Eisenhowers plan voor atoom bank unaniem aanvaard Russische amendementen werden verworpen CLOVIS beschuldigt opnieuw zijn VADER Indonesië dient resolutie Nederland zal zich er niet aan onderwerpen m Na 50 eeuwen De Belgische regering verbiedt radio-spreekbeurten van de C.V.P. Handel met het Sovjetblok Europa toont grotere bereidheid dan de Ver. Staten Leden van Vichy-regering willen nieuwe berechting d- NIEUW-GUINEA IN DE V.N. Het leger weer eens onder de parlements-loupe In de politieke -commissie der V.N.: IJzel irt t Noorden Vrees voor prijsstijigmg van aar appelen ongegrond Het proces Dominici Malik vervangt Visjinsky Woensdag 24 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerikaanse militairen veroordeeld Geen datum op eieren Dc oxide Gas ion toonl zich nerveus Sluiting Maria-jaar op 8 December Maatregelen tegen ongehoorzame Labours ■w Cheops zonneschepen bloot gelegd Charles Trenet in hechtenis Schoolstaking van heden mocht niet worden toegelicht Jongen doodgestoken Na veroordeling bij verstek: WEERBERICHT Spioniiageproces in Peking AMERIKA IS MINDER AFHAN KELIJK VAN BUITENLANDSE HANDEL Hulpprogram voor Azië Dader gevat De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond luidt: Aanvankelijk opklaringen met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en behalve in het Noord-Oosten van het land lagere tempe raturen. Morgen toenemende bewolking met later van het Westen uit weer wat regen. Ongeveer dezelfde middagtemperatuur als van daag. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Donderdag 25 November: Zon op 8.15, onder 16.38 uur; Maan op 8.29, onder 16.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren met alge mene stemmen een csterse resolutie aanvaard, waarin Eisenhowers plan voor vreedzame toepassing van de atoomsplijtingskraclit is vervat. Hoewel de Sovjetrussische amendementen op deze resolutie even tevoren waren verworpen, gai ook de Sovjet-delegatie haar slem aan de resolutie. Dit is de tweede maal in de huidige zitting der Algemene Vergadering, dat een belangrijk voorstel met algemene stemmen wordt aanvaard. De eerste maal was enkele wekeji geleden, toen dc gehele politieke commissie zich uitsprak voor hervatting der niet-openbare vijf-mogendhedenbesprekingen over ontwapening. In de resolutie wordt instemming be- len, de resolutie werd eerst in gedeel- tuigd met de thans aan de gang zijnde I ten en daarna in haar geheel ter stem onderhandelingen om „zo spoedig moge hjk" te komen tot de instelling van een internationaal orgaan voor de atoom kracht. Voorgesteld wordt, dat dit orgaan onderhandelingen zal openen om zijn ver houding tot de Verenigde Naties te be palen. Voorts wordt in de resolutie Voorge steld in de zomer van 1955 een weten schappelijke conferentie te houden. Alle leden der Verenigde Naties zullen ming gebracht waarop de Russische amendementen betrekking hadden. Toen echter de gehele resolutie in stemming werd gebracht, stemden de vertegenwoor digingen der communistische staten voor om aanvaarding met algemene stemmen te verzekeren. De goedgekeurde resolutie zal thans aan de voltallige Algemene Vergadering worden voorgelegd. Gezien de uitslag der stemming in de politieke commissie worden uitgenodigd de conferentie bij te j die in haar samenstelling een afspiegeling wonen terwijl aan de speciale organen is van de politieke verhoudingen ter AI 1,. „„1 worden vertesen- eemene Vi>rira.rinvin<r der V.' N. verzocht zal worden vertegen' woordigers te zenden. Het eerste door de Sovjet-Un e inge diende amendement behelsde, dat het in te stellen internationale orgaan voor de atoomkracht verantwoording schuldig zou zijn aan de algemene vergadering, en, in door het Handvest te bepalen gevallen, aan de Veiligheidsraad. De zeven Westerse indieners der reso lutie Groot-Brittanme, de Ver. Staten, Frankrijk, Canada