Een wereld in drie blokken Russisch dreigement Kabinet-Yosjida af; :etreden Biedt individuele ondernemers gunstigste productie- voorwaarden NETAM geeft 500.000 gulden aandelen B uit a 125 pet. Kon. Olie keert interim-dividend van 6 (v.j. 4) pet. uit Spoed met Provinciaal wegenplan r D Japan De camera op 't buitenland Gloeilampjes Regeringscrisis in Dubbele functie van de rijwielpaden „Plannen" zijn reeds werkelijkheid Hatojama (conservatieve leider) nieuwe premier? Geen verschil tussen doorrijden en wegrijden s iSSJE» "<S Hoe ingrijpen bij conjunctuurterugslag? Bij ernstige depressie is gedeeltelijke grote werkloosheid niet te vermijden Regelmatige bedrijfsbezetting geruime tijd verzekerd Verhoging zegt niets t.a.v. totale dividend over 1954 VOENSDAG 8 DECEMBER 1954 PAGINA Procureur-generaal: wel van hinderen sprake INBREKER SLOEG HUIS VROUW BEWUSTELOOS Met 500 er van door Brussel Bileacl» m- A/osfcow M ünchen De corpulente militairen in het Ameri kaanse zevende leger m Duitsland moe ten zich nu twee maal per maand voor medische controle melden, aldus bericht het weekblad van het zevende leger The Sentinel". Vele van deze heren zijn zo zwaar dat hun physieke conditie mo gelijk onder de door het leger gestelde maatstaf blijft. Zij zullen welhcht het advies krijgen mimier te drinken Wat, staat er niet bij. We vemloeden. of melk óf blei- De Adenauer van het Oosten OLIE ONDER BOERDERIJ? AUTO REED IN KANAAL Bestuurder trachtte vergeefs zich te redden CULTURELE PRIJZEN KERKRADE TE HOGE DECLARATIES INGEDIEND Gevangenisstraf geëist tegen directeur van installatiebureau INBRAKENSERIE IN BEEK EN DONK RUST OP SCHIPHOL Productiviteit verbeteren NOODLANDING OP HAMBURGSE KADE Piloot krijgt geen straf De Raad voor de Luchtvaart heeft geen aanleiding gezien strafmaatregelen toe te passen op Ie heer D. S. te 's-Gravenhage, die met een Austervliegtuigje op 12 Sept. 1953 een noodlanding had gemaakt op een kade in Hamburg, nadat de motor was afgeslagen. KASSIER VERDUISTERDE ONGEVEER f 15.000 Met volle kracht aan voltooiing gewerkt Midden Z.-Holland benoorden de spoorlijn Den HaagGouda Westland Voorne en Putten Alblasserwaard en Vijf- heerenlanden Goeree en Overflakkee ZWARE STRAFFEN VOOR BANKHOUDERS BIJ HAZARDSPEL EFFICIENCY VAN DE DISTRIBUTIE TWAALF POND ZALM De TWEE GROTE VERDRAGEN, welke de vorige week gesloten pact van het communistische blok e de overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Formosa-regertng jan Tsjang Kai Shek. blijven de is nale openbare mening bezighoud veel in deze twee verdragen niet dat nieuws; algemeen is ook d® p verand'eren ze niet veel, misschieni m h.veranderen aan de situatie zoals*eM*tfer beXlt sinds lang bestaan heen. m toch altijd nog een verschil tussen een toestand de faeto en ee" voipens iuri- Bii Hp laatste toch wordt volgens juri dische regelen vastgesteld, wat bij de eerste rolls als een feit. een onwankel baar feU werd gezien. Zo kwam het in he? verleden nog al eens voor. dat een annexatie als gevolg van een overweldi ging aanvankelijk slechts voor kennis geving werd aangenomen, maar later, als bleek dat zij toch niet meer ongedaan kon worden gemaakt, internationaal officieel werd erkend; door een aantal, maar niet alle staten of wel door allen. Nu de wereld in drie blokken is ge splitst: dat van de Westerse wereld, dat van de communistische invloedssfeer en dat van de derde macht komt het nogal eens voor, dat verdragen alleen in een dezer groepen worden erkend. E" bat met de twee bovenvermelde overeenkom sten ongetwijfeld het geval zUn (men bedenke hierbij, dat alle P°lltie£® ®n militaire overeenkomsten in het hand vest van de Verenigde Naties moeten passen) Maar allen zullen er rekening mede moeten houden, omdat ze binnen de groep rechtsgeldigheid bezitten, wijl men altijd zal volhouden, dat ze met bedoeld handvest in volkomen overeenstemming zijn. leiaing van ue ou.„ Polen. Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Roemenië, Bul&ar^® banië werd deelgenomen, plaatst au strijdkrachten van deze acht landen ond t zelf, iets, op politiek, militair of econo misch gebied zou kunnen ondernemen, wat niet de volle instemming van het Kremlin heeft? Het is in de practijk zelfs zó, dat de slavenstaten slechts de in structies uit Moskou hebben uit te voeren. In het gehele communistische blok is een éénhoofdige leiding, waaraan allen zich hebben te onderwerpen. MEN KAN nog een stap verder gaan. Zou Moskou het risico kunnen ne men om de slavenstaten een zekere vrijheid te geven? Wellicht zou het in bepaalde economische aangelegenheden mogelijk zijn, maar in defensie-kwesties is het volkomen uitgesloten. Men hoort vaak de bewering, dat het zuiver-Russi sche leger niet betrouwbaar zou zijn voor het Kremlin; we geloven, dat men voor een dergelijke