Politieactie had een rijke arrestatie-oo gst Maar Karl Edel loopt nog rond De Haagse werkende alleen staande vrouw Onze dagelijkse puzzle WTTWUIP "u prT~N W L JEUK Hel Wespennest Nu de terreur van de Autobahn' verdreven is Churchill's afstamming TER ROTTERDAMSE GRAANMARKT SINTERKLAAS TE LAND, ZEE EN IN DE LUCHT Een Passiespel voor Rotterdam en omgeving D.D.D. Conf ectie-industrie belangrijke bedrijfstak 85 pet niet tevreden met huisvesting Achthonderd emigranten uitgeleide gedaan R. K. Zuidertoneel- kring ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PAGINA 8 (Van onze speciale verslaggever) DüSSELDORF, December. *.-) Ter hoogte van Opladen passeerde een convooi. Het convooi kwam van Kjeulen, vijf dof door de nacht dreunende vrachtwagenmastodonten, drie nijver gonzende Volkswagens, een ver dwaalde Zwitserse Chrysler en de schim van Karl Edel. Het stormde nog steeds op de Autobahn. De stormwind joeg loeiend de regen over het beton, en in het sparrenbos aan weerszijden van de weg hoorde men duizend donkere, dreigende geluiden. Men stond, ter hoogte van Opladen, op de plek waar ruim een maand geleden, in de nacht van 24 op 25 October, het schrikbewind der Westduitse autobandieten een aanvang nam. Er vielen geen schoten en geen dodeD en de buit bedroeg niet meer dan driehonderd Mark en het zou overdreven zijn te ver onderstellen, dat toen reeds in het wat saai aandoende gebouw van de Kriminalhauptstelle aan de Merlostrasse, ginds in Keulen, alle voorradige alarmbellen het ene s.o.s. na het andere stonden te rinkelen. Doch nu, ruim een maand later, gonst het in het grauwe Keulse Kripo- paleis nog steeds van verreschrijvers, kriminalistische bollebozen en koortsige bedrijvigheid. Tientallen arrestaties Alcohol en een legende. VERHOGING BRITSE IJZER- EN STAALPRIJZEN Jaarlijkse omzet 750 millioen Twee maarschalken Wassilevsky waar schuwt Montgomery LICHTE REACTIE OP DE INTERN. MARKTEN H/i ii Oplossing van gisteren WETTELIJKE REGELING DIERENBESCHERMING Nam nieuw initiatief REGERINGSRAAD NED. ANTILLEN Yrausquin droeg samenstelling voor David Duncan (The bramble bush) (Wordt vervolgd) LAGERE PRIJZEN OP CACAOMARKT - ANTI-TRUST RECHTZAAK IN DE V.S. Amerikaanse regering in het ongelijk gesteld EMISSIE WERF GUSTO tos-iTonrle» Knolz-i n 4enlandse boekingen in de Keulse en Düs. seldorfse hotels is de laatste weken achter uit gehold en haalde op een gegeven ogen blik nog geen veertig procent van de nor male situatie En menige barkeeper in de grote steden langs de Autobahnen jam mert nu al dagen achtefeen in alle toon aarden, wan4 de scherpe politie-controle op de Westduitse wegen heeft, naar men beweert, de soberheid onder de laat in de avond op pad zijnde automobilisten op veelbelovende wijze bevorderd. Terwül men naar Karl Edel speurde, hield men in twee weken 195 automobilis ten aan die nadrukkelijker naar alcohol dan naar de misdaad geurden. Meer dan honderd hunner gingen wegens dronken- schap-achter-het-stuur in het gevang. 177 rijbewijzen werden om dezelfde reden in getrokken, en voor he4 overige maakte men tijdens deze veertien dagen alleen al in Nordrhein-Westfalcn nog 9017 bekeu ringen wegens nachtelijke verkeersover tredingen en deelde men voorts 16.348 waarschuwingen uit Doch Karl Edel loopt nog rond. Zijn bewogen levensloop ligt, smetteloos ge typt, in een der blauwe archiefmappen van de Keulse Kripo. In Aken noemt men hem „der schone Karl" en het blijkt nu, dat de nog jonge gangster reeds tot zijn schouders in de onderwereld en de smok kelarij stak toen hij destijds nog als lid van het Akense politiecorps doende was. Zijn signalement is door heel Duitsland gegaan en naarmate hij langer uit handen van de politie blijft, groeit steeds sterker 'n kwasi-romantische Edel-legende. ,,Een faire bandiet", zei niet Zonder stille be wondering de beheerder van een Tank- stelle aan de Autobahn naar Bonn, „hij heeft met een paar man heel het land op stelten gezet, en hij heeft geen schot ge lost. Het is de Kriminalpolizei die tot nu toe de doden heeft veroorzaakt". De man had weinig reden om Karl Edel dankbaar te zijn. Zijn nachtelijke omzet was gedaald tot rond vijftig magere liters voor de hele nacht. Doch de Edel-legende liet hem niet onberoerd. Er zullen op de West-Duitse Autobahnen vermoedelijk opnieuw enige dodelijke schoten moeten vallen alvorens mèt de benauwende, drei gende, gespannen sfeer die nu nog een nachtelijke tocht van Bonn naar het Noorden