Wat was de beweegreden voor de moord op de Drummonds? Gaston spreekt alleen maar als hij woedend is.... Belgisch Armbestuur vond de Nederlandse grondpri jzen te laag CITV Limit Gave danskunst vol allure Ballet Ned. Opera in nieuwe samenstelling Britten volgen het Amerikaanse voorbeeld HET PROCES TEGEN DOM1NICI Gloeilampjes NeemnAKKERTJE Nog geen reactie op Perons aanval R.K. spoorwegmannen vergaderden Atoomenergie voor de vrede NEDERLANDS STUDENTENHUIS GEOPEND Schildersatelier in de as Knoeierijen bij de verkoop van grond in Castelré Tienduizenden „onder de tafel" betaald Twintig kilo splijtbaar materiaal ter beschikking gesteld Eerst onze politieke eenheid demonstreren" Kath. Vrouwengilde in bisdom Haarlem zelfstandig Minister Witte in Parijs WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 WARNET VAN TEGEN- SPRAKEN Argwaan tegen Gaston Pas op 30 Januari 1953 kreeg de com missaris argwaan jegens de oude Gaston naar aanleiding van twee ogenschijnlijk onbeduidende uitlatingen en een hout- scherf, die later van het geweer afkom stig bleek te zijn. Hij ondervroeg óók Gustaaf opnieuw, die door de mand viel en de bewering van een jonge neef, Per- rin, moest bevestigen dat „de Engelsen de avond te voren bij de hoeve waren geweest". Gustaaf beweerde toen nog steeds het eerst de kleine Elisabeth met verbrijzeld hoofd te hebben gezien en daarop de motorrijder gewaarschuwd te hebben terwijl hij' noodzakelijk de beide andere lijken het eerst had moeten ont dekken. Gustaaf werd wéér verhoord en moest bij die gelegenheid bekennen lange tijd om de lijken te hebben ge draaid, naar kogels te hebben gezocht en de lijken verlegd te hebben. Om zijn „pays" te redden Grieperig Koortsig Kou gevat Critiek op de regering verboden! Nieuwe pachtprijzen Het beemdeke van de weduwe achterwege Hardnekkig speurderswerk van Commissaris Sébeille Teleurstelling over blijven van Ondernemingsraden A RIJKDOM AAN FANTASIE Grote winstpunten Mendès-France Meer religieuzen actief in de rouwenbeweging HET MEEST COMFORTABELE HUIS DER CITé UNIVERSITAIRE De droom van Véronique (Van onze speciale verslaggever) II Dat de moord op het echtpaar Drummond en hun dochtertje Elisabeth, die in de nacht van 4 op 5 Augustus 1952 werd gepleegd, eerst heden wordt berecht, is te wijten aan de hardnekkige zwijgzaamheid van de een zame bergbewoners van de Boven-Jrovenee, die haast eren ondoordringbaar zijn als de geluidsmuur. De bekende schrijver Giono heeft in zijn „Mas Théophile" en in tal van zijn romans, later verschenen, een beeld gegeven van die bevolking van de zo afgelegen Boven.Provence. Harde werkers op een ondankbare grond, waaraan zij niettemin van ouder op ouder zijn verknocht, kennen ze niaar een geluk: hun armzalige hoeve en liet weinig opleverend lapje grond in eigendom te hebben. Dat gebeurt maar zelden en wie dat niet bereiken kan gaat weg. Slechts de oudere bevolking blijft. Die bevolking i9 zeer a^Suni»iig, laat zich weinig met anderen in, is weinig ontwikkeld maar zeer arglistig en, vooral, achterdochtig en staat ook zedelijk niet hoog. De jongere bevolking werkt in <je mijn aan cte voet van de berg Plevoux. Het dorp Burs enige honderden meters hoger dan ae Durance, een bergstroom, op een heuveluitloper, vanwaar langs de kilometers lange staaldraden de manden kolen en erts naar beneden, naar de spoorweg langs de rivier worden getrans porteerd. *i Tussen de Durance en de stelle heuvel- wand, een bijna rechtstandige rots, is de strook gronds maar zeer smal, zodat er om te kamperen langs de drukke weg van Marseille naar Grenoble geen andere plek was dan die door de Drummonds tegenover de hoeve der Dominici s ge kozen. De meeste bewoners van Lurs en de mijnwerkers, die meest Italiaanse immi granten zijn, wonen in het hoge boven- dorp. Beneden wonen de Dominici en er zijn nog een paar kleine huizen, waar de Noord-Afrikaners wonen, die aan de spoorbaan werken. De Dominici leefden van wat een kleine wijngaard en het lapje grond aan voedsel voor mens en vee opleverden en van het geitenhoeden. De oude Dominici bracht zijn tijd door met de geiten naar de alpenweide te brengen, hout te hakken In het nabijgelegen pijnbos of te stropen. De prachtige omgeving met haar tal rijke schuilplaatsen had tijdens de bezet ting een ondergrondse groep verborgen gehouden. De bevolking en de vreemde werkkrachten waren