Australië, Zuid-Afri- ka en België verklaarden zich tegen, waarna het Russische amendement met 43 tegen 5 stemmen, bij 12 onthoudingen, werd verworpen. Een tweede Sovjet-amen"ernent, waar- in werd voorgesteld alle landen, die dit wensen aan de te houden wetenschappe lijke conferentie te doen deelnemen, werd met 36 tegen 6 stemmen, bij 18 onthou dingen, verworpen. De vijf leden der Sovjet-groep onthiel den zich van stemming bij die onderde- Het K.N.M.I. deelt mee: Ken krachtig en zeer omvangrijk hoge- drukgebied waarvan het centrum boven Rusland is gelegen, beheerst op bijna het gehele vaste land van Europa de weers- toestand. In Scandinavië. Duitsland en de Balkan komt lichte tot matige vorst voor. Oceaandepressies hebben in de afgelopen daarn het hoge-drukgebied in onze om geving wat aangetast Daarmede samen hangend werd de vorstgrens iets naar het Oosten verplaatst. Een depressie, die gis teravond hoven West-Frankrijk was gele gen trok naar het Noorden. Vanmorgen lag h£ centrum boven de Noordzee De depressie veroorzaakte overaL^luand in het uiterste Noord-Oosten t zelfs lichte ijzel omdat de temperatuur daar tijdelijk tot even onder het vriespunt daalde. Van de Britse eilanden nadert nu een zwakke rug van hoge druk met opklarin gen. Daardoor zal de temperatuur van nacht weer iets dalen. Op de oceaan ten Westen van Ierland nadert een nieuwe depressie, die waarschijnlijk morgen weer wat regen zal veroorzaken. gemene Vergadering neemt men aan, dat ook laatstgenoemd orgaan eenstem mig de resolutie over internationale sa menwerking tot vreedzame toepassing der atoomsplijtingskracht. zal aanvaarden. In een bericht van het communistiscli- Chinese persbureau „Nieuw China" wordt gezegd, dat 13 Amerikanen en 9 Chinese nationalisten wegens spionnage zijn ver oordeeld. Vier Chinezen werden ter dood veroordeeld, alle andere beschuldigden tot gevangenisstraffen. Onder de veroordeelde Amerikanen be vinden zich een kolonel en een majoor van de luchtmacht, zo zegt „Nieuw Chi na". Als Zodanig worden genoemd luitenant kolonel John Knox Arnold, commandant van de 581ste bevoorradings- en verbin- dingsgroep der luchtmacht; majoor Wil liam Hurl Baumer, van het 91ste strate gische verkenningseskader. Zij zouden de leiding hebben gehad van een spionnage- groep, wier elf leden uit een vliegtuig zouden zijn gesprongen, in Januari 1953. Als deel uitmakend van een tweede spionnagegroep worden genoemd John Thomas Downey en Richard George Fec- teau. De eerste kreeg levenslang en de tweede 20 jaar. Arnold is tot tien jaar en Bamer tot acht jaar veroordeeld. De negen andere Amerikanen kregen straffen van vier tot zes jaar. BOUW VELZERTUNNEL. Naast de verkeerstunnel (rechts) verrijst (links) de spoorwegtunnel. Een groot gedeelte van de tunnels is reeds onder de grond verdwenen. De regering zal ook na de beëindiging van de centrale import van tarwe met alle haar ten dienste staande middelen blijven streven naar eên redelijke prijs voor de in Nederland geproduceerde tarwe en daarbij een ingewikkelde en veel administratie vergende inneming-regeling trachten te vermijden, aldus deelt minis ter Mansholt de Tweede Kamer mede in zijn Memorie van Antwoord. Naar taxatie zal de binnenlandse suiker productie in dit jaar iets kleiner zijn dan de binnenlandse behoefte. De productie kan nl. op ca 380.000 ton worden geraamd en de behoefte voor binnenlandse con sumptie op ca 385.000 ton. Het huidige suikerbietenareaal is echter reeds van zodanige omvang, dat mag worden aan genomen, dat de productie bij goede op brengsten de binnenlandse consumptie zal overtreffen. Aangezien een overschot aan suiker als zodanig of wel in de vorm van suikerhoudende waren moet worden ge ëxporteerd, zal, indien de binnenlandse suikerprijs hoger is dan de suikerprijs op de buitenlandse markten, op de een of andere wijze een compensatie moeten worden