Middelhuis legde opnieuw idealen aan KAB-ers voor Prijsverhoging mag jongste loonronde niet inhalen Stormramp trof Engelse kust Acht schipbreuken op zware zee m m Ti*» Betere woningen alleen mogeli jk door huurverhoging Gaston Dominici tot de valbijl veroordeeld muur van stilzwijgen niet doorbroken De werd Credo Pugno geen hobby maar middel tot apostolaat wêêxëê LOONGRENS VERHOGING ONDER VOORBEHOUD AANVAARD Te Digne is het vonnis geveld Aanhouden program van woningen Maandag 29 November 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Adviseur riep op tot geestelijke werken van barmhartigheid Hr Ms „Evertsen" als sleepboot Uw Evenwicht tussen huren van oud- en nieuwbouw noodzakelijk WEERBERICHT „Wanhopig surrogaat Geen „geestelijke hobby Gezinszorg fonds start in Januari Afdelingsvoorstellen Statutenwijziging mÊÈmm - H|||i Tanker brak in tweeen Ontploffingen Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst ACTIE VAN COMITÉ AFGEKEURD Het requisitoir De advocaat-generaal is overtuigd, dat c' gruwelen begonnen zijn met een banale twist. Alle veronderstellingen omtrent een politiek of zedenmisdrijf, roof enz. zijn te verwerpen. De oude Dominici, die zonder ouders is opgegroeid, heeft zich langza merhand een eigen bezit weten te ver- r* -en: Hij heeft geheel de aard der een- za ie -bergbewoners, die vaak ais primi tieven leven met een zeer hooghartig be „Geen andere daders Verdediging: „Geen bewijs! „Gustave, spreek: De uitspraak De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan re'gen. Krachtige tot harde, later mogelijk tot storm toenemende wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-Oost, later ruimend naar Zuid tot Zuid-West. Zachter. Dinsdag 30 November: Zon op 8.23 uur, oncler 16.34 uur; Maan op 11.57 uur, onder 21.14 uu NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie) „Er is op het ogenblik een neiging merkbaar om meer dan nodig is de prö- zen op te voeren, waardoor de jongste procent loonsverhoging geheel of ge deeltelijk verloren dreigt te gaan en het toegekende rechtvaardige arbeidersaan deel in de toenemende volkswelvaart niet tot zijn recht komt. Wanneer de prijzen niet in de hand worden gehouden en op het ogenblik is het een goede gelegenheid om ze te stabiliseren ge raakt de loon- en prijspolitiek opnieuw in de vicieuze cirkel en zal het moeilijk zijn een nieuwe loonronde te voorko men". Ongeveer in deze bewoordingen sprak de heer J. A. Middelhuis, verbondsvoor zitter van de K.A.B. op de Zaterdag in Amsterdam gehouden bondsvergadering van de Haarlemse Diocesane Kath. Ar beidersbeweging. De heer Middelhuis er kende, dat de werkgelegenheid in Ne derland afhankelijk is van de kostprijs der producten en hij voerde dan ook aan, dat de K.A.B. zeker geen loonpolitiek zonder meer zal voeren. De voorzitter meende voorts, dat de KAB te weinig oog heeft voor de coöpe ratieve gedachte. Het is een arbeiders belang van de eerste orde, dat ook de KAB een vinger in de pap heeft bij de distributie van goede en goedkope le vensmiddelen en de heer Middelhuis vond het noodzakelijk, dat men meer ac tief opereert op dit gebied van de handel. „Wij staan daarmee niemand in de weg en zullen ook niemand zijn broodwin- ning uit de mond stoten, zoals wij met de stichting van onze levensverzeke- ringsmaatschappij „Concordia" niemand hebben benadeeld", aldus de voorzitter die de 360.000 leden van de Katholieke Arbeidersbeweging voortsopwekte volop en actief deel hebben aan de grootse kostbare en ideële taak aan een Katholieke vakcentrale gesteld en zeker niet door contributieverlaging het de be weging onmogelijk te maken haar in deze veeleisende tijd zo noodzakelijke en kostbare apparatuur aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Met grote aandrang vroeg de ver- bondsvoorzitter aan dfe regering om bin nen afzienbare tijd het achtjarig onder wijs en de aansluiting daarop van vor mend onderricht verplicht te stellen, op dat de arbeidersjeugd, die thans onvol doende gewapend in het bedrijfsleven wordt „gestort" zich beter weren kan tegen de ontkerstenende invloed van de fabriek. Wat er tot nu toe op dit gebied is geschied, noemde de heer Middelhuis een „wanhopig surrogaat", dat dringend verbetering behoeft, temeer daar de ar beidersstand in zijn geheel omhoog moet. Hijmoet kunnen bewijzen, dat hij ge lijk had, toen hij stelde, dat men met hem als gelijkwaardige partner had re kening te houden. Ook op staatkundig terrein moeten de KAB-leden meer actief worden. ZiJ moe- ten in de Katholieke pohtieke partij de plaats opeisen, waarop ze, recht hebbeu en mede-verantwoordelijkheid willen dragen. In alle politieke organen van ons land moeten wij, aldus de verbonds voorzitter, de stem van de arbeid laten In'de aanvang van zijn toespraak had de heer Middelhuis gewezen op de grote opgave van de KAB: de uitvoering van een groot en schitterend program, in ..Rerum Novarum" en „Quadragesimo A<m0" gesteld en in t bisschoppelijk ^andement nader toegelicht, namelijk de kerstening van het bedrijfsleven en de „schepping" van een wereld, waarin allen als broers en zusters elkaar kunnen leven. Het za* kosten om dit program te verwezenlij ken,, want is het niet zo, dat de verbete- [«Svando menselijke verhoudingen in het bedrijfsleven vaak meer is afgestemd op productiviteitsverhoging dan inder daad op de mens zelf? aldus vroeg de verbondsvoorzitter zich af, waarna hij besloot met de opwekking: Alles voor het volk en het volk voor Christus". Rector J. Th. Kraakman, de geeste lijk adviseur, had eerder op dit stra mien geborduurd en de toehoorders ge wezen op artikel 25 van 't mandement, dat gaat over de kadervorming en de persoonlijkheidsvorming. In verband hiermede meende hij. dat de Credo- Pugno-clubs niet moesten worden ge zien als een „geestelijke hobby" van enkele geïsoleerde leiders, maar als middel om zich te oefenen in het le- kenapostolaat, waaraan ieder KAB-lid moet deelnemen. Hij gaf eenieder, die gaaf van hart en geest is, de raad de charitas niet te veel te reserveren voor materiële hulp, maar daarnaast veel aandacht te schenken aan de geeste lijke werken van barmhartigheid. De leken hebben een eigen verantwoorde lijkheid om als nieuwe soldaten van Christus werkzaam te zijn op het veel omvattende terrein van de arbeid. het die officieel op Zondag 9 Januari zal starten. Op de oproep hebben nu reeds 586 afdelingen gereageerd. Spr. wees op de macht van het getal, die, nu de samen werking met het NW verbroken is, nog meer de aandacht moet hebben. Er is gelegenheid genoeg om leden te winnen, want 49% van de arbeiders is nog on georganiseerd. Met gezamenlijke krachts inspanning zal de nationale KAB zeker haar doel: 400.000 leden, bereiken. Nadat de heren C. L. B de Rechter uit Goes en I. Vleugel uit Alkmaar als bondsbestuurders waren herkozen en ais nieuwe leden van het bondsbestuur wa ren aangewezen de heren J. H.van rsox- meer uit Hoorn en G, P. Olgers uit. IJmuiden, verklaarde de vergadering zich accoord met een uitbreiding van bondsbestuur tot 11 leden door de ge salarieerde bestuurders van de grote af delingen Amsterdam, Den Haag en Rot terdam, resp de heren Th. Rossen, N. Vughts en S." J. de Vreede in het dioce- saanbestuur op te nemen. De voorzitter deelde nog mede. dat in Januaii zal woi- den begonnen met een reorganisatie van het werk der rechtskundige advies- bureaux terwijl dan ook