volkomen aangevre ten door de communistische propaganda en het merkwaardige feit heeft zich voor gedaan dat toen de communistische leider het kamerlid Tillon, uit de partij werd gestoten en door haar leden vervolgd •werd, hij juist Lurs tot zijn schuilplaats had gekozen. Er is een communistische cel aan het station van Lurs, waarvan de hoofdman de jonge Maillet is, een neef van Gustaaf Dominici, de zoon van de oude Gaston. Dit jongmens heeft onthuld dat de Dominici van passerende Ameri kaanse soldaten een geweer hadden ge kocht. Hij werkt aan de spoorlijn en woont vrij ver afgelegen evenals de broer van Gustaaf, Clovis, die juist zoals zijn broer vader Gaston als dader heeft aan gewezen. Op de hoeve, waar in de nabijheid de Drummonds werden vermoord, woon den de „patriarch" en zijn vrouw, die hij als een voetveeg of nog erger be handelde en tegen wie hij ooit eens heeft gezegd, dat, nu hij er drie had Gistermiddag is de afgelegen „Mole- haarshut" midden In de Kortenhoefse Pol der door een felle brand totaal verwoest. L>e kunstschilder Lou Haver die daar a;- iean woonde en er zijn atelier had; zag al zijn bezittingen verloren gaan. Toen de vlammen vermoedelijk veroorzaakt door een gloeiende kachelpijp, eenmaal het dak hadden aangetast, stond het houten huis 6poedig geheel In lichterlaaie Lou Haver wist slechts zijn hond en enkele kleinig heden te redden. Zijn schilderijen, schil dersbenodigdheden en een groot aantal blokken voor houtsneden gingen verloren De kunstschilder, die bij omwonenden een onderdak heeft gevonden, was niet ver zekerd. maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij zat zijn straf uit, doch sprak niet.... Commissaris Sébeille had daarmee Gustaaf in zijn greep Maanden verliepen, terwijl de zaak scheen te rusten, totdat in November een nieuw verhoor werd gedaan. Het duurde de gehele dag en avond. Toen het verhoor diep in de nacht on derbroken werd en Gustaaf bewaakt werd door een, die zjjn dialect sprak, zei hjj plotseling dat zijn vader de misdaden had bedreven Commissaris Sébeille, die in een ander vertrek was, kwam toegeschoten en Gus taaf bekende dat hij 's ochtends om vier uur was opgestaan en aan zijn vader, die reeds op was, had gevraagd: „Hebt ge iets gehoord „Natuurlijk", was het ant woord, „want ik was het, die op ze heeft geschoten". Onmiddellijk daarop ontbood de com missaris Clovis en zei hem: „Het is on nodig te liegen, Gustaaf heeft bekend dat het je vader is' dramatische verloop. Gaston werd als de dader ingesloten. Als de vermoedelijke dader Want na alle bekentenissen en latere ontkenningen vormen de verkregen gegevens zulk een warnet van elkander tegensprekende fei ten, dat de verdedigers zelfs de ernstig ste bekentenissen in twijfel kunnen doen trekken. Wat Gustaaf betreft, die heeft op zijn minst zijn vader geholpen d» mis daad te verbergen. Het meest duistere punt is de vraag naar de beweegredenen. Daaromtrent geeft de oude Dominici steeds andere ver klaringen. Aanvankelijk heeft hij het doen- voorkomen alsof een vechtpartij tus sen hem en Sir Jacq Drummond was ontstaan, toen Dominici de Engelsman van zijn erf wilde jagen en dat hij in drift van zijn geweer gebruik had ge maakt. Later is hij zo ver gegaan en zulks wijst op een zeer verdorven natuur te beweren dat hij lady Ann had mee gelokt en toen door haar man was over vallen. Slechts staat vast, dat niet roof de beweegreden is geweest. Maar het moei lijke punt in het proces is de later steeds door de patriarch herhaalde bewering, dat hij de schuld van anderen op zich heeft genomen om de „pays" te redden. Wat hij onder „pays" verstaat, is niet te zeggen, daar het zowel zijn familie als zijn om geving kan betekenen. Het ondervragen zal zeer moeilijk zijn, want men krijgt de lippen van Gaston Dominici slechts van elkaar als hij in woede verkeert Door de douanerecherche te Rotterdam wordt een ernstig onderzoek ingesteld naar clandestine verhandeling van Neder landse grond door Belgische eigenaren in de grensstreek. Tientallen boeren werden reeds ondervraagd. Het meest typische geval heeft zich voorgedaan in het ge hucht Castelré, het verst vooruitgescho ven gedeelte Nederlands gebied van Baarle-Nassau. Dit gehucht dat admini stratief tot het Nederlandse Baarle-Nas sau behoort, vormt parochieel een onder- In Argentinië heeft de hiërarchie zich nog niet uitgelaten over