Herziening Burg. Wetboek nog in deze parlementaire periode? Van verschillende zijden: geen overhaasting Principiële verkeerszaak voor de Hoge Raad Aspirin Sint W:illibrordus-sticliting te Hei J oo in het zilver EERSTE KAMER IN KORTE VERGADERING RIJEEN Regering koopt emigrantenschip Overzicht Tweede Kamer Gloeilampjes Chefarine „4 Wie matig is, dus*** «Iriiakt Eisenhower over conferentie van vier Ziekenhuizen en arts weigerden inlichtingen Moderne methode bij de verpleging van geesteszieken Circus Mikkenie failliet Sibajak" eind 1958 te oud WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 Gratiebeleid Rechtbank sprak ze vrij De vluchtelingen dozen Kwestie van „wegrijden" of „doorrijden" T okio Opvallende rust Baanbrekend werk Goede team-geest Rijtechniek veranderen Grote tegenslag in Duitsland Installatie van mevrouw H. Verwey-Jonker WINKELPERSONEEL ROOK GASLUCHT Oude vrouw omgekomen PARATYPHUS OUDE DE KUYPER BESSEN CITROEN LIKEUREN 's-GRAVENHAGE, 23 NOVEMBER 1954. Deze dag nam de Tweede Kamer weer eens twee begrotingen tegelijk in behandeling en wel in de middagvergadering die van Jushtitie en in de avondvergadering die van Oorlog en Marine. De begroting van Justitie bewoog zich grotendeels om het voornaamste punt hieruit, namelijk de herziening van het Burgerlijk Wetboek. De minister van Justitie heeft namelijk in de M.v.A. op deze begroting de Kamer duidelijk en dringend verzocht haar medewerking te willen verlenen om het gedeelte van het B.W., dat nog door prof. Meyers werd gereed gemaakt, in deze parlementaire periode te behandelen. Dit gedeelte nu is de inleidende titel en de eerste vier hoeken; de overige vijf, waaraan prof. Meyers ook al de eerste hand had gehad, moeten nu door het drie manschap Drion, Eggens en De Jong verder worden herzien. Natuurlijk zullen ook deze drie weer geruime tijd nodig hebben om zich in de materie, zoals Meyers die heeft nagelaten, in te werken en dus wil de minister nu de inleidende titel en de vier eerste hoeken van het B.W. apart behandelen en nog wel in deze parlementaire periode. Hierin zal wel het begrijpelijke verlangen van de minister meespelen om de herziening van het B.W. op zijn ministeriële naam te brengen. Maar daarom gaat het hier natuurlijk niet. daarom de minister via een wetswijziging te bevorderen, dat bijvoorbeeld bij een inkomen beneden 3000 de procedure kosteloos zou geschieden. Hij legde er voorts de nadruk op, dat juist het wegnemen der staatloosheid in die gevallen was toegewezen, waarin de betrokkenen zich maatschappelijk reeds I sen milder zou hadden hersteld en in vele gevallen is j moeten behan het herstel In het Nederlanderschap juist nodig om zich maatschappelijk te kunnen herstellen. met gewone criminelen. Een gesprek hier over kan echter met de minister niet plaats hebben, omdat het rapport van deze commissie niet openbaar is gemaakt, officieel weet een Kamerlid dus van niets. Hij drong er daarom op aan de argumen ten van de commissie-Röhling mee tg delen, omdat men eerst dan over de argu menten van de minister kan oordelen. Freule Uyttewael herinnerde er boven dien nog eens aan, dat vele van deze men sen waren veroordeeld in de eerste tijd, toen veel strenger normen werden aan gelegd. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) was het hier mee niet eens. Zij meende, dat deze delinquenten niet in overhaasting waren berecht en zij zag niet in, dat men deze men- Er werden argumenten tegen aange voerd en de eerste kwamen van de kant van prof. Gerbrandy, die, uitgaande van de stelling, dat het recht wortelt In het volk, betoogde, dat het veel beter was eerst het gehele herziene B.W. in een goedkope uitgave beschikbaar te stellen om het te kunnen bestuderen. Dat zou dan waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de behandeling ervan, in het parlement eerst na de verkiezingen van )9o6 zou kunnen plaats hebben, maar hij gaf minis ter Donker een redelijke kans, dat hij dan weer aan het bewind zou zijn De heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) zeide, dat zijn fractie wel bereid