Rechtvaardigheid tegenover politieke delinquenten Mr Burger pleitte opnieuw doch zijn motie kelderde 75 Bij aanval op N.-zullen harde klappen worden uitgedeeld Krachtige taal van minister Staf Vliegveld „De Peel laatste Nederlandse Nato-basis „THE LITTLE KIDNAPPERS y Films tmHji Overzicht Tweede Kamer Justitie liet automobilist borrelen toasted Ergens pijn POEDERS Nergens pijn Gloeilampjes DEZE WEEK Aanrijding niet te wijten aan sterke drank Grenspost Zevenaar blijft dicht voor goederenvervoer Inderdaad de volmaakte Amerikaan \x Voorlopig geen ruimere dienstplicht- vrij stellingen lil zeven maanden aangelegd Juiste weergave van de kinderpsyche op het witte doek VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Schrijnend of niet schrijnend 3 ongekend voordelige St. Nicolaas- aanbiedingen voor MAN VADER BROER en VERLOOFDE HERENSHAWLS Draagt BESTELWAGEN SLIPTE Monteur na botsing overleden Pèrsvrijheid en een interruptie Minister critiseert ETI-rapport V BRONX is "fully toasted" d.w.z. smaak en aroma hebben het volle Amerikaanse karakter BRONX o Geen verdediging van N.O. Nederland Soldij blijft 1 per dag *D\ HEREN HANDSCHOENEN Kleding Snel klaar Het verdrongen meeleven Christchurch Parijs 's-GRAVENHAGE, 25 November 1954. De „broedertwist", zoals de heer Oud liet noemde, tussen de heer Burger en minister Donker is door de Tweede Kamer tenslotte in hel voordeel van de minister beslist. Wat niet zeggen wil, dat minister Donker ook in het debat de heer Burger de baas bleef en niet op verschillende punten moe=t retireren. Dat de Kamer tenslotte met de minister meeging, die de motie alleen aanvaardbaar achtte, indien de zaak in het sociale vlak zou worden getrokken, lag alleen hieraan, dat men in meerderheid tegen een instantie van appèl was, zoals deze instantie reeds bij de behandeling van het be trokken wetsontwerp in 1952 door de vaste commissie voor privaat- et' strafrecht na rijp beraad was afgewezen. Overigens achtte men het óók onmogelijk om al het onrecht, dat na de bevrijding nu eenmaal was ge sehied weer gelijk te breien. Nadat de heren Gerbrandy (A.R.), Lcmaire (KNP) en Oud (VVD) zich reeds tegen de motie hadden verklaard de KVP hulde zich daaromtrent in stilte werd de motie tenslotte ver worpen met 29 tegen 47 stemmen. Vóór stemden de P.v.d.A., met dien verstande, dat enkele leden achter liet gordijn verdwenen en zich zo van stemming onthielden zoals mej. Zeelenberg deed, de S.G.P., C.P.N. en de heren Van Rijckevorsel, Engelbertink (beiden KVP) en de heer Bruns Slot (AR). ment. dat steeds door de betrokken minis ter werd gebruikt, namelijk dat men er om practisebe redenen niet aan kon be ginnen al deze zaken te herzien, hee] wat minder sterk. De minister had o.i. beter gedaan dit argument te hanteren, maar hij meende het nu eenmaal met juridische argumenten te kunen klaren Feit is. dat de Kamer echter hoofdzakelijk op dit practische punt met de minister meeging. Ook wat de befaamde zeeman betreft moest de minister toegeven, dat deze ten onrechte gedetineerd was geweest. Hij kwam met het tamelijk zwakke argument, dat al ha tl de rechtbank het ook niet gedaan zij diens gedrag in aanmerking had kunnen nemen. De uitkering vanwege Maatschappelijk Werk was volgens de minister een uit kering geweest van sociale aard ter onder steuning van de vrouw van aeze zeeman, het betekende niet. dat dit een schrijnend Minister Donker verweerde zich bij het antwoord op de replieken allereerst tegen het verwijt, dat hij deze zaak. nadat zij op 22 December 1953 was aangesneden, een jaar had laten liggen. De zaak was zo. aldus de minister, dat vlak vóór het Kerstreces deze zaak dreigde te worden tot een groot