dit punt zal een van de onderwerpen zijn, waarover hij binnen kort bij zijn bezoek aan Washington zal spreken. Dit betekent evenwel niet, dat hij een vier-mogendhedenconferentie zal voorstellen, aldus de premier- toestellen mogelijk is, tenminste honderd duizend liefhebbers voor zullen zijn. Het eerste vliegtuig dat dooi atoom kracht zal worden voortbewogen zou, naar Hibbard meende, binnen zeven jaar in Amerika het luchtruim kiezen. Inter planetair verkeer met ruimteschepen acht hij binnen een halve eeuw mogelijk. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep van een civiele procedure mr A. baron van H. uit Am sterdam voor „een vijfde deel" schuldig bevonden aan de aanrijding van het thans twaalfjarige meisje T. van K. uit Amstel veen, waardoor dit kind zo ernstig werd gewond dat het thans nog gedeeltelijk in valide is. De vader van het slachtoffer heeft een cis tot schadevergoeding tegen mr A. baron van H. ingediend, groot 188.000. Voor een onderzoek naar de juistheid van het geëiste schadebedrag heeft het Gerechtshof de zaak terugverwezen naar de rechtbank. Mr A. baron van H. is destijds in een strafproces tot in hoogste instantie ver oordeeld tot een geldboete van 100, om dat hij schuldig was bevonden aan de aanrijding op een Zondag in Mei 1950. Hij reed toen met zijn auto nabij Amstel veen te veel op de linkerhelft van de rij weg, waardoor het van tegengestelde richting komende meisje werd gegrepen. De Amsterdamse rechtbank had de ge daagde in eerste instantie „voor de volle honderd procent" schuldig bevonden aan de aanrijding, tegen welke uitspraak de raadsman van gedaagde in appèl was gegaan. De Oostenrijkse ministerraad heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Oostenrijkse regering hoe genaamd geen rekening zal houden me! een beslissing, welke het Federale Admi nistratieve hof te Bonn vorige week heeft genomen. Volgens deze uitspraak zijn de in W.-Duitsland wonende Oostenrijkers, die Duitsers zijn geworden door do „Anschluss" van 1938, dit gebleven- voor zover zij na de oorlog niet uitdrukkelijk de wens te kennen hebben gegeven wee, de Oostenrijkse nationaliteit te willen aan nemen. In de Nationalrat, (de Oostenrijkse Tweede Kamer) hebben de socialisten een motie ingediend met het verzoek aan de regering, West-Duitsland er toe te be wegen, de annexatie van Oostenrijk in 1938 door Hitier ook formeel ongedaan te maken- (Bijzondere correspondentie) De laatste weken wil het met do interne politiek in Indonesië weer niet al te best boteren. Geruchten over een kabinetscri sis zijn niet van de lucht, het tweede hu welijk van Sukarno heeft veel opspraak gewekt, maar voor niet-Indonesiërs gaat het leven gewoon zijn gang. Nu de band Nederland-Indonesië ge heel verbroken is is er hier eigenlijk geen merkbaar verschil voor ons. In de kranten zanikt men nog steeds, net als kleine kinderen om Nw. Guinea, dat Tot slot ging men naar de beneden- torenkamer, waar speciale foto's over Ethiopië waren geëxposeerd. De Keizer bleek een warme belangstelling voor een en ander te hebben en toonde zich ver heugd over de deskundige voorlichting. H. M. Koningin Juliana heeft Keizer Haile Selassie benoemd tot Kidder Grootkruis in de Militaire Willemsorde. Na de heldhaftige strijd om de vrijheid van zijn land, waarbij Z.M. persoonlijk op bezielende wijze zijn volk leidde, moest hij uiteinde lijk capituleren en zich in balling schap begeven. Ook toen bleef hij doorstrijden voor vrijheid cn voor recht cn persoonlijk organiseerde hij het verzet, zodat hij in 1941 aan het hoofd van zijn troepen zijn rijk weder kon binnentrekken. Na de bevrijding heeft hij boven dien de economische hulpbronnen in Ethiopië ingeschakeld ten be hoeve van de gemeenschappelijke vrijheidsstrijd. Ook hierdoor heeft de Keizer op krachtige wijze mede gewerkt aan de uiteindelijke alge hele overwinning der geallieerden. V men Irian Barat noemt. Wat men uit eindelijk met dit enorme eiland zou moeten aanvangen wéét niemand. De Indonesiërs evenmin, want hun eigen gebied van thans