9M i Gouden priesterfeest Z. H. Exc. Mgr P. Giobbe A'dam haalde St Nicolaas met veel pracht en praal binnen „Willem Barendsz II" haastte zich te water 1 EX-PRESIDENT NAGUIB ZAL NIET WORDEN BERECHT .Bestaande ziekenfondssysteem voorlopig niet uitbreiden Hij gaf zijn leven voor zijn vrienden „Laat U de kaas niet van het broodjagen!" Koningin, twee Prinsesjes en Trygve Lie bij aankomstplechtigheid LANGE-AFSTAND-TOEBACKSUYGHERS MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Koningin Juliana: „Ik krijg de smaak te pakken' if Geschenk: Stichting studiefonds aan Nijmeegse universiteit Alger Hiss komt vrij Voltallige Surinaamse R.T.C.-delegatie komt DODELIJK ONGELUK TE AMSTERDAM Tijdens mist: Kustvaarder en trawler in aanvaring Verhoging van vaderlandse bedrijvigheid Driekwart millioen mensen op de been „Een klein beetje stout Spectaculaire parade Aardige toespeling Neem 'ruASdCEHTJE Prins Bernhard in Frankrijk Bezoek aan liefdadigheids verkoping van wijn „Atomen voor de vrede Visjinsky cliënt nieuw amendement in KATHOLIEK ELEMENT IN DE M.I.R. WORDT VERSTERKT DERDE ACHTEREEN VOLGENDE BOERDERIJ- BRAND Na Soedanese interventie Goed „stopperen" is bijna alles Geen gulzigaards Een burger president Artsen richten zich tot Stalen Generaal Met vele „steel- lengtes Clubkampioen Brutale inbraak te Mierlo-Hout Dieven op weg naar de buit gearresteerd Niet slechts financieel Start October 1955 Katholieke Nat. Bond voor E.H.B.O. Kampioenswedstrijden te Roermond COMBINEREN VAN „KLEINE" BOUWPLICHTEN Verzetsheld Jan de Rooy met monument geëerd 55 (Van onze Amsterdamse redactie). Na afloop van zijn zegetocht door Amsterdam mochten wij een kort onderhoud met St. Nicolaas heb ben. Op de vraag of deze „lustrum tour" (deze Sint doet het nu voor de 5e keer) hem erg vermoeid had. schudde de bisschop van nee. Hij zeide diep getroffen te zijn door de saluutschoten (figuurlijk dan). De Koningin was erg enthousiast ge weest: „Ik heb al veel buitenlandse gasten gehad; ik krijg er nu de smaak van te pakken", had onze Vorstin lachend en zeer ad rem op gemerkt. Trygve Lie had hij gewezen op n overeenkomst: de Sint de zorg voor de kinderen, de heer Lie voor de volwassenen en beiden er op uit het goede het kwade te laten over winnen. De Sint vermoedde dat zijn paard erg leergierig is, het had tenminste steeds naar het „A.B.C." omgekeken. De bisschop was vol daan over de gang van zaken. „Langzamerhand wordt het vak werk", zo zei hij. Met verontwaar diging wees hij de suggestie van de hand, dat hij met opzet bij de reus achtige filmaankondiging Maarten Luther op de Weteringschans was blijven stilstaan. Goedmoedig sprak hij over zijn „filiaalhouders die in andere steden hèt vervoermiddel van de Sint vervangen hadden door helicopters e.d. „Sinterklaas hoort op een paard te zitten" wees hl] zi]n plaatsvervangers terecht. Toen vond de kindervriend het genoeg; hij had geen tijd meer voor ons, duizenden kleintjes wachten hem. Gisteren is in de katholieke kerken van Nederland een mededeling voor gelezen van de gezamenlijke Bisschop pen n.a.v. het naderende gouden pries terfeest van de Pauselijke Internuntius in Den Haag, Z. H. Exc. mgr Paolo Giobbe, die dit gedenkwaardige feit, zoals we reeds aankondigden, op 4 December a.s. zal herdenken in Rome, waar de Internuntius op het ogenblik vertoeft. „Vanaf 1935 heeft mgr Giobbe de H. Vader vertegenwoordigd aan het Nederlandse hof, aldus de bisschoppen, en tegelijkertijd zij> toegewijde zorgen besteed aan de Nederlandse kerk provincie. Gedurende al die jaren heeft Hij steeds met grote welwillendheid klaar gestaan voor ieder die zich tot hem wendde en altijd met levendige be langstelling meegeleefd met de vreug den en zorgen van de Nederlandse Kerk. u Het gouden priesterfeest van Z. H.. Exc. zal dan ook voor katholiek Neder land een welkome gelegenheid zijn om aan de vertegenwoordiger van de'II. Vader in ons midden een bewijs te geven van onze waardering en dank baarheid. Z. H. Exc. heeft doen weten, dat hy gaarne zou zien, dat de katholieken van Nederland een fonds zouden stich ten, waaraan zijn naam verbonden zou kunnen worden en dat de studie van een student aan de medische faculteit van de Katholieke Universiteit van Nijmegen mogelijk zou maken. Het tekent de persoon van Z. H. Exc. de Internuntius, dat Hij niets ge vraagd heeft voor zichzelf en dat zijn gedachte