debat-, reden waarom dc voorzitter voorstelde dit uit te stellen tot •en nadere datum. Die datum is echter nooit bepaald. Eerst in Juli 1954 werd de minister door de Kamer uitgenodigd tot een mondeling overleg, maar toen was hu Ziek. Er is toen gevraagd een enquête te houden bij de griffiers van de rechtban ken, waarvoor de vragenlijst 4 Augustus uitging. Eind September kwamen de antwooi- den binnen en deze moesten toen op hun bruikbaarheid worden onderzocht Het bleek, dat het materiaal niet bruikbaar was. Intussen was het Vdorlopig Verslag op de Justitiebegroting reeds verschenen, zodat de minister de uitslag toen in de Memorie van Antwoord meedeelde. In het vervolg van ziin betoog stond de minister o.i. niet zo sterk. Hij tastte nu ook zijn eigen bewering van de vorige dag aan. toen hij had gezegd, dat alleen die groep onschuldig kon worden genoemd, die een verklaring van onschuld had ver kregen. Maar eigenlijk, zo zeide de minis ter nu, is die verklaring nog geen bewijs, waarmee hij de bewering van de heer Burger trachtte aan te tasten, dat het grootste deel van deze mensen onrecht vaardig was behandeld. Wij zouden liever steunen op het algemeen rechtsbeginsel, dat prof. Gerbrandy later ook verdedig de. dat iemand onschuldig is, zolang zijn schuld niet bewezen is. Het onderzoek naar de werkelijke schuld wees de minister dus af. Als twee ambte naren van zijn departement en dat zouden ervaren juristen moeten zijn a] deze dossiers zouden moeten nagaan, zouden zij minstens een jaar werk hebben en dan zouden twee ambtenaren een oor deel hebben uitgesproken over het werk van de rechtbank. Dat hoort niet in een rechtsstaat, meende min. Donker Maai de heer Burger herhaalde daarop zijn reeds gisteren aangevoerde argument, dat dit ook was geschied bij de Perszuivering en bij de vaststelling van Oorlogsschade en dat daarin toch ook geen discriminatie was gezien. Hierop was de minister echter niet ingegaan en hij ging er ook nu niet op in. Het is met deze ten onrechte gedeti neerden hetzelfde als met de F 221-ers, waarover in de Kamer ook heel wat te doen Is geweest. En daar was het argu- geval was, wat eveneens aanvechtbaar was en wat de heer Burger dan ook aan vocht. Als het geen schrijnend geval was, aldus deze laatste, waarom moest men voor dit geval dan naar Maatschappelijk Werk? In de toelichting van minister Donker aan de Kamer had toch gestaan, dat de uitkering gegeven werd daar de ten onrechte gedetineerde gedurende de detentie slechts 'n minimaal inkomen had. Een criterium voor appèl was volgens de minister onmogelijk vast te stellen. Wel moest hij eveneens erkennen dat het niet de P.v.d.A. was geweest, die bij de be handeling van het wetsontwerp een voor behoud had gemaakt ten opzichte van hen. wier gedrag te wensen overliet. Tegen sociale vergoedingen had de minis ter geen bezwaar, maar dan moest de Kamer erom vragen. En dan was ook dit middel nog geen panacee tegen on tevredenheid. De Amsterdamse rechtbank heeft giste ren de 42-jarige vroegere hoofdvertegen woordiger F. de H. uit Hilversum vrij gesproken omdat niet bewezen werd ge acht dat de aanrijding op 19 December van 'verleden jaar. toen verdachte bij ne velig weer met zijn auto op een gepar keerde vrachtwagen in Hilversum is ge reden, waarbij een mede-inzittende van verdachte ernstig werd gewond en later in het ziekenhuis is overleden, te. wijten is aan het feit, dat hij sterke drank tot Aanbiedingen, die stuk voor stuk de moeite waard zijn om even voor naar ESDERS te gaan HEREN OVERHEMDEN van prachtige kwaliteit uni-poplin met vast ever-stilt boord en polo manchetten. In de kleuren wit Grote collectie in wollen moderne e-streepdessins zich