De Statie van de Saeculieren OUDE TIJD w waren weinig t In Kethel honderden vinken Nieuws uit STAD EN OMTREK Pastoor Joannes de Haes Uit die goede DE SOTO van De K. A. J. in Rotterdam en Schiedam Monopole Theater Sportieve Herenkleding DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 GEEN KRANS OP KLAPROOSDAG Ria Borgmeijer Wieb de Rook: ontroerende muzikaliteit Luisterend naar Wieb de Rook, onder gaan wij altijd en allereerst de bekoring van haar zuivere, gezonde muzikaliteit- Haar stem hoe aangenaam en dikwijls zeer nobel ook zal haar waarschijnlijk niet toestaan voor het oog der wereld de Parnassus tot de top te bestijgen, maar tenslotte is dat niet belangrijk: zij is bege nadigd genoeg om op het door haar be treden niveau velen te ontroeren door haar zang, die het hart zelve van de muziek tot resonansbodem heeft. READY-NIEUWS BURGERLIJKE ST AND VAN ROTTERDAM „Gevaren ener wereldstad ONTZETTEND ONGELUK BURGERLIJKE STAND Meeuwen ^668 31 meeuwtn lg6g VAN DER VEER HOOGSTRAAT 174 SCHIEDAM elkaar voor zijn rekening en bezorgde zijn na aanval op doch de in prima vorm zijn de jonge Wilton-doelman weerde zich kranig en wist vele aanvallen keurig af te slaan. De ploeg raakte beter ingespeeld en Cor Boer maakte er in de laatste minuten 14 van. Adspirantmeisjes 1 verdiende de 21 overwinning tegen Vires ten volle en speelde een vlot partijtje. Adspirantmeisjes 2 hield de naam van Wilton ook al hoog en versloeg Vires 2 met niet minder dan 30 dit ook tegen de verwachtingen in, daar de Wiltonjeugd nog nimmer zaalhandbal had gespeeld. Zondag a.s. is de Ahoy'-hal bezet, maar 21 en 28 November wordt deze competitie voortgezet. De grote Lourdesbedevaart van de Ka- jotters heeft natuurlijk de volle aandacht gekregen in het jaarverslag van de K.A.J. in het bisdom Haarlem (1 Jan,1 Aug. 1954) en het district Rotterdam maakt met voldoening melding van het getal van 146 jongens en 50 meisjes, dat naar Lourdes ging. De afdeling maakten het mogelijk, dat 3 meisjes en een jongen voor niets zijn medegegaan en sommigen kregen van de afdelingen nog zakgeld. Schiedam ver meldde de deelneming van 31 Kajotters aan de bedevaart. De vormingsweekends in „De Tempel" te Overschie, werden in overleg tussen beide districten gehouden. Daar waren vier weekends, waaraan in totaal 270 jon gens deelnamen. Zowel in Schiedam als in Rotterdam werd aandacht besteed aan de aanstaande militairen. In Rotterdam werden verschil lende voorbereidingsavonden gehouden en men ziet aankomen, dat deze actie nog zal uitgroeien. Rotterdam vermeldt als nieuws de „schoolverlatersactie" als voorbereiding op het nieuwe milieu. Om aan de nodige adressen te komen van deze jongens is heel veel tijd besteed, daar de meeste hoofdonderwijzers nog niet doordrongen bleken van de noodzakelijkheid van deze actie. Schiedam klaagt er over, dat het daar nog niet voor 100 pet draait; met pioniers- groepen was het vallen en opstaan, maar de Lourdesbedevaart blijkt in dit opzicht toch stimulerend te hebben gewerkt. Zaterdag a.s. is het Klaproosdag, Dan wordt het feit herdacht dat 10 jaar gele den duizenden geallieerde militairen in de strijd voor de vrijheid in ons land sneu velden Volgens traditie worden er dan op die dag kransen, uit Engeland overge bracht, gelegd bij de monumenten, die dit feit in herinnering roepen. Dit gebeurde