is uitgegaan naar een ge schenk, dat tenslotte de katholieke ge meenschap van Nederland ten goede zal komen. Zo zal dit fonds de grote liefde van de Internuntius voor Neder land en de katholieken van Nederland blijvend tot uiting brengen. Wij willen gaarne alle katholieken in de gelegenheid stellen voor dit doel hun bijdrage te geven. Van de andere kant willen Wij de gelovigen niet met een nieuwe collecte belasten. Daarom hebben Wij goed gevonden, dat een deel van de collecte voor Kerkenbouw op Zondag 28 November a s. zal wor den bestemd voor de stichting van het genoemde fonds. Wij vragen daarom de gelovigen om a.s. Zondag de collecte voor Kerken bouw bijzonder te willen gedenken". De voormalige ambtenaar van 't Ame rikaanse departement van buitenlandse zaken, Alger Hiss, zal a.s. Zaterdag op vrije voeten worden gesteld. Hiss' veroordeling deed in 1950 veel stof opwaaien. Hij had voor een congrescommissie vol gehouden, dat hij geen geheime stukken van het departement van buitenlandse zaken aan de communisten had doorge geven, en dit werd beschouwd als meineed, waarvoor hij tot vijf jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld Wegens „goed gedrag" is zijn straftijd nu bekort. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis, Velde, had eerder medegedeeld, dat m geval Hiss zou worden vrij gelaten, hij misschien weer voor een verhoor zou worden opgeroepen. Indien Hiss dan weer zou ontkennen, zou hij andermaal wegens meineed vervolgd kunnen wordem In Suriname is besloten dat de voltal lige RTC-delegatie van Suriname naar Nederland zal komen ter bijwoning van de bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk. Zondagmorgen is een personenauto ten gevolge van de gladheid, op de hoek van de Muiderstraat en de Nieuwe Heren gracht te Amsterdam geslipt. De 38-jarige wielrijder A- G.. die uit tegenovergestelde richting naderde, werd door de auto gegrepen en tegen de paal van een verkeersbord gedrukt. Met zware inwendige kneuzingen is de man naar het O.L- Vr. Gasthuis overgebracht, waar hij Zondagmiddag is overleden. Zaterdag is de Duitse kustvaarder „Irak" tijdens dikke mist, in aanvaring gekom-m met een Duitse trawler nabij het licht schip Terschellingerbank. De sleepboot „Holland" en de reddingboot „Brandaris' voeren onmiddellijk ter assistentie uit. De kustvaarder verkeerde in zinkende toe stand en is door de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen naar de rede van Terschelling gesleept. Zondag is de aan gevaren kustvaarder naar Harlingen ge bracht ter reparatie. Van de Duitse traw ler heeft men niets meer gehoord. (Van onze Amsterdamse redactie) Millioenen kinderen en volwassenen hebben Zaterdagmiddag de traditionele in tochtW St. Nicolaas in z«n patroonstad Amsterdam gezien en vo opgenoten van de pracht en praal waarmee de komst van de Goed.HeiligMan dit jaar_wa* om geven Inderdaad vele millioenen, want behalv# de naar schatting van ite Bishop zelf751.000 inwoners uit Amsterdam en wijde omgeving, die de gran dioze stoet met eigen Sgen aanschouwden volgden«h Si? df televisieschermen. Dank zij de Ned. T.V. namelijk, die de uitzending reia> eercie, konden In de huiskamers niet alleen de Nederlandse kinderen, maar ook de Engelse Franse Belgische, Zwitserse en Westduitse jeugd zich een vvaiien met de opgetogen volksmassa's op de Prins Hendrikkade, waar de „Spaanse heilige met zijn gevolg voet aan wal op Nederlandse bodem zette. Zo konden zq ook zien, hoe St Nicolaas zich met Koningin Juliana, twee van haar dochtertjes, de prinsesjes Marijke en Margriet en enkele vriendinnetjes enkele ogenblikken onderhield en dat hij verder behalve door burgemeester d'Ailly ook door de oud-secretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Trygve Lie. allerhartelijkst werd begroet. meer over het water kan bereiken en dan heeft „zie ginds komt de stoom boot" alleen nog maar historische be tekenis! De bisschop was er echter van overtuigd, zo zei hij met een twinke ling in zijn ogen. dat de Amsterdam mers zich maar niet zo een, twee. drie de kaas van het brood laten jagen, eh. ik bedoel eten". Weer ging de zegetocht verder. In lan taarnpalen, op trams hoog boven in de bomen, hun neuzen platgedrukt voor de ramen van alle vensters, vjif, tien rijen dik opgesteld langs de straten, keken de kinderen met blijde ogen toe en grijp grage handen werden naar de Pieten uitgestoken. Over 't Rokin, door de Utrechtsestraat en over de Wetering schans ging het naar het Leidsebosje, waar de Sint een défilé afnam. Ongeveer duizend kinderen mochten tot slot, in het A.M.V.J.