gestart zal wor den met het Gezinszorgfonds, dat thans 800 deelnemers telt. „Herwonnen Levens kracht" heeft voor dit fonds een groot bedrag uitgetrokken. De emigratie- bureaux doen het goed, maar nog te veel katholieken emigreren via de Arbeids- bureaux Het ledental der KAV loopt naar de 13.000, er zjjn ruim 10 afdelin gen bijgekomen. Men zal trachten het subsidiebeleid van de regering voor de lectuurvoorziening in zoverre te door breken, dat de eigen kath. bibliotheken in stad en op het platteland financiële steun krijgen. De twee jaar geleden inge stelde commissie voor de bestudering van de begrafenisfondsen heeft haar rapport uitgebracht. Vervolgens werden de afdelingsvoor stellen behandeld. Er was een suggestie van Enkhuizen en Velsen om opnieuw een ledenblad op te richten en daarvoor het kaderblad „Ruim zicht" te benutten. Het bondsbestuur bleek bereid de kwes tie Opnieuw aan de orde te stellen en zal zeker overwegen „Ruin) Zicht af en toe voor alle leden beschikbaar te stel len. Onder de aandacht van het ver- bondsbestuur zal getracht worden een voorstel van de afdeling Ilpendam om de uitkering van de ziektewet te stellen op 95% of 100% van het dagloon inplaats van 85% en de wachtdagen af te schaf fen Zo mogelijk op de volgende bonds raadsvergadering zal met een voorstel gekomen worden ten aanzien van de de finitieve bestemming van het „moeder fonds'', bijeengebracht bij de herdenking van het 60-jarig bestaan van de Haar lemse KAB. Om nu reeds te beslissen met de gelden een rust- en vacantie- oord te stichten, zoals Zaandam wilde, achtte het bestuur nog niet gewenst. De heer L. Beumer leidde met een geestdriftig woord de ledenwerfactie in, De wijziging van de bondsstatuten en van de reglementen werden goedgekeurd met inachtneming van enkele amende menten, waardoor b.v. het voorstel om de functies in de afdelingsbesturen onderling te verdelen, ongedaan gemaakt werd en de oude toestand gehandhaafd blijft. Elke afdeling mag op de bondsraad voor 500 stemgerechtigde leden of een gedeelte daarvan één stem uitbrengen aldus een ander voorstel. Dit getal werd op 350 be paald. De naam van St. Willibrordus als patroonheilige blijft voor elke afdeling verplicht gesteld. Tijdens de rondvraag wilde Delft we ten of het niet mogelijk was voor de bouwvakarbeiders een extra bouwvolume beschikbaar te stellen. Het bestuur vond de suggestie niet onredelijk maar moei lijk voor verwezenlijking vatbaar. Op ver zoek van Zaandam zal men trachten Z.H. Exc. mgr Huibers te helpen zijn zorgen voor de kerkenbouw te verlichten. Mgr Van Hussen zal een filmstrook laten ver vaardigen, waardoor de KAB-afdelingen volledig op de hoogte worden gesteld van de nood op dit gebied en iedereen aan gespoord wordt nog een extra steentje bij te dragen. In zijn slotwoord wees de heer Kortink op de belanglijke besluiten die genomen waren en dankte hij de af vaardigden voor het vertrouwen en hij besloot: „Een nieuwe fase is ingeluid met nieuwe en naar wij hopen, betere verhou dingen." .v V-. -; v b Engelse autoriteiten en reders van ver scheidene landen moesten Zaterdagavond een droeve balans opmaken van de scha de, veroorzaakt door een hevige storm, dié van Vrijdag af tot Zaterdagavond laat in hevige mate heeft gewoed boven Enge- het Kanaal en de land, de Noordzee Franse kust. Inwoners van sommige Engelse gebie den spraken van „de hevigste storm in de afgelopen dertig jaar" in die streken. De windkracht wisselde tussen de 100 en 160 kilometer per uur. Daken, bomen en telegraafpalen moes ten het zwaar ontgelden. In achttien graafschappen in Engeland en Wales zijn wegen overstroomd. De rivieren de Der- went, de Medway, de Trent, de Severn, de Avon en