tot een merkwaardige nachtmer rie maakt, ook de legende van Karl Edel, de faire bandiet", aan scherven slaat... Het is nu alweer dagenlang geleden, dat Regierungsrat dr Hucko, een der naaste medewerkers van Kriminalrat Oskar Wensky, voorlopig het laatste rode vlag getje op de overzichtskaart 4egen de muur van kamer 107 prikte. Toen stopte Karl Edel voor enige tijd zijn werkzaamheden. Men heeft sedertdien de snelle, grijze Opel-Kapitan waarvan Edel's bende zich bij vorkeur bediende, niet meer op de Autobahn gezien. Het net dat de „Sonder- kommission zur zentralen erfassung und bearbei4ung der auf den Autobahnen und Bundesstrassen im Nordrhein-Westfalen verübte Raubüberfalle" tenslotte voor Karl Edel gespannen had, was dodelijk nu, en Karl Edel had dat kennelijk be grepen. Doch Karl Edel loopt nog rond. Het gerucht, dat hij een dezer dagen in het Franse vreemdelingenlegioen zou zijn on dergedoken, is niet méér dan een gerucht. Men gelooft het nie4. Morgen, zegt men, kan er opnieuw een grijze Opel-Kapitan met twee gemaskerde mannen en een sten- gun over de Autobahn razen. Morgen kan het opnieuw een eenzame nachtelijke automobilist overkomen, dat hij wordt staande gehouden met dat ene nadrukke lijke bevel: „Geld her!!" Zo lang mer Karl Edel nie4 gegrepen heeft, zwerft iedere nacht zijn schim dreigend langs de Autobahnen. In het Kripo-gebouw in Keulen' heeft men intussen dag en nacht „Kriminalisti sche Kleinarbeit" verricht, zoals dat heet. Men werkt daar niet gemakkelijk. En het bedreigde publiek heeft daat in een even ui4voerige als overdreven de zü 95 au4odieven en helers van de vrij heid. Onder hen bevonden zich niet alleen de reeds lang gezochte „textielmagnaten"' Brauers en Rüoss die zich op het stelen van textiel gespecialiseerd hadden en zich daarbij bij voorkeur van gestolen auto mobielen bedienden, doch ook twee veel belovende Keulse jongelieden van respec tievelijk 18 en 19 jaar, die in vijf weken tijd niet minder dan negen4ien automo bielen voornamelijk ten behoeve van joy riding met hun Milkbar-vriendjes gestolen en later weer onbeheerd en gedeeltelijk afgebroken achter gelaten hadden. De jacht op het „Edel-wild" en diens volgelingen heeft intussen andere, merk waardige gevolgen gehad. Het aantal bui. RiiOSS angstpsychose wel een steentje aan bij gedragen. Men opende in de Keulse Mer lostrasse weken achtereen dagelijks rond honderd brieven met, deels anonieme, „aanwijzingen" aangaande de verblijf plaats en de bewegingen van Karl Edel en diens trawanten, en vermoedelijk be hoort acht-en-negentig procent van deze „aanwijzingen'' uitsluitend 4ot het onbe grensde rijk der fantasie, doch in het ge bouw aan de Merlostrasse past men niet temin iedere tip en iedere hint zorgvuldig in een, voorlopig nog volslagen onover zichtelijke legpuzzle onder het motto: „man kann nie wissen!" Men heeft zjjn dagen daarbij waarach'ig niet in ledigheid gesleten. De Sonderkomission onder aanvoering van Kriminalrat Wensky is nauwelijks twee weken in actie en hoewel zü de bende van Karl Edel maar niet grijpen kon, helderde zü in ieder geval in twaalf dagen tüd niet minder dan 114 autodief stallen op, legde zü beslag op niet minder dan 295 gestolen automobielen en beroof- Met ingang van 6 December worden de binnenlandse prijzen voor ijzer en staal in het Ver. Koninkrijk verhoogd met 1 pet boven de herziene interimprijsscha- len. welke de Iron and Steelboard in Mei vaststelde en welke een prijsstijging van 2 pet inhielden. Dit is de laatste stap. in de algemene prijsherziening voor 1954. Ten aanzien van verschillende basis kwaliteiten van meer belangrijke staal- producten wordt geen wijziging doorge voerd, bijv. t.a.v. platen en zwaar profiel ijzer. Enkele andere prijzen zijn ver laagd. DE MAN, die zei: ik ben thans aan het einde van mijn reis, sprak een Christelijk en tevens met een bijna koninklijke allure. Aldus toonde hij zich zijn afstamming waardig. Want Winnie stamt van een koning af. Dat is niet zo bekend. Wel ging hij al tijd trots op zijn afstamming van de be roemde hertog van Marlborough, de gro te veldheer, maar van zijn koninklijke voorvader gewaagde hij zelden, voor zo ver on» bekend. En zijn verwantschap met onze Willem de Zwijger is voor ons ook nieuws. Het is natuurlijk mogelijk, dat we de Chur- chill-biografieën niet goed doorgelezen hebben of niet voldoende aandacht schon ken aan zijn familiehistorie. Dit echter zal vermoedelijk met vele le zers