Voetbal-accoord met zeer grote meerderheid bekrachtigd Hopsten „De tijd die achter ons' ligt zal ons lang heugen Voetbal-vrede veroorzaakt een gunstige sfeer Competitie afgebroken DOS verloor op valreep record Prachtige manifestatie van katholieke turn-jeugd Haagse dames en Bredase heren triomfeerden N.K.S.-turntournooi m cijfers Geen spanning ter Bondsvergadering N.K.S. had top-evenement in Rotterdam AGOVV, AJAX, PSV, SVV: „kampioenen" Rector Boymans en de Voetbal-Vrede MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 V9 „Geen haast „Fatsoenlijke basis „Een harde les OP N.K.S.-TURNDAG Noord's rol gebroken Ajax met voorsprong P.S.V. verdiende premie Juliana nam afscheid ZEEUWSE BABBELAARS w—r~ UTRECHT, Zaterdag „Ik geloof wel, dat ik de strijd verloren heb Op het spreekgestoelte van „Esplanadastond Been, de ronde Rotter damse DHZ-voorzitter, een der weinigen, die nog strijden wilde. Hij was in deze historisch geheten bondsvergadering de eerste geweest, die achter de microfoon geklommen was nadat voorzitter Ir Hopster het voetbalparlement gelegenheid geschonken had, het vredes-accoord met de rebellen te wikken en te wegen in een vrij debat en hij had, de Rotterdamse afgevaardigde, nog eenmaal de vernietiging der rebel len gevraagd. „Liever oorlog dan dit!", zo had dhr. Been uitgeroepen, „met de oorlogsvlag in top ten strijde tot het uiterste! Ik bèn niet bang voor Joosten en diens trawanten,' En als ons bestuur moe gestreden mocht zijn, l33* ^et dan de wapens in handen geven van een nieuw bestuurscollege, dan gaan we daar mee in zee!" Door zijn woorden heen klonk het sentiment dat tijdens een andere bondsvergadering, veertien dagen geleden in „Kras", nog wel levendiger strijdkreten had veroorzaakt. Doch in „Esplanada" spéélde men niet meer met senti menten. In „Esplanada" besliste het verstand. Het verstand had al ge zegevierd vóór Ir Hopster de vergadering opende. De koppen waren geteld. In een voor-vergadering, Zaterdagochtend door de V.E.K. ge houden, had slechts dhr. Meeus, de N.A.C.-voorzitter zich tegen een, zijns inziens overhaaste vrede met de rebellen verklaard. In de rijen van het Lagere Voetbal had men, voor de zoveelste maal, zijn eigen be langen royaal terzijde geschoven ten bate van ons topvoetbal, de vrede en (daardoor) het algemeen belang. Nauwelijks tien minuten nadat dhr. Been de allerlaatste strijdkreet van de onzalige voetbal-burgeroorlog anno 1953 door de luidsprekers van „Esplanada" had laten gaan, maak te het K.N.V.B.-P3rlemen* een einde aan de krijgsbedrijven: 87 stem men voor, twee stemmen blanco, en nog slechts vier magere, eenzame stemmen tegen Geen salto meer. Men had het. in alle toonaarden, een der belangrijkste bijeenkomsten in onze voetbalhistorie genoemd, dit' allerlaatste debat rond de voetbalvrede, doch het miste ieder spoor van een dramatische spanning. De strijd was reeds beslist: voor zo ver men het nog niet wist, ontdekte men het aan de rustige, waardige wijze waarop ir Hopster, na met enkele piëteitsvolle woorden wijlen Jac. Lamey herdacht te hebben, de vergadering opende. „Met volledig behoud van de zelfstandigheid van de KNVB", aldus dhr Hopster, „is in het accoord met de NBVB bereikt wat menselijk mogelijk was, zon der dat een der partijen oneervol uit de strijd kwam", en men wist, dat practisch heel de vergadering dezelfde overtuiging was toegeaan. Het mocht zijn, dat dhr Been, nog een maal opwekkend tot een strijd tot het uiterste er aan herinnerde, dat hij veer tien dagen geleden in gezelschap van Dirk Nijs de bondsvergadering verlaten had met de nauwelijks bedongen neiging om strijdliederen aan te heffen, het mocht zijn dat dhr. Hekman (GVAV) ernstige bezwaren maakte tegen het stopzetten van de nu lopende competitie omdat hij de „rechten" welke de KNVB- eerste-klassers in de nu op overlijden staande competitie veroverd hebben, „be veiligd" wilde zien: het was duidelijk dat deze bondvergadering na de enorme salto welk zij sedert „Kras" gemaakt had niet op het allerlaatste ogenblik opnieuw 0m te krijgen viel. Er was geen oppositie meer! Dhr Egberts (Oostelijk Lager voetbal) eiste slechts dat, wanneer