Schotland bood prachtig partij arije, dat met 2-4 won aan Hong; VanderFlip Jaarvergadering van Noord- Brabantse Christ. Boerenbond Hel Wespennest Sport-Spattmn Farkens en griepbacillen D' ut llgdtiltUld Beslissende goal pas in de laatste minuut Voetbal-fusie aan de orde van de dag Militairen verloren met 2-0 van België Livingstone ging weg bij de Rode Duivels Monte Carlo-rijders door Nederland Yan 18 op 19 Januari Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO Hulp aan niet-werkende blinden Hoge prijs en premie in Staatsloterij Vragen rond het Landbouwschap 525ste STAATSLOTERIJ 4a ki=,s - i«. iij» David Duncan DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 PAGINA 1 VOETBALPROGRAMMA 2e, 3e EN 4e KLASSERS Limburgs voorbeeld vindt in Oss en Dordt navolging Van de Weyer volgt hem op Motie van „Het Nederlandse Blindenwezen" B.M.R.S. CRICKET ROND DE WERELD TELEVISIE Oplossing van gisteren ZEEPOST CORRECTIE STAATS LOTERIJ 674 *8 $8 8185 958 I gl °g gg 252 257 326 330 169 173 186 199 Jii 338 347 413 460 501 527 54b b<( (The bramble bush) (Wordt vervolgd) Aanvragen bedrijfsschade- vergoeding In het afgelopen jaar bleef het hoofd bestuur ongewijzigd. Het eigen boekhoud- bureau mag zich verheugen in een steeds stijgende belangstelling van de leden, maar toch blijven er leden, die de behar tiging van hun belangen toevertrouwen aan anderen. Landbouwschap BRITSE IJZER- EN STAAT,- PRODUCTIE GLASGOW, Woensdag. De Hongaren, die in de afgelopen vijf jaar slechts eenmaal verslagen zijn, heb ben in Hampden Park hard moeten veen- ten voor de zege. Want de gereorgani- seerde Schotse ploeg (op acht plaatsen gewijzigd na het gelijke spel van enkele weken geleden tegen de Ieren), gaf van het begin tot het einde verwoed partjj, en na een vrij gelijk opgaande strijd kon Kocsis, met de fraaiste goal van de ont moeting, pas dertig seconden voor het einde aan alle onzekerheid een einde maken. De Schotten lieten zich in het minst niet intimideren door de reputatie van het befaamde binnentrio Kocsis-Hideg- kuti-Puskas. en zij hebben getoond dat hun voetbal de diepe inzinking, welke tijdens de Wereldkampioenschappen in Zwitserland tot smadelijke nederlagen leidde nu toch wel te boven is. Al 'in de eerstë minuut kregen de 113.000 toeschouwers hartkloppingen toen Hidegkuti een prachtige kans kreeg. Zijn schot was echter te zacht om keeper Martin te verrassen. Tien minuten later schoot Kocsis langs de verkeerde kant van de paal toen hij doorgebroken was en alleen de keeper nog voor zich had. De Schotten speelden voor wat zij waard waren en kwamen af en toe iets in de meerderheid, zonder dat zij het Hongaarse doel ernstig konden bedrei gen In de 21e minuut opende de Hon gaarse rechtshalf Bozsik de score met een schot van ruim 20 meter afstand. Zes minuten later stelde Puskas met een wiskundig zuivere through pass Hideg kuti in staat de voorsprong tot 20 te vergroten. De Schotten lieten zich hierdoor met ontmoedigen en bij een van hun onstui mige tegenaanvallen kon hun linksbuiten Ring, die de hal kreeg toegespeeld van de rechtsbinnen Johnstone, een tegen- punt maken. Eén minuut voor rust liep de Hongaarse rechtsbuiten Sandor echter enkele Schotse verdedigers voorbij en be sloot zijn rush met een zuiver schot waar op keeper Martin geen vat kreeg, 1—3. Nog geen minuut na de hervatting weerklonk de vermaarde '„Hampden Roar" het oorverdovend gejuich van ruim honderdduizend toeschouwers toen Johnstone uit een door Mac Kenzie genomen vrije schop met een kopbal de achterstand verkleinde- Even later werd de rechtsback en aanvoerder van het Schotse elftal Cunningham met een been blessuur van het veld gedragen. Men vreesde dat hij voor goed was uitgescha keld, maar na tien minuten nam h(j zijn plaats weer in. De strijd behield hetzelfde vinnige ka rakter, met aanvallen en tegenaanval len over en weer. De Schotse vechtlust verslapte geen moment, en Mac Kenzie kreeg een goede kans op de gelijkmaker waarvan hij, tot geweldige teleurstelling van het publiek, niet profiteerde. In de laatste minuut zorgde Kocsis voor het vierde Hongaarse doelpunt dat de strijd definitief in het voordeel van de gasten besliste. De ontmoeting werd geleid door Leo Horn Jr, uit Bentveld, bijgestaan door A. P. Formanoy uit IJmuiden en J. C. van Gelder uit Den Haag als grensrech ters. Nadat