was om de suggestie van de minister om dit zoveel mogelijk te bevorderen te volgen, met de nadruk echter op het „zoveel mogelijk", daar hi.i te dien aanzien niet optimistisch was. Hij achtte het namelijk wenselijk alvorens in te gaan op de eerste vier boeken kennis te nemen van de andere vijf en hij gaf als voorbeeld voor deze wenselijkheid de kwestie van de onrecht matige daad, welk recht men in de wet nog niet in volle omvang vindt en men moet bestuderen uit rechterlijke uit spraken. Men moet- toch eerst b.v. weten wat de houding van de regering is aanzien van de onrechtmatige overheids- daad. Hij voerde hetzelfde argument aan als prof. Gerbran- dv. namelijk, dat wetenschap en practijk vol doende gele genheid moe ten hebben zich rustig te be zinnen over de inhoud van het herziene B.W. Hij merkte op. dat het. trou wens ook voor de Kamer een krachtproef zal Mr. v. RIJCKEVORSEL zijn en 'n wel- licht te zware ....Een krachtproef.... belasting, als men bedenkt, dat oorspronkelijk als datum voor de gehele herziening 1 Januari 1954 was geraamd, wat kennelijk dus óók veel te hoog gegrepen bleek. Mej Zeelenberg (P.v.d.A.) en de heer Van der Feltz (C.H.) vielen minister Don ker bij in zün poging om spoed te be- yZnh Jr, met de ingediende ontwerpen tot herzlemnT van hef B.W. Prof Lemaire wildewel een herziening van de^eerste zes boeken in deze parlementai p maar prof. Oud was een andere memng toegedaan. Hij achtte het tempo, minister vraagt niet in overeenstemming met de zorgvuldigheid, welke de geving en vooral de juridische wetgevi g vraagt. De Kamer heeft tijd van voor bereiding nodig en behoeft voorlichting van practijk en wetenschap. Juist door net overlijden van prof. Meyers is het motiet om haast te maken komen te vervallen. De uitkomst, zo zeide hij, zal leren, dat het feitelijk volstrekt onmogelijk zal blijken deze ontwerpen in deze parlemen taire periode af te doen. Een argument van de minister was ook, dat datzelfde Kamer, die de vraagpunten over deze her ziening heeft behandeld, ook de wets ontwerpen moet behandelen. Volgens prof. Oud zal het geen ernstige gevolgen heb ben, indien dit niet gebeurt. De Kamer zal na 1956 niet zoveel verschillen van deze Kamer en bovendien liggen de vraagstukken hier niet zozeer op levens beschouwelijk als wel op juridlsch-tech- nisch terrein. Wij kunnen wel streven naar wat de minister wenst, meende prof. Oud, maar het zal ons eenvoudig niet gelukken. De staatlozen Over de kwestie van het teruggeven van de Nederlandse nationaliteit aan de, staatlozen was de Kamer in het geheel niet tevreden. Zowel freule Uyttewael van Stoetwegen (C.H.) als de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) wezen de minister erop, dat er bij het inwerking treden van de wet van Juni 1953 tot het wegnemen van de Staatloosheid nog 40.000 staatlozen waren en dat de minister bij de behande ling van deze wet had geraamd, dat deze zaak dan in twee jaar zou kunnen worden afgedaan. Hoe zijn nu de feiten? Er zijn 5200 aanvragen tot wegnemen van de staatloosheid ingediend, waarvan er 3900 zijn ingewilligd. De minister zal hierop waarschijnlijk kunnen antwoorden, dat hij slechts werken kan met de ingediende aanvragen, maar daarom juist vestigde de heer Van Rijckevorsel er de aandacht op, dat de meesten van hen economisch te zwak zijn om hiervoor het bedrag van 75 te kunnen uittrekken en hij vroeg Ook Het gratiebeleid werd door deze beide afgevaardigden weer onder de loupe genomen. Daar is reeds jaren over ge- praat in de Kamer. Men is het er niet mee eens, dat een deel der politieke delinquenten geprofiteerd heeft van het mildere gratiebeeld van min. Struycken en dat anderen, die daarop ook hoopten nu geen gratie krijgen, omdat minister Donker het hek voor hen heeft, dicht gegooid. Men kent de argumenten van de minis ter nog uit vorige jaren. Dit zün de zwaarste politieke delinquenten, die de zwaarste misdaden hebben gepleegd en die men dus gelijk moet stellen met commune misdadigers. Maar, zo betoogde freule Uyttewael, de minister kan nog zo logisch en consequent