de Theems zijn buiten haar oevers getreden. Door de overstromingen werd het station van Dawlish (Devon) voor een groot deel verwoest en het baan vak tussen deze plaats en het naburige Teignmouth wer dover een groot gedeelte vernield. Zestien schepen van acht verschillende landen werden tijdens de storm zwaar be schadigd. Honderden schepen moesten in allerijl een veilige haven opzoeken. Zeven van de acht opvarenden van het lichtschip ..South Goodwin" kwamen om het leven, toen de „South Goodwin" van zijn ankers werd losgeslagen en op zijn kant op de Goodwin-zandbank werd ge worpen. De achtste opvarende, de 26-jari ge meteoroloog Ronald Murton werd Za terdag door een Amerikaanse helicopter gered. In een Londens ziekenhuis vertelde Murton van de ramp. Aanvankelijk had men niet gemerkt, dat het lichtschip op drift was geraakt. Hij was met vier of vijf anderen in de kombuis en juist toen hij deze wilde verlaten om per ra dio om hulp te seinen, helde het schip plotseling en heel snel over. Murton poogde uit de kombuis te komen, maar werd door het instromende water ach terovergeslagen. Later speelde hij he* toch klaar om buiten te komen en kon met de grootste moeite zich eindelijk omhoogtrekken aan de railing van het schip Half buiten bewustzijn klemde hij zich daar vast, totdat hij na acht uur, doornat en verkleumd door de steeds overslaande golven, het touw kon grij pen, waarmee hij in een helicopter die op verkenning was uitgestuurd, werd getrokken. Zondagmorgen heeft een groep „kik vorsmannen" zich met snijbranders aan boord van het wrak begeven, doch men vond er geen tekenen van leven meer. De in de strijd om de berging van de „Flying Enterprise" beroemd geworden Engelse sleepboot Turmoil" slaagde erin zeven overlevenden op te pikken van het voorschip van de in tweeën gebroken Li beriaanse tanker „World Concord" (20.1-25 brt). Op het achterschip, dat ver van hei voorschip was afgeraakt, bevonden zich 35 man, allen Grieken, die aanvankelijk weigefden het schip te verlaten. Later heeft een reddingboot hen toch in veilig heid gebracht. Zij waren er ernstig aan toe. Aan de redding van de opvarenden op het voorschip heeft ook het Britse vlieg- dekschip „Illustrious" deelgenomen. De „Turmoil" had nog tevergeefs ge tracht het voorschip op sleeptouw te ne men. Er was een lijn uitgebracht, doch In Italië is de eerste sneeuw gevallen. De Piazza Castello te Turijn kreeg al dus een winters aspect, ofschoon de herfst nog niet is geëindigd. uitputting van de opvarenden van de tan ker maakte, dat de verbinding weer ver broken werd. Men zou nog nieuwe pogin gen doen. De eigenaars van de tanker zijn van plan met een speciale bergingsploeg te'pogen het achterschip, dat zich nu 'rij dicht voor de kust voor Pembrokeshire (Wales) bevindt, op eigen kracht een ha ven binnen te doen loodsen. De Nederlandse torpedobootjager „Evertsen" heeft een Deense schoener, de „Svaersfisken" (446 brt), die twee da gen ter hoogte van de Orkney-eilanden heeft rondgedreven, op sleeptouw ge nomen met koers naar Stavanger. He laas verbrak de verbinding met het schip door de wilde zee en moest er een Noors bergingsvaartuig „Achilles" uit Haugesund aan te pas komen. In de haven van Brest liep een Zweeds vrachtvaartuig, de „Los Angelos" (6968 brt) Zaterdag binnen met een zware brand in twee van de ruimen, waarin katoen en papier waren geladen, 't Schip, dat op weg naar Curacao was, had twee Nederlanders aan boord, de heer en mevrouw Van dei Zwan van de Curagaose Petroleumindus trie. Er waren verder nog twee andere passagiers. Van deze vier werd geen ge deerd. Eén bemannnigslid werd ernst; u gewond naar het ziekenhuis overgebracht. In de haven van Swansea (Wales) heb ben zich dit weekend twee scheepso Vplof- fingen voorgedaan, die echter niets met de storm^te maken hadden. Op de Noorse „Olav Ringdal Jr" (9829 brt) kwamen drie leden van de beman ning om het leven bij een ontploffing in de machinekamer. Het schip brak daar door in tweeën. Men vermoedde dat de zich nog in de tanks bevindende oliegassen in brand zijn geraakt. Men was bezig de tanks schoon te maken. Het schip lag in de haven gemeerd en zou naar Aruba vertrekken. Er waren enkele Nederlandse matrozen aan boord' die echter ongedeerd bleven. Toen de brandweer op dit Noorse schip nog de wacht hield, deed zich op de Italiaanse „Piero", die op korte afstand gemeeerd lag, Zondagmorgen eveneens 'n ontploffing voor. Hier zou kolendamp de oorzaak van de explosie zijn. Twee haven arbeiders werden gewond. Het schip werd zwaar beschadigd en de luiken vlogen in splinters. In de Zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Kon. Ned Maatschappij tot Bevordering dei Genees, kunst zijn twee moties aangenomen. Met 44 stemmen voor, 3 blanco en nuJ tegen werd sen motie aangenomen van de volgende inhoud: „Gehoord het verslag der onderhande- E en dramatische opname v(\n lichtschip „South Goodwin dat, na door de storm van haar ankers te zijn geslagen kapseisde. Van de acht opva renden kon er slechts een worden gered; de anderen werden het slacht offer van hun plicht: hun mede-zee varenden te beschermen tegen de gevaren van de zee.... minister, het gestelde derhalve, aldus de m»»* der huren alternatief van de verh°f„ de daling der Hier ligt, afgezien.van bouwkosten, o.m. te/ig ar de mening Wat door de Tweede-Kamerleden wordt gevraagd: „het geven van een betere ver zorging aan de woningbouw", komt in feite neer op medewerking om de wonin gen in het algemeen wat ruimer, wat degelijker, van meer gemakken voorzien en wellicht ook van uiterlijk wat aan trekkelijker te maken, aldus minister Witte in zyn Memorie van Antwoord aan de Kamer over de begroting 1955 van zijn departement. De verwezenlijking van deze verlan- die de minister geheel deelt, zal echter niet kunnen worden bereikt, zon der verhoging van de efficiency van het bouwen of zonder stijging van de. bouw kosten Od de verhoging van de efficiency kosten up ae vgn het bouwen ls en de pioducü minister en van zijn het streven van ^mistere ambtsvoorgangers voortaure mn Hp bouwkosten, geweest. Stijging van de onvermij. aldus de minister, leidt ecflt® „„.-hoging delijk tot hogere huren en/of verhoging van het overheidssubsidie voor de t bouw. Verhoging van de subsidies n geheel in tegen het streven van de rege van onze speciale verslaggever) -iviten, enige reële van Ir Witte, inderdaad de kwali_ mogelijkheid tot verhoging Dg hoogtP teit en de inhoud der woning tste deel van het inkomen van tiet s Qg gen van ons volk maakte na ae huren aanzienlijke verhoging vau Qns uitermate moeilijk. Nu de wel kQmens land is toegenomen en veie dg enigszins stijgen, ontstaat in^ dU ringTdat is gericht op het bereiken van een vrije woningmarkt, waarin alleen ae huisvesting van bijzondere groepen va de bevolking wordt gesubsidieerd. Kesi Kin£< i, onusuw" _rQ„ ruimte om een belangrijker e door imen aan huur te bestenen. ,„k een minder sobere woningbouw mogelijk wordt. De minister is er echter van dat de mogelijkheid van een geleideiiJKe verbetering van de woningkwaliteit aoor iets hogere huren van de nieuwbouw woningen toe te laten niet zal worden gerealiseerd, zolang de huren van de voor oorlogse woningen op een onnatuurlijk laag peil worden gehouden. Een verdere vooruitgang in de kwaliteit van de volks huisvesting is slechts bereikbaar, indien de huren van de oudbouw in evenwicht