Oorlog school tegen de katholieke België Maar C.V.P- legde minister vuur aan de schenen ALS „OME WILLEM II" TE WATER GAAT Nieuwe Amerikaanse nota over luchtincident Gaston Dominici treedt Meer een sluwe stroper, d&n de „heerszuchtige patriarch" voor Europa's industriële productie Toeneming gelijk op met export Peron-partij waarschuwt tegen „clericale infiltratie" Anti-katholieke inslag is telkens weer te merken AUTO (van roofoverval te Ravenstein) IN BUDEL-SCHOOT GEVONDEN 14 NEDERLANDSE EMIGRANTEN KEREN TERUG De waarheid over Soest erberg Donderdag 18 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vier jaar werd gezwegen over zogenaamde onregelmatigheden Met politie achter stuur door Eiudhovense collega's klem gereden Veertigduizend mensen zullen stapelloop gadeslaan Zuidafrikaanse Spoorwegmissie lichtte onduidelijk voor Wat een vJ iegkampsehip kost Scherpe waarschuwing aan Moskou Treinverkeer Dordrecht- Lage Zwaluwe Overheid is behoorlijke slokop geworden I2K in de Ver" WEERBERICHT ~N Scherp requisitoir Collard's repliek „Karei Doormail": 27 millioeu bij aankoop Maar „De Waarheid" was er glad naast Stremming op Zondag 21 Nov. ALS SARDINES SAMENGEPAKT Bestedingen vaak op record niveaus Stijging règeringsuitgaven De gezworenen „Ik beklaag de rechter", zegt Giono De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen veel bewolking met later van het Noorden uit wat lichte regen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag, vrijdag 19 November: Zon op 8 05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 1.42 uur, onder 14.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze Brusselse irere-iu corresp0ncjent) BRUSSEL. Woensdagavond Heden middag werd in de Belgische Kamer de met spanning verbeide inter pellate' gehouden n.a.v. de opzien barende maatregel, waarmee de so cialistische minister van openbaar onderwijs, de heer Collard juist voor het einde van het schoolvcr- lof honderdtwintig leraren uit het offi cieel lager onderwijs brutaal aan de deur heeft gezet, alleen omdat zij hun diplo ma's aan katholieke instellingen hadden behaald. De CVP had twee van haar meest ge zaghebbende sprekers in het vuur ge stuurd, n.l. de voorganger van Collard. oud-minister dr P. Hamel en dr August de Schrijver. De scherpe toon en vooral de treffende argumenten van deze beide interpellan- ten hadden tot gevolg, dat de linkse meer derheidspartijen. vooral de socialisten herhaaldelijk onderbraken, kennelijk meer met het doel om de cVP-sprekers van de wijs te brengen, een toeleg waarin zij evenwel niet slaagden. Er deed zich daarbij een ietwat ko misch incident voor, naast tal van an dere incidenten van mindere betekenis. Op een bepaald ogenblik riep de voor zitter van de socialistische partij, de heer Buset. een belediging naar de CVP-groep en maakte daarbij een nogal vulgair ge baar. De heer Lefèvre, voorzitter van de CVP, die doorgaat voor een zeer sober iemand, riep tot Buset: „gij zijt dron ken". Er ontstond een geweldig tumult onder de linksen en op een gegeven ogenblik had het er de schijn van dat men handgemeen zou worden. Buset. die aanvankelijk uit 't lood geslagen scheen, stond recht en merkte op: „Ik heb van middag een paar glazen Beaujolais ge dronken. Het is misschien daardoor, dat ik een minder zuur karakter heb. dan de heer Lefèvre". Er werd gelachen, maar het bleven voor hem pijnlijke ogenblikken. Tijdens zijn zeer. uitvoerige interpel latie, stelde de heer Harmei o.m. vast: aan de door de maatregel door de heer Collard getroffen leerkrachten werd niet de minste uitleg verstrekt, maar het is spoedig gebleken, dat deze leerkrachten in het oog