l Blankenhorn maakt reis naar Parijs vergeefse OPSTOOTJES IN CORDOBA Min. Zijlstra over prijsstijging Ongemotiveerde verhogingen zullen worden tegengegaan BONDSPRESIDENT HEUSS DANKT MGR HUIBERS VERPLICHT EXAMEN VOOR BROMFIETSERS Mendès-France wijzigt toch zijn kabinet Kamerleden wensen examen voor de bromfietsers Winderig weer M Betogingen te Parijs DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 13 November 1934 WEERBERICHT BONjN, Vrijdagavond. Gulle enJïïoSerae^ilSerijmXlUarHi dsscfycnweg 3? lel: 22320 p&tterbft Na afkondiging maatregelen door regering-Peron VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Onderzoek naar prijzen voor schoenreparaties en haarden - Voor werk van Bisschoppelijke Hulpactie Londense werfarbeiders weer aan het werk? Aanmeldingen bij hel kartelregister Buskruit niet uitgevonden Analyst Vragen aan de minister: Geen verdere uit breiding van trein-electrificatie? N.S. streven naar invoering van tlieseltractie Voor vluchtelingenhulp Motors en brommers maken te veel lawaai Debat over Algerije tot nader order uitgesteld Debat over Algerije uitgesteld Mendès naar Amerika =3 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond lot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Morgen overdag op de me'este plaatsen droog weer met opklarin gen, maar later toenemende bewolking. Matige tot krachtige, 4n het Noorden tijdelijk harde Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SAARPIL wordt niet geslikt De Bondsregering heeft haar beslissing over de Parijse verdragen uitgesteld. Dat kan gelden als een 'goed bewijs hoezeer liet Saarverdrag de politieke berekeningen van dr Adenauer doorkruist heeft. Het tijdschema, dat in de Bondskanselarij was opgesteld is nu wel grondig in de war geraakt. Van de oorspronkelijke bedoeling om voor alle andere betrokken parlementen te zijn met een principiële aanvaarding van de Parijse accoorden is niets terecht gekomen. Het falen van dr Adenauer in zijn poging om tenminste van zijn regeringsploeg een principieel fiat te krijgen en daarmee de lange ratificatie.procedure op gang te brengen leidt nu tot een nieuw uitstel. Het heet, dat dit slechts een tijdverlies van een week behoeft te zijn, maar in feite tast men hier nu in een welhaast volslagen duisternis, aan gezien liet onvermogen van het kabinet om tot een besluit te komen veroorzaakt is door omstandigheden, die, naar het zich laat aanzien, niet met één slag uit de wereld zijn te helpen. Het heet, dat dr Adenauer het raadzam geacht heeft te wachten tot opheldering verkregen is omtrent de hier met steeds meer kracht aangevochten bepalingen van het Saar-statuut. Niets duidt er echter op, dat de kanselier deze ophelderingen de'volgende week, zoals hij beloofd heeft, zal kunnen geven. Vandaag heeft weliswaar zijn politieke rechterhand, Blankenhorn, in Parijs aan gebeld, maar hij is nog dezelfde dag terug gekeerd. De Parijse uitingen maken he, overduidelijk, dat de Duitser die terug tocht met lege handen aanvaard heeft voorzover het de opdrachten betreft d'.e de nu opponerende regeringspartijen hem hadden meegegeven. Immers opnieuw maakte men in de Franse hoofdstad dui delijk, dat men allerminst gediend is van nieuwe interpreaties, die aan het statuut zouden moeten worden gehecht. Volgende week zal Blankenhorn nu in Bonn verslag van zijn bevindingen moe ten uitbrengen voor een vijfkoppige mi- nistercommissic, die in allerijl gevormd is om de omstreden vraag nog eens ouder de loupe te nemen. Van de vijf ministers die met deze taak belast zijn, zijn er min stens vier, die met de ernstigste beden kingen legen de Saar-overeenkomst ope reren. Drie hunner behoren ni. tot de partijen, die met veel