Pleidooien voor autonomie der gemeenten êf: -.••• Naklank van eenheid in lijden Min. Van de Kieft en woordvoerder P.v.d.A. blijven het oneens Burgerdienstplicht voor de B.B.? MiMIllI Strijd om eigendomsrecht van Bataconcern hervat 'Roomboter op het brood Ik kon gewoon niet uitscheiden! Einde van algemene financiële beschouwingen F amiliedrama in Heerlerheide f Gloeilampjes Overzicht Tweede Kamer mm Overzicht Tweede Kamer De zaak-Hoensbroek Verre visserij komt weer op gang Peron in conflict met deel van Argentijnse Episcopaat Te hoge provisie Oom en neef betwisten elkaar millioenen Bevestiging statuut Koninkrijk Voor de vluchtelingen Wie hard werkt verdient Herdenking razzia's in Rotterdamse Koninginnekerk Vier Kerken op één preekstoel Wereldjamboree in Canada Vrouw overleden na mishandeling door echtgenoot VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 aTrvoo^akfnsubsidleverlening Londen Gendringen Een nracht van een medaille was er voor de heer J. W. S. Egberts uit Etten (Gld hem op de borst gespeld door de burgemeester van Gendringen en ge- schfnTen door het Carnegm-helden- fonds. De heer Egberts had een op hol nnard voor GGn. W3f>cn met ge- vaar voor eigen leven tot stilstand weten te brengen. Daarmee had hi;l de'ovens van enige zich op de wagen bevmd e kinderen gered, want het optred'en van de redder had plaats op een druk kruis punt. Modica Sicilië Politiebezoldiging te laag Meer waardering voor vaklieden De heer Blom (P.v.d.A.) sprak ook over riörlr, jStie en we' vooral over de sala- nomoifu Jagere ambtenaren, er was HpHnl vol§ens hem te weinig waar- LE COGNAC LE PLUS FIN Dat is een eerste vereiste voor alle harde werkers. Dus vooral: Roomboter op het brood! In kosten scheelt het maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Dat kleine verschil mag niet tellen als het om zó iets belangrijks gaat. Wegens het buitengewoon grote aantal inzendingen zal de uitslag van de 4e Roomboter Prijsvraag over maximaal 14 dagen in dit blad worden gepubliceerd. Blijf de Rijksbotermerken sparen U üliegt nu door de was heen Geen bezuinigingscommissie Een sollicitatie Die belofte heeft hij, waar hij kon, gehouden. „Anderhalf jaar ge leden", aldus ds Engel, ontving ik een schrijven uit Zuid-Duitsland, waarin de heer Miiller in verband met een sollicitatie van mij een verklaring vroeg, dat hij zich tijdens de bezetting menswaardig had gedragen". Voorgaan Weggaan Meegaan Voortgaan Een verhindering 's-GRAVENHAGE, 11 November 1934 In de avondvergadering, toen er werd voortgegaan met de behandeling Van de begroting van Binnenlandse Zaken, stonden er bloemen op de voor- z'tterstafel voor de heer Van Sleen, die deze avond voor het eerst als voorzitter fundeerde. De Kamer had hem een vaas rode anjers geschonken, toen hij als opvolger van de heer Schilthuis als tweede voorzitter de heer Kortenhorst verving. De heer Van der Zanden (K.V.P.), die de eerste spreker was in de avondvergadering, wenste hem geluk met zijn eerste optreden en sprak allerlei coede wensen uit. De heer Van Sleen hoorde deze gelukwensen p-elaten aan en zat even later naar het knoopje van zijn smokingoverhemd te zoeken, dat die eerste avond uit zijn galatoilet was gevallen. De behandeling van deze begroting was ir de middagvergadering reeds aangevan gen toen de heer Maenen (K.V-P.) de rij van' sprekers opende. Hij zeide direct reeds, dat het dezelfde onderwerpen betrof als verleden jaar, maar dat er wellicht andere facetten zouden worden belicht. Hij bepleitte allereerst de wenselijkheid van een algemene herziening van de gemeente wet, waartoe het overleg met de colleges van Ged. Staten en de Vereniging van Ned. Gemeenten reeds gaande was. Juist daarom gaf hij enkele punten ter overweging aan als de zelfstandigheid van de wethouders, het voeren van een zelf standig beheer door de bedrijven en de verantwoordingsplicht van B. en W. aan de raad. Op ditzelfde punt betoogde de heei Beernink (C.H.) daarna een sterke ver eenvoudiging in de goedkeuringen der Ged. Staten van koop, verkoop, huur en verhuur enz. vooral voor de grote