het accoord eenmaal door de bondsvergadering be krachtigd zou zijn. een einde gemaakt zou worden aan het schaden van de be langen van het lagere voetbal, waarbij hij vooral het oog had op het stemrecht en de overschrijvingsbepalingen: dhr. Pöplein (BW) vertolkte de wens der eerste-klassers, dat de nieuwe compe titie-indeling, ingaande op 28 November a.s., een zuiver inter-regionale moge zijn; Dirk Nijs had zich bij het onvermijde lijke neergelegd („wij hadden graag de oorlog gewild, héél graag zelfs; maar ook in de vrede kun je knokken; laten wij nu strijden om de herwonnen eenheid en de pas gevonden vrede zorgvuldig te bewaren"); en zelfs de N.AG.-voorzit ter dhr. Meeus die het niet op een motie liet aankomen, bleek in principe niet tégen 'n accoord, doch waarschuwde alleen tegen overhaasting en wilde het, geheel op fifty-fifty-basis, gesloten zien: later, in een rustige sfeer. Drs Reyseger, de voorzitter der Ur- gentiecommissie die het voorstel verde digde, had geen moeilijke taak. Zijn be toog was zakelijk, droog en ,,to the point", het typeerde de sfeer waarin de onderhandelaars, die vandaag van de gadering de lof kregen welke zij stellig verdienden, he bben gewerkt. Drs Rey seger noemde de voetbal-oorlog waarin wij verwikkeld zijn geweest een „on waardige vertoning". Hij achtte de voor stellen een juiste afspiegeling van de machtsverhouding tussen de twee par tijen („de beroepsvoetbalbond heeft in een zeer korte periode een zeer nadruk kelijk succes gehad"), een accoord gefun- deerd op een redelijke en fatsoenlijke basis. Naar aanleiding van de opmerkingen [van de heer Meeus, verzekerde drs Rey seger de vergadering drie dingen; 1. De besprekingen hebben niét in 'n opgewonden sfeer plaats gehad en er heeft in de urgentie-commissie géén ho- sannah-stemming rond het gesprek met dhr Joosten geheerst; 2. de bondsvergadering machtigt, door ZO EINDIGDE EEN VOETBALOORLOG. Als veertien dagen geleden in „Kras" iemand ware opgestaan met de voorspelling, dat we nog vóór het einde van deze, zo bewogen maand aan een nieuwe competitie zouden beginnen, broederlijk vereend met de teams, der rebellen, zou men hem met schande over laden de rimboe binnengestuurd hebben, doch niettemin kreeg in „Esplanada" het vredes-accoord acht-en-zeventig stemmen en heerste er na afloop in de wandelgangen van het vaderlandse voetbalparlement een sfeer van breed glunderende dankbaarheid. De oorlog is voorbij. Het was een levendige oorlog en het ontbrak temidden van de krijgs bedrijven niet aan sensaties, en zo men ooit eens de geschiedenis van deze oorlog beschrijft, zoals hij v°or en achter de coulissen speelde, zo zult gij links en rechts in den lande de oren horen klapperen; en wat men er ook van zeggen moge, dit is waar. de oorlog heeft de Nederlandse voetballerij wakker geschud. De K.N.V.B. is geen gezapig instituut meer Er waait een wind van vernieuwing door het bondsgebouw. e bond is springlevend weer, en hij heeft aan zin voor de realmen gewonnen, en hij heeft, opnieuw, belangstelling voor alle problemen waarmee men in de modern geheten sportwereld te worstelen heef °ch het is óók waar: deze oorlog was niet alleen catastrophaal voor ae Nederlandse sport, hij was vermoeiend bovendien. Men was hem beu, aan weerszijden van het front. Omdat zelfs een moderne sportwereld in feite geen oorlog verdraagt. „Een onwaardige vertoning" noemde urs tieyseger deze oorlog. En aan weerszijden van het front blijkt men verheugd, dat aan deze onwaardige vertoning een einde kwam De bond heeft een nieuwe, spreekwoordelijke mijlpaal achter de rug. De eenheid is hersteld, en dhr Joosten, die straks in het bondsbestuur zitting zal nemen, zal dan mede voor het bewaren van die eenheid aansprakelijk zijn. Doch met de eenheid alléén is men er niet. Er mag op dit vredes-accoord geen rustpauze volgen. Er valt een enorme achterstand in te halen in de Nederlandse voetballerij, en v?