-gebouw de „Spaanse Heilige" in hun midden begroeten. De optocht reed nog door naar het Stadionplein, waar hij ontbonden werd. Reeds uren voor het grote ogenblik J omhangen met een krans van gele chry- daar was, hadden de tienduizenden zich ranthen. onder een stralend-blauwe hemel langs de route opgesteld. De Damrak-boulevard was één mensenzee, alle daken en bal- cons stonden volgepropt en neurit* had men overal voor de kleintjes de beste plaatsjes gereserveerd. Om ongeveer tien minuten voor half drie ging de klapbrug naar hét C-S. open om een mannesloep door te laten, bemand met 12 matrozen cn een oud, uit 1883 daterend kanon, dat 13 daverende saluutschoten liet weerklin ken De kinderhartjes popelden van on geduld. Vol blijde verwachting klonk uit de duizenden keeltjes het ene Sinter- klaaslied na het andere, de verkleumde handjes hielden stijf de vlaggetjes om klemd. waarmee onophoudelijk gewuifd werd Even later meerde aan de Prins Hendrikkade een sloep, waaruit tot ieders verrassing onze Landsvrouwe, gekleed in bruine bontmantel, en de twee prinsesjes stapten Nog geen minuut daarna arri veerde de Heilige Bisschop, omgeven door tientallen van zijn knechten, op de zelfde plek. Direct na ..ankomst, terwijl de saluutschoten nog donderden en de klokken van de St. Nicolaaskerk feeste lijk beierden, werd de bisschop begroet door burgemeester d'Ailly. het I.C.A.- bestuur Tryve Lie en pastoor Aarts. Een lief elfje bood een bouquet bloemen aan en daarna trad de kindervriend, nauw lettend gevolgd door het „cameraoog van de televisie op de koninklijke gasten toe. Prinses Marijke, in monty-coat en rode slobbroek zette grote ogen op toen de Sint zich naar haar overboog vroeg of „de kleine goed had "Pff Het prinsesje schudde eerst bedeesd van ja maar plotseling beseffend, dat St Nico laas alles weet, verbeterde ze zich g ..Een klein beetje stout wel Nu, de actie viel gelukkig mee. Er kwamen g hoze woorden of een roe aan te pas, n de goedheiligman stelde niet lachrimp t jes om de ogen Marijke gerust, dat zen HIJ wel eens stout was- Margriet, in korte duffelse jekker over een rood jurk je, kreeg van de Sint een hand. Zo ook een breed-lachende Trygve Lie, die veel plezier in alles scheen te hebben. Toen kon de Goede Sint zijn edel wit ros bestijgen. De stoet formeerde zich en onder de luide toejuichingen van de kinderen die voor de snoep uitdelende Pieten énorm veel belangstelling aan de dag legden trok de stoet naar de Dam. De vorstin was intussen met haar dochtertjes in de volksmassa terecht ge komen maar het deerde haar niet. zo waren zjj in beslag genomen door de schitterende aanblik van de spectaculaire parade die zich vervolgens voor de ogen van het enthousiaste publiek ontrolde. Voorafgegaan door politiemotoren, Zwarte Pieten op bromfietsen, herauten te paard, een ere-escorte van burgers te paard, en drie rijtuigen met het I.C.A.- bestuur reed de Heilige Bisschop, omge ven door zestien lansknechten wuivend en glimlachend over de P.H.-kalde naar j n?? ,e werd "gevolgd door 25 „dolle Zwarte Pieten op scooters, die de malste capriolen en acrobatische toeren met hun voertuigen uithaalden tien Spaanse edelen te paard en een fantas tische reclame-optocht, het A.B.C voor stellende. Daar waren een leeuw, een ezel een reus, het glazen muil tje 'Hans en Grietje, clowns. Olie B. Bommel en Tom Poes, een zwaluw, enfin fe veel om op te noemen en zo mooi. dat ie veei u e „^keek ook al duurde w6™? IVvoor de 3 km lange stoet voorbij was Maar de tijd werd gekort door maar liefst tien muz.ekjrpsen^e schetterden dat het een lie De zesjarige Paultjepolman diop^een schat van een pony meereeu, kreten van verrukking. Bij Oporto op het Damrak wer" schop der mwoonte getrouw een gia Spaanse wi e aangeboden en op de n°°K van de Dam werd het St. Nicolaasbeeldje Voor het Koninklijke Paleis sprak bur gemeester d'Ailly van een spreekgestoel te de grote kindervriend toe, terwijl Trygve Lie naast hem stond. De burgemeester herinnerde aan de uitnemende prestaties, die in Amster dam zjjn verricht, doch ook duidde hij op het groot aantal problemen, waar mee de hoofdstad nog steeds kampt. St. Nicolaas