het geval zijn en daarom geven we hier weer, wat we in een Engels blad over de koninklijke afstamming aantroffen. Sir Winston Churchill kan zijn afstam ming terugvoeren, na vijftien genera ties, tot koning Hendrik VII. Hendriks dochter. Mary, weduwe van koning Lode- wijk XII van Frankrijk, huwde met de eerste hertog van Suffolk en hun dochter Eleanor, trouwde met de tweede graaf van Cumberland. Uit dit huwelijk werd een dochter gebo ren, Margaret geheten, die weer huwde met de vierde graaf van Derby. Hun zoon, de zesde graaf, trouwde met de dochter van de achttiende graaf van Oxford en de zevende graaf van Derby trouwde eerst met Charlotte, dochter van de hertog van Thouars in Frankrijk en daarna met een andere Charlotte, doch ter van Willem van Oranje, de Zwijger bijgenaamd, aldus het Engelse blad. De dochter van de genoemde graaf, Amelia, huwde met de eerste markies van Atholl en hun zoon, de eerste graaf van Dunmore, gaf zijn dochter ten huwelijk aan de vierde graaf van Dundonald, wiens dochter weer met de zesde graaf van Gal loway huwde. Een kleinzoon van hen, de achtste graaf .trouwde met de dochter van de eerste graaf van Uxbridge en hun dochter trouwde met de zesde hertog van Marlborough (een nazaat van de eerste hertog, de overwinnaar van Blenheim). Hun zoon, de zevende hertog, trouwde de dochter van de derde markies van Lon donderry en de zoon uit dit huwelijk was Lord Randolph Churchill, vader van Sir Winston. Heel, heel in de verte is Winnie dus nog via de Atholls, familie van ons vorsten huis, veronderstellen we, met goedvinden van de genealogen. Voor hen, die zich in familiestambomen verdiepen, is het een interessante kwestie. Ze kunnen zich dan tevens bezighouden met Churchills afstamming van moeders zijde. Winnie's moeder was 'n Amerikaan se. En nu wordt in Engeland verteld, dat hij zelfs Indiaans bloed in zijn aderen heeft Wat hiervan zij, zijn bloed is nogal ge mengd. Van vaders kant zit er Schots in, van zijn koninklijke voorzaat Wels en van zijn moeders kant Iers. (Van onze correspondent) De Nederlandse confectie-industrie is in de loop der jaren uitgegroeid tot een belangrüke bderpfstak, waarin 60.000 werknemers in 1300 bedrijven werk vinden en waarin 750 millioen gulden per jaar wordt omgezet. Groningen neemt in deze industrie een vooraanstaande plaats in. De hereneonfectie-industrie staat hier aan de spits. In dit Noordelüke centrum zün 25 confectie-fabrieken, waar onder 8 herenkledingfabrieken gevestigd Zü geven werk aan circa 3500 arbeids krachten en de totale omzet is 45 mil lioen, waarvan 25 millioen voor reke ning komt van de hercn-kledlngindustric. Dit vertelde de heer Th. de Both, direc teur van een Groningse herenkleding fabriek, gisteravond in een rede over da betekenis van de Nederlandse confectie- industrie, voor leden van de Vereniging van Handelaren te Groningen. Na de verschillende ontwikkelingsfasen van deze industrie te hebben besproken, wees spreker er op, dat de export van de dames- en herenconfectie op het ogen blik naar waarde gerekend tien procent van de gehele Nederlandse kledingindus trie uitmaakt. Belangrijk vond hij de vor ming van het hoger- en lager personeel, die er voor zal moeten zorgen, dat de Nederlandse confectie-industrie de buiten landse concurrentie aan zal kunnen in de toekomst. (Van onze Haagse redactie) Uit een enquête, gehouden onder 7000 werkende alleenstaande vrouwen te Den Haag, is gebleken, dat 85 procent niet te vreden is met haar tegenwoordige huis vesting. De commissie „Bevordering woon gelegenheid alleenstaanden", ingesteld door de gezamenlqke Haagse vrouwen organisaties, meent dan ook, dat de woon gelegenheid voor deze categorie moet wor den verbeterd. Dit zou moeten geschieden door het invoegen van één-persoonswo ningen in nog uit te voeren ctagebouw en door het plaatsen van flatgebouwen, waar in zowel mannelüke als vrouwelüke al leenstaanden een flat kunnen huren. De enquête heeft namelijk uitgewezen, dat slechts 7 procent de voorkeur geeft aan wonen in een flatgebouw voor vrou wen; dat bijna 40 procent een „gemengd" flatgebouw dus zowel voor alleenstaan de mannen als vrouwen en gezinnen prefereert; dat er 35 procent gegadigden zijn voor een gewone woning in een bouw blok, terwijl het resterende percentage geen bepaalde wensen bleek te hebben. Voor aankoop van een woning bestaat zeer weinig animo. Slechts enkele tien tallen gaven zich hiervoor op. De meest gewenste woonwijken