gemeen ten. Deze goedkeuringen zijn voor deze gemeenten zó talrijk, dat zij een apart achtte de heer Maenen eej e voor de gemeentelijke voorwaarde lijke subsidie verlening als juist daar waar de gemeenten een primaire taak hebben Maar dan moes; er meer en beter gaand vooraf- overleg met de gemeen ten plaats heb ben. Hij betreurde het, dat na zo veel jaren de commissie-Oud J. MAENEN Meer overleg met de gemeenten voor de financiële gelijkstelling tussen Rijk en Gemeenten nog geen objectieve normen had kunnen vinden voor de ver deling van het Gemeentefonds- Dat maakte hem bezorgd, waarin de heer BeerninK hem bijviel. Deze had het over de ambte lijke verstrakking. Een burgemeester is geen reiziger in gemeentegoederen zoah in het V.V. was opgemerkt, al lijkt het daar tegenwoordig veel op. Hij gaat naar Ben Haag als pleitbezorger van de ge meentelijke belangen en.... zo zeide de heer Beernink- misschien doet hij het we! graag ook. Zijn contact met de departe menten is in ieder geval noodzakelijk en goed. De heer Scheps bestreed dit eniger mate. De heer Welter (K.N.P.) vond dat de burgemeesters zich steeds meer gaan voelen als vertegenwoordigers der rege ring. Dit bevordert de afbrokkeling der autonomie der gemeenten. De heer Maenen vroeg minister Beel verder naar een omschrijving van het be grip huisgenoot in verband met de Kies wet en hij vroeg deze omschrijving nu vóór 1956, als de verkiezingen zullen plaats hebben, te geven. Een ander punt, dat hg aansneed, was de subsidie der gemeenten voor de kerk bouw naar aanleiding van het geval Ng megen. H(j achtte deze subsidie niet in strijd met de Grondwet noch met enige Rijkswet. In het verleden is dit èn door provincies èn door gemeenten reeds meer gebeurd en daar is nooit aanmerking op gemaakt. Door de bestaande practgk is dit gesanctionneerd. De heer Beernink vreesde de consequen ties van deze subsidies. De minister heeft gezegd richtlijnen in dezen te willen geven Laat hij deze dan bij de Kamer indienen, dan kan erover worden gesproken. De heer Verkerk (A.R.) vroeg dienaangaande chaulfeur die zojuist zijn hond had overreden. Intussen lette hU guto kudde en een aansnellende an reed er middenin. Even later herder ^og 29 dode schapen. Wanneer U dan niet in een glazen huis wenst te wonen, op een glazen rijden kunt U toch zonder bezwaar. Op een Zaterdag hier te openen rijwielten toonstelling zal een fiets te bewonderen zijn, welker frame is vervaardigd van geperste glaswol. Deze glazen fiets weegt slechts het vijfde deel van de stalen col lega en, zo zegt de fabrikant glunde rend, is even sterk. Laat me er maar een serieproductie van maken en dan is mijn glazen karretje zelfs goedkoper dan het stalen ros, beweert hij verder nog aan iedereen, die het maar horen wil. Vriendelijk stond Giuseppe Matarazzo in de deur van zijn winkel, de voorbij gangers aansporend zijn zaak binnen te gaan. „Neem er maar uit wat je aan- aan de minister een nota- De heer Van Dis (S.G.P.) sprak zich uit tegen zulk een subsidie. Een punt van belang was ook de positie van de politie-ambtenaren. De heer De Graaf (K.V.P.) vroeg of het optimisme van de minister dienaangaande wel gerecht vaardigd was. De gemeentepolitie is on derbezet, er zijn nu reeds 480 vacatures. Bij de rijkspolitie bedraagt het aantal vacatures 350, wat vergelijkenderwijs nog hoger is. De verkeersveiligheid is in ge vaar, deze vereist een dubbele bezetting en de burgemeesters maken zich zorgen over een volwaardige politie, welke alleen te bereiken is door een flinke salarisver- hoging. De gepubliceerde verhoging is daartoe beslist onvoldoende. Agent van politie is een ongewilde func tie geworden, had de heer Beernink ge zegd. De bezoldiging is te laag en daardoor krijgt men personeel, dat niet aan de eisen tot bevordering voldoet- Er moet, zo zeide hij, ook een betere bezoldiging komen en voor de wervingsmogelijkheden moet de pers worden ingeschakeld. Over de organisatie van de Burgerlijke Bescherming werd door de heer Beernink de vraag gesteld of een subsidie van 60J per blokploeg wel voldoende was. Voor A-gemeenten was voor de minimum-uit rusting 1500 vereist. Hij vroeg de minis ter spoed te maken met de materieelvoor- ziening. Voor de werving van de Rijks Mobiele Colonnes, die niet aan bepaalde gemeen ten zijn gebonden en die volgens de heer Beernink is mislukt, vroeg hjj naar het resultaat van het ministerieel overleg. Das wilde zeggen, dat hij wilde weten of voor deze colonnes, een onderdeel van de B.B.