uitte een speciaal woord van waardering voor de „klaar-oveis Hij toonde zich verheugd, dat Amsterdam vele plannen in daden had 't Spreekt vanzelf, dat de bisschop iets zeide over de dempingsplannen, „ais die doorgaan", zo meende hij, „dan ben ik bang, dat ik straks uw stad met Prins Bernhard heeft in het weekeinde een bezoek aan Beaune (Frankrijk) ge bracht, waar hij de jaarlijkse liefdadig heidsverkoping van de beste wijnsoorten, afkomstig van de landerijen van de be roemde „Hospices de Beaune" bezocht. De grote verkoping, de belangrijkste van de gehele wereld, vond zoals gewoonlijk plaats in een van de kelders van het mid deleeuwse gasthuis. Het vliegtuig, waarmee de Prins de reis maakte, kon tengevolge van een dichte mist niet op het vliegveld van Dijon lan den en moest uitwijken naar de basis bij Luxeuil. Bij zijn aankomst te Beaune werd de Prins, die o.a. vergezeld werd door de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, mr G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. welkom geheten door de bur gemeester, Roger Duchet, die in een toe spraak herinnerde aan de vriendschaps banden, welke reeds sinds eeuwen tussen Nederland en Frankrijk bestaan. Later bezocht de Prins de bezienswaar digheden van de stad. Andrcj Visjinsky, de Russische afge vaardigde bjj de Verenigde Naties heen Zaterdag een onderhoud gevraagd met zijn Amerikaanse collega. Cabot Loog Beide afgevaardigden hebben geduren een kwartier gesproken over een nieuw door Rusland in te dienen amendement op de Westelijke resolutie inzake het vreed zaam gebruik van atoomenergie. Dit amendement werd later officieel ge publiceerd. Het internationaal orgaan, dat zal worden ingesteld om het vreedzaam gebruik van atoomenergie te bevorderen, zou volgens dit amendement verantwoor delijk moeten zijn aan de Algemene Ver gadering van de V.N. en aan de Veilig heidsraad. Reeds eerder had de Sovjet-Unie deze eis gesteld, doch toen was men overeen gekomen, dat, als het internationaal or gaan eenmaal ingesteld zou zijn, onder handeld zou wo.rden over de betrekkingen tussen dit orgaan en de Verenigde Naties. De Westelijke mogendheden zun i" deze gekant tegen een toezicht van de Veiligheidsraad, omdat daar het veto recht geldt. De SER heeft beslist, dat de Mijnindus- trieraad in zijn nieuwe samenstelling twee zetels meer zal tellen dan thans, in totaal namelijk 22. Van de elf werkne merszetels zal de Ned- Kath. Mijnwer- kersbond er 5 krijgen (thans 3); de Kat tv Ver. van Mijnbeambten houdt er 3; met één zetel zullen, zoals thans ook het ge val is, de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, de Prot- Chr. Mijnwerkers- bond en de Alg. Ned. Bedrijfsbond Mijn industrie vertegenwoordigd zijn. De Prot- Christ. Ver. van Mijnbeambten zal niet terugkeren in de M.I.R. Haar zetel is met de nieuw ingestelde toegewezen aan de Kath. Mijnwerkersbond. De nieuwe zetelverdeling zal de verhoudingen in de mijnindustrie beter weergeven, dan de oude deed- Te Zijdstukken nabij Stadskanaal brand uitgebroken in de boerderij, be woond door de heer J. Wiekens. De boer derij is geheel uitgebrand. Een zestal paarden en koeien, de korenoogst, de landbouwmachines, alsmede de huishou delijke inboedel werden een prooi der vlammen. Toen de brand uitbrak waren de bewoners niet thuis. Dit is in korte tijd de derde boerderij die in deze omge ving door brand is verwoest. Statig en zonder enige aarzeling gleed het machtige casco van de „Willem Ba rendsz II" Zaterdagmiddag precies om 10 minuten voor één te water. Een tewater lating levert voor de scheepsbouwers altijd enkele spannende momenten op. Maar ditmaal in tegenstelling bijv. bjj de mijnenveger „Dokkum", kort geleden ging het op de helling gesmeerd. De champagnefles zwierde bijna statig tegen de scheepswand en vloog in talloze stuk jes, terwijl 't geestrijke vocht schuimend langs de scheepswand parelde. Bijna snel schoof de machtige romp langs de blauwe hemel. Overal loeiden stoomflui ten en op de rivier puften de acht sleep boten. die tot taak hadden, het enorme gevaarte op te vangen. ,.In precies veertig seconden", zei iemand die op zijn chronometer gekeken had. Maar dat is vermoedelijk de tijd geweest, waarin de nieuwe walvisvaarder van de helling gleed en het water raakte. Een golf van enthousiasme ging door de tienduizenden, die getuige waren van het indrukwekkende schouwspel. De W.