bewering geen enkel bewijs heeft, zelfs geen redelijke aanwijzingen. Men heeft dat in 1939 en 1941 ook van de Duitse en van de Russische legers gezegd; en men weet, hoe ze tot het bittere einde gevochten hebben. Het lijkt vaak- op een eigen defaitisme, als men de tegen stander zonder redelijk motief onderschat. Maar, als het onverantwoord is om het Sovjet-leger van onbetrouwbaarheid je gens het eigen land te verdenken, dan is het dit allerminst, als men meent, dat de legers der slavenstaten, als ze aan zich zelf werden overgelaten, volkomen on betrouwbaar voor de Sovjet-Unie zouden zijn. Het is zelfs een grote vraag, of ze ingeval van een werkelijke jorlog zelfs onder Sovjet-leiding niet een permanent gevaar voor de Russen uitmaken. We kun nen ons bijv. niet indenken, dat de Polen, die eeuwenlang ondergrondse verzetstrij ders tegen hun drie overweldigers: de Russen, de Duitsers en de Oostenrijkers zijn geweest; wie dat ondergrondse ge wroet zo diep in het bloed zit, dat ze zelfs in hun jaren van vrijheid aan deze ge- woonte, zeer tot nadeel van hun land „trouw" bleven, in de paar jaren, dat ze nu onder de Russische tyrannic leven, plotseling een volkomen gewijzigde rnen- taliteit zouden hebben aangenomen. Het" zelfde geldt, zij het wellicht in ietwat mindere mate, van de Tsjechoslowaken en de Hongaren. Daarom is wat allang, zeker sedert 1948, een feit was, nu slechts door de niet- gewenste leiders der slavenstaten ge- sanctionneerd. Maar aan de werkelijke toestand verandert weinig of niets. Mos kou houdt de leiding over altijd onbe trouwbare elementen. E SLOTVERKLARING van de Mos- kouse conferentie, waaraan onder leiding van de Sovjet-Unie JU«n_G!1 sntxtqItHo Dlliloio Al banië strijdkrachten van öe->- ----- h„,pkenis evenals andere krrachr£tenkÏÏndeVde vro^Uarblid van hun volken te beschermen en de onschendbaarheid van hun grenzen en grondgebied en hun verdediging tegen mogelijke agressie te verzekeren, indien de Parijse accoorden zouden worden ge ratificeerd". (Vertaling van De Waar- heid). In deze passage vallen twee dingen op. Ten eerste, dat de voorgenomen maatrege- Jen eerst zullen worden verwezenlijkt, als de Parijse accoorden inderdaad door alle daarbij betrokken landen zijn goed gekeurd en West-Duitsland derhalve tot herbewapening kan overgaan. Men heeft dus met een dreigement te doen, terwijl de uitvoering van de plannen eerst voor een lateren datum is voorzien. En daar mede raken we het tweede opmerkelijke punt: alles wordt zó voorgesteld, alsof men met toekomstplannen te maken heeft, terwijl minstens het overgrote deel van hetgeen „plannen" wordt genoemd, reeds thans volwaardige werkelijkheid is. Of zouden de conferentie-heren ons wijs willen maken, dat een van de aan de Moskouse besprekingen deelnemende lan den, behalve natuurlijk de Sovjet-Unie De procureur-generaal bij de Hoge Raad, jhr mr dr L. K. H. C. van Asch van Wijck, heeft gisteren conclusie ge nomen in een principiële verkeerszaak, waarin de A.N.W.B. te zamen met mr N. J. Polak uit Groningen optrad voor de directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, ir W. W. E. von Hemert. De heer Von Hemert kreeg destijds bij een T-kruising in Wassenaar een proces verbaal wegens hinderen van het verkeer, omdat hij, van zijn stilstand uit weer aan het rijden gaande, nadat een auto was gepasseerd, een politieagent op een motorfiets, die van rechts kwam, zou hebben gehinderd. Hij werd deswege eerst door de kantonrechter tot 6 boete en later door de rechtbank tot 25 boete veroordeeld. Mr Polak ging voor de heer Von Hemert in beroep van cassatie, om dat hij o.m. stelde, dat krachtens art. 30 van het Wegenverkeersreglement hij een verschil maakte tussen doorrijden en weg rijden. In dat artikel wordt nl. gesproken van wegrijden en mr Polak ziet dit als een voorschrift voor de auto, die b.v. uit geparkeerde toestand weer aan het verkeer gaat deelnemen. Naar het oordeel van deze pleiter bleef de heer Von Hemert, ondanks het feit, dat hij even had stilgestaan, deelnemen aan het ver keer, zodat z.i. „het hinderen" niet van toepassing was. De procureur-generaal bleek in zijn conclusie van mening, dat tussen door rijden en wegrijden in het Wegenverkeers reglement geen verschil wordt gemaakt en dat dus de heer Von Hemert, omdat hij een ogenblik had stil gestaan, ook wel degelijk een overtreding van art. 30, nl. het hinderen van in dit geval van rechts komend verkeer had gepleegd. De Hoge Raad zal op 18 Januari arrest wijzen. Terwijl de vrouw des huizes alleen thuis was, is dezer dagen bij de verze keringsagent L. F. te Veghel ingebroken. De dief is met een buit van ongeveer 500 spoorloos verdwenen. De vrouw van de verzekeringsagent was vroeg naar bed gegaan. Toen zij 's avonds laat naar beneden ging, omdat zij dacht, dat