had genomen. De mede-passagier is in het ziekenhuis niet bverleden als ge volg van de aanrijding, doch aan een in het ziekenhuis opgelopen longontsteking. Uitvoerige medische rapporten zijn over de automobilist uitgebracht, omdat deze zich had verweerd met het betoog, dat hij door het jarenlange \regelmatige ge bruik van sterke drank in Indonesië veel meer weerstand tegen alcohol heeft dan de gemiddelde man. De medici kwamen na een voor verdachte zenuwslopend exa men tot de conclusie, dat de man inder daad .,in belangrijk mindere mate wordt beïnvloed door het gebruik van alcohol houdende dranken dan andere mensen". De rechtbank heeft verdachte indertijd in de gelegenheid willen stellen te be wijzen. dat hij een groot aantal borrels kan drinken en dan toch nog in staat is zijn auto te besturen. Zo is verdachte tot tweemaal toe des morgens op het politie bureau ontboden, waar men hem zonder eten des middags in 2V& uur tijd negen borrels liet drinken, nadat medici hem al lerlei intelligentie- en behendigheidsproe- ven hadden afgenomen, die na het drin ken werden herhaald. Verdachte maakte wel meer fouten, doch minder dan men had verwacht. Ondanks de resultaten van dit onder zoek alsmede de conclusies van de medi sche rapporten, had de Officier van Justi tie, mr W. Aberson, één maand gevange nisstraf geëist. Aangezien verdachte reeds tien maanden zijn rijbewijs mist, vroeg hij slechts nog voor de tijd van twee maan den ontzegging uit de rijbevoegdheid.. Gisternacht is in het St Geertruiden- ziekenhuis te Deventer overleden de 29- jarige service-monteur A. P., die Woens dag met zijn bestelwagen te Nijbroek onder Deventer op een modderige weg slipte en door een passerende autobus werd gegrepen. Zijn wagen werd zo goed als vernield; P. liep een schedel- basisfractuur op. Het slachtoffer laat vrouw en een kind achter. Hij was in dienst van de Blikemballagefabriek Tho massen Drijver te Deventer. Dc heer Burger lichtte zijn motie in die zin toe, dat hij niet veel zeide te voelen voor soeiale vergoedingen. Geld is hier niet de hoofdfactor, zeide hij het gaat om rechtvaardigheid. Overal is de mogelijk heid voor appèl behalve voor hen. die door de Staat op de meest grievende wijze zijn gedupeerd. Daarom had hij in zijn motie ook gesproken van recht en billijk heid en hij meende dat één Gerechtshof gemakkelijk alle zaken zon kunnen af doen. Er is een oplossing te vinden, zeide hij. als men maar wil. Maar er is blijk baar heel wat voor nodig om de Neder landse Staat zover te krijgen dat zij de verantwoordelijkheid aanvaardt, die elke burger in hef normale rechtsverkeer heeft Zoals gezegd, verklaarden de heren Ger brandy. Lemaire. Oud en freule Uvttewael van Stoetwegen zich tegen de motie en wel vooral dus op grond van de over weging, dat het nooit mogelijk is alle verkeerde zaken van na de oorlog weer recht te buigen. Men kan niet op alle sequelen terugkomen, vond prof Ger brandy. Alles bijeen vonden wij het betoog van de heer Burger toch sterker dan dat van de minister en hen. die hem bijvielen. Edoch, dit vermocht het grootste deel van da Kamer niet te overtuigen. De uitslag werd als boven vermeld De begroting werd daarna z.h.st. aangenomen. Voor dit debat een aanvang had ge nomen, speelde zich nog een andere kwestie af, welke liep rond de vraag wat de voorzitter ervan dacht, dat 'n discussie, welke op voorstel van de voorzitter uit de Handelingen werd geschrapt, in grote opmaak in de kranten was te lezen. De vraag werd gesteld door de heer Burger. Het ging hier om een onbelangrijke op merking. die •gisteren door de heer Scheps (P.v.d.A.) bij in- j terruptie was; gemaakt aan 't adres van freule Uyttewael. Hij