-F. Harmonie speelde een majestueus „Wil- In de cantine 't Blaasje" vond hierna een bijeenkomst van genodigden plaats Eerst heeft daar het woord gevoerd de heer S. van West, directeur van Wilton- Fijenoord, die aan mevrouw Mansholt het gebruikelijke souvenir aanbood. Hierna voerde namens de rederij Vinke Co. te Amsterdam de heer A. Wanderink Vinke het woord, die een kort overzicht gaf van de geschiedenis van het walvisbedrijf zij ner onderneming en de regering dank bracht voor de verleende medewerking. Vervolgens sprak minister Mansholt Deze prees het initiatief van hen, die Ne derland een oud, traditioneel bedrijf heb ben weergegeven. Hij bracht hun hulde voor hun durf en ondernemingsgeest en verklaarde, dat het Nederlandse volk zich gelukkig mag prijzen, dergelijke mensen, die bijzondere ondernemingen aandurven en daarbij risico wagen, in zijn midden te hebben. Nederland heeft voor zijn ex pansieve politiek degelijke mensen nodig, die in staat zijn, de nationale welvaart te verhogen. „Er is", aldus de minister, „een fabriek te water gelaten, waardoor de vaderlandse bedrijvigheid op een bij- Hij be- aucciuc ecu iuclj ectucuD 'i j helmus" Mevrouw Mansholt had de ge- zondere wyze wordt verhoogd sloot met te zeggen, dat het Nederlandse volk dankbaar moet zijn, dat het onder nemers als die van de „Willem Barendsz 2" bezit. bruikelijke zegewens voor het schip en zijn opvarenden krachtig en duidelijk uit gesproken en werd nu door de omstan ders op de speciale tribune enthousiast gefeliciteerd met de goede afloop. De Egyptische regering lieeft gisteravond via Radio-Cairo bekend ge maakt, dat generaal Naguib, die vorige week als staatshoofd werd afgezet, niet voor het gerecht zal worden gedaagd. Dit strookt geheel met de wensen van de delegatie uit de Soedan, die Vrijdag naar de Egyptische hoofdstad was gereisd om een beroep op de regering te doen het leven van de generaal te sparen. In een verklaring zegt de Soedanese delegatie, dat zij van de Egyptische autoriteiten de belofte heeft gekregen, dat de ex-president niet zal worden berecht. In deze verklaring zegt de delegatie voorts, dat liet besluit om de gene raal uit zijn ambt te ontzetten „een onvermijdelijke maatregel" was, waarhij in de eerste plaats op „de belangen van het land" was gelet. (Van onze Haagse redactie) Een en dertig lieren waren het, die Zondag middag met ernstige ge zichten aan een lange groene tafel in een roke rige zaal van het Haag se „Amico" voorzichtige wolkjes bliezen uit lange Goudse pijpen. Zij verde digden hun club en eifen eer in het nationaal pijprokersconcours. Dat nationaal bleek wel wat weids, want van de der tien Nederlandse clubs waren er maar V1J tegenwoordigd, namelijk drie uit Den Haag, ®eïL Dordrecht en éen uit l ur merend. Wie Purmerend en pijp roken in één adem noemt denkt aan opa Klijsingh, de eerste kampioen in de edele kunst van „toe- backsuyghen". Maar had opa verstek laten gaan, zoniet zijn club „De Ghe- sellighe Dampkringh", die echter met de vierde plaats genoegen moest nemen. De kampioen van vorig jaar, de heer A. van Bommel uit Den Haag, die zijn titel op opa ver overde, werd vandaag op zijn beurt geslagen door de heer A. Friederichs van de Haagse club „In 't Spinnewiel", die zijn pijp, gevuld met 3,3 gram herenbaai, 102 minuten en 30 seconden brandend wist te houden. Het is een subtiele be zigheid, dit wedstrijdro- ken. Ge moet zelfbeheer sing hebben voor gul zigaards is 't niets en gevoel voor fijne nuan ces. Het is een kwestie van iets meer of iets min der. Ge moet U door niets van de wijs laten bren gen, want iedere onver antwoorde beweging der longen doet weer een kans in rook vervliegen. Zoals de heer bemerkte, die al na 2 minuten uit geschakeld werd. En dan 't werk met de stopper. Dat is pas 't fij nere vakwerk. Het juiste moment moet ge weten te kiezen om de tabak aan te stampen. Gedegen maar toch niet zo, dat 't vuur dooft. Ook het ge duld van de supporters wordt op n zware proef gesteld. Zij zijn gedoemd rustig in een hoekje te blijven zitten. Aanmoedi gingen zijn niet toege staan, want dat leidt af. Langs de rokende-specia listen lopen schijnt ook uit den boze te zijn. De jury liet tenminste weten, dat dit kwalijke luchtver- schuivingen ten gevolge kan hebben. De taak van de supporters begint ei genlijk pas als de uitslag wordt bekend