°j, constructieve werk dat nu, met man en macht en in eensgezindheid te verrichten is, legge men morgen reeds de eerste steen. De sfeer rond deze eerste-steenlegging is gunstig. Er bestaat een streven naar het opvoeren van ons topvoetbal, en het Lagere Voetbal is bereid gebleken, zich daartoe een aantal offers te getroosten. Doch er bestaat daarnaast (gelukkig!) óók een streven om dat Lagere Voet bal en onze voetbaljeugd niet gehéél en al ondergeschikt te maken de belangen van het topvoetbal dat ons straks, op de internationale voetbalvelden, weer zal moeten representeren. Het is goed, dat men in beide richtingen werkt. Het verkleint het gevaar, dat onze voet ballerij uit balans zou raken, met alle riskante gevolgen van dien. INDERDAAD: DE SFEER IS GUNSTIG. Het is in de achter ons liggende dagen gebleken, dat men nèrge, de ondergang van de K.N.V.B. wenste; ook de sportpers die o K.N.V.B. de laatste jaren haar critiek niet heeft bespaard, omdat zij d crisis voorzag die nu, als een paardenmiddel, tot vernieuwing heel geleid, heeft getoond, dit eervolle accoord dat de K.N.V.B. in het volle dige bezit zijner zelfstandigheid laat, toe te juichen. Het bondsbestuu en de urgentie-commissie hebben door een verstandige, moedige ei waardige houding in de twee weken die nu achter ons liggen, eer belangrijk stuk goodwill heroverd voor de oude bond. En in de sfeer die daaruit is ontstaan, wenkt voor de Nederlandse voetballerij een nieuwe, bloeiende toekomst. (MART. W. D.) dit accoord-in-ontwerp te accepteren, slechts het bondsbestuur de vrede, die officieel nog bekrachtigd moet worden, te sluiten; 3. alvorens het bondsbestuur deze vrede sluit, zal het er zich zorgvuldig van overtuigen of de tegenaprtij bereid en in staat is haar verplichtingen na te komen. Drs Reyseger twijfelde aan dit laatste niet: „de tegenpartij", aldus de voorzitter der Urgentie-Commissie, zal zich loyaal aan de gemaakte afspraak houden". Er kwam na de uiteenzetting van drs Reyseger, geen nieuw debat. Men toonde van de zijde der vergade ring-nog slechts belangstelling voor enige details. Ir Hopster en drs Reyseger moes ten de Limburgse afgevaardigde' Claes (Geleen» verzekeren, dat bij een fusie tussen VVV en de Venlose profclub de mogelijkheid uitgesloten is, dat de nieu we club zowel in de eerste klasse der profs als in die der amateurs met een elftal zou kunnen uitkomen; de heer Hoolboom (Vitesse) informeerde naar enige contract-manipulaties van de prof club „De Graafschap"; de heer Van der Meer kreeg de toezegging, dat NBVB- scheidsrechter, die destijds oneervol uit het scheidsrechterscorps van de KNVB werden afgevoerd, niet meer in de bond kunnen terugkeren; en Dirk Nijs mocht 'U I rede in de voetbaLwereld. K.N.V.B.-voorzitter ir H. F. Hopster neemt de gelukwensen in ontvangst van vice-voorzitter drs W. Reyseger, voorzitter van de Urgentie-commissie, terwijl secretaris-penningmeester L. Brunt (lid U. C.) tevreden lachend toekijkt. uit de mond van Ir Hopster vernemen, dat het KNVB-bestuur niet twijfelt aan de amateurstatus van de heer Joosten, die, na de reorganisatie, deel zal uitma ken van het KNVB-hoofdbestuur. Toen, nauwelijks twee uur nadat men de ver gadering geopend had, telde men de stemmen 87 vóór, een overweldigende meerderheid! En vervolgens kaartte men nog wat na. „De tijd die achter ons ligt", zei voorzitter Hopster, „zal ons nog lang heugen. Het is mogelijk, dat wjj de cri sis door onze eigen fouten veroorzaakt hebben. Ik hoop van harte, dat dit ons een les is geweest". En terwijl men over deze woorden dan zat na te denken, be toogden de heren Pöpplein (eerste klas- sers) en Bergveldt (Lager Voethal), dat het nu heersende (demissionnaire) be stuur niet heen mag gaan voor de bonds- reorganisatie heeft plaats gevonden en dat men tot op dat ogenblik ook de steun en de kracht der urgentie-commissie hard nodig zal hebben, informeerde Dirk Nijs ondeugend wat er met het geld ge beurt dat men twee weken geleden ten bate van het strijdfonds verzamelde (zijn club, de Musschen, wilde haar f 25. wel graag terug; zjj krijgt ze retour!), en waarschuwde tenslotte de heer Van der Hoek niet ten onrechte voor een dwaze, onverantwoordelijke overschat ting van de waarde van ons voetbal. Twee weken geleden had, in „Kras", de heer Van der Hoek gezegd, dat de KNVB het Nederlandse volk geleerd had, het