verkregen. In dat geval zai onge twijfeld moeten worden nagegaan, of het met is gewenst het suikerbietenareaai in te krimpen in plaats van door subsidie verlening een te groot areaal in stand te houden De voorlopige oogstraming voor de aardappelen geei't een grotere oogst te zien dan verleden jaar. Weliswaar zal het uitvalpercentage belangrijk hoger zijn dan normaal, doch er behoeft niet te worden gevreesd, dat het totale aanbod van consumable aardappelen kleiner zal zijn. Bovendien is de export tot nu toe ,sv -v'J.V" Officieel is te Vaticaanstad bekend ge maakt, dat de H. Vader Woensdag 8 De cember, het feest van Maria Onbevlekt Ontvangenis, des middags om 4.30 uur het Maria Jaar zal sluiten. De plechtigheden, die gehouden worden in de basiliek van Maria Maggiore om vatten onder meer het Te Deum en de Zegen met het Allerheiligste. Na afloop zal de H. Vader van de buitenloggia van de Maria Maggiore de Apostolische Zegen geven. De parlementsfractie van de Britse La- bour-partij heeft gisteren met 131 tegen 93 stemmen besloten, zeven van haar leden uit haar parlementaire organisatie uit te sluiten, omdat zij zich bij de stemming in het Lagerhuis over de Duitse herbe wapening niet aan de instructies van de partij hebben gehouden. De partij had besloten zich van stem ming te onthouden. Zes van de zeven be trokkenen stemden echter tegen, de ze vende voor. Het besluit betekent niet, dat de zeven Labourleden uit de partij gezet zijn. Voor het gerechtshof 'n Digne werden gisteren de getuigenverhoren voortgezet. Een zeer dramatisch moment brak aan toen de 49-jarige Clovis met zim vader werd geconfronteerd. ..Ik herhaal, dat mijn vader tegenover mij bekend heeft de moord gepleegd te hebben", zo zeide Clovis. De President bracht hem onder het oog, dat het zeer ernstig is wanneer een zoon zijn vader beschuldigt. „Dal weet »k antvvoordde Clovis. i De oude Dominici droogde zijn handen met zijn zakdoek en glimlachte zwakjes toen zijn oudste zoon de 1'est Yan Z3Jn verklaring aflegde: „Het gebeuride op n avond toen mijn vader meer dan gewoon lijk gedronken had. Hij was kwaad op mijn moeder en z'ij was vroeg naar bed gegaan. Plotseling barstte hij ult: er drie vermoord, als het nodig is ben ik bereid nog een vierde te vermoorden In ademloze spanning luisterde oe ge hele zaal naar deze verklaringen- Llovis vertelde verder, dat zijn vader hem ge zegd had. dat hij met de Engelsen ge vochten had. CJovis zei, dat hij aanvankelijk Gustave van de moord verdacht had. Hij was zijn franse stadje Digne SPwg •na af. waarvan ,c'. nom'i- niet te voorspellen valt. Gaston In het F een dram nici, de 77-jarige Franse boer uit beschuldigd van moord op drie toeristen, staat terecht onder branae belangstelling van het op sensatie oe- luste publiek en in volmaakte katnite voor zover het hemzelf betreft. Dagelijks wordt een ander lid van de familie Do minici beschuldigd of verdacht gemaakt; het. proces wordt een juridische warwin kel, waarin het. zeer moeilijk is de weg tc vindenTijdens een van de ver horen geraakt de advocaat-generaal Ro- zan (links) in dispuut met een van de verdedigers van Dominici, Charles Alfred. De gendarme kijkt ongeïnteres seerd toe, Gaston Dominici luistert ge spannen en lichtelijk geamuseerd.. vader pas gaan verdenken toen de kara bijn uit de schuur vermist werd en toen Gustave hem zei, dat de vader de nach telijke schoten gelost had. Clovis was nog niet aan het einde van zijn verklaringen gekomen toen het hof de zitting tot morgen verdaagde. aanmerkelijk geringer dan de achter ons liggende jaren. Voor prijsstijging behoeft derhalve niet te worden gevreesd, zodat er ook geen aanleiding is de export af te remmen, aldus de minister. Hij is voorts van mening, dat er naar moet worden gestreefd het didsverloop lussen productie en consumptie van eieren zo kort mogelijk te doen zijn. Het is hem