Wetenschap van het waarom belangrijk voor troepenmoreel Bij stranding der Parijse verdragen: herziening Ned. defensie-program - TIEN JAAR VRIJ Vorming tweede parate divisie? ONDERDRUKKING EN VERZET Haagse Raad brak zijn hoofd Eén divisie als kern van toe komstig at oomleger BEDRIJFSBESPREKINGEN ZIJN NOODZAKELIJK De „Velser-af faire" voor A'dams gerechtshof "—'"AKKERTJE Ik verdien elke week geld met de was Overzicht Tweede Kamer Een nationaal document voltooid Huldiging Z. H. Exc. Mgr P. Giobbe Over benoeming gemeentelijke inspeetrice voor onderwijs Vettere melk: minder subsidie De overval te Maastricht Mendès-France terug naar Parijs PPPfllllliP Reorganisatie Britse strijdkrachten Leider behoudt verantwoordelijkheid al is er gezond overleg Procureur-generaal vraagt vrijspraak Europa is militair nog te zwak Grootscheepse herdenking in Wapeningen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 PAGINA .1 Verdediging Nieuw-Guinea Supplement op de uitgaven Oproep van het comité VERKOOP DUITSE MARKEN- VORDERINGEN Ned. Bank verleent Algemene Dader gearresteerd Na vruchtbaar gesprek over Noord-Afrika NANA- 1. MAMA PANGKAÏ... 2. ÖJASATAN UMUR (TGl. tAHUÜj 5. TANDA2 CHBADAH JG/H* -V f- DAM DiüNAT 6.TdcpAt ST Af kwartier, zt. M,1 PJ.gGahG MBA" tif-lji PENlARA TSRtótORiUM VB Nr TAND A ANGGAUÏA PEGAWAI SIPIL aNGKATAN darat REP08UK INDONESIA O gemaakt! Loonsverhoging en produc tiviteit Gruenther te Londen: Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn U vliegt nu doof de ivas heen! j VERWISSELING AANDELEN WIJN AND FOCKINK Kyrr:- 's-GRAVENHAGE, 23 November 1954. Om Iialf negen in de avond begon de Kamer na des middags de begroting yan Justitie te hebben behandeld aan de begroting van Oorlog en Marine. Na de behandeling van de Defensienota ongeveer een halfjaar geleden, was er niet veel reden meer de strategie van de NAVO en de daarmee samenhangende verdediging van ons land uitvoerig te bespreken. De heren Fens en Visch (KVP) onthielden zich in ieder geval nu daarvan. Het ge volg van de behandeling van de Defensienota was echter wel, dat er nu een mengelmoes van gedetailleerde kwesties was overgebleven, zoals liet moreel van de troep, het gebruik van de tijd, de nationale reserve, waar over men nog steeds niet tevreden is, de promoties en het economisch finan cieel beleid. Dit waren kwesties, waarover de heer Fens sprak. ogen. In de eerste phase is de luchtmacht van het grootste gewicht en versterking van de luchtmacht achtte hij noodzake lijk. Hij vroeg zich zelfs af of de lucht macht soms de sluitpost op de begroting was. Hij vroeg en de heer Korthals viel hem daar later in bij meer all-weather- jagers, liefst alle vliegtuigen van dit type. Zoals de heer Korthals ook niet tevreden was over de Nationele Reserve en het plan opperde voor de oprichting' van een Territoriale Reserve, waarin ook reserve marechaussee zou worden opgenomen, die dan haar oorspronkelijke taak weer zou kunnen terugkrijgen. De heer Visch ves tigde ook de aandacht op de onderbezet ting van de technische dienst bij de lucht macht. Hij achtte het gevaarlijk deze dienst in de avond overuren te laten maken. Indien er tekort was aan tech nisch personeel, zou men noodgedwongen het aantal vluchten dienen te verminde ren. Hij pleitte ook voor een gesplitste opleiding van lucht- en landmacht en vroeg wat de salarissen van de lucht macht betreft toch eens het premiestelsel van België te bestuderen. J. J. FENS Niet meer praten over E.D.G. Hij vond het realistischer verder maar niet over de E.D.G. te spre ken. Hoe eerder de Parijse over eenkomst gera tificeerd wordt hoe beter, vond hij. Zou ook deze stranden op de ultra-natio nale houding van een bepaald parlement, dan zou de K.V.P bepaalde reser ves aan de dag moeten leggen ten aanzien van het huidige Nederlandse defensie-programma. Hij ging dus over op het moreel van de troep, dat niet alleen kon worden ver hoogd door het wetén van het hoe en waarom, zoals de minister in de stukken had betoogd, maar ook door het hoger moreel van de commandant. De man schappen moeten weten waarom zij in dienst zijn en zij vragen zich dit af bij het ondergaan van ledige tijd. De minis ter heeft gezegd daarnaar een onderzoek te zullen instellen, hij verzocht de Kamer van de uitslag van dit onderzoek op de hoogte te stellen. De opmerkingen van de minister m de schriftelijke stukken, dat moest worden getracht de voor het Nederlandse volk gunstigste voorwaarde en voor het icger krachtigste positie te verwerven, vond de heer Fens vreemd. De N.A.V.O.