redeneren, hij heeft deze zaak slechts van één kant bezien en niet van de kant van de delinquent zelf. Er is een verandering gekomen in het gratie beleid met het optreden van deze minis ter. En als dan de minister komt met de serie misdaden van deze mensen, waar om heeft hij dan de adviezen van de commissie-Röhling niet gevolgd? Volgens deze commissie, aldus betoogde de heer Van Rijckevorsel, zijn deze mensen het zijn er nog 500 niet alle gelijk te stellen (Advertentie) Bij fiscale controle De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in enige zaken, welke door de rijksadvocaat jhr rar P. de Brauw aanhangig waren gemaakt tegen twee Leidse ziekenhuizen, omdat deze geen inlichtingen wensten te verschaffen over gegevens, die zouden kunnen leiden tot fiscale controle bij artsen. Het betrof het Leidse Diaconessenhuis en het St Elizabeths Gasthuis. De rechtbank sprak beide instellingen vrij, omdat zij van mening was, dat ziekenhuizen geen com mercieel doel hebben en niet bedoeld zijn om winst te maken, weshalve zij de ver. langde inlichtingen aan de fiscale recher che niet behoefden te verschaffen. Ten aanzien van de arts R., die veertien dagen geleden ook terecht moest staan omdat hij weigerde een deel van zijn ad ministratie aan de belastingdienst ter in zage te geven, overwoog de rechtbank, dat de verdachte inderdaad inzage had moeten verlenen toen dat werd gevraagd. Maar daar de fiscale recherche aan de andere kant volgens de rechtbank geen aanleiding had inzage te vragen, werd de arts van rechtsvervolging ontslagen. delen dan de commune delin quenten. Zij zap ook hier nietd<- kwestie van een verandering van het gratie beleid maa. een die lag in de aard van dc misdrijven. Mej. Tendeloo vroeg ook nog maatregelen ten aanzien van de Mej. mr TENDELOO Maatregelen voor „Breda" ontsnapten uit Breda. Zij stelde voor deze zaak voor te leggen aan het Internatio naal Gerechtshof of anders in overleg te treden met Bonn om te zamen het advies van het Internationaal Gerechtshof in te winnen, omdat West-Duitsland niet was aangesloten bij het Statuut. Wat overigens voor haar met een beroep op de art. 35 en 37 van het Statuut geen bezwaar be hoefde te zijn. Prof. Oud, die ook het gratiebeleid besprak, ging uit van het standpunt van gerechtigheid. Hij betoogde zeer juist, dat politieke misdrijven zoveel moeilijker te beoordelen en veroordelen zijn, omdat het daarbü ligt aan welke kant men staat. Ook deze misdaden moeten worden ge straft, in de volksgemeenschap, er moet tegenover die volksgemeenschap ge rechtigheid worden gedaan. Maar als dan van degenen, die dezelfde misdrijven heb ben gepleegd de ene veel zwaarder ge straft wordt dan de ander, komt hier de gerechtigheid in het gedrang en de gratie is er om rechtsongelijkheid te herstellen. Het vluchtelingenvraagstuk was een ander chapiter. De heer Van Rijckevorsel vroeg de minister om een eenvoudiger procedure uit te vinden om het mogelijk te maken, dat vluchtelingen hier enkele maanden bij familie of kennissen verblijven zonder al maar door de politie te worden onder vraagd. Freule Uyttewael vroeg hoe het kwam, dat de „Rozenhof", welke instelling zij zeer op prijs stelde, op 6 November slechts 4 vreemdelingen herbergde en op 1 November zelfs maar één. Zo vond zij deze instelling al te kostbaar. Wil de minister hierop antwoorden, dan zal hij waarschijnlijk moeten zeggen, dat er een te langzame doorstroming is vanuit de huizen van bewaring, omdat de politie deze vluchtelingen te lang vast houdt. De heer Burger (P.v.d.A.) brak nog een lans voor hen, die ten onrechte als poli tiek delinquent zijn aangezien en met name de schadeloosstelling aan deze mensen. De heer Van der Feltz deed hetzelfde voor de paranormaal begaafden, die on geneeslijk zieken genezen door ons nog onbekende magnetische krachten en dus feitelijk weldoeners der mensheid zijn. Hij vond, dat men moest toelaten, dat deze mensen de geneeskunst beoefenen, al moest men zich tegen de gevaren van kwakzalverij e.d. natuurlijk hoeden. De heer Van Rijckevorsel vroeg of de j richtlijnen voor