nadruk interprete rende protocollen eisen, de vierde is Ja cob Kaiser, die het nooit onder stoelen of banken gestoken heeft, dat hjj op het stuk der Saar-politiek de gestes van dr Adenauer met groot wantrouwen volgt. Als eenheidsminister voelt Kaiser, hoe wel partijgenoot van de kanselier, zich meer dan wie ook geroepen om zich te gen afscheiding van de Saar te verzetten. Het gaat hem daarbij niet alleen om het mfllioen Duitsers, wier afscheiding van de romp-staat verlengd dreigt te worden, maar meer nog om de Duitse eisen betref fende een toekomstige regeling der Ooste lijke grenzen. Afstand van de Saar zou, Het K.n.m.I. deelt mede: Het weer heeft deze week een vrij on stuimig karakter gehad. Dit kwam door dat een hele reeks depressies over de Noordzee betrekkelijk dicht langs ons land trok. De depressie, die gisteren pas seerde, veroorzaakte in de afgelopen nacht een zware Westerstorm aan de kust van Denemarken Het koufront van deze depressie gistermiddag ons land, waarna mat Westelijke winden kou dere lucht werd aangevoerd. De tempe raturen waren Mardoor vandaag lager dan gisteren. Vanmorgen berejkte al weer een volgende storing de Westkust van Schotland. De winden in net Noordzeege bied, die tijdelijk waren afgenomen, gaan hierdoor weer toenemen. Zaterdagmiddag en Zate:rdagavond zal de storing in ons land veel bewolking en buien veroorzaken. Daarna °Pkla- ringen, die morgen aanvankelijk voor wat zonneschijn zullen zorgen. Vermoedelijk gaat de bewolk gde loop van de dag echter alwee5n volgendè vanwege de nadering van een veel oceaanstoring. Er zal ook m.° f®rnnera- wind zijn bij ongeveer normale ten p turen. naar zijn mening, een gevoelige slag be tekenen voor de naar het Oosten gerichte aanspraken. Kaiser heeft dan ook reeds jaren lang uit zijn rijkelijke fondsen de Duitse op positie tegen de Saar gespekt. Hij heeft vandaag in de zitting van het kabinet ook moeten erkennen, dat de ongecamou fleerde „Heim ins Reich"-campagne, d e de Duitse Saarbond in de gehele Bonds republiek begonnen is, met bescheiden" middelen uit de federale kas wordt gefi nancierd Kaiser heeft zich vandaag dan ook geschaard aan de zijde van de minis ters die ernstige bezwaren hebben en daarmee is het front tegen dr Aden auer dermate versterkt, dat de bonds kanselier het niet raadzaam vond een beslissing te forceren die de scheuren in de coalitie zou kunnen verdiepen De enige der vijf uitverkoren minis ters. die volledig aan dr Adenauer's zijde staat, is met dat al de jonge Beier Strauss. Dat de knoop, die hier gelegd is na spoedig zou kunnen worden ontward door een Franse tegemoetkoming is al even onwaarschijnlijk als een verlichting der zorgen door het Britse parlementsdebat. dat de volgende week op het programma staat. Want niets wijst erop, dat de Duitsers met hun Saar-verlangens op bijzondei e tegenliefde bü de Britten kunnen rekenen Dat Adenauer in dit opzicht zelfs van zijn Amerikaanse vrienden niets verwach' heeft hij deze week in feite reeds toe gegeven, door de herhaalde waarschuwing dat alles op het spel zou worden gezet wanneer de Saarpil niet geslikt zou wor den. De beslissende dag voor het verdere ver loop van het geding in Duitsland lijkt daarom ook veeleer de 28e November te worden. Op die dag zullen twee der volk rijkste landen nl. hun Landdag kiezen. Bijna het derde deel van de Duitse kie zers zal de gelegenheid hebben te ton^n in hoeverre het onder de invloed Is ge raakt van de in felheid toenemende „Heim ins Reich"-propaganda. In Hessen en Beieren wordt een testprocf gehouden, die dr Adenauer gelegenheid zal geven te zien of zijn vertrouwen in het volk zo solide gevestigd is dat hij zich een ver sterkte druk op de