wor den gebracht met de huren van de nieuw bouw, In de huurpolitiek schuilt, naar zijn mening, de belangrijkste sleutel tot een betere huisvesting van onze bevol- (T elefonisch De oude Dominici is ter dood veroordeeld. Toen de zeven gezwoiem.ii Zondagmiddag om kwart over twee uit de raadkamer kwamen, luidde liet antwoord op de vragen, die hun waren voorgelegd: „Ja! met meerderheid van stemmen. Het hof sprak kort daarna vonnis uit rn veroordeelde Gaston Donlinici tot de doodstraf „te voltrekken met ile valbijl". Voor hen, die het proces hebben bijgewoond, was de uitspraak overeen komstig de verwachting, want het eigenaardige van dit proces is wel, dat, terwijl de ware toedracht van de misdaad niet achterhaald is kunnen worden, de beschuldigde zelf, ondanks zijn ontkenningen, geen ogenblik de ontroering verried, die men aanwezig mag achten bij iemand die zich onschüldig weet. Dat de muur van stilzwijgen tenslotte het vonnis niet heeft kunnen verhinderen, is te danken aan de vorm van de recht spraak, die een veroordeling laat afhan gen van het geweten van de gezworenen, zelfs als aan het formele geschreven recht niet wordt voldaan. De advocaat-generaal Rosande, die het Openbaar Ministerie waarnam, was Zater dag onvoldoende van zijn heesheid her steld, zodat men luidsprekers had doen Installeren om zijn zwakke geluid ver staanbaar te maken. Zeer spoedig bleek waarom hij aan de getuigen geen vragen heeft gesteld, iets wat- tijdens de verho ren grote verwondering had gewekt en zelfs tot ernstige protesten in de pers had geleid. sef van eigen brute kracht. Verjaagd bij de auto op wat hij als zijn eigen domein beschouwde, heeft hij waarschijnlijk het onderspit gedolven tegenover de sportief ontwikkelde figuur van Sir Jacq. De advocaat-generaal komt dan tot een van de belangrijkste punten van zijn plei dooi, dat echter niet de beschuldigden maar de getuigen betreft. „Ik zal U aantonen", riep hij uit, „wie Roger Perrin, wie Gustave, wie Ciovis en wie die helleveeg van een Yvette zlJn- Op indrukwekkende wijze pleitte de ad vocaat-generaal, zelf een kind van die streek, dat geen van hen bij de moord partij zelfs betrokken heeft kunnen zijn. De conclusie is dan ook: Gaston Domi nici alléén is schuldig En de vrees, dat mede-schuldigen aan de gerechte straf zouden ontsnappen is ongegrond. „Eén ogenblik", riep hjj tegen de oude Gaston uit, „heeft God U nog een kans willen geven!" En in een geweldige pero ratie zei hij: „dat was toen het meisje ont snapte en gij geen kogels meer hadt. Tot dan toe was er nog banale manslag- maar gfl hebt het kind vervolgd en geen mede lijden gehad, toen het U smeekte het te laten leven en ge hebt toegeslagen". Hij vraagt dan ook aan de gezworenen de zeven vragen te beantwoorden met uit sluiting van de verzachtende omstandig heden, zodat de doodstraf noodzake.t.k is. Zondag heeft de eerste verdediger mr Pollack vier uren lang getracht het hoofd van Gaston Dominici te redden en bij de zo uiterst ongunstige omstandigheden moet gezegd worden, dat hij het als een groot pleiter heeft gedaan. Want de oude Gaston bleef onder hef aanhoren van eis en pleidooi steeds ongehoord arrogant. Geen ogenblik sprak enig gevoel bq hem. Dat laatste was ook niet het geval >q e familieleden in de zaal, zelfs niet toen de verdediger zich nog tot Gustave wendde en hem smeekte te spreken. De Dominici s zijn niet van vlees en bloed, maar van steen. De verdediger wierp zich voornamelijk op het gebrek aan materiële bewijzen, waardoor - zoals hij zei - de advocaat- generaal niet anders1 dan op veronderstel lingen kon eisen. Hij trachtte vervolgens het onderzoek uiteen te rafelen en stond uitvoerig stil bij de omstandigheden