Andrej VISJINSKY overlijdt onverwacht te New-York EEN ULTIMATUM AAN DE OPSTANDELINGEN Eerste school voor kinderen van militairen geopend Onrust in de bakkerswereld Bakkerijstichting vreest onver antwoorde prijsdaling Vorming van een katholieke beamhtenbond bepleit Zuid-Afrikaanse spoorwegmissie teruggeroepen Cement der partijen in België is haat tegen katholicisme Doodsbericht werd pas na de rede van Mendès-France bekend Tweejaarlijks Congres ILK.W Spoorwegwerken in 1959 klaar VERSCHERPING VAN CONFLICT IN ARGENTINIË Dinsdag 23 November 1954 N. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Frankrijk en Tunesië trekken één lijn Een ernstige waarschuwing Staaltje van Spaanse dictatuur Bestelauto onder trein Katholiek en christelijk onderwijs in één gebouw Binnen verband van K.A.B.-concentratie van beambten Voor de vluchtelingen Met excommunicatie bedreigd Prijsstop haarden en kachels In Rotterdam en Schiedam: Weer peren naar België „Jonge Europese krachten voldoen niet" „Te bekwaam" Episcopaat vraagt Peron naar „concrete beschuldigingen Het arbeidsconflict bij de H.A.L. WEERBERICHT Herdenkingswoorden Begrafenis in Moskou Critiek op censuur leidt tot ontslag SULGOItftVIE Een dode en een zwaargewonde Verkeerde eind In Eisenhowers vliegtuig. 80-JARlGE HOOVER NAAR BONN Minister greep in NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Halflot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Woensdag 24 November: Zon op 8.14, onder 16.39; Maan op 7.25, onder 15.39 uur. Andrej Visjinsky is dood. Op het trottoir voor het gebouw van de Russische V.N.-deleo-atie zakte hij gisteren ineen, juist toen hij zich op weg wilde begeven naar het hoofdkwartier van de V. N. om de rede van premier Mendès-France te gaan aanhoren. Even later, om half vier Nederlandse tijd, over- leed hij. Niet lang daarna werd in het hoofdkwartier der V. N. bekend, dat Visjinsky een hartaanval had gehad en dat „voor zijn leven gevreesd" werd. In liet gebouw der Russische delegatie waren echter geen inlichtingen te krijgen: alle telefoonoproepen gaven het in-gesprek-sein te horen. Hef, behoeft wel geen betoog, dat het bericht van Visjinky's overlijden als een volslagen verrassing kwam. De vorige avond had Visjinsky nog aan gezeten aan een diner, dat door de Franse afgevaardigde Hoppenot werd gegeven ter ere van premier Mendès-France. Hij was toen zeer opgewekt en toonde zich een vlot causeur. Na afloop van het diner be sloot hij niet naar zijn woning op Long Island, waar hij met zijn vrouwen doch ter woonde, terug te teren omdat het al laat was en hij de volgende dag op tijd in het gebouw vin de V.N. wilde ztjn om de rede van Mendès-France te horen. Hij jV-." ,-„ het gebouw van de Rus- was daarom m net v™.,, sische delegatie te New York blijven overnachten. Visiinskv is de tweede delegatieleider die tijdens deze zitting van de Alge mene Vergadering plotseling is gestor ven Enige weken geleden zakte de lei der van de Egyptische afvaardiging, dr Mahmoed Azmi, plotseling ineen, toen hij voor de Veiligheidsraad een rede uitsprak, en overleed korte tijd later. Ongeveer ter zelfder tijd als Visjinsky kreeg gisteren ook een adviseur van de Poolse delegatie bij de V.N., Jan Lu- bacz, een hartaanval, die echter van on schuldige aard was. Hij werd naar de kliniek van de V.N. overgebracht. Een 64-jarige Amerikaanse toerist overleed gisteren juist nadat hij de grote zaal van de Algemene Vergadering had ver laten, waar Mendès-France zijn rede had uitgesproken. Op een speciale bijeenkomst van de Al gemene