het verlenen van subsidie i voor de gezinsvoogdij al gereed waren. Mr dr N. van den Heuvel (K.V.P.), he! i beleid van deze minister besprekend, merkte op, dat deze minister bezig is hel werk, dat vroegere ministers hebben aan gevangen en hij noemde een aantal wetten en ontwerpen op, die vroegere ministers hadden aangevat, zoals de op dracht van minister Van Maarseveen aan prof. Meyers. af te ronden en dat hij daarbij nieuwe initiatieven neemt. Hij waarschuwde de minister echter zich daarbij te laten leiden door de blijvende beginselen van het recht en niet door de behoeften van vandaag. Een belangrijk betoog culminerend in een aantal vragen, hield de heer Van den Heuvel (KVP) over de ondernemings vormen in ons geldende recht. Uitgaande van de opvatting, dat het doel der onder neming economisch sociaal niet alleen omvat het maken van winst, doch tevens het verstrekken van bestaansmogelijkheid en het vormen van bestaanszekerheid aan hen, die in de onderneming werkzaam zijn, is de vraag op haar plaats of ons recht betreffende de verschillende vor men, waarin de onderneming wordt uit geoefend, niet behoort te worden uitge breid. Dit lijkt waarschijnlijk te zijn, in dien in het bestaande recht de onder nemingsvormen niet of te weinig aange past zijn aan het voormelde tweeledige ondernemingsdoel. Hij vroeg de minister dadrom te onder zoeken, of, zo dit recht te weinig is aan gepast, het niet wenselijk is dit recht uit te breiden in een afzonderlijke regeling dan wel haar op te nemen in het gel dende recht op de naamloze vennoot schap en tevens of het aan te bevelen was hierbij het instituut van de ondernemings raad in te schakelen. Morgen zullen de algemene beschouwin gen worden voortgezet. F. S. £888688888888 De Hoge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep van ir W. von H.. direc teur van de Rijksdienst voor het Wegver keer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die in eerste instantie door de Haagse kantonrechter is veroordeeld tot een principiële boete van 6.welke in hoger beroep door de Haagse recht bank is verhoogd tot 25.Aan ir Von H. werd ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een auto op zodanige Wijze is weggereden, dat 't verkeer hier van hinder ondervond. Ir Von H. naderde te Wassenaar met zijn auto een T-kruising en verleende daar voorrang aan een auto, die van het beproefde «Hayüiii preparaat Met grote intensiteit wordt de strijd van dc Duitse politie tegen de bandieten die de verkeerswegen in het Duitse Rijn/ Roergebied door voortdurende brutale overvallen onveilig maken, voortgezet. Een vertrouwd beeld voor de Duitse automobilisten: de wapens in de aanslag en op alles voorbereid, zó oefent de poli tie in Duitsland op het ogenblik strenge contróle uit op het verkeer. In de hoop de bandieten spoedig onschadelijk te kunnen maken Chuhsien (China) Gisteren een gedenkwaardig feit in deze stad in de provincie Shantung. Een Boe renvrouw schonk het leven aan een vierling. Moeder en het viertal maken het, zo wordt gemeld, allen wel. Nancy Frankrijk Het is mis gegaan met Jan-Baptiste Culminique, van beroep mandenmaker en wonend hoog in de bergen. Hij had reeds jaren zijn belasting niet betaald en moet nu 11.000 francs 110) boete betalen. Maar aangezien Jean-Baptiste al geen geld voor de belasting had, komt er van die boete ook niets terecht. En nu zou de politie hem kunnen gaan halen met een auto om in plaats van de boete de straftijd uit te zitten, maar dan is Jean-Baptiste weer volgens de Franse wet verplicht dit transport te betalen. Komt eveneens weer niets van terecht en daarom wandelt Jean-Baptiste nu tachtig kilometer van zijn woonplaats naar de gevangenis te Nancy. Hij wordt van politiepost tot politiepost door een gendarme begeleid. Ook dit is zelfs mogelijk. De politie heeft in een druk zakenkwartier ver geefs gezocht naar een woning van twee verdiepingen, die in Augustus was gebouwd. De eigenaar kwam de vorige week naar zijn huis kijken, maar zag op de plaats waar zijn huis moest staan, slechts 'n prikkeldraadversperring. Die wes