ook in Schiedam. En wel bij het monument dat op het Gerrit Verboon-plantsoen stond. Het monument is er thans niet meer, zodat er bijgeval ook geen krans gelegd kan worden. Door het gemeentebestuur van Schiedam is over deze kwestie con tact opgenomen met het comité in Enge land, dat deze kwestie regelt en beslist is toen. dat de krans bestemd voor Schiedam niet uitgereikt zal worden. Althans niet op Klaproosdag. Maar op 5 Mei, wanneer ook het nieuwe monument op het Gerrit Verboon-plant soen officieel zal worden onthuld zal er een krans bij aanwezig zijn, die de ge sneuvelde geallieerde militaire zal hul digen. Van onze muziekmedewerker) Niet, dat het Schiedams Vrouwenkoor wat zijn materiaal betreft een phenomeen is, verre van dat. De partijen zijn in feite slechts middelmatig bezet, zojvel kwalitatief als kwantitatief. Dat dit koor nochtans tot een der voortreffelijkste Schiedamse ensembles gerekend dient te worden komt op rekening van Ria Bogmeijer's onmiskenbare paedagogische en artistieke talenten. Een koor is een verzameling zingende individuen. Daar gaat niets van af, al is de definitie niet volledig. Vele, om niet te zeggen de meeste koren hebben echter geen wijdere horizon dan deze bepaling; dat is een hoogst betreurenswaardig feit, maar niettemin een feit- In een koor dat naar volmaaktheid streeft en dat dient het uiteraard te doen is ieder lid ge oefend in het zo doelmatig mogelijk ge bruik van de stem. Dat sluit in (voorna melijk): het verfraaien van het klankka rakter door juiste ademhaling, juiste mondstanden, zuivere uitspraak. Daarnaast is ieder individueel lid erop getraind, zijn geluid aan te passen aan dat van de col lega's; dan ontstaat een zuiver, harmonisch geheel, waarin het persoonlijke timbre van elke afzonderlijke stem niet storend werkt, maar integendeel dienstig Wordt aan de totale koorklank, die het verrijkt, verlevendigt en verwarmt. En het stude ren van de muziek zelfoch, eigenlijk is dat maar bijzaak, hoe vreemd als het ook moge klinken. Dit is een heel programma, en een moei lijk uitvoerbaar programma; maar een koorleider is pas hij, die het gedaan krijgt, bij de gratie van zijn artistieke geest, van zijn psychologisch inzicht, zijn opvoed kundige talenten, zijn nimmer aflatende attentie voor iedere afwijking, door zijn onuitputtelijk geduld, zijn grote liefde en nog grotere energieen er komt nog veel meer voor kijken. U begrijpt nu hoe het komt dat er in een land als het onze, waar vele honderden, zelfs duizenden kp- ren zijn, naar verhouding maar zo bitter weinig „aan de maat" zijn. Ria Borgmeijer is zulk een koorleidster; en het Schiedams Vrouwenkoor is dan ook wel degelijk een gaaf koor; ook al kon den de sopranen de hoge inzetten van de Benedictus maar amper halen, ook al man keert het dit koor aan uitgesproken fraaie stemmen, ook al missen zij het heldere, frisse timbre van heel jonge stemmen. Ondanks deze tekortkomingen, die ge heel van de omstandigheden afhankelijk zijn en zich bij wijze van spreken met een half jaar totaal kunnen wijzigen, was het daarom niet minder dan een genot om naar de Mis van Michael Haydn te luiste ren (we beluisterden alleen het gedeelte voor de pauze). Wij hebben respect en sympathie voor dit groepje en zijn diri- gente dat op stijlvolle wijze de edele kunst van de koorzang zo intransigent, zo