bekend, dat dit probleem de volle aan dacht heeft van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren. Hij betwijfelt echter, of een datumstelsel op eieren daartoe een oplossing zou bieden. In tegenwoordigheid van tal van ar- chaeologen en diplomaten, is gisteren de voorsteven van een van de twee zonne schepen. die in Mei j.l. door de Egyptische archaeoioog dr Kama] el Mallakh bij de pyramide van Cheops zijn ontdekt, aan het licht gebracht. Men neemt aan, dat deze schepen ge bruikt zijn bij de begrafenisriten van ko ning Cheops, ongeveer vijfduizend jaar geleden. Ze lagen in een ruimte onder een kalkstenen blok, in de schaduw van de pyramide. Men neemt aan, dat de boten volgens het oude Egyptische geloof, moesten die nen om de onsterfelijke ziel na de dood te vervoeren op een eeuwige reis langs de zonnebaan. Een Boot zou bestemd zijn voor de reis overdag en een andere voor de reis des nachts. De blootlegging werd door de televisie uitgezonden. Men beschouwt de ontdek king der zonneschepen als een van de be langrijkste archaeologische vondsten van deze eeuw. Het zijn in alle geval de oud ste houten boten die ooit gevonden zijn. De Franse zanger Charles Trenet is gis termiddag te Montreal in hechtenis geno- *nen, nadat een aanklacht wegens con tractbreuk tegen hem was ingediend. Daar een zeer hoge schadevergoeding minder dan 141.000 dollar geëist W°v,tK ?eef,; de civiele kamer van de reentbank een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Trenet's advocaten zijn druk in de weer om te pogen hun cliënt zo spoedig moge lijk vrij te krijgen. De Indonesische afgevaardigde, dr Soedjarwo, heeft gisteren, hij dc opening van het debat over Nieuw-Guiuea, in de politieke commissie der V. N. een resolutie ingediend, waarin Indonesië de Algemene Vergadering verzoekt, er bij Nederland op aan te dringen, dc onderhandelingen over Nieuw-Guinea terstond te hervatten met het doel tot „een spoedige over eenkomst'' over de politieke status van het gebied te komen. De resolutie vraagt verder iemand te benoemen, die zijn goede dienster zal aanbieden en verzoekt de secretaris-generaal een rapport over deze onderhandelingen hij de volgende Algemene Vergadering in te dienen. Gisteren nog heeft Nederland bij monde van minister Luns op dit Indonesische voorstel gereageerd: Nederland zal zich in ieder geval indien de resolutie dooi de politieke commissie wordt aanvaard niet onderwerpen aan deze uitspraak. Dit zeide minister Luns op een persconferen tie te New York. In een lange verklaring stelde dr Soe djarwo „Twee fundamentele ondubbel zinnige feiten" Op de eerste plaats noem de hij „Indonesië" de nationale, politieke benaming van het vroegere Nederlands Oost-Indië, dat ook Westelijk Nieuw-Gui nea omvatte. Hieruit volgde naar zijn mening als tweede feit. dat de bevolking van Wes telijk Nieuw-Guinea Indonesisch was. Soedjarwo achtte de kwestie of de be woners van Westelijk Nieuw Guinea eni ge andere culturele banden met de an dere Indonesiërs hadden niet van belang De kern van de zaak was naar zijn me ning de kwestie van vrijheid of kolonialis me. Westelijk Nieuw-Guinea was in 1952 door Nederland eigenmachtig „ge annexeerd"'. en het werd nu „opnieuw gekoloniseerd", zo meende hij. De heer D. J. von Balluseck. die voor Nederland antwoordde, verklaarde, dat de juridische positie van Nederland in Nieuw-Guinea aan geen twijfel onderhe vig is. „Wij hebben een aantal mogelijk heden voor een oplossing voorgesteld, welke alle verworpen zijn. Wij zijn nu aan het einde gekomen van onze bereid heid en ons kunnen om voort te gaan op een weg. welke slechts naar mislukking kan leiden". Aanvankelijk had Nederland zich, hoe wel het zijn souvereiniteit over West- Nieuw-Guinea handhaafde, bereid ver klaard om de mogelijkheid van een an dere oplossing met zijn Uniepartner, „toen de federale republiek van de