haar dochter bij de kachel in slaap was gevallen, ontmoette zij be neden in de gang een haar onbekende man. Deze greep de vrouw vast en sloeg haar bewusteloos. Daarna moet de man zijn slag hebben geslagen, want een be drag van ongeveer 500 dat was ver stopt onder de matras in het bed, is ver dwenen. Toen de verzekeringsagent om streeks het middernachtelijk uur thuis kwam. vond hij zijn vrouw nog steeds in bewusteloze toestand. Direct werd de politie ingelicht. Van de dader is echter nog geen spoor bek d. Tn 1835 werden de rails van de eerste Belgische spoorweg, die tussen Brussel fnMeohelen gelegd. Nu werden ze weer opgegraven en in kleine stukjes ge- logsimvaliden. Weer een bloempje uit <*1,uIrachSes? collectie van de Russen. De Pal -n Natuurlijk een inventie van een namelijk reeds in 1911, door defoen reeds gepensionneerde artillerie-OHRicj. Kotelnikof. Agrigento (Sicilië) Niet minder dan 135 dagen lang ble ven 210 stakende arbeiders op de bodem van een zwa velmijn zitten. Gisteren zijn ze tenslotte maar weer aan de aard oppervlakte gekomen, nadat ze al die dagen 300 meter diep hadden gebivak keerd. Catania (Sicilië) Uit zijn raam op de tweede verdieping van e>en huis zag sign or RoJe^' ■P?" er met zijn auto van door gingen. P? stoof het balcon op, eens viotlg in wilde woede eens het balcon het begaf en de man aAle?n maar kon redden door zich vast te klemmen aan een uitstekende ij™ staaf. pP as?rnaaf ontstond nog gr°Je!aev°bfen nadat men met veel lawaai signor ,had red< wa ren de dieven pius <te auto al lang ver dwenen. Het Japanse kabinet Is gisteren, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie meldden, afgetreden. De kabinets crisis is gekomen na een groeiend ver zet in de Japanse Rijksdag tegen het be leid van de 76-jarige premier en vroegere liberale leider, Sjigeroe Yos.jida. Het ka binet is eigener beweging afgetreden en heeft daarmee de stemming over een in gediende motie van wantrouwen, die ze ker in zijn nadeel zou zijn uitgevallen, voorkomen. Aanvankelijk had Yosjida aangekondigd de Rijksdag bij aanneming van deze motie, te ontbinden, doch het schijnt dat de leiders van zijn liberale partij hem hebben bewogen de weg van een aftreden te kiezen. Het aftreden van Yosjida, die bijna ze ven jaar premier is geweest, heeft het Japanse parlement voor een moeilijk probleem gesteld: het vinden van een opvolger. Zoals de toestand nu is, kan geen en kele fractie in de Rijksdag de volstrekte meerderheid behalen, die nodig is voor de verkiezing van een nieuwe premier bij eerste stemming. Slechts de twee can- didaten die meer stemmen hebben ver kregen dan eventuele andere, komen voor een tweede verkiezing in aanmer king. Deze verkiezingen zouden vandaag nog worden gehouden. De conservatieve tegenstanders der li berale zullen waarschijnlijk hun leider Hatojama candidaat stellen. Diplomatieke waarnemers te Londen vragen zich af, hoe de buitenlandse poli tiek van Japan zich zal ontwikkelen nu premier Yosjida is afgetreden. Men wijst er op, dat de oppositie de regering-Yos- jida verweten heeft, dat zij te veel de richtlijnen van de vroegere bezettings- mogendheden volgde. Itsjiro Hatojama, de leider van de on langs opgerichte democratische partij, die voor een groot deel verantwoorde lijk is voor Yosjida's verdwijning, mochl in verband met zijn houding tijdens de oorlogsjaren van de bezettingsautoritei ten geen officiële functie uitoefenen. Te Londen wordt het aftreden van Yosjida betreurd, ook al kwam het niet onverwacht. In vele kringen werd hij beschouwd als de Adenauer van het Oosten. Beide staatslieden hebben hun land door de moeilijke na-oorlogse pe riode geleid in nauwe samenwerking met de Westelijke democratieën. In Washington weigerde men officieel commentaar op het aftreden van Yosjida te leveren. Toch wordt er, aldus AFP, het heengaan van deze premier, wiens vriendschappelijke gevoelens ten opzich te van de Westerse wereld algemeen be kend waren, betreurd. Het Franse persbureau tekent hierbij verder aan, dat het bericht van een verkiezing van Hatojama als premier in Washington vermoedelijk goed zou worden ontvangen. Hatojama is name lijk voorstander van her-militairisatie van Japan en van herziening van het Grondwetsartikel, dat Japan verbiedt een leger op de been te brengen. Daar staat tegenover, dat Hatojama wellicht al te gevoelig zal blijken voor de argumenten van de Japanse in dustriëlen, die een hervatting op grote schaal eisen van de handelsbetrekkingen met Moskou en Peking. Men geeft er zich in Washington rekenschap van, dat eens het tijdstip moet komen, waarop de betrekkingen van de huidige abnormale aard tussen Japan en zijn buurlanden zullen worden gewijzigd, maar men houdt het er voor, dat Japan alles te winnen heeft bij onderhandelingen van uit een