Vergadering werd later hulde ge bracht aan Visjinsky's nagedachtenis. Voorzitter Van Kleffens zeide o.m.: „Niemand, die de gelegenheid heeft gehad hem op onze bijeenkomsten te zien en te horen en in het bijzonder niemand van ons, die'de kans had met hem aan een debat deel te nemen, zal ooit zijn vlugge geest, zijn buitengewone vitaliteit, zijn verstand, zijn ironie en zijn zeer uitzon derlijk redenaarstalent vergeten. Wij zijn er ons allen van bewust, dat de bovje - Tijdens de rede van Mendès-France werd Visjinsky s plaats ingenomen door Sobolef, die plaatsvervangend delegatie-leider is. Na afloop van deze rede, bij dw hervatting van het debat in de politieke commissie, verklaarde Sobolef, dat hij Visjinsky vervangen zou omdat deze „ongesteld was. Doch enkele ogenblikken later reeds ontving mr Van Kleffens het officiële doodsbericht. Hij onder brak het debat van de Assemblee om het onverwachte overlijden van het hoofd van de Russische delegatie bekend te maken. De vergadering werd daarop verdaagd en vele afgevaardigden maakten van de gelegenheid gebruik om hun Russische collega's de "hand te drukken als blijk van hun medeleven. roet een buitengewone energie en be kwaamheid. Wij, die het niet met hem eens waren, hadden eerbied voor zijn redenaarstalent. De V.S. betuigen hun medeleven aan zijn weduwe zijn dochter en aan de Sovjet-delegatie" De Britse minister van staat Nutting verklaarde namens zijn delegatie, dat de dood van Visjinsky sterk gevoeld zal worden in de V.N., waar hij door zijn „energie en levendigheid" de debatten be zielde. Minister Eden zeide te Londen, dat het overlijden een „zwaar verlies voor de Sovjet-Unie zal zijn op het gebied van de buitenlandse politiek" Westduitse politici gaven te kennen, dat zij zich van ieder commentaar wensten te onthouden. Eerst gisteravond om half twaalf (Ne derlandse tijd) maakte het Russische pers bureau Tass de inhoud van een commu niqué van het centrale comité der com munistische partij bekend, waarin de dood van Visjinsky werd gemeld. Voorts werd in dit communiqué bekend gemaakt, dat het comité en de minister raad hebben besloten het stoffelijk over schot naar Moskou te laten overbrengen Voor het regelen der begrafenisplechtig heid is een regeringscommissie in het leven geroepen onder leiding van vice- premier Pervoeehin. Een van de vier leden dezer commissie is de onder-minis ter van buitenlandse zaken Gromyko. In New York verwacht men, dat het publiek aan de dode de laatste eer zal kunnen bewijzen, voordat het stoffelijk overschot naar Moskou wordt overge bracht. Unie een groot dienaar heeft verloren". Premier Mendès-France, die speciaal naar het hoofdgebouw der V-N. was terug gekeerd om aan de herdenkingsplechtig heid deel te nemen, herinnerde aan zijn eerste ontmoeting met Visjinsky te Al giers. in 1944, toen geallieerde troepen sa men met Rusland, schouder aan schouder streden. „Op zijn graf leg ik de herinne ring aan de voorbije dagen, toen wij allen streden voor de gemeenschappelijke over winning". zo zeide Mendès-France. Reeds eerder, bij het vernemen van de doodstijding, had de Amerikaanse dele gatieleider, Cabot Lodge, o.a. verklaard: „Visjinsky vertegenwoordigde een van de grote wereldmogendheden en hij deed dit De regeringen van Frankrijk en van Tunesië hebben gezamenlijk een ultima tum gesteld aan de Tunesische „fellagha's" (vogelvrij verklaarden). Het ultimatum dreigt met „meedogen loze" militaire actie, indien de rebellen hun actie niet staken. Daarentegen wordt volledige vrijheid beloofd aan hen