hao gezegd: Ei hangen wel meei verkeerde dingen in uw hoofd, waarop de freule had geïnterrum- oeerd: och, wat zielig. Nu kwam ech ter de persvrij heid in het ge ding. De voorzitter gaf hierop als zijn mening te kennen, dat het besluit een bepaalde passage te schrappen uit de Handelingen diende ter bescherming van de parlemen taire immuniteit. Bestond dit niet, dan zou de officier van Justitie eraan te pas kunnen komen. De vrijheid van de pers gaat echter boven alles. In hoeverre zij discretie betracht ligt ter beoordeling van de pers zelf. Maar hij wilde er nog wel eens met de journalisten over praten De heer Oud vond het zelfs onjuist, dat deze maatregel er was. Zo gaven de Hande lingen geen juist beeld. Het is van belang, zei hij, dat de wereld ontoelaatbare uit drukkingen van haar afgevaardigden ver neemt en ook, meneer de voorzitter, hoe u daanop reageert. Hij vond. dat men zeker geen.druk moet uitoefenen op de pers De gedragingen van de pers vallen ter beoordeling van de rechter De voorzitter merkte nog op. dat er van vervalsing der Handelingen geen sprake is, daar alles wat wórdt gezegd toch in de archieven der Kamer bewaard bli.ift. Interrupties, waarop niet wordt ge reageerd. komen ook niet in de. Hande lingen. Minister Bêyen had nog enige vragen van de heer Gortzak (Comm.) te beant woorden over het ahtwoord van Neder land op de nota van de Sovjet-Unie. Minister Beyen antwoordde dat dit ant woord nog niet was gegeven, omdat de zaak nog in overleg was met de bond genoten. Zodra het antwoord aan de Sovjet-regering was gegeven, zou het worden gepubliceerd. Verder werden in de middagvergadering nog enige natura lisatie-ontwerpen en enige begrotings wijzigingen z.h.st. aangenomen. F. S. (Van onze correspondent). De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Gelderland heeft zich destijds tot dc minister van Verkeer en Waterstaat met het verzoek gericht te willen bevorderen, dat het grensstation Zevenaar zou worden opengesteld voor het internationale goederenvervoer, bij welk verzoek een door het Economisch Technologisch Instituut voor Gelderland samengesteld rapport was gevoegd. Dit rapport is nu door de minister ernstig becritiseerd. Van ministeriële zijde wordt nl. aange voerd. dat de schatting van 1.250 000 ton van de vooroorlogse vervoersomvang over Zevenaar schromelijk is overdreven. De feitelijke omvang zou slechts ongeveer de helft bedragen van het door het, ET7 ge schatte. Bovendien zou het ETI hebben verzuimd de afstanden van Amsterdam en Rotterdam naar Nijmegen-grens in de vergelijking te betrekken welke beiden korter zijn dan naar Zevenaar-grens De cijfers, welke het F.T1 heeft gegeven over het wegvervoer in het vrije verkeer wor den tienmaal zo hoog genoemd als in werkelijkheid. Van een vertienvoudiging van het wegvervoer is geen sprake. De door het ETI berekende sterke stijging van het wegvervoer berust volgens de minister op nonchalance en ook bij het spoorwegvervoer zou een soortgelijke ver gissing zijn gemaakt. Vervolgens wijst de nota er op, dat het vervoer over Venlo voor zeer veel in- en exporteurs de voordeligste route be tekent. omdat het Nederlandse traject met zijn relatief lage tarieven in de plaats treedt van het buitenlands narcours met relatief hoge tarieven. De minister besluit met de conclusie, dat na overweging van een en ander geen aanleiding is gevonden verdere stappen te doen ter bevordering van de heropening van de spoorweg- grens—overgang Zevenaar-Emmerik voor het goederenvervoer. JKVR. C UYTTEWAAL VAN STOETWEGEN Het moest geschrapt Natuurl lloph volgens het originele Amerikaanse procédé van de Wallbrook Tobacco Inc. U.S.A. (Advertentie) ,n