vorige week bekend was ge worden dat de besturen van de plaat selijke Osse tweede-klassers T.O.P. en O.S.S. (Zuid I 2a) beide bereid zijn om tot betaling van de spelers der eerste elftallen over te gaan, zijn er stemmen opgegaan om te komen tot een fusie tussen beide verenigingen. Uit de kringen van de plaatselijke in dustrieën is nu het initiatief genomen tot een informatief overleg over deze materie, dat dezer dagen gehouden zal worden. Bij deze bespreking zullen on der meer aanwezig zijn de voorzitters van de beide sportverenigingen en lei dende personen van de plaatselijke groot-industrieën. Fusie is aan de orde van de dag. Af gezien van de combinaties van K.N.V.B.- clubs met prof-clubs heeft de fusie tussen Bleijerheide en Kerkrade onder de naam Roda Sport wel de stoot gegeven. De tweede-klassers Waubach en Waubachse Boys zijn immers ook reeds tot een onder linge fusie overgegaan en ook in Bruns- sum bestaan er t.a.v. Limburgia en Sport club Emma (Treebeek) dergelijke plan nen. Dat met name in Limburg een goede voedingsbodem voor fusies ligt, is een jaar of zes ook reeds gebleken toen Sittardse Boys en Sittard onder de huidige naam Sittardia samen gingen. Maar ook elders in het land duikt de fusie als verschijnsel des tijds op, nu in Oss, maar ook in Dordrecht is er sprake van een combinatie tussen de eerste-klas- ser D.F.C. en de tweede-klasser Fluks (welke laatste vereniging binnen een week een aantal spelers naar E.B.O.H. en Emma zag gezogen. Het programma van de K.N.V.B. ver meldt voor a.s. Zondag de volgende wed strijden voor de 2e, 3e en 4e klassers in district West II: 2e klasse A: DCV—HOV, RFC—DHC, ONAVelox, WassenaarQuick, Vrien denschaar—HVV; B: VUC—UVS, HBS— Unitas, FortunaODS, Leerdam—Gouda, VCS—CVV. 3e klasse A: LFCHBC, Laakkwartier TYBB, ZandvoortmeeuwenSchevenin- gen. ArchipelBlauw Zwart, BECDe Postduiven, RipperdaHillegom. 3e klasse B: LugdunumExcelsior '20, Alphen—VVP, GDA—The Rising Hope, RKAVV—Wilhelmus, Westerkwartier— Westlandia. 3e klasse C: HillesluisDubbeldam, SlikkerveerDe Hollandiaan, SVWVOC. 3e klasse D: VDLCKC, RDM—Zwijn- drecht, Ammerstolse SVVFC, Papen- drechtTransvalia, Leonidas—Neptunus. 4e klasse A: ASC—Lisse, Rouwkoop Warmunda, VVSBMeerburg, Rooden- burg—SJC, Weijlingen—THB. 4e klasse B: DelftBTC, 's-Gravenzande Concordia, NaaldwijkSpoorwijk, Full SpeedVoorburg, DHLDSO, BMT-Hoek van Holland. 4e klasse C: BoskoopUnio, SMVLek- kerkerk, GSVWoerden, Haastrecht EDS. VEPDonk, OudewaterAlphia. 4e klasse D: BelvedèreRVC. Rijswijk Moordrecht, Te Werve—LUNO, HWT Quick Steps, Maasstraat—Steeds Volhar den, CeleritasSchoonhoven. 4e klasse E: RAVA—Cromviiet, Lenig en Snel—VDS, Zwart Blauw—ADS, 12 uur, PDK—Stolwijk,Graaf Willem II-Vac— Olympia, ATVVKRVC. 4e klasse F: Dirksland—Rockanje, Hion DRL, DEH—Schiebroek, RKWIK—Nado, SiodFSV-Pretoria, OVV—Aeolus. 4e klasse G: DinduaWit Rood Wit, HermandadFlakkee, PFCDDC, Zuider ster— DZB, Hillegersberg—Poortugaal NieuwenhoornBolnes. 4e klasse H: GeluksvogelsDHS, 's-Gra- vendeelRCD, ASW—LSV, ODI—Heuke lum, Merwede—Hardinxveld Strijen. RONSE, Woensdag. Op een onbespeelbaar en zelfs nauwe lijks begaanbaar modderveld in Ronse (65 k.m. ten Z. van Brussel) heeft het Neder landse militaire voetbalelftal in de jaar lijkse wedstrijd tegen de militairen van België een 2—0 nederlaag geleden. Op het doorweekte grasloze veld bezaten de Bel gen het voordeel van een Snellere start, waardoor zij meer initiatief in het spel ontplooiden. Overigens was het een onge zellige, harde en vaak ruwe wedstrijd, waarop de miserabele omstandigheden (er woei bovendien een striemende ijsregen) hun stempel drukten. De aanval van de Nederlanders is eigen lijk door het falen van middenvoor Meer man (Feijenoord), die nimmer tegen de solide stopper Close (Union) op kon, een voortdurende mislukking geweest. Ook de buitenspelers Van der Kuil (VSV) en Rijnvis (ADO) konden in de solide Belgi sche verdediging geen gaatjes ontdekken. Van Woerden (Feijenoord) deed in het middenveld aardig werk, maar Van der Wel (Ajax) en Brusselers (PSV) konden de Belgische half-spelers niet van zich af schudden. In weerwil van goed spel van de backs Van Kerkum (Feijenoord) en Kuys (Haar lem) werden de beide doelpunten gescoord toen Nederland iets in de meerderheid was. Pieters Graafland (Ajax) werd 15 minuten na de rust