In dramatische zitting beschuldigt Clovis zijn vader opnieuw „RED AZIE" - PROGRAMMA B Spoorwegen moeten vervoers- ontwikkeling bijhouden Vrachttarieven blijven stijgen H. Vader spreekt over traditie der gastvrijheid Ons land heeft bedroevend weinig recreatieruimte HET PROCES DOMINICI Gustave: „Mijn vader is onschuldig! 525ste STAATSLOTERIJ 4e ki=, ■§s f f sst sïs ss ss a? ss Eisenhower benoemt financieel expert Zeven maanden onschuldig in de cel Een moeder wendt zich tot Eisenhower Tracé het belangrijkste Ongehoorzame Labours blijven in partij In toespraak tot hoteliers: Vacantiegangers mogen geen sprinkhanen plaag worden Theodor Blank gemolesteerd „Democratische partij in Japan IS 115II It?7K «e PAGINA 5 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1954 Een psychiater aan het woord Was Elisabeth dood? „Mijn vader is onschuldig Een kwart van gevraagde tege moetkoming toegewezen De in Peking veroordeelde Amerikanen TWINTIG JAAR NEDERLAND- TURKIJE GROTERE VRAAG NAAR TONNAGE Niet autonoom CORRECTIE STAATS LOTERIJ HEEL LAREN EET ERWTENSOEP Ten bate van vluchtelingen 8e lijst „d, Taak van jeugdverenigingen „Taal der blomme [T>5 Van onze speciale verslaggever) De zevende dag van het proces Dominici opende met een wreed schouw spel: vader en zoon stonden tegenover elkaar als beschuldigde en beschuldiger. Clovis Dominici, die gisteren de verklaringen, die hij een jaar tevoren aflegde, is komen bevestigen, heeft zich ernstig beklaagd, dat zijn verhoor nietenlet een enkele dag was afgelopen. Het afschuwelijk lot, over het leven van zijn vader te moeten beslissen, drukt hem zwaar. Aan de waarheid is hij immers verplicht zijn vroegere verklaringen staande te houden. Wat hij van die waarheid meent te weten heeft hij voornamelijk van zijn broer Gustave, die immers het eerst de beschuldiging tegen de oude Gaston uitsprak. Clovis weet, dat Gustave daarvan nu is teruggekomen en poogt zijn vader onschuldig tv verklaren. VoM Clovis nu het voorbeeld van Gustave, dan zal er geen justitie meer zijn die Gaston nog veroordelen kan, want alle materiële bewijs ontbreekt. Het zou menslijk zijn de ouderliefde boven de waarheid te stellen. Hel hof de gezworenen en het publiek worden zich scherp bewust van de pathetiek van het antieke drama. Hoe zal de reactie van Clovis zijn als de oude Dominici zich verweert? De gehele zaal is in ontzaglijke spanning als de beschuldigde zijn plaats inneemt en Clovis opnieuw wordt voorgeroepen. Voor het publiek gaal het om niet meer 0f minder dan de vraag of hardnekkige zwijgzaamheid de arm van de justitie zal kunnen verlammen. Clovis heeft op het publiek een indruk van geloofwaardigheid gemaakt en on danks al zijn ontkenningen heeft de oude Gaston niet de houding van iemand die ten onrechte beschuldigd is. De oude Do minici is in de ochtendzitting hevig uit gevaren tegen zijn zoon, maar tot een dramatische worsteling tussen beiden is het niet gekomen. De verdediging heeft weinig kans gehad om alles wat Clovis vertelde aan te vech ten Maïtre Pollack merkte wel op, dat ook Clovis bij het begin van het onder zoek allerlei leugens verteld heeft maar dit sloeg weinig in. Het ogenblik kwam dl waarop de president het woord gaf aan de oude Dominici. Hij deed heel wat minder kranig dan de vorige procesdagen en hij zag er uit of hij geen bijster goede nacht achter de rug had. Hij was zichtbaar onrustig. Ook Clovis, die tijdens de ondervraging door de advocaten een zeer gereserveerde hou ding had aangenomen, toonde zich zicht baar geagiteerd toen hij tegenover de grijsaard kwam te staan. Dominici: ,-Ik heb gehoord wat hij ge zegd heeft. Hij heeft de hele tijd gelogen. Ik zeg u de volle waarheid. Hij vertelde, dat hij op de vooravond van Kerstmis niet kon eten; hij heeft de hele tijd over gegeven. Dat is wat anders dan dat het geheim hem te zwaar woog. Welk een moed. Terwijl Dominici dit vol verontwaardi ging zegt, vat ook Clovis vlam en vraagt' „Welke moed?" Dominici: „Je hebt gelogen en je weet niet anders te doen dan liegen. Je hebt een complot- gesmeed om me het huis uit te krijgen. Je offert de eer van de familie op om mij uit te kledenschoft De president: „Kom, kom.... Je zoon beweert „iets" gehoord