kunnen ze nog niet onder controle krijgen. Er gaat hier een mooi verhaal, dat naar men zegt historisch is. Een meneer vroeg aan zijn kokki: „Kokki, dat Irian Barat, wat is dat eigenlijk?". „Dat weet ik niet meneer". „Maar kokki, iedereen spreekt tegen woordig over Irian Barat. De kranten schrijven er iedere dag over. Je moet toch ook weten wat dit is!". „Ja meneer als U het zegt dat ik het weten moet, zal ik er vanavond in de kampong bij mijn familie naar vragen". Volgende ochtend „En kokki weet je nu wat Irian Barat is? Heb je er naar gevraagd bij je broers?". „Ja meneer, nu weet ik het!". „Zo, en laat eens horen wat het dan is". „Mijn broers zeggen, meneer, dat Irian Barat de zuster van Bung Karno is, die tijdens de inval van de Nederlanders in Djokja door hen is meegenomen en naar Holland gebracht. Nu willen wij Irian Barat weer terug hebben maar de Neder landers willen haar niet geven. Daarom schrijft men er nu zoveel over". „Oh, dank je wel kokki, nu weet ik het tenminste ook". Het is best mogelijk, dat men bij de eenvoudige bevolking met deze en der gelijke praatjes aan komt zetten om op een gegeven moment te kunnen zeggen, dat het gehele Indonesische volk ach ter de eis voor Irian Barat staat. Wat weet men per saldo in het buitenland af van de verhoudingen en toestanden hier in Indonesië. Velen weten zelfs niet eens, waar dit enorme gebied tussen Sabang en Merauke ligt, laat staan, dat men zich een denkbeeld kan vormen van de leef- en denkwijze van de vele bevolkings groepen, die hier wonen. Wat de import in het algemeen be treft, ziet het er allerminst rooskleurig uit. Deviezen zijn er practisch niet. Het land heeft enkel maar schulden en het kleine beetje deviezen, dat er nog los kan komen wordt.verdeeld onder de politieke partijen. Dit klinkt voor Ne derland natuurlijk heel raar, maar ik zal proberen duidelijk te maken, wat er eigen lijk aan de hand is. Geen enkele politieke partij heeft uit de aard der zaak een sou om propaganda te maken voor de komende verkiezingen. Toch moet dat geld er komen. Of lie ver de Partai Kommunis Indonesia als grootste regeringspartij vond er wat op. Door middel van vriendjes, familie, mi nisters e.a. wist men gedaan te krijgen, dat een deel van de deviezenpot werd ver strekt aan leden van de P.K.l. Deze gin gen met die zo begeerde deviezentoewij zingen de boer op en vonden bij Chine zen, Brits-Indiërs en minder scrupuleuze Europese importeurs kopers. Deze kopers krijgen een bepaald percentage van de vergunning extra te betalen in de partij- moesten evenwel om de vergunningen te kas. Aanvankelijk was dit 1 tot 2 pet maar nu zijn er al Indonesiërs met toe wijzingen, die zonder blikken of blozen 20 pet durven vragen. D.w.z. voor een toewijzing van Rp 50.000 (en wat is nu voor de import Rp. 50.000) moet men Rp. 10.000 aan de partijkas betalen. Men mag dan uiteindelijk natuurlijk maar voor Rp. 50.000 importeren. Behalve die 60.000, die men direct moet neertellen om de vergunning te krijgen, bestaat er nog een indeling in artikelengroepen, waar voor men, naar gelang de mate van luxe. 33 1/3 pet, 100 pet of 200 pet aan belasting moet betalen aan de regering. Dit alles evenwel bij het in ontvangst nemen van de deviezenvergunning. Eerst dan kan men bij de fabriek bestellen en moet dan natuurlijk nog maanden lang op leve ring wachten. Wat dit allemaal kost kunt U zich voorstellen. Over welke enorme bedragen een importeur moet kunnen be schikken is dan ook fantastisch. U be grijpt, dat de directie der handelszaken soms wel eens met de handen in het haar zitten en natuurlijk de inkopers niet min der. Voor de regering is het vanzelf voor delig deviezen uit te geven voor de ar tikelen van de groep 200 pet. Zo is er b.v. practisch geen meel te krijgen, in het geheel geen medicinale kindervoeding, zeer schaars melk enz. (Alle 33 1/3 pet.). Maar voor Brylcream, een haarpomade, zijn enkele weken geleden 1)4 millioen deviezen uitgegeven. Dit is 200 pet, weet U. Na de uitgifte van de deviezen via de P. K. I. zijn de andere partijen