Verenigde Staten van Indonesië, te onderzoeken. Door de verdwijning van de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië en de ontbinding van de Nederlands-Indone sische Unie waren de redenen voor on derhandelingen echter onbiuikbaar ge worden. „Er is onder de inheemse bevolking geen onafhankelijkheidsbeweging in Ne derlands Nieuw-Guinea en ook geen be weging. die een verbintenis met Indonesië wenst aan te gaan. Nederland heeft zich voorgenomen, om er een vrij politiek be wustzijn te doen groeien, hetwelk een eerste vereiste is voor een uiteindelijke zelfbeschikking Nederland wil dit be reiken door een ontwikkelingsproces" Indien hei gebied aan Indonesië toege wezen zou worden, zou het een Indone sische kolonie worden met dit verschil, dat Indonesië zich niet zou kwijten van !de verplichting volgens het Handvest der V.N. ten aanzien van dit gebied: er zou den geen inlichtingen, zoals in het Hand vest voorzien, meer komen en het volk van Nieuw-Guinea zou nooit toestemming verkrijgen om zelf over zijn toekomst te beslissen. Bij het begin van het debat was er aan de zestig leden der V.N. een door de heer Nikijuluw ondertekende klacht van de „Rep. Z.-Molukken" ter hand ge steld, waarin de Indonesische regering werd beschuldigd van „koloniale onder drukking" van de bevolking der Zuid- Molukken. Op een persconferentie in het hoofd kwartier van de V.N. heeft minister Luns gisteren verklaard: „Wij kunnen met een dergelijke uitspraak niet accoord gaan. Wij zullen dat niet doen, omdat voor overleg een basis nodig is. Als de V.N. zulk een resolutie zouden aanvaar den. wat zou Indonesië er dan van weer houden om over een paar jaar terug te komen en het Australische deel van het eiland, of Portugees Timor te vragen?" Vandaag zal de Australische afgevaar digde Sir Percy Spender in de politieke commissie de ernstige bezwaren van zijn regering tegen de Indonesische aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea uiteen zetten. Jacob Malik. Sovjet-ambassadeur te Londen, zal Andrej Visjinsky, die Maandag te New York is overleden, tijdelijk als- afgevaardigde bij de Verenigde Naties ver vangen, aldus vernam AFP gisttren te I.onden. Malik heeft reeds eerder de Russische delegati# bij de Verenigde Naties geleid en onder meer was hij instrument bij het leggen van de geheime contacten, welke het sluiten van de waoenstilstand in Ko rea tot gevolg hadden. Hij is gisteravond reeds naar New York vertrokken. In Lon den kon men nog niet mededelen, of Maliks terugkeer naar de Verenigde Na ties permanent zou zijn Het is echter vrij zeker, dat hij tot het einde van de huidigp zitting van de Algemene Vergadering in New York zal blijven. Malik geidf als deskundige op het ge- bied van het ontwapeningsprobleem. dat thans een der belangrijkste onderwerpen van de Algemene Vergadering vormt. Het stoffelijk overschot van Visjinsky is gisteravond aan boord van het vlieg tuig gebracht, dat om 18.00 uur plaat selijke tijd naar Parijs vertrek, van waar het lijk verder mef een "Russisch vliegtuig naar Moskou. Mevrouw Visjinsky en haar dochter maakten de reis mee. Tot gistermiddag drie uur plaatselijke tijd lag het stoffelijk overschot in een met koper bewerkte doodkist opgebaard in een kamer op de tweede verdieping van het gebouw van de Sovjet-delegatie in New- York. waar het publiek de dode de laatste eer kon bewijzen. De kamer was versierd met vee' bloemen en twee enorme hamer en-sikkel-vlaggen. Alle lampen in het ge bouw waren zwart omfloerst. De Russi sche ambassadeur in Amerika. Zaroebin. maakte o.a. deel uit van de dodenwacht. Gistermorgen publiceerden de Russischs bladen 't doodsbericht van Visjinsky zon der een foto of een levensbeschrijving van de overledene af te drukken. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). BRUSSEL, hedenmorgen. De Belgische regering heeft zojuist een nieuw bewijs gegeven van haar anti- cleriealisme. In verband met de 24-uurs- proteststaking der katholieke onderwijzers, welke heden plaats vindt, hadden twee ka tholieke oud-ministers van het „Comité tot verdediging der democratische vrijheden" opdracht gekregen om. gedurende het poli tiek half uurtje van dc C.V.P. over de beide zenders van Radio-Brussel, het standpunt der katholieken in zake de schoolstrijd te belichten. De linkse rege ring heeft hier haar veto over uitgespro ken. Geen der beide sprekers is voor de microfoon mogen komen. De teksten van hun toespraken worden nu in extenso door de katholieke bladen gepubliceerd. Het optreden van de regering wordt in de katholieke pers in scherpe bewoordin gen gelaakt Dit is een machtsgreep tegen de katholieken méér, zo luidt het protest. ,,De bevolking van dit land is altijd wars geweest van elke houding welke aan die- Dc leider nLrold"stossrennib£. aan het buitenland, fnnrr» „*'J,eett aan 't Amerikaanse Congres een rapnnw.f.r J Afer'Ka dediging van dc voor hulpverienillCt Amerikaanse hurcau ld - res van Vet" Western wlikT hande.lspo"tiek del met het Sovjet-blok Vrotere han' Hjk maakte. °k ln Eur°Pa ««se- In dit rapport geeft hij een mtvoerige uiteenzetting van de onderhaudeS die de Ver. Staten met 14 geallieerd* lan den hebben gevoerd over de herziening van het strategische toezicht op de export van het Westen. Hü doet deze mededelingen in zijn vijf. de rannort aan het Congres over de werk zaamheden, vallende onder de Battle-Act, welke wet de president de bevoegdheid geeft de Amerikaanse hulpverlening stop te zetten voor een land, dat strategische goederen aan landen achter het ijzeren gordijn verkoopt. In zijn rapport zegt Stassen o.m., dat de voordelen van de te Parijs bereikte overeenstemming zijn. dat een doeltref fend controlestelsel werd uitgewerkt voor de belangrijkste goederen, die voor de oorlogvoering van belang zijn en dat te vens meer gelegenheid werd geboden voor een uitbreiding van de algemene handel met de landen van het Sovjet blok in Europa, welke uitbreiding weer van invloed zou kunnen zijn op een ont wikkeling van vreedzame betrekkingen tussen Oost en West. Volgens Stassen is het grote verschil tussen West-Europa en de Ver. Staten, dat de openbare mening in Europa over het geheel genomen ontvankelijker is voor de gedachte van handel tussen Oost en West. Over het algemeen zien volken, die er in sterkere mate van afhankelijk zijn de buitenlandse handel als belangrijker. Zij zijn meer geneigd om hun export niet te beschouwen naar de mate van het voordeel, dat de andere partij daarvan heeft, maar als middel om eigen indu strieën krachtig te houden en invoer te kunnen betalen. In dit verband noemt Stassen ook cij fers en merkt hij op, dat in 1953 de Ame rikaanse uitvoer van goederen naar alle bestemmingen slechts 4,3 pet vertegen woordigde van het bruto nationale pro duct. Voor de export van West-Duitsland was het percentage echter 13,8 pet. voor België en Luxemburg 31 pet, voor Frank rijk 9,9 pet, voor Noorwegen 17,5 pet, voor Italië 8,2 pet en voor Nederland 33,7 pet. De export van de landen van West- Europa naar die van het Sovjet-blok. met inbegrip van communistisch China, maak te slechts een klein percentage uit van de totale export. Voor Nederland was dit percentage 3 pet. voor België-Luxemburg 2,9 pet, voor Groot-Brittannië 1,2 pet voor Frankrijk 1,6 pet, voor Italië 4,2 pet en voor West-Duitsland 3,1 pet. De directeur van het bureau voor de Amerikaanse buitenlandse hulp, Harold Stassen, heeft voorgesteld, dat de leden van West-Europa met de Ver. Staten meewerken in een breed opgezet nieuw program voor hulpverlening aan Azië. Stassen verklaarde op een persconfe rentie, dat de behoefte van Azië aan ont wikkeling steeg en dat West-Europa thans in staat was mee te werken aan de ont wikkeling van het gebied