te hebbenV ,Ik heb er drie gedood...." Dominici: „Dat heb ik nooit gezegd". Clovis, rood van woede, overstemt hem: ■Je hebt het wèl gezegd...., je weet best dat ie het gezegd hebtje hèbt het g026gd. ClovU-'iik^ïweerNhet oP het hoofd van iedereen hier in de zaal'His Dan begint weer een nieuwe lange dis^ cussie waarin vader en zoon beurten voor „miserabele leuge wat al meer uitmaken. De oude Do" beroept er zich op, dat hij niets doet dan de eer van zijn kinderen en kleinkinderen verdedigen. „Een mooie eer!" antwoordt Clovis sma lend daarop. „Ik heb niets op mijn ge weten", zo zegt de grijsaard, „maar je broer en jij De president schorst de zitting terwijl Clovis nog tegen deze insinuaties protes teert. In de namiddagzitting werd o.a. een psychiater gehooid. ij verklaarde haas te hebben en van de zaak zelf hoegenaamd niets af te weten. De psychiater was door de verdediging opger°ePan> maar mrïtre Pollack kon zich weinig gelukwensen met de,ds zelfmoord een bewijs van wroeging?" Vr!HgetMis a^d onvoorzichtig om uit «n poging tot zelfmoord een concl ken", antwoordde de psychiater. Mr Pollack: „Kan iemand door e hoor van 24 uur lang dermate aI° raken, dat zijn bekentenissen niet geloofwaardig zijn?" De psychiater: „De bekentenissen komen dan gemakkelijker". Mr Pollack: „Zijn die bekentenissen dan waar of vals?" De psychiater: „Ze moeten eerder waar zijn, want het individu laat zich meer gaan". Mr Pollack: „Maar kan hij een be paalde lezing opbouwen?" De psychiater: „Hij construeert niet meer, maar zegt de waarheid". De president: „Dokter, u zegt daar wel iets heel ernstigs voor de beschuldigde- U bent opgeroepen door de verdedigers De president geeft daarop omstandig het relaas van Dominici's bekentenissen weer en vraagt de dokter om zijn opinie- De psychiater: „Uit mentaal oogpunt zijn die bekentenissen normaal". De president: „Maar er zijn leugens bij, zoals bijv. het contact met lady Drum mond". De psychiater: „In het schema is geen plaats voor mentale verwarring". Mr Delorme, advocaat van de civiele partij: „Twee dagen later, bij de recon structie, heeft Dominici dezelfde gebaren gemaakt als oij de bekentenis". Dominici: „Toen ik de koffie gedronken had zag ik niets meer". Hij wil hiermee beweren, dat men hem verdovende mid delen ingegeven had, iets wat zelfs de verdedigers niet beweren- 1 Gustave, dat zijn ondervragers hem van alles hebben doen verklaren waarvan hij wist, dat het niet waar was. Hij zegt. dat toen hij niet wilde spreken, hij geslagen werd en dat hij daarom maar ten einde raad gelogen had en gezegd, dat zijn vader schuldig was. „Thans ben ik echter hier om de waarheid te zeggen", zo ver klaart hij. Gustave beschuldigt de rechter van in structie, Peyrés, dat ook deze gepoogd heeft verklaringen tegen zijn vader van hem los te krijgen- „Toen commissaris Sébeille mij vertel de dat óf mijn vader óf ik gearresteerd zou worden heb ik tegen mij zelf gezegd: beter een oude dan een jonge man", zegt Gustave- Als Gustave zijn verhaal verteld heeft zegt de president: „Het is de eerste keer dat u zegt geslagen te zijn tijdens het verhoor. Heeft u dat tegen de rechter van instructie gezegd?" Gustave: „Hij wist dat". Hoe zeldzaam het ook is een rechter van instructie tijdens het proces te con fronteren met iemand die hij in het voor onderzoek verhoord heeft, ontbiedt de president toch zijn collega Peyrès. Peyrès: „Dat heeft Gustave mij inder daad verteld. Toen ik hem daarop vroeg mij de sporen van deze mishandeling te laten zien kon hij dat niet. En bovendien, èn de procureur èn ik zelf hebben het gerechtsgebouw in die drie dagen in bet geheel niet verlaten. Als er geslagen was, moesten wij dat gemerkt hebben". Gustave: „Ze hebben mij in de buik gestompt"- Peyrès: „Dat hebt ge nooit verklaard". Terwijl de instructierechter zich ver wijdert, dient de advocaat Charrier een conclusie tot cassatie in. Aan Gustave was niet gevraagd of hij nog iets te ant woorden had. De rechter wordt daarop door de presi dent teruggeroepen en deze laatste vraagt dan aan Gustave of hij nog iets te zeggen heeft. „Neen", zegt Gustave. Vervolgens verschijnt Gustave voor de balie. De spanning in de zaal stijgt- Hij begint zijn