van de verantwoordelijke mi nister alléén schuldig waren aan drie feiten: 1- zij zijn aangeworven onder de CVP- regering; 2. zij zijn door hun ouders voor hun studies naar een katholieke normaal school of naar de Universiteit van Leuven gestuurd;- 3. zij waren kwetsbaar ingevolge hun positie als permanent „interim aris". Dat zijn de feiten. Zij doen zich voor de eerste maal in de geschiedenis van dit land voor. Het is de eerste maal sedert vijf en zeventig jaar. in de annalen van het departement van onderwijs, dat een minister leraren uit hun functie onthelt, omdat de oorsprong van hun diploma s hem niet aanstaat. Het was de eerste ideologische zuivering waartoe in Belgie is overgegaan. Die maatregel moet ingetrokken, aldus Harmei. omdat hij én sociaal én admini stratief én politiek gezien, onaanvaard baar is. Harmei lichtte dat op uitvoerige wijze nader toe. En hij concludeerde: Indien de minister zich wil laten lei den door rechtvaardigheid, dan hoop ik dat de uiteenzetting der feiten, die ik heb gegeven hem zodanig zal doen wijzi» gen, dat de gediplomeerden, die uit Leu ven komen of uit een katholieke nor maal-inrichting en wier diploma dezelfde officiële waarde heeft als de diploma's als die van 'n rijksinstelling, niet de indruk zullen krijgen dat zij dragers zijn van een waardeloos stuk papier. De heer August Schrijver beschouwde de maatregel van Collard meer speciaal in 't licht van de rechten, die de Grond wet aan alle Belgen toekent. „Vatten wij de zaak samen", aldus de heer De Schrijver o.m., „dan consta teren wij. dat een honderdtal Belgische staatsburgers ten offer zijn gevallen aan een discriminatie-maatregel van de re gering. massaal verwijderd werden om dat zij houders waren van een diploma uit het katholieke onderwijs. Aldus werd het opinie-delict weer ingevoerd, trots de waarborgen in de Grondwet voorzien Dat is het wat de Christelijke Volkspartij ten aanzien van, het land, in het parle ment en daarbuiten aanklaagt en zal blijven aanklagen, totdat recht zal zijn geschied. Op zijn beurt het woord nemende, trachtte de heer Collard zijn maatregel te rechtvaardigen. Hij nam daarbij zi'n toevlucht tot tal van weinig steekhou dende formuleringen omtrent de ont slagenen en het katholieke onderwijs. Hij zeide, dat hij vóór schoolvrede is. doch uit zijn verdere uiteenzettingen bleek, dat er wel een katholiek onderwijs in België mag bestaan maar niet op de zelfde voet als het officiële onderwijs, voor wat de steun van de staat betreft Deze stelling deed de CVP-leden pro testeren met grote verontwaardiging En toen Collard verder nog beweerde, dat de heer Harmei tijdens zijn minister schap allerlei onregelmatigheden had gepleegd om het katholiek onderwijs te bevorderen, werd hij door diezelfde heer Harmei schaakmat gezet, toen deze hem de vraag stelde: „Indien het waar zou zijn, dat ik zelfs ook maar de geringste onregelmatigheid zou hebben gepleegd hoe komt het dan, dat door de liberale en socialistische partijen, die toen in de op positie waren, in de loop der vier ïaren dat ik aan het hoofd van het departement van onderwijs heb gestaan, van die zijde geen enkele maal tegen mij werd geïn terpelleerd om z.g. onregelmatigheden aan de kaak te stellen?" De conclusie van dit debat moet wei zijn. dat de oorlog tegen de katholieke scholen in België onverminderd zal voortgaan. De politie van Budel-Schoot heeft gis teren aan de Belgische grens aldaar de donkergroene auto (Ford Sedan) aange troffen, waarmee de nog onbekende da der van de roofoverval op het postkan toor te Ravenstein, zich Maandagavond j.l. uit de voeten heeft weten te maken. Dinsdagavond werd de