met langlopen de credieten, die rechtstreeks verbano houden met Europa's eigen programma's voor de uitvoer van kapitaalgoederen. In een beschouwing van de economische positie van Europa na zes jaar Ameri kaanse steun ter waarde van bijna 30 millioen, zeide Stassen, dat volgens de Amerikaanse rapporten 1954 economisch het beste jaar zou zijn dat Europa ooit heeft gekend. Het bruto nationale produel van Europa zou waarschijnlijk meer dan 200 milliard bedragen, het hoogste cijfer dat ooit bereikt was. tatuur doet denken en de katholieken zul len met hun 24-uursstaking te kennen ge ven, dat zij zich als burgers van een vrij land niet in een hoek zullen laten drin gen". aldus een Brussels katholiek blad. Overal in het land zullen vandaag en de volgende dagen protestmeetings en verga deringen worden gehouden. De »oon van deze meetings wordt goed gekarakteriseerd door de titel van een spreekbeurt welke de C.V.P.-minister van staat en oud partijvoorzitter. dr August de Schrijver, Zondag a.s. in het rode bolwerk Charleroi wordt gehouden, n.l.„De regering van het sectarisme, van de wanorde en van het misbruiken van het algemeen belang". In de buurtschap Hceswijk onder de ge meente Linschoten is gistermorgen op klaarlichte dag een moord gepleegd op de 15-jarige jongen G. L. Na een hevige twist op straat tussen het slachtoffer en de da der, de 27-jarige T. H. A. v. d. B. uit IJs- selstein, vluchtte L. een stuk bietenland op, gevolgd door zijn tegenstander. Daai kon v. d. B. de jongen grijpen Hjj stak hem met een mes dood. Op zijn motor verdween v. d. B. daarop in de richting Utrecht, waar hij gistermiddag om 5 uur werd aangehouden. Hfl is naar het groeps- bureau van dc Rijkspolitie te Montfoort overgebracht voor verhoor. Het schijnt, dat v. d. B. gistermorgen de dolk had gekocht. Op een afgelegen oefenterrein in de Al pen heeft het Zwitserse leger voor de eerste maal in zijn geschiedenis een ge leid projectiel, afgevuurd. Technische bij zonderheden over dit projectiel zijn niet verstrekt; wél neemt men echter aan dat het hier een zogenaamd „AA-racket'' betreft, een projectiel, dat automatisch zyn doel uitzoekt door middel van een radar-installatie. Het 7-meter lange pro jectiel, klaar om afgevuurd te worden, op een verplaatsbare afvuur-installatie. Leden van de voormalige Franse „Vi- chy-regering", die reeds sinds tien jaar gezocht worden, hebben via hun advoca ten te kennen gegeven, dat zij bereid zijn zich in handen der Franse autoriteiten te stellen en zich in rechte te verantwoor den voor de collaboratie met de Duitsers, die hun ten laste gelegd is. Het betreft Jacques Guérard. secretaris generaal van de Vichy-regering, die in 1947 bij verstek ter dood werd veroor deeld, admiraal Gabriel Auphan. staats secretaris van marine, in 1946 bij verstek tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, en admiraal Henri Bléhaut, staatssecreta ris van koloniën en marine, die in 1948 bij verstek tot tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld. Guérard die naar Argentinië vluchtte, toer» bct% ''"fcy-bewind instortte, woont nu in Madrid. Welingelichte kringen te Parijs weten te vertellen, dat hij daar goede zaken maakt in een olie-firma. Daarvoor zou hij als financieel adviseur van de Argentijnse regering zijn opgetre den. Naar men aanneemt leeft Auphan in Zwitserland. De verblijfplaats van Blé- haut is echter niet bekend. Volgens be paalde berichten zou hij in de afgelopen tien jaren in een afgelegen Frans dorpje hebben gewoond. Het hooggerechtshof zal de drie man nen opnieuw moeten berechten. Volgende maand zal de voormalige staatssecretaris onder de Vichy-regering. Georges Hilaire, voor het hof verschijnen. Er worden ten minste nog negen poli tici van de Vichy-regering, die bij ver stek ter dood veroordeeld zijn,vermist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1