onge rept wil hoog houden. Het moge het Schiedams Vrouwenkoor voorspoedig gaan. Deze week werden er in totaal 8 wed strijden gespeeld, waarvan 2 inhaalwed strijden van de teams 5 en 6. Van deze 8 wedstrijden werd er slechts 1 gewonnen en eindigde er 1 wedstrijd in een gelijk spel, resp. door het 2e en le team. Het is wel merkwaardig te noemen, dat alleen de teams 1 en 2 tot goede resultaten komen. De teams 5 t. e. m. 6 hebben nog geen enkel winstpunt behaald. Dit is waar schijnlijk te wijten aan het feit. dat deze spelers en speelsters nog de nodige routine op moeten doen. Ready 1 presteerde het, om ook tegen het sterke Rono 4 ongeslagen te blijven. Het werd 55. A. Braak en A. Gouka speelden niet in hun beste vorm en wisten dan ook elk maar 1 partij te winnen. W. Bruning kon net niet tot 3 overwinningen komen en moest met 2 winstpunten genoe gen nemen. Laatstgenoemde speelde tegen Van Tongeren een zeer spannende en ge- lijkopgaande wedstrijd, en moest bij een stand van 2020 in de 3e game voor 2 sorry-ballen capituleren. Het dubbelspel, dat door het duo W. Brunine—A. Gouka werd gewonnen, bracht de stand op 55. Deze week is dit team vrij. Ready 2 bleef het pad der overwinnin gen volgen en bond Dreadnought - aan haar zegekar. De uitslag 91 doet wel aan zien, dat de tegenstanders niet veel kans hebben gehad tegen de geroutineerde spe lers Th. Lenoir, G. Meijer en B. Foet. Al leen G. Meijer moest eenmaal de overwin ning aan de tegenstander laten. Aanvoer der Th. Lenoir won al zijn partijen en B. Foet, die voor het eerst weer in de gelede ren van Ready 2 aanwezig was, deed dit eveneens. Ready 4 speelde tegen het pas gedegra deerde Co-op 1 en had geen schijn van kans. J. Vroom zorgde voor het ene tegen- punt. De uitslagen van de overige teams luiden: Ready 3SRA 1 19, Ready 4 Co-op 1 1—9, Ready 5—Miikst. 4 46, Rea dy 5—Nationale 2 2—8, Ready 6Stadhuis 2 010, Xerxes 10Ready 6 6—4. Het pro gramma voor deze week is: 8 Nov. Xerxes 9Ready 5 10 Nov. Ready 2—Stokvis 1, 10 Nov. Ready 6—SVA 5, 12 Nov. ROS 1— Reayd 3 en 13 13 Nov. Ready 4BTTC 4. De film, die tot en met Donderdagavond in het Monopole-Theater gaat, heeft de volgende inhoud; Evenals zijn vader, John Kelly sr staat ook John Kelly jr goed aangeschreven bij de politie van Chicago. Hij heeft boven dien een knappe vrouw, die veel van hem houdt, maar Johnny ziet van dit alles de waarde niet. Iets van de glans van het felle nachtleven in deze nooit slapende stad is Johnny's hart binnengedrongen en hij meent verliefd te zijn op de danseres Sally Connors. Op zijn laatste patrouille-nacht vindt hij echter niet zijn gewone metgezel, maai de geest van de stad aan zijn zij in de wagen. Hij maakt een afspraak met Pen- rod Biddel, een rijke en gewetenloze gang ster. In ruil voor de 5.000, die Johnny nodig heeft om met Sally te vertrekken zal hij Hayes Stewart arresteren, 'n assis tent, die altijd Biddel's vuile zaakjes heeft opgeknapt, maar die nu lastig wordt. Bid- del weet. dat Stewart die avond in zijn kantoor zal inbreken om waardevolle pa pieren te zoeken. Johnny moet hem echtei niet alleen arresteren, maar hem boven dien over de grens brengen van Indiana, waar hij wegens moord wordt gezocht. Dit plan mislukt, doordat Stewart Biddel te slim af is en de papieren weet te bemach tigen uit Biddel's privé-kluis. Wanneer