- de burgerdienstplicht zou worden inge voerd. Indien de minister dit van plan is, zo vroeg de heer Verkerk, is het bestuur van de B.B. over dit voornemen dan ge hoord en wat is zgn advies geweest? De heer Beernink meende, dat er nog niet kon worden gesproken van een parate bescherming. Indien de aanmelding onvoldoende was, dan zou z.i., hoe on gaarne ook, een burgerdienstplicht moeten worden ingevoerd. De heer Beernink vroeg ook nog de namen van de partijen op de stembiljetten te vermelden. Men zou, om dat voor 1956 te bereiken, de staatscommissie om een interimrapport kunnen - verzoeken. Hij èn de heer Maenen vonden de bouw van een crematorium in Rheden een on juist vooruitlopen op de wijziging van de Begrafeniswet. Vervolgens vroeg hij, evenals de heei Van der Zanden, afschaffing van de ge meenteclassificatie, die een tekort aan personeel veroorzaakte. De heren Beer nink en Verkerk spraken zich uit vóór samenwerking der gemeenten en tegen samenvoeging. De minister had annexatw een ultimum remedium genoemd, maar zo moest hij het dan ook bezien in betrek king tot de Haagse annexatieplannen- Het maken van één gemeente is een caricatu- rale oplossing; er is dan immers geen sprake meer van belangstelling voor de publieke zaak. Over de herziening der salarissen werd heel wat gezegd. De nivellering moesi worden weggenomen, meende de heer Stapelkamp in het belang van een goede personeelsvoorziening. De arbeiders in het vrije bedrijf hebben een veel betere rechtspositie. Het systeem van twee soor ten loon: week en maandloon noemde hij terecht ouderwets, men zou nodig tot éér, loonschaal moeten komen. Het zwaarte punt voor de lonen lag bij het G.O. en dat moest dus verder worden ontwikkeld De minister zou spoedig moeten komen tot de instelling van bijzondere en dienst commissies. Dehee°r0Vade,Vaklieden- Zanden sloot zich wat de K V P voorfA aan b« he' raPP°rt van voor de ambtenaren lddengr°epen' dUS Hij vroeg ook een verhoging van de kinderbijslag van meer dan 6<Vo voor het rijkspersoneel, omdat bij iedere evenredige verhoging de;achtierstand voor de grotere gezinnen relatief groter werd. Hij be tuigde zijn instemming met de der burgemeesterswedden, maar ook nu nog was de waardering der burgemeesters functie onvoldoende- Het gebeurde in Hoensbroek, waar de gemeentebegroting niet werd behandeld en dus aan de twee socialisten en de com munist het woord onmogelijk werd ge maakt door de andere partijen, vond de heer Verkerk een vreselijk gebeuren. Hij vroeg de minister of er nog meer zulke gevallen waren. Evenals de heer Ritmeester sprak de heer Scheps schande over Hoensbroek, waar de minderheid verhinderd was het woord te voeren. Dit is in strijd met de geest van de Gemeentewet, meende de heer Ritmeester (V.V.D.), dit raakt kant noch wal. De heer Scheps (P.v.d.A.) hield nog een pleidooi voor een gas-voorziening door het Rijk, die de gemeenten vrij zou laten. H'j pleitte decentralisatie en hij vroeg om een beslissing van de minister, hoe dan ook, in de annexatiekwestie van de Haagse randgemeenten. Ook de wijziging van de Zondagswet kwam natuurlijk ter sprake. De minister had in de M.v.A. gezegd, dat er hangende de wetswijziging geen vervolging zou plaats hebben. De heer Scheps vond, dat aldus de wet krachteloos werd gemaakt, de heer Van Dis was van mening, dat men de wet on verkort moest handhaven. De heer Wei ter pleitte ten slotte nog voor een algemeen herstel van pen sioenrechten voor de F 221- welter gers voor zo- ver zij geen Herstel de pensioenrechten criminele delicten hebben begaan. Morgen zal de minister van Binnen landse Zaken antwoorden. F. S. (Advertentie) A. 'A f 14.