natuur lijk op haar achterste poten gaan staan en eisten ook haar deel. Hierdoor slinkt de deviezenpot vanzelfsprekend bijna tot op de bodem en blijft er voor fatsoenlijk zaken doen niet veel meer over. De Russische hoge commissaris in Duits land, G. M. Poesjkin, heeft de Westelijke hoge commissarissen gisteren voorgesteld, baron K. von Neurath, die zich in de ge- gevangenis van Spandau bevindt, op vrije voeten te stellen. Het voorstel zou ge daan zijn met het oog op de slechte ge zondheidstoestand van de thans 81-jarige Von Neurath, die in het kabinet—Von Papen en onder Hitier minister van bui tenlandse zaken is geweest. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat Engetad dit Rus sische voorstel ml eteuaefc WIE wat bewaart d.e heeft wat" .al beslist deze of gene hofd.gmtans hebben gedacht, toen hqi dezer da gen wederom het huispersoneel vanhet Koninklijk Paleis le Amsterdam opdracht gaf het voor de vierde keer dit j de kelders van het Paleis op de Dam en het voormalige Paleis aan het Noordeinoe te Den Haag opgediepte porcelein en ta felzilver te wrijven en op te poetsen voor het op handen zijnde galadiner. Dit diner werd gisteravond in dc Burgerzaal gege ven ter ere van Keizer Haile Selassie. Het hortensialinnen, daterende van 1837. was ook nu weer over de in u-vorm opgestel de tafels uitgespreid en het tafelzilver met Rijkswapen en het fruitbestck met Engels wapen hadden weer een plaats ge kregen naast het servies van Scvres por celein. Daarvoor flonkerde in het licht der kaarsen en kroonluchters het .Am sterdams" glaswerk. „Nog steeds niets gebroken" werd van gezaghebbende zijde verzekerd. Een typische herfstsfeer hing tegen de aanvang van het diner om acht uur in de Burgerzaal, veroorzaakt door de grote veelkleurige boeketten chrysanten, die gecombineerd met grote takken lood- bruine eikenbladeren, inde grote vergulde vazen en op het Franse plateau waren gerangschikt. De tafelschikking van de vorstelijke gasten was als volgt: de hertog van Har- rar, Koningin Juliana, Keizer Haile Se lassie, prins Bernhard cn prinses Sarah. Naast prinses Sarah was baron G. C. D. van Hardenbroek gezeten en de hertog van Harrar had aan zjjn linkerhand de ambassadrice van Pakinstan, Begum Lia- quat Ali Khan tot tafeldame. Er waren overigens niet veel dames, slechts negen. Tot de genodigden behoorden het corps diplomatique, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, de ministers, de staatssecretarissen, twee ministers van Staat, chefs van staven, de burgemeester van Amsterdam en andere hoge autori- ^DeTlCon. Militaire Kapel, onder leiding van kapitein R. van Yperen, voerde o.a. werken uit van Schubert, Haydn, Von Weber Coates en Verdi. Twintig lakeien, geassisteerd door tien hofmeesters van de Kon. Marine, dienden de spijzen op. Na het eerste gerecht heeft H. M. de Koningin een toespraak gehouden. Galantine de Volaille a la Robert (Champagne Dom Pérignon 1943) Clair Oxtail Soupe Délices de Sole a 1' Ambassadeur (Meursault. 1945) Selle de Veau braisée Marigny Fonds d' Artichauts Barigoule (Chateau Pichon Longueville 1938) Biscuit glacé Cöte d' Azur Friandises Fruits. „In de geschiedenis", aldus onze Vorstin hebben de paden van onze beide volkeren elkander nauwelijks gekruist, ondanks lofwaardige pogingen, culmine rend in ons vriendschapsverdrag. Juist daarom verheugen wij ons heden over een ontmoeting vol beloften en wij ver wachten, dat de contacten, die te leggen zijn, in de toekomst resultaten zullen voortbrengen, die ruimschoots zullen bij dragen tot het welzijn van onze beide natiën". „Afrika en Europa vertonen elk voor zich een zeer grote verscheidenheid van volken en ook van beschavingen, waarbij de Ethiopische cultuur als een der aller oudste wordt vermeld. Heden ten dage verkeren alle volken in volle evolutie en zij zoeken nieuwe wegen. Moge het ons gegeven zijn", aldus H.M., „ertoe bij te dragen, dat deze ontwikkeling in harmo nie geschiedt, met het oog steeds gericht op ons doel het enig redelijke doel, hel enige ideaal dat waard