gemaakt. Zij lieten zich toen dan ook niet onbetuigd. Het is een waardige en rustige sport dit wed- strijdroken. Ieder kan er aan meedoen. Jong ot oud, lenig of niet, t maakt allemaal niets uit. Men krijgt een zakje met 3,3 gram herenbaai, steekt allemaal tegelijk de brand er in en begint met ge concentreerde aandacht te zuigen. Vooral niet te wild, want alleen hij, die voorzichtigheid en over leg in evenwicht weet te brengen maakt kans op succes. Wedstrijdcommis sarissen zien nauwkeurig toe, of alles volgens de regels gaat en melden, wie er is uitgevallen. De jury zetelt op het podium, Inmiddels begint vandaag in Cairo het proces tegen de opperste gids van de Mo hammedaanse Broederschap, Hassan el Hodeiby. Hij wordt ervan beschuldigd plannen te hebben gemaakt voor een bloedige op stand om de huidige regering omver te werpen. Het organiseren van een geheim leger en het opstellen van een gedetail leerd plan van moordaanslagen en sabo tagedaden wordt hem eveneens ten laste gelegd. De doodstraf is op grond van dit alles tegen hem geëist Mahmoed Abdel Latif. de pleger van de aanslag op Nasser, hoorde Zaterdag ook de doodstraf tegen zich eisen. De eis werd gemotiveerd rnet het feit. dat de aanslag met voorbedachten rade is gepleegd en dat de verdachte in het bezit is van zijn verstandelijke vermogens. Tijdens zijn requisitoir in dit proces verklaarde de Egyptische openbare aan klager, dat hij het bewijs in handen heeft dat de communistische partij en de Mohammedaanse Broederschap heb ben samengewerkt om het regiem van premier Nasser omver te werpen. De voornaamste propagandist van de Broederschap zou n.l. bekend hebben dat hij de schakel was tussen de Broe derschap en de communisten. De Raad van de Revolutie is intussen op zoek naar een nieuwe president. De 81-jarige oud-minister Loefty el Sajed is door de regering gepolst over de moge lijkheid zich beschikbaar te stellen voor deze hoge functie. Loefty heeft zich onlangs uit het pu blieke leven teruggetrokken. Hij is een prominent litterator en was o.a. president van de Arabische academie. Dieplomatieke waarnemers zijn van mening, dat de militaire junta zich be ijvert om zo spoedig mogelijk een alom in den lande gerespecteerd niet-militair tot president uit te roepen. noteert en geeft af en toe aan hoeveel minuten er al verrookt zijn. Na drie kwartier waren er al 8 uitvallers; na 80 minuten kwam de span ning erin, want toen wis ten zich nog maar 6 deel nemers te handhaven. Van hen hield de heer A. Friederichs van „In 't Spinnewiel" het 't langst vol; zoals gezegd 102 mi nuten en 30 seconden. Zijn zege was onbetwist, want de op een na beste, de heer C. v. d. Wetering uit het Haagse Dovo, kon na 981» minuut geen rookwolken meer produ ceren. De heer Friede richs werd dus nationaal kampioen en kreeg een tabakspot aangeboden, waarvan de inhoud hem als hij in 't privé-leven tenminste ook dit tempo aanhoudt wel enige honderden uren van rook genot zal verschaffen. De kampioen van vorig jaar kwam met 94 minuten als vierde uit de „pijp". Zes heren hadden lou ter individueel gedampt. Vijf en twintig tevens om het clubkampioenschap. De minuten van ieder team werden bij bikaar geteld. Dit laatste leverde het volgende rusultaat op: 1. Dovo (406% minuut); 2 In 't Spinnewiel (363% minuut); 3. Trek-Trek Dordrecht (330% minuut) 4. De Ghesellighe Damp kringh (257 minuten); 5. De Vriendenkring (224 minuten. De zilveren be ker was dus voor Dovo. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst zich op 12 November j.l. met een brief tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gewend. De inhoud hiervan luidt o.a. als volgt: „Het zal u niet onbekend zijn, dat er van de zijde van de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst in het ver leden herhaalde malen bezwaren zijn in gebracht tegen de in de loop der laatste jaren ingevoerde loongrensverhogingen voor de ziekenfondsverzekering. De artsen hebben reeds in 1950 zeer duidelijk ge steld, dat zij meenden te mogen verwach ten, dat geen nieuwe groepen zieken fondsleden meer aan de ziekenfondsver zekering zouden worden toegevoegd, zon der dat met enkele belangrijke wensen en opvattingen der artsen rekening was ge houden. Toch kwam in het jaar 1953, zon der dat nog wijzigingen van belang in het ziekenfondswezen waren doorgevoerd, de mededeling van de minister, dat hij