door Van Herpe en 10 minuten voor het einde door De Waele gepasseerd. Ook de trainer van het Neder lands Elftal, Donnenfeld, had de moeilijke reis naar Ronse gemaakt om enkele spe lers onder de loupe te nemen. Deze wed strijd was echter geen criterium. Tussen het bestuur van de Kon. Belg. Voetbalbond en de Engelse trainer Dou glas Livingstone is een overeenkomst be reikt, waardoor het contract dat drie jaar geldigheid had, reeds halverwege is ont bonden. Livingstone had om ontslag ge vraagd, omdat de arts van zijn vrouw, die voor de opvoeding van de kinderen in Engeland was gebleven en daar ziek was, zijn thuiskeer wenselijk had geacht. Overigens wijst men er in Belgische voetbalkringen op, dat de verstandhou ding tussen Livingstone en de K.B.V.B.- heren evenmin goed was als die tussen hem en de door hem getrainde spelers van het Belgische elftal. Stug en gesloten werd hij bij de spelers onbemind, temeer daar zijn voorganger Bill Gormlie door de spelers op de handen was gedragen (Gormlie, trainer van Anderlecht. was naar de zin van de hoge omes in de Bel gische bond echter te populair, vandaar diens ontslag, tegen een petitie van de spelers in). Men wijst er op, dat veel van de successen, die de Rode Duivels onder Livingstone hebben behaald, te danken zijn aan het voorbereidende werk dat Gormlie had verricht, al trekt men Li vingstone's capaciteiten niet in twijfel. Tot trainer ad interim van het Belgische elftal is benoemd de oud-internationale keeper Andre van de Weyer, geassisteerd door de eveneens oud-internationale spe ler Arthur Ceuleers; reeds eerder was Livingstone als leraar aan het Heyselse opleidingsinstituut voor trainers vervan- DRZ— j gen door Van de Weyer, die zijn assistent j was, terwijl Ceuleers trainer van Lyra is. In de nacht van 18 op 19 Januari zul len de deelnemers aan de Rallye Monte Carlo die Glasgow, Stockholm, Oslo en Muenchen als startplaats kozen, door ons land trekken. Dit zijn er resp. 101, 41, 16 en 49. Minder dus dan verleden jaar, hetgeen is toe te schrijven aan het feit dat de route voor de rijders die Monte Carlo als startplaats kozen, dit maal niet door Nederland leidt. De route-controle te Venlo, zoals gewoon lijk gevestigd in het Gebra Service Sta tion aan de Keulse Poort, ontvangt al leen het Glasgow contingent. De eerste rijders worden hier in genoemde nacht verwacht tegen half een. In Hengelo is, evenals voorgaande ja ren, de controle gevestigd in Hotel Royal Eulderink. Tussen twaalf uur en half een zullen hier eerst de Stock holm-starters hun opwachting maken. Zij zullen later in de nacht gevolgd wor den door degenen die uit Oslo en Muen chen vertrokken. De Hengelose con trole, die evenals de andere controle plaatsen in ons land door de K.N.A.C. zal worden verzorgd, is een tijdcontrole. De officiële vertrektijden voor de eer ste equipes van de ploegen uit Stock holm, Oslo en Muenchen zijn resp. vast gesteld op 3.10 uur, 3.55 uur en 4.15 uur. In het Apollo Paviljoen te Amsterdam komt de route van genoemde drie con tingenten samen met dat uit Glasgow. De eerste rijders worden te Amsterdam verwacht tegen half drie. De vertrek tijden zijn als volgt: Glasgow van 4.35 uur af, Stockholm van 6.20 uur af, Oslo van 7.05 uur af terwijl de equipe die in Muenchen als eerste startte om 7.25 uur Amsterdam verlaten mag. Van Amsterdam voert het traject langs de route-controle Den Haag, welke m het secretariaat van de K.N.A.C. is ge vestigd. Men kan hier de rijders tussen vijf uur en half negen zien langs ko men. Het biljartkampioenschap van België, 47/2, waaraan zes spelers hebben deel ge nomen, is geëindigd met een overwinning van de Brusselaar Wafflard, die 8 match- punten behaalde en een algemeen gemid delde boekte van 31.48. Zijn hoogste serie in dit tournooi was 199. Tweede werd V'n- gerhoedt, 6 matchpunten. hoogste serie 141, algemeen gemiddelde 31,14. derde Ga briels 6—220—27.62, vierde Van den Bran den 4—233—23.56, vijfde Vervest 4133— 20.12 en zesde Boulanger 210821.94. z ken, dat de griep steeds in een soort cy clus heeft gewoed. De eerste gegevens over de griep date ren uit het jaar 1558. Hierna staat het jaar 1562 als een griepjaar geboekstaafd, ver volgens het jaar 1568. Zowat elke zes jaar brak er een griep epidemie uit. Reeds in die tijd waren we- tenschappelijke onderzoekers tot het in- De