koorts, kiespij'". periodieke pij"»"- speciaal tegen hoofdpijn- en i 's-GRAVENHAGE, 25 November 1954. Het was reeds over tien uur vanavond, toen minister Staf aan het woord kwam om de lange rij sprekers te beantwoorden, die 's middags nog en verder in de avondzitting het woord hadden gevoerd over de begrotingen van Uorlog en Marine. Het werd duidelijk, dat de regering tot en met 1957 wil blijven vasthouden aan het opbouwplan voor de drie onderdelen van de krijgsmacht. De heer Fens (KVP) kreeg te horen, dat dc mogelijkheden om een tweede parate divisie, na eind 1957 in te stellen, in studie is geno men. Maar dan zal de getalsterkte per divisie verminderd moeten worden. Re defensie moet als één geheel gezien worden en bij de thans beschikbare pbysieke en geldelijke middelen is er geen sprake van, dat een der onder delen is'achtergesteld. Aan het adres van de heer Viscli (KVP) zei de minister dan ook, dat men, wat de luchtmacht betreft, tot en met 1957 niet verder kan gaan dan de bestaande plannen. Wel zal het materiaal van de Luchtmacht dan geheel vernieuwd zijn. De minister sprak ten stelligste tegen, dat voor de Luchtwachtdienst burgerdienst plicht wordt overwogen. Ook ten aanzien van de Nationale Reserve heeft de regering nog steeds het vertrouwen, dat voldoende vrij willigers zullen kunnen worden aangeworven. linie is koker afkomstig uit de Nederlandse Wat Nieuw-Guinea betreft, sprak de bewindsman krachtige taal. De militaire macht aldaar zal nooit gebruikt worden voor offensieve doeleinden, maar er zullen harde en rake klappen worden uitgedeeld aan allen, die de integriteit van dit ge biedsdeel willen aantasten De afgeslagen infil traties hebben slechts de waak zaamheid ver scherpt. Aan de marine op de eerste plaats is de verdediging j van Nieuw- Guinea toever- trouwd maar de regering zal niet aarzelen mocht het nodig zijn méér en andere middc- MINISTER STAF Waakzaamheid verscherpt len in te zetten om haar woorden kracht bij te zetten. De minister zeide voorts respect te heb ben voor de houding van generaal- maioor Van Gijn, maar hij was het niet eens met de bezwaren, waarom deze hoofdofficier ontslag heeft genomen. Hij deelde niet diens mening, dat verminde ring van bij de vloot geplaatste marines in verband met de overdracht van de verdediging van Nieuw-Guinea aan de marine, afbreuk zou doen aan de discipline en de gevechtskracht. De heer Staf kon digde aan, dat de staatssecretaris van Marine nog nader zal ingaan op deze taak van de marine. Ir Staf deelde de heer Korthals (VVD) mee, dat bij de huidige ter beschikking staande middelen de verdediging van Noord-Oost-Nederland onmogelijk is. Er is echter geen sprake van. dat onze vertegenwoordigers in de Navo te weinig initiatief nemen. De Rijn-IJssel- Hij was het verder niet eens met de heer Fens (KVP), die het had doen voor komen als zouden enige landen zich op gemakkelijke wijze aan hun Navo-ver- plichtingen kunnen onttrekken. Generaal Gruenther heeft scherp gereageerd en de Navo beraadt zich welke maatregelen er genomen kunnen worden. De inschakeling van Duitsland in de Europese verdediging achtte de minister van groot belang. In tegenstelling met andersluidende berich ten zeide hij, dat generaal Gruenther zal aanblijven én niet binnenkort vervangen zal worden. Over het moreel van het leger was de minister gqed te spreken, alhoewel de in druk van de heer Fens, als zou hij (de mi nister) een juichtoon hebben aangeheven, bepaald onjuist was. Bij de oefening „Battle Royal" is de toewijding echter gebleken. De regering is er steeds op be dacht alles te doen. cun te voorkomen, dat de dienstplichtige militairen hun tijd in ledigheid moeten verdoen. De heren