hel voornemen had om de loongrens, die op Bij de kapper v. d. V., aan de Hel- mondseweg te Mierlo-Hout, werd in de nacht van Zaterdag op Zondag een bru tale inbraak gepleegd. De dieven maak ten hierbij voor een waarde van 1000 aan sigaren, sigaretten, scheerapparaten en geld buit. Ze waren zeer brutaal te werk gegaan; zo werd een geldla mee naar buiten genomen, daar geleegd en toen weer netjes op de plaats terugge bracht. Bij het onderzoek ontdekte de po litie de bergplaats van de buit. Zij be trok daarbij Zaterdagavond de wacht en toen kwamen inderdaad twee mannen op zetten om de voorraad te halen. Een ze kere S. sloeg hierbij op de vlucht. De po litie zond hem enkele waarschuwings schoten na. waarbij S. licht aan het been werd gewond. Hij moest ter verpleging in het Antoniusziekenhuis te Helmond wor den opgenomen. De andere verdachte, N„ werd ter plaatse gearresteerd. Beiden zijn woonachtig te Mierlo-Hout en geen onbe kenden voor de politie. dat moment 5025 bedroeg, te verhogen tot 6000, in verband met een unificatie van de sociale wetgeving. De gevolgen hiervan weer meer verzekerden o.a. - hebben onder de artsen onrust gewekt. Door velen in den lande wordt bijna als vanzelfsprekend aangenomen, dat dit voor de artsen uiteindelijk een financiële kwestie is, maar de financiële bezwaren zijn niet de enige en in dit verband zelfs niet de belangrijkste, want daarvoor zpu uiteindelijk een oplossing te vinden zijn Wij willen er verder nog op wijzen, dat in sommige grote steden de klinische be handeling in een ziekenhuis van zieken fondspatiënten door herverzekeringscon tracten van de ziekenfondsen gebonden is aan de gesloten ziekenhuizen met e vaste staf. Dit betekent, dat in deze steden de specialisten, die niet aan een z huisstaf zijn verbonden, in de onmogelijk heid verkeren riekenfon<yoatienten m het ziekenhuis te behandelen. Voor ^eze snecialisten betekent iedere uitbreiding van het ziekenfonds met nieuwe groepen niet alleen een financieel verlies, maar ook een praktijkverlies. Belangrijk is eveneens, dat de artsen in de voorgeno men verhoging van de loongrens een toe nemende beperking zien. zowel van hun persoonlijke vrijheid als van die van de patiënt. Het argument van -administra tieve vereenvoudiging, dat nu wordt aan gevoerd is niet voldoende om de artsen te overtuigen, dat het ziekenfondswezen moet worden uitgebreid. De artsen zijn overtuigd van het nut en van de noodzaak van de ziekenfondsen voor de lagere inkomensgroepen. Hiervoor zou het dragen van eigen risico's onge wenste gevolgen kunnen hebben Maar geldt dit voor de lagere inkomensgroepen, dan geldt het toch zeker niet in dezelfde mate voor de hogere inkomensgroepen onder de ziekenfondsverzekerden. Daarom hebben de medewerkers aan de zieken fondsen een nieuw plan uitgewerkt waar bij voor de lagere inkomensgroepen een volledige verzekering bestaat, maar voor de hogere inkomensgroepen - afhankelijk van inkomen en gezinssamenstelling al leen de grotere risico's zijn verzekerd. Dit plan is aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangeboden in Mei van dit jaar. Gezien het feit, dat de laatste loons verhoging althans voor een deel, uitdruk king is van de vermeerderde welvaart, meent dc Kon. Ned. Mij tot bevordering Mr K. Vonk sprak nog namens minister Algera woorden van gelukwens en waar dering. Uit hetgeen de verschillende sprekers nog mededeelden bleek, dat nu de „Wil lem Barendsz, II" te water gelaten is. op dezelfde helling de kiel zal worden ge legd voor een nieuw motortankschip, de Bussum", welke eveneens voor Vinke Co. wordt gebouwd. Wat dl nieuwe wal visvaarder betreft, deze zal in Juni a.s. afgebouwd z'ijn en in October 1955 naar de Zuidpoolwateren vertrekken. Kapitein wordt de heer Imke Kleyn, die thans het bevel over de „Willem Barendsz. I" voert. Aan de versiering van de verblijven voor officieren en bemanning zal bijzondere zorg worden besteed en hiertoe zullen diverse kunstenaars belangrijke opdrach ten ontvangen. Na de tewaterlating arriveerde een bus met het kantoorpersoneel van Vinke Co te Antwerpen. De bus was ter hoogte van Breda gekapseisd. Bt vonden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar de inzittenden kwamen net te laat (Van onze correspondent). De zesde landelijke wedstrijd en de eerste in Limburg van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., werd