Biddel dan verneemt, dat zijn vrouw bij deze diefstal is betrokken, trekt hij een revolver, maar wordt door Stewart gedood Stewart is door mevrouw Biddel op de hoogte gebracht van de afspraak van haar man met Johnny. Om vlug te kunnen ont snappen. besluiten zij met Johnny mee tt gaan en zich onderweg van hem te ont doen. De hele politiemacht van Chicago komt in actie. Johnny zet als eerste Ste wart na door duistere stegen en over da ken, waar de misdadiger de weg kent als geen ander. Johnny drijft hem voort tol hij hem inhaalt op de rails van de boven grondse spoorbaan, waar Hayes zich voor het laatst heftig verzet tegen zijn arres tatie en zijn eigen vonnis voltrekt als hij in aanraking komt met de hoogspannings leiding. Een laatste slag is dan Johnny's ontdekking, dat zijn jongere broer Stewart heeft geholpen bij zijn practijken. Al deze belevenissen doen Johnny de waarde be seffen van hetgeen hij bezit en hij besluit Chicago te blijven dienen. KFC-keuring: 18 jaar. blijkt vooral uit zijn zogenaamde ,,lid- matenlijst", achter in een van zijn doop- boekjes aangebracht In deze lijst worden diverse familiën genoemd die bij pastoor De Haes kerkten, met vermelding van de wijk of woonplaats, als de Hoogstraat (er staat geen Goystraat), de Boterstraat, de Schie, buiten de Overschiese poort, en op het Hoofd. Onder de familiën worden vermeld: de familie Nolet, Cuijckhoven, Meijers, Post, Bricquet enz. Wij moeten echter hierbij ook de opmerking maken, dat diverse doopsels van genoemde fami liën tevens in het doopboek van de paters Dominicanen voorkomen. L. A. ABMA. Een ontzettend ongeluk heeft heden nacht plaats gehad in de stoombranderij van de firma H. Jansen Co. aan de Noordvest alhier, een ongeluk, dat een man, vader van zeven kinderen, het le ven kostte en zijn gezin in diepen rouw heeft gedompeld. Hedennacht omstreeks half twee was de 35-jarige Bern. Bosman, die eerst gis teren avond in genoemde branderij werk had gekregen, bezig met het opstoken van den ruwketel, terwijl de 18-jarige Van Leeuwen, mede aldaar werkzaam, de noodige kolen aanbracht, toen op eens de ketel met een geweldigen slag uiteen sloeg en, over de geheele lengte splijtend, omstreeks een meter verschoof. Bosman, voor den ketel staande, werd door het uitspattende vuur in lendenen en beenen getroffen, terwijl Van Leeuwen die zich uit de voeten wist te maken, geen noe menswaardig letsel bekwam. Toen de andere knechts in de branderij eenigszins van den schrik bekomen wa ren, snelden zij den ongelukkigen Bosman te hulp, die geheel met brandwonden over dekt uit den geweldigen chaos te voor schijn werd gebracht. Naar het Zieken huis overgebracht, bleek daar zijn toe stand zóó ernstig, dat het noodig was hem de laatste H.H. Sacramenten te doen toedienen. Nadat Bosman wonende aan den Parallelweg door een der geeste lijken van de Singelkerk van de Genade middelen der H. Kerk was voorzien, zag men al meer het einde naderen, totdat hij na een verschrikkelijk lijden om streeks half negen overleed. In de branderij toonde zich ook het ontzettend ongeluk in de groote ver woesting, die alom was aangericht. Niet alleen de steenen mantel van den ruw ketel, maar ook die van den naaststaan- den ketel werd grootendeels afgeworpen, terwijl ook aan den achterwand en den schoorsteen belangrijke schade werd aan