- per fles Voor de handel: N.V. Leven 8t Co. Amsterdam G. De minister van Landbouw- Visserij en Voedselvoorziening heeft het aanvullende plan voor de verre visserij goedgekeurd. Indien het bedrijfsleven accoord gaat met de voorwaarden, waaronder de overheid deze nieuwe poging tot het op gang bren gen van de verre visserij wil steunen, is het mogelijk dat binnenkort een of meer van de grootste IJmuidense treilers ter verre visserij bij IJsland vertrekken. Vorig jaar is reeds een poging aan gewend om deze voor Nederland belang rijke visserij met behulp van Duitse schippers uit te voeren. Toen bleek het risico echter te zwaar te zijn en boven dien was slechts één rederij bereid enkele treilers hiervoor te gebruiken, zodat er geen continuïteit in de aanvoer kwam. President Peron van Argentinië heeft de katholieke geestelijkheid gewair- schuwd zich buiten de politiek te houden. Hij deed dit in een toespraak op een ver gadering van provinciale gouverneurs, welke later werd uitgezonden. Peron zeide zich niet tegen de Kerk zelf te richten, doch wel tegen bepaalde geestelijken onder wie de bisschoppen van Santa Fé, Cordoba en La Rioja, de mgrs Fasolino, Ferreira en Fermin La- fitte. De Kerk, zo zei Peron, omvatte, zoals iedere organisatie, goede en niet goede personen. Hij beweerde deze kwestie aan hoge kerkelijke waardigheidsbekleders te hebben voorgelegd, en deze veroordeelden de geestelijken, die tekort schoten in hun plicht en in opstand kwamen tegen de regering en de kerkelijke hiërarchie. „Wij zullen maatregelen treffen, om het gezag van de staat te doen overheersen en wij verwachten van de Kerk, dat zij maatregelen treft, om overtreders aan de kerkelijke wetten te houden". Peron vorvolgde, dat de Argentijnse af deling van de Katholieke Actie zou wor den verboden en beschuldigd van onwet tige vereniging, als zij zich niet aan de haar gestelde doelen hield. Bij deze woor den wendde hij zich tot de minister vab buitenlandse zaken en zei, dat deze ver klaring onmiddellijk aan de apostolische nuntius diende te worden voorgelegd. De verklaring van Peron vormt het hoogtepunt van een anti-clericalistische campagne, die sinds enige tijd in de dag- j bladen van de Peron-partij wordt ge voerd en waarin een deel der geestelijk heid ervan wordt beschuldigd verdeeld heid te zaaien tussen de arbeiders en de vakbeweging. Peron zelf wraakte „de in menging van sommige geestelijken in de vakbeweging". De Economische Kamer van de Rotter damse rechtbank heeft gisteren de 60- jarige rentmeester v. d. L. uit Waddinx- veen en de 49-jarige garagehouder G. uil Schoonhoven ieder conform de eis ver oordeeld tot een boete van 00 subs, drie maanden hechtenis. Zij hebben terecht gestaan, verdacht van overtreding van het prijsvormingsbeslu;t, waarbij hun ten laste was gelegd 3000 als tussenpersoon te hebben bedongen en aanvaard. Zoals indertijd gemeld was dit bedrag bedoeld als provisie bij de verkoop van een boerderij en het verpachten van de bijbehorende grond. De strijd om het eigendomsrecht van het omvangrijke Bata wereldconcern Is giste ren voor een deel en wat betreft van de N.V. Schoenen- en Lederwarenfabrie- ken Bata te Best geheel voortgezet in de rechtszaal van het Amsterdams ge rechtshof. Begin vorig jaar sprak de Am sterdamse rechtbank als haar oordeel uit, dat Jan Bat'a, een in Sao Paolo te Bra zilië woonachtige halfbroer van de in 1932 overleden eigenaar en promotor van hel Bata-wereldconcern de Tsjecho-SIowaakse ,,schocnenmagnaat" Tomas Bat'a sr, zich terecht de eigenaar van het concern be schouwt en dat derhalve de minderheid der aandelen van de N.V. Bata-Best, zijn de circa 225 aandelen van 500 zijn eigen dom zijn. Deze uitspraak was min of meer in tegenstelling met de talrijke uitspraken van buitenlandse en met name Ameri kaanse vonnissen, die het eigendomsrecht betwisten en uitspraken, dat het concern toebehoorde aan de weduwe van Tomas sr, Marie Mencik. die in Februari van dit jaar is overleden, alsmede aan haar zoon Tomas Bat'a jr, woonachtig te Ba- tana in Canada. Namens de weduwe Marie Mencik en haar zoon Tomas'Bat'a