verklaring met de woorden: „Mijn vader 's onschuldig!" In geheel de houding van Gustave ligt een onuitsprekelijke arrogantie. Hij spreekt zeer langzaam en hij maakt de indruk van iemand, die een van buiten geleerde les reciteert. Zijn verhaal over de nacht van de moord komt begrijpe lijkerwijze overeen met dat van zijn vrouw. Vervolgens, sprekend over het verhoor in het gerechtsgebouw te Digne op 12 November van het vorige jaar, zegt Vervolgens komt de president weer terug op Gustave's verklaringen omtrent de kleine Elisabeth. „Leefde het meisje nog?" vraagt de president. Gustave: „Neen". De president: „Ge hebt het zelf gezegd"- Gustave: „Nee- De linkerarm bewoog, maar ze was dood". De president: „Ge zei, dat ze nog leefde toen ge veroordeeld werd omdat ge haar niet geholpen hebt. Waarom hebt u dat dan toen gezegd?" Gustave raakt meer en meer in zijn leugens verstrikt en zijn vader toont zich buitengewoon onrustig. Als de president opmerkt, dat Gustave zelf zó vele aanwijzingen heeft verstrekt, dat het geen zin heeft deze weer terug te trekken, toont Gustave zich dermate arrogant, dat de president hem moet aan manen niet de spot te drijven met het hof. Gustave: „Ik heb bekend, omdat rech ter Peyrès dreigde mij te zullen beschul digen van de dood van het kind. Hij tuto yeerde mij ook!" Tot zichtbaar vermaak van Gustave wordt rechter Peyrès teruggeroepen. „Tutoyeren is mijn gewoonte niet", zegt deze verontwaardigd en verklaart ver volgens, dat Gustave zonder enige dwang al zijn verklaringen heeft afgelegd. Dan laat ook de oude Dominici zich horen: „Ik begrijp niet waarom Gustave mij beschuldigd heeft", zegt hij- Hierna wordt de zitting opgeheven- Men verwacht voor morgen de confrontatie van Clovis en Gustave. De correspondent van Reuter bericht uit Washington, dat president Eisenhower zijn vroegere „budget director", Joseph Dodge, die thans in het particuliere zaken leven zit, in regeringsdienst heeft terug geroepen. Hij zou de opsteller worden van een grootscheeps financieel-econo- misch hulpplan, dat de basis zou moeten vormen van een „Save-Asia-programma". De Amerikaanse president staat op het ogenblik voor de noodzaak nog in Januari met een uitgewerkt en sterk buitenlands programma voor de dag te komen in het dan door de democraten beheerste Con gres. Deze benoeming volgt op de besprekin gen met de Japanse premier Yosjida, die onlangs een bezoek aan de Ver. Staten heeft gebracht. Yqsiida heeft er steeds de nadruk op gelegd, dat de ongekend snelle industriële ontwikkeling van communis tisch China een ernstige bedreiging vormt voor de niet-communistische landen in Azië. Ook Amerikaanse officiële woordvoer ders erkennen meer en meer dat de Russi sche en Chinese industriële vooruitgang een zeer krachtige aantrekking moet uit oefenen op de onder-ontwikkelde, niet- communistische gebieden. Het door Dodge uit te werken pro gramma zou voorzien in een snelle en massale kapitaal-import in de Aziatische landen, in de bouw van spoorwegen, krachtinstallaties, havens en andere middelen om de levensstandaard omhoog te brengen. Het Amsterdamse gerechtshof, dat de 34-jarige theaterbureau-ondernemer J. van den H. uit Utrecht onlangs heeft vrij gesproken van de ten laste gelegde op lichting meermalen gepleegd, waarvoor de man door de Utrechtse rechtbank was veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf met aftrek, heeft van de gevraag de geldelijke tegemoetkoming groot 5.368 wegens „onrechtmatige vrij heidsbeneming" gedurende zeven maan den, toegewezen een bedrag van 1.250. Zowel de Officier van Justitie, die tegen de ondernemer in eerste instantie een jaar met aftrek had geëist, als de heer Van den H. zelf waren tegen het vonnis der rechtbank in beroep gegaan. De procureur-generaal bij het Amster dams gerechtshof requireerde een gevan genisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek. Het hof daarentegen sprak verdachte vrij met bevel tot onmiddel lijke invrijheidsstelling uit de voorlopige hechtenis. De heer Van den H. had toen bijna zeven maanden in preventieve hech tenis doorgebracht. De raadsman, mr J. Zeijlemaker uit Amsterdam, diende na het arrest een ver zoekschrift bij het hof in, omdat