coalitie-partners tal kunnen permitteren. De leiders van het verzet zullen eruit kunnen aflezen ;n hoeverre er onder het volk verontwaardiging over de Saarkwes- tie bestaat. Spinnen zij inderdaad zijde uit hun stroeve houding, dan zouden de kansen van Adenauer om het verzet te breken aanzienlijk verminderen. In dat geval zal de kanselier voor de moeilijke keuze worden geplaatst zijn weg eenzaam verder te gaan dan wel bij de partners van Parijs om hulp te vragen. Grimmig is de strijd tussen de opstan delingen in Algiers en het Franse leger, dat de belangen van Frankrijk in dit gebied verdedigen moet. Hóé grimmig die stript echter ook is. toch is er altijd nog tvcl tijd voor één kort moment van menselijkheid, zoals de jotograaf er hier een op de gevoelige plaat wist vast te leggen. In M'Chouniche in de streek van Aures laat de bestuurder van een Franse pantserwagen een kleine Algerijnse jon gen, die hij op de iveg vond, uit zijn veldfles drinken. Zoals bekend zijn door Frankrijk aanzienlijke gepantserde, een heden in het gebied van Aures ingezet teneinde de bevolking te beschermen tegen de woedende benden opstandelin gen en om deze rebellen uit het beboste heuvelland, waarin zij zich terugtrok ken, te verdrijven. In dc midden-Argentijnse stad Cordoba is het gisteravond tot opstootjes gekomen tussen een grote menigte, die „Christus de Koning" riep en de plaatselijke politie. Het incident stond in nauw verband met de felle verklaring van president Peron, die o.a. een drietal bisschoppen, nl. die van Cordoba, Santa Fe en La Rioja. dezer dagen beschuldigde van politieke activi teiten. Bij deze gelegenheid had president Peron tevens een aantal maatregelen in het vooruitzicht gcsteM. Een dezer maatregelen aldus een be richt van Reuter is gisteren aangekon digd: het is een regeringsopdracht om de rechterlijke macht in de provincie Cor doba een der Argentijnse katholieke bolwerken te reorganiseren. Rechter Felipe Perez heeft daartoe de volmacht ontvangen om provinciale rechters te be noemen en te ontslaan. melding van andere maatregelen van de president: het ontslag van twee priesters, respectievelijk uit de functie van aalmoe zenier van de provinciale politie van Cor doba en van godsdienstleraar aan de han delsschool. Het dagblad „La Razon" heeft voorts melding gemaakt van het ontslag van een aantal hooggeplaatste provinciale functionarissen. Het bestuur van de Argentijnse poste rijen heeft geweigerd het oppositie-dag blad „El Argentino'', dat te Chascomus in de provincie Buenos Aires wordt uitgege ven, te verzenden. Er werd hiervoor geen reden opgegeven. Mgr Nicolas Fasolini. de aartsbisschop van Santa Fe een van de prelaten, die Peron met name beschuldigde is giste ren naar Rome vertrokken, waar hij zal deelnemen aan de sluitingsplechtigheden van het Mariajaar. Kort nadat deze maatregel was afge kondigd, had zich een grote menigte naar de kerk van Santo Domingo bege ven om er de 27ste herdenkingsdag van Priesterwijding van mgr Lafitte, de bisschop van Cordoba, te vieren. Toen de menigte bemerkte, dat de feestelijk heden door de politie waren afgelast aldus Reuter heeft men zich in protest naar het hoofdbureau van politie bege ven, waar men door politie-eenheden werd uiteengedreven. Mgr Lafitte heeft inmiddels een tele- gram aan de president gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn „gevoelens van aanhankelijkheid jegens het grondwette lijke gezag en in het bijzonder jegens de president van de republiek". Het Franse persbureau AFP maakt nog Duizend gulden verwierf de lieer Abe de Vries uit Amsterdam met deze foto, die, met nog ruim 8000 andere werd in gezonden voor de vacantiefotowedstrijd van de A.N.W.B. De