zijn Be noordenhout, Westelijk stadsdeel en Sta tenkwartier. De te besteden huurprijs ligt in hoofdzaak tussen 30 en 60 per maand. Meestal wordt hierbij service voor centrale verwarming en schoonhouden verlangd voor een bedrag, dat varieert tussen 10 en 30 per maand. Voorts worden als regel twee kamers gewenst, De Russische maarschalk Wassilevsky heeft vandaag in een artikel in de „Prawda" maarschalk Montgomery, onder bevelhebber van de Atlantische strijd krachten in Europa, gewaarschuwd, dat „wie wind zaait, storm oogst". Door recente verklaringen van Mont gomery over 't gebruik van atoomwapens in geval van oorlog, voelde Wassilevsky zich genoodzaakt de Britse maarschalk te waarschuwen dat hij, door die verklarin gen af te leggen, „met gevaarlijk vuur" speelt. „Ik raad u niet aan de rol van zaaier van atoomoorlogen te spelen", aldus Wassilevsky. (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaar) Dat na de hausse, die reeds enige maan den aan de gang is, de markt in het alge meen deze week een kleine terugslag te verwerken kreeg, is niet te verwonderen Overigens beperkte deze prijsteruggang zich tot een kleine fractie van hetgeen de laatste maanden bü de prijzen gekomen is, zodat alles nogal meeviel. Een feit is, dat de behoefte van de im- portlanden tegen de komende voorjaars maanden nog zeer groot zullen blijken te zijn, waartegenover verbeterde oogstvoor- uitzichten in Argentinië staan, welk land echter tot op heden nog geen verkoop- drang toont. De vraag hier te lande bleef onder de geschilderde omstandigheden kalm, daar men eerst de verdere ontwikkeling wilde afwachten. Duitsland kocht vlade Russ Deense clearing 200.000 t. Russische rogge en zal de eerst komende dagen als koper van gerst in de markt komen. Mais was hier vrijwel onveranderd, ter wijl gerst, rogge en haver wat teruglie pen. De laatste dagen werden er vrij be langrijke hoeveelheden Canada 3 rogge voor April'Mei afscheep gekocht. De prij zen van dit artikel steken gunstig af te gen die van voergerst. Platahaver werd nog tegen hoge prijzen, voornamelijk door shippers in dekking tegen vroegere con tracten gekocht, doch de consumptie vind4 de gevraagde prijzen te hoog. Ook is de inlandse haver nog billijker te koop. Australische gerst werd tegen forse prijzen tweedehands gedaan, doch nu er weer een lading aan de markt is gekomen wil men even afkijken hoe het prijsver loop hiervan zich zal ontwikkelen. Eige posten platagerst in stomende boten von den afzet, al was de kwaliteit niet bijster goed, tenminste voor verbruik als kippen veel veranderd en de handel kalm. Goede kippengerst was ook nu schaars en de meeste partijen hebben een typische drooglust. Koeken konden wat betreft co- cos verder in prijs verbeteren, andere soorten kalm, waarbij de premies voor spoedig goed geheel verdwenen zijn. terwijl zowel voor wat betreft de maal tijden als de was- en badgelegenheid cen trale voorzieningen niet zijn gewild. De commissie ziet voorts nog mogelijk heden om in de woningbehoefte van da alleenstaande vrouwen te voorzien in een bouw als van het Paviljoenshof te Leiden, door de bovenste verdieping van woning blokken zonder lift te bestemmen voor éénpersoonswoningen en door verbouwing van grote herenhuizen zoals b.v. in het Kenaupark te Haarlem. Op bijzonder spectacu laire wijze heeft Sint Ni- colaas de 800 emigranten van verschillende nationa liteiten uitgeleide gedaan, die gisterenmiddag om vier uur met het s.s. „Groote Beer" naar hun nieuwe vaderland, Zuid- Afrika, vertrokken zijn. Terecht kon gisteren van de Sint worden ge zegd: te land, ter zee en in de lucht. Onder de vrolijke tonen der Sinterklaasliedjes, die het Amsterdams politie- muziekgezelschap ten ge hore bracht, arriveerde de Sint op zijn schimmel met twee Zwarte Pieten. Hij steeg op de kade van zijn schimmel en nam plaats in een schommelbak, waarbij zich een vrolijk incident voordeed. De mij ter van de goed-heilig- man kwam in aanraking met de touwen, waarmede de bak aan de haak van een hijskraan was vast gekoppeld, en de mijter... viel af. Een gejoel van schip en kade weerklonk. Langzaam werd de Sint met één zijner zwarte knechten in de bak opge takeld, statig zweefde hij over de kade tot boven het schip. Zwarte Piet wierp handen vol peper noten naar beneden, waarnaar gretig werd ge- grabbeld. Op het achterdek werd de Sint „gelost". Hier stond kapitein C. Bouman uit Den Haag zijn hege bezoeker op te wachten om hem