stakkerd voor wie ten slotte geen zich gnomen, dat de van griep herstellen- andere verzuchting meer overblijft, dan den er siechter aan toe waren dan dege- een wanhopig: laat me maar dood gaan.. n die aan de ziekte leden. De periode De toestand van hopeloosheid van een van herstel werd als gevaarlijker dan die door griep geplaagd mens zou misschien van dg zigke gekenschetst> Z0Wel voor de nog door het volgende verergerd kunnen tië t voo_ zijn omgeving. US, DIT WETEN WE, de griep komt uit Australië en de varkens brengen haar op de mensen over. We wetenook, dat er een Virus A en een Virus B bestaan, de eigenlijke veroor zakers van de toestand, de een mens soms gelijk maakt aan de stakkerd op zee. u weet wel. worden: In 1933 werd het Virus A ontdekt, in 1940 het Virus B. Maar nadien volgden nieuwe ontdekkingen. Het jaar 1941 bracht Virus Q (ontdekkers Lillie, Perine en Armstrong), het jaar 1947 Virus X of Y (ontdekkers en beschrij vers Eaton en Pearson). Vermoedelijk bestaan er ook nog andere virussen. Tenminste, dat meent men bij de onderzoekingen naar een vaccinatie met anti-Virus A te hebben kunnen vast stellen. De meeste zijn echter gevaarlijker voor dieren dan voor de mens. Muizen, marmot ten, konijnen en varkens zijn er vat baar voor, kunnen er niet tegen en vallen derhalve als slachtoffer. patiënt als voor zijn omgeving. Na 1590 volgden de epidemieën in Eu ropa zich gestadig op: 1593, 1596, 1598. Dan even een stilstand. Vervolgens 1626, 1628, 1701, 1732, 1735, 1737, 1742 enz. tot aan het jaar 1806. 1813 wordt nog als een griepjaar genoemd en daarna verschijnt 1918 als het jaar van de beruchte Spaanse griep. Het waren steeds cyclussen van twee, drie of van zes, zeven jaren corresponde rend met de activiteit van Virus A en Vi rus B. Tot zover de minder opwekkende gege vens. Opwekkend is, dat we volgens de Ame rikaanse deskundigen de griep volkomen onder de knie zullen krijgen. Het is alle maal maar een weet, zeggen ze. Althans, hierop komen de wetenschappelijke uit- In de strijd tegen de griep zat men me- eenzettingen neer, welke zij ten beste ge- nigmaal met de moeilijkheid, welk Virus ven op een bepaald moment actief was. Maar al doende leert'men en ten slotte kon men speciaal Virus A al gauw vast stellen, dank zij bepaalde, typische ver schijnselen. Bovendien, toen men in de historie te rugging, kon men de gevolgtrekking ma- A o verten tie Na het leger, zeiden we een vorige maal komen de employé's van de openba re diensten aan de beurt. Daarna de sport- Wat de sportlui betreft, het inenten van deze categorie wordt als belangrijk be schouwd, nademaal de griep vooral des winters voorkomt, wanneer speciaal de voetballers in actie zijn. Daar de voetbal lerij tegenwoordig een millioenenonderne- ming is, ziet iedereen dit belang direct in. Ook in ons land, waar we zopas het be roepsvoetbal officieel geïntroduceerd heb ben. Ruim vier jaar geleden, in het najaar van 1950, voerde de stichting „Het Neder landse Blindenwezen" een actie tot ver krijging van een meer sluitend systeem van blindenzorg in Nederland. De aanlei ding hiertoe was een ontwerp „Sociale voorzieningen voor blinden", dat door de commissie voor blindenvraagstukken bij de regering was ingediend. Sedertdien zijn de regeringsbemoeiïngen met de blin denzorg zeer belangrijk uitgebreid, doch tot op heden is er een groep onder de blinden, die nog steeds vergeten wordt. Dit zijn de volwassen blinden, die niet tot werken in staat zijn, of die nog geen ge legenheid kunnen vinden tot het verrich ten van arbeid en derhalve voortleven in een toestand van treurige en neerdruk kende afhankelijkheid. Er is weinig fan tasie voor nodig om te begrijpen, hoe droevig het lot is van volwassen vrouwen en mannen, die niet alleen de troost van de arbeid missen, maar die bovendien door hun materiële afhankelijkheid elke mogelijkheid tot ontplooiing van hun persoonlijkheid moeten ontberen. De stichting „Het Nederlandse Blinden wezen", waarbij nagenoeg alle instellin gen van en voor blinden van alle richtin gen zijn aangesloten, blijft echter streven naar de totstandkoming van deze zo nood zakelijke voorziening en op een dezer da gen te Utrecht gehouden vergadering werd een motie aangenomen, waarin het bestuur, kennis genomen hebbend van de ten behoeve van de blindenzorg in ons land opgemaakte