Onevenredige verhoging subsidie voor grotere woningen ArieFvooi Franse kust vergaan Lift verbod Stem van H. Vader klonk door „Maria Maggiore Paus bad het .Ave Maria" Levensgevaarlijke vondst: buisje met uranium Witte-lichtpurJ in de woningbouw. Opvoeren van cijfer Overzicht Eerste Kamer Woningwetwoningen gemiddeld 1.- per week goedkoper door berekening werkelijke rentevoet Vijf bemanningsleden verdronken voor militairen Sluiting Maria-jaar in Rome „Eemstroom" had aanvaring Paus verscheen voor het venster Donderdag 9 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN :d Heden wordt de Paus met X-stralen onder zocht Grievende publicatie in Duits tijdschrift Voor de vluchtelingen Verliezer had zich gisteravond nog niet gemeld II 3 ^,•2..™^. m- ..m.<lt<t -- WEERBERICHT Streefgetal De minister wilde dan het streefgetal wel stellen op lO.Ouü, maai men moest fete,. dat hit getal Jf Grotere capaciteit Ter vaststelling van de aard van Zijn maaglijden GRONINGSE KUSTVAARDER IN NOOD gewonden Verspreiding in Nederland tegengegaan Twee Losgeslagen schip gestrand Andere ontknoping? Gisteren heeft de Utrechtse politie het buisje nog door een andere deskundige laten onderzoeken Deze deskundige was echter van mening, dat, al zou er ook sprake zijn van uranium 238, dit niet levensgevaarlijk geacht mag worden. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. Vrijdag 10 December: Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 16 52 uur; onder 9.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 8 December 1954. In bet vervolg van de rede van min. Witte is de extra toewijzing ter eprake gekomen welke aan Rotterdam ten goede is gekomen en waarover in de pers bet een en ander te doen is geweest. Wij hebben gisteren in on: blad deze zaak in een hoofdartikel uiteengezet en er daarin op gewezen, dat dit geen vriendelijkheid van de minister betekende aan bet adres van Rotterdam, waardoor hij immers een precedent zou hebben geschapen ten opzichte van andere steden, maar dat dit een zaak was van de provincie Zuid-Holland, die Rotterdam, dat de bouwcapaciteit ten volle had benut en recht had op een extratoewijzing in verband met de verwoesting van 23000 woningen gedurende de oorlog, uit haar reserve deze toewijzing had gegeven. De minister van Wederopbouw ir Witte, is dat vanmiddag nog eens komen bevestigen en helderde dan ook het misveistand, dat in de pers was ontstaan op, door te zeggen, dat er iets was doogedrongen van een voordracht over de woningbouw, welke het lid van de Ged. Staten van Zuid-Holland (de heer Deerenberg) had gehouden, welke verkeerd was ge ïnterpreteerd en dus ook verkeerd in de krant was gekomen. Wat het inhalen van het woningtekort betreft, zeide minister Witte nu, dat cijfers dienaangaande geen -absolute zekerheden geven. Men kan hiet echter niet spreken van optimistische cijfers of pessimistische, de cijfers zijn goed of niet, het gaat er al leen om of de praemissen juist zijn, waar op ze zijn gebouwd. Er zijn namelijk in <!eze zaak teveel onzekere factoren zoals sterfte, huwelijken en emigratie Men is hij het opstellen van een prognose in 1950 uitgegaan van het aantal huwbare vrou wen. Nu blijkt echter, dat de huwelijks kansen zijn toegenomen en de mensen op jonger leeftijd trouwen. Was de prognose van nieuwe woningen, gebaseerd op de natuurlijke bevolkingstoeneming, in 1950 35000 woningen tot 1958. de hoge prognose is nu 41000 een gemiddelde prognose 39000. Neemt men in aanmerking deze hogere natuurlijke toeneming, 'n grotere afbraak van oude