de aanval van president Peron op drie leden van het episcopaat en de daarop gevolgde ge beurtenissen, waarover wij reeds eerder berichten. Peron's wil om de arbeiders beweging volledig onder controle te hou den wordt beschouwd als de oorzaak van zijn verwoede aanval en bevoegde krin gen leggen er de nadruk op. dat Peron's actie valt vlak na de rede van de H. Vader, op 2 November tot de kardinalen en bisschoppen gehouden. Daarin heeft de H. Vader met nadruk het sociale ge bied aangeduid als de levenssfeer, waarin de katholieke Kerk haar invloed digden telt de president 146 aanhangers op de 160. In Buenos Aires zijn, volgens een be richt van Reuter, vijf mannen en een vrouw gearresteerd, nadat zjj hun maal tijd in een restaurant hadden beëindigd. Zij werden er van beschuldigd tijdens de maaltijd critiek op de regering te hebben geoefend. De gearresteerden hielden de maaltijd die zo onfortunilijk afliep, om in intieme kring het einde van de radicale part ij- conventie te vieren, waarnaar zjj gede legeerd waren geweest. deel van het aangrenzende Belgische dorpje Minderhout. De secretaris van deze Belgische ge meente, de heer V. en een grootgrondbe zitter, de heer E. S. de R„ beiden lid van de Openbare Onderstand der gemeente zijn toen zij voor de pachtkamer te Til burg verschenen, door de douanerecher che aangehouden en langdurig verhoord. Zij worden er van verdacht op fraudu leuze wijze belangrijke bedragen over de grens te hebben gebracht. In het gehucht Castelré liggen 13 H.A. grond, die door een legaat aan de Open bare Onderstand te Minderhout zijn ge komen. Deze 13 H.A. werden tot 1937 aan een Nederlandse boer verhuurd. Na dat jaar werd de grond perceelsgewijze verpacht aan de boeren van het gehucht. De opbrengst van de pacht was voor de armen van Minderhout. Bij het verlopen van de pachttermijn in 1951 werden de pachtprijzen verhoogd Om niet met de Nederlandse Pachtwet in strijd te komen, moesten de boeren een borg in België hebben die de hogere pachtprijs voldoen. Een tweetal boeren weigerde en wendde zich tot de pacht kamer om een Nederlandse pacht op de grond te bekomen. De Grondkamer in Den Bosch verklaarde zulks onmogelijk, daar een bestaande pacht op een stuk grond niet kan worden vernietigd. De commissie van Openbare Onderstand besloot dit jaar zich definitief van deze Nederlandse grond te ontdoen ten einde een betere belegging voor haar geld te vinden in België. Daarom werd de grond te koop aangeboden aan de boeren. De waarde werd zowel door een Nederlandse als door een Belgische deskundige ge schat. De boeren, die wilden kopen, kon den dit via een Nederlandse notaris op Nederlandse grondslag doen, mits eerst in België de meerprijs voldaan was, die bijna 3000 gulden per H.A. hoger lag dan de Nederlandse. Deze meerprijs kon via een Belgische borg worden gestort. De boeren waren bijna allen accoord en de grond werd vlot verkocht. De moei lijkheden ontstonden rond een stukje grond van de weduwe V. Het was een beemd van ongeveer 2/3 H.A. De wedu we beweerde de vraagprijs niet te kun- neji betalen en protesteerde tegen de ver koop aan andere boeren die haar beemdeke wilden opkopen. Zij beriep zich op de wet van 19 December 1953, waarbij de pachter voorkeur heeft bij verkoop en op de Ned. Pachtwet die de grond prijs vaststelt. De zaak werd op 5 November voor de pachtkamer te Tilburg behandeld, waar de bovengenoemde leden van de Com missie van Openbare Onderstand even eens verschenen. Zij beweerden, dat de weduwe haar grond had onderverpacht aan een andere boer en zodoende haar pachtrecht verloren had. Over deze kwestie zal de pachtkamer zich dezer dagen uitspreken. Ondertussen echter wa ren er ernstige beschuldigingen geuit te gen de leden van de Openbare Onder stand, die de Belgische meerprijzen bij de boeren zouden hebben opgehaald en over de grens gebracht. Zij werden dan ook na de zitting van de pachtkamer verhoord en iegden bekentenissen af over hoger ontvangen bedragen. Zij beweer den echter, dat die gelden door borgen in België vrijwillig in de kas van de Openbare Onderstand waren gestort en niet door de boeren van Castelré of door hen zelf over de grens waren gebracht. Nochtans verzekerde de douanerecher che getuigen te hebben, die konden be vestigen, dat het geld bij de boeren op Nederlands grondgebied door de heren is afgehaald. Het gaat hier om tiendui