Speelgoed M van Houten chocolade letters DE RAT HEEFT HET NOG TE GOED BIJ ONS Kampioenen HOGER BEDRIJFSOYERSCHOT WALVISVAART Geen Rotterdam Lichthaven nu nu MEIJER BLESSING mm1 Per jaar 50 a 100 millioen schade McCarthy-debat verdaagd Belangrijke daling exploitatiekosten Ontsnapping van opgebrachte smokkel schepen VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 Monopoïy-spelen zijn weer voorradig Vraagt nachtkleding i Van Houten's fijnste letterchocolade nu bereid volgens het AERO-procédé! Van Houten's fijnste chocolade - extra veredeld door het beroemde Aero-procédé, dat alléén van Houten U bieden kan Luchtiger, fijner, veel gemakkelijker te snijden, te bijten, te verdelen - en zoveel lager in prijs! Waarom? Omdat de Aero-letter niet zo zwaar is, wat 8 van de 10 fijnproevers na vergelijken veel prettiger vinden. Geef nu Uw hele gezin forse, kloeke lettersvan Houten Aero-letters (melk en puur) - dè chocolade-sensatie van het jaar! Uw winkelier hééft ze PAGINA m§miwfÉP Ware grootte! Slechts 70 ct! Ware grootte! Slechts f 1.251 extra-verfijnd, extra-voordelig GROTE ACTIE OP KOMST Grote actie op komst „Hou ze er uit HARINGUITVOER IN HET DERDE KWARTAAL URENACTIE VOOR DE VLUCHTELINGEN Gift Utrechts gemeentepersoneel wordt niet verdubbeld WEDEROPBOUW BLOHM UND VOSS MOTORRIJDER SLIPTE CHEMICAL FUNDS MGR BALDELLI ONTVING GROOTKRUIS ORANJE NASSAU „TWEE GENERATIES ONTMOETEN ELKAAR" Nieuwe expositieruimte in Rotterdam LOTERIJ Gekneusde elleboog geeft senator even rust Indon. Marine: „Niet onze zaak Wellicht als herbouw binnenstad geheel of bijna is voltooid y IV Ziet onze etalages en overtuigt U binnen HOOGST* P0PELINE EN GABARDINE REGENMANTELS v a 29 LIJNBAAN 68 N\-'V V Personeel gevraagd Flinke jongeman plm. 16 jaar, ter opleiding voor drukkerij- werkzaamheden. Aanm. aan de drukkerij van dit blad Kor- tenaerstraat 1, R'dam. nabij-cornmode 1 29.50, Kin- derledikantje 17.50. Ton- en andere modellen, alles gelakt. Kdisonstraat 3la, Schiedam. Nette meisjes voor alle afde lingen gevraagd. Aanmelden: Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voorhaven 37-41 R'dam-West. Goederen aangeboden Te koop 2 prima herenfietsen f 35.- en f 27.50 en prima da mesfiets 35.- en jongensfiets 22.50, leeftijd 12 a 14 jaar. Te bevragen na 6 u. Doelehofje 27 Handel en bedrijf Het Radiohuis, Hoogstraat 92, Tel. 86044. Philips radiotoe stellen vanaf 98.-, Infraphil 37.50, Hoogtezon Utraphll 76.50. Remington scheerappa- raten 88.-, 98.-, Philishave 49.75, Strijkijzers 14.65, 16.45, 16.75, 2850. Holland Electro stofzuigers 135.-, 145.-. 155.-. Luidsprekers vanaf 9.75. Des gewenst gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. tiet Radiohuis, Hoogstraat 92. Tel. 68044, Electronisch jaar hoekje 2.25, Soldeerbouten 5.15 6.25, Kristalontvangers 5.60, Koptelefoons 7.50, Spanning zoekers 1.75-2.45: Kristalont vanger bouwdoos 15.50, Bouw doos voor 2 lamps ontvanger 27.75. Microfoons 16.50, 17.50, 35.- en hoger. Haal de zon in huis. Hoogte- zonnen in diverse prijzen en uitvoeringen reeds vanaf 61.50 compleet. Losse hoogtezon- lamp f 40.