auto. naar thans bekend is geworden, reeds door enkele dorpelingen langs de kant van een weg onbeheerd aangetroffen. Men meende met een smokkelauto te doen te hebben, die men dan ook vrij grondig aan een onderzoek onderworpen blijkt te hebben. Daar smokkelen in de grensstreek een niet geheel vreemde vaardigheid is, heeft men tegenover de vermeende De tewaterlating van de „Willem Ba- rendsz II" belooft een nationale gebeur tenis te worden. De belangstelling er voor blijkt buitengewoon groot. Uit alle delen van het land zullen op de werf van Wiiton-Fijenoord te Schiedam be langstellenden bijeenkomen om het fees telijk gebeuren gade te slaan, waarvoor door de directie van de werf een indruk wekkende organisatie is voorbereid. Een Amsterdams blad meldde verleden week, dat de „Willem Barendsz II" op Zaterdag 13 November te water zou worden ge laten. Een een Engels scheepvaartblad had spoedig daarop 'n groot verslag van de tewaterlating, met tal van bijzonder- Veertien van de vjjftien Nederlandse spoorwegbeambten, die op 28 October te CongelIa> Durban het \yerk neerlegden zijn S JJrtrnTken6 "Wattrraan" uit Zuid- Afrika vertrekken om naar ons land te- te keren. Zij repatriëren op kosten van de zuidafrikaanse^ spoorwegen, aldus een HenChetVwerk hebben ncevLuegd^'imdat def„ens hen. beloften, die i„ onsVnd b i w fekencn van het contract waren ge niet werden vervuld. Door het CoL daan, oor de emigratie te Den Haan missariaat repatriëring bevestigd 6 werd ons hii k®n worden opgemerkt, dat de ^w-ikaanse spoorwegmissie naar ons Zmdafr: teneinde Nederlandse krachten „r de spoorwegen aldaar te werven. De tnneelui konden als leerling te werk wor- den gesteld waarvoor zij dan een contract moesten tekenen van zeven jaar. wa leerlingtijd zou dan dekeurraad der P wegen beoordelen, of zij als vui kracht konden worden aan§e.n0 "dplen leerlingen genoten een aantal voorde*» met betrekking tot de overtocht d vesting en een later in gedeelten terug betalen voorschot. avnPn In Maart van dit jaar is een eerste gio P Nederlanders als zodanig geëmigreerd. Zij werden door de spoorwegmissie uit Zuid- Afrika geselecteerd. Er volgden nog enkele kleinere groepen onder hetzelfde con tract, zodat in totaal circa 140 Nederlandse jongelui voor dit doel emigreerden. Met betrekking tot één groep van 15, te Durban, zijn er geschillen gerezen met de Zuidafrikaanse spoorwegen. Deze groep blijkt zich bij de door de spoorwegmissie gegeven inlichtingen een ander beeld te hebben gevormd van het werk bij de spoorwegen en de omstandigneaen in Zuid-Afrika, dan zij er aantrof. Een en ander heeft geleid tot ontevredenheid, tot het niet bereid zijn de voorgeschoten gelden te restitueren en tenslotte tot sta king. 5*e. ^uidafrikaanse spoorwegen zyn van bij deze emigratie zekere mis- feit ria?e" hebben kunnen ontstaan. Het der °ok de kosten van repatriëring ben genomenders voor hlln rekening heb- bewust zjjn van E op wjjzen, dat zij zich cn het verschaffl 6lt' dat bÜ de sel®ctie dc selectiecommw van inlichtingen door se spoorwege a'e, van de Zuidafrikaan- den moeten worden maatstaven had' heden over het verloop van de plechtig heid en de belangstelling, welke ze trok- Initussen blijft liet zoals het was: on'- voorziene omstandigheden voorbehou den, zal de nieuwe walvisvaarder a.s. Zaterdag van stapel lopen Bij de tewaterlating wordt in totaal op een record-aantal van 40.000 belang stellenden gerekend. Twintigduizend zul len op de terreinen van Wilton Fijenoord worden toegelaten Hierbij komt nog een groot aantal schoolkinderen uit Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. De leerlingen van de hoogste twee klassen