sterke militaire en economische positie. Op het terrein van de boerderij van de heer K. van Huis te Thesinge (Gronin gen) zal een boring naar aardolie worden verricht. Onderzoekingen in de grond hebben aangetoond, dat mogelijk olie aan wezig is. De bron zit juist onder de boerderij. Mocht er olie worden aangeboord, dan moet op de plaats van de boerderij een boortoren worden gebouwd. Een voorlo pig contract tussen eigenaar en de Ned. Aardoliemij is reeds opgesteld. De stukken moeten nog door een notaris worden be krachtigd. (Van onze correspondent) Gisterenmorgen omstreeks kwart voor acht is de 36-jarige M. P. de H uit Elle- com, vertegenwoordiger van de verfstof- fenfabriek Holland te Apeldoorn, toen h(j voor een melkwagen moest uitwijken, ten gevolge van het gladde wegdek met zijn auto geslipt en in het Apeldoorns- Dicrens kanaal gereden. De man heeft nog getracht zich te redden doch is waar schijnlijk door de koude bevangen Het stoffelijk overschot werd gevonden op het dak van de auto, terwijl het portier ge opend was. Het gemeentebestuur van Kerkrade heeft op de begroting voor 1955 een bedrag van 2000 uitgetrokken ter bevordering van de scheppende kunst. Van dit bedrag is 1500 bedoeld als prijs voor een composi tie, geschikt voor harmonie of fanfare, fare, waarvoor een prijsvraag zal worden uitgeschreven. Een van de voorwaarden dezer prijsvraag zal zijn, dat het te bekro nen werk zich ertoe moet lenen om uitge voerd te worden op het eerstvolgende Kerkraadse Wereldmuziekconcours. Een bedrag van 500 heeft het gemeentebe stuur van Kerkrade uitgetrokken voor een litterair werk, dat betrekking moet heb ben op een Kerkraads onderwerp; het mag zowel in dialect als in het Nederlands ge schreven worden. Tegen de 52-jarige directeur van een installatiebureau te 's-Gravenhage, R. b„ die voor de rechtbank te 's-Gravenhage terechtstond omdat 1 hij te hoge declara ties had ingediend bij het ministerie van Oorlog en een bestelauto, welke nog niet zijn eigendom was had verkocht, heeft de officier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geeist. Toen de officier deze eis stelde, sprong de secretaresse Van B., die in de zaai aan wezig Was op en riep spontaan: „Nee, dat is gemeen". B. had reparatiewerken verricht bij de genie en enige militaire objecten, want bij deze militaire afdeling werkte een kennis van hem aan wie hij nog schul den had. De declaraties, die hij indiende, had hij te hoog ingevuld. Hij gaf zijn personeel hogere functies dan zij in werkelijkheid bezaten, zodat, hij daarvoor hogere lonen kon berekenen. Dit alles be liep ongeveer 5100 hetwelk intussen is terugbetaald. Ook de auto is inmiddels afbetaald. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Beek en Donk op vier plaatsen en te Lieshout op een plaats inbrekers aan het werk geweest. In Lieshout werd inge broken in de woning van een fabrikant, doch men kon niet veel van zijn gading vinden. In het nabij liggende Beek en Donk werd ingebroken in de woning van het hoofd van de jongensschool, de heer H.. in de woning van ir P., in het huis van de directeur van een der plaatselijke bedrijven, de heer Van T. en in de win kel van de heer v. d. V. In totaal is een bedrag van 500 a 600 ontvreemd. De nachtwaker van de fa. Van T. heeft een inbreker ontdekt en hem vastgegre pen, doch toen de man met een revolver dreigde moest de nachtwaker hem laten gaan en in de mistige nacht wist de in breker te ontkomen. Een vrjj zware mist heeft het luchtver keer danig parten gespeeld. Geen enkel vliegtuig heeft na zeven uur gisteravond de Amsterdamse luchthaven, waar een zicht was van ongeveer 200 meter, kunnen aandoen. Binnenkomende vliegtuigen gin gen naar de uitwijkhavens Düsseldorf. Hamburg en Frankfort. Slechts drie toe stellen van de lijndiensten naar New York, Montreal en Parijs zijn van Schip hol opgestegen. De machines voor Londen en Brussel bleven op de grond. Het verkeer te land had tot tien uur in de avond weinig hinder van de mist ondervonden. Volgens de rijkspolitie was het na de Sint Nicolaasdrukte opmerkelijk rustig op de rijksweg van het Gooi naar Amsterdam en geen enkele melding van botsingen of vertraging was binnenge komen. De N.V. Ned. Tank-, Apparaten- en Ma chinefabriek „Netam" te Rotterdam gaat over tot de uitgifte van 500 000 aandelen B in stukken groot 1000 nom. aan toon der voor een vierde delende in de resul taten over 1954 en ten volle in die over volgende boekjaren, tot de koers van 125 procent. De inschrijving zal op 14 December a.s. uitsluitend open staan voor houders van claims van uitstaande aandelen in de ver- houding één nieuw of twee oude aandelen bij Slavenburg's Bank en Mahlers Bank. In de toelichting bij het prospectus wordt opgemerkt, dat de toenemende om zetten uitbreiding noodzakelijk