is te worden ge diend: de voorspoed en het geluk van alle volkeren. In onze beide landen trachten wij ons te inspireren op het Evangelie. Moge het ons gegeven zijn te leven volgens deze geest". Tenslotte hief de Vorstin het glas op ter ere van zijne keizerlijke majesteit, de ver lichte leidsman van haar volk, en evenzo ter ere van H. K. M. de keizerin en de gehele keizerlijke familie, en ter ere van het Ethiopische volk en zijn nobel stre ven. Nadat H. M. Haar toespraak had beëin digd speelde de Kon. Militaire Kapel het Ethiopische volkslied. Onmiddellijk daar na sprak de keizer een rede uit. „Gedurende de laatste 20 jaren", aldus Z. K. H„ „ondergingen onze beide volke ren eenzelfde soort beproevingen en werden zij geroepen hun geloof te bevestigen In de heiligheid van de individuele en natio nale vrijheid. Ethiopië zal zich Immer het heldhaftige personeel van de Nederlandse Rode Kruis-ambulance herinneren, welke gij ons gedurende onze beproevingen zond en die zovele diensten verrichtte om ons lijden te verzachten". „Mijn bezoek van thans, dat mede een antwoord vormt op het zo welkome be zoek aan Ethiopië van Z. K. H. Prins Bernhard, biedt mij de lang gezochte ge legenheid te getuigen van de diepe vriend schap van mij en mijn volk voor uw prachtige land". Tenslotte hief de keizer het glas op het welzijn van H. M. de Koningin, van Z. K. H. en van de prachtige Nederlandse natie. Na deze rede speelde de Kon. Militaire Kapel het Wilhelmus. Op 4 October j.l. is aan de vaste com missie, bedoeld In artikel 5 van de wet van 14 Februari 1947, houdende voor schriften met betrekking tot de schrijf wijze van dc Nederlandse taal, o.m. de vraag voorgelegd, of en, zo ja, welke richtlijnen wenselijk zijn voor dc toepas sing van dc Woordenlijst van de Neder landse taal bü het onderwijs. Na ont vangst dezer commissie zullen zo spoedig mogelijk ter zake aanwijzingen worden gegeven, aldus minister Cals in zijn ant woord aan het Tweede-Kamerlid mevr. Fortanier—De Wit. Zij had nl. gevraagd of de minister spoedig wilde mededelen, welke spelling uiterlijk met ingang van 1 September 1955 verplichtend zal worden gesteld op de scholen. De vraag van mevr. Fortanier, of de minister van oordeel is, dat voor de scho len een zo groot mogelijke eenheid van spelling dringend is geboden, beant woordt deze bevestigend. Vervolgens had mevr. Fortanier ge vraagd, of de minister van plan was, ter bereiking van de zo juist genoemde een heid van spelling, daar waar de commis sieVan Haeringen twee spellingen toe laat, doch de meest gewenste voorop stelt, deie laatste voor de scholen ver plicht te stellen. Alvorens hierover een beslissing kan worden genomen, aldus mr Cals, moet eerst het advies van boven bedoelde commissie worden afge wacht. Tenslotte acht de minister het naar aanleiding van een desbetreffende vraag van mevr. Fortanier gewenst, dat in het op één na hoogste leerjaar van alle on derwijsinstellingen zo spoedig mogelijk de nieuwe spelling wordt onderwezen, opdat de leerlingen niet in het jaar. waarin zij examen moeten doen, zich de nieuwe spelling nog moeten eigen maken. De minister vestigt er intussen de aandacht op, dat oen verkeerde indruk zou kunnen worden gewekt door in verband hiermede te spreken van „nieuwe spelling". Het gaat hier, aldus de bewindsman, om een regeling van enkele onderdelen van dc spellingswijziging, die in 1934 bij het on derwijs is ingevoerd en in 1947 in een ook voor de overheidsdiensten geldende wettelijke regeling is vastgelegd. President Eisenhower heeft generaal Lawton Collins, voormalig stafchef van het Amerikaanse leger, benoemd tot bui tengewoon gezant in Indo-China. Collins zal gedurende enige tijd „de werkzaam heden van alle Amerikaanse organisaties in Indo-China coördineren", aldus is gis- i teren door het Witte Huis bekendge- ae nier- maakt Bij zijn werk zal hij nauw con tact hebben met generaal Paul Ely, de Franse hoge commissaris in Indo-China. Collins zou vandaag reeds naar Saigon vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3