de ge wezen verdachte meende „aanspraak te kunnen maken op een geldelijke tege moetkoming, aangezien hij schade had ge leden door het ondergaan van de voor lopige hechtenis". Het hof heeft nu zon der motivering een bedrag van 1.250 toegewezen. De heer Van den H. deelde mede, dat hij thans naar wegen zoekt om het scha debedrag alsnog geheel toegewezen te krijgen. In de aula van de Gemeente Universiteit te Amsterdam heft de heer R. H. Prin sen Geerligs Woensdagmiddag de Reina Prinsen Geerlings-prijs uitgereikt aan de Nederlandse auteur H. Meijer. Tijdens de uitreiking van de prijs. Links de heer H. Meijer, rechts de heer Prinsen Geer ligs. De moeder van majoor William Bau- mer, een der Amerikanen die dezer da gen door de Chinese communisten op be schuldiging van spionnage tot 8 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld heeft zich tot president Eisenhower gewend met een dringend verzoek om hulp. De president liet mevrouw Baumer bij monde van de perschef van het Witte Huis weten, dat hij „al wat menselijker wijs mogelijk is" zou doen om de vrijla ting der dertien mannen te bewerkstelli gen. Conform de op de Geneefse conferentie, eerder in dit jaar. overeengekomen pro cedure voor deze aangelegenheden, heeft de Amerikaanse consul-generaal in Ge- nève gisteren, volgens instructies van Washington, contact opgenomen met. zijn Chinese collega ter plaatse en krachtig geprotesteerd tegen de „veroordeling op gefingeerde beschuldigingen". Ook de chef van de Britse delegatie bij de V.N., minister Nutting, zeide gisteren toe, dat Groot-Brittannië alles zal doen wat in haar macht ligt om dit „grievend onrecht" te verzachten. „Het moet dui delijk zjjn, dat een eventuele toelating van rood China tot de V.N. gemotiveerd dient te worden door het gedrag van dit land", zo zeide minister Nutting. Ter gelegenheid van haar vierde lus trum heeft de Nederlands-Turkse Vereni ging gisteren een ontvangst gehouden in hotel „De Wittebrug" te Den Haag. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de ge zant van Turkije, dr A. Zeki Polar, ver schillende leden van de legatie en de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. (Van onze Haagse redactie). De spoorweg moet een vervoermiddel zijn. dat goed past bij de drie andere vervoerscomponenten, de autoweg, het water en de luchtt Voorwaarde hiervoor is. dat de dienst gereden wordt in een hoge frequentie met comfortabele kleine treineenheden. De reistijd moet zo kort mogelijk zijn en de spoorweg moet door dringen tot in het hart van de bevolkings centra. Samen met de vervoerders op de weg, in de lucht en te water moeten de spoorwegen zorgen voor maximale ver voersmogelijkheden. Aldus stelde de pre sident-directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, gis teren tijdens een spreekbeurt voor 't Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied te Den Haag. De spoorwegen zullen mee moeten gaan Het nationale bestuur der Britse socialistische partij heeft besloten geen verdere maatregelen te nemen tegen de zeven Lagerhuisleden, die bij de stem ming over de Parijse verdragen zich niet aan de voor de fractie gegeven richtlijn namelijk onthouding hielden. Zes hunner stemden tegen en één voor het regeringsvoorstel. De zeven Lagerhuisleden zullen in het vervolg geen deel meer uitmaken van de socialistische fractie. Zij zuilen voortaan als „onafhankelijk lid" zitting hebben, doch verwacht wordt dat zij in de meeste gevallen met de socialisten mee zullen stemmen. Door deze beslissing van het partijbe- I stuur blijven zij echter wel partijlid. De vrachttarieven in de wilde vaart hebben zich thans in vele sectoren her steld tot een niveau, hetwelk dat be nadert, dat aan het einde van de „Korea- boom" twee jaar geleden werd bereikt. De hernieuwe activiteit op de vrachten- markt komt na twee stille jaren, toen invoerbelcmmeringen in vele landen en uitstekende oogsten, welke de graan- invoeren tot een minimum terugbrachten, hun stempel op het vervoer drukten. Ver wacht wordt, dat het herstel tenminste tot begin 1955 zal aanhouden. Het ongunstige weer in Europa dit jaar heeft vele landen genoodzaakt de graan- invoer te vergroten. Deze verlate vraag naar graan