zenden gulden. In afwachting van het verdere onderzoek, mochten de heren nog dezelfde avond naar huis weerkeren, nadat zij hadden toegezegd, opgave te zullen doen van de ontvangen bedragen. moet laten gelden. De Paus heeft zich waarop Clovis vertelde I toen 00k verzet tegen diegenen, die de Dit is mevrouw Gabrielle Guieu, griffier bij het gerechtshof te Digne, voor welk hof de zaak tegen de van moord beschul digde oude Franse boer Gaston Dominici in hoger beroep zal dienen. Mevrouw Giiieu is een van de zeer weinige vrou wen in Frankrijk, die een dergelijke hoge post bekleden. De bejaarde landbouwer, die ervan wordt beschuldigd, de Britse voedingsexpert Sir Jack Drummond en zijn vrouw te hebben neergeschoten en daarna het dochtertje van het echtpaar te hebben doodgeslagen, toen de Drum monds in de buurt van. zijn land kam peerden, nu alweer twee jaar geleden, heeft 'reeds herhaaldelijk getracht zijn zoons als de schuldigen aan te wijzen. Het proces, dat een van de merkwaar digste in de recente Franse geschiedenis belooft te worden, begint vandaag. dat ook hij dat wist. Men ging naar de hoeve „La Grande Terre" en daar wees men de plek aan waar het geweer was verborgen. De volgende dag had de con frontatie plaats, waarbij de beschuldiging werd gehandhaafd en later de reconstruc tie van de misdaad, met het ontzaglijk zeggingsmacht van" de Kerk beperken willen tot strikt godsdienstige zaken. Peron, die zijn zesjarige ambtsperiode is ingegaan, beheerst de politieke situatie volkomen. De Senaat bestaat geheel uit Peronisten, in de Kamer van Afgevaar- Providence V.S.J En dat zo maar door de rioolbuizen En hoe zouden de ratten er aan toe j Staatsautoriteiten begonnen dezer da gen een werkje, dat hen nog wel een week zal bezig houden: het stukslaan van tienduizenden flessen whiskey, dry gin, wijn, en wat U maar allemaal kunt bedenken aan geestrijke dranken, zo maar aan scherven de flessen en weg het kostelijke nat. Allemaal verbeurd verklaard en afgekeurd en de inhoud door de gootsteen, het riool in. Naar de ratten, die, zo beweren liefhebbers van een glaasje, 's avonds laat nu op straat zouden rondpiepen: en laat nü de katten maar komen.... Watseke (V.S.) De straf volgde wel gauw op de zon de. Twee manhen stalen een vliegtuig, waarschijnlijk zó maar uit baldadigheid en amuseerden zich een uur lang met boven het vliegveld en de naaste omge ving allerlei kunstjes uit te halen. Maar ?e Einsen toch iets te ver en vooral te if,f,?Lraal?ten een hangar en in de crash kwamen beide joy-flyers om het leven. Blackpool (Engeland) P,agC1i zaten de detectives al John LittlewaoaoYSieemi0de fTv untenant was 5- Ult de gevangenis juist terwijl hij ui'tgehongerd" een "café boevenpak een gelioten regent" had ruim vijf dagen niets te eten gehad En wat deden die keurige, afgemeten maa- sportieve Engelse rechercheurs? Ze hol den niet onmiddellijk met hun prooi naar het dichtstbijzijnde politiebureau 'e ir-ken hun man eens aan. zeiden: jé ontsnapt ons niet meer en kochten voor hun onvrijwillige gast een daarna voor nu gJas bier. En eerst töen'hfdét op had, vertrokken ze met hun prooi. Gift Nog een paar dagen en Opa Kostering kan weer een jaar toevoeger reeds alleszins resP®.cta!?e. „..j 'tp Maandag a.s. hoopt hij 103 jaar ou worden. Dat hij de oudste inwoner van Delft is, behoeven we U nauwelijks ver melden. gedood, er wei een vierde bij kon. Ver der Gustaaf en zijn vrouw en zusters, voor wie de „oude" een afschuwelijke tiran was, zodat hij ze dan ook de ont zaglijke vrees inboezemde waardoor hun monden gesloten bleven. Wat er aan feiten bekend is geworden dankt men aan commissaris Sébeille, een jong politieman uit Marseille, zoon van een inspecteur van politie. Sébeille stond reeds bekend om zijn uitstekend speur derswerk, waardoor hy snel promotie had gemaakt. Dat hij in deze kwestie van stonde af begrepen heeft, dat de Domini- ci's meer van de zaak moesten weten, kwam voort uit de hardnekige bewerin gen dat geen der bewoners in de onheils nacht iets veraachts zou hebben bemerkt. Toen zij later moesten bekennen schoten te hebben gehoord, zeiden zij gemeend te hebben dat er stropers in de buurt wa ren. Maar hulpgeschreeuw hadden zij niet waargenomen. Eerst een jaar later heb- rtohïii0!?!