jr had mr R. Kort hals Altes bij de rechtbank een vordering ingediend, waarin het eigendomsrecht van Jan Bat'a op de aandelen van het Neder landse bedrijf, omvattende de schoenfa briek te Best en een 140-tal winkels, ter waarde van circa 25 millioen, werd be twist. Namens de gedaagden, Jan Bat'a, de N.V. Bata-Best en de N.V. Amster- damsche Bank, waar het recepis berust van 202 aandelen die in 1942 door Bata- Best zijn uitgegeven, traden op mr C. baron De Vos van Steenwijk en mr J. Jolles. In hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam heeft mr Korthals Altes gis termiddag urenlang gepleit. Hij ging uit voerig in op de feiten, die tot de huidige constellatie hebben geleid en bracht daar bij twee documenten, nagelaten door de eigenaar van de Tsjechische Bata-fabrie- ken in Zlin ter sprake. In een daarvan stond omschreven, dat Tomas Bat'a si practisch zijn gehele vermogen (ook dat in Nederland) verkocht aan Jan Bat'a. Da waarde van dit bedrijfsvermogen is later geschat op 750 a 1000 millioen kronen. Het andere document bevatte een „vordering op J. A. Bat'a wegens alle verkochte aan delen der binnen- en buitenlandse maat schappijen: vijftig millioen Tsjechische kronen". Bat'a sr kende zijn echtgenote Marie Mencik vijf millioen kronen toe en een aantal landgoederen tot een waarde van 3,1 millioen kronen. De zoon Tomas (die bij het overlijden van zijn vader nog geen 18 jaar was) kreeg 22 millioen kronen Uitvoerig stond mr Korthals Altes bij deze feiten stil. Hij betwistte daarna de juridische rechtsgeldigheid van de ver- koopacte van Tomas sr aan Jan Bat'a. Tegen zeven uur verdaagde de president de zitting. De bevestiging van het statuut voor het Koninkrijk door H.M. de Koningin zal op 15 December geschieden in de Rid derzaal in Den Haag. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 79.000,ontvangen. De totale opbrengst tot en met gisteren is daardoor geworden 1.163.000. De Koninginnekerk te Rotterdam was vol gisteravond. Een grote mensenmenigte zat achter de prominenten op de voorste rij, waar mevrouw mr G. E. van Walsum, echtgenote van de burgemeester van Rot terdam gezeten was naast brigade-gene raal Pahud de Mortange^f, die H M. de Koningin vertegenwoordigde en mgr J. Niekel. deken van Rotterdam. [YTog zelden probeerde ik een was- middel met zo'n schitterend re sultaat. Mijn enthousiasme voor Castella Parels werd zo groot, dat ik gewoon ging zoeken naar dingen, die ik zo en passant „even kon mee nemen" Want dat is het werkelijk: het gaat zo vlug, dat ik absoluut geen pijn in mijn rug krijg. Nu ik Castella Parels ge vonden heb luidt mijn devies: „Niet langer dralen Nooii iets anders meer Dan Castella Parels halen". Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels- Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! staat, vandaag geef ik alles weg. Het was geen reclame-stunt, de verraste clientèle kon de artikelen inderdaad voor pak-wegprijzen meenemen; ze be hoefden het gewenste namelijk alleen maar weg te pakken. Binnen een uur was er in heel de winkel niets meer te vinden, dat de moeite van het meene men waard was. Giuseppe leed niet aan een wonderlijk soort van verstandsver bijstering, hij had alleen maar 28 mil lioen lires gewonnen in de voetbalpoól. „Ik ga er nu maar eens een lekker lui leventje van nemen", zei de 62-jarige Giuseppe en sloot daarna de winkeldeur voorgoed. Van 18 tnt 28 Augustus 1955 zal in Nia- m Canada de achtste Wereldjamboree worden gehouden. A landen De grote moeilijkheid voor0ceaan aan deze zijde van de Atlantisch is het financiële vraagstuk. De N Padvindersraad in ons land heeft gemeend alle pogingen in het wer moeten stellen om een behoorlijk aaniai jongens naar Canada te kunnen afvaar- digen. Thans is bepaald, dat ongeveer Nederlanders aan deze 8e Wereld-Jambo ree zullen deelnemen. Aan de jongens, die naar deze Jam boree gaan, worden speciale eisen gesteld en in de week tussen Kerstmis en Nieuw jaar zal te Ommen een selectiekamp worden gehouden. De hoofdkwartieren van de Verkenners van de K.J.B. en de N.P.V- nemen hel grootste deel der kosten voor hun reke ning, zodat iedere deelnemer zelf slech:.; f 150,— behoeft te betalen, waarbij men er rekening mee houdt, dat dit bedrag grotendeels door de groepen en de distric ten wordt opgebracht. De bedoeling is om op deze wijze jongens naar de Jamboree te krijgen, die niet alleen een waardige vertegenwoordiging vormen doch ook werkelijk hebben getoond dit buitenkansie te verdienen, waarbij persoonlijke finan ciële omstandigheden geen rol spelen. 