gebracht. Naar men ons mededeelt, is hier van geen doorbreken van den ketel sprake, maar moet aan eene ontploffing in het kolenvuur onder den ketel gedacht wor den; de geweldige verwoesting die in enkele oogenblikken werd aangericht, zou inderdaad aan eene ontploffing doen denken. (Nwe Schiedamsche Courant van 18 Januari 1903). GEBOREN: Anna R. dochter van K. v. Nieuwkerk en P. J. v. d. Woude; Carla dochter van L. Reitsma en W. Droppert; Aletta J- dochter van J. Norder en A. Stoter; Elizabeth M. J- dochter van L. v. Ravens en J. D de Wit; Lambertus R. A. zoon van A. J. A. v. Lingen en J. L. Bokhorst; Maria W. Th. dochter van L. J. Heijdra en A. C. Janssen; Martine doch ter van M. A. v. Noort en W. K. H. Wei ter; Johanna J. dochter van J. B. Timmers en J. Kemp; Marijke dochter van D. J. Woord en S. W. v. d. Heuvel; Gerardus A. M. zoon van A. J. M. Blankers en E. G. J. Jansen; Johannes zoon van J. A. Ham en M. Over de Vest. OVERLEDEN: B. Dijkshoorn 76 j; W. P. Legerstee w. v. p! Haasnoot 55 j; H. M. J. Beukers w. v. J- Th- J Melchers 88 j; J- C. v. d. Peet w. v. J. W. Janssen 87 j; C. aan de Wie! 68 j. Nwe Haven 233 TeL 69503 Schiedam De verschillende soorten meeuwen ten- 1670 26 slotte gaan nu langzamerhand de bewoonde 1671 27 wereld weer opzoeken. Wij ontmoeten in en om de stad veelal vier soorten, n.l. Tot.: 212 de kapmeeuw, de zilvermeeuw, de mantel meeuw en de stormmeeuw. In de stad zelf komt de kapmeeuw het meest voor, terwijl ook de zilvermeeuw zich bij de bin nenhavens vertoont. De mantelmeeuw, de grootste van het stel, die een witte romp en zwarte vleugels heeft, houdt zich op eerbiedige afstand van de bebouwde kom en is doorgaans in de weiden en in de buurt van de rivier aan te treffen. Het zelfde kan ook gezegd worden van de aar digste van de hier voorkomende meeuwen, de stormmeeuw. Daar is werkelijk geen kwaad bij en dat kunnen wij van zijn fami- Statie der lieleden helaas niet altijd zeggen. Vooral Dominicanen in de broedtijd zijn het echte rovers, die 1662 18 er geen been in zien om jongen of eieren 1668 22 van hun eigen broeders te gappen. J664 14 De stormmeeuw is dus wel 'n uitzonde- ig65 23 ring in de familie. Hij voedt zich uitslui- ^666 17 tend met insecten als hij in 't binnenland jggy 24 is en aan het strand neemt hij genoegen jggg 23 met wat de zee geeft. jggg 2-j Niettemin maken alle meeuwen zich ook 1670 14 wel weer verdienstelijk door het wegvan- 1671 19 gen van massa's schadelijke insecten in de weilanden en op de akkers en dat is Totaal: 202 ook wat waard. A. DE JONG. Stormmeeuw Bovenstaande tabel laat ons duidelijk zien, dat de Statie onder het bestuur van pastoor De Haes een geheel ander beeld vertoont, dan onder zijn voorganger, Ber- nai-dus We'erhaen. Wij zeggen dan ook niet te veel als we vaststellen, dat deze pastoor de Statie tot grote bloei heeft gebracht. Het aantal doopsels per jaar door pastoor De Haes toegediend, over trof dat van de pater Dominicaan, zoals onderstaande tabel duidelijk aantoont: Statie der Saeculieren 11 Wij merkten reeds boven op, dat pas toor De Haes een organisator was. Dit OAOBIAO VOO* SCHIfOAM g* OMSTHSKf* 76ste Jaargang No. 22607 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 telef. 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 Cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2