-functiona- rissen moeten hetzelfde eisen van allen en geen bevoorrechte posities scheppen In ditzelfde verband behandelde hij het eonziidia verbreken van afspraken via een gesprek met de N.A.V.O.-bevelheb- bers welke neiging o.a. Belgie en Dene marken vertonen, die ertoe overhellen Zich aan hun verplichtingen te onttrek- ken. De heer Fens vroeg of het niet tijd wordt te denken aan de vorming van een tweede parate divisie met het oog op de mogelijkheid, dat in een atoomoorlog een mobilisabele divisie niet tijdig ter plaatse zal kunnen zijn. Hij had lof voor de oefeningen van Battle Royal, maar daaruit moest men niet te vroeg de conclusie trekken, dat het moreel wel in orde was. De soldaten waren misschien blij. dat zij iets te doen hadden en in dat verband herinnerde hij nog eens aan het onderzoek, waarover hij gesproken had. Voorts kwam hij weer terug op zm reeds meer gemaakte opmerking gaande de Nationale Reserve na™ 3 dat de oorspronkelijke taak van deze r - serve, de verdediging van huis en tiaaru beter was en meer succes beloofde. Die opzet appelleert meer aan 't enthousiasme waarmee deze taak wordt opgenomen De nieuwe taak van deze reserve als onder deel van de territoriale verdediging kan bovendien met dit aantal oefenuren goed worden vervuld. Wat het economisch en financieel be leid betreft meende de heer Fens, dat de overloop ten bedrage van 260 millioen niet mocht worden gebruikt voor de op bouw 1954—'57. Dit bedrag zou m s Rijks kas moeten worden teruggestort De heer Visch 'K.V.P.) vroeg aan de minister, hoe nu uiteindehjk de sterkte van de luchtmacht zal moeten zijn, stond hem nog steeds met duidelijk voor De overdracht van de verdediging van Nieuw Guinea aan de marine was goed, maar dit mocht geen afbreuk betekenen van de taken der marine in Atlantisch verband en in de Antillen. Men mocht daarvoor niet de op de vloot geplaatste mariniers in sterkte verminderen, daar dit afbreuk zou doen aan de discipline en aan de gevechtskracht. Om die reden had een prachtig officier als generaal- majoor Van Gijn ontslag uit de dienst gevraagd. De heer Visch wenste daarom van de minister de verzekering, dat deze maatregel slechts tijdelijk zou zijn. Maar tegelijk verlangde hij een sterker verde diging tegen infiltraties in Nieuw-Guinea; de Indonesische regering moest overtuigd zijn, dat er een krijgsmacht aanwezig is, die onmiddellijk zou toeslaan. Tenslotte ijverde hij voor de oprichting van een Papoea-brigade. De heer Korthals kon het niet nalaten nog eens te beginnen over de verdediging van het N.O. van ons land, de inschake ling van Duitse divisies zou ons ten goede komen. De verdediging van ons gehele gebied was essentieel voor onze bijdrage aan de N.A.V.O. Voor de luchtverdediging bepleitte hij tenslotte de noodzakelijkheid de beschikking te hebben over luchtdoel raketten tegen hoogvliegende bommen werpers. De heer Korthals (V.V.D.) maakte mel ding van een geval, dat een krant, bij het maken van reportages was uitge schakeld, omdat de Legervoorlichtings- dienst in deze reportages critiek zou heb ben ontdekt, welke uitschakeling volgens hem voorkomen moet worden. Ook de heer Roosjen (A.R.) sloot zich in dit op zicht bij de heer Korthals aan. Beide heren stelden een groot aantal vragen op detailpunten. De heer Weiter CK.N.P.) meende, dat de invoering van de nieuwe atoomwapens ernstiger consequenties zal hebben dan de minister in zijn Memorie van Ant woord doet voorkomen. Vervolgens spra ken nog het was reeds lang na mid dernacht de heer Tilanus (C.H.) en Van Vliet (K.V.P.)F. S. Voor de handel: N.V. levert Co, Amsterdam-C Wij hebben er lang op moeten wachten; maar dezer dagen is toch de laatste afle vering (no. 48) van het bekende stan daardwerk over de bezettingstijd bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam en v. Loghum Slaterus te Arnhem van de pers gekomen. Te begrijpen is dit uitstel wel voor wie kennis neemt van de inhoud, die immers behalve uit een misschien niet al te opti mistische nabeschouwing van redacteur H. M. van Randwijk uitsluitend bestaat uit een chronologisch overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het werk besproken (inclusief verbeteringen en aanvullingen) en een tweetal registers, een namen- en een zakenregister n.l., die uiteraard een even minutieuze als lang durige arbeid vertegenwoordigen. En zo ligt dan thans de geschiedenis der 5 oorlogsjaren in een drieduizend bladzij den geboekstaafd behoudens een enkele uitzondering van in bijna koele, zakelijke volzinnen met wat cijfers en documenten, een en ander overeenkomstig de wens van de redactie, die de hachelijkheid van contemporaine geschiedschrijving zo goed mogelijk heeft trachten te "ondervangen, zodat de temperatuur van deze vier delen een andere is dan die van de bezettings jaren zelf, waardoor het geheel het ka rakter draagt van een in de volle zin des woords nationaal document, dat enerzijds een samenvatting biedt van de maatrege len die de bezetter tot kneveling en uit plundering van Nederland in die jaren heeft genomen anderzijds een schildering geeft van de aan de vijand geboden weer stand. eerst door het leger, daarna door het lijdelijk en ondergronds verzet in zijn rijke verscheidenheid en door de houding van de regering te Londen. Voor de huidige generatie vormt het standaardwerk een weldadig middel opat zij niet vergete; voor het verre na geslacht diene hetin perpetuam rei me- moriam In dezelfde geest doordenkend vragen wij ons af of het niet van groot nut zou zijn wanneer van Onderdrukking en Verzet" zelf een deskundig verwerkte re- sumptie in pocket-editie voor de brede lagen van ons volk beschikbaar werd ge steld. Zoals bekend heelt de Tweetle Kamer op 6 November 1947 gebruik gemaakt van het door de Grondwet toegekende recht van enquête, waardoor het mogelijk werd een officieel onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen verband houdend met de Duitse inval in Nederland in 1940 en het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen. Het resultaat van dit stand punt is neergelegd in een lijvig rapport, dat eenmaal voltooid, ca. 15.000 bladzij den zal omvatten. De uitgevers van standaardwerk Naast de oproep van de Bisschoppen doet nu ook. het huldigings-comité, waar in vele vooraanstaande katholieken zitting genomen hebben een oproep tot katho liek Nederland, teneinde bij te dragen in de vorming van het fonds, waarvan -n het bisschoppelijk schrijven van Zondag sprake was. Het Comité meent, dat vele katholieken stellig behoefte zullen gevoe len, door een eigen aparte bijdrage, het welslagen van het voornemen te verzeke ren Vooral personen, instellingen en or ganisaties kunnen door een meer recht streekse deelneming aan de inzameling hun gevoelens van waardering voor mgr Giobbe tot uitdrukking brengen. Vandaar dat het huldigings-comité hen uitnod'gt een geldelijke bijdrage te willen toezeggen en doen toekomen bij voorkeur aan het adres van de penningmeester mr J. H. R. Sassen te 's-Gravenhage (hetzij op zijn postrekening no. 28.46.43 hetzij op zijn bankrekening bij de Ned. Credietbank, bijkantoor te 's-Gravenhage). Op die ma nier kan door een gezamenlijke inspan ning aan het 50-jarig priesterfeest van de Internuntius een monument van blijvende waarde verbonden worden. Het comité, dat met de voorbereiding der viering belast is, bestaat uit de vol gende personen: mr J. R. H. van Schaik, minister van staat. 