™' dat het dochtertje water bU h u a Va"e" Va" dü av0nd water b*j hen had gehaald. Commissaris Sébeille had aanvankelijk geen verdenkingen jegens de oude Gas ton. De verklaringen van Gustaaf, die a] om half vijf op de weg was geweest en dus de lijken, althans die van Sir Jacq Drummond en diens vrouw moest hebben gezien, en die. later het meisje had ge vonden, terwijl haar arm nog bewoog, leverden zóveel tegenspraken op, dat juist Gustaaf in het bijzonder werd gevolgd. Hij had eerst om kwart over zes een motorrijder gewaarschuwd en had daar voor verschillende vrachtwagens laten voorbijgaan. Later moest hij bekennen de lijken verlegd te hebben. Ongeveer veertien maanden geleden, nadat hij lang in voorarrest was geweest werd hij wegens het niet verlenen van hulp aan personen in nood tot twee (Van onze correspondent) In het vervolg van de te Utrecht ge houden vergadering van de bedrijfs groep Spoorwegen van de R.K. Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" werd met algemene stemmen een motie van de afd. Leeuwarden aangenomen, waarin te leurstelling werd uitgesproken over het besluit van de S.E.R, om voor onbepaal de tijd aan de N.V. Ned. Spoorwegen ontheffing te verlenen tot het instellen van een Ondernemingsraad. De vergadering was van oordeel, dat dit besluit een rem vormt voor de ge wenste sociale ontwikkeling binnen de onderneming van de N.S. en dat de be staande Personeelsraad niet als een equi valent van een Ondernemingsraad kan worden beschouwd. Tenslotte draagt zij aan bet bedrijfsgroepbestuur op met de meeste kracht te blijven ijveren voor het totstandkomen van een Ondernemings raad bij de N.S. Bij de algemene beschouwingen over het bestuursbeleid en de jaarstukken werd door verscheidene sprekers min of meer scherpe critiek uitgeoefend op in terne toestanden in het spoorwegbedrijf. Onder meer werd aangedrongen op ver betering van de verstandhouding tussen de leidende figuren en ondergeschikte j functionarissen, op beperking van de vloed van dienstvoorschriften en verho- ging van het loonpeil tot het niveau van de vrije bedrijven. Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. F. Jentjens en P. Joosten taftr.) en W. A. M. v. Leeuwen (Heerlen), P. H. v. Zeil (Utrecht) en J. H. Schroer (Be verwijk). In verband met het aanstaand afscheid van drie bestuursleden, nl. de heren Koster. Wilbers en Timmermans, betuigde de voorzitter namens de organi satie zijn waardering voor het vele werk. door hen in de loop der jaren ten bate van „St. Raphael" verricht. Dit gold in het bijzonderveteraan A. J. Koster, bondspenningmeester, die wegens de pensioengerechtigde leeftijd zeer binnen kort de organisatie gaat verlaten. Medegedeeld werd. dat het aantal le den van ..St. Raphael" op 1 Sept. j.l. was gestegen tot 10.333 bij een totaal van 33.056 spoorwegmannen. Besprekingen met de Ged. Staten van alle provincies om voor het spoorweg personeel extra woningen te verkrijgen, hadden tot resultaat, dat 389 woningen extra ter beschikking zullen komen. De provinciale besturen van Groningen. Zeeland en Zuid-Holland meenden geen medewerking te kunnen verlenen. Wel werd de toezegging verkregen, dat voor Dordrecht 10 en Rotterdam 25 woningen voor spoorwegmannen ter beschikking zullen worden gesteld. en met een kleurrijke costumering naar ontwerpen van Wijnberg, „Quatre Mou Na de overwinning van de „technische" moeilijkheden en na veel ge-wir-war met de organisatoren van een nieuwe Neder landse dansgroep is 't Ballet van de Ned. Opera gisteravond in de feestelijk ver sierde Amsterdamse Stadsschouwburg voor het voetlicht getreden met een goed verzorgd programma. Het waren meest „oude bekenden" die men zag. Het pro- gramma was niet opgebouwd van louter premières, integendeel. Maar men kreeg een gave voorstelling vol élan en dans vreugde te zien, die het beste doen ver wachten voor de toekomst. Onder leiding van Francoise Adret werden opgevoerd: «Les Sylphides" in de choreografie van Ook Groot-Brittannië zal aan andere staten splijtbaar materiaal beschikbaar stellen van atoomreactors. In een me dedeling aan de V.N. wordt gezegd, dat 20 kilogram van dit materiaal voor dit doel gereed zal worden gehouden. Daags tevoren had, zoals gemeld, Ame rika reeds 100 fcj. voor vredelievende doeleinden ter beschikking gesteld. Minister van staat Nutting, die deze mededeling deed, herinnerde er aan, dat, toen Visjinsky vorige week Vrijdag bleef volhouden, dat het internationale bureau verbonden moest zijn met de Veiligheidsraad, hij zinspeelde op de resolutie van de Algemene Vergade ring in 1946 waardoor de commissie voor atoomenergie onder de Veiligheids raad werd ingesteld. ~eze commissie had echter gefaald en °P^eheven, aldus Nutting. „Wij moe den kijken"331" het onSelukkige verle- j scheen Visjinsky ge biologeerd door één zijde van het pro- NTf.