die zich overgeven. Dit aanbod geldt zelfs voor terroristen, die moorden hebben bedreten. In de gemeenschappelijke Frans-Tune- sische verklaring wordt voor s gezeg dat de fellagha's geholpen zul en wor om een normaal leven te hervat en. De bewoners van het protectoraat wo verzocht wapens, die zij illegaal in ezl hebben, in te leveren. Louis de Broglie, een vooraan staand Frans natuurkundige en Nobelprijs-winnaar, heeft in het wekelijkse orgaan van de Franse Academie van Wetenschappen ge schreven, dat het roekeloos zou zijn voort te gaan met proefnemingen met waterstofbommen, omdat de „rode streep" voor het dieren- en plantenleven op de wereld reeds bereikt is. De Broglie, die secretaris van de Academie is, beschreef het „onher stelbare" effect op vier punten: 1. Chemisch salpetergas zou de atmosfeer binnendringen en het zuur van regenwater oplossen en verminderen, waardoor wellicht de planten-stofwisseling en vrucht baarheid geheel en al verstoord zoo worden. 2. Klimatologisch: een gedeelte lijke onderschepping van de zonne stralen door de ontploffing zou ge volgd worden door slagregens, die het windsysteem zou kunnen ver anderen door verschillen in tempe ratuur en verdamping. 3 Radio-activiteit: een onbereken bare hoeveelheid van kleine radio actieve stofdeeltjes wordt verspreid Deze stofdeeltjes geven doordrin gende „gammar -stralen af. die werkzaam blijven gedurende den variërend van een pa tot een paar jaar. 4. Genetisch: een onderzoek gesteld in de families van twee-^ duizend Amerikaanse radiologen had aangetoond, dat straling ver antwoordelijk was voor een hoog percentage ongevallen bij geboorten en voor 't voortbrengen van zwak zinnige kinderen. De hoofdredacteur van het invloedrijke tijdschrift der Spaanse Katholieke Actie „Ecclesia", pater Iribarren, is door de re gering gedwongen af te treden. Hij had naar aanleiding van het katholieke pers congres te Parijs in Mei van dit jaar een artikel gepubliceerd, waarin hij de wens had uitgesproken dat de voorcensuur in Spanje zou worden afgeschaft en vervan gen door een wet, die meer rekening houdt met de waardigheid van het beroep van de journalist. Zijn artikel in „Ecclesia" kreeg heftige critiek van „El Espagnol", een blad, uitgegeven door het Spaanse ministerie van voorlichting- V4 Z K. H. Prins Bernliard brengt op het ogenblik een bezoek nan een der wijndistricten van Frankrijk. Deze Telefoto bereikte ons uit het plaatsje Beaune, waar de Prins een wijnveiling leidde. Naast de J rins zien we de burgemeester van Beaune, de heer Ducliet. ivyt. tiAlNL) vap SCHUIMk liemakk<*l\jli te bevestigen (i-efnnkkelijl. n net i»nd«*r9i*'iiO Gisterenavond om even voor half elf is op de onbewaakte overweg in de ge meente Berchem bij Oss een ernstig on geluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 21-jarige mcj. C. A. uit Nij megen, terwijl de 31-jarige beer W. even eens uit Nijmegen, zeer ernstig werd ge wond. Een bestelauto, bestuurd door de heer W.. werd op de overweg gegrepen door een dieselelectrische trein, welke om 10 05 uit Nijmegen was vertrokken en om 10.30 uur moest arriveren in Oss. De ca bine van de auto werd in elkaar gedrukt en de twee inzittenden werden zeer zwaar gewond. Het meisje overleed enige ogenblikken na het ongeval. De toestand van de bestuurder was zeer zorgwek kend. Hij had een schedelbasisfractuur opgelopen en bloedde uit vele wonden. Beide slachtoffers werden overgebracht naar he-t St. Annaziekenhuis te Oss. Het ongeval moet te wijten zijn aan het feit. dat de bestuurder ter plaatse