woningen en een niet al te grote emigratie, dan was de conclysie van de minister, dat in 1963 er nog een tekort zou zijn van 22000 woningen bij een hoge prognose en van 17000 bij een gemiddelde prognose. Het woningtekort zou dus naar gelang de raming in 1963 of In 1964 tot het Verleden behoren Wij zullen, zo zeidc de minister, inder daad moeten trachten het woningbouw program te verhogen. Het is niet nodig daarbij dreigend te zwaaien met de rode doek van het gevaar van werkloosheid in de bouwvakken later, daar er door een veel groter behoefte aan woningen daar na, door krotopruiming en de bouw van grote projecten door de hogere bevol kingstoeneming naar zijn mening nog wel voor een generatie voldoende werk in de bouwvakken zou zijn. daarbij niet de n. illusie hebben, ^MRRSipP^ reeds het vol- §P kunnen worden ill -MPT bereikt. Het bouwprogram ma van 65000 woningen werd in 1952, opgezet en eerst dit jaar za) het - en dan nog met pijn worden bereikt. Tegen de zwar te lonen waren de middelen van de regering ge ring. De enige middelen waren de regu lering der Rijksgoedkeuringen en het drukken van de prijzen, zodat de marges niet te groot worden. Wat de woningbouw in Duitsland be treft, die hier ten voorbeeld was 8®s a bloest de minister toch opmerken, dat e andere verschillen zijn en wel deze. u in. ons land 71 pet der woningen bestaar nit 5 of meer vertrekken, de keuken in begrepen, en in Duitsland slechts 9 1 pet. Over de systeembouw zei de minister, dat een aantal systemen de kinderziekten nu te boven was en hij zou gaarne met de Kamercommissie een rondgang maken door Nederland om de woningbouw te be zien. men kon dan ook de systeembouw in ogenschouw nemen. Hjl zegde de Ka mer een regelmatig overzicht toe van de aangevraagde, goedgekeurde en afgewe zen werken met de besomming daarvan Tot de subsidies komend betoogde de minister, dat in het huidige systeem wo. ningen van grotere capaciteit konden worden gebouwd (waarop de heer An- driessen had aangedrongen) met oneven redige verhoging van de subsidie, wat voor de heer Andriessen bij de replieken aanleiding was dienaangaande geen uit spraak aan de Kamer te vragen, waarmee hij in eerste aanleg had gedreigd. Maar de minister had er aan toegevoegd dat het nog wel wat tijd zou vergen, voordat deze zaak was uitgewerkt. Verhoging van de subsidie zonder verhoging van de capaci teit achtte de minister ongewenst Het probleem van het verschil tussen oude en nieuwbouw was niet op te lossen door hogere subsidies, dat zou een stap terug zijn op de weg naar een rendabele bouw, dit was alleen op te lossen door huurverhoging van de oude woningen met de daarbij behorende compensaties. Een subsidie op de huren van de nieuw bouw was eveneens onmogelijk, daar het niveau van deze huren te sterk gevarieerd is en dit practisch niet te effectueren is. De minister deelde tenslotte nog mede, dat hij wel wilde toestaan dat voor de huur van woningwetwoningen de werkelijke rente werd verdiscon teerd en dus niet een rente van 4 pet zoals tot nu toe. Dit zou gemiddeld een gulden per week huurverlaging beteke nen, daar de rente van het kapitaal la ger ligt dan 4 pet. In de loop van deze maand zal de minister de uitwerking hiervan aan de gemeentebesturen doen toekomen. Op een vraag van Dr Mol (K. V P zeide de minister wei een volume te willen be stemmen in overleg met de ministei van Sociale Zaken voor verbetering van de van zieken- Streefgetal wordt nu 70.000 accomodatie en uitbreiding huizen. De stemming over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal morgen plaats hebben. Bij de aanvang der vergadering werd nog gestemd over het wetsontwerp Ver lenging van de duur der Wet toezicht cre- dietwezen Dit ontwerp werd aangenomen met 55 tegen 17 stemmen. Tegen stemde de V.V.D. met uitzondering van de heer Van Leeuwen, de S.G.P., K.N.P en C.H. mitsgaders de heer Gerbrandy (A.R.) Volgens Reuter worden medische spe cialisten heden ten Vaticane verwacht om te beslissen, of 's Pausen gezondheidstoe stand toelaat, dat een volledig X-stralen- onderzoek van Zfln maag plaats heeft. Overigens heeft de Paus de afgelopen nacht weer goed geri st en neemt Hij lang zaam iets in kracht toe. Sinds Dinsdag heeft de H. Vader geen koorts gehad en alle verschijnselen van hik en braakneigingen zijn verdwenen althans voor het ogenblik. De Paus kan thans wat gemakkelijker de iets vastere spijzen, die Hem verstrekt worden, tot zich nemen. Het consult van doctoren, die over een eventueel Rocntgen-onderzoek zullen be slissen, is op hedenmiddag 4 uur (Ned. tjjd) vastgesteld. De specialisten, die de Paus verleden week onderzocht hebben, de professoren Paoiucci en Gasbarrini, alsmede prof. Galeazzi Lisi, de pauselijke lijfarts, en prof. Niehans uit Zwitserland zullen aan het consult deelnemen. De 7-jarige kroonprins Carl Gustaaj van Ziveden is in de herfst begonnen te zwemmen. Hij houdt het nu al 25 m vol. Zijn moeder speldde hem en zijn klas genootjes, die ook al zo ver zijn, het in signe op, dat duizenden Zweedse jongens dragen, die 25 m kunnen zwemmen. MINISTER WITTE Streefgetal 70.000: maar geen Illusies De Japanse Premier, de 76-jarige Shife- ru roshida, heeft het ontslag van zijn kabinet aangeboden en zal zich ook zelf uit de regering van zijn land terugtrek ken. Hiermede zal een einde komen aan een pro-Amerikaans bewind, dat zes jaar heeft geduurd. Yoshida nam dit besluit tot indienen van ontslag even voordat er een motie van wantrouwen tegen hem werd, ingediend. Shiferu Yoshida tijdens zijn redevoering ter gelegenheid van de opening van de twintigste buitengewone zitting van het Lagerhuis. Op de achter grond, rechts, ziet men de voorzitter van het Lagerhuis, Yasujiro TsuTsum links de Secretaris-Generaal, Shm Oike De zee voor de Franse kust heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag wederom een lol gecist, toen een Nederlands kolen- schip is vergaan, waardoor ten minste vijl personen de dood in de golven hebben ge vonden. Het schip, de „Ariel", was Zaterdag j.l. met een lading kolen uit de Engelse haven Cardiff vertrokken op weg naar Bodeaux. Voor de Franse kust ter hoogte van Les Sables d'Olonnc, een kustplaatsjc ongeveer 200 km ten Noorden van de plaats van be stemming, kwam het schip in moeilijkhe den, toen tijdens een ruwe zee grote gol ven over het dek sloegen. Voordat de „Ariel" echter in de golven ten onder ging. kon de bemanning van acht koppen om streeks middernacht de rcddingsloep uit zetten en zich daarin begeven. Bij het overstappen in de sloep is de kok van de Ariel" in zee gevallen en verdronken. De overige bemanningsleden hebben de ge hele nacht en de gehele Woensdag geroeid om de kust te bereiken. Niet ver van hel strand is Woensdagavond de sloep omge slagen. Slechts aan drie personen is het gelukt de vaste wal te bereiken. Deze zijn in het ziekenhuis van Les Sables d'Olonnc opgenomen. De brandweer en de bevolking van het plaatsje hebben gezocht naar de vier stoffelijke overschotten. Er was om streeks 12 uur in de afgelopen nacht nog maar écn Lijk gevonden. Aan boord van de „Ariel" bevond