valt samen met ae grotere be hoefte aan tonnage voor de verscheping van Amerikaanse steenkool naar Europa. Ook de i.v.m. de gestegen industriële activiteit in Europa vergrote vraag naar Amerikaans schroot heeft tot de verbete ring van vrachttarieven bijgedragen. Aan het einde van de Australische havenstaking aarzelden vele reders hun schepen naar de Australische havens te zenden. Voor het vervoer van tarwe in bulk ex-silo van Oost-Australië naar het Ver. Koninkrijk werd onlangs 120 sh. per ton betaald, vergeleken met net laagte- punt van 67 sh. 6 d. in Augustus j.l„ 85 sh. in November 1953 en 147 sh. 6 d. aan het einde van de „Korea-boom", Februari 1952. Dit, is een van de eerste officiële foto's van liet nieuwste Engelse vliegdekschtp H.M.S. „Bulwark", dat zeer kort gele den door de scheepsbouwers aan de Ma rine werd overgedragen. Het schip, dat voorzien is van de laatste snufjes op technisch gebied, zal Vrijdag voor het eerst haar thuishaven, Portsmouth, bin- Een luchtopname van de wars. tijdens een proefvaart in het Nauw van Calais. In tegenstelling tot de meeste sectoren van het Oosten, wordt voor de ver scheping van suiker van Mauritius naar Engeland thans minder betaald. Nadat aanvankelijk 102 sh. 6 d. werd betaald, werden onlangs charters afgesloten op 92 sh. 6 d. Dit niveau ligt echter nog aanmerkelijk boven de 30 sh. welke Juni J.l. en 65 sh. welke in 1953 weid betaald. De Pacific-markt weerspiegelt ten volle de vaste stemming in het Oosten en het Verre Oosten. Voor het vervoer van gerst van Brits Columbia naar Engeland werd 112 sh. 6 d. per ton bedongen, hetgeen equivalent is met 110 sh. rer ton voor tarwe. In Juli j.l. werd voor de ver scheping van tarwe naar Engeland 53 sh. per ton betaald, hetgeen 10 sh. minder was dan in November 1953 het geval was en 127 sh. minder dan in Januari 1952 werd betaald. De vooruitzichten voor de wilde vaart voor het vervoer van graan van Noord- Amerika zijn goed. Dit is te danken aan de recente en eventueel komende ver kopen van Amerikaanse surplusproducten naar landen van Europa. met de ontwikkeling van het vervoer te water, op de weg en via de lucht. Dat eist vooruitzien, want verlegging van de spoorweg is welhaast niet mogelijk en in ieder geval zeer duur. De Spoorwegen zijn sterk gebonden aan het eenmaal ge kozen tracé. Niet het rollend materieel, maar de spoorbaan zelf vormt de kern van hef spoorwegbedrijf. De baan maakt de helft van haar vermogen uit en vor dert 30 pet van de exploitatiekosten voor zijn instandhouding. Maar ook het rollend materieel vraagt natuurlijk de aandacht. Ook hier is voor uitzien geboden, want wat vandaag be steld wordt, krijgt men pas over enige jaren afgeleverd. En het gaat lang mee, getuige het feit, dat 45 pet van de 60.000 reizigerswagons, welke Europa rijk is, ouder is dan 35 jaar. De heer Den Hollander wees er verder op, dat de Spoorwegen niet autonoom zijn in hun prijsstelling. Niet alleen om dat de minister de tarieven moet vaststel len. maar ook, omdat er een verband be staat tussen de spoorwegtarieven en de prijzen van andere vervoersmogelijkhe den. Hier is een evenwicht en de Spoor wegen kunnen dit niet zonder economisch kwade gevolgen verbreken. Desgevraagd verklaarde de president directeur nog, dat de dagrapporten geen enkele aanleiding geven te stellen, dat er na de oorlog meer spoorwegongelukken zijn gebeurd tengevolge van een vermin derde arbeidsinteresse van het personeel. T.a.v. het nieuwe station in het Bezuiden- hout te Den Haag, zeide hij, dat er bin nen twee jaar een definitief plan zal zijn. De ontwerpen zijn thans in studie bij de N. S. In de categorie nieten: 5143 en 5184 dienen te vervallen; 10941 moet zijn 10971. Op initiatief van de plaatselijke Federatie van Vrouwenverenigin gen heeft heel Laren gisteren erwtensoep gegeten, die voor 75 ct per liter werd verkocht ten bate van de hulp aan vluchtelingen. De melkboeren bezorgden gisteren geen melk; ze gingen 's morgens de wijk in om hun klanten erwten soep te brengen, die de koks van het kamp Laren en van de Palm- kazerne gisterennacht hadden be reid. Dat het niet om kleine hoe veelheden ging moge blijken uit het feit, dat er 600 varkenspoten, 300 