posten op de begroting voor 1955 van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en waar het betreft de hulp aan niet-werkende blin den met leedwezen constateert, dat de begroting in dit opzicht nog geen uitzicht opent. Er wordt op gewezen, dat ons land wat betreft dit onderwerp nog steeds zeer ten achter blijft bij omringende landen en men geeft met klem uiting aan de wens. dat de regering ten spoedigste maatrege len zal treffen om op het punt van hulp aan niet-werkende blinden de zo noodza kelijke voorzieningen te treffen. Horizontaal: 1. als volgt (afk.); 3. ver tegenwoordiger; 7. onder anderen (afk.); 9. op de wjjze van; 11. bekende voetbal club; 12 rekenkundige opgave; 13. plaats in Nederland; 17. meisjesnaam; 18. iets; 20. plant; 22. persbureau; 24. lof; 25. dun stuk hout; 26. vorm van dansen; 29. vra gend voornaamw.; 31. engels bier; 32. koor: 33. op waarde schatten; 36 soort bij; 37. strafwerktuig; 38. seconde; 40. deel van de bijbel; 41. ondoordringbare; 42. bijwoord. Verticaal: 1. water in Brabant; 2. na gerecht; 4. cijfercombinatie; 5. plaats op de Veluwe; 6. ketting zonder einde; 7. familielid; 8. maanstand; 10. beambte; 12. trouw volgeling; 14. meer (Duits); 15. boom; 16. inkerving; 19. huisdier; 21. tijdperk; 23. deel van een boom; 27. onvruchtbaar'; 35. vissergerei'; 36. zang- noot; 39 Frans lidwoord. Tijdens wedstrijden te Moskou heeft de Russische gewichtheffer Oudodov twee wereldrecords verbeterd. Bij het tweehan dig drukken verbeterde hij het record van zijn landgenoot Kirsjon met 1.5 kg. door 111,5 kg. omhoog te brengen. Door bij de drie Olympische oefeningen 355 kg te to taliseren verbeterde hij ook het record van de Rus Schimashkyan met 5 kg. Danny Blanchflower. de Ierse inter national van Aston Villa, in welke club hij als rechtshalf speelde, is overgegaan naar de eerste-divisie-club Tottenham Hotspur; men veronderstelt, dat deze club een transfer bedrag van 30.000 pond sterling (315.000 gulden) voor hem heeft neergeteld. Het dubbelspel van de tenniswedstrijd tussen Italië en Duitsland voor de tweede ronde van het tournooi om de Koning Gustaaf beker is door Italië gewonnen, doordat Orlando Sircla en Nicola Pietrangeli met 61, 46 6 4 zegevier den over Pottinger en Scoll 'L)d.) Italië dat nu met 30 voor staat, heeft zich door dit resultaat reeds voor de halve finale geplaatst waarin het tegen Noor wegen zal uitkomen. Een „keihard" bowlers-record Na de verloren eerste test-wedstrijd te gen Australië hebben de Engelse cricke ters weer een „tussen-match" gewonnen. Zij scoorden tegen Queensland 317 runs, met Edrich 74 als top-hitter. Queensland kwam niet verder dan 95 en 210. Een merkwaardig record wordt ons'be richt uit Palmerston, waar de bowler Kendall met 6 achtereenvolgende ballen evenveel wickets nam zonder dat er ook maar een run werd gescoord. Zijn wed strijd-totaal was 6 voor 7. Specialisten hebben uitgerekend, dat hij hiermee 4 hattricks op zijn naam heeft gebracht. Een record dat niet gemakkelijk zal wor den verbeterd. De te Den Haag gehouden ijshocky— wedstrijd tussen HHYC en de Zweedse club Oerebro is een gelijk speh 8 geëindigd. De tussstanden waren 13( 33, 42. Voor HHYC doelpuntten Dietz (3). Zukiwsky (4) en Schwenke (1). In de 525ste Staatsloterij, 16de lijst, 4de klasse, is vanochtend een prijs van 50.000 uitgeloot. De prijs viel op lot no. 15460. De prijs van 1000 met een premie van 30.000 viel op no. 5945. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. DONDERDAG 9 DECEMBER 22.00 uur: Band Call. 22.15 uur: Hook Hits. 23.00 uur: Muziektheater. 23.30 uur: Verzoekplaten. 00.30 uur: Sluiting. VRIJDAG 10 DECEMBER HILVERSUM I 1402 M.). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.30 Clavecimbel. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram, of actual. 13.00 Nws. 13.15-Vocaal ens. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.50 Kamermuziek. 15.15 Voordr. 15.35 Viool en piano. 16.00 Report. 16.15 Promenade-ork. 17.00 Voordr. 17.20 Pwno. 17.50 Stemmen van overzee. 18.05 Gram. 18..5 Orkestconc. 18.35 Cabaret. 19.00 Nws. 19.10 Re- geringsuitz. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 „De jeugd vliegt uit", hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 22.05 Gram. 22.Ï5 Kamerork. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7. Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 School radio. 10.00 Caus. 10.05 Morgenw. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Cello en piano. 11.10 Radio- en tuinb.meded. 12.33 Sport. 12.48 Gram. 13.00 feuillet. 11.30 Orgel. 12.00 Amus.muz. 12.30 Laud- Nws. 13.15 Meded. en lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Boekbespr. 14.20 Sopr. en piano. 14.55 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Actual. 18.20 Lichte muz. 18.45 Caus. 19.00 Voor de jeugd 19.10 Muz. caus. 19.30 Caus. 19.50 Me ded. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. en muz. 20.30 „Europa één", caus. 20.40 Caus. 21.00 Gevar. muz. 21.35 Buitenl. weekoverz. 21.50 Spaanse volksdansen. 22.20 Lichte muz. 22.40 Caus. 22.45 Avondw. 23.00 Nws. 23.1524.0(1 Gram. Engeland, BBC Home Serv. 330 m. 12.00 V. d, scholen. 13.00 Gram. 13.25 C/var. progr. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Piano. 15.00 V. scholen. 16.00 Hoorspel. 16.30 Ork.conc. 17.15 Critieken. 18.00 V. d. kind. 18.5 5Weer. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.30 Orgel. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Hoorspel 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.30 Klankbeeld. 23.15 Recital. 23.45 Pari. overz. 24.000.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12,00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Voordr. 12.30 Casino-ork. 13.00 Pari. overz. I3yl5 Fabrieks- fanfare. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.45 Amus. muz 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Orgel. 18.00 Gram 18.30 Gevar. muz. 19.15 Muz. caus. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.24 Sport. 20.30 Gevar. progr 21 00 Gram 21.15 Discussie. 22.00 Gevar, muz 23.00 Nws. 23.1 5Act. 23.20 Caus. 23.40 Gevar. muz. 0.05 Voordr. 0.20 Gevar. muz 0.501.00 Nws. N.W.D.R. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus.muz 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Liederen en ballades 20 45 Amus. muz. 21.45 Nws. 22.30 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.25 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. FrankrUk, Nationaal Prnjramma. -S47 m. e 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13 50 Nws. 13.5a Israëlische uitz. 18.30 Amerik. uilz. 19.10 en 19.25 Gram. 20.00 ,,Le coq d'or", opera. 21.13 „Le coq d'or" (verv.) 22.45 Int. solisten. 23 45- 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Radiofeuilleton. 17-00 Nwi. 17.10 Lichte muz. 10.00 Fagot en piano. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19 40 Volkszang. 20.00 Gram. 20.15 Symph.ork. en sol dn pauze: Kunstkaleidoscoop). 22.30 Nws 22.45 Intern. Radio Universiteit. 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 en 14.00 Grarn. 15.00 2 Acte „Le Turc en Italië opera. 15.40 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram.19.30 Nws. 20.00 „Romeo et Juliette", Gevar. muz. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.45 Gram. 22.53 Nieuws. Engeland, BBC Enrop. Serv. Uitz. voor Nederl. 22.00—22.30 Nws. Feiten v. d. dag. Hoe de weekbladen het zien (op 224 m.) VARA: 20.15 Actual. 20.30 „Kolen", ëocu- mentaire. 20.55 Film. 21.10 Pauze. 21.15 Gezel schapsspel. Horizontaal: 1. opera; 3. la; 6. gedaan; 9 kano; 13. Maria; 15. met; 17. na; 19. dor; 20. ed; 21. ale; 23. innen; 25. last; 27. 'snaren; 29. sl; 30. stoel. Verticaal: 2. Ria; 3. lik; 4. in; 5. on; 6 garnaal; 7. dorri; 8. aardig; 10 alm; 11. ontdoen; 12. karnen; 14. ion; 16. Ee; 18 al; 22 ems; 24 nor; 26. tol; 27. si; 28. alt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondente uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Drente" 16 Dec.; Ned. Nw Guinea: s.s. „Drente" (16 Dec.); Ned. Antillen: m.s. „Charis" (14 Dec.); Suriname: s.s. „Cot- tica" (15 Dcc.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. ..Oranjefontein" (14 Dec.); Canada: s.s. „Abbedijk" (14 Dec.), m.s. „Black Tomoe" (15 Dec.); Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" (11 Dec.), s.s. „Naviero" (16 Dec.); Brazilië: m.s. „Alnati" (15 Dec.); Chili: via New York (15 Dec.)