zich, zoals gezegd, een bemanning van acht kop pen, doch het wordt niet uitgesloten ge acht, dat zich eveneens een echtgenote van een der bemanningsleden aan boord bevond. In ieder geval zijn tenminste vijf personen verdronken. De „Ariel" meet 389 b.r.t. werd in 1951 bij Van der Werff's Scheepsbouw in Wes- lerbroek gebouwd. Het schip was eigendom van N.V. Kustvaart Unie te Groningen, doch verhuurd aan de firma Erhardt en Dekkers te Rotterdam. Kapitein van de „Ariel" was de heer G. K. Tuil uit Delf zijl. Deze en de eerste en tweede machinist waren degenen, die er in slaagden de vaste wal te bereiken. De twee laatsten zijn resp de heren H. Rijks en K. Akkerman, bei den uit Groningen. De Nederlandse kustvaarder „Martje" uit Groningen, met stukgoederen en een deklading hout onderweg van Gotenburg in Zweden naar de Schotse haven Leith hij Edinburgh, is gisteravond op een af stand van ongeveer 50 mijl Noord-Noord- Oost van het stadje Glenn Hartlepool voor de Engelse kust in een vliegende storm in nood gekomen. Op een gegeven ogen blik maakte het schip, dat 399 ton meet en in 1951 werd gebouwd, ongeveer 45 graden slagzij, doordat de deklading was gaan schuiven. Schepen stoomden te hulp en dc bemanning werkte vertwijfeld aan het overboord ietten van dc deklading om de siagzjj op te heffen en te trachten het schip te behouden. En met succes, want om elf uur gisteravond seinde de Martje, dat men bijna geen slagzij meer maakte en voortging met het overboord zetten van de lading. Het liftverschijnsel, althans in zijn massale vorm, daieert uit de eerste tijd na de oorlog. Het ernstig tekori aan vervoermiddel riep het toen als vanzelf in leven. Naarmate d:t tekort echter ge ringer werd, verminderde ook het aan tal lifters meer en meer Alleen de militairen zijn tot op heden in groten getale gebruik blijven maken van deze kosteloze vervoermogelijkï.t a. Het karige soldij, waar zij van rond moeten komen, werkte dit sterk in de hand. Maar met ingang van 1 Jdnuar: 1955 za! ook het liften door militairen tot het verleden behoren. Zo heeft minister Staf beschikt Het verschijnsel, dat in en om garnizoens plaatsen grote groepen milita ren op onordelijke en opdringerige wijze passe rende automobilisten lastig vallen, kan niet langer gehandhaafd worden De toestand op vervoersgebied is zodanig verbeterd, dat liften voor militairen evenmin nodig is als voor andere land genoten. aldus motiveert de bewindsman zijn beslissing. Tegen het liftverbod op zich hebben wij geen bezwaar. En toch zijn wij door dit besluit teleurgesteld, omdat het met gepaard is gegaan met een regeling, waardoor de mogelijkheid van k isteloos vervoer van dienstplichtige militairen aanzienlijk wordt verruimd Nu de mi nister niet van plan is om het karige soldij te verhogen, had hij deze maat regel moeten compenseren door een der gelijke verruiming. Naar de bewindsman te kennen geeft, vindt hij het veelvuldig na^r huis reizen niet meer zo nodig, omdat de mogelijk heden tot recreatie in en om de kazernes belangrijk verbeterd zijn. Wij zouden hiertegen willen opmerken, dat al deze gefabriceerde collectieve recreatie mogelijkheden niet opwegen tegen de grote morele waarde van een veelvuld g persoonlijk contact met het ouderlijk huis. Tegenover de collectivistische, nivellerende sfeer en invloed, welke nu eenmaal inhaerent zijn aan het kazerne leven. vormt een dergeibk veelvuldig persoonlijk contact een hoogst noodzake lijk tegenwicht. Kortgeleden heeft de Kring Rotter dam der K.V.P. bij het partijbestuur een voorstel ingediend