Wilhelmus te zingen. Zo veranderen, in veertien dagen, de tijden. En mèt hen de mensen! (Van onze speciale verslaggever) AHOY'-HAL, Zondagavond Een ongekend succes! Een middag van prachtige sport en een avond van vrolijke vriendschap en jolijt. Een katholiek sportfeest in de beste sfeer die daarmee synoniem dient te zijn en het hier ook was. Wij hebben in Rotterdam al heel wat grote manifestaties van de katholieke turn-beweging meegemaakt. En ook elders in het land wij den ken aan de grote nationale tournooien welke sedert de oorlog door diverse Brabantse clubs werden ge organiseerd heeft men wel enige ervaring en kennis van zaken op dit punt. Maar deze Nationale wedstrijden 1954 van de Kath. Turnkring Rotter dam overtroffen toch wel alles wat er ooit in N.K.S.-verband is vertoond. Dat was ook de opinie Tournooi in zuivere sfeer Honderden gymnasten en andere sport beoefenaars uit Rotterdam en van ver daarbuiten hadden zich 's morgens voor die H. Mis, opgedragen door rector Grim bergen, verzameld voor de Dekenale kerk aan de Westzeedijk, waar zij onder trom geroffel en trompetgeschal en achter een muur van vaandels en vlaggen binnen trokken. Dèt was op zich reeds een mach tige en aangrijpende manifestatie; rector Grimbergen greep daar later naar terug: „Onze sportbeoefening dient een levende offerande aan onze Schepper te kijn; wij moeten God niet alleen eren met onze ziel maar ook met ons lichaam en ook in onze sport". Het is natuurlijk niet zo, dat men een dergelijke verheven instelling dan met het blote oog van de gelaten onzer sport- jeugd afleest; maar wel ademden de wed strijden, die kort daarop in de grote, op korte afstand van de Dekenale kerk ge legen, Ahoy'-hal begonnen en die de ge hele middag voortduurden, een opmerke lijk, zuivere, weldadig zuivere en ideële sfeer. Onder de tientallen vlaggen aan de hoge Ahoy'spanten groepten dan de 700 keurturnsters en -turners van de 31 beste en met zorg geselecteerde katholieke gymnastiek-verenigingen van Nederland bijeen. Kenmerkend voor de krachtsver houdingen was, dat slechts twee vereni gingen uit het hele aartsbisdom Utrecht waren geïnviteerd: Wilskracht uit Utrecht en U.N.A. als de enige Oostelijke club uit Almelo (het Noorden dus niet vertegen woordigd). Maar beslist in strijd met de werkelijke verhoudingen bij de heren was, dat er géén Limburgers waren (i^ het bis dom Roermond niet nationaal kampioen?) en dat bijv. Sint Mauritius uit Volendam op het appèl ontbrak (zoals trouwens heel Noord-Holland Brabantse heren favoriet Op vier plateaux, twee aan elke kant van het podium, is uren lang aan de toe stellen gewerkt: de dames op evenwichts- balk en brug, de heren aan brug en hoog- rek; later werden daar ook de vrije oefe ningen van de dames verwerkt (die van de heren én de rhythmische oefeningen der dames waren op het podium gehouden). Er is goéd gewerkt ook; Brabant was fa voriet bij de heren; het Bredase S.S.S., een prachtige athletische groep, zeer ho mogeen, ging met de ere-prijs in de hoog- (Van onze speciale verslaggever) AHOY'-HAL, Zondagavond. In zjjn openingswoord ter begroe ting van vele autoriteiten, die de feestavond ten besluite van de Na tionale turn-wedstrjjden van de Kath. Turnkring Rotterdam in de Ahoy'hal bijwoonden, richtte voor zitter C. Witberg zich met een bij zonder woord tot rector P. J. Boy mans, de Nationaal sportadviseur van de Ned. Kath. Sportbond", „de man aan wiens bemiddelingsinitia tief, gesteund door het N.K.S.- bestuur, het te danken is, dat Za terdagavond de verbeide Voetbal- Vrede kon worden gesloten". Een openbare hulde voor rector Boymans, waar de ruim 2000 aan wezigen in de Ahoy'-hal met een enorme ovatie op reageerden. Deze nu gesloten Voetbal-Vrede leeft in derdaad bjj het gehele Nederlandse volk, zoals bleek; de dank aan rec tor Boymans is daaraan navenant. van de Nationale sport-adviseur rector P. J. Boymans en van de aan het hoofd van het voltallige Hoofdbestuur naar Rotterdam gekomen nieuwe N.K.S.