- Australië, Nieuw Zeeland, via Enge land (11 Dec.). In de categorie nieten toevoegen: 16907. Te Tilburg wordt vandaag de algemene vergadering gehouden van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond. Gewoon tegetrouw werd de dag begonnen met een H. Mis, opgedragen voor de levende en overleden leden van de bond. De verga dering werd, na een gemeenschappelijk ontbijt, vervolgens geopend door de voor zitter van de N.C.B., de heer Jos Zegers. De geestelijk adviseur, rector W M. Bek kers, hield 's middags een rede met als onderwerp het bisschoppelijk mandement en in de middagvergadering hield voorts HOGE PRIJZEN 50.000 15460 1500 6504 7306 1000 5945 met premie van 30^00 6094 10272 12719 14112 15014 15088 15888 18138 20013 ƒ400 11556 19593 200'172824573222 3875 4308 5974 5981 6538 7234 7324 8316 8600 9217 9426 9446 12597 13801 14194 14345 16095 20189 20270 20993 21071 21162 21637 PRIJZEN VAN ƒ80.— 11020 059 221 262 299 397 666 680 941 12006 032 047 057 150 172 180 186 190 448 1083 218 303 383 512 546 814 833 948 3036 179 209 215 379 444 638 776 807 966 979 3005 062 073 141 189 285 297 337 445 469 542 725 744 800 4055 170 182 283 359 367 380 397 407 419 577 580 609 722 851 5083 408 520 605 6028 053 130 158 319 426 433 486 530 555 668 702 929 1068 107 169 203 274 288 355 442 534 638 649 699 798 816 844 852 901 8076 105 136 193 242 308 337 397 720 725 771 782 900 908 947 957 9055 128 157 162 199 265 288 329 400 485 594 598 620 760 772 909 972 10026 092 158 191 338 373 403 443 457 540 672 759 780 808 831 890 754 880 895 926 930 935 13187 339 399 514 581 587 639 849 869 890 14013 022 118 186 270 393 434 464 583 698 717 853 994 999 15205 401 592 635 814 827 837 914 16048 141 181 209 240 277 '281 615 694 709 782 901 908 924 980 17044 304 535 718 727 983 994 18065 137 196 361 691 707 792 836 837 918 952 19047 156 204 292 340 373 380 421 582 631 750 782 800 841 20099 166 182 186 256 661 716 740 931 942 21052 218 232 292 313 451 499 751 981 983 per He» Alom verkrijgbaar 1024 056 095 221 240 265 306 398 410 478 487 538 566 610 626 668 673 705 710 740 771 784 805 819 823 857 922 932 2006 043 056 062 075 120 152 166 195 207 261 278 410 417 428 430 438 441 448 460 492 523 559 568 645 664 701 720 737 77u 804 810 814 823 830 835 840 842 869 873 3006 016 080 158 186 221 262 267 329 343 348 349 397 409 444 451 478 488 494 504 571 602 623 631 639 677 684 709 743 760 764 771 776 803 808 824 825 840 892 901 912 936 943 968 984 996 4013 026 032 066 125 135 161 164 254 255 295 301 369 395 456 467 478 506 540 548 588 628 634 646 654 663 706 713 734 741 763 804 890 901 910 998 5006 019 038 072 092 094 097 110 182 197 226 245 251 274 279 416 421 425 436 528 529 533 545 586 606 611 619 672 677 681 701 722 723 772 780 788 796 822 834 851 907 923 926 958 6019 031 039 042 085 090 100 154 157 161 167 201 205 211 251 280 295 300 333 339 354 378 384 391 398 402 409 427 443 468 472 483 582 604 610 646 658 697 700 722 726 742 744 773 794 798 801 837 838 852 853 858 878 941 969 991 7017 020 030 048 069 078 114 142 156 165 178 190 246 248 258 269 310 337 420 436 451 485 501 509 564 611 623 626 678 707 709 715 760 793 801 805 809 839 849 851 882 883 909 910 912 938 944 945 951 958 987 8010 014 033 053 066 086 127 195 199 268 326 330 336 344 351 362 365 394 408 419 441 450 505 538 539 573 605 608 635 706 739 746 748 818 893 911 932 982 995 9027 079 080 109 121 138 160 166 310 344 356 390 410 430 437 479 601 607 608 656 657 738 836 851 863 900 922 927 10020 049 054 090 104 154 164 224 246 JbZ 265 277 307 312 310 323 339 358 366 391 NIETEN 757 763 771 793 831 839 882 918 926 934 984 988 989 o—. onv 079 obo 12013 026 064 079 184 227 234 237 27J 282 323 379 407 454 469 528 o39 593 609 626 635 657 662 674 693 705 724 761 763 774 7Q9 RR4 pi1 Q18 947 959 9ob 13002 032 035 036 062 066 084 103 129 136 145 164 170 210 225 238 261 265 289 292 519 326 327 338 347 363 378 385 429 494 498 525 543 601 623 669 670 711 722 725 779 781 821 829 831 899 912 980 14020 026 030 042 048 114 225 269 310 342 365 372 376 387 406 408 419 422 437 441 458 466 491 520 522 542 548 558 609 610 623 631 720 734 744 761 763 850 $51 857 860 895 902 903 908 912 925 926 936 967 15005 038 047 129 140 156 182 249 299 307 469 511 561 579 586 598 601 621 658 689 692 747 756 777 808 815 822 823 825 846 857 863 893 900 903 919 932 963 990 16049 054 088 161 163 177 204 212 236 239 248 260 261 267 271 279 302 335 349 369 388 395 419 436 466 481 496 509 538 562 573 575 596 599 613 627 729 754 756 «>z 798 823 866 911 972 n„n ns7 nq, 11011 019 021 029 