onbekend was. De treinen naar van Nijmegen on dervonden een vertraging van meer dan een uur. De Brabantse geemeente Rijen is Maan dag gestart met een novum op onderwijs gebied. Om 10 uur werd in de Saksen Weimarstraat onder grote belangstelling door burgemeester van Mierlo de ,,Van Helsdingenschool" aan de gevolmachtigde van het stichtingsbestuur, overste Weiter, symbolisch overgedragen. Het keurige schooltje dat 6 lokalen omvat en hier in 6 maanden tijds werd opgetrokken, is de eerste school in het land waarmede men wil komen tot het geven van passend on derwijs aan kinderen van militairen in die legerplaatsen, waar zulks nog te wen sen overlaat (o.a. in verband met ge zindte en overplaatsingen). Nadat mevr. wed. Helsdingen de vlag had verwijderd voor het portret van de in Indië gevallen kapitein-vlieger P. A. Helsdingen de enige van ons vlieger- corps die drager was van de militaire Wil lemsorde 3e klasse, werden door de zeer- eerw. heer A. Verhaeren, aalmoezenier van de vliegerbasis Gilze-Rijen en hoofd predikant ds De Kluis respectievelijk de twee voor de katholieke en voor de chris telijke opleiding voorbestemde klasloka len ingezegend. De twee overige lokalen z'ijn voorbehouden voor het neutraal on derwijs, maar hiervoor bleek tot nu toe nog niet voldoende belangstelling te be staan. Van het oorspronkelijke plan tot op richting van een openbare school met af zonderlijk godsdienstig onderricht heeft men hier tot ieders voldoening afgezien. - Parochieel onderwijs voor de kinderen Om de fellagnas in de gelegenheid te in deze legerplaatsen, zoals ons land er stellen zich over te geven, zal de strijd tegenwoordig verscheidene kent, (er staan eerst gedurende een korte periode aan Illier 180 woningen voor militaire gezin- beide kanten worden gestaakt. De geestelijke verzorging van de schooi zal ook onder leiding van de legeraalmoe zeniers komen omdat, zoals legeraalmoe zenier Verhoeven het namens hoofdaal moezenier Verstraelen zegde, hier ook 'n militair belang mee gediend is, de morele gebondenheid en het goed geborgen zijn in een militair milieu. Er moest een op lossing gevonden worden voor het los pa rochieel verband in de verschillende le gerplaatsen, al zefit men dan ook van ho gerhand dat er in ons land geen legeraglo- meraten zijn. De oprichting van deze eerste school, die tevens een militair be lang is en de verzorging van het hele militair gezin omvat, spreekt een duide lijke taal en het ware te hopen dat men er ook elders de duidelijke consequentie uit zal trekken. I nen) blijkt taties enz.) ondoenbaar (gezindte, mu- De mededeling van minister Zijlstra in de Tweede Kamer, dat de regering voor nemens is de minimumprijs voor het brood op te heffen, heeft in de bakkers wereld veel opschudding verwekt. Tijdens een persconferentie, die door de Neder landse Bakkerijstichting in hotel „Witte- brug" te Den Haag werd belegd, is een uiteenzetting gegeven, waarom de bakkers de minimumprijs wensen te zien gehand haafd. Deze minimumprijs is vastgelegd op het niveau van de kostprijs van brood m net goed geleide bedrijf. Als zodanig heef. deze prijs sinds 1942 enerzijds een bodem in de markt gelegd, anderzijds een waar devolle bijdrage geleverd tot de sanenn, van het bakkersbedrijf. In 1939 waren er ongeveer zestienduizend bakkersbedrijv-n In 1945 nog vijftienduizend en thans nog dertienduizend vijfhonderd. Geleidelijk neemt het aantal bakkerijen in Nederlam. af, waarbij men kan stellen, dat er thans ongeveer honderd per jaar verdwijnen. Le minimumprijs voor brood dient