-voorzitter H. J. L. Thien; het was trouwens de opinie van eenieder, die als tunster of gymnast, als supporter of als official, als jury of als toeschou wer dit tournooi meemaakte. Er is van dit N.K.S. gymnastiek-tournooi, inderdaad het hoogtepunt van de Nationale Katholieke Sportdag, weer een machtige propaganda uitgegaan voor de sport beoefening in katholiek verband. En die propagan da is nodig; want zoals de diocesane Haarlemse sport-adviseur rector W. Q. Grimbergen 's mor gens in de predikatie onder de Sporters-Mis had gezegd: „De katholieke sportbeweging is geroepen om de sport in het algemeen te redden voor de ge varen die haar bedreigen!" Raphael-dames superieur ste afdeling strijken, ofschoon Sint Chris- toforus, eveneens uit Breda, slechts wei nig punten minder behaalde. En de heren van het Almelose U.N.A. zorgden voor een verrassing, door samen met Sint Raphael (Den Haag) en Utile Dulci (Helmond) een tweede prijs in de wacht te slepen. Nog groter was de triomf van U.N.A. bij de dames: winnares van de knots-oefening, met een inderdaad zeldzaam mooi en vrij wel foutloos nummer. In de rhythmische oefening zonder gereedschappen was het Rotterdamse Advendo weer favoriet en deze dames deden haar reputatie inder daad weer alle eer aan; de geduchte riva len van Sint Raphael (Den Haag) moesten wederom met de tweede prijs genoegen nemen. D.O.K. uit Delft kreeg bij de hoe pel-oefening slechts een halve punt méér dan Sint Lodewijk en voor de bal-oefening ging de eerste prijs naar O.N.A. uit Eind hoven. Massaal was de deelneming aan de ge combineerde dames-wedstrjjd: vrije oefe ning, evenwichtsbalk en brug. Niet min der dan 41 groepen stonden hiervoor in geschreven: de 9 beste in de afdeling A 1, 9 ploegen op wie de belangstelling van de honderden toeschouwers (minstens óók 700, later op de middag rond de 1.000) zich concentreerde. Met prachtig werk op de evenwichts balk, waarop de Haagse dames zonder uit zondering tot prestaties van hoge klassen kwamen, legde Sint Raphael de solide basis voor een onbedreigde overwinning. Aan de subtiele beheersing van de Resi- dentie-turnstertjes, gracieus en toch zeer efficient werkend, kwam geen van de an dere ploegen toe (in het algemeen werd trouwens de evenwichtsbalk, moeilijk in strument, het minst goed beheerst. D.O.K. (Delft) en Advendo (Rotterdam) liepen bij de vrije oefening iets in, maar niet ge noeg; de Delftse dames bleken iets meer all-round en werden tweede. De ere-prijs voor Sint Raphael, terwijl D.O.K. en Ad vendo ieder een eerste prijs veroverden. Het Utrechtse Wilskracht behaalde de ere prijs in afd. 2, met een punten-totaal dat deze meisjes ook in afd. 1 op een hoge plaats zou hebben gebracht; de Bredase clubs S.S.S. en Sint Luduina deelden hier de tweede prijs, Victorie (Leiden) won in b 1 en O.N.A. (Eindhoven) in b 2. Voor de buitenstaander mocht het voortdurende bewegen der groepen, het aan- en afmarcheren: heel de organisatie van dit tournooi, een chaos schijnen, in feite had de wedstrijd-leiding, aangevoerd door de geroutineerde R.O.C.-directeur P. W. Simons en bijgestaan door een kundige staf assistenten, heel de massa van 700 turnsters en turners volledig in de hand, verliep de organisatie zo perfect en langs zo strakke lijnen, dat men zelfs nog op het tijd-schema won! Als voorzitter van de Kath. Turnkring Rotterdam mocht de heer C. Witberg (de top-organisator) dan ook wel een hartelijk dankwoord richten tot allen, die met de voorbereiding en uitvoe ring belast waren geweest. En hij riep het voltallige Turnkring-bestuur op het po dium voor een welverdiende bloemenhul de, waaraan hij. zichzelf ongemerkt ont- trok. Begin van traditie Aan het diner der official», waar het voltallige Hoofdbestuur van de Ned. Kath. Sportbond, de Nationaal sport-adviseur rector Boymans en vier diocesane sport- adviseurs mede aanzaten, zei de heer Wit berg het te betreuren, dat deze Nationale Katholieke Sportdag niet massaler was geweest; hij hoopte dat dit initiatief 1954 de aanleiding zou mogen ztfn, om a'Je krachten in te spannen teneinde voortzet- EERSTE KLASSE A HeerenveenEnschede GVAV—VSV VitesseWageningen HaarlemIIVC AGOVV—Elinkwijk LeeuwardenDWS EERSTE KLASSE B VoiewijckerGo Ahead DOSVeendam Zwolse BoysEDO StormvogelsBe Quick 00 HeraclesEnschedese Boys 41 