kennelijk aangebracht door de die ven van het huis. Buren verklaarden namelijk, dat ze hadden gezien dat „twintig arbeiders" het huis hadden af gebroken en het materiaal hadden weg gevoerd. Mosbach Duitsland Een motorrijder kreeg voor de recht bank een boete van tachtig mark, om dat hij op een wel zeer vreemde manier zijn liefde aan een jongedame verklaar de. Hij reed achter deze jongedame, die op een scooter zat en irriteerde door Zijn liefdesverklaring het meisje zoda nig, dat ze slipte en in een sloot raakte. Wat deed die motorrijder dan? Hij sein de voortdurend met zijn koplamp in morsetekens Ich liebe dich. (Van onze redacteur). Vjjf en twintig jaar geleden bestond er grote behoefte aan een katholieke inrich ting voor geesteszieken in het Noordelijk gedeelte van ons land. Van de stichting van hun congregatie af hadden de Broe ders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes zich reeds met de verpleging van deze ongelukkigen bezig gehouden en in 1853 nam een aantal van hen, die daarvoor uit België overkwamen, de ZOrg voor de krankzinnigen in het oudste gesticht ten behoeve van zulke mensen in ons land de Reinier van Arkelstichting in 's-Her- togenbosch, op zich. Waar bij het bestuur van de Congregatie het verlangen leefde naar een inrichting onder eigen beheer, lag het voor de hand, dat naar een ge schikte plaats in het Noorden werd uit gezien dat men tenslotte vond in Heiloo, waar 'aan de Kennemerstraatweg hei landgoed Ypenstein te ®:hnI.wrl .Daar werden enige P?vllJ°^iik werden die 25 November 1927 in cf wüRb7ordus" genomen onder de naam St. WiUlbrordus stichting, waarvan men dus D°nd®rd?g a.s. het zilveren jubileum viert. Eerst 1940 werden het 'hoofdgebouw en de Ka pel, waarvan de koepel het gehele com plex domineert, naar ontwerp van de architecten Theunissen en Hendriks, op getrokken, waarbij het paviljoen-systeem in de verpleging evenwel gehandhaafd is gebleven. Zodoende is het mogelijk, dat bij het grote aantal van 800 patiënten die er thans verpleegd worden, toch de kille gestichtssfeer ontbreekt, maar zoveel mo gelijk een huiselijk karakter werd ver kregen. De patiënten verblijven n.l. in verschillende groepen in de paviljoens, die Zeer gezellig zijn aangekleed. Opval lend is voorts de rust in het huis. Na tuurlijk zijn er ernstige patiënten, die veelal op bed verblijven, maar de meeste verpleegden genieten een grote mate van vrijheid, hetgeen mogelijk werd gemaakt, door hen passende arbeid te laten ver richten. waarbij natuurlijk wel deskundig toezicht aanwezig is. Broeder Fulbertus, het hoofd van de arbeidstherapie, die de akte M.O. handenarbeid bezit, vertelde ons, dat die rust met het jaar toeneemt, omdat men er meer en meer toe overgaat geestelijk gestoorden te doen opnemen, wanneer de kwaal nog niet zo'n ernstig karakter heeft aangenomen. Natuurlijk is de kans op genezing bij het tijdig on dergaan van een kuur. ook veel groter en zeventig procent van degenen, die op genomen worden per jaar ongeveer 350 kan weer hersteld naar huis gezon den worden. Deze patiënten verblijven gemiddeld zes tot twaalf maanden in de inrichting en worden voor de nazorg ver der toevertrouwd aan een instelling, die op het terrein van de geestelijke volks gezondheid werkzaam is. Voor de criminele psychopaten, die door de rechter Zijn geplaatst en van wie er thans 40 in de St. Willibrordus-stich- ting verblijven, stelt de leiding van het huis afles in het werk om hen na herstel aan een behoorlijke werkkring te helpen, terwijl de R. K. Reclassering verder over deze mensen waakt. Van meet af aan heeft men hier de arbeidstherapie in volle omvang toege past, waarvoor een studiereis was ge- pinri i,naar Gütersloch in Duitsland, ten- „,n kennis te maken met het werk vnnr h n, die als de grote promotor beschouwd Dr jaAJellnRsmethode wordt *+p J- Barnhoorn, de eer- m'anus dp p|r"?lrecteur en broeder Ju- dppr n; hpt l^ .overste. hebben daar door op het gebied van de krankzinnisen- verncht.ng d baanbrekend werd V In de'Centrale Werkplaats wordt on der zocht, welk werk voor een bepaald