-, past in iedere fitting. De Mol—Jansen. Lange Kerkstraat 66, tel.: 68570. Ook stallen geheel uitneem- baar vindt u ruim gesorteerd, II. Hart- en andere beelden, kruisen enz. zijn bij ons laag In prijs. H. L. Vlasveld, Sin gel 209. Op alle missaals en kerkboe ken tot 6 December 107ó extra korting, dus nu Zondagsmis saais vanaf f 2.56. Alléén bij H. L. Vlasveld, Singel 209. Kerstgroepen .in vele maten en uitvoeringen vanaf f 1.75, nergens voordeliger dan bij H. L. Vlasveld, Singel 209. Nim/! aeio Elastieken kousen: keuze uit 8 verschillende le kl. merken. Van de zware steunkous tot de rijnste naadloze, onzichtbare. Korting voor fondsleden. Van Ier Smans Drogisterijen Hoog straat 115 en Groenelaan 30, Tel. 68241-69751. (Van onze correspondent) Jaarlijks wordt in ons land voor een bedrag van naar schatting 50 tot 100 mil lioen gulden en waarschijnlijk is het nog veel meer schade aangericht door de ratten. Dit verlies, vooral in de land en tuinbouw, noodzaakt de overheid tot het nemen van maatregelen, bij de uit voering waarvan men noodzakelijk is aangewezen op de medewerking van iedere Nederlander, maar wel zeer in het bijzonder van de landbouwers en tuinders Ook de schade door de ratten toege bracht aan de volksgezondheid is buiten gewoon groot; zij verspreiden immers tal rijke besmettelijke ziekten, waaraan men senlevens ten offer vallen. De ovefheid het ministerie van Land bouw en de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen bindt r§eds sedert jaren de strijd aan met de ratten, een verbeten strijd, en niet zonder succes aan de zijde van de overheid. Maar ratten zijn listige dieren, die doeltreffend werken en daar tegenover moet een minstens even doel treffende bestrijding bestaan. De ratten hebben het nog te goed bij ons, zo constateerde dr C. J. Briejèr. di- rec 3ur van de Plantenzic—tenkundige Dienst te Wageningen. gisteren in een persconferentie te Nijmegen, welke vooraf ging aan de première van de door de cineast Albert Brosens vervaardigde rat- tenbestrijdingsfilm „Houdt ze er uit Spreken wij van rattenbestrijding, zo zeide dr Briejèr, dan bedoelen we daar mede, niet direct vermindering van de ratten door het gebruik van vergif, maar door paal en perk te stellen aan hun ver meerdering- Ieder rattenpaar zorgt per jaar voor zo'n kleine honderd nieuwe rat ten en wil men de dieren dus effectief bestrijden, dan zal men op de eerste plaats de ontwikkeling moeten tegen gaan. Wering van de ratten, hun de le vensmogelijkheid ontnemen, is naar mening van dr Briejèr dus belangrijker dan de verdelging, hoewel ook daaraan de grootste aandacht moet worden besteed. Ongeveer 200 gemeenten werken thans mede in de strijd en hebben een ratten- bestrijder aangesteld die door de Plan tenziektenkundige Dienst, zowel theore tisch als practisch wordt opgeleid. Om evenwel nog doeltreffender te kunnen werken streeft men thans naar de op richting van regionale organisaties, z.g. „ratten-commissles". Op deze wijze wil men komen tot een gemeenschappelijke bestrijding. En deze is noodzakelijk om resultaten te kunnen boeken. Voor wat betreft de wering, ee.n kwestie van volksopvoeding is, deelde ïr Ophof nog mede- dat de Plantenziekte- kundige Dienst sedert kort een bouwkun- dige dienst heeft, die zich specialiseert op het ratten-vrij maken van gebouwen en boerderijen en die straks ook de bouw wereld adviezen kan geven- hoe men voor eens en voor altijd ratten kan weren uit de plaatsen, waar zij hun voedsel kunnen vinden. Het is noodzakelijk gebleken weer eens een grote actie te ontplooien en de aan dacht van iedere Nederlander te vragen voor de rattenbestrijding en daarvoor zijn daadwerkelijke medewerking in te roe pen. Deze actie zal plaats hebben in de periode van 2 tot 18 December. De burgemeester van Midwoud, de heer J. H. Avis, heeft nog het een en ander verteld van de rattenbestrijding