pond spek en 350 kg erwten benevens 100 kg soepgroenten en een grote hoeveelheid varkenskop pen nodig waren. Militairen stelden zich vrijwillig beschikbaar om de melkboeren bij de soepdistributie te helpen. De H. Vader heeft gisteren de 1500 verplichting, die d® treft** materiële deelnemers aan het internationaal con gres van het hotelbedrijf in audiëntie ont vangen en tot ben een toespraak gehou den, waarin Hij sprak over de functie, die het hotelbedrijf onder de verschillen de volkeren vervult. Vervolgens sprak HU ook over de zake- lUke en zedelijke verantwoordelijkheid van de hoteldirecties. Wanneer het hotelwezen ook al tot een industrie is geworden, mogen wij toch niet de oorsprong der dingen vergeten, aldus de H. Vader. Want waarom zou de traditie der gastvrijheid, die in de oud heid door godsdienstige overwegingen be paald werd en bij het merendeel der vol keren in hoge ere stond, vandaag maar geheel opgegeven worden enkel en alleen omdat het een beroep geworden is? Maar het eenvbudigste nadenken overtuigt de hoteldirecteur ervan, dat hij zijn cliënten met alle mogelijke achting en zorgen te behandelen heeft. Iedereen, die een meer verheven opvatting over de mense- lijke persoon heeft, zal mat alle uiterlijke verzorging ook alle innerlijke achting tonen, die aan de mens de ware adel ver leent. „Het heilige karakter, dat vroeger de reiziger en pelgrim omgaf, behoort onge twijfeld tot de opvattingen, die door het voortschrijden van de beschaving in haar wezen veranderd zijn. Maar ook in de tijd van spoorwegen, auto en vliegtuig, verlangt de aankomst van een vreemde ling, die voor een paar dagen of ook maar voor een enkele nacht zich aru anderen toevertrouwt, een geest van wederzijdse (Van onze Utrechtse redacteur) We leven in Nederland maar op een benauwd klein stukje grond en de ruim te voor recreatie, waaraan de mens in deze vertechniseerde tjjd wel bUzondere behoefte heeft, is bedroevend gering. ten zich beraden over de vraag, hoe de waarde van de natuur het beste tot haar recht kan komen, daarbij met lof gewag makend van een initiatief van Groningen, waar, zoals wij gisteren meldden, een speciale kracht is aangesteld om de jeugd de natuur te leren waarderen. De heer Jan Peters, secretaris van de meester J. J- G- Boot van Hilversum de schoonheid en rijkdom van de vrije na tuur en hij hoopte, dat het toenemende aantal vacantiegangers geen sprinkha nenplaag in veld en bos zou worden, doch dat de mensen de „taal der blomme" leerden verstaan. Polderlandschappen dienen door rijwielpaden, zoals Zuid-Hol land gaat doen. te worden ontsloten. Het Rijk moet ten opzichte van landeigena ren, die 60 procent van het natuurbezit in eigendom hebben, met vergoedingen niet karig zijn. Een staatssecretaris voor na tuurschoon en recreatie, toegevoegd aan het departement van Algemene Zaken, achtte spreker zeer gewenst. De heer J. A. Nijkamp wees op de taak van de onderwijzers, die de schooljeugd meer naar buiten moeten brengen. Kees Hana hield tenslotte een praatje met lichtbeelden, waarna een gedachten- wisseling werd gehouden. HOGE PRIJZEN verpnenung. „„„„treft dienstverpliehtmg o bewust vraagt de Want mm of "«'leidt, waar vandaan persoon, die het hote. en we]ke de gast komt, waarheen j - weJk leed geheimen hij mee zich a™ verblijf h« heeft en welke zorgen. Het verbluf, dat de gast wordt geboden, spiegeling rijn van het Vaderhuis, de haven van vrede en van brnedersciiap, waartoe de Almachtige de mense goede wil uitnodigt. Het moet IJ dus waard zijn", zo besloot de H. Vader, dank van uw gasten te verdienen en hen een herinnering na te laten van een prettig en weldadig oponthoud". Gisteravond is de Westduitse regerings commissaris voor de defensie, Theodor Blank, op een verkiezingsvergadering van de christen-democratische partij te Augs burg gewond. Jongemannen, die er blijkbaar niet voot voelen in een nieuw Duits ieger te dienen begonnen met bierglazen te gooien in h-i restaurant waar de vergadering werd gehouden. Blank besloot daarom van zijn rede af te zien. Hij werd getroffen toen hij het restaurant verliet. De politie be geleidde hem naar zijn hotel. Er werden geen arrestaties verricht. Dr Blank is slechts licht