patiënt het meest geschikt is. Er zijn im mers gevallen, waarbij een patiënt ge activeerd moet worden, terwijl andersom uitgezien moet worden naar arbeid, waar door een patiënt gelegenheid krijgt de grote activiteit, die in hem leeft, tot uiting te brengen. Ook wordt door gere geld werk een vaste levensgewoonte aan geleerd en de bewegingstherapie, waarbij sport en spel beoefend worden is een goed middel om sociaal gevoel aan te ItwGkön Sinds kort wordt ook z.g. creatieve the rapie toegepast, waarbij de patient gele genheid krijgt zich te uiten in tekenen, boetseren en finger-painting. Bij dit laat ste, het schilderen met de vingertoppen, geeft een patiënt zijn gevoelens spontaner weer dan wanneer hij een kwast han teert. De werkstukken geven vaak aan leiding tot een gesprek met de psycho therapeut ,die daarbij soms ineens een veel heldere kijk op het innerlijk van de patiënt krijgt. Wekelijks bespreekt de staf, waartoe een aantal psychiaters, een klinische psy choloog, de therapeuten en als de geeste lijke leidsman van de verpleegden, rec tor Pennock behoren, onder leiding van de geneesheer-directeur dr J. P. de Smet, de verschillende gevallen. Onnodig te zeggen, dat een dergelijke team-geest bij de verpleging, waardoor alle facetten van de zieke mens, die men onder zijn hoede heeft, onder de aandacht komen, tot een zeer heilzame verpleging voert. Voor de geest in het huis is zeer belangrijk de goede vriendschapsband, die er onder de patiënten zelf bestaat, TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 85 ct waartoe de echt hartelijke omgang met de broeders niet gering bijdraagt. Ver pleegden en verplegenden verzorgen zelf een maandblad, dat „De Klaroen" heet. Verder hebben zij in huis een eigen radio- omroep, de W.R.O. (Willibrordus Radio Omroep), waarvoor de bewoners luister- wedstrijden organiseren, terwijl nu en dan zelf geschreven hoorspelen worden opgevoerd. Vanmiddag komt „De Zonnebloem" van de K.R.O. met Alex van Wayenburg in de Willibrordus-stichting op bezoek om een bandopname te maken, die 30 No vember in het Ziekenhuis-halfuurtje voor de gewone radio wordt uitgezonden. Door verschillende sportverenigingen, o.a. voor voetbal en wandelen, hebben de patiënten geregeld contact met de buitenwereld. Voor de in de afgelopen zomer georgani seerde Jubileum-wandeltocht hadden wandelsportverenigingen uit verschillen de plaatsen ingeschreven. Deze gehele week is het feest in de St. Willibrordus-stichting. maar Donderdag is het hoogtepunt met een feestelijke bij eenkomst, die door een paar honderd ge- nodigden," onder wie vertegenwoordigers van de regering, bijgewoond zal worden. De geneeskundige staf en het lekenperso- neel heeft reeds als geschenk een fraaie opaline van de kunstschilder Pieter Ge- raedts, voorstellende „De Barmhartige Samaritaan" boven de ingang in de hal, aangeboden. Kort geleden is ook de be glazing van de kapel, mooie ramen van Trautwein, gereed gekomen. Deze kapel is vooral voor de broeders de krachtcen trale van het huis. Hier smeken zij de grote Geneesheer Christus immers dage lijks steun af bij hun mooie, maar moei lijke arbeid. rechts naderde. Toen hij daarna zelf de kruising naar links opreed, werd hij aan gehouden door een motoragent van de Wassenaarse politie, die eveneens van rechts was gekomen. Deze verweet de heer Von H., dat deze hem niet eveneens voorrang had verleend. De heer. Von H. stelde hier tegenover, dat hij nadat de andere auto was ge^psseerd, de motor agent niet had kunnen waarnemen. De heer Von H. werd vrijgesproken van het niet verlenen van voorrang, maar veroordeeld wegens het zodanig wegrij den, dat het verkeer hiervan hinder on dervond. Dit wegrijden had betrekking op het opnieuw in beweging zetten van de auto. nadat was gestopt om voorrang te verlenen aan de auto, die van rechts kwam. In dit proces gaat het om de principiële vraag of het bepaalde in artikel 30 van het Wegenverkeersreglement, dat van wegrijden spreekt, ook omvat het wegre den nadat men als verkeersdeelnemer zijn auto even tot stilstand heeft moeten brengen. De