namens de jeug dige passagiers hartelijk welkom te heten. De Sint bood de kapitein een fraai gecalligrafeerde oorkonde aan, waarin gezagvoerder en opvarenden een goede, reis en behouden aan komst werden toegewenst. Na een korte rondgang over het achterdek, waar bij de Sint vele handjes moest schudden, begeleid de de kapitein zijn gast naar oud zeemansgebruilc tot aan de landingstrap. Toen klonk het bekende vertrekcommando: „Voor en achter, stuurman". De trossen werden losgegooid het Wilhelmus cn het volkslied van „Die Unie" weerklonken langzaam maakte het schip zich van de kade los. Horizontaal: 1. reeds, 3. niet vast, 5. bit ter vocht, 7. familielid, 9. meisjesnaam, 11. eng. lidwoord; 12. draad 13. gewas, 15. angst hebben, 17. vogel, 18. verdriet, 19. stofmaat, 20- vr. munt, 21. kleur, 24. aan zien, 26. zuidvruchten, 30. rechtsgeleerde, 34. land in Afrika, 38. overeenkomst, 42. mak, 43. groente, 44. rondhout, 45. maan stand (afk.), 47. vrucht, 48. deel v. Azië, 50. vorm van maaien, 51. verduurzaamde le vensmiddelen, 53. deel v. e. hoofd. 54. vernis,, 55. stuk stof, 57. niet door twee deelbaar, 58. lyrisch gedicht, 59. meisjes naam, 60. meisjesnaam. 49- meisjesnaam, 50. drank, 52. huisdier, 53. jongensnaam, 56. rivier in Italië. Horizontaal: 1. tsaar, 3. links, 6. r.p., 8' an, 9. aan, 10. eva, 11. ade, 12. pa, 13. el, 14. komkommer, 21. duo, 22. eed, 23. ne gentien, 26- pi, 27. o.p., 29. iet, 30. dop, 31- ave, 32. st, 33. ee, 34. aster, 35. vaals. Verticaal: 1. trap, 2. spaak, 4. kader, 5. snel, 7. avro, 15. ode, 16. mug, 17. koe, 18. met, 19- mei, 20. ede, 23. niets, 24. noor, 25 nevel, 26. pisa, 28. pees. Einde 1952 heeft de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren een sc^p^rkriênmaag; j P^e van een dierenbeschermingswet Verticaal: 1. jongensnaam, 2. rivier in Nederland, 3. vulkaaninhoud, 4. aanhalen, 5. onheil, (meerv.), 6. gelooide huid, 7. on aangename gewaarwording, 8- meisjes naam, 10. eenzaam, 12. smakelijk, 14. pl. j in Gelderland, 16. schaap, 18. koeienmaag, 22. Europeaan, 23. voorzetsel, 25. heilige, 27. Vis, 28. aanhaling, 29. aanzien, 31. als mede, 32. voetbalvereniging, 33- Europeaan, 34. vierhandig dier, 35. veroveraars van Den Briel, 36. verlaagde toon, 37. even wichtige, 38. werelddeel, 39. afstandsmaat, 17 April van dit jaar schreven wij: „Waar blijven onze Rotterdamse ver enigingen met haar beloften om ieder jaar door gezamenlijke inspanning een passiespel te brengen?" Wij hebben het W.K.A. gevraagd in deze te stimuleren en te adviseren. Wij hebben op het be lang van een dergelijk spel gewezen. Als wij ooit een stuk WAAR EN ECHT LEVEN op de planken kunnen bren gen, dan is het wel met het PAAS- en PASSIEGEBEUREN. Ons hele eigen le ven ontleent zijn waarde aan dit gebeu ren. Het vormt het kernpunt, het mid delpunt van alle geschiedenis. Alle ge schiedenis valt bij dit gebeuren volko men in het niet. Alle leed en alle vreugden in de wereld zijn van geen belang in vergelijking met het leed van het Passie- en de vreugde van het Paasgebeuren. Wij, tonelisten, hebben hier ook een prachtmiddel in de hand, om een gro te schare publiek het Passie- en Paas gebeuren op een aanschouwelijke en in tense wijze te doen beleven. Wat een kans voor het Katholieke Amateurtoneel! Geen enkel jaar zou den wij ons een dergelijke kans toch voorbij mogen laten gaan. Maar wij stuiten dikwijls op de moeilijkheid, dat wij geen geschikt spel kunnen vinden. Goede Passie- en Paasspelen zijn zeer schaars. Wij hebben indertijd ge wezen op de oorzaken hiervan. Het Pas sie- en Paasgebeuren is te veel om vattend, om het in één toneelspel te kunnen samenvatten. Een schrijver zou zich moeten beperken tot een enkel fa cet. Maar hierdoor geraakt al gauw het eigenlijke Passie- en Paasgebeuren op de achtergrond. Daarom bevatten de meeste Passie- en Paasspelen veeleer een verhaal dan een eigenlijk toneel spel, waarin een intrige wordt vereist en de ontwikkeling en oplossing van de ze intrige. Maar ook een aanschou welijk uitgebeeld verhaal kan ontroeren en boeien. Maar deze verhalen stellen over het algemeen nogal wat eisen aan de verenigingen. Eisen op gebied van décors en costuums. En eisen aan het aantal medespelenden. Een dergelijk aanschouwelijk passie verhaal is meestal niet te brengen door één vereniging. Maar waarom zou den in elkaar slaan om gezamenlijk 'n den in elkaar slaan, om gezamelijjc een dergelijk spel te brengen? Rotterdam is hier al meer