's-Gravenhage. voor zitter; mr dr L. N. Deckers, lid van de Raad van State, 's-Gravenhage, vice- voorzitter; mgr H. J. J. van Hussen, Nat. dir. v. d. Pauselijke Missie Actie, 's-Gra venhage; mgr mr F. Op de Coul, dir. van het K.C.B. voor Onderwijs en Opvoeding, s-Gravenhage; pater Hyacinth Hermans O.P., Rotterdam; dr J. C. M. Ongering, dir. van het K.N.P., 's-Gravenhage; P. J. Spoorenberg, industrieel te Rotterdam-' ir E. F. E. Bongaerts, secretaris, 's-Gra- venhage. Joh. van Oldenbarneveltlaan 60; mr J. H. R. Sassen, penningmeester, 's-Gravenhage, Joh. Bildersstraat 12. Mag de eis worden gesteld, dat een gemeentelijk inspecteur van 't onderwijs, wiens taak zich in hoofdzaak uitstrekt tot het openbaar onderwijs, een principieel voorstander is van dit onderwijs? Over deze vraag heeft de gemeenteraad zich Maandag liet hoofd gebroken, alvo rens over te gaan tot de benoeming van een gemeentelijke inspeetrice. B. en W. hadden n.l. als nummer één een Katho liek op de voordracht geplaatst. Protesten hiertegen waren niet uitgebleven, o.m. van „Volksonderwijs" en de Nederlandse Onderwijzersverenigingen. Nummer 1, mej. P. M. J. Broeders, die verreweg de beste papieren had, werd benoemd met 33 stemmen. Acht stemmen werden uitge bracht op nummer 2, één op nummer 3 en er was één onthouding. De heer Van Praag (CPN)), erkende graag, dat de technische kwaliteiten van nummer 1 voortreffelijk waren maar hij achtte haar ongeschikt, omdat ze een con sequent verdedigster is van het bijzonder onderwijs. De heer Diepenhorst (PvdA) zeide, dat zijn fractie voor nummer 1 zou stemmen, omdat haar kwaliteiten ver uitstaken boven die van de andere can- didaten. De heer Broekman (KVP) be toogde, dat alleen bekwaamheid maat staf mag zijn en dat voorstander van het bijzonder onderwijs niet betekent, dat men aan het openbaar onderwijs niet zijn beste krachten zou kunnen geven. Mr Hangelbroek (AR) en Swarts (CH) zagen eveneens geen enkel bezwaar. De wet, zo zei de heer Hangelbroek, laat in dit op zicht trouwens geen discriminatie toe. De „Onderdrukking en Verzet" terecht beducht dat dit rapport vooral door zijn omvang niet de aandacht van het Neder landse volk zal krijgen waarop het aan spraak mag maken hebben nu beslo ten als een soort supplement op 't werk, een boek van ca. 400 bladzijden te doen samenstellen, waarin een verantwoord en toch voor eén groter publiek toeganke lijk overzicht wordt gegeven van hetgeenJ de Enquête-commissie als resultaat van haar werk heeft bereikt. Met de samenstelling is belast de heer L. van der Land assistent voor politieke wetenschap aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, terwijl dr L. de Jong, di recteur van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, het werk zal inleiden. De Nederlandsche Bank verleent een algemene vergunning aan de deviezen- banken tot het verkopen van de haar toe behorende in Duitse marken luidende vorderingen, welke uitstaan op „liberali- sierte Kapitalkonten". aan r.ie-t-ingezete- nen mits de betaling ges< h.edt: a. ten laste van een vrije guldensrtkening. een Amerikaanse rekening of een Canadese rekening; b. in U.S. dollars. Canadese dollars of vrije Zwitserse francs. Het probleem van het beschikbaarstel len van twee soorten melk is thans in studie bij het bedrijfsleven, aldus deelt minister Mansholt mede- Wordt tot deze maatregel overgegaan, dan zal de consu ment, evenals in Denemarken, West- Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk (waar het vetgehalte van de consumptiemeik resp. 4, 3.6, 3.7 en 3.75 procent is), volle melk kunnen drinken, doch daarnaast de mogelijkheid behouden ook goedkope melk te betrekken, hetgeen uit een oogpunt van voedingspolitiek gewenst moet worden ge acht. Naar de mening van de minister zal de consumentensubsidie op melk van 3'/i pro cent vet lager dienen te zijn dan die op de melk van 2li procent. De minister is voorts nog steeds van oordeel, dat moet worden gestreefd naar een geleidelijke vermindering van de subsidie op con sumptiemeik. De minister herinnert er in zijn Memo rie van Antwoord nog aan dat reeds ie medegedeeld, dat de regering in over eenstemming met de Voedingsraad van mening is, dat een verhoging van het vet gehalte van de melk niet in het belang van de volksgezondheid noodzakelijk is. Dit zou de melk belangrijk duurder ma ken, hetgeen juist in het belang van de volksgezondheid moet worden vermeden. Naar eerst gisteravond bekend is ge worden, heeft de gemeentepolitie van Maastricht Maandagmorgen vroeg de 18- jarige constructieschilder L. P. uit Wi.jk- Maastricht van zijn bed gelicht, omdat hij er van verdacht werd betrokken te zijn geweest bij de Vrijdag 1-1. te Maastricht gepleegde overval op de kassier van de gemeentekas-administratie. P heeft be kend, deze overval te hebben bedreven. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat P. niet de enige is geweest die deze overval heeft gepleegd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft P naar hij heeft bekend, ingebroken in een dames- confectiebedrijf te Maastricht. Daar ont vreemdde hij mantels en japonnen ter waarde van ongeveer duizend gulden. De goederen zijn door de politie in beslag genomen. P. wordt ervan verdacht nog enkele inbraken op zijn kerfstok te hebben. De Franse Premier, Mendès-France, is vanochtend na zijn bezoek aan Canada en de V.S. per vliegtuig uit New York naar "Parijs vertrokken. Hij was in ge zelschap van zijn vrouw en een aantal adviseurs. Kort voor zijn vertrek had Mendes- France een onderhoud gehad met de leider van de Libanese delegatie naar de Verenigde Naties, Charles Malik, die sprak namens de vijftien Arabische léden- staten der Verenigde Naties. Na afloop verklaarde Malik, dat er ge sproken was over vraagstukken betref fende Noord-Afrika en het nabije Oosten. Hierbij had de Franse premier, aldus Ma- lik, van zijn goede wil blijk gegeven en de wens geuit, zijn denkbeelden in prac- tijk te brengen. „Persoonlijk ben ik van oordeel, dat mén hem deze gelegenheid moet geven en hem op alle mogelijke manieren moet helpen om zijn goede be doelingen, waaraan ik niet in het minst twijfel, te verwezenlijken-" Op een vraag van een journalist, of zijn bespreking met Mendès-France een weer slag zou hebben op de komende debatten in de Verenigde Naties over Tunesië en Marokko, antwoordde de Libanese afge vaardigde, dat dit zeker zijn indruk was. heer Rensen (PvdA) voegde er nog aan toe. dat voorstander van het bijzonder onderwijs nog niet inhoudt, dat men te genstander van het openbare onderwijs is. Hoewel de wethouder, de heer Van Zwijndregt (PvdA) in dezelfde geest sprak, als degenen,'die nummer 1 wilden steunen, klonk in zijn woorden toch een algemene voorkeur door voor een candi- daat, voortgekomen uit het openbare onderwijs. Een opvatting waarvoor de Keer Hangelbroek hem nog eens waar schuwde. Uit de uitslag van de stemming was op te maken, dat de hele VVD-fractie inclu sief wethouder Dettmeijer, op een an dere candidaat dan nummer 1 hadden ge stemd. Een zonderlinge en ons inziens niet geheel fatsoenlijke handelwijze, daar geen enkel lid der fractie tijdens het debat een mening had kenbaar gemaakt. Hoewel Indonesische woordvoerders blij- ven ontkennendat het Indonesische leger iets te maken heeft met de jongste infiltratie aan de Etna-baai in Neder lands Nieuw Guineablijft men van offi ciële Nederlandse zijde persisteren bij de klacht, dat bij deze actie, wel degelijk Indonesische eenheden betrokken zijn. Een nota dienaangaande werd aan de Indonesische regering aangeboden. Van officiële Nederlandse zijde werden de ge gevens verstrekt, dat de voor infiltratie doeleinden opgeleide manschappen in In donesië een z.g. civiele status krijgen, maar dat zij echter blijven bij het onder deel Kadervorming, dat rechtstreeks on der het commando van &5 R.I. (Staf) ressorteert. Dit is een van officiële Ne derlandse zijde verstrekte foto-copie van een identiteitsbewijs, gedateerd: Staf kwartier n/1/1954 en getekend door Kapitein Soetarto van het Indonesische leger, territorium VII, R.I. 25, dat werd aangetroffen op een van de infiltranten. 3oven de binnenkant van het opvouw bare stuk, onder de buitenzijde. dTAW .Y 'U< Een groot reorganisatie-plan van de Britse strijdkrachten, dat in het bijzonder in de instelling van de kern van een „atoomleger" voorziet, is op het ogenblik in studie bij de Britse generale staf, aldus verneemt men in gewoonlijk welingelich te kringen in Londen. De evacuatie van de Britse strijdkrachten uit de zone van het Suez-kanaal, doch vooral de bestude ring van het gebruik van atoomwapens en geleide projectielen, zijn voor deze plannen aanleiding geweest. De Britse generale staf zou o.m. een be langrijke vermindering in de productie van de conventionele wapens en een ver traging in de scheepsbouw aanbevelen, daarnaast echter