A.N.W.B., die veel belang in deze zaak stelt, had mr N. J. Polak te Gronin gen verzocht het cassatieberoep toe te lichten. Mr Polak had twee cassatiemid delen. Het eerste hield enige formele be zwaren in. Het principiële punt was ver vat in het tweede cassatiemiddel. Vol gens pleiter heeft „wegrijden" in artikel 30 betrekking op het geval, dat iemand als niet-deelnemer aan het verkeer wel aan dit verkeer gaat deelnemen Kanton rechter en rechtbank hebben dit begrip echter toegepast in de betekenis van „doorrijden". Dit zou verkeerd zijn. Het gevolg van deze interpretatie zou zijn, dat de betreffende verkeersdeelnemer ondergeschikt zou worden aan al het overige verkeer. De rijtechniek zou dan geheel anders worden. Pleiter wees nog op het taalkundige verschil tussen „weg rijden" en doorrijden". In het eerste ge val dient men aan het verkeer onttrok ken te zijn geweest. De procureur-generaal, jhr mr Van Asch van Wijck, zal op 7 December con clusie nemen. (Van onze Amsterdamse redactie) De N.V. Het Nederlandse Circus Frans Mikkenie, kantoor houdend in Amsterdam, is failliet verklaard. Het vonnis is op 19 November j.l door de Amsterdamse rechtbank uitgesproken. Als rechter-com- missaris is benoemd mr J. van der Esch, terwijl als curator werd aangewezen mr H. G. Stibbe in Amsterdam. Naar wij vernemen heeft een Amster damse drukker, die een grote vordering voor het drukken van aanplakbiljetten op de N.V. had, het faillisement aangevraagd. Na de ziekte in April en de daarop vol gende dood in Juli van Frans Mikkenie schijnt het met het circus snel bergaf waarts te zijn gegaan. De laatste tijd trad men op in Duitsland onder de naam „Cir- co Espagnol". Men gaf een geheel .Spaanse" voorstelling met bijna allemaal gehuurde nummers, waarvan de opvoeren- den zelf voor de levende have zorgden. Het circus had in Duitsland met grote tegenslag te kampen. Het werd zo erg, dat Duitse privé-crediteuren en ook de Duitse fiscus, toen het circus niet aan zijn betalingen meer kon voldoen, beslag lieten leggen op de eigendommen van de N.V. Gedeeltelijk moest deze beslaglegging later opgeheven worden omdat een Neder landse geldschieter, die aan het circus grote geldsommen had geleend, kon aan tonen dat hij als zekerheidstelling zekere eigendommen van de N.V* voornamelijk wagens, als onderpand had gekregen. He: schijnt, dat het circus nu alleen nog de beschikking heeft over een electriciteits- wagen en een woonwagen voor mevr. Mik kenie, die op het ogenblik in Essen ver toeft, waar enige tijd geleden de laatste voorstellingen werden gegeven. Bij het begin van de vergadering van de Eerste Kamer van gistermiddag, sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat de heren De Zwaan (C.H.) en Teulings (K. V. P.) na langdurige afwezigheid wegens ziekte in de Kamer zijn teruggekeerd. Het nieuw benoemde Kamerlid mevr. "erwey-Jonker (P.v.d.A.) uit Eindho ven (vacature-C. Woudenberg) werd hierna geïnstalleerd. Zij is het tweede vrouwelijke Eerste-Kamerlid. Het andere Willink ractiegenote meï- mr M- Tjeenk De Kamer ging accoord met de conclu sie van het verslag van de commissie voor de verzoekschriften omtrent 't ver zoek van L. Stas, oud-controlerend ge neeskundige bij de Rijksverzekerings bank te Doorn om hem alsnog uit te ke ren een bedrag, waarop hij, 'in verband met een hem in zijn dienstbetrekking overkomen ongeval, aanspraak meent te kunnen maken. De Rijksverzekerings bank heeft zich bereid verklaard het door die Bank van de verzekeringsmaat schappij ontvangen bedrag ad 4800 aan adressant uit te betalen. Hierna was het wetsontwerp tot instel ling van een productschap voor bier, aan de orde. Het ontwerp sluit aan bij een reeks van instellingswetten voor productschappen op het gebied van de voedselvoorziening. Aangezien bier een product is, dat wordt verkregen uit de verwerking van grond stoffen, die afkomstig zijn van de akker bouw. ressorteert de productie van en de handel in bier onder het bedrijfschap voor granen, zaden én peulvruchten en daarmede onder het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten. Het product schap zal alleen vraagstukken behande len die de binnenlandse markt betreffen. Z.h.s. nam de Kamer het ontwerp aan. De C.P.N.