Roosjen (AR), Vermeer (PvdA) en Korthals (VVD) gaf hij toer dat het niet juist is journalisten uit te sluiten, die niet vriendelijk over militaire prestaties heb ben geschreven. Voorts kondigde de heer Staf een nieuwe Oorlogswet aan. Ruimere vrijstellingen voor de dienst plicht kunnen bij het huidige gebrek aan mankracht niet worden overwogen. De heer Visch (KVP) kreeg de toezegging, dat het vraagstuk van de vliegtoelagen op nieuw in studie zal worden genomen. De soldij zal gehandhaafd blijven op 1 per dag, want deze is, internationaal ge zien, reeds aan de hoge kant. Om half één vannacht werd de vergade ring gesloten. Morgen zullen de staats secretarissen van Oorlog en Marine de beantwoording voortzetten. AD INT. ■■uwmxt' nu van uitzonderlijk mooie kwaliteit nappa met O 95 flanel gevoerd 4 BINNENWEG PLEINWEG 196 Gisteren om 11.22 uur landde het eerste vliegtuig op het 13e vliegveld, dat in Nederland eventueel ter beschikking van de NATO-strijdkrachtcn staat en dat de naam „De Peel" draagt. In dit vliegtuig, een Dakota van de Kon. Luchtmacht zaten o.ra. de chef van de luchtmachtsta' luit.-generaal A. Baretta, brigade-gene raai L. J. Span.iaerdt Speekman van het wapen der Genie, kolonel C. J. J- Stoor vogel, hoofd van de Babov (bureau aan leg, beheer en onderhoud van vliegvelden) en kol.-wn. W. den Toorn, sous-chef van de luchtmachtstaf. Om half twaalf precies werden op het veld de nationale driekleur en de vlag van de Kon. Luchtmacht gehesen en daar mede was het veld officieel ingewijd D; totstandkoming van dit vliegveld sluit voorlopig het tijdperk van de aanleg van vliegvelden in Nederland af, zo verklaard" luit.-gen. Baretta. De mogelijkheid voor de aanleg van het vliegveld Schieveen blijft overigens nog bestaat, d c dit een veld, dat eventueel niet voormili taire doeleinden in aanmerking zal korri n De Babov zal de eerste drie jaren nog wel gehandhaafd blijven, gezien de ptam nen voor verbetering en uitbreiding bestaande velden, die bij de Kon. luc macht bestaan. Nog nooit in de geschiedenis van Neder land is een vliegveld in zo korte tijd tot stand gekomen. Op 12 April van dit laar werd de eerste spade ervoor in de grond gestoken en ruim zeven maanden daarna raakten de wielen van de Dakota het begin van de 2400 meter lange startbaan. 220.000 vierk. meter veen werd van het drassige Peeloppervlak afgegraven en daarvoor werd 235.000 kub. meter zand ingebracht. In de startbaan en de parallel daaraan lopende rolbaan is 82.000 kub meter cementbeton voor verharding ge bruikt. alsmede 125.000 kub. meter asfalt beton In de startbaan bevindt zich een grote duikeré als overkoepeling van het z.g. Peelkanaal, het defensie-kanaal, dat destijds uit strategische overwegingen is gegraven. Dc Engelse regisseur Leacock heeft met zijn film „The little Kidnappers een fraai staaltje van kinderregie getoond. Het kind in de film wekte enige tijd geleden nog niet bijster hoge verwachtingen, maar nadat Réné Clément zijn „Jeux interdits" had gemaakt, is men weer vol vertrouwen gaan verge lijken met de dagen, dat „De Bewaarschool" (La Maternelle toonde, dat de juiste weergave van de kinderpsyche op het witte doek bij machte was, een diepe ontroering te wekken, die van een gaaf, gevoelvol gehalte is. Het is nu eenmaal niet weg te vlakken, dat het kind of de kleuter een bepaalde snaar doet trillen bij de toeschouwer van een product, waarin deze kleine acteurs optreden. Wij zien niet in, waarom dit een onoverkomelijk nadeel zou moeten zijn. Deze ioort gevoeligheid is een haast weldadige uit zondering op de doorgaans goedkope romantiek, die men in dc bioscopen te verduren krijgt. Maar met de Shirley Temple-rage, die nu al