versnelling van de leve ring van geleide projectielen aan de R.A.F.. geleidelijke vervanging van de orthodoxe vervoermiddelen van het leger door helicoptères en een nauwere samen werking tussen de drie takken van de Britse weermacht. voor SCHUIMRUBBER BED TELEFOON ZEVENBERG MATRASSE N-F AB R IE K E DEN- De zogenaamde „Velser affaire", een zaak tegen twee oud-opsporingsambtena ren van de P-O.D, uit Velsen, is gisteren weer in behandeling gekomen bij het gerechtshof te Amsterdam. Verdachten zijn de 47-jarige brigadier van politie K. H„ die sedert Augustus 1951 in verband met deze zaak buiten dienst is gesteld, en de 47-jarige monteur C. v .d. V die op 1 Maart ontslag "K ae Politiedienst nam De beide verdachten zpn- conform de eis op 17 Mei van °'t 'aar rtoor de rechtbank te Haarlem vrijgesproken van het hen ten laste gelegde zich als ambtc- naar te hebben laten omkopen. Zoals wel bekend worden zij er van beschuldigd, dat zij k°rt na bevrijding van een politieke delinquent, de 41-jarige j. V., destijds slager te Velsen, thans koopman te Santpoort, giften, voorname lijk sterke drank en levensmiddelen zou den hebben aangenomen om. in strijd met hun plicht, te zorgen, dat het echtpaar V spoedig vrij zou komen, dan wel, dat hun zaak snel behandeld zou worden. Subsi- rjtfir is hun ten laste gelegd, dat zij schen kingen hebben aanvaard, ponder daa mede in strijd met hun plicht gehandeld. - Evenals bij de behandeling v0°1., Haarlemse rechtbank ontkenden beiden gisteren, zich aan de genoemde hande lingen te hebben schuldig gemaakt; even hardnekkig houdt de koopman V ven dat zulks wei het geval is geweest. De laatste bevestigde in grote lijnen hetgeen hij reeds eerder heeft verteld. De procureur-generaal, mr Hoeffelman begon gisteren zijn requisitoir met mem- te delen, waarom de zaak zo laat diende Daarna 'behandelde hij het eerste pum van de tenlastelegging Hij zeide bewezen te achten, dat de verdachten dranken e.d hebben aangenomen. Het doel van deze giften was het bespoedigen van de zaak Dit geschiedt om verschillende redenen wel meer en de proc.-gen. achtte dit niet in strijd met de plicht, weshalve hij voor dit punt vrijspraak vroeg. Voor het tweede punt, het na 30 September 1945 niet in strijd met de plicht aannemen van drank enz. om een snelle afhandeling van de zaak te bevorderen achtte hij het be wijs niet geleverd. Hij vroeg ook in dit geval vrijspraak. De pleiters van beide verdachten concludeerden eveneens tot vrijspraak. Het hof zal op 7 December aanstaande arrest wijzen. Is het doelmatig bedrijfsbesprekingen te houden? Dit was de vraag, die op de eerste der „Efficienc.y-da.Ten 1954", welke werden georganiseerd door het Neder lands Instituut voor Efficiency, aan de orde kwam. Ruim 700 congressisten waren hiervoor naar Utrecht gekomen, waar zij door de voorzitter, ir J. M. Matthijssen werden welkom geheten. Ter toelichting op dit onderwerp deelde het bestuur mee, dat naarmate een be drijf groter wordt, het des te moeilijker IS voor de leiding vooral op hoger niveau 0m tot een goede besluitvor ming en tot een goede besluitoverdracht te komen. Een der middelen om hierin verbetering te brengen, is het houden van besprekingen met hen. die bij het onder werp betrokken zijn. Zo hebben tegen woordig in crijwe] iedere onderneming bedrijfsbesprekingen plaats. Deze variëren van incidentele bijeenkomsten tot perio dieke besprekingen in vaste werkgroepen. Op initiatief van de voorzitter van het N I.V.E. heeft het bestuur een commissie van voorbereiding van 18 leden gevraagd eens na te gaan hoe de ervaringen vim de bedrijven met dergelijke besprekingen ziin en 'welke resultaten zij hebben ge boekt Ter nadere verkenning werd een schriftelijke enquête gehouden onder 200 bedrijfsleden van het N.I. I.E. Uit de 160 ontvangen inzendingen kwam de heer Burger - een der leden van dc commissie van voorbereiding tot een eerste in druk en eerste conclusies. Zijn vooinaam- ste indruk was. dat men in veel bedrij ven de overtuiging is toegedaan, dat be drijfsbesprekingen om allerlei redenen noodzakelijk zijn. Het behoeft echter niet te verbazen, dat een practisch ingestelde directeur wel