maakten. Te Rotterdam werd een nieuw fabrieks- gebouw gekocht, alwaar de reparatie afdeling werd ondergebracht. Aan de Waalhaven werd een fabrieksgebouw ge huurd. De bouw van een nieuw kantoor nadert zijn voltooiing. Bij de verwerving van de fabrieksge bouwen werd hierop een hypotheek ge geven. Ter verbetering van de financiële structuur der vennootschap bestaat het voornemen deze hypotheek af te lossen. Bovendien vereisen de uitbreidingen een niet onbelangrijk bedrag aan middelen, terwijl tenslotte rekening moet worden gehouden met het feit, dat de vooruitbe taling van afnemers, waardoor de liquidi teit per 3 Juli 1954 zeer gunstig werd be- invloed een schommelend karakter heeft. Het bestuur meent, dat de opbrengst van de emissie in staat zal stellen de afwer king der voorgenomen uitbreidingen uit eigen middelen te voltooien met handha ving van een ruime liquiditeit De goede naam, welke de producten der vennootschap zich htbben verworven, de differentiatie in het productieschema, welke een grotere stabiliteit in de be drijfsbezetting heeft bevorderd en de met een en ander samenhangende aanhoudend haalde resultaten en van de zeer grote omvang der order-portefeuille, die voor geruime tijd een regelmatige bedrijfsbe zetting verzekert, meent het bestuur de verwachting te mogen uitspreken, dat de uitkering van een dividend, dat niet bij dat van 1953 (II pet) ten achter blijft, mo gelijk zal zijn. Volgens de voorlopige verlies- en winst rekening over het ie halfjaar 1954 beliep de bruto bedrijfswinst incl. bijz. lasten en baten 349.180 (over geheel 1953 f 652.789). Na afschrijving op vastgelegde middelen was er over het le halfjaar 1954 een winst saldo van 304.192 (over 1953 554.420). Een terugslag in de wereldconjunctuur zal zich voor ons land op het terrein van de landbouw uiten in een afneming van de afzetmogelijkheden in het buitenland van dierlijke producten en tuinbouw- voortbrengselen. Verder zal de vraag naar uitvoerproducten die hoofdzakelijk in de industrie worden gebruikt, door de alge mene daling van de industriële bedrijvig heid afnemen. Deze verwachting spreekt prof dr J- Horring, buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, uit in zijn prae-advies, dat hij heeft uitge bracht voor de op 11 December a s. te houden algemene vergadering van de Ver eniging voor de Staathuishoudkunde, waarin het probleem hoe bij een conjunc tuurterugslag ingegrepen kan worden, aan de orde komt. Prof. Horring beziet dit vraagstuk van de kant van de Neder landse landbouw. De productie, zo zegt hij. is in hoge mate georiënteerd op de buitenlandse prijsverhoudingen van de producten. Van de totale productie wordt bijna 2/5 deel geëxporteerd. Invoer van producten, die ook in Nederland zouden kunnen worden voortgebracht, heeft in grote omvang plaats voor het broodgraan (tarwe) en voor de voedergranen. De ingevoerde voedergranen. benevens ander geïmpor teerd veevoeder, worden weer geheel ge ëxporteerd en wel hoofdzakelijk in de vorm van varkensvlees en eieren. Ten aanzien van de binnenlandse voedsel voorziening in Nederland is er alleen een tekort ten opzichte van het broodgraan en de vetten, voor zover het niet boter betreft. De uitvoer der producten van de akkerbouw, tuinbouw en rundveehouderij bestaat hoofdzakelijk uit binnenlandse productiefactoren. De uitvoer der produc ten van de varkens- en pluimveehouderij daarentegen is voor het grootste deel her export van veevoeder en voor de rest hoofdzakelijk arbeid. De Nederlandse landbouw exnorteert In hoofdzaak hoogwaardige producten, die grotendeels vallen in de cateffon'e met relatief hoge inkomens-elasticiteiten van de vraa" naar deze producten. Dit be tekent. dat bii een terugslag in de wereld conjunctuur de vraag naar onze export producten een gevoelige daling zal ondergaan. Hij concludeert, dat een geringe recessie in de Ver. Staten gepaard kan gaan met een ernstige terugslag in de West-Euro- pese landen. Het vraagstuk waarmee de Nederlandse landbouw waarschijnlijk zal worden geconfronteerd bij een terugslag van de wereldconjunctuur is: a. Vermindering van de afzetmogelijk heid naar hoeveelheid van onze belang rijkste exportproducten. b. Verlaging van het uitvoerprijspeil, hoewel dit waarschijnlijk niet zulke grote afmetingen zal aannemen. c. Prijsconcurrentie voor onze inheem se graanbouw via de ingevoerde granen. De verhoging van het nationaal-econo- misch weerstandsvermogen behoort z.i. een verbetering van de productiviteit der voortbrenging in te sluiten. Een bescher ming tegen een terugslag in de conjunc tuur kan hierin haar rechtvaardiging vin den, een bescherming, die deze produc tiviteitsverbetering afremt, is z.i ver werpelijk. Maatregelen voor de markt- en prijspolitiek alleen zijn echter niet vol doende om de productiviteit op