Zaterdagmid dag in de hallen van de Coöp. Roer- mondse Veiling te Roermond gehouden. Namens de organiserende afdeling Roer mond sprak de heer A. Rutgers een kort welkomstwoord, dat door de bondsvoor zitter. de heer A. Bergers uit Rotterdam, beantwoord werd. Aan de wedstrijden om het kampioen schap van de Katholieke Nat. Bond voor E. H. B, O. werd deelgeno men door de winnaars van de kampioen schappen in de landelijke districten, zijn de 7 senioren-groepen (Helvoirt. Kloos- terzande, Maastricht, Nieuwveen, Olden- ..r Geneeskunst Ml Stuten-G;».,..; den. Koewacht, Meerssen, Oldenzaal, Uit. hoorn, Utrecht, Velp). Iedere groep kreeg op te mogen aandringen, voorlopig n'et tot uitbreiding van het bestaande zieken- ee^vcra'nri^o'rde^nklmiensgrens voor de een opgave te verwerken, waaraan 20 mi- ziekenfondsverzekering behoort op haar i nuten besteed mocht worden en die zeer eigen waarde te worden getoetst en n/t streng beoordeeld werd automatisch gekoppeld te worden aan andere wetten. Als de volksvertegenwoordiging het tot stand komen van goede verhudnRen Ran stimuleren en de ]?iste Ae handhaven, dan zal de cï.nwm die in ons land een zeer gunstig beeld vertoont, daar wel bij varen Het schrijven is namens de Kon. Ned. Mii tot bevordering der Geneeskunst ge tekend door dr H. A. Sluyters. arts, voor- zitter en G. Dekker, arts, secretaris penningmeester. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft toegestaan. dat twee of meer bijdragen, welke betrekking hebben op door oorlogshandelingen ver woeste woningen met een geringere in houd dan 325 m3, tezamen worden be steed voor de bouw of aankoop van één woning, maximaal groot 325 m3. De uitslagen waren aldus Junioren 1 en kampioen Berkel-En- schot met 308 punten (wisselbeker en me daille van de afdeling Roermond); 2. Delft. 225 punten (medaille Stichting Be scherming Bevolking); 3. Oldenzaal, 221 punten (medaille districht Roermond E. H. B. O.); extra commandantsprijs de commandante van Delft. In deze afdeling konden 375 punten worden behaald. Senioren 1. en kampioen Maastricht, met 315 punten (wisselbeker en medaille Commissaris der Koningin in Limburg); 2 Utrecht, 312 punten (medaille district Limburg E.H.B.O.); 3. Nieuwveen (me daille afdeling Roermond); extra com mandantsprijs de commandante van Utrecht In dcz'e afdeling waren 420 pun ten te behalen. De extra-prijs voor de verstkomende vereniging een medaille beschikbaar ge steld door de gemeente Roermond, ging naar de afdeling Koevorden. De kampioenswedstrijden in 1955 zul len te Scheveningen worden gehouden. (Van onze correspondent). Zaterdagmiddag heeft prof. dr J. de Quay, commissaris der Koningin in Noord- Brabant, 't monument onthuld te Sprang- Cap'elle aan de grote weg tussen Tilburg en Waalwijk, dat opgericht is ter nage dachtenis aan de verzetsstrijders, in het bijzonder van Jan de Rooy, die met recht „de held van de Langstraat wordt ge noemd. Prof. De Quay roemde de heldhaftige houding van Jan de Rooy, die op de voor avond van Kerstmis 1944. zoals in het monument gegrift staat, namens de ver zetsgroep- André de geallieerde legers per geheime zender op de hoogte bracht van het feit, dat de Duitsers van plan waren en al gereed stonden de Langstraat Bra bant en ook België binnen te vallen. De Duitsers die de geheime zender ontdek ten. namen toen vijf Nederlanders gevan gen, met de bedoeling hen ter dood te brengen. Jan de Rooy heeft zich toen onmiddellijk gemeld en werd op 4 Januari 1945 te Amsterdam gefusilleerd. Voor hem. die zijn leven zaf voor zijn vrienden, is dit standbeeld van de beeldhouwer Carasso in het bijzonder opgericht in het dorp. waar hij geboren is. geleefd en gewerkt heefl Namens het comité bood de burgemees ter van Drunen, de heer A. Snels, dit monument aan het gemeentebestuur van Sprang-Capelle aan, wiens loco-burge meester, dr Winkelman, het onder dank aanvaardde. Door tal van genodigden, familieleden en dorpelingen werden voor het stand beeld kransen gelegd. Dit geschiedde o.a. namens H. M. Koningin Juliana door de Schout-bij-nacht Rost van Tonningen; namens H.K.H. prinses Wilhelmina door mej. Geldens en ook namens de Canadese, Amerikaanse en Britse ambassade. Tal van leden van de voormalige ver zetsgroep André, waarvan ook Jan de Rooy deel uitmaakte, woonden de plech tigheid bij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3