NEC—Ajax 2—3 3—0 3—3 2—2 0—1 4—2 0—2 2—2 2—3 1—2 EERSTE KLASSE C WVExcelsior 2—3 Sittardia—Willem II2—4 NAC—Hermes DVS 3—0 PSV—RBC 2—1 XerxesLimburgia 21 BW-EBOH 4—0 EERSTE KLASSE D EindhovenSparta 13 Juliana—MW2—0 Emma—DFC 0—2 LONGA—ADO 1—0 SVVBrabantia 30 FeüenoordNOAD 50 Dit is dan een historische Zondag geweest.. Nadat op de Zaterdag ge houden Bondsvergadering de voorstellen tot vrede tussen K.N.V.B. en Beroepsvoetbalbond waren goedgekeurd, hetgeen inhield dat het parle ment van de K.N.V.B. ook accoord ging met de opzet om a. de huidige competitie zonder meer af te breken en b. een geheel nieuwe competitie te beginnen, hadden de wedstrijden van deze Zondag niets meer te be tekenen. En dit heeft toch op menige match wel zijn stempel gedrukt. Het had immers geen enkel belang meer, of men deze competitie beëindigde met voorsprong op de eerste dan wel met meelijwekkende achterstand op de laatste plaats. Tegelijkertijd waren deze wedstrijden historisch: de laatste onder het oude, zij het in moderne zin geëvoluëerde K.N.V.B.-re- giem. Over twee weken begint, in de Eerste klassen (want alleen daarop heeft dit alles, voorlopig, betrekking), een nieuwe competitie. Verschei dene clubs zullen er dan, door fusies, niet meer bij zijn. Andere clubs, die van de Beroepsvoetbalbond overkomen, zullen hun entree maken. En bovendien zal deze nieuwe competitie volledig inter-regionaal wor den opgezet: Noord-Oost-West-Zuid alles door- en bij elkaar. Het top voetbal in de K.N.V.B. krijgt daarmee dan eindelijk zijn „andere" ge zicht, dat uiteindelijk, over twee jaren, zal leiden tot de nationale Hoofdklasse, waarvan de instelling al zo lang werd bepleit. Zo hebben A.G.O.V-V., Ajax, P.S.V. en S.V.V. deze na 9 van de 24 ge projecteerde wedstrijden afgebroken competitie als „kampioenen" afge sloten. Maar D.O.S. stond op deze laatste dag zijn ongeslagen record, dat het unieke bezit was van de Utrechtenaren, zonder meer af. De Kana ries leden op de valreep tegen Veendam hun enige nederlaag. Dat be tekende voor Veendam tevens de enige overwinning. Het enige „record" dat bleef bestaan, was negatief: dat van Brabantia, zonder overwinning gebleven (en het enige puntje via een protest). A.G.O.V.V. eindigde dus in afd. A op de eerste plaats. De Noordelijke hegemonie werd alsnog zowel door de Apeldoorners als de Oostelijke favoriet gebroken, als door D.W.S. namens het Westen, want het waren de Amsterdammers die met 02 Leeuwarden van zijn troon haalden. A.G.O.V.V. kwam nu bovenaan door Elinkwijk te verslaan. Debutant H.V.C. nield de goede weg aan en klopte Haarlem, nota bene in de Spaarnestad zelf. Heerenveen plaat ste zich, door een goede zege op En schedé, nog boven G.V.A.V., dat aan V.S.V. de halve winst afstond. Vi tesse gaf een puntje mee aan Wa geningen, dat desondanks op de laat ste plaats eindigde. D.O.S. gaf op deze laatste dag zijn ongeslagen record cadeau door een nederlaag tegen Veendam; en door dat De Volewijckers en het pittige Go Ahead niet onverwacht tot een gelijk spel besloten, eindigde Ajax, dat de riskante uitwedstrijd tegen N.E.C. met ernst speelde èn met 2—3 won, met voorsprong in afd. B op de eerste plaats, E.D.O. nam bij de Zwolse Boys de zege mee, Herajles bleef in de Twentse semi-derby tegen de Enschedese Boys royaal de baas, Stormvogels en Be Quick scoorden maar helemaal niet meer. P.S.V. bleef in afd. C aan de kop. De Phiiips-mannen bleven over het gevaarlijke R.B.C. met 21 de baas en staken daarvoor weer een goede premie in de wacht (de overwin- nings-uitkeringen hebben deze wed strijden méér beheerst dan de strijd om de, waardeloos geworden, pun ten). N.A.C. handhaafde zich ten koste van het ver afgezakte Hermes op de tweede plaats en B.V.V. bleef nummer drie dank zij een op E.B.O.H. opvallend royaal behaalde overwinning. Willem II sloot zijn balans af op een met de standing EERSTE KLASSE A der Tilburgse tricolores overeen ko mende vierde plaats, bereikt door een zege over Sittardia, dat op eigen veld toch moeilijk te kloppen is. De twee Rotterdamse staartclubs namen nog een laatste lift: Xerxes kwam dank zij een volledig succes tegen Limburgia