te voeren. De raad van commissarissen en de directeuren der N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij. hebben besloten tot uitkering van een interim-dividend over het boekjaar 1954 van 6 pet in contanten in plaats van bet de laatste jaren gebruikelijke interim- dividend van 4 pet. Ten aanzien van deze verhoging van het interim-dividend wordt verwezen naar stijgende lijn der omzetten wettigen een j ,je toezegging in de algemene vergadering vast vertrouwen in de toekomst der ven- van aandeelhouders van 16 Juni 1954 een nootschap verhoging van het interim-dividend in Op grond van de tot nu toe in 1954 be- overweging te zullen nemen, teneinde de verhouding lussen het interim-dividend en het slot-dividend te verbeteren. Zoals in bovengenoemde vergadering werd medegedeeld mag hieruit geen conclusie worden getrokken ten aanzien van het totaal-dividend over het boekjaar 1954. Het interim-dividend is tegen inlevering van dividend-bewijs no 106 betaalbaar van Woensdag, 12 Januari 1955 af. Tot het interim-dividend op aandelen op naam, waarbij geen dividendbewijzen behoren, zijn die houders gerechtigd, die op 17 Ja nuari 1955 bij sluiting van het register van aandeelhouders daarin staan ingeschreven. De betaling van het aan deze houders toe komende zal op of omstreeks 31 Januari 1955 plaats vinden. Het volle gewicht van de te nemen maatregelen bil een eventuele terugslag in de wereldconjunctuur moet z.i. vallen op het handhaven van een stelsel van markt- en prijspolitiek, dat de individuele ondernemers de gunstigste voorwaarden biedt om op grond van hun bedrijfs economische omstandigheden de beslissin gen te treffen voor de productie, die het best stroken met hetgeen in nationaal- economisehe zin het wenselijkst is. Het prae-advies van oud-minister ir H. Vos houdt zich vooral bezig met het werkloosheidsnrobleem. Nederland be vindt zich in een situatie die ten aanzien van de werkgelegenheid in algemene zin bevredigend moet worden geacht Toch mag de mogelijkheid en zelfs de waar schijnlijkheid van een omslag in de con junctuur niet worden uitgesloten. Een ernstige oorzaak van verstoring van het bereikte niveau van werkgelegenheid zou in ons land kunnen ontstaan bij een plotseling opnieuw toenemen van de poli tieke spanningen in de wereld Als intern Nederlandse oorzaak voor mogelijke moei lijkheden noemt ir Vos het verschil in economische politiek, met name in loon politiek. tussen de verschillende souve- reine staten. Z.i. heeft het volgen van een geleide loonpolitiek grote voordelen. Het geheel van de technische mogelijk heden van werkloosheidsbestrijding over ziende. komt ir Vos tot de conclusie, dat zeer veel kan worden gedaan, maar even eens is zijn oordeel, dat gedeeltelijke grote werkloosheid in bepaalde bedrijfstakken niet kan worden vermeden bii een ernstige internationale achteruitgang in de con junctuur. Dit wordt veroorzaakt doordat ons land een „open" volkshuishouding heeft waarbij zeer veel van de export afhangt. Zijn slotconclusie is: Hoezeer ook een program noodzakelijk is en uitgewerkt dient te worden, het oordeel blijft, dat tien keer een program in tien landen veel minder mogelijkheden biedt dan één keer één program van die landen gezamenlijk. De souvereiniteit is voor een zo open volkshuishouding als de onze niet meer waard dan de internationale -conjunctuur haar waard laat zijn. (Over het door prof. Koopmans uitge brachte prae-advies berichtten wij Maan dag j.l. uitvoerig). De Raad concludeerde, dat bij het on derzoek van het wrak vuil in de filters en de carburatorsproeier was gevonden, waardoor het afslaan van de motor is te verklaren. Het. is de Raad echter niet ge bleken, door welke oorzaak dit vuil in de filters en sproeier is gekomen Voorts is de Raad van oordeel, dat de hoogte waar op de bestuurder zich ten tijde van de motorstoring bevond hem weinig '-erant- woorde uitwijkmogelijkheden overliet. Onder die omstandigheden keurt de Raad het echter af, dat de bestuurder door .steken" getracht heeft de motor weer op gang te brengen, waardoor de bestaande noodlandings-mogelijkheden nog verder werden beperkt, zonder dat een redelijke kans bestond dat de motor weer zou aan slaan. „Als u kleine bedragen zoudt hebben weggenomen omdat u met uw geringe salaris uw gezin niet voldoende kon on derhouden, zouden wij dit als een ver zachtende omstandigheid kunnen laten gelden", zeide gisteren de president van de rechtbank te 's-Gravenhage tegen de 26-jarige boekhouder A. K. uit Den Haag. „Maar u hebt ongeveer 15.000 van uw werkgeefster verduisterd louter en alleen om luxe voorwerpen te kopen en licht vertier te zoeken". Deze boekhouder, tegen wie de Officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek requi- reerde, had kans gezien in enige maanden tijds