dus te worden onderscheiden van de in vele be drijfstakken voorkomende adviesprijzen Daarom ligt deze minimumprijs ook be neden de normaal geldende prijzen en wel op een zodanig niveau, dat er door oIIiiMhDMW geen prijsverstarrende invloed kan wor den uitgeoefend. De Bakkerijstichting acht het aanhouden van de minimumprijs noodzakelijk met het oog op de aard van het product en de structuur van het bakkersbedrijf. Deze aard brengt met zich mee, dat de consu ment snel reageert op prijsverschillen. De structuur van het bedrijf houdt in. dat relatief kleine debietsverschuivingen grote invloed kunnen uitoefenen op de renta biliteit der ondernemingen. Naar de mening van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft de regering het ni-t bij' het juiste eind als zij stelt, dat er tengevolge van het wegvallen van da minimumprijs geen excessieve dalingen van de broodprijs kunnen worden ver wacht. Bovendien acht de stichting dit geen redelijk argument- tegen het leggm van een bodem in de markt. Deze bodem zal immers geen enkele invloed uitoefen-m indien er geen excessieve dalingen zullen voorkomen. De Bakkerijstichting is van mening, dat onverantwoorde prijsdalingen hier wel degelijk in het vooruitzicht ligger Ter argumentering om de minimumprijs te handhaven werd aangevoerd, dat de Nederlandse bakkerij geen consumenten bank kent en dat het product redelijk is en van de goede kwaliteit. Bovendien heb ben wij in Nederland de laagste brood prijs van Europa Deze is mede mogelijk geworden door de gezondmaking van la. van bedrijven, dank zij technische en economische voorlichting en hulp waar door de productiviteit kon worden opge voerd bij verminderde kostprijzen. Maar wordt nu de minimumprijs als bodem uit de markt genomen, dan zal men waar schijnlijk niet langer kunnen spreken van een redelijk bestaan voor werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf en deze gevolgen zullen maatschappelijk zeker hun weerslag hebben. Veel liever zag men, da: de regering zou wachten op het instellen van een publiekrechtelijke organisatie voor het bakkerijbedrijf en dat men daar na zou gaan overwegen wat te doen om de sanering te handhaven binnen het dan te voeren overheidsbeleid. Onze organisatie als onderdeel van de katholieke vakbeweging is cen zich voort_ durend ontwikkelende gemeenschap van beroepsrgenoten- z,ij is dynamisch, juist omdat zij een „beweging is. Zij saat met haar tijd mee en zo moet.zich zelfs daar naar richten, zeker wat haar werkwijzen en structuur betreft, wil zo |n de eigen tijdse verhoudingen haar rol naar behoren „„Ïen aldus de heer J. de Wit kunnen spelen, Kifh voorzitter van de Ned. Kath Bond van Administratief, Verkopend en Verzeke- /idminislrati franciscus van Assi- rï?.?S?"ïnel„"ing van het tweejaarlijkse bl> dp Joie bond, Zondag te Am- congres van deze ut»»". sterdam. j. structuur van de Op het punt van de De Wit in het organisatie ging de neer in. In vervolg van zijn rede nog" verband met de ontwikken g tuur van economisch gebied dient de herzien de organisatie grondig te ^°drIj{,bonden Hoewel gekant tegen "e T tegen- meent men met de bond m z Jn hl«ven woordige vorm niet te kunnen doorgaan, indien wij er ten minste p op stellen, dat de beambten straKs, nieuwe maatschappelijke verhouding hun redelijk woord meespreken, aldus sp De ervaringen tonen aan, dat voor vaststellen van bedrijfstaksgewijze rege lingen van arbeidsvoorwaarden d. m. d. de c.a.o., maar óók voor de vertegenwoordi- ging in de te vormen bedrijfsorganen nie'. het begrip „administratieve