waar onder een jaar geleden de oude Dominici zijn bekentenis heeft afgelegd. Maar alle bewijzen ontbreken en dan is bekentenis onvoldoende, zo zeide hij. Nog pas neeft de minister van justitie hieromtrent een circulaire aan de rechtbanken gezonden Ook de verdediger went zich in zijn peroratie tot Gustave, die met zijn vrouw in de zaal zit. „Gustave. ik smeek U! Yvette! hij is de vader van uw kinderen, doe hem spreken. Zo gij schuldig zijt. zegt het dan' Als de valbijl op het hoofd van uw vader valt, zult gij het dan kunnen verdragen?" Ademloos staart de gehele zaal op Gustave en zijn vrouw. Maar Gustave blijft stil zitten en doet alsof de zaak hem niet aangaat. Hij denkt waarschijn lijk aan de boerderij, die hij in de Ca- margue (streek bij Marseille, Red.) ge huurd heeft, want hij vindt wel, dat hij niet in Lurs kan blijven wonen. Als de president de jury-uitspraak om twintig minuten over twee voorleest, ver roert de oude Dominici geen vin. Hij be grijpt eerst als de president het vonnis „De terdoodveroordeelde zal het hoofd „De terdoodveroordeelde zal het hoofd worden afgesneden". Dominici zegt op dat ogenblik tegen zijn verdediger schouderophalend: „En ik ben nog wei onschuldig!" Het leven van de oude Dominici is nu in handen van de president van de Re publiek, die de doodstraf kan veranderen in levenslang. Dit laatste is bij hoogbe jaarden zelfs vrijwel gewoonte. lingen, welke in verband met de gevolgen van de verhoging van de loongrens voor de verplicht verzekerden tot ƒ6000.— zijn gevoerd, mede in ogenschouw nemende de toezeggingen van de minister, gelijk die aan het hoofdbestuur zijn medegedeeld, overwegende, dat alles in het werk moet worden gesteld een conflict-situatie te voorkomen, van oordeel zijnde dat in be ginsel hiertoe de weg is geëffend. besluit: indien het wetsvoorstel tot ver hoging der loongrens tot ƒ6000.— ondanks de hiertegen bestaande bezwaren, wordt aangenomen, de nieuwe groep van ver zekerden te aanvaarden, maar eerst dan blijvend, indien uit het verloop der ver dere onderhandelingen voor 1 Juni 1955 blijken zal, dat met haar wensen en ver langens inderdaad ernstige rekening wordt gehouden". De vergadering sprak haar volle ver trouwen uit in het hoofdbestuur. Met 42 stemmen voor. 5 blanco en nul tegen werd een motie aangenomen van de volgende inhoud: „Kennis genomen hebbende van het feit. dat het ze comité van actie, leden der maatschappij, buiten het hoofdbestuur der maatschaopii om zich met politieke groeperingen en met persorganen in ver binding heef! gesteld. stelt vast. dat het optreden als onoraa- nisatorisch moet worden beschouwd en grote schade heeft berokkend aan het aanzien der maatschappij en keurt de wijze, waarop het comité deze actie heeft gevoerd, ten enenmale af". Aangezien er nu eenmaal een zeer ge ruime tijd verloopt tussen het toekennen van het subsidie en het voltooien van de woning, kon in 1953 het aantal voltooide woningen nog niet op 55 000 komen. Zowel de stijging van dit aantal tot 59.957 als 't aantal in dat jaar begonnen woningen mogen er echter op wijzen, dat niet eerst nu, doch reeds in 1952 werd begonnen met de. uitvoering van een program van 65.000 woningen. De tot nu toe bekende cijfers voor 1954 geven minister Witte het ver trouwen, dat zijn programma kan worden aangehouden, zo deelt hij de Tweede Ka mer mede. Het komt de minister wenselijk voor mische mogeljjkheö-a aanwezig zijn. het om, zodra hiervoor technische en econo- aantai te bouwen woningen tot boven de 65.000 per jaar op te voeren. Aangenomen kan worden, dat de raming van 4000 ver vangingswoningen per jaar te laag moet worden geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1