genoemd bedrag te verduisteren door slinkse knoeierijen in de boeken van 'n electrische apparatelrfabriek, waar hij pas korte tijd in dienst was. •Over veertien dagen uitspraak. Nagels knipPen bij een olifant is geen karweitje waar men ztc* met een nagel- schaartie van ai Als de poten van Jumbo woonachtig in Blij- dorp) een beurt krijgen, komen daar fwePe man aan te pa* die ®r letterlijk en figuurlijk de handen aan vol hebben. In hun antwoord op het Verslag van de Prov. Staten inzake het Provinciaal Wegenplan 1954 menen Ged. Staten er in verhand met de gemaakte opmerkingen de aandacht op te moeten vestigen, dat het bij het rijwielpadenplan inzonderheid gaat om voorziening in de behoeften van het rijwielverkeer. Dit verkeer heeft zowel een toeristisch als een verkeerstechnisch aspect. Uit een oogpunt van verkeersbelang zijn zowel rijwielpaden langs de wiegen als afzonderlijke rijwielpaden ter ontlasting van de wegen nodig. Uit een oogpunt van toerisme en recreatie is er grote behoefte aan rustige, afzonderlijke rijwielpaden. De aandacht is gevestigd op de ver binding voor wielrijders tussen Rotter dam en Hoek van Holland. Gezegd wordt, dat deze verbinding op het rijwielpaden plan gedacht is door enige steden heen en in de toekomst over het rijwielpad langs het nog aan te leggen gedeelte van Rijksweg 20 tussen Rotterdam en Vlaar dingen en vandaar langs de smalle Maas- 21 n2ar Hook van Holland. Dit is niet juist. Bedoeld rijwielpad is namelijk een rijwielroute langs bestaande wegen van de Maasdijk onder Vlaardingen door de gemeente Maasland, vervolgens langs de Noordvliet naar Maassluis (hier aanslui ting op het veer naar Rozenburg) en dan weer langs de Maasdijk (provinciale weg no. 14) naar s-Gravenzande en Hoek van Holland. Aanleg van een rijwielpad of aanwijzing van een bepaalde rijwielroute in het bevolkingsconglomeraa't Rotter dam—Schiedam—Vlaardingen zou h.i. weinig zin hebben. Gedacht is voorts aan een rijwielpad lang? de toekomstige rijksweg Rotterdam —Vlaardingen en langs de rijksweg Vlaar- iingen—Maassluis. Ged. St. zullen de aan eg van dat rijwielpad zoveel mogelijk be vorderen. Wat betreft de rijwielroute angs de pprovinciale weg no. 14 (Maas- hik) zii opgemerkt, dat langs een groot leel van deze weg reeds een vrijliggend ■iiwielpad (op de onderberm) aanwezig s De bedoeling is de verdere aanleg van •en weg op'de onderberm te bevordeien. Voorts zij opgemerkt, dat langs de pro- inciale wegen in het Westland en langs enkele rijkswegen aldaar rijwielpaden 1 aanwezig zijn. Inderdaad is er voor het rijwielverkeer op de (oude) rijksweg tussen Gorinchem en Vianen niet veel ruimte aanwezig. Het is echter niet wel mogelijk hier een rij wielpad aan te leggen. Eerlang zal hierin echter door de volledige aanleg van rijksweg no. 27 verbetering komen. De oude rijksweg zal dan het langzame ver keer en het rijwielverkeer gemakkelijk kunnen verwerken. Intussen kunnen wiel rijders, die een rustige weg zoeken, voor een groot deel gebruik maken van de weg langs het Zederikkanaal. Ged. Staten vinden geen aanleiding om aandrang op het Rijk uit te oefenen om meer aan dacht aan de wielrijders op vorenbedoelde route te besteden. Ged. Staten trachten de voltooiing van het Provinciaal wegenplan zoveel mogelijk te bevorderen. Er wordt thans met volle kracht aan deze voltooiing gewerkt. Zij zijn er zich van bewust, dat de Provincie haar aandeel zal moe ten bijdragen om de toekomstige aan was van het autoverkeer op te vangen. Zij zullen trachten om de als gevolg van de buitengewone omstandigheden (materialenschaarste, financiële moei lijkheden en de watersnood) ontstane achterstand in de eerstvolgende jaren zoveel mogelijk in te lopen. Uiteraard is er een schema opgesteld voor de verdere voltooiing der werken van het Provinciaal wegenplan. Ged. St. achten het evenwel niet gewenst dit schema openbaar te maken, omdat daar door verwachtingen zouden worden ge wekt, waaraan niet altijd zal kunnen worden voldaan. Het is toch in de prak tijk gebleken, dat van zo'n schema altijd soms in belangrijke mate moet worden afgeweken. Dat zou nodeloze te leurstellingen opwekken en wellicht moeilijkheden opleveren. Zij zijn even wel indien daar voldoende prijs op wordt gesteld bereid een schema ter inzage voor de Statenleden neer te leg- gën. Toegegeven moet worden, dat er op de wegen over het algemeen weinig of geen plaats is voor voetgangers. Hoewel het aantal voetgangers op de buitenwegen gering is, zullen ook deze van die wegen gebruik blijven maken. Veelal kiezen zij de bijbehorende rijwielpaden; nu deze ook door de bromfietsen bereden moeten worden, is ook daar voor voetgangers ge vaar ontstaan. Voor zover de provinciale wegen dicht bij de bebouwde kommen zijn gelegen, zullen Ged. Staten trachten in overleg met de