employé' technicus, werkmeester enz. de norm is, maar de collectieve aanduiding „beambten in het bedrijfsleven". De heer De Wit betoogde vervolgens, dat de thans bestaande afzonderlijke beroepsorganisaties beneden de maat van representativiteit blijven, die gesteld wordt. Slechts door samcnhundeling van alle beschikbare krachten in de nauwst denkbare samenwerking dus door rtr vorming van één katholieke beamhtenbond zullen de beambten in het bedrijfs- woord voeren, leven erin slagen een redelijke invloed te krijgen Wij voelen echter niets voor de vorming van meer vakcentralen, omdat hierdoor de invloed van de katholieken aanmerke lijk zou worden verzwakt. Maar dan moet de structuur van de ene katholieke werk nemersvakbeweging ook zó zijn, dat de werknemersgroeperingen die. ondanks het feit, dat zij allen werknemers zijn, toch tot verschillende sociologische geledingen behoren, daarin een plaats vinden, die vertrouwen en dus bevrediging schenkt Indien b.v. de beamhtenbond tot stand zou komen, dan zien wij bet zó, aldus de beer De Wit dat hij binnen het verbond vail de K.A.B. een stevige concentratie vormt vail alle katholieke beambten in bet hedrfsieven. die een nauwe samen- 8 met de andere bij de K. A. B 'gesloten bonden onderhoudt. K A D°oxTitter nodigde de leiding van de hervorming' met beSriP voor de nodige V die moeten komen. reor°anfsatfpnira'Ssxe in te stellen- die een De heer ni V7;0" m°®ten uitwerken m-rpoiemmt? j memoreerde, dat de nirnflk samenwerking met het N.V.V. wei verbroken is maar f,t met dp Ned. Christelijke Beambten^ eSiYa menwerking is aangegaan, die, alhoewel niet gereglementeerd, toch voorziet in een Herbert Hoover, de 80-jarige oud-pre sident der V.S., is Zondag, aan boord van het vliegtuig van president Eisen hower naar Bonn vertrokken voor een goodwill-bez'oek van zes dagen 'aan de Bondsrepubliek. Tijdens dit bezoek, waartoe hij door de Westduitse regering is uitgenodigd, zal Hoover te Bonn, Berlijn en Tubingen het gemeenschappelijk optreden waar beide organisaties belangen hebben. In verband met de vrijere loonvorming acht de heer De Wit het van belang, dat de samenstelling van de Loonraad van de S.E.R. zodanig is. dat de belangen van de beambten voldoende tot hun recht komen. Daartoe bepleitte hij de instelling van sub-commissies van de Loonraad. w.o. één voor de beambten, waardoor laatst genoemde in ieder geval de mogelijkheid hebben hun eigen belangen te bepleiten Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 70.000 ontvangen. Gevoegd bij de 1.501.000 die al waren binnengekomen, leverde dit tot en met gisteren een totaal bedrag op van 1.571.000. Terwijl president Eisenhower (links) toesiet, toont zijn staatssecretaris John Foster Dulles (rechts) een aantal docu menten aan de Franse premier Mendès- France. De heer Mendès-France is in Washington om daar met Amerikaanse autoriteiten Frans/Amerikaanse belan gen te bespreken zoals Noord-Afrika Indochina en de Duitse l rbewapening. Volgens een Reuterbericht uit Cardiff (Wales) worden negentigduizend katholie ken met excommunicatie bedreigd, inge val zij hun kinderen zullen toestaan, gods dienstlessen in niet-katholieke scholen bü te wonen. Deze waarschuwing is vervat in een kerkelijk schrijven van de aartsbisschoD van Cardiff, mgr McGrath, hetwelk in 122 kerken van het aartsdiocees werd voorge lezen. De waarschuwing houdt in, dat katho lieke ouders, na de eerste Zondag van hel nieuwe jaar, zich blootstellen aan excom municatie, wanneer zij hun kinderen toe staan godsdienstlessen