weer ruim twintig jaar geleden in zette. is de „goodwill" voor het kind op de fikn weggeslagen en verdronken in de suikerzoete schijnromantiek, die een der mate wee gevoel opwekte, dat van een ware ontroering niets te bespeuren viel. De smakeloosheid van de (in-de-siècle binnenhuisarchitectuur is tientallen jaren later in verhevigde wanverhoudingen op de film overgeslagen. Maar gelukkig zijn er tekenen die er op wijzen, dat ook in de film-industrie wat dit euvel be treft een „nieuwe stijf'-groep is gefor meerd. die de eerlijkheid in het kunst werk .weer op de voorgrond plaatst om zodoende de totaliteit van het filmwerk te kleuren met de juiste verhouding van de twee pijlers, die het kunstwerk schra- 6eR n-l- vorm en inhoud. Philip Leacock heeft zich gehouden aan de wetten van eerlijkheid en in zijn film „The little Kidnappers" stoot hij nergens de verstandelijke kritiek van zijn toe schouwers voor het hoofd. Hij heeft wel iswaar niet zo ingrijpend hel gehele kunstwerk gebouwd om twee kinderen tn dit geval twee jongens, zoals Clément, dat zo indringend en fijn-psychologisch heeft gedaan, maar Leacock heeft de twee knapen die belangstelling gegeven en hun die plaats toebedeeld, waarop zij recht hebben. In het Oostelijke gedeelte van Canada leven de geëmigreerde Schotten in het begin van deze eeuw een hard bestaan, kaar koesteren, omdat verschillende emi granten van Nederlandse origine worden vereenzelvigd met de „Boeren", dus met degenen, die in de Zuid-Afrikaanse oor log die juist is beëindigd wanneer de film begint de zonen van de Schotse Canadezen hebben gedood in de strijd. De grimmige, grijze Jim MacKenzie is zo'n Boerenhater. Hij duldt dan ook niet, dat zijn land, zelfs rechtmatig, wordt op geëist door een van zijn vijanden. Hij duldt ook niet, dat zijn dochter Kirsty (Adrienne Corri) omgaat met een „Boer". Zijn zoon is namelijk gesneuveld tijdens de strijd in Zuid-Afrika en de vader wreekt dit op een ieder, die aan de an dere zijde dan het Gemenebest heeft ge vochten in deze oorlog. De twee kinderen van z"ijn zoon, Harry en Davy, komen op de armelijke boer derij van hun grootvader wonen. Zij zijn vol verwachting over de beesten, die zij er denken aan te treffen en waarin zij trouwe speelkameraadjes zien. Maar er is zelfs geen hond En er zijn Zij zijn doorgaans zeer godvruchtige lie den. die echter naast een verbazingwek kend formalisme ook gebukt gaan onder een huiveringwekkend onbegrip voor de voortgang van de techniek. Boeken met platen zijn taboe, duivels. Men proeft een puriteins vooroordeel voor het „nieuwe" dat bij hen hetzelfde is als „zondig". In deze sfeer leeft men naast elkaar. Daarbij komt nog de Zeer onchristelijke haat, die twee bevolkingsgroepen voor el- De kleine Davy luistert naar hetgeen zijn grootvader zegt. Vol spanning, maar ook nog zonder liefde. Beelden uit de nieuwe Leacock-film „The little kidnappers", waarin ook Adrienne Corri (links) een goede karakterrol speelde. geen kinderboeken met prentjes Deze bittere teleurstelling ontlaadt zich bij de kinderen in een instinctmatige afkeer voor hun grootvader. Dit is voor de groot moeder een zwaar probleem, dat zij ech ter met wijsheid weet op te lossen. Met alle respect willen wij hier vermelden, dat Jean Anderson van deze rot een su blieme vertolking heeft gegeven. Ook hun tante Kirsty komt tegen de oude man in opstand. Adrienne Corri („The River") heeft deze eerste karakterrol zuiver ge speeld, Zonder een spoor van „glamour", waardoor zij goed in het geheel past en mede de totaliteit van deze film tot een gaaf gehalte opvoert. De twee knapen vinden een baby en zij besluiten deze als speelkameraadje te reserveren. Enkele