-fractie stemde tegen. De voorzitter sloot hierna de vergade ring. Dc voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, dr ir B. Bölger, is tot voorzitter benoemd van het inter nationaal groothandelscentrum, dat dezer dagen zijn algemene vergadering in Parijs heeft gehouden. Elk der deelnemende lan den heeft een zetel in het bestuur verwor ven. Winkelpersoneel van een in de Lange- straat te Alkmaar gevestigde parfumerie' zaak namen Dinsdagmiddag een sterk' gaslucht waar. De inmiddels gewaar schuwde politie trof de 80-jarige mej. J. K die alleen de bovenverdieping bewoonde, levenloos aan. Gebleken is, dat vergeten was de gaskraan te sluiten. Haar 82-jarige zuster, bewoonster van huize „Westerlicht", die enkele dagen bü haar zuster te logeren was, werd in zorg wekkende toestand naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. In de week van 7 tot en met 13 Novem ber zijn zes gevallen van paratyphus b aangegeven, namelijk 1 in Katwijk, 2 in Rotterdam, 1 in Oostburg (Z.), 1 in Fijnaart en Heiningen (N.-B.) en 1 in Kerkrade. Dc regering heeft besloten, behoudens goedkeuring van de Staten-Generaal, het Amerikaanse s.s. „American" aan te kopen voor het vervoeren van emigranten. Het ligt in het voornemen, de nodige ver bouwingen in Nederland te doen ge schieden, waarna het schip naar verwach ting in begin 1956 in dienst zal kunnen worden genomen. Met het aankopen van het schip en de overbrenging van een Amerikaanse naar een Nederlandse haven is een bedrag van 6.520.000 gemoeid. Hiertoe is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van het scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1954. De verbouwing van het schip zal in de loop van 1955 worden aanbesteed. Volgens globale raming zal deze verbouwing, zomede het voorzien van inventaris onge veer f 14.800.000 belopen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zich afgevraagd, zo deelt hij mede in de memorie van toelichting, of het charteren van een schip niet de voorkeur zou verdienen boven kopen. Gelet op de omstandigheid, dat zowel bij een aan te kopen als bij een charterschip de exploi tatie voor rekening en risico van de Staat zal blijven, dient op grond van de ge vraagde charterprijs aan kopen de voor keur te worden gegeven. Bij een duur zame inzinking in het emigratie-niveau immers bestaat de mogelijkheid tot ver koop van een of meer schepen in eigen dom bij het Rük, waarmede, naar ver wacht kan worden, geen financiële offers gepaard zullen gaan in verband met de boekwaarde van de thans varende drie regeringsschepen. Voorts valt nog op te merken, dat het van de Lloyd gecharterde ms „Sibajak" naar verwachting reeds eind 1958 wegens ouderdom niet meer beschikbaar zal zijn. Overigens zal dit schip, evenals het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt". tot en met 1956 bij het Rijk in charter zijn. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower gisteren commen taar geleverd op de door de Franse pre mier gedane suggesties voor een conferen tie met de Socjet-Unie. De president noemde een drietal voor waarden waaraan zou moeten worden voldaan vóór zulk een conferentie kon worden gehouden: 1. De Parijse overeenkomsten moeten geratificeerd zijn; 2. Het vooruitzicht moet bestaan, dat de conferentie vrucht zal afwerpen. 3. Er moet voldoende tijd zijn voor een behoorlijke voorbereiding. De president gaf te kennen dat naar zijn mening een conferentie tussen de vier ministers van buitenlandse zaken vooraf zou moeten gaan aan een samen komst der staatshoofden. Eisenhower zei voorts, dat hij „enig bewijs" wil, dat de Russen van goede wil zijn. Bereidheid hunnerzijds om over een staatsverdrag met Oostenrijk te' spreken zou als zodanig kunnen worden opgevat, zo zei de president. Eisenhower kondigde aan, dat minister Dulles a.s. Maandag een belangrijke rede over de buitenlandse politiek zal houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5