Stichting Film en Foto en de Bond van Nederlandse Foto Detailhandelaren. Deze uitstekende op name werd gemaakt i« Amsterdam tijdens een kinderspelvan het Vacantie- comité, voor dg thuisblijvende stads jeugd. Na de loonronde van 1 Januari jl. heeft de overheid doen nagaan, of en in hoe verre prijsstijgingen zijn opgetreden. Hier bij bleek, dat niet zozeer bedrijfsregelin gen in de zin van het Uartclbesluit, doch meer niet-bindende adviezen van organi saties uit het bedrijfsleven aanleiding tot prijsverhogingen in bepaalde branches gaven, aldus zegt de minister van Econo mische Zaken in dc Memorie van Ant woord over de begroting van Economische Zaken. Overleg met de betrokken organisaties beefl er toe gelei'., dat niet aanvaardbare prijsverhogingen grotendeels voorkomen konden worden. De zogenaamde advies prijzen vormen een verschijnsel, dat de voortdurende aandacht van hem heeft Indien als gevolg van dergelijke advies prijzen ongemotiveerde prijsverhogingen optreden, zal hij van de hem ten dienste staande bevoegdheden met betrekking to' het maximumprijsbeieid gebruik moeter maken. De onlangs gepubliceerde prijsverhoging voor schoenreparaties met 10 pet berust eveneens op een niet bindend advies. Bt) de beoordeling hiervan dient men in aan merking te nemen, dat in deze zeer loon intensieve bedrijfstak- na de loonronde van 1 Januari jl„ in het algemeen de prijzer niet werden verhoogd. Een nader onder zoek, dat thans wordt ingesteld, zal moe Duitsland. Er werden 4438 kinderen uit dit land door pleegouders in het Haar lemse diocees verzorgd. Ook de hoofdaalmoezenier der Bis schoppelijke Hulpactie. Mgr. H. J. J. van Hussen, was bij deze plechtigheid aan wezig. De vakbondsleiders van de achtduizend werf-arbeiders, die nu al acht weken in Londen staken, hebben aan Sir Waiter Monckton, de minister van Arbeid, ge vraagd. te willen bemiddelen om de staking tot een eind te brengen-. De minister heeft, de werkgevers ver zocht a.s. Maandag hun standpunt uiteen te zetten tegenover regeringsbemiddelaars De Duitse consul te Amsterdam heeft aan Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, een persoonlijk schrijven van de President van de West- duitse Bondsrepubliek, prof. Heuss, overhandigd, waarin de dank van het Duitse volk werd uitgesproken vooi de hulp, die het van de Bisschop van Haar lem mocht ontvangen in de jaren na de oorlog. Als teken van hartelijke blijvende dankbaarheid verzocht de Bondspresi dent twee bronzen kandelaars te willen aanvaarden, die door hedendaagse West- duitse kunstenaars zijn vervaardigd. De Bisschop van Haarlem zei deze geste zeer te waarderen en er zich over te verheu gen, dat juist deze hulpverlening en vooral de opneming der kinderen onge twijfeld heeft bijgedragen tot een eerste herstel der goede verhoudingen. Hij j sprak de wens uit. dat spoedig die sa menwerking tussen beide naburige vol keren moge worden bereikt, die heden ten dage zo noodzakelijk moet worden genoemd. In de eerste zes jaren na de oorlog verzond de Hulpactie van het bisdom Haarlem 1929 vaten levensmiddelen naar ten uitmaken, of deze prijsverhoging ver antwoord is. Ook naar de prijsverhoging van haarden met 5 pet laat de overheid een onderzoek instellen. Minister Zijlstra merkt voorts terloops op, dat het voor een kartelpolitiek, die enerzijds doeltreffend is, maar anderzijds zo min mogelijk tot werkelijk ingrijpen behoeft te leiden, inderdaad gewenst s dat, zoals de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers het uit drukte. uit de incidentele beslissingen ge leidelijk aan een „erecode" van de econo mische mededinging groeit. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag deelt hij mede, dat het aantal by het kartelregister aangemelde bedrijfs tegelingen van een niet plaatselijk karak ter de laatste jaren een aanzienlijke stijging vertoont. Terwijl in de jaren 1951 en 1952 nog geen 100 landelijke regelingen per jaar werden aangemeld, bedroeg dit aantal in 1953 ca 140 en in de eerste drie Ongeveer vierduizend Franse regerings ambtenaren hebben gistermiddag in het centrum van Parijs betogingen gehouden tegen dc huns inziens te geringe loons verhogingen, die de regering heeft aan gekondigd. Tengevolge van deze demonstraties, waartoe socialistische, communistische en onafhankelijke vakhonden hadden opge roepen, werd het verkeer in de omgeving van de Opéra geheel tot stilstand gebracht en de politie moest dan ook ingrijpen. Pas nadat versterkingen waren aangerukt s-Iaagde dc politie er in wegen vrij le maken. Naar verluidt hebben enige betoger.- bij deze actie verwondingen opgelopen Later trokken de demonstranten- onder het roepen van de kreet „onze salarissen" in een lange optocht naar de Place Ven- döme en vandaar via rue de la Paix, rue Rivoli en het park van de Tuilerieën naar het ministerie van financiën, waar, zoals een der leiders van de optocht verklaarde een petitie zou worden overhandigd aan minister Faure. Toen het merendeel van de demonstran ten al afgetrokken was verscheen echter een zegsman van het ministerie en kon digde aan, dat de delegatie nóch door us minister nóch door een zijner medewer kers was ontvangen. Van de zijde der politie werd gister avond megedeeld dat geen arrestaties zijn verricht en dat- voor zover haar bekend, nietmand gewond werd kwartalen van 1954 reeds ca 180- De totaal aantallen aangemelde landelijke bedrijfs regelingen onderverdeeld naar industrie groothandel, detailhandel en ambacht- be droegen per 1 October jl. respectievelijk ca 600, 250. 60 en 90. Eerst sinds 1951 is ook speciaal de aandacht gevestigd op de aanmeldingsplicht voor plaatselijke rege lingen. In totaal zijn thans ca 950 plaatse lijke regelingen aangemeld. Goed ingepakt tegen de vinnige winter koude vaart Alfred mess, een H-jarige vrijgezel uit Devil's Tower, Wyoming, in de V.S., de Missouri-rivier af op weg naar Florida. Twee jaar geleden begon hij zijn tocht en sindsdien is zijn bootje al meer dan twintig maal door de kracht va/n het woeste water omgeslagen, een aanleiding voor vele mensen om het welslagen van zijn experiment ten zeer ste te betivyfelen. Alfred Urness in zijn 8-voet lange bootje, dat dc naam „Magie City" draagt. tf Ti-; TT IJ MENSEN 1 an de verlichte cruw zijn zeer knappe personaadjes. Wat is er al niet uitgevonden of tot een hoge perfictie vervolmaakt. Va.it ons, van wie letterlijk genomen niet ge zegd kan worden, dat wij het buskruit hebben uitgevonden, kan moeilijk in spreekwoordelijke zin berecerd worden, dat wij die explosieve stof niet ontdek ten. Immers, wij zijn zeer knap: con- trueerden onze geleerden niet de atoom wapens? Nu heeft Churchill als zijn opinie te kennen gegeven, dat het een goed iets zou zijn geweest, als geen enkel atoom wapen ooit teas uitgevonden. Want de Engelse Premier met zijn sigaar vindt. dat de wereld zwaar de sigaar is met deze kern-ontdekking. Doch intussen zitten wij met de atoom bommen, zoals met het buskruit. En het iet er niet naar uit, dat de. mensheid het laatste buskruit verschoten heeft. Niettegenstaande reeds twee wereldoor logen in de veel geroemde twintigste eeuw, welke veel wat onbereikbaars bleek, heeft gebracht behalve de vrede. Kijk, en daar nemen wij geen vrede mee. Nu blijkt in de diplomaten-wereld u~el al heel vroeg een St. Nicolaas-sfeer te. heersen. Het is allemaal boterletter tot de bodem van de diplomatentas en de staatslieden schrijven