in West- Friesland, waar 29 gemeenten een geza menlijke regeling hebben getroffen. Regi onale organisaties over het gehele land achtte spr. noodzakelijk. Grotere plaatsen kunnen afzonderlijk werken, maar moe ten wel mee doen, omdat het gevaar be staat, dat de ratten zich van het platte land, waar dus wel bestrijdingsacties wor den gehouden, zich naar de grote centra zullen verplaatsen. Blijkens mededeling van de dienst Ne derlandse haringcontröle te 's-Gravenhage heeft de uitvoer van peker- en steurha- ring in het derde kwartaal van 1954 ruim 14.96 millioen kg ter waarde van 8,85 millioen bedragen, vergeleken met ruim 14,65 millioen kg ter waarde van 8,28 millioen in het derde kwartaal van 1953. De voornaamste afnemers waren in het derde kwartaal van 1954 Rusland met ruim 6,27 millioen kg, België met ruim 2,87 millioen kg, West-Duitsland met ruim 2,68 millioen kg en Noorwegen met ruim 1,36 millioen kg. Door Scheveningse exporteurs werd de grootste hoeveelheid uitgevoerd n.l. ruim 6,82 millioen kg. Katwijk exporteerde ruim 3,82 millioen kg, Vlaardingen ruim 3,73 millioen kg en IJmuiden ruim een half millioen kg. Albert Brosens heeft een zeer sugges tieve film vervaardigd over de rattenbe strijding. Hij laat de toeschouwer kennis maken met de methoden waarvan de ratten zich bedienen om aan voedsel te komen (zelfs waterleidingbuizen worden niet ontzien) en geeft een wel zeer over tuigend beeld van de schade welke de ratten voor mens en dier aanrichten. Als men dit twaalf-minutenfilmpje heeft ge zien, zal men er van overtuigd zijn, dat Nederland de ratten krachtdadig moet gaan bestrijden. De geluidsfilm staat kos teloos ter beschikking. In de op 28 October j.l. gehouden ver gadering van de Utrechtse gemeenteraad staakten de stemmen met 18 voor en tegen over een voorstel van het lid Stekelenburg (PvdA) om het door de uurloonactie van het gemeentepersoneel bijeen te brengen bedrag (te schatten op tienduizend gulden) voor de vluchtelingen te doen verdubbe len door de gemeente. Volgens het regle ment van orde moest gisteren in de raads vergadering opnieuw over het voorstel worden gestemd. Evenals in de vorige ver gadering bleek ook nu een meerderheid in het college van B. en W. tegen. Het werd nu verworpen met 21 tegen 18 stemmen. Een speciale commissie uit de Ham burgstj gemeenteraad heeft een voorstel goedgekeurd om credieten tot een bedrag van 12,1 millioen D.M. te verlenen voor de wederopbouw van de scheepsbouwwerf van Blohm und Voss, welke vóór dc twee de wereldoorlog de grootste Duitse schceps bouwwerf was. De gemeenteraad zal nu vermoedelijk het voorstel op 1 December a.s. goed keuren. De Geallieerde bezettingsautori tciten, die na de oorlog opdracht gaven tot vernieling van de Installaties van Blohm und Voss, hebben, zoals wij reeds eerder meldden, toestemming voor de her bouw gegeven. Van de credieten zal de Westduitse regering 5 millioen D.M. ver strekken. De stad Hamburg zal de rest fourneren. De leningen hebben een loop tijd van 50 jaar en zullen tot 1961 geen rente dragen. (Van onze correspondent). Woensdag reed de 23-jarige H. S. uit Bussum met zijn motor op het viaduct van Hilversum naar Bussum. Hij kwam plotseling te slippen en bleef zwaar ge wond op de weg liggen. In het St. Gerar- dus Majellaziekenhuis is hij gisternacht aan de gevolgen overleden. Chemical Funds heeft een dividend ge declareerd van 97 dollarcents uit „capital gains" betaalbaar 27 December, recorddate 24 November. Dit