te nemen op niet- katholieke scholen. „Opvoeding is belangrijk", aldus de aartsbisschop, „maar het eeuwige heil is oneindig belangrijker". In de Staatscourant van gisteren is een beschikking afgekondigd van de minister van Economische Zaken, waarbij wordt bepaald, dat de prijzen, welke voor haar den, haardkachels en kachels mogen worden berekend, niet hoger zijn dan die, welke op 1 September j.l. golden. In bijzondere gevallen kan de directeur- generaal voor de prijzen afwijkende prij zen vaststellen. De beschikking treedt op 27 Nov. a.s. in werking. Op 5 October j.l. besloten de fabrikan ten, aangesloten bij de Nederlandse Unie van metaalgieterijen en aanverwante be drijven, de prijzen van haarden en kachels met ingang van 11 October j.l. te verhogen met 5 procent. De minister van Economische Zaken is er niet van overtuigd, dat deze prijsverhoging door een dienovereenkomstige stijging van de kosten in de individuele bedrijven wordt gemotiveerd en gezien de rentabiliteit der bedrijven nodig was. getuige ook het feit, dat een tweetal fabrikanten zich van prijsverhoging onthield. Aangezien naar de mening van de minister derge lijke collectieve prijsverhogingen een bedreiging vormen voor het algemene evenwicht tussen lonen en prijzen en de fabrikanten niet bereid bleken de prijs verhoging ongedaan te maken, is tot afkondiging van de prijsstop overge gaan. De spoorwegplannen voor Schiedam en omgeving zullen in hel begin van het vol gende jaar in uitvoering komen, nu deze plannen, waarover door de Spoorwegen, het Rijk en de gemeente Schiedam over eenstemming was bereikt, zijn uitgewerkt Het eerste deel van deze plannen, een gedeeltelijke ophoging van het stations emplacement te Schiedam, zal op 17 De cember worden aanbesteed. Het ligt in de bedoeling de plannen voor Schiedam en omgeving in 1959 te voltooien en de spoorwegwerken in Rotterdam aan het Centraal Station en in Schiedam als één geheel te beëindigen. De spoorweg plannen voor Delft zullen in ieder geva) hierbuiten staan. Zoals bekend omvatten de plannen het splitsen van de spoorbanen naar Delft- Den Haag en naar Hoek van Holland ten Westen van het station Schiedam, waar door ook dit gedeelte, evenals het traject Schiedam—Rotterdamv uit vier sporen zai bestaan. Indien deze werkzaamheden zul len zijn uitgevoerd, kunnen de treinen, aldus werd van de zijde van de Ned. Spoorwegen medegedeeld, sneller worden doorgevoerd en behoeven zij. gaande in de richting Rotterdam, niet meer voor de splitsing te wachten, indien er enige ver traging optreedt De gemeente Schiedam heeft deze gele genheid aangegrepen om twee overwegen door de bouw van tunnels kruisingvrij te maken. Hiervoor moet het stationsempla cement geheel, alsmede de spoorbanen ten Westen van Schiedam, gedeeltelijk worden opgehoogd. Mede met het oog op de marktsituatie heeft België met ingang van heden de invoer van peren uit Nederland weer toe gestaan. De Belgische afnemers moeten echter in het bezit zijn van een geldige invoervergunning. Naar uit Pretoria wordt bericht, hebben de Zuidafrikaanse spoorwegen de spoor wegmissie, die in ons land en in Duitsland 2.000 werkkrachten voor de spoorwegen in Zuid-Afrika zou aanwerven, teruggeroe pen. Als reden daarvoor wordt opgegeven „dat de instelling van de jonge Europese krachten voor het werk als rangeerder wisselwachter, stoker en legger van dwarsliggers, niet heeft voldaan. Zjj bic ken voor deze beroepen „te bekwaam" hetgeen tot ontevredenheid en onaange naamheden leidde. In dit verband kan er aan worden her