's-GRAVENHAGE, 11 November 1934 Bij de replieken op de algemene financiële beschouwingen, waarvan wij gisteren reeds gewaagden en bij de antwoorden daarop van de minister en de staatssecretaris van Financiën is wel gebleken, dat de socialistische heer Hofstra en zijn partijgenoot, de minister van Financiën, elkaar nu niet bepaald om de hals zijn gevallen. Evenmin als de algemene politieke beschouwingen konden de financiële beschouwingen een succes voor de P.v.d.A. worden genoemd en dat was, na hetgeen er bij de algemene politieke beschouwingen was gebeurd, toen de minister-president erin toestemde de belastingverlagingen een half jaar vroeger te doen ingaan, ook niet te verwachten. De regering had nu eenmaal deze mo gelijkheid heel wijd opengelaten tot grote ergernis van de P.v.d.A. en de heer Hof- rrifw,as hiertegen ernstig opgekomen. J ,we! kunnen begrijpen, dat dit na Fing van de minister-president tegen de bierkaai was. Nu is ÏYr Y.an de Kieft een beminnelijk t 1J 'haakt zich dan ook van de *°„s2 wat gemakkelijk hoewel b Y',ZlJn betoog, waarom de regering de datum van 1 Januari 1956 had vervroegd tot 1 Juli 1955 was, zoals wij gisteren reeds zeiden, tamelijk zwak. De heer Hofstra ofschoon partijge- noot kon aan ook niet nalaten bij de replieken te verklaren, dat de minister nauwelijks argumenten had gegeven voor deze vervroeging. De minister had dat in derdaad niet duidelijk gemaakt en hij zag daar blijkbaar ook vandaag geen kans toe, want zijn toelichtende verklaringen dien aangaande waren weer even vaag en een herhaling van hetgeen hij gisteren reeds had gezegd. Maar de minister heeft in de Kamer nu eenmaal het laatste woord en de heer Hofstra en zijn partijgenoten moesten er dus verder het zwijgen toe doen. De heer Lucas (K.V.P.) had het betoog van de minister om deze belastingverla gingen te vervroegen natuurlijk onder- merking van de minister, dat het berei ken van de datum van 1 Juli voor een groot deel zou afhangen van de medewer king van de Kamer en stelde nu voor om in overleg met de voorzitter een tijd schema op te stellen, waarbinnen de be- lastingvoorstellen zouden kunnen worden behandeld. Daarop antwoordde dan minister Van de Kieft, dat er een werkschema zou worden opgesteld, dat besproken zou wor den met de voorzitter van de Kamer en met de Kamercommissie. Wat de vervroeging met een half jaar betreft maakte de minister van Financiën nog een óók al zwakke berekening, die hierop neer kwam. dat dit half jaar niet de helft van de 550 millioen zal kosten, maar uiteindelijk slechts een kaseffect zal hebben van 130 millioen. En daarmee dan was dan budgetair deze vervroeging schreven. Hij haakte nu aan op de op- goedgepraat. Dat risico moest men dan maar lopen voor een half jaar, vond hij beminnelijk. De heer Lucas had het nog bij de re plieken gehad over de jongste loonronde. Men fluistert, zo had hij gezegd, dat de leiding bij de jongste loonronde niet in handen was van de Staat. Inderdaad, zei nu minister Van de Kieft, bij de vrijere loonvorming is dit het geval. De over heid sluit zich daarbij aan, indien dit niet in strijd is met het algemeen belang. Minister Van de Kieft vond het zelfs merkwaardig, dat de heer Lucas dit had gevraagd na het pleidooi voor een vrijere loonvorming, dat prof. Romme verleden jaar bij de algemene beschouwingen had gehouden. Die vrijere loonvorming is er gekomen, er is meer ruimte gekomen en daardoor deze ontwikkeling. Dus de heer Romme heeft zijn zin gekregen, interrumpeerde de heer Gort zak, Dat is lang niet altijd en in alle om standigheden een schande, vond de mi nister