™' verbod van atoomwapens. Nutting zou liever zien, dat de Russi sche vertegenwoordiger zijn aandacht ook eens richtte op de andere zijde de wijze waarop deze energie tot vr'eed- sp°rakinernzki?nn TN6" aangewend, •t j j o teleurste]ling over uit, dat de Sovjet-Unie niet duide lijk had verklaard of zij bereid is mede te werken tot het oprichten van een in ternationaal bureau ter bevordering van het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Voor de vergadering van de politieke commissie, kwanten Dinsdag de indie ners van de resolutie betreffende de oprichting van een dergelijk bureau, bijeen. De Amerikaanse afgevaardigde. Lodge, bracht verslag uit over zijn gesprek met Visjinsky, op Maandagavond in het bureau van de Russische delega tie. Naar men aanneemt, zette Lodge het gezichtspunt van de indieners der re solutie op de Russische amendementen uiteen. Visjinsky zou tot Lodge hebben gezegd dit gezichtspunt nader te zullen beschouwen. De indieners van de resolutie de V. S„ Groot Brittannië, Frankrijk, Ca nada, Australië, België en Zuid-Afrika kwamen Dinsdag overeen, dat er geen radicale wijzigingen in de bewoording van het resolutie-ontwerp moesten wor den aangebracht. vements" ,op muziek van Haydn even eens in de choreografie van Francoise Adret en als noviteit „Le rêve de Véro- nique" op muziek van Katchatourian in de zetting van Adret. Richard Blareau,, dirigent van de Grand Opera tc Parijs, leidde goed het orkest van de Ned. Opera, De choreografieën van Francoise Adret zijn van een fantasierijkdom, die echter niet grijpt boven de krachten van de executanten. Adret weet de diagonaallijn uit te buiten, zodat men een afwisselende beweging op het toneel krijgt te zien, die een goede ruimte vulling vertoont en waarbij zeer duidelijk een plastiek in de ruimte wordt opgebouwd die aan de mu ziek een aanvaardbare verbeelding geeft in de dans, zonder dat men van een lou ter „programmatisch" dansen kan spre ken. Het Ballet van de Ned. Opera telt thans 25 dansers en danseressen onder wie vier solisten en twee demi-solisten. Vooral het corps de ballet is voor een dansgroep hier te lande steeds een probleem geweest. Gisteravond is gebleken, dat op dit gebied bij het Opera ballet grote winstpunten zijn geboekt. Gedisciplineerd zonder een grote krampachtigheid, en synchroon met de tempi bleek deze groep te kunnen dansen. De drie bekende dansnummers geven weinig stof tot nieuwe beschouwingen. Het ballet-blanc van Fokine bezit de droomsfeer van het academische ballet ten voeten uit; de „Quatre Mouverhents' aüure in grootse stijl opgezet en voortref felijk gezet op de meeslepende muziek van de Russische componist, werd de droom sfeer in dit ballet volledig gevat. De persoonlijke prestaties in dit ballet waren ook goed. Ymke Bloema danste on bevangen het jonge meisje, dat droomt van een mooi bal. Hanny Bouman was L'oiseau triste, met een verterend gebaar en een poëtische expressie. Roland Casenave sprong zijn Mazurka vol vuur, terwijl het corps de ballet in deze choreographie goed en zuiver danste. César Hom kon ons deze avond niet bij zonder overtuigen. In Fokine's ballet heeft hij zich vrij gemakkelijk van de Mazurka afgemaakt, hoewel hij in de karakterdan- sen beter tot zijn recht kwam Coby Spoel- stra daarentegen heeft naar onze mening bijzonder goed de Prélude gedanst en ook in de andere balletten heeft zij getoond over eén zuivere techniek te beschikken met een goede psychische inhoud in haar dans. Maria Sylvaine was soms iets kramp achtig in haar bewegingen, hoewel zij toch blijk gaf een ontroering le kunnen op wekken mei danskunstige middelen. Haar mimiek is nog niet geheel aangepast. Èen ovationeel applaus met veel bloe men beloonde dit eerste optreden van het Operaballet. Een optreden, dat vol ver wachtingen is voor de toekomst. Men kan onomwonden getuigen, dat Francoise Adret op de goede weg is om dit ballet op te voeren tot een dansgroep, die representa tief kan zijn voor de danskunst m ons land. Bu. In