dividend is gebaseerd op de „net asset value" van 8 December. Het is naar keuze in geld of in aandelen. Verleden jaar werd 23 cent gedeclareerd. Woensdagavond is in het Nederlandse Gezantschap bij de H. Stoel het groot kruis van Oranje Nassau uitgereikt aan mgr Baldelli, algemeen secretaris van de Pauselijke Hulpactie. Daarmee heeft Nederland hem willen eren voor zijn bijdrage in de hulp aan de watersnood slachtoffers. Tegenwoordig waren mgr Bayer, al gemeen secretaris voor internationale zaken van de Pauselijke Hulpactie. Z.H. Exc. mgr. P. Giobbe, pauselijke inter nuntius in Nederland, die zijn vacantie op het ogenblik te Rome doorbrengt, de staatssecretaris van het ministerie van Sociale Zaken mr dr Van Rhijn, pater Stockman O.F.M., lid van de Tweede Kamer en de heer Pellinkhof, hoofd van de afdeling interne zaken van het mi nisterie van Sociale Zaken. De gezant, jhr. Mark van Weede, hield een korte toespraak, waarin hij mgr Baldelli prees. Daarna hing mgr P. Giobbe de begiftigde de versierselen om. De Nederlandse gedelegeerden bij de Internationale Arbeidsconferentie zouden vandaag door de H. Vader in audiëntie ontvangen worden. Zaterdagmiddag om half drie zal de nieuwe expositiezaal van de Rotterdam se Kunstkring in de Korte Lijnbaan geopend worden door wethpuder Van der Vlerk. De eerste tentoonstelling zal worden gehouden onder de titel „Twee gene raties ontmoeten elkaar". De exposan ten zijn: P. den Besten, H. F. Bieling, H. Mees, A. Neuhuys, M. Richters, A. Scho tel, O. Bijker, J. Fellinger, K. Franse, J. Jansen, A. Knupker, I. J. Pieters, P. Roovers, G. de Ruiter en Bijlstra, ter wijl ook enkele werken van Kees van Dongen zullen worden geëxposeerd, waaronder „La chemise d'argent". In de nummer 21556. categorie eigen geld moet het 2144566 gelezen worden als J De Senaat heeft gisteravond een voor stel van senator Knowland aanvaard, waarbij de behandeling van de motie van berisping van MacCarthy wordt uitge steld tot 29 November 1954. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de behandeling toch door zou gaan. on danks het feit, dat McCarthy afwezig was wegens een ziekenhuisbehandeling van zijn gekneusde rechterelleboog. Die kneuzing was veroorzaakt door een al te hardhandige handdruk van een van zijn supporters waarbij de senator met zijn elleboog tegen een glazen tafel sloeg en nu minstens vijf dagen met een gespalk te arm in het hospitaal moet verblijven. Knowland had een brief bij zich. waarin de aan het Congres verbonden arts ver klaarde, dat McCarthy kans loopt een blijvend invalide arm te houden, indien, hij te vroeg uit het ziekenhuis zou wor den ontslagen. De zitting werd tot 29 November verdaagd en er zijn er, die thans vre zen dat het debat niet afgelopen kan zijn, voordat de speciale zitting op 24 December automatisch ein digt. Knowland heeft evenwel ver klaard, dat hij er op zal staan, dat de Senaat na 29 November van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zal vergaderen om te verzekeren, dat er een beslissing over de motie van af keuring zal worden genomen. De democratische senator Edwin John son,, heeft gisteren nog verzocht een nieuwe paragraaf aan de motie toe te voegen, waarin de Amerikaanse com munistische partij wordt veroordeeld en wordt aangedrongen op voortdurende nasporingen naar haar activiteit. De stap van Johnson, lid van de commissie, die aanbeval McCarthy te berispen, werd ge zien als een poging de argumenten van McCarthy's ondersteuners