zoet in kloeke chocolade-lctters „vrede". Op het Kremlin te Moskou vond een receptie plaats voor buitenlandse gezan ten. welke in een ivaar verbroederings feest overging en President Eisenho wer verklaarde dezer dagen, dat de kan sen op wereldvrede thans beter zijn dan ooit. Dat zijn ongetwijfeld hoopvolle gelui den; zo iets als een '6%-vredestoeslag. Men zou gaan denken, dat wij met atoom-snelheid de wereldvrede tegemoet stomen. Er is trouwens een westelijk voorstel tot vreedzaam gebruik van atoom-energie. Doch wij blijx'en twintig ste eeuwers, die nog knapper zijn dan de mensen, die het buskruit hebben uitge vonden, maar jammer genoeg niet knap genoeg om op de juiste wijze van onze wijsheid, te profiteren. Die kernkwestie hebben wij nog 'niet opgelost, al hebben wij de kern ontdekt en laten ontploffen. De bom, i.e. de atoombom is wel heel verkeerd gebarsten. Ijjfc. n eer1 V3n de N-S- bliJkt stceds ,U 9 gericht op invoering van anedknon °mtat bSjkbSr het goedkoopst is, ook goedkoner dan pIpc- trische tractie, zelfs op lijnen, waar elee- trische bovenleiding aanwezig is Bete kent dit, zo werd gevraagd in hét voor lopige verslag der Tweede Kamer op het ontwerp-begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat de electrifi- catie van het net definitief geen verdere uitbreiding zal ondergaan? Ligt het ook 1 in het voornemen de electrische tractie op reeds geëlectrificeerde lijnen ten dele door dieseltractie te vervangen? Zou dit inderdaad geschieden, dan zou dus ten onrechte een zeer groot bedrag in de electrificatie zijn geïnvesteerd, al was dit op het ogenblik, waarop daaitoe werd be sloten niet tc voorzien, aldus werd opge merkt in het voorlopig verslag. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 55.000 ontvangen. In totaal is nu 1.218.000 bij het Comité binnengeko men. Het probleem, dat is ontstaan door de zeer snelle groei van het aantal brom fietsen, kwam ook ter sprake in het voor lopige verslag van de Tweede Kamer op de ontwerp-begrotinT van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zeer vele leden stelden de vraag, of de minister de tijd niet gekomen acht om de bromfiet sers aan een verplicht examen te onder- Zoals men had voorzien heeft premier Mendès-France tocli zijn kabinet gedeeltelijk hervormd, zij het dan ook zonder de steun der socialisten. Gisteravond werd bekend gemaakt, dat de dissidente Gaullist Lemaire, die destijds uit de regering trad naar aanleiding van de E.D.G., wederum tot het kabinet is toegetreden. Hij zal als minister de portefeuille van huisvesting en wederopbouw beheren. Bovendien traden een drietal staatssecretarissen toe tot het kahine'. Dit zijn de heren Billercs, een partijgenoot van de premier, de onafhanKe- lijke André Moynet en de heer Monin van de boerenpartij. Moynet is de Benjamin in Mendès- France's jonge regering. Hij is 33 jaar oud en hij wordt speciaal belast met de „jeugdvraagstukken", zoals het communi qué luidt. Monin wordt staatssecretaris voor de handel en Billeres wordt belast met de coördinatie der betrekkingen tus sen het bureau van de premier en de Na tionale Vergadering. Later op de avond verzocht de premier aan de Nationale Vergadering hèt debat over de toestand in Algerije uit te stellen tot na zijn terugkeer uit de V. S. en Ca nada. Met 312 tegen 272 stemmen verleen de het parlement dit uitstel. In het debat dat aan de stemming voor afging. had de premier veiklaard. zoals ook minister Mitterrand dat eeds gedaan had, dat Frankrijk ervan verzekerd mocht zijn. dat de regering in dit opzicht tot geen enkel compromis bereid was. „Er zullen meer versterkingen naar Algerije gezon den worden", zo verklaarde hij. „zoveel versterkingen als