zelfs nog in de midden moot terecht, Excelsior distancieerde zich, ten koste van V.V.V., zowel van de Venloërs als van Kerkrade, dat in de nieuwe competitie niet zal te rugkeren. S.V.V. achtte zich verplicht om zijn eerste plaats te behouden; en door een onbedreigde overwinning op Brabantia kwamen de Schiedam mers inderdaad als „kampioen" van afd. D uit de bus. Feijenoord ver slapte evenmin en handhaafde zich door een 50 zege op NOAD (de grootste zege van de dag) als num mer twee. A.D.O. daarentegen kon het bij het stugge Longa niet bol werken en ook Emma leed in de fel-gestreden Dordtse derby tegen D.F.C. een nederlaag (het was de eerste maal, dat voor de Eerste-klas competitie twee Dordtse ploegen te gen elkaar speelden). De voorsprong van S.V.V. en Feijenoord werd daar door nog flatteuzer, anderzijds kreeg Sparta de gelegenheid om zich op het nippertje nog bij hcjt gezelschap runners-up aan te sluiten, want de Rotterdammers wonnen de uitwed strijd tegen Eindhoven, dat dus zijn Landskampioenschap moest gaan be graven op detiende plaats. En tenslotte sloot Juliana zijn be staan als onafhankelijke club af met een goede 20 zege op M.V.V.; zoals bekend zal ook Juliana niet in de nieuwe competitie terugkeren. Wij gaan nu dus met spanning uitzien naar de opzet en de for mule, welke men aan die nieuwe competitie, over twee weken te beginnen, zal gaan geven. De hier onder volgende standenlijstjes heb ben geen enkele waarde meer, ten zijeen historische betekenis. EERSTE KLASSE C A.G.O.V.V. D.W.S Heerenveen Leeuwarden G.V.A.V. Vitesse 10 13 9 12 9 12 9 12 8 11 9 9 Enschede9 9 Haarlem 9 8 V.S.V9 7 H.V.C9 7 Elinkwijk 9 6 Wageningen 9 5 Blauw Wit 9 5 EERSTE KLASSE B Ajax 9 14 Volewijckers 9 12 D.O. S9 12 Ensched. Boys 8 9 Stormvogels 8 9 Rigtersbleek 9 9 Go Ahead 9 9 Heracles 9 8 N.E.C7 7 E.D. O8 7 Zwolse Boys 9 6 Be Quick8 5 Veendam8 3 20—14 P.S.V 9 16 28—15 22—9 N.A.C 9 14 21—7 22—13 B.V.V 9 13 22—16 14—10 Willem II 9 11 18—12 12—10 R.B.C 10 11 21—18 14—15 10 10 15—11 8—10 E.B.O.H 9 9 22—22 12—14 9 8 11—11 17—17 9 7 19—23 12—12 Hermes DVS 9 7 12—18 5—13 Excelsior 8 6 13—21 7—18 V.V.V 9 4 13—24 5—15 9 2 13—30 EERSTE KLASSE D 31—15 S.V.V 9 15 22—10 19—11 10 15 34—13 25—17 A.D.O 8 11 28—8 22—16 11 27—18 14—12 10 19—18 20—20 10 17—23 18—18 D.F.C 8 9 14—12 16—18 Eindhoven 9 9 16—17 12—9 Juliana 9 16—22 12—20 M.V.V 9 7 19—21 11—22 NOAD 8 6 12—18 15—20 Bleijerheide 9 3 9—27 11—28 Brabantia 9 1 6—32 ting en uitbreiding te geven aan een jaar. lijkse nationale manifestatie-dag van de Ned. Kath. Sportbond, met een veelheid aan grote en spectaculaire evenementen over het gehele land. De nieuwe N.K.S.-voorzitter H. J. L. Thien, die enkele maanden geleden mr W. M van der Grinten is opgevolgd, zeide in zijn antwoord, dat in weerwil van de, in ons blad uitgeoefende critiek, het voltal lige bestuur naar Rotterdam was geko men. graag gekomen, en hij feliciteerde de Kath, Turnkring Rotterdam met her schitterende succes van dit tournooi, waarvan hij hoopte dat het zou blijken te zijn het begin van een blijvende traditie in een steeds ruimere vormgeving. Na de sport: jolijt De feestavond begon onder telkens op- F-en van de dames-groepen in actie bij de vrije oefeningen tijdens de Nationale wedstrijden 1954, welke de Katholieke rurnkring Rotterdam in de Ahoy\hal als hoogtepunt van de Nationale Katholieke Sportdag met groot succes organiseerde. De uitslagen van de Zondag in de Ahoy'-hal te Rotterdam gehouden Nationale wedstrijden van de Kath. Turnkring Rotterdam top- evene'.nent van de Nationale Katnolieke Sport dag 1954, luiden: Heren- vrije oefening, brug, hoogrek: Afdeling I: Ereprijs S.S.S., Bfeda 187y2 p.. Ie prijs Christoforus, Breda 184y2 P-. 