gemeentebesturen tot een regeling in het belang van de voetgangers te komen. Op het gedeelte van de weg Gouda— Station Moordrecht bij de Kaarsenfabriek is geen of althans onvoldoende ruimte voor de voetgangers. Zij zullen overwe gen, of hier eventueel met medewer king van de gemeente Gouda iets ter wille van de voetgangers kan worden geOok"ïn het belang van de voetgangers op de weg GoudaHaastrechtOude water zullen zij zich met de betrokken gemeentebesturen in verbinding stellen. De Vrouwenweg zal rijksweg 4a krui sen door middel van een daarover te bouwen viaduct. Onderhandelingen met het Rijk zijn gaande omtrent de aanslui ting van de Vrouwenweg met genoemde rijksweg. Inderdaad wekken de bewoordingen van het Wegenverslag de indruk, als zou den de kruisingen van weg no. 25 met de voorhaven van de polder Rijneveld en van rijksweg no. 11 te Gouwsluis reeds in 1955 gereed komen. De bedoeling was echter aan te geven, dat gehoopt wordt dat in dat jaar de plannen daartoe en de verdere voorbereidingen hun beslag zul len krijgen. Van het belang van een zo spoedig mogelijke voltooiing van deze schakel zijn ook Ged. St. doordrongen. Het verheugt Ged. St. dat het voldoe ning heeft gewekt dat de aanleg van weg no. 15 in de richting Delft wordt voort gezet. Aansluiting vanwege het Rijk van rijksweg 4a op de provinciale weg no. 15 wordt overwogen. Ook voor de gemeente Delft zal zodanige aansluiting een goede oplossing kunnen geven. Voor de aanleg van een tweede rijwiel pad langs de z.g. Groene Kruisweg is een bedrag op de begroting 1955 uitge trokken. De plannen daarvoor zijn in be werking; zij zijn reeds goeddeels gereed. Ook Ged. St. verwachten, dat, indien de gehele weg no. 36 van Oud-Alblas af tot de Bazeldijk gereed zal zijn, deze meer aan zijn doel zal beantwoorden. De thans gereed zijnde gedeelten worden nog niet veel bereden, omdat zij nog geen doorgaande verbinding vormen. Hun aandacht blijft gevestigd op de tertiaire weg BazelbrugLeerdam. Het verkeer, dat thans daarvan gebruik maakt, is niet voldoende om het gemoti veerd te achten deze weg op het Provin ciaal wegenplan te brengen. Zoals in het verslag is vermeld, waren verschillende veranderingen, als gevolg van wijzigingen in de waterstaatkundige toestand op het eiland na de ramp, nood zakelijk. Tot toevoeging van een weg aan het plan, no. 47bis (MiddelharnisDirks- land als verbinding tussen de provinciale wegen nos. 47 en 48), is bereids besloten. Voorts moest in het tracé Nieuwe Tonge- Oude Tonge een geringe wijziging in de opzet van net oorspronkelijke plan wor den gemaakt en moest de aansluiting aan Sluishaven als gevolg van de verlegging van de hoofdwaterkering enige wijziging ondergaan. De Haagse rechtbank heeft gisteren de 37-jarige bloemenkoopman R. van der M. uit 's-Gravenhage veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar en drie maan den met aftrek, omdat hij opzettelijk ge legenheid had verschaft tot hazardspel. Te zamen met de 33-jarige koopman B. J. J. en de 40-jarige koopman E. A. H., beiden eveneens uit 's-Gravenhage, be zochten zij in de afgelopen twee jaren café's in Den Haag, waar zij de aanwezi gen aanzetten tot het geluksspelletje „mijn en dijn". De koopman J. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met af trek en de koopman H. tot acht maanden met aftrek. De Officier van Justitie had tegen Van der M. de hoogst mogelijke straf, die staat op het gelegenheid geven van ha zardspel, nl. twee jaar gevangenisstraf gerequireerd. De eis tegen J. en tegen M. luidde resp. één jaar en zes maanden en één jaar gevangenisstraf. Voorts had de Officier vernietiging ge requireerd van de inbeslaggenomen gel den, o.m. van Van der M. 15.000 en van J. 300. De December-aflevering van het tijd schrift van het Nederlands Instituut voor Efficiency is een speciale uitgave, geheel gewijd aan distributievraagstukken. Niet minder dan dertien vooraanstaande des kundigen geven in het 48 pagina's tellende nummer hun visje op de verschillende aspecten der distributie. Uiteraard wordt het onderwerp in het bijzonder vanuit het gezichtspunt van de doelmatigheid belicht. Aan de vraagstukken, die met het afzet- proces samenhangen, is tot nog toe weinig aandacht besteed, in tegenstelling tot de problemen van de productie. Hoewel dit in deze tijd van toenemende industrialisatie begrijpelijk is, heeft de redactie van het Tijdschrift voor Efficiëntie en Documen tatie het nuttig geoordeeld orrt eens spe ciale aandacht voor de efficiency van de distributie te vragen. In de Oude Waal bij Lobith heeft een visser gisteren een zalm gevangen van ruim 12 pond. De Oude Waal staat in open verbinding met de Rijn. doch het is jaren geleden, dat in eerstgenoemde ri vierarm zalm werd gevangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7