tot opneming in hei werkprogramma van een clausule, o a. behelzende, dat gestreefd worde naar spoedige totstandkoming van een aan zienlijke verruiming als boven bedoeld. Nu de minister tot het uitvaardigen van een liftverbod is overgegaan, moet dit een reden te meer zijn voor de K.V.P. om met kracht te streven naar een spoedige verwezenlijking van deze zeer gewenste verruiming. Een overzicht van een gedeelte van de enorme menigte van 70.000 pelgrims in Lagos (Nigeria) die op de renbaan al daar verenigd waren voor de openings ceremonie van het Nigeriaanse Maria- Congres. De Pauselijke Legaat, kardi naal J. F. Mclntyre, las een boodschap van de Paus voor. Van .bevoegde zÜde vernemen wij, dat verschillende justitiële autoriteiten aan dacht hebben geschonken aan een publi catie in een Duits geïllustreerd tijdschrift, dié betrekking heeft op Prins Bernhard. Aan deze autoriteiten is gebleken, dat de Nederlandse importeur van dit tijdschrift geheel te goeder trouw was en dat hij, zodra hij van particuliere zijde op het grievende karakter van de publicatie was geattendeerd, reeds zelf de nodige maat regelen heeft genomen om de versprei ding tegen te gaan. Dientengevolge be staat er voor de justitie geen aanleiding harerzijds maatregelen ten aanzien van de verspreiding in overweging te nemen. (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Woensdagavond. De plechtige sluiting van het Maria-jaar is een indrukwekkende gebeur tenis geworden. Toch dacht iedereen in dc tot in de laatste hoeken gevulde Santé Maria Maggiore, aan de dag, vandaag een jaar geleden, waarop dc I'aus officieel cn met groot gevolg aanwezig was bij de opening van het Maria-jaar. Vandaag dacht en bad iedereen voor Hem. In de ochtend droeg, ingevolge een uitzonderlijk privilege, de kardi naal-vicaris van Rome, kardinaal Micara, een pontificale Mis op aan liet Paus-altaar en vanavond celebreerde de deken van het H. College, de franse kardinaal Tisserant, een pontificaal Lof, tijdens hetwelk hij voor de laatste maal liet Pauselijke gebed van het Maria-jaar voorhad en ver volgens een plechtig Tc Deiim aanhief. In de koorbanken van de basiliek had den elf kardinalen en vele tientallen bisschoppen plaats genomen. Het corps diplomatibue was voltallig aanwezig, ter wijl ook de Italiaanse minister-president met versehcidenen van zijn ministers aanwezig was, evenals vele andere gees telijke en wereldlijke autoriteiten Gedurende de gehele plechtigheid volg de de H. Vader in zjjn slaapvertrek de ceremoniën door de radio en wachtte tot dat het moment gekomen was, waarop Hfj zelf spreken zou. Toen dat gekomen was, sprak Hij in een zilveren microfoon, die hem door een knielende priester werd voorgehouden. Hij sprak slechts kort, doch niet een stem, die geleidelijk krachtiger scheen te worden: „Met als in een visioen de gehele ka tholieke wereld voor ogen, die vandaag als één familie aan de voeten van de Onbevlekte Maagd ligt. betuigen wij onze dankbaarheid aan de Heer, Pie om Zijn zegel te hechten aan dc ontelbare goede werken en gebeden, die naar Hem opge stegen zjjn, in een daad van liefde van ons lijden en een offer vroeg. En wij zijn, met het Hjden in het lichaam en hét offer in het hart, geluk kig dit Maria-jaar te mogen besluiten biddend, tezamen met onze over heel de wereld verspreide kinderen: Ave Maria, gratia plena, Dominus Tecum, benedicta Tu in mulieribus et benedictus fructus ventris tui, Jesu. Sancta Maria, Mater Dei, ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen. De Paus bad langzaam