malen in geslaagd. En steden als Delft, Dordrecht, Gouda en Schiedam zouden hier ook stellig in sla gen, als men eigen belangen maar even opzij kon zetten, om gezamenlijk aan het werk te gaan. Hier ligt voor de verenigingen een gezamenlijke, taak. Rotterdam heeft indertijd voorgeno men, om dit gezamelijk brengen van een Passiespel tot een jaarlijkse tradi tie te maken. Maar helaas hebben wij hiervan niet veel bemerkt. De R.K. Zuidertoneelkring echter toont begrip van zijn taak te heb- plan om dit jaar niet voorbij te laten gaan zonder een Passiespel voor Rotterdam en omgeving. Hij zocht cantact met het W. K. A. te Rotterdam. Doch deze toonde wel be langstelling, maar scheen het niet tot zijn taak te rekenen het initiatief ver der in handen te nemen en de plannen ten uitvoer te brengen. Toen nam de 4Q y 4£ onvruchtbaar, 44. meisjes- R.K. Zuidertoneelkring zelf op zich het d h hoo£d 48 bindmiddel plan ten uitvoer te brengen. Naarstig werd in alle richtingen gezocht naar een stuk. Totdat de keus viel op een Frans Passiespel, bewerkt door de Franse hoogleraar G. Cohen en inder tijd opgevoêrd voor de Franse kolonie té Rotterdam. De opvoeringen zullen plaats hebben des middags en des avonds op de Zondag voor Pasen in de nieuwe grote Schouwburg te Rotterdam. En het alom bekende „Celleskoor" o.l v de Broeders van St. Louis zal zijn me dewerking aan deze opvoeringen verle- nen- Dit initiatief van de Zuidertonêel- kring is een proficiat waard. En wi.i hopen van harte, dat hij zal slagen, dat de opvoeringen een groot succes zul len worden. En waar de andere verenigingen mis schien ten achter zijn gebleven, zouden wij hen nu willen vragen: steunt dit initiatief van Uw collegavereniging! Als straks misschien Uw medewerking wordt gevraagd, verleent deze dan ook. Gaat ook deze opvoering zien. Maakt van deze opvoering eên Katholiek Rot terdams toneelfestijn. Ditzelfde stuk zou door de R.K. Zuidertoneelkring met Uw aller medewerking toch ook in de meer Noordelijke streken van Rotterdam ge bracht kunnen worden. Het stuk zelf ken ik nog niet. Maar omdat ik weet, wie het aangeraden heeft, veronderstel ik, dat het zeer goed moet zijn. Als ik straks misschien de tekst onder ogen krijg, wil ik deze gaarne in een vol gend artikel bespreken. Ook voor de omliggende dorpen en steden ligt hier een kans om dit jaar een Passiespel in eigen gemeente te brengen. Het algemeen adres, waar U inlichtingen kunt verkrijgen omtrent dit Passiespel is: de heer H. Bijvoets, Harddraverstraat 4b te Rotterdam. Hans van Bergen. De kabinetsformateur voor de Ned. Antillen, de heer J. E. Yrausquin. heeft gisteren aan de gouverneur voor de samenstelling van de Antilliaanse rege ringsraad voorgedragen: W. F. M. Lampe en F. J. C. Beaujon (de Arubaanse Pa triottische Partij). E. Jotickheer en mr S. W. van der Meer (Democratische Partij op Curasao), dr E. J. van Romondt (Curagaose Onafhankelijke Partij) en E. A. Booi (Nationale Unie op Bonaire). Aan zijn mededeling aan. de gouverneur heeft de formateur toegevoegd het te be treuren, dat hij voor het Antilliaanse kabinet geen bredere basis heeft kunnen vinden, doch dat naar z'ijn oordeel een langs deze lijnen gevormde regering in staat zal zijn een efficiënte bestuursvoe ring te verzekeren. Over enige portefeuilles is het over leg nog gaande. (Advertentie) Niet krabben. Deheldervloei- bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiëru GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEF 15 Ik liep op onvaste benen naar de stoel trok het hansop uit dat men mij om het lijf gesjord had en stapte in mijn broek. Het hansop gooide ik onder het bed. Onder de stoel stonden mijn schoe nen. Ik trok ze aan en wurmde me vervolgens in mijn overhemd. Mijn col bert zag ik nergens en ondergoed had ik niet nodig. De zakken van mijn broek waren leeggehaald; geld, portefeuille, alles was weg. Ik kroop weer in bed en trok de de kens tot mijn kin op. De beweging had mij goed gedaan misschien kwam het ook van gerechtvaardigde toorn dat ik mijn krachten voelde herleven. In elk geval functionneerde mijn lichaam weer, alle morfine ten spijt. Ik lag op mijn rug met alleen de deken over mij heen. Gedurende vijftien minuten verroerde ik geen vin; toen kwam er een man bin nen met een witte jas aan. Hü had een gemoedelijk gezicht en droeg een bril met gouden montuur. Hij boog zich over mij heen met een thermometer in zijn hand en zijn ge zicht was nog geen halve