eens tot de conclusie komt, dat „al dat gepraat" nergens voor nodig is en veel geld kost. Ongetwijfeld is praten funest, wanneer de besluitvaardigheid en eenheid van handelen daardoor in gevaar ko men. Om het juiste evenwicht tussen teveel en te weinig, waarvan de doelma tigheid van bedrijfsbesprekingen afhan kelijk is, zal men dus zo mogelijk tot een aantal conclusies moeten komen, aldus de heer Burger. Na de lunchpauze heeft men geluisterd naar de discussiegroep onder leiding van mr J. Klaasesz. Het bleek, dat eigenlijk niemand tegen bedrijfsbesprekingen was en dat een systeem pas goed is als de ge hele bedrijfsgemecnschap erbij betrok ken is. Het systeem van overleg tast de ver antwoordelijkheid van de leider van het bedrijf niet aan, zo was men van mening. Hij geeft bevoegdheden over. De moge lijkheden voor de besluitvaardigheid wor den door het overleg alleen maar groter. Er komt bij de besprekingen wel eens critiek op de leiding. Maar de afbrekende critiek, die men zonder overleg kent. wordt bij de besprekingen opbouwende critiek. In zijn openingsrede heeft de voorzitter er op gewezen, dat er bij het streven naar verhoging van de productiviteit vele goede raadgevers en instellingen bestaan, die hier willen helpen. Er dreigt bij dit alles echter gevaar voor versnippering, gevaar van inefficiency. De heer Matthijs sen zeide nu, dat het rationeel en efficient kan zijn bepaalde dingen uit te besteden. Hij zou deze efficiency-eis ook willen voorhouden aan al die organisaties en in stellingen die menen iets te moeten doen op het brede terrein van de efficiency- bevordering. Bepaalde vraagstukken lig gen bijv. voor alle productiviteitscentra gelijk. Een gezamenlijk besluit dergelijke vraagstukken uit te besteden aan het N.I.V.E. is de meest efficiente manier, al dus de voorzitter, om snel tot een goed resultaat te komen. In zijn openingswoord zei ir J. Mat thijssen nog, dat het jaar 1954 zich van de kant van de productiviteitsbevor- dering gezien in het bijzonder ken merkt door de twee loonronden._ Terwijl in het algemeen een productiviteitstoene- ming van 3 a 4 pet per jaar door econo metristen ais zeer bevredigend wordt ge calculeerd, staat het Nederlandse bedrijfs leven voor de taak een loonsverhoging van 15 pet binnen het tijdvak van 1 jaar te verwerken. Een hogere prijs van de arbeid moet daarom ook gepaard gaan met een hogere waarde van dit menselijke goed. Alleen een toegenomen innerlijke waarde van de arbeid kan verdere stijging van de wel vaart brengen. Over de krappe arbeidsmarkt zei de heer Matthijssen, dat ook dit macro- economisch verschijnsel het 't bedrijfs leven niet gemakkelijk maakt. Het kan ais externe factor er echter toe bijdra gen de werkmethoden verder te onder zoeken en te verbeteren, en het produc tieproces, waar mogelijk, nog efficiënter te organiseren. De evacuatie van zeventig duizend manschappen uit Egypte biedt de gele genheid om een experimentele leger eenheid te formeren, die geheel door de lucht vervoerd kan worden en zal zijn voorzien van de modernste wapens. Een dergelijke eenheid zou ter sterkte van ongeveer een divisie moeten zijn en deel uit moeten maken van de strategische re serves, gelegerd op de Britse eilanden. Waarschijnlijk zou deze eenheid tevens het eerste legeronderdeel zijn dat uitge rust wordt met het „Atlantische stan daard-geweer", waarvan de productie op grote schaal in Engeland in de komende zomer zal beginnen. Voorts zal deze een heid vermoedelijk bewapend worden met de „corporal", het Amerikaanse geleide- projectiel dat de Verenigde Staten voor het Britse leger beschikbaar zuilen stel len. Deze projectielen hebben een bereik van ongeveer honderd kilometer en ver plaatsen zich met een supersonische snel heid. Zij kunnen een atoom-lading heb ben. De evacuatie uit de kanaal-zóne en de gelijktijdige vermindering van de Britse strijdkrachten in Korea tot één-derde van de huidige sterkte, geven bovendien de gelegenheid een nieuwe Britse pantser en twee nieuwe infanterie-divisies in het Midden-Oosten te formeren. Hiervoor worden o.a. te Dheketie en Episkopi op Cyprus grote kazernes gebouwd. Men verwacht, dat tegen