der lagere scholen en de leerlin gen der middelbare scholen van die ste den worden eyeneens in de gelegenheid gesteld het unieke gebeuren van de sta pelloop van Nederlands grootste zeeva rende eenheid bij te wonen. Ook de velen, die niet tot de terreinen van de werf kunnen worden toegelaten kunnen het gebeuren bijwonen. In Vlaardingen zal de politie een terrein aan de rivier bij de vijf sluizen voor het publiek open stellen. Men meent aldus de 40.000 ver wachte belangstellenden zonder hinder te kunnen verwerken. De werf heeft ook tal van vertegen woordigers van diverse instituten en verenigingen uitgenodigd. Het hele per soneel van Vinke Co te Amsterdam, de reders van de nieuwe walvisvaarder, zullen per trein naar Schied. komen. Van de autoriteiten, die bereids hebban toe gezegd, de plechtigheid met hun aanwe zigheid te zullen opluisteren, noemen wij minister Mansholt, wiens echtgenote, zoals bekend, de doopplechtigheid zal verrichten, alsmede mr K. Vonk. waar nemend directeur-generaal voor de Scheepvaart, die minister Algera, de mi nister van Verkeer en Waterstaat, zal vertegenwoordigen. Naar we nader vernemen, zullen o.a. ook de loco-burgemeester van Amsterdam- de heer R .v. d. Berg, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr Kesper, prof. Gerbrandy en de burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek, als gasten de tewaterlating bijwonen. smokkelaars solidair wensen te blijven en de politie van de vondst niet onmid dellijk op de hoogte gesteld. De wagen, die gedeeltelijk van de zachte berm in de sloot was gegleden, was vrijwel onbe schadigd. De benzinetank bleek leeg en de accu eveneens. Het contactsleuteltje ontbrak en er was een "doorverbinding tot stand gebracht. De auto werd door een deskundige van de Rijkspolitie naar de districtstaf in Den Bosch overge bracht. Toen de wagen, waarnaar het gehele politie apparaat van Nederland de laatste dagen scherp heeft uitgezien, met ge noemde politieman achter het stuur, on derweg door Eindhoven reed, werd door de gemeentepolitie onkundig van de identiteit van de bestuurder een ach tervolging ingezet De motorrijders wis ten de auto met het nummer M 48080 „klem te rüden" in de binnenstad en de legitimatie van de deskundige was voor de Eindhovense politie wel een ge duchte tegenvaller na zó'n duidelijke demonstratie van paraatheid. Een andere bijzonderheid in de affaire Ravenstein is. dat bij de schuur, waarin Maandagavond rond het tijdstip van de overval brand uitbrak, een lege benzine- fles is gevonden. Het vermoeden is der halve te meer gewettigd, dat die brand opzettelijk is veroorzaakt. De totale kosten van aankoop van Hr Ms Karei Doorman bedragen circa 27 millioen gulden. In het jaar 1953 werd aan genoemde bo dem in verband met de toen reeds vast staande overgang op Avengervliegtuigen verbouwd tot een bedrag van 370.000; de raming van de komende modernisering bedraagt naar de laatst bekende gegevens thans pl-m. 17.000.000. Hr Ms Karei Doorman zal in de eerste helft van het jaar 1957 weer ter beschik king kunnen zijn. Ook de „Waarheid' kon, of men wilde of niet, de officiële tnstallatie van hei Amerikaanse Sabre-squadron op de vliegbasis Soesterberg, Dinsdag jongst leden. niet onvermeld laten. Het verslag over deze plechtigheu' werd in typerende „Waarheid-stijl" jn elkaar gezet; „Nederlandse soldaten moesten het geweer presenteren voor Ouitenlandse bezetters" en „huiverene keek een groep toeschouwers naar een vernederend ceremonieel" Burgemeester d' Ailly onthulde een gedenkteken, dat „aan deze dag van nationale schande herinnert", zo lezen we voorts. En dan: „Daarna vlogen Ame rikaanse Sabre-straaljagers gierend over het trieste tafereel op de grond". Triest is het inderdaad, deze ver draaiing van wat gebeurde, doch het is ook koddig, omdat de Waarheid redactie kennelijk het hele „dramatische verslag al van te voren in elkaar had gedraaid. De straaljagers vlogen name lijk helemaal niet ofschoon du wel de bedoeling was geweest omdat de weersomstandigheden te ongunstig wa ren! Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heefi medegedeeld, dat de V-S. een tweede nota aan de Sovjet-Unie heeft overhandigd i.v m. het vliegtuigincident in de nabijheid van Noord-Japan op 7 November j.l waarbij een Amerikaans vliegtuig door Migs werd neergeschoten en een lid van de bemanning om het leven kwam. In de nota waarschuwen de V.S. Rus land, dat zü hun vliegtuigen „dc nodige defensieve bescherming zullen verschaf fen", indien de Sovjet-Unie niet „herha ling van dergelijke incidenten voorkomt" De volledige verantwoordelijkheid voor alle eventuele gevolgen hiervan zal op de Sovjet-regering neerkomen, aldus dc Ame rikaanse nota. De Russische beschuldiging, dat bet be trokken superfort" het Sovjet-luchtruim zou hebben geschonden wordt afgewezen en ontkend wordt, dat het Amerikaanse toestel zou hebben geschoten, Iaat staan het vuur op de Sovjet-Migs zou hebben ge opend. Het incident vormt, volgens de Ameri kaanse regering, een onderdeel van een „lange reeks onuitgelokte Sovjet-aanval len op Amerikaanse vliegtuigen, die vreed zame opdrachten uitvoeren". In dit ver band wordt er aan herinnerd, dat de Sov jet-regering nog steeds niet heeft geant woord op een Amerikaanse nota van 25 September j.l. waarin geprotesteerd werd tegen het neerschieten van een andere Amerikaanse B-29, in ongeveer hetzelfde gebied en onder vrijwel gelijke omstandig heden. Voorts wordt in de Amerikaanse nota herhaald, dat de V.S. de Japanse regering steunen in haar aanspraken op de Habo- mai-archipel, vlak ten Noorden van het eiland Hokkaido die door de Russen bezet wordt gehouden. Tenslotte laat de Amerikaanse regering weten, dat. zij zich het recht voorbehoudt van de Soviet-Unie schadevergoeding te vragen voor het verlies aan mensenlevens en materiaa" tengevolge van het incident op 7 November. De werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk ma ken het noodzakelijk hel treinverkeer tus sen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom gedurende een dag stil te leggen Deze stremming zal Zondag 21 November a s. plaatsvinden en we! van 7 30 tot 19.30 uur. Ter vervanging van de treinen zullen auto bussen rijden. Te Digne ving gistermorgen reeds om negeD uur het proces aan, dat al van te voren door de publieke opinie werd gerangschikt onder de „beroemde strafzaken". Veel is er in de gehele pers reeds over geschreven Het afschuwelijke van de misdaad, die berecht moet worden, heeft mei erhinderd, dat de zaak in een romantische belichting werd geplaatst waardoor aan de beschuldigde een duistere grootheid werd toebedacht ah in de antieke tragedies. Om zijn leeftijd hij is thans 77 jaar heeft men Gaston Dominici „de patriarch" genoemd. Hij werd afgeschilderd als- een zwaargebouwde boer in hei hoogland, die de tyran was van zijn groot gezin en de schrik van de omgeving. Hij zou mateloos heerszuchtig zijn. Men schreef over zijn zucht naar eigendom van de hoeve en de grond, waarop hij leefde. Hij was een soort wachter over bos en heuvel, waarheen hij zijn armelijke kudden voerde. Hij scheen een man van brutale kracht en sluwe helderheid, volkomen beantwoordend aan het beeld van de machtige heerser over zijn omgeving, zoals die in de literatuur van de streekromans naar