terecht. Bezuinigingscomissies had de minister liever niet. Hij had een bekend efficiency- bureau ingeschakeld, dat zijn arbeid was aangevangen op zijn eigen ministerie. Hij zei dit om te laten zien, dat de regering iets deed op dit punt. De staatssecretaris van Financiën deel de in zijn antwoord op de replieken ten slotte nog mee, dat de herziening van de weeldebelasting en de omzetbelasting, welke een verlichting van 7 millioen zou betekenen tegelijk met de belasting voorstellen zou worden behandeld. Deze 7 millioen waren echter niet begrepen in de 550 millioen belastingverlichting zelf. Intussen zijn dit dan echter maar drie en half millioen. omdat de ajgehele wijziging van de omzetbelasting reeds op 1 Januari zal ingaan en deze verlaging pas op 1 Juli van het volgend jaar. Wat voor de re gering een besparing betekent van een half jaar of de helft van 7 millioen. Vooraf werd nog behandeld een wets ontwerp „Nadere regeling van de pen sioenen voor de Kamerleden", die hier door een verhoging ondergaan. De communist Gortzak kon zich rustig tegen verklaren. Hij wist toch, dat het zou worden aangenomen. Er kwam hoofde lijke stemming van, 74 tegen 2 stemmen. De twee aanwezige communisten stemden tegen. F. S. „Wij ervaren nu weer iets goeds uit de tijden der bezetting", zei ds J. H. F Engel, voorzitter van het Convent der Kerken, nadat hij allen en in het bijzonder H. M.'s vertegenwoordiger welkom had geheten. „Wij ervaren, dat wij ondanks alle ver schil van overtuiging, hetzij godsdienstig, hetzij politiek, één kunnen zijn". In aansluiting hierop lichtte ds Engel de figuur van het Convent der Kerken toe, een instituut waarvan hij elders eens had horen zeggen: „Zo iets kan dan ook alleen maar bij jullie in Rotterdam". Het was de geestelijke achtergrond van de illegaliteit en het is thans het vertegen woordigend licharm der Prot.-christeli.ike en Rooms-Katholieke kerken en de Joodse gemeente; wanneeT dit nodig is treedt het ook hulpbiedend op, als in de tijd van de stormramp. Men werkt dus nog altijd samen op practisch gebied, respec terend elkanders overtuiging. Het was het Convent der Kerken, dat in de dagen van de razzia's protesteerde bij de Stadtkommandant. wiens adjudant Muller beloofde te zullen doen wat hij kon voor de Rotterdammers. Na deze inleiding betrad rabbijn L. Vorst het preekgestoelte om te spreken onder het motto: „Voorgaan". Bij de razzia's van 10 en II November 1944 waren geen Joden betrokken, zeide hij. Die waren reeds voorgegaan in een nog gruwelijker lot. Van de 14.000 uit Rotterdam weggevoerde Joden keerden er slechts 1000 weer. Er is echter nog een andere wijze van voorgaan, nl. het voor gaan in karaktervastheid, menselijkheid en overtuiging. De rabbijn citeerde enkele passages uit gedenkschriften van 't kamp Bergen Belsen om figuren te belichten die in de door hem genoemde deugden uit muntten. Figuren, die voor allen een lichtend voorbeeld blijven. Onder dit motto maakte ds G. van Veld huizen in de Bijbel voorkomende gevallen van „weggaan" van toepassing op het scheiden van de mensen in deze tijd. Het „weggaan" tien jaar geleden is voor velen niet alleen geweest een afscheid van hun omgeving, zeide hij, maar ook van God: zij konden hetgeen zij ervoeren tiiet overeenbrengen met het bestaan van God. Ds van Veldhuizen wees in zijn toe spraak op die figuren uit de illegaliteit, die met de weggevoerden meetrokken, omdat zij een kans zagen, om hun strijd ook elders te kunnen strijden. Vele ver eenzaamden langs de weg kregen een nieuw gezicht op het bestaan van de mens, nl. dat hij er óók is voor zijn naaste. Deze laatste passage vloeide als het ware ineen met de toespraak van kape laan W. Nicolaas, wiens woorden wel een levendige kleur kregen door al hetgeen hij uit eigen ervaring kon meedelen. Hij was nl. dank zij de bisschop van Haarlem van wie hij een schrijven voorlas en dank zij de deken van Rotterdam in staat geweest zijn priesterlijke taak uit te oefenen onder de gedeporteerden. Hij vertelde tal van heldhaftige feiten van zelfverloochening, staaltjes van ge meenschapszin. die er