dagen houden zij dit vol en kostelijk is de zorg van beide knaapjes over dit kind. Als de baby ten slotte door de dodelijk ontstelde ouders wordt gevonden en wel bij de boerderij van de man, die doorgaat voor hun aarts vijand. komt er een rechtszaak van. De straf die op „kidnapping" staat, is de strop. Maar daarvoor zijn de kinderen te klein. De rechter besluit om de oudste jongen naar een verbeteringsgesticht te sturen, maar de grootvader beseft, dat de schuld bij hém ligt. Hij heeft de kinderen van zijn zoon te veel liefde onthouden en hij brengt een offer, dat zo ingrijpend voor hem is, dat men hem direct tot een nobel en wijs man kan bestempelen. Hij verkoopt zijn laarzen en voor dit geld kunnen de kinderen de vurig begeerde hond kopen, zodat zij 'n speelkameraadje krijgen en, wat nog meer is. liefde van en voor de grootvader. Vooral de jongste knaap. Vincent Win ter, is van een ontwapenende charme in deze film. Zijn oudere broertje op deze film. heeft men reeds kunnen zien in „Hunted". Beide knapen worden zo ont stellend realistisch voor de camera ge plaatst en hun tekst is zo naief kinderlijk, dat zij nergens kinderachtig of vroegrijpe wijsneuzen worden. Wij kunnen ieder aanbevelen deze al- lercharmantste film. die de Nederlandse titel „Verboden Vreugde" draagt, te gaan zien en er genoegen aan te beleven.. BU. Nieuw-Dellii (India) We hebben het al eens meer gehad over het feit, dat er nogal eens kinde ren werden ontvoerd in India, djp dan later door hun nieuwe meesters, die deze kinderen van rovers kopen, voor allerlei onoirbare praktijken gebruikt worden. Het assisteren van zakkenrol lers en bedelaars is nog een van de minst verwerpelijke bezigheden, waar voor ze worden bestemd. Gebleken is thans, dat in 1953 123 kinderen, onder wie 91 meisjes, werden ontvoerd. In 1954 ging dit bedrijf eenzelfde gang van Januari tot October waren 72 kin deren, onder wie 55 meisjes, verdwenen. Toch wordt een groot aantal van deze kleinen nog teruggevonden 98 in 1953 en 63 van de in 1954 ontvoerden, terwijl een groot aantal kinderrovers werd ge grepen. Richmond (V.S.) Jackie Felts lag kant en klaar gereed op de operatietafel voor het wegnemen van de tonsillen, toen de knaap eens klaps opvloog, van de operatietafel af sprong, tussen dokter en zusters door glipte. de deur uit stoof en in minder dan geen tijd uit het ziekenhuis ver dwenen was. Hij liep op blote voeten net zo lang tot hij weer thuis was. De operatie is nu voorlopig maar uit gesteld. Londen De volgende week wordt Winst»n Chur chill tachtig jaar en de hele wereld maakt zich op om de oude leeuw te fe liciteren. Er zijn ook reeds twaalf fles sen sherry onderweg uit Portugal en we twijfelen er niet aan, of ze zullen door de jarige Engelse premier met een dankbaar hart en dorstige keel worden ontvangen. Aan de kwaliteit behoeft niet te worden getwijfeld de sherry is meer dan twintig jaar ouder dan de ontvanger van het geschenk. Het bier was niet meer best. En dat al leen maar, omdat Harry Gibson, tijdens werkzaamheden aan 'n reuzen-biervat, dat tot aan de nok gevuld was met bijna 23.000 liter bier, struikelde en kopje onder ging in het gestenat. De brouwe rij maakte korte metten, keurde het bier onmiddellijk af en liet het vat leeg lopen in de riolering. Gax nooit oesters eten met vmonsieur Guillaume Bley, want u komt er bijna niet aan te pas. Deze man slaagde er namelijk in honderd oesters uit hun schalen te halen in 3 minuten en 57 seconden. En omdat we in alles wereld records hebben tegenwoordig, kunnen we u melden, dat het vorige wereldre cord in deze bezigheid met precies één seconde verbeterd werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3