schrijversverbeelding wordt geschetst. Toen 's ochtends om negen uur de eer ste zitting van het gerechtshof aanving, waren de ochtendnevelen in de Alpen nog niet opgetrokken. Voor dat het licht werd. hadden zich honderden journalisten uit binnen- en buitenland voor het kleine gerechtsgebouw verdrongen om te kun nen behoren tot hen, die als sardines samengepakt zich een lange dag afgrijse lijk zouden moeten inspannen om het In de zo ontzaglijk veel te kleine ruimte te kunnen uithouden. Twee schrijvers, Giono, de schrijver van de streekromans van de Boven-Provence en Armand Salacrou. schrijver van volks tragedies. zoals Antoine die in het begin dezer eeuw zo gaarne opvoerde, hadden het beter getroffen dan de journalisten Ze hadden een plaats achter de vier schaar. Het is echter waarschijnlijk, dat zij reeds bij de aanvang van het proces grote teleurstellingen hebben ondergaan, toen zij de oude Dominici nu in levende lijve, door drie politiemannen binnengevoerd, voor zich zagen verschijnen Een „patriarch"? Gaston Dominici heeft er niets van Hij heeft meer weg van een oude eertijds aangelegd. De heer IF. H. Koster gaat Maandag 22 November als oudste inwoner van Delft zijn 103de verjaardag vieren. De jubilaris maakt nog alleszins een krasse indruk. De industriële productie in West-Euro- Pa heeft dit jaar een ruimer verspreide verbetering te zien gejeven, nadat zij in enkele landen tegen het einde van 1953 reeds was toegenomen. In het bijzonder S^nkrük kreeg de laatste tjjd een aan- de algemene opwaartse bewe- tannl aJdus wordt gemeld in het kwar- mitóï etin van de Economische Com- Dort f. „vclor Europa. Volgens het rap- in w.J Paradoxaal, dat de productie eeveer begon te verbeteren on- toeifemfng te zien*als^deproductief Wan- cente kerbeTering met belangrijke mate door speculatieve krachten werd veroorzaakt, dan zou dit op zichzelf vol gens het rapport enige reden voor het vertrouwen, dat de gunstige omstandigheden in de komende paar maanden zullen blijven bestaan. In de grote Westeuropese industrie landen was de industriële productie in het tweede kwartaal v„n 1954 niet min der dan 9 pet groter dan een jaar te voren Bovendien was de toeneming van het eerste op het tweede kwartaal iets "roter dan in 1953. Slechts twee landen, Italië en Griekenland, gaven van het eerste op het tweede kwartaal een kleinere toeneming te zien dan m 1953. In Juli en Augustus waren er echter in Italië enige tekenen van verbetei ing. De meest opvallende verbetering _v°nd plaats in Oostenrijk, Joego-Siavie en West-Duitsland. In deze landen steeg de productie van het eerste op het tweede kwartaal met respectievelijk 16, 21 en 8 pet. Het meest opvallend was in het af gelopen jaar de toeneming van de pro ductie van chemicaliën. In bijna ieder Westeuropees land was de toeneming aanzienlijk groter dan die van de in dustriële productie in haar geheel. Een recente opvallende ontwikkeling in West- Europa was de sterke toeneming van de productie van motorvoertuigen. Van 1953 tot op de eerste helft van 1954 nam de productie van personenauto's in de vier grote productielanden Engeland. Frankrijk, Italië en West-Duitsland te zamen genomen met 26 pet toe. Voor vrachtauto's en bussen bedroeg de toe neming 17 pet. Volgens het jongste statistische bulle tin der Ver. Naties hebben het bruto- nationale product en de bestedingen ju 1953 in vele landen een ongekend hoog peil bereikt. De stijgingen weer spiegelden zowel de stijgingen der prij zen als die der productie. In de geïndustrialiseerde landen be dragen de particuliere consumptieve be stedingen gewoonlijk 60 70 pet van de totale bruto-bestedingen. In de minder