meter van mij af. Mijn rechterhand schoot onder de gerst. [dekens vandaan en greep hem midden Inlandse granen bleven tenslotte niet in zijn witte jas, terwijl ik met de linker de deken pakte en die over zijn hoofd heen zwaaide. Tegelijkertijd trok ik hem naast mij op het bed. Hij wilde schreeu wen, maar had geen lucht meer over in zijn longen. Ik zat nu bovenop hem en draalde zijn hoofd opzij, terwijl ik de de ken zover oplichtte, dat het zachte ge deelte achter zijn linkeroor vrijkwam. Ik haalde uit en sloeg toe. Het volgende moment lag hij stil als een zandzak. Ik trok hem zijn witte jas uit, raap te zijn bril van de grond op, legde hem daarna op zijn buik en trok de dekens op tot aan zijn haren toe. Vervolgens trok ik de jas aan en zette de bril op. Het was een armzalige vermomming, maar ik zou wel zorgen, dat geen mens tijd kreeg om me goed te bekijken. De deur van mijn kamer gaf toegang tot een zaaltje, waar verscheidene ke rels op britsen langs de muur lagen. De oppasser zat op nog geen vijf meter af stand aan zijn lessenaar en achter hem bevond zich een zware ijzeren deur met grendels, die zich tussen mij en de vrij heid stelden. Ik ging terug naar het bed en tastte onder de dekens om te voe len of de dokter soms sleutels bij zich had. Ik vond niets! In het witte jasje zaten er ook geen. Ik ging terug naai de deuropening en wachtte, terwijl ik over de bril heen het zaaltje rondkeek, omdat alles een vage vlek werd, zodra ik door de bril tuurde. Ik zag geen sleutels op de lessenaar van de oppas ser liggen, maar even later hoorde ik door de gang voetstappen naderen. Door de glazen ruit in de ijzeren deur zag ik een verpleger met een zieke aan komen. Ze waren maar een paar meter van de deur verwijderd. Ik stapte mijn kamer uit en liep snel, zonder naar de oppasser te kijken, ik weet niet of hij naar me keek, maar in elk geval had hij hoogstens de achter kant van mijn hoofd en het witte jasje kunnen zien. Ik bereikte de deur, ter wijl de verpleger nog bezig was de sleu- tei in het slot te steken; het volgende moment deed ik beleefd een pas terug om hem met de zieke te laten passeren. Ik knikte tegen hem terwijl hij de deur voor me openhield. Even later was de deur weer op slot. De gang was verlaten, maar aan het eind ervan zag ik de lift waarmee de verpleger naar boven was gekomen. Het was een lift, die door de gebruikers zelf bediend moest worden. Ik sloot de deur en drukte op de knop. Snel en geruis loos daalde de lift naar de begane grond te snel naar mijn zin, want nu had ik geen tijd om de volgende stap te be ramen. Goed beschouwd, evenwel, viel er niets te beramen, want ik wist op geen stukken na, hoe het gebouw was ingedeeld. Het beste wat ik kon doen, was zo snel mogelijk doorlopen en maar hopen, dat ik ergens een uitgang zou vinden. •HOOFDSTUK IX De lift stopte en de deur gleed opzij. De gang, die voor me lag bood keus tussen twee richtingen. Links was een complex cellen, dus die kant moest ik niet op. Ik sloeg rechts af. Even voorbij de deur bevond zich een ijzeren deur; het scheen een nooduitgang te zijn, want hij stond open. Ik ging erdoor en liep een gang in. Aan weerszijden waren kan- toorvertrekken, merendeels met de deu ren gesloten. Aan het einde van de gang stond een deur open en ik hoorde stem men. Ik ging de kamer in; er zat een politie-agent aan een bureau en drie an dere agenten zaten op stoelen langs de muur. Een van hen was de portier. Hij had een grote sleutel aan een ketting, die hij onder het praten spelenderwijs heen en weer liet schommelen. Aan de andere kant van de deur was een gange tje dat naar de straat voerde. De man aan het bureau keek op. Wat is er, dokter? Ik moet even opbellen, zei ik. Boven is er geen enkel toestel vrij allemaal kerels, die ruzie met hun vrouw staan te maken. Ga uw gang, zei hij, terwijl hij het telefoontoestel naar me toe schoof. Voor een stadslijn eerst vijf draaien. Ik draaide een vijf, nam de hoorn en sloeg een nummer aan, terwijl ik de hoorn dicht tegen mijn oor hield, zodat geen mens kon horen of ik antwoord kreeg of niet. Het toeval wilde, dat ik iemand aan de lijn kreeg een hoge, vrouwelijke stem met een zwaar Italiaans accent, die voortdurend herhaalde: „Ik kan u niet verstaan". Hallo liefste, zei ik, 't spijt me dat ik je zo lang moest laten wachten, maar ik kon niet eerder een telefoon te pak ken krijgen. Nee, ik kan met eten niet thuis zijn. Ik moet tot laat in de middag blijven. Het