te weerleggen als zou een berisping een overwinning van de sympathianten der communisten betekenen. Twee Birmese copraschepcn, die door de Indonesische marine waren aangehouden en die betrokken waren bjj een copra- smokkcl, waarbij ook de naam van kolo nel Warouw, de militaire bevelhebber in O -Indonesic ter sprake is gekomen, zijn ontsnapt uit de nieuwe oceaan-haven Bi- tung op de Noordelijke punt van Celebes, waarheen zjj waren „opgebracht". Het staat vast, dat een der schepen da Indonesische territoriale wateren reeds heeft verlaten. De twee schepen, de „Maunbama" en de „South Breeze", heb ben in de ochtend van 11 November kan» gezien de haven van Bltung uit te varen. De Indonesische marine heeft zich gehaast er officieel op te wijzen, dat beide boten voor onderzoek waren overgedragen aan het parket. De zaak der ontvluchting is in middels in handen gegeven van het hoofd parket. Overigens heeft de marine nauwgezet onderzoek gevraagd, teneinde te kunnen uitmaken, of hier opzet in het spel is ge weest, of niet. De marine zegt n.l., het niet mogelijk te achten- dat twee schepen ongemerkt uit de haven van Bitung ver dwijnen. Hoewel de prijsdaling van oliën en vet ten tot staan gekomen was, werd de op brengst van de productie ongunstig be- invloed door een daling van de traan- productie, aldus het verslag over het boekjaar eindigend 30 Juni 1954 van de Nederlandse Maatschappij voor de Wal visvaart N.V., te Amsterdam. Hiertegen over staat een belangrijke daling van de exploitatiekosten van biina 3 millioen tegenover 1952/53. Hierdoor steeg het be- drijfsoverschot tot ƒ3.481.346 (1.324.855). Op grond hiervan zal door de Staat vol gens de bestaande overeenkomst ƒ3.758.473 worden bijgedragen in het tekort, dat ontstaat, indien rekening wordt gehouden met de in de overeenkomst voorgeschre ven en gegarandeerde bedragen voor af schrijving op de bestaande en daarnaast op de in aanbouw verkerende vloot, het dividend en de daarmede verband hou- dene statutaire uitkeringen en reserve ring, alsmede de belastingen. De van de Staat ontvangen uitkeringen bedroegen over het boekjaar 1951/52 ƒ968.009, over 1952/53 ƒ6.163.788 en over 1953/54 ƒ3.758.473. tezamen ƒ10.890.270. De opbrengst der productie beliep ƒ13.387.284 (14.227.361, waaraan toege voegd de garantie-uitkering van de Staat ad ƒ3.758.473 (6.163.788). De bedrijfskosten beliepen ƒ9.373.947 (12.318.651), vennoot schapsbelasting ƒ708.007 (1.085.061), af schrijvingen ƒ5.255.109 (5.197.348). Er res teert een winstsaldo van ƒ1.063.138 (onv.). Voorgesteld wordt het dividend op de ge wone aandelen te bepalen op 6 pet (onv.) en dat op de preferente aandelen op 4 pet (onv.). Naast bovengenoemde afschrijvingen werd 93.333 wegens aanvullende afschrij- over 1950/51 ten laste van de reserve voor diverse belangen gebracht. Gedurende het afgelopen seizoen waren Met betrekking tot een mogelijke her haling van de manifestatie „Rotterdam Lichthaven" in dit jaar deelt de desbetref fende Stichting mede. dat uit een onder zoek is gebleken, dat ondanks belangstel ling in brede kring, er weinig hoop kan bestaan op een uitvoering, welke die van het vorige jaar zou overtreffen. Op verscheidene plaatsen werd groter medewerking toegezegd da" het vorige jaar op andere echter beduidend minder. De uitvoering zou daardoor ofwel zeer on evenwichtig van opzet moeten worden, of wel in moeten gaan tegen bepaalde be langengroepen. Duidelijk is, dat geen van beide mogelijkheden aantrekkelijk