en nadrukkelijk in hel. Latijn, terwijl er in de Santé Maria Maggiori, waar 30.000 gelovigen aanwe zig waren, een diepe stilte heerste. On middellijk na het gebed sprak de Paus met de gebruikelijke korte formule de Apostolische zegen uit, waarna een enorm gejuich losbarstte, terwijl alle klokken van Rome begonnen te luiden ter ere van de Madonna. Millioenen pelgrims tiaar Rome En zo is dit Maria-jaar thans gesloten. De Paus had met nadruk gewenst, dat het geen H, Jaar zou worden en had daarom ook geen bedevaart naar de Eeuwige Stad maar naar de ontelbare Maria-heiligdommen in de gehele wereld voorgeschreven. Maar juist heden heeft het centrale comité van het Maria-jaar bekend gemaakt, dat er in dit jaar zes millioen pelgrims naar Rome zijn geko men In het H. Jaar 1.950 bedroeg dit aantal drie en een half millioen. De H. Vader zelf heeft meer pelgrims gezegend, meer redevoeringen en radjo-boodschap- pen uitgesproken dan in enig ander jaar van Zijn Pontificaat. Ja. men kan zeggen, dat. Hij zich zulke inspanningen heeft op gelegd dat het Hem de laatste resten van Zijn gezondheid en lichaamskrachten heeft gekost. Daarom heeft het zulk een ontroering gewekt, dat Hij ondanks de toestand waarin hij zich bevindt, toch persoonlijk hedenavond heeft willen spre ken en de zegen „Urbi et Orbi" heeft willen verlenen. Gelukkig zijn de laatste berichten in zake de gezondheidstoestand van de H. Vader gunstig. De langzame verbetering houdt aan en de voeding wordt voorzich tig en langzaam opgevoerd, waardoor zijn krachten geleidelijk terugkeren. 1 an- daag heeft de Paus enige stappen in Zijn vertrek gedaan, daarbij ondersteund door twee personen. Niettemin moet men er rekening mee houden, dat een alge heel herstel vele maanden zal eisen en dat de toestand voorlopig zeer precair blijft. Maar er is weer hoop en dat is in ieder geval meer dan men enkele dagen geleden scheen te kunnen verwachten. Het Engelse schip „Lampania" metend 6438 ton, seinde, kort nadat de Martje een eerste S.O.S. had uitgezonden, dat het zich op 20 rnjjl afstand bevond en zou trachten dc Nederlandse kustvaarder te bereiken. Om tien uur gisteravond was de toestand aan boord van de Martje al wat verbeterd; het schip maakte toen 20 gra den slagzij. Het was echter een heel stuk afgedreven in de^icliting van Hartlepool, want dc bemanning kon de lichten van deze kustplaats reeds zien. Omstreeks dit tijdstip meldde de „Lam pania" echter aan de Martje, dat men bin nen een uur bij hen zou zijn. Een ander Engels schip, dat niet ver van de Neder landse kust voer, seinde, dat het zich 52 mijl van de Martje bevond en binnen drie en een half uur aanwezig kon zijn. De reddingboot van het Engelse plaatsje Ty- nemouth, dat ongeveer 40 km. ten Noor den van Hartlepool ligt, voer ook uit om hulp te kunnen verlenen aan de opva renden van de Martje. Tijdens het overboord zeiten van de dek lading raakten twee bemanningsleden van de Martje gewond. De kustvaarder seinde om elf uur, dat het gevaar grotendeels geweken was, doch dat men een redding boot wenste, om de twee gewonden aan land te zetten. Op de melding, dat een schip was ge strand op het Kooizand tussen Enkhuizen en de vuurtoren De Ven is de redding boot „K. P. Sluys" van de Kon. N Z. H R. M. gisteravond uitgevaren. Het bleek een onbemand schip te zijn, dat geen direct gevaar liep. Door de lage water stand was het niet mogelijk het schip, dat waarschijnlijk is losgeslagen, te benade ren De reddingboot is zodoende naar de haven van Enkhuizen teruggekeerd en zou vanochtend