Ottawa, waar hij op het ogenblik dc gast is van de Canadese regering, heeft premier Mandès-Francc van Frankryk verklaard, dat op de een of andere dag een „realistische ontmoeting" tussen de machten van Oost en West noodzakelijk De vliegwereld heeft weer een nouveau té: de S.A.S., de Scandinavian Airlines System, heeft haar route van Kopenha gen naar Amerika verlegd en vliegt nu, sedert Maandag voor liet eerst, in het vervolg met Vikings over de Noordpool! Maandagochtend vertrok een toestel uit Los Angeles, het Amerikaanse eindpunt van de S.A.S., naar Kopenhagen om daar Dinsdagochtend om 9 uur 24 te arriveren. Maandagavond vertrok een machine uit Kopenhagen, welke Dins dagavond in Los Angeles werd ver wacht. Een beeld van het Kopenhaagse vliegveld Kastrup, kort na de aankomst van het toestel, dat de eerste S.A.S.- vlucht over de Noordpool met passagiers voltooide. V.l.n.r.: drie passagiers, de filmster Jeane Hersholt, de burgemees ter van Los Angeles, Norrie Poulson, mr' een bord. waarop staat „Grens van Los Angeles City" en de beroemde film ster Walter Pidgeon. Tele foto A.N.P.) In de nabije toekomst zal het Katholiek Vrouwengilde in het bisdom Haarlem meer contact zoeken met de religieuzen. Dit werd medegedeeld op de diocesane jaarvergadering, welke Dinsdae in Haar- lem werd gehouden Op een desbetreffen de vraag uit de vergadering, deelde de presidente, mevrouw B. Kortekaas-Den Haan. mede, dat de religieuzen reeds lid zijn van de katholieke vrouwenbeweging door een collectief lidmaatschap. De ver schillende orden en congregaties betalen echter alleen aan het landelijk centrum. De presidente achtte evenwel het contact ook plaatselijk noodzakelijk, daar de reli gieuzen immers in de meeste gevallen ook helpen bij de opvoeding van de kin deren. Waarom zouden dus de religieuzen niet meer actief aan de beweging kunnen deelnemen? Dat moest volgens haar mo gelijk zijn. In de drie grote steden zijn er religieuzen, die persoonlijk lid zijn, maar het zou wellicht dienstig zijn, wan neer men ook in andere afdelingen con tact zocht met de overste van een zuster huis. Op deze vërgadering kreeg de zelfstan digheid van het gilde in het bisdom haar beslag door de goedkeuring van de sta tuten. Dat was voor de presidente tevens aanleiding om te vragen, dat er gezorgd wordt voor een prettige verstandhouding met de K.A.V., zoals die steeds is ge weest. Zij deelde voorts mede, dat de middenstandsbijeenkomsten verleden jaar een groot succes zijn gebleken. Er kon den 150 nieuwe leden worden genoteerd en er werd gevraagd om de stichting van 9 nieuwe afdelingen. Zij drong aan op contact met de mensen van de land- en tuinbouw en met de Sint-Adelbertvereni- ging. Er is nu vanwege het giide ook een studieclub opgericht, waarin het mogelijk is te corresponderen met een Amerikaan se huisvrouw van gelijke gerichtheid. Mevrouw Kortekaas vroeg tenslotte de aandacht var, de vrouw voor de politiek en zij bepleitte een stevige kring- en kadervorming. De nieuwe geestelijk adviseur, rector J. Th.. M. Kraakman, wees op de noodzaak, dat de afdelingen de actualiteiten moeten opsporen in stad en streek en de vrouwen daarop moeten attenderen. De program ma's van de vergaderingen moeten daar op ook zijn ingesteld. Hij besprak daarna in kort bestek het Mandement en stelde, dat de vrouw door haar opvoedingsfunc ties onmogelijk te missen is bij de ver wezenlijking van de gedachten, die in het Mandement zijn vastgelegd. De gebruikelijke agendapunten konden zonder meer worden afgehandeld. In het middaguur sprak mgj- Jansen over „Sexuele moeilijkheden bij kinaeren". Kon. onderscheiding. Bij K. B. is be noemd tot ridder in de orde van Óranje- Nassau de heer K. van Geijn, architect B.N.A., te Bussum. zal zïïn doch dat deze ontmoeting, wil ze 1 °el?s ae exodus gebruikt als verzamel- „.