spijt me vreselijk. Ja, ik heb geld bij nie. De agenten grinnikten een parig, glimmend van leedvermaak. Nee, nee zeg, kom nu niet hierheen. Blijf daar maar liever dan breng ik het je wel even. Ja dadelijk. Binnen vijf minu ten. De Italiaanse stem verzocht mij nog steeds dringend om duidelijker te spre ken. Ik legde de hoorn met een klap op de haak. D'r schijnen meer mensen herrie met hun vrouw te hebben, grapte een van de agenten. Ik lachte als een boer die kiespijn heeft. Onder mannen is ruzie met je vrouw altijd een gerede aanlei ding voor medeleven. Ja, ze staat al twintig minuten in een telefooncel te wachten tot ik haar terug zou bellenKan ik hier uit? Ik ging naar de deur. Als ik 'm tenminste openmaak, zei de agent met de sleutel. Hij stak de ge weldige sleutel in het slot en draaide hem om. 'k Zou de benen maar nemen als uw vrouw uit die telefooncel stapt, grijnsde hij. Reken maar dat ik de benen neem, antwoordde ik. Ik stapte naar buiten en liep op een sukkeldrafje het gangetje tussen de twee vleugels van het gebouw door. Op het trottoir van de straat aan gekomen, sloeg ik rechtsaf en zette er nog meer de sokken in. Tk liep vrij in San Francisco rond, terwijl de zon aan de hemel stond. Mijn foto stond in alle kranten en over een paar minuten zou de dokter, wiens jas ik droeg, bij zijn positieven komen en hulp roepen. Bij de eerste viersprong sloeg ik Kearny Street in en stak over naar Portsmouth Square. Dwars door het park heen liep ik in de richting van Grant Avenue en Chinatown. gepubliceerd. Naar aanleiding van deze proeve heeft het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming een commissie ingesteld, welke commissie in Mei j.l. haar rapport heeft aangeboden. De commissie geeft enige inleidende be schouwingen over de ehtische grondsla gen inzake de verhouding tussen mens en dier en gaat vervolgens na, welke rege ling er ten onzent op het stuk van da dierenbescherming bestaat. Naar het oor deel van de commissie kan naar de thans geldende opvattingen evenwel niet wor den volstaan met het strafbaar stellen, van opzettelijke misdragingen, doch be hoort ook ernstige onachtzaamheid ten opzichte van dieren in bepaalde geval len als misdrijf strafbaar te worden ge steld. Zij geeft in overweging naast ar tikel 254 W. v. S. dienaangaande een nieuw artikel op te nemen. De commissie ontraadt een afzonder lijke wet op de 'dierenbescherming. Naar haar mening verdient een wijziging en aanvulling in algemene normen, zoals door haar wordt aanbevolen, de voor keur. In de week per 3 December verlaagde de British Marketing Board enige malen haar vraagprijs voor Accra. Op 30 Novem ber werd Sh. 410'- gevraagd, op 1 Decem ber 405'- en op 2 December Sh. 400/- per cwt. Onder invloed van deze lagere vraag prijzen, daalden de noteringen voor di verse soorten, aangeboden door de handel, eveneens regelmatig, aldus bericht ons da fa. C. W. M. Heslenfeld te A'dam- Wat zaken betreft ging de grootste be langstelling uit naar Franse cacao, waar in flfnke omzetten tot stand kwamen. Vooral Camerouncacao was gevraagd. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie waren eveneens als kopers in de markt. Bahia verlaagde ook regelmatig de noteringen voor Bahia-cacao. Naar Holland bleven za ken in Bahia-cacao bescheiden, doch naar andere Europese markten werden regel matig zaken gedaan. Op de Amsterdamse Cacaomünmarkt be droeg de weekomzet 107 contracten van elk 5 ton. Een Amerikaanse federale rechter heeft een civiele eis van de Amerikaanse rege ring. op grond van de anti-trust-wetge ving ingesteld tegen de familie Du Pont, de Du Pont Chemical Company, de Ge neral Motors Corp. en de U.S. Rubber Comp., afgewezen. De regering had de gedaagden er van beschuldigd, dat zij een industrie-mono polie exploiteerden, waarvan de activa meer dan 5 milliard beliepen. Volgens de regering gebruikte Du Pont haar aan delen in de beide andere firma's, om in vloed uit te oefenen op haar transacties In de rubberindustrie. De rechter ver klaarde, dat de regering er niet in ge slaagd was samenzwering, monopolise ring, beperking van de industrie, of enige redelijke waarschijnlijkheid van beper king aan te tonen. Naar wij vernemen hebben alle aandeel houders bp de uitgifte van nom. 1 000.000 gewone aandelen in de N.V. Werf Gusto voorheen de firma A. S. Smulders te Schiedam van hun recht lot inschrijving gebruik gemaakt. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8