gewond. Slechts 8 nrocent van de Nederlandse bo- Ned. Jeugdgemeenschap, zette uiteen, wat op dit gebied de taak van de jeugdvereni- Meer lectuur en besprekingen dem is een vrü natuurgebied, waar de vermoeide mens frisse lucht kan inade men en zjjn geest kan opmonteren. Daar bij is het aantal vacantiegangers belang rijk toegenomen en zeker is, dat een deel van hen in de vrije natuur niet behoorlijk optreedt en schade berokkent aan het landschap. Het zijn deze overwegingen, die een aan- aantal bestuurders van verenigingen, werkzaam op het terrein van de natuur- bescheimmg, deden besluiten tot de stich ting van een werkcomité „Natuurbehoud en recreatie Het doel van deze stichting is bij het Nederlandse volk de eerbied voor de natuur en het landschap te bovor- deren; het er op aan te sturen, dat het verblijf in de natuur een zo Sr°°t moge- liike recreatieve waarde verkrijgt, waar- li i met de belangen van anderen rekening wordt gehouden en de recreatieve moge- Ujkheden worden verruimd, zoveel moge- li k tegemoetkomend aan de redelijke oe- hoeften van de ontspanningzoekenden. door vertegenwoordigers van ver de maatschappelijke organisaties en rijke burgemeesters. Het openingswoord werd gesproken door de heer M. A. Reinalda, die er zijn vreug de over uitsprak, dat steeds meer gemeen- i 2000 5825 14573 f 1500 12616 1000 2458 5180 12816 14653 19058 400 1213 4215 5553 6103 6273 9904 10223 11400 11555 16197 16929 17758 19679 21884 200 2107 2854 2948 3506 3536 5589 6831 6995 7813 8065 8270 8733 8860 9604 10085 11017 12460 13558 14055 14286 16576 16610 17564 19228 19817 20348 PRIJZEN VAN ƒ80 11085 168 254 263 280 417 489 525 573 653 828 871 917 987 99 gingen is, over het buitenleven zouden zeer raadzaam zijn, te meer, daor wellicht in de toe komst meer vrije tijd zal ontstaan, aldus spreker. Bij ontstentenis van een vertegenwoor digster van de Bond van Plattelandsvrou wen, was aan mr M. C. Bloemers. hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming van het departement van O., K. en W., toevertrouwd duidelijk te maken, hoe de vrouw haar medewerking kan verlenen om de natuur meer te doen respecteren en te komen tot een ordelijk buitenleven. De moeilijkste rol leek ons weggelegd voor de militaire representant, reserve- majoor B. Boodt. die aannemelijk moest maken, dat ook het leger het met de natuurbescherming wel meent. Het is alleen bittere noodzaak, zo betoogde hij, dat grote terreinen voor oefeningen moe ten worden gebruikt 'waarbij schade niet is te voorkomen. Van het beschikbare oefenterrein wordt maar een gedeelte ge bruikt en vaak neemt men nog zijn toe vlucht. tot het buitenland. Men moet niet vergeten, dat voqr een divisie-oefening een terrein van bij 10.000 ha nodig is- De heer G. van der Weyde van de A.N.W.B. had het over de bekende strijd tegen „de schillen en de dozen", die nog even urgent is. Hij pleitte voor prullen bakken in trams en autobussen. In bloemrijke taal schilderde burge- Op de eerste vergadering van de nieuwe Japanse conservatieve partij, die door duizenden werd bijgewoond, is Woensdag in Tokio de voormalige conservatieve leider Hato.jama tot voorzitter gekozen Vice-voorzitter is Sjigemitsoe, oud-minis ter en oud-oorlogsmisdadiger. De nieuwe partij kreeg als naam „Japanse Demecra- tische Partij". De nieuwe partij rekent op 124 var de 476 zetels in het Huis van Afgevaardig den. Zij is gevormd uit de vroegere conservatieve partij en een groot aant?) dissidenten uit de liberale partij van de Japanse premier Yosjida. De .democraten" zijn van plan zich te verbinden met de beide socialistische partijen, die 133 zetels in het Japanse Huis van Afgevaardigden bezetten, om ge zamenlijk de val van de regering-Yosjida. die steunt op 187 afgevaardigden, te kun nen bewerkstelligen. Voorzitter Hatojama verklaarde, dat de „Democratische partij" herziening wenst van het „beleid, dat door de ge allieerde bezetting werd gesteund". Hatojama wil voorts een eind gemaakt zien aan de feitelijk nog bestaande staat van oorlog tussen Japan en de commu nistische landen. Hatojama zeide niet te wensen, dat de handel met communis tische landen om ideologische redenen wordt belet. Hij verklaarde zich even wel