is, te meer daar Rotterdam Lichthaven 1953 als een experiment moet gezien worden, met alle fouten van dien, welke bij herhaling zoveel mogelijk ondervangen zouden moe ten worden, wil enig positief en nuttig resultaat worden verkregen. De Stichting ziet daarom af van een or ganisatie voor dit jaar en legt dus voor lopig de werkzaamheden stil. In hoeverre in komende Jaren behoefte zal bestaan aan een dergelijk evenement, zal moeten blijken; wellicht zal over enige tijd een geheel of bijna geheel voltooide herbouw van de binnenstad een belang rijke impuls hiertoe kunnen zijn. de weersomstandigheden buitengewoon slecht, zodat het seizoen 76 dagen heeft geduurd. De vangst van de „Willem Barendsz" bedroeg 1544 walvissen en 106 potvissen. Hoewel het aantal walvissen weinig afwijkt van het seizoen 1952/53 ad 1534 stuks, was dit aantal, uitgedrukt in blauwe walviseenheden, belangrijk lager dan vorig seizoen. Het aantal gevangen blauwe walviseenheden bedroeg nl., 852.1 tegen vorig seizoen 923.5. Deze daling werd veroorzaakt door het geringe aantal blauwe walvissen, dat tengevolge van verdere restricties t.a.v. deze soort werd buitgemaakt. Door het verlies van 29 wal vissen wegens slecht weer kwamen slechts 836.7 blauwe walviseenheden ter verwer king. De totale productie bedroeg 15.132 (16.988) ton traan, 1.162 (326) ton potvis olie, 11 (15) ton vitamine A-olie en 28 (4) ton baleinen. De gehele traanproductie was aan de Nederlandse regering voor verkocht voor de prijs van 828,17 (817.24) per ton le soort. De gemiddelde opbrengst van de potvisolie bedroeg ƒ646,27 (530.07) per ton. De reparatiekosten zijn dit jaar weder om laag gebleven, terwijl de resultaten gunstig beïnvloed zijn door het vrijkomen van de survey-reserves van de „Willem Barendsz" en vier jagers, zodat uiteinde lijk slechts een gering bedrag ten laste van de exploitatierekening is gekomen, In het komende seizoen zullen behalve de Nederlandse vloot 9 Noorse, 3 Engelse, 1 Z.-Afrikaanse, 1 Russische, 1 Panamese en 3 Japanse expedities aan de vangst deelnemen. Evenals vorig jaar zal de „Willem Barendsz" met 12 jagers aan het vangstseizoen deelnemen, t.w. 6 corvetten en 6 kleine jagers. De internationale wal visvaart-commissie heeft de vangstlimiet onveranderd vastgesteld op 15.500 blauwe walviseenheden, incl. buitruggen, 't Van gen van witte vinvissen is toegestaan met ingang van 7 Januari 1955; de vangst op lauwe walvissen zal eerst op 21 Januari 1955 een aanvang nemen. Op dit moment heeft nog geen voor verkoop van producten plaats gevonden. De bouw van het nieuwe fabrieksschip de „Willem Barendsz II" is thans zover gevorderd, dat de stapelloop op 20 Novem ber kan plaats vinden. Men vertrouwt, dat het schip tijdig gereed zal zijn om aan het vangstseizoen 1955/56 deel te nemen. Men ziet voorshands geen aanleiding tot verdere investering voor de vervaardiging van bijproducten over te gaan. Wel is in middels een aanvang gemaakt met expe rimenten op het gebied van de vangst techniek. Moderne Swagger mei leuke fluweel-garnering in de moderne fantasie stof Voorradig in de nieuw ste kleuren Zuiver wollen Velours Faconé met rijke persi- garnerlng, ook voor grote maten, in bordeau, bottl groen, R A.F., grijs en «wart Prima leder verlours met rijke, echte bont garnering. In bordea R.A.F., bottle groen en zwart Prima dubbel geweven staf geheel op tijde. Capuchon met teddy gevoerd Alle moderne tinten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6