nodig zijn en desnoods meer dan nodig zijn. Wanneer het gaat om het handhaven van de veiligheid en in tegriteit van het Franse grondgebied moei eerder aan te veel dan aan te weinig de voorkeur worden gegeven". De premier verklaarde eveneens, dat zijn regering niet zal aarzeien over te gaan tot maatregelen jegens Egypte indien geen einde komt aan de oph:tsende acties van de door radio Caïro uitgezonden „Stem van Arabië". Zoals o. kend spoort, dit radiostation de Noordafrikaanse natio nalisten aan tot daden van revolutie en terreur. Vanavond vertrekt de premier verge zeld door zijn echtgenote en een staf van zes functionarissen, naar Amerika, waar hij tien dagen zal blijven. Verwacht wordt dat bij de besprekingen te Washington een vijftal punten zal wor den behandeld. 1. Het vraagstuk van ondeihandelingen met de Sovjet-Unie. Mendès France heet van mening te zijn. dat deze eerst na be krachtiging der Parijse overeenkomsten kunnen worden gevoerd. Hij zou geloven, dat in begin 1.955 een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van de „grote vier" zou kunnen worden gehouden. 2. Het vraagstuk van een eventuele Amerikaanse waarborg voor de verleden maand gesloten FransDuitse Saar-over eenkomst 3. Het algemene vraagstuk der betrek kingen tussen Oost en West. Speciale pun ten die behandeld worden zouden zijn: ontwapening en een mogelijke uiteindelij ke erkenning van communistisch China. 4. De niet-militaire samenwerking tus sen NATO-leden. 5. De toestand in Indo-China. Te Parijs, waar men de politieke toe stand in Zuid-Vietnam met grote bezorgd heid gadeslaat, wordt vooral aan dit laat ste punt groot belang gehecht. werpen. Voorts werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk is in sommige gedeelten van ons land naast de bestaande auto wegen en rijwielpaden speciale wegen voor bromfietsen aan te leggen. De aandacht van de minister werd ook gevraagd voor het steeds toenemende la waai. in het bijzonder veroorzaakt door motors en bromfietsen. Uit metingen is gebleken, aldus vele leden, dat vrijwel al deze voertuigen beneden de door de wet gestelde decibelgrens blijven. Ver schillende leden waren daarom van me ning, dat naar andere maatstaven, waarin de geluidskwaliteit is verdisconteerd, moet worden gezocht. Een onderzoek naar de mogelijkheid van de constructie van praktisch geluidloze bromfietsen werd door deze leden gaarne aanbevolen. Er werd ook geïnformeerd of de hui dige verkeerswetgeving naar het oordeel van de minister voldoet. Naar de mening van dezelfde leden wordt elke verkeers regeling, hoe onberispelijk ook, zeker in ons land, onmogelijk, wanneer de controle op de naleving onvoldoende is. Zij stelden daarom de vraag, of de minister bereid is mee te werken tot het meer effectief maken van deze controle, met name door het tot stand brengen van een omvang rijker en beter werkende verkeerspolitie, in het bijzonder op de grote wegen. Het is genoegzaam bekend, dat vrijwel elk politiecorps aan een groot tekort aan per soneel lijdt. Verschillende Tweede-Ka merleden drongen er daarom bij de mi nister op aan, dat hij met zijn ambtge noten van Binnenlandse Zaken en Jus titie in overleg zal treden teneinde te be vorderen, dat hierin wordt voorzien. Ronald Bishop, de ontwerper van het straal-passagiersvliegtuig Cornet, heeft gistereh te Londen verklaard, dat er geen teden meer is, om de bouw van ..Cornets" nog langer stop te zetten. Hij wees erop. dat nu ontdekt was, dat metaalmoeheid de oorzaak van de ongelukken is gewees:. het niet moeilijk zou zijn hiervoor een oplossing te vinden en dan de bouw van nieuwe vliegtuigen weer „op volle toeren voort te zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1