ontwikkelde landen ligt het percentage in veie gevallen tussen 80 en 85. Na een periode van snelle stijging is de toeneming der consumptieve uitgaven in 1951/52 verminderd als gevolg van de stijging der overheidsuitgaven voor de verdediging en de hiermede ver band houdende investeringen. In 1952/53 begonnen de consumptieve bestedingen zowel als de particuliere in vesteringen weer sneller te stijgen. Dit was mogelijk geworden door de voort durende toeneming der economische be drijvigheid en door de omstandigheid, dat de staatsuitgaven minder snel stegen In vele landen werden in 1952 en 1953 de belastingen verlaagd, terwijl in 1954 nieuwe verlagingen van kracht werden Als resultaat hiervan werd het besteed bare persoonlijke inkomen groter in verhouding tot het bruto nationale pro duct. De consumptieve uitgaven der rege ringen zijn thans over het algemeen hoger dan in 1938. Zij bedragen in de meeste gevallen 10 a 15 pet van het bruto nationale product, vergeleken mei 6 a 10 pet voor dc oorlog. Het hoogst zijn de percentages in de meer geïndustriali seerde landen bijv. de Ver. Staten (23 pet.), Canada (18 pet.) en Zweden (17 pet.). Over het geheel genomen vormt de bruto kapitaalvorming thans een gro ter gedeelte van het bruto nationale product dan ln 1938. De kapitaalvorming is meestal groot in de landen met een hoog peil van eco nomische bedrijvigheid en een snelle economische groei. In de achtergeble ven landen zijn de cijfers gewoonlijk veel lager. De verhouding tussen export en bruto nationaal product geeft de laatste jaren grote wijzigingen te zien. In een aantal Gaston Dominici, de Franse boer uit Lurs, die ervan wordtbeschuldigd, de Engelse voedingsexpert, Sir Jack Drum mond, en diens vrouw en dochtertje, die met vacantia in de buurt van zijn grond gebied kampeerden, te hebben vermoord, 'is gisteren voor het eerst voor het Ge rechtshof te Digne verschenen, waar zijn zaak in hoger beroep wordt behan deld. Gaston Dominici tussen twee be wakers in de beklaagdenbank. grondstoffenproducerende landen en ook in de kleine geïndustrialiseerde landen van Europa is de uitvoer van goede ren en diensten dikwijls zeer groot in verhouding tot het bruto nationale pro duct. In België en Nederland vormt de uit vier ongeveer 40 pet van het bruto nationale product. In Indonesië is het percentage 20. De economische toestand in dergelijke landen is daardoor zeer gevoelig voor schommelingen in de economische activiteit van de grote handeldrijvende mogendheden. weldoorvoede stroper, die zich nu voor het een of ander iachtmisdrijf moet komen verantwoorden: een kleine gedrongen man. die vroeger echter wel zeer sterk zal zijn geweest: wit wanordelijk haar en een door de jaren uitgedunde knevel; kleine blauwe ogen: een door de jaren gebruind gelaat Een man met een brutale blik. die over de toeschouwers gaat met een soort misprijzend lachje, zo-iets van ..hier-heb-ie-me-nou" en „waeh'-nu- maar-af" Voorgewend of niet. hij laat voelen, dat hij op zijn tellen past en vol 'elfvertrouwen is. De loting voor de keuze van de ge zworenen, die het schuldig <t onschuldig moeten uitspreken verliep vlot Aan gewezen werden vijf boeren uit het ■•echtsgebied, verder een slager, een rentenier en twee kantoorbedienden. Vijf-en-zeventig getuigen zijn opgeroe- oen waarvan het grootste deel door het Openbaar Ministerie. Op een tafel ligt het gebroken geweer met touwtjes bijeengehouden. Onmiddellijk nadat de zitting geopend was. verklaarden de drie verdedigers de aanwezigheid te eisen van de auto van Sir Jacq Drummond en van de beide veldbedden In raadkamer besliste het hof. dat aan de ene eis niet voldaan kon