„Ahipn afwernen. niet nlastc! m"S der Nederlandse vluchtelingen. Sinds 1927 heeft Parijs zijn „universi teitsstad". De „Cité Uuniversitaire, aan de buitenboulevard Jourdan, dicht bij de Porte de Versailles, was op initiatief van de toenmalige minister van Onderwijs opgezet ais een serie paviljoens waarin de van buiten komende studenten on derdak en verkeer, maar vooral een voor hun studies gunstige omgeving zouden kunnen vinden. Op 2 December 1938 kwam zich bij die ruime gebouwen het Nederlands pavil joen voegen, ongetwijfeld het meest mo- Éer?e m zijn architectuur, want de heer Dudok was de bouwmeester. Het kwam voor het overgrote deel uit particulier initiatief tot stand. Helaas zou het fraaie gebouw niet lang zijn oorspronkelijke bestemming volgen, want de oorlog brak uit en het daardoor leeggekomen gebouw werd tij dens de exodus gebruikt zijn bijzonder fraai van zetting en het j de nodige vruchten afwerpen, niet plaats geestige balles „De Canapé" handelend kan vinden voordat de vrije wereld de i Paarna werd het opgeeist en eerst twee op het bekende Waterlooplein is een goed eenheid en homogeniteit van haar politiek i 'aren na, de bevrijding kon het aan zijn divertissement. duidelijk heeft gedemonstreerd. oorspronkelijke bestemming worden te- Ofschoon men met „Les Sylphides" nog I Deze duidelijke, niet voor tweeërlei uit- f.u§geve"- ®?afr.An walke staat. Vooral niet geheel los was gekomen van de leg vatbare verklaring naar aanleiding j "e bezetting had het ontzaglijk strijd met de techniek en de indruk niet van de uitnodiging van Moskou voor een Ür? ?,vert.u'2end was, kwam gaandeweg Europese mogendhedenconferentie, legde het élan in de groep, dat werd volgehou den tot het laatste ballet, de „Quatre Mouvements". Jurriaan Andriessen zelf dirigeerde zijn compositie voor „De Ca napé", een muziek die bijzonder geëigend is voor dit ballet. Dc openbaring van de avond was wel het ballet „De droom van Véronique"en"& Kan^prTmS gerangeerd Vier costumiers hadden hier aan gewerktMendès-France zou vandaag naar Was- en het resultaat was bjjzonder goed. Voi'hington vliegen. Mendès-France gisteren af op een pers conferentie te Ottawa. In Ottawa heeft het echtpaar Mendès- France koningin-moeder Elisabeth van Groot-Brittannië ontmoet. De Britse vor stin, die een reis door de Verenigde Sta ten en Canada maakt, kwam evenals de gasten gistermiddag in de Canadese hoofd stad aan. Op het allerlaatste ogenblik werd een ontmoeting tussen de koningin Opnieuw werd een beroep gedaan op welwillende personen om de nog mo gelijke uitbreiding te doen plaats hebben, die nu aan het „Julianahuis", zoals het Nederlandse paviljoen van stonde af werd genoemd, 171 kamers met totaal 203 bedden geeft. Volgens de regelen van de „Cité Universitaire", wordt het derde deel van de beschikbare ruimte voor Franse, een derde deel voor Nederlandse studenten en het overige derde voor stu denten-vreemdelingen bestemd. Het particulier initiatief is ook nu flink voorgegaan. Een In Frankrijk woonach tig Nederlands industrieel stelde voor hernieuwing en uitbreiding een bedrag van 20 millioen francs beschikbaar. Ver der hebben vooral tal van grote Neder landse industrieën hun hulp geboden. De meubelindustrie zorgde voor de meubels, de textielindustrie gordijnen en linnen goed. De verffabrikanten gaven voor 4 millioen francs verf, die onder leiding van Dirk Elfers door een ploeg Neder landse schilders In 3000 werkdagen over 30.000 km2 werd uitgestreken. Dinsdagnamiddag is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer Witte, het hernieuwde Juliana-huis komen bezoeken. Hij kon dezelfde gevolg trekkingen maken als ook H. M. Koningin Juliana bij haar bezoek aan Parijs deed, nl. dat óe studenten, die te Parijs komen studeren en in het Nederlandse college kunnen wonen, wel bijzonder bevoorrecht zijn. Zij beschikken over ruime, zeer ge riefelijke en gezellige kamers. Van alle paviljoens in de Parijse cité universitaire is het Nederlandse het meest comfortabel. Het munt uit door zijn frisheid en men zou bijna zeggen door zijn weelde. Minister Witte heeft dan ook in een persconferentie op de belangrijkheid van het internationale studentencentrum ge wezen. vanwaar niet dan een zeer gun stige invloed kan uitgaan op onze stude rende jeugd. De heer M. W. Merkus, de tegenwoordi ge directeur van het Julianahuis, die ook als lector voor de Nederlandse taal aan de Sorbonne de heer Van der Tuin is ouge- volgd, gaf daarna inlichtingen omtrent de werking van de instelling Z. Exc. de heer Witte was vergezeld van de Nederlandse ambassadeur te Parijs, baron Van Boetze- laer. Na de korte receptie in het Juliana-huis zelf werden de genodigden later ln de na middag door de rector van de Parijse uni versiteit en door de president van de Cité Universitaire in het hoofdgebouw der Cité het Internationaal Paviljoen, ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5