2e prijs St Raphael, Den Haag 178 p., 2e prijs Utile- Dulci, "Helmond 171 p., 2e prijs U.N.A., Almelo 167 p. 3c prijs St Dionysius, Tilburg 162y2 V- 3e pri.t* Sparta, Eindhoven 162p., 3e prijs St Lodewijk, Rotterdam 157p. Afdeling II: Ereprijs St. Christoforus, Breda 136 p., 2e prijs Wilskracht, Utrecht 128y2 p., 2e irijs D.O.K.. Delft 125y2 p. Afdeling III: Ereprijs St Paul, Dordrecht 122% 3e prijs S.S.S., Breda, 117 p. Afdeling IV: Ereprijs D.O.K. Delft 80'2 p., se prijs Activitas, Rotterdam 74.y2 p., 3e prijs l.O.N.K., Gouda 75y2 p., 4e prijs St Paul, lordrecht 70y2 p. Dames: rhythmische wedstrijden: Zonder gereedschappen: le prijs Advendo, iotterdam 17 p., 2e prijs St Raphael. Den Haag 15% p.» 3e prijs Victorie, Leiden 12y2 p. Knotsoefening: le prijs U.N.A., Almelo 15y2 p., 2e prijs Odiles, Bergen op Zoom 13 p., 3e prijs Utile-Dulci, Helmond 12 p. 4e prijs Kas- porgo, Goes 10y2 p. Hoepel-oefening: le prijs D.O.K., Delft 12% p., 2e prijs St Lodewijk, Rotterdam 12 p., 3e jprijs W.I.K., Vlaardingen 10y2 p. Bal-oefening: le prijs O.N.A.. Eindhoven ld1/? p., 2e prijs Excelsior, Schiedam 13y2 p. Dames: vrije oefeningen, brug, evenwichts- balk: Afdeling A 1: Ereprijs St Raphael, Den Haag 193y2 p., le prijs D.O.K. Delft 182ya p., le prijs Advendo, Rotterdam 179% p., 2e prijs Durfal, Breda 177y2 p., 2e prijs O.N.A., Eindhoven 173» 4 p., 2e prijs St Lodewijk, Rotterdam 170y2 p., 3e prijs Sparta, Eindhoven 155y2 p., 3e prijs U.N.A., Almelo 151 p., 3e prijs W.I.K., Vlaar- dingen 148% p. Afdeling A 2: Ereprijs Wilskracht Utrecht 176 p., 2e prijs S.S.S.Breda 170 p., 2e prijs St Liduina, Breda 168y2 p., 3e prijs Excelsior, Rijswijk 164% p., 2e prijs V.E.P., Woerden 162% p., 3e prijs St Dionysius, Tilburg 1623,4 p., 3e prijs A.L.O., Rotterdam 1623,4 p., 3e prijs Utile- Dulci, Helmond 152% p. 4e prijs Spartaan, Rot terdam 1411*2 p. Afdeling B 1: Ereprijs Victorie, Leiden 90 p., 2e prijs Durfal 2. Breda 86% p., 3e prijs D.O.K. 2. Delft 83% p., 3e prijs St Raphael 2. Den Haag 8034 p., 3e prijs O.N.A., Eindhoven 80% p.. 3e prijs Advendo 2, Rotterdam 793,4 p., 3e prijs L.I.O.S., Maasland 78y4 p. 3e prijs St Paul, Dordrecht 773,4 p., 3e prijs St Lodewijk 2, Rot terdam 723,4 p., 4e prijs D.O.P., Rotterdam 68% o. Afdeling B 2: Ereprijs O.N.A., Eindhoven 83 prijs St Dionysius 2, Tilburg 80 p.. 3e prijs p., 3e prijs St Paul 2, Dordrecht 80% p., 3e O.D.E.S.E.O., Berkel 78% p., 3e prijs Activitas, Rotterdam 77% p. 3e prijs Spartaan 2, Rotter dam 77 p., 3e prijs St Liduina, Rotterdam 72% 2, Gouda 67 p., 4e prijs Victorie 2, Leiden 65% P- prijs A.L.O., Rotterdam 69% p, 4e prijs D.O.N.K. p.. 4e prijs W.I.K. 2, Vlaardingen 703,4 p., 4e prijs A.L.Ó., Rotterdam 69% p.. 4e prijs DONK 2 Gouda 67 p. 4e prijs Victorie 2, Leiden 65% p. klinkend gejuich en overwinningsgezang, rondedansen en triomfliederen: de uitsla gen waren per stencil bekend gemaakt en in een lange rij gingen do leiders de ver overde prijzen voor hun verenigingen in ontvangst nemen. Onder K.R.O.-leiding begon het amusements-gedeelte, waarvan de eerste drie kwartier door de K R.O. rechtstreeks werden uitgezonden, met het eigen lied van de Kath. Turnkring Rotter dam; kort tevoren was ook mgr J. H. Nie- kel, de Deken van Rotterdam, aangeko men, terwijl ook vele sport-adviseurs en officials uit de katholieke en neutrale turn beweging aanwezig waren (bestuurders van de R.K. Ned. Gymnastiek Federatie hadden uiteraard ook de middag-wedstrij den gevolgd). De populaire Instuif-gast- heer Leo Nelissen en het knappe KRO. amusements-orkest o.l.v. Klaas van Beeck hielden daarna de 2.300 aanwezigen gezel lig bezig met dansmuziek, hersengymnas tiek, een inter-provinciale polonaise (vol jolijt door de los komende Brabantse gas ten) en nóg eens dansmuziek tot twaalf uur toe. Een blij en vrolijk feest tot be sluit van een mooie sportdag. En Rotter dam kwam nog met een surpriseservice aan het eind: de grote touring-cars voor de honderden deelnemers van bulten de stad kwamen pardoes de Ahoy'hal binnen rijden en men vierde het afscheid óp de dansvloer (Van onze speciale verslaggever) AHOY'-HAL, Zondag. Een alleraardigst intermezzo op de N.K.S.turndag in de Ahoy'-hal te Rotterdam was het optreden van de enige Zeeuwse katholieke gym nastiekvereniging Kasporgo uit Goes, die enige volks- en boeren dansen in originele Zeeuwse kleder. dracht uitvoerden. Waarna een heel klein Zeeuws nieiske in costuum het sein gaf voor een algemene tractatie. waarbij alle Ahoy'-aan- wezigen op echte Zeeuwse babbe laar1! ->n'haald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5