innerd, dat, zoals gemeld, op 17 November j.l. zich 14 Nederlandse spoorweg-emigran ten in Durban hebben ingescheept. Zij keren met de „Waterman" naar ons land lerug, nadat er geschillen waren ontstaan met de Zuidafrikaanse spoorwegen. In totaal emigreerden 140 Nederlandse jongelui als spoorwegleerling naar de Unie van Zuid-Afrika. onder een contraci van 7 jaar. De Zuidafrikaanse spoorweg missie was enige tijd in ons land wer!' zaam. Het kantoor dezer missie was ge vestigd mi Keulen. Haar terugroeping be vestigt de veronderstelling, dat de com missie van de Zuidafrikaanse spoorweg m bij de selectie en het verschaffen van in lichtingen, andere maatstaven had moeten aanleggen. 77 Het gehele Argentijnse episcopaat heeft president Peron gisteren een brief ge zonden, waarin het uitdrukking geeft aan grote bitterheid over beschuldigin gen van de president aan het adres van bepaalde geestelijken en katholieke ver enigingen in Argentinië. Het episcopaat verzoekt de president nauwkeurig op de hoogte te worden gesteld van alle „con crete beschuldigingen". Inmiddels is het uitzenden via de radio van katholieke kerkdiensten gestaakt. Het is niet duidelijk, of de radio-stations hiertoe zelf het initiatief hebben geno men of dat zij handelen op bevel der re gering. Te Buenos Aires is, aldus Reuter, de parochiegeestelijke Rodolfo Cardoni ge arresteerd, nadat hij in de kerk door Peronisten was uitgejouwd, toen hij in de preek had verklaard, dat. naar de pauselijke leer, sociale aangelegenheden tot de competentie van de Kerk behoren. Ook maakte hij gewag van uitlatingen van de Paus over Hitler, die z.i. ook op Argentinië van toepassing waren. „Door de actie van de regering werden de kin deren afgehouden van de Kerk en moes ten priesters laster en gevangenis dul den". Door tussenkomst van de kerkgangers werden Peronisten gedwongen het kerk gebouw te verlaten. Doch een uur later werd kapelaan Cordoni gearresteerd. In de provincie Cordoba, een middel punt van de katholieke invloed, zijn vijf leden van een provinciale commissie van de Peronistische partij afgetreden. De regering aanvaardde het ontslag van een leraar van het provinciale lyceum. Omdat het arbeidsconflict tussen een aantal zeelieden en de directie van de Holland-Amerika Ljjn nog steeds niet is opgelost, heeft het O.V.B. gisteravond in Odeon te Rotterdam een protestvergade ring belegd, waarop, naar werd gehoopt, met instemming van enkele honderden belanghebbenden beslissingen zouden kun nen worden genomen. De belangstelling voor deze bijeenkomst beperkte zich echter tot een veertigtal toehoorders, zodat slechts kon worden afgesproken, het pro test hechter te organiseren. Zoals bekend, vertrok de „Nieuw-Am- sterdam van de H.A.L. op 8 October j.l. met vertraging uit Rotterdam naar New Vork, omdat een aantal opvarenden, be horende tot het dekpersoneel, weigerde aan boord te gaan, zolang er geen oplos sing was gevonden voor het 's nachts ver richten van werkzaamheden. Tijdens de vergadering van gisteravond werd vastgesteld, dat de H.A.L. zich niet aan haar verplichtingen zou hebben ge houden en dat, indien men dit zou accep teren, deze handelwijze als een vlam op de andere maatschappijen zou overslaan. Voorts werd een hele lijst grieven voor gelezen, met echter als punt één de ver plichte nachtarbeid. Een vertegenwoor diger van de E.V.C. verklaarde, achter de protesterenden te staan. Het aanwezige personeel van de H.A.L. zweeg onder het motto: „Ze kennen ons standpunt toch"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1