het midden van de volgende maand in het Lagerhuis een verklaring over deze reorganisatie plannen zal worden afgelegd. Generaal Alfred Gruenther, de geallieer de opperbevelhebber in Europa, heeft in een rede te Londen verklaard, dat Europa nog steeds niet genoeg strijdkrachten heeft om zichzelf tegen een geconcentreerde, intense aanval te verdedigen. Hij noemde dit een van de redenen, waarom de geallieerden een Duitse bij drage tot de Westelijke defensie hadden bepleit. Over drie of vier jaren, wanneer de Duitse troepen eenmaal bestaan, zou men het gevoel hebben waarschijnlijk wel in staat te zijn Europa te kunnen verdedigen. „De Russische strijdkrachten hebben nu ongeveer dezelfde omvang als toen gene raal Eisenhower vier jaren geleden het NATO-opperbevel op zich nam, maar hun doeltreffendheid neemt aanz:enlijk toe", zo zei de generaal. Daartegenover stelde hij het feit, dat de geallieerde strijdkrachten drie of vier maal zo groot zijn dan toen de NATO werd opgericht, terwijl hun doeltreffendheid nog groter is geworden- Het gevaar van de Westduitse herbewa pening achtte Gruenther „bijzonder klein". Advertentie) Aan de nationale herdenking van de be vrijdingsdag te Wagcningen op 5 Mei 1955 zullen leden van het Koninklijke Huis, de regering en vele buitenlandse autori teiten, onder wie de Canadese generaal Charles Foulkes deelnemen. De plechtig heid, die enkele uren van de morgen in beslag zal nemen, wordt opgeluisterd door een parade van troepeneenheden van ver schillende geallieerde landen. De Wage- ningse gemeenteraad heeft besloten een crediet uit te trekken voor de financie ring van een herdenkingsprogramma, dat als een waardige aanvulling van het mor genprogramma kan worden gezien. Reeds zijn tal van initiatieven genomen en ver scheidene denkbeelden worden op hun practisclie uitvoering onderzocht. T k ben electricien van beroep. Daar mijn overalls erg smerig zijn, in verband met kabelleggen en installeren, is Castella Parels een uitkomst voor mijn vrouw. Ze zei tegen mij: „Paps, ik verdien elke week geld met de was, want het goed slijt niet sinds ik Castella Parels gebruik". Zo schrijft ons dc echtgenoot van één der vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukke lijk schuim Geen papje vooraf te ma ken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed; in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Gedacht wordt o.m. aan een expositie in het arboretum van de Landbouwhoge school van oorlogs-, verzets- en bevrij dingsmonumenten, een tentoonstelling van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumenta tie, zomede van de V.N. en haar organi saties, een tentoonstelling op agrarisch gebied en een academische leergang. De organisatie van een internationaal stu dentenfestival wordt reeds onder de ogen gezien door het Wagenings Studen tencorps. De Middenstandscentrale heeft het plan een optocht te organiseren, waarin verschillende aspecten van bevrij dingen in de historie van Wageningen tot uiting komen. Op grote schaal wordt ver sierd en geïllumineerd Met medewerking van de Landbouwhogeschool, in het bij zonder van prof. dr J. H. Venema, worden nu reeds in grote getale bloembollen en planten gepoot, die begin Mei zouden kunnen bloeien. De traditionele gebeurtenissen te Wa geningen op 5 Mei blijven uiteraard niet achterwege. De capitulatie-wandeltocht, die reeds twee keer is gehouden en waar voor grote belangstelling van de zijde der wandelaars bestaat, staat weer op het programma, evenals het capitulatie- schaak-tournooi. Hiervoor hoopt men gro tere internationale deelneming te ver krijgen dan vorige jaren. Het bevrijdings vuur wordt weer uit Nijmegen gehaald en voor „De Wereld" ontstoken. Het pro gramma wordt gespreid- over een tiental dagen na da 5de Mei. De N.V. Amsterdamsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols deelt mede, dat zij haar aanbod tot verwisse ling van aandelen Wijnand Fockink in aandelen Lucas Bols, zoals neergelegd in de circulaire van 6 November J.I., ge stand doet. De omwisseling en afrekening in contanten zullen geschieden op 1 De cember 1954.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3