worden, aangezien de notaris van de erven-Drummond de auto reeds lang geleden heeft opgeëist en gekregen Wat de bedden betreft, die zullen nog komen. En dan begint, na voorlezing van de zo sober mogelijk gehouden dagvaarding, het verhoor van Gaston Dominici. Reeds bij het Identiteitsverhoor liet hij zien dat president Bousquet te worstelen zou heb ben met een sterke partij. Hij antwoordt duidelijk vlug en met een soort spotten de gemoedelijkheid. En als de president hem ondervraagt naar aanleiding van gunstige of ongunstige oordelen, die over hem zijn uitgesproken, dan heeft de man zijn antwoord steeds gereed en uit hij dit antwoord als een sneer. Hij repliceert triomfantelijk of misprijzend of ontken nend. maar is er steevast op uit. dat het hof in niets vat op hem zal krijgen Komt hij in tegenspraak met de medegedeelde feiten, dan zegt hij, dat die verklaringen gelogen zijn. Zelfs wanneer het zijn zoons betreft. Hfl wii niets weten van de misdaad. Hij heeft daarmee niets uit te staan en doet verontwaardigd, dat men hem lastig valt. Behalve tijdens een korte pauze voor het middagmaal, dat Dominici zeer gretig tot zich neemt en een zeer kleine onder breking in de namiddag, gaat de onder vraging voort tot de duisternis valt om dan verdaagd te worden tot de volgen de dag. Giono, die de bergbevolking hier toch meent te kennen, toonde zich zeer ver baasd over de sluwe kracht van de oude Dominici. die weliswaar later in dc middag tekenen van vermoeidheid gaf, maar toch zó in zijn koelbloedige, uiterst argwanende houding bleef vol harden, dat de Provengaalse schrijver zei: „Ik beklaag rechter en gezworenen die een uitspraak zullen moeten doen 1". Een nadere onthulling van de gang van zaken in de noodlottige nacht van 4 op 5 Augustus 1952 heeft de eerste dag niet opgeleverd en zoals men de harde en sluwe kop van Dominici had leren ken nen, kon men ook niet anders verwach ten. Hii heeft dit reeds ronduit gezegd en ook zijn tweede zoon Gustaaf vertelt aan wie het maar horen wil dat hij alle verklaringen terugneemt en dat zijn vader onschuldig is De familie schijnt overigens niet zo eendrachtig te zijn: Clovis de oudste zoon. verzekert, dat hij zich door niets van de waarheid zal laten afbren gen en alles zal zeggen, wat hij weet. Op alle Argentijnse scholen zullen leken adviseurs worden benoemd om de kinde ren „zedelijke beginselen ln te prenten", zo heeft het departement van onderwijn gisteren bekend gemaakt. Katholieke kringen vrezen, dat dit de eerste stap zal zijn van een plan op lange termijn om het godsdienstonderwijs van het rooster der staatsscholen te schrappen, aldus Reutei Het bestuur van de Peronistische Partij gaf Dinsdagavond na een spoedbijeen- komst een verklaring uit, waarin de leder op het hart werd gebonden op hun hoedt te zijn voor „infiltratie door geestelijken wier agressiviteit hen tot vijanden maakt'' Hieraan wordt toegevoegd: „Het binnen dringen van geestelijken in arbeidersorga nisaties is slechts een nieuwe zet in d- campagne, die de geestelijkheid in dt af gelopen tien jaar heeft gevoerd om ie Argentijnse openbare mening in verwai- ring te brengen en het volk te misleiden' De verklaring beweert, dat het hier met gaat om een aanval op de Katholieke Kerk dcch op .valse katholieken en slech'e priesters". De zuivering van katholieken in de Ar gentijnse provincie Cordoba, waar zij zeer grote invloed hebben, duurt, na 9e be schuldiging van president Peron over een „kerkelijke samenzwering tegen de staai nog steeds voort. Thans zijn ook de burge meester van de stad Cordoba en vijf wet houders afgetreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1