op wezen hoe in de bange dagen van verdrukking onder ons volk tal van nieuwe gemeenschappen groeiden. Een der vele voorbeelden was dat van een niet-katholieke verpleegster, die ge consacreerde H. Hosties binnensmokkelde bij opgesloten weggevoerden, waardoor deze een groot geluk deelachtig werden. H;j verklaarde ook, waarom er zo weinig geestelijke verzorgers zijn mee gegaan. De Duitsers sommeerden pries ters. dominees en artsen om aan te treden en naar huis te gaan. Hun hulp was „niet nodig" Het standpunt der Ned. bisschop pen was, dat alleen priesters konden medegaan, wanneer zij hun priesterlijke taak ten volle zouden kunnen vervullen. Zijn toespraak beëindigde kapelaan Niciolaas met een opwekking, voort te gaan met het bouwen van de brug tussen eertijds vijandige volkeren door waar achtige gemeenschapszin, die steunt op broederlijke liefde. Als kinderen van één Vader moeten wij elkaar geestelijk en stoffelijk blijven bijstaan. In zijn toespraak onder het motto: „Voortgaan" deed ds Van Es uitkomen, dat na een omzien naar het voorbije de weg naar de toekomst openligt in tweeër lei richting: die van wrok en haat en die van dankbaarheid en liefde. Deze laatste weg kunnen wij slechts volgen, wanneer wij God erkennen omdat een volk, dat zijn God verliest, alleen zijn brute wil en zijn egoïsme overhoudt. Dit hebben wij ervaren aan het Duitse volk in de bezettingstijd. Door onze offers in deze tijd hebben wij in tranen gezaaid en volgens de Bijbel zullen wij in juichen oogsten. Maar van deze oogst zullen wij iets moeten afzonde ren, een nieuw zaai-deel van offer en liefde. Dit is te besteden aan tal van ongel ukkigen als de ontheemden van van daag en de nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers. Het slotwoord zou zijn aan burgemees ter mr G. E. van Walsum, doch deze moest in verband met een avondzitting van de gemeenteraad verstek laten gaan. Ds Engel dankte nu allen, die belangeloos hadden medegewerkt aan deze avond en beval een collecte aan, die na aftrek van geringe kosten zal ten goede komen aan de ontheemden. De avond werd opgeluisterd door orgel spel van de heer De Goey, die ook de samenzang: „Wilt heden nu treden" en het Wilhelmus begeleidde en voorts door de koren „De Stem des Volks" en het Graal- koor. Dit laatste, stemmig in het zwart opge steld onder het preekgestoelte, bracht op zeer voortreffelijke wijze het Sanctus van W. Byrd en 't Exsultate Deo van Scarlatti ten gehore. Alle lof ook voor De Stem des Volks, die Ecce quomodo moritur van Handel en Du Hirte Israëls van Bort- niansky zong. (Van onze correspondent) In Heerlerheide heeft zich in de nacht van Woensdag op Donderdag een tragisch familiedrama voorgedaan. De 37-jarige W C. bracht zijn 30-jarige echtgenote met een knipmes zodanige verwondingen toe. dat zij korte tijd later overleed. De beide echtelieden waren Woensdag avond in Heerlen naar een dansavondje geweest, waar zij beiden een onenigheid kregen. Na hun thuiskomst omstreeks kwart over twaalf zetten beiden de woordenwisseling voort. De man ontstak toen op een gegeven ogenblik zo in woede dat hij zijn zakmes trok en zijn echt genote daarmee verschillende malen in dr rug stak. De vrouw rende de trap af en het huis uit. Op straat zakte zij in elkaar- Zij j werd even later gevonden door een be nedenbuur, die van zijn werk kwam. Deze waarschuwde de politie, die ervoor zorgde dat de gewonde vrouw naar het Heerlense ziekenhuis werd overgebracht. Kort na haar aankomst is zij daar overleden. Het echtpaar had één kind, een meisje van zeven jaar, dat echter niet thuis was, toen het drama zich voltrok. De beneden buren hadden de woordenwisseling wel gehoord, maar er zich niet mee bemoeid, daar zoiets we] vaker voorkwam bij hun bovenburen, met wie zij bovendien in on min leefden. De man werd door de politie gearres teerd in de woning. Hij is thans opgesloten in het Heerlense politiebureau. Op 1 November jl. keerde hij, na geruime tijd m het ziekenhuis te hebben gelegen vooi een longoperatie, terug in zijn gezin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3