opnieuw uitvaren. Het 400 b.r.t. metende m.s. „Eem-_ stroom" van de Hollandse Stoomboot Mij dat Dinsdag om half tien de Amster damse haven verliet op weg naar Leeds, heeft gisteren vroeg in de mist op het Noordzeekanaal bij de Velserbrus een aanvaring gehad met een binnenschip. De „Eemstroom" die al grote vertra ging had door de mist. want pas om 4 uur gisteren passeerde het schip de Hembrug. is daarna in de mist in aan varing gekomen met een nog onbekend binnenvaartuig. De Eemstroom" liep hierbij averij aan de achtersteven op en is voor reparatie teruggekeerd naar Am sterdam. Nog meer schepen heeft de dikke mist parten gespeeld. Het m.s. ..Cottica" van de K.N.S.M., dat gisternacht om 12 uur in Velsen aan kwam, heeft tot 's morgens moeten wachten alvorens door te kunnen varen naar de hoofdstad. Het schip heeft 76 militairen van de Kon. Landmacht en 51 passagiers uit Suriname aan boord en werd gisternacht om 4 uur aan de kade verwacht. De ontscheping van de mili tairen en passagiers, die op 9 uur was vastgesteld, kon nu pas om circa elf uur beginnen. In IJmuiden konden de meeste schepen op de radar worden binnengeloodst. Maar doorvaren naar Amsterdam was in de meeste gevallen pas gistermorgen mogelijk, toen de mist langzaam optrok. Dc Paus is Woensdagmiddag gedurende enkele ogenblikken voor één van de ven sters van zijn kamer, die uitzien op het St Pietersplein, verschenen. Op het plein waren op dat ogenblik ongeveer vijfdui. zend personen, die de Paus toejuichten. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 51.000 ont vangen. Hierdoor is de stand van de actie nu geworden 2.087.000. Omstreeks' kwart over zeven gisteroch tend heeft mevrouw C. M. Gerrilzen in de Adelaarstraat te Utrecht een klein ko kertje gevonden. Op het kokertje was een etiket met het opschrift „radio-actief, levensgevaarlijk" geplakt. Het etiket was ondanks het natte weer nog vrij droog en mevrouw Gerritzen veronderstelde dat het nog maar juist was verloren. Thuis gekomen verzocht zij haar vijf tienjarige zoon, het kokertje naar de ra diozaak te Utrecht te brengen, die toe vallig ook de naam „Radio-Actief" draagt. De zoon veronderstelde, dat het wellicht een Sint- Nicolaaspakketje was, maar werd toch bevreesd door de waarschu wende woorden van zijn moeder, die hem verbood het kokertje open te maken De eigenaar van de radio-zaak herken de het kokertje nite al zijn eigendom en was eveneens bang voor de Inhoud. Hij is toen naar de politie gegaan, die op haar beurt het raadzaam vond, de inhoud we tenschappelijk te laten onderzoeken. Dit geschiedde door de directeur van het physisch laboratorium der rijksuniversi teit te Utrecht. Hier werd geconstateerd, dat zich in het glasloden buisje, dat in het kokertje zat, een uitermate gevaarlijke slof be- vond: uranium 238. Deze slof zendt radio-actieve stralen uit en kan dodelijk zijn, wanneer men ermee in aanraking komt. Niet bepaald direct, doch na ver loop van maanden, heeft de stof dode lijke inwerking op het menselijke lichaam. Ilct is nog niet bekend wie dit kokertje niet zeer gevaarlijke inhoud heeft verloren. Deze deskundige betwijfelde trouwens of hier werkelijk sprake is van een radio actieve stof, maar denkt eerder aan een wat verlate St. Nicolaasgrap. De Utrechtse politie, die eerder reeds een extra-politiebericht per radio had doen omroepen, heide er vannacht ook toe over, dat er geen sprake zou zijn van een stof, die levensgevaarlijk zou zijn. Het onderzoek zou vanochtend worden voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1