tegenstander van het communisme 1268 493 606 614 643 665 735 864 929 2103 104 170 225 376 397 633 637 677 849 862 951 3004 113 159 254 511 532 555 670 759 350 905 4122 392 404 475 507 596 655 665 764 840 949 5143 184 275 285 295 316 481 657 773 972 60Ü9 022 081 209 355 432 445 593 611 882 898 7060 131 239 263 293 559 750 812 853 898 983 994 8050 125 143 206 218 220 379 436 462 595 806 892 961 994 9064 09S 204 243 314 500 722 761 780 823 872 977 10065 083 120 134 143 344 360 407 426 436 525 548 723 726 870 879 996 12062 083 226 253 257 264 370 521 563 650 689 807 891 900 13022 057 064 228 345 484 673 728 749 858 887 14051 110 129 147 305 307 348 381 390 400 456 506 594 638 695 712 725 756 811 15022 106 109 144 404 468 475 495 593 633 701 775 800 913 16069 113 126 147 174 221 545 868 17298 306 448 520 537 765 793 925 945 18157 193 342 475 616 624 633 658 683 738 781 805 868 902 938 944 947 19056 113 167 466 542 600 901 20026 069 151 388 407 571 576 649 709 733 890 911 923 928 21334 384 387 462 516 697 745 785 858 860 NIETEN 1032 058 085 097 133 159 161 167 204 206 216 230 313 321 354 378 407 446 465 475 552 586 593 601 611 636 701 715 755 770 786 836 852 873 928 931 977 995 2025 078 153 187 188 196 238 268 292 298 316 324 330 333 357 389 395 421 467 493 505 528 531 538 667 717 718 741 771 866 914 918 941 965 974 981 994 S029 030 037 043 075 100 120 163 240 274 278 340 401 404 482 500 526 533 570 615 630 711 735 756 770 772 790 794 820 849 861 938 942 944 967 990 993 4001 086 110 147 191 192 207 211 250 310 329 340 401 412 417 450 504 514 585 623 f26 649 659 732 767 773 775 836 845 854 56 871 930 955 977 5031 040 074 100 108 128 139 143 184 187 202 204 242 334 354 403 429 454 457 472 480 492 51S 530 555 584 63o 636 639 643 646 682 697 698 704 734 746 783 800 831 840 842 845 918 940 990 6025 035 056 070 097 236 286 292 298 312 313 360 401 407 419 455 478 485 489 512 523 624 648 665 692 706 770 783 806 847 848 861 935 939 7038 050 053 080 109 135 162 177 198 217 255 273 276 298 344 358 359 377 388 392 417 438 444 4(1 549 569 570 575 624 653 660 668 674 727 729 742 796 815 820 826 875 899 912 916' 918 988 9010 012 032 058 078 086 107 132 142 177 181 214 290 337 357 367 370 374 388 452 466 480 487 492 509 512 524 584 615 622 660 743 800 801 892 916 919 949 961 969 10053 057 100 163 167 267 293 343 367 370 380 412 445 455 487 495 511 571 577 607 612 619 692 729 737 740 794 818 S42 846 865 892 900 911 934 941 995 998 999 11009 015 043 062 064 069 084 143 182 191 203 235 237 309 317 379 402 437 449 474 499 508 519 522 593 602 650 664 668 695 709 735 751 755 779 838 856 857 947 951 12024 025 028 044 076 179 181 222 297 298 303 373 418 478 524 567 595 611 618 653 655 668 694 721 72S 750 S26 835 841 S61 901 902 931 954 977 998 13087 137 168 213 215 '222 262 280 288 290 291 296 308 336 343 405 406 436 439 495 547 548 564 578 586 605 635 715 789 870 873 875 892 928 942 953 959 975 14005 031 060 069 077 082 119 146 169 170 185 240 246 299 323 328 331 344 359 382 431 433 472 514 560 574 625 650 658 671 692 707 721 745 765 772 802 820 821 829 933 947 958 15050 058 066 069 101 102 125 130 162 180 200 224 234 245 259 262 264 269 271 278 297 320 332 342 380 392 429 532 566 567 596 608 731 734 735 745 804 872 876 880 908 928 953 961 1GÜU2 035 078 094 118 120 146 155 173 175 202 241 245 246 258 282 379 404 463 480 526 617 626 639 641 741 769 780 820 836 850 875 876 883 900 913 955 995 998 17005 007 026 050 053 070 078 125 160 178 182 211 214 217 288 321 400 418 421 508 525 548 571 572 611 635 636 637 677 693 730 738 778 782 800 S21 882 889 914 935 937 976 18012 039 080 082 156 207 227 237 245 280 321 350 382 391 399 425 537 547 584 593 598 644 676 688 703 711 731 756 785 819 820 865 879 895 919 19018 044 061 183 196 274 277 278 282 310 392 416 431 442 469 521 532 592 673 692 736 791 805 811 820 851 888 910 922 950 984 30019 021 034 043 063 077 088 095 140 158 235 260 280 287 308 322 354 359 384 3S5 508 51542 612 622 657 707 743 758 764 771 775 804 813 865 884 915 960 21"23 034 077 083 085 106 142 150 154 298 329 408 415 532 562 589 650 657 692 693 771 781 813 913 934 989

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5