036 047 054 080 087 093 200 201 216 234 305 313 341 362 363 384 408 449 470 473 486 540 550 569 b4U 64b 18019 032 037 091 095 110 127 145 175 187 989 347 437 459 473 518 519 541 571 572 «09 «74 694 708 710 730 749 763 768 784 800 803 807 825 887 890 14001 179 225 229 254 262 271 294 311 325 327 341 390 424 460 463 488 495 499 531 541 549 557 569 575 595 604 605 618 650 657 658 666 689 777 812 824 856 857 903 920 968 985 997 10025 028 032 048 065 100 102 106 112 161 162 193 220 267 294 337 353 379 389 393 411 422 427 431 435 446 453 465 483 486 512 531 536 547 549 577 627 633 662 677 685 697 721 831 849 850 874 896 908 950 959 973 21016 029 035 053 066 092 104 110 166 257 284 285 286 308 333 366 370 390 401 41b 424 427 430 444 482 515 544 554 568 ofi 573 594 595 600 632 648 653 659 682 bai 705 710 715 741 760 774 802 820 845 »ni 898 917 946 947 953 963 972 976 991 19 Heel haar houding was er een van ie mand die alleen is en het zich gemak kelijk' heeft gemaakt. Ik maakte de kier een millimeter groter zodat mijn gezichts veld verruimd werd. Op ongeveer drie passen van de radio stond een laag, o- vaal tafeltje, met een geborduurde sjaal bij wijze van kleedje dwars er over heen. Op de sjaal lag een pistool. Zij was er dichter bij dan ik. Als we allebei snel waren, zou zij het winnen. En al won ze niet, dan zou ze in elk geval schreeuwen indien ik zo eensklaps binnenstormde. Dat doet een mens instinctief. Ik sloot de deur even geruisloos als ik haar geopend had en bleef een ogenblik doodstil in de gang staan. Toen klopte ik. Ik klopte niet hard, maar in het dood stille huis leek het alsof iemand de poort rammeide. Een paar seconden lang bleef het stil. Toen klonk haar stem, nerveus, maar niet angstig: Wie daar? Dat was niet naar mijn zin. Ik klopte weer en luisterde. Ik hoorde het ruisen van zijde en de zachte tred van haar na derende voeten. Ik drukte mij plat tegen de muur aan. De kruk van de deur werd omgedraaid en de deur werd met een snelle ruk geopend. Zij stond in de kamer, net zo dat ik haar niet zien kon, maar wat ik wel zag, dat was de loop van het pistool, dat op de duistere gang gericht was. De hand die het wapen vasthield, beefde niet. Mijn hand evenmin - mijn arm schoot uit en ik greep haar pols. Met een ruk trok ik haar naast mij in de gang en drukte mijn andere hand op haar mond. Stil zijn, zei ik. Het is je broer maar. Ik drukte haar hoofd omlaag te gen mijn borst en trok de hand met het pistool erin van haar zij weg, terwijl ik mijn vingers omlaag liet glijden tot ze over de hare sloten. Daarnee kneep ik zo hard dat ze het pistool liet vallen. Ze lag zo slap tegen me aan, dat ik een ogenblik dacht dat ze flauw gevallen was Ik liet haar mond vrij en pakte haar schouders beet om haar op de been te houden. Zij wankelde een stap vooruit en keerde zich dan naar mij toe. De donke re weemoedige ogen, lichtten eenklaps op en werden bijna zacht van uitdrukking. Toen sloot zij ze. Ze liet haar handen langs haar zij vallen en leunde tegen de deurpost. Wat wil je? mompelde zij. Naar binnen. Ik pakte haar arm en wees naar de zitkamer. Ze liep werktui gelijk naar binnen. Ik raapte het pistool op en volgde haar. Ik zou maar gaan zitten, zei ik. Ze ging zitten. Haar gezicht was overtogen van een vreemde glans, bijna een blos, die haar sterk deed verschillen van het bleke, gereserveerde meisje van de eerste keer. Ze zat op het randje van haar stoel en staarde voor zich uit. Waren de omstandigheden en de omgeving anders geweest, ik had gedacht dat ze bad. Misschien was dat inderdaad het geval, maar van vrees kon ik in ieder geval geen teken bij haar bespeuren. Ik kon mij ongeveer voorstellen hoe Catherine mij moest zien uitsluitend als iemand, die door waaghalzerij en veel geluk uit de gevangenis had weten te ontsnappen. Ik, die mezelf eerst zo dapper en vastberaden had gevonden, bekeek mijzelf nu met andere ogen. Het meisje immers, dat ik in mijn verbeel ding al had zien huilen en sidderen, schonk me nu zelfs geen blik. Ik voel de me eensklaps vermoeid. Ik trok een stoel bij de hare en ging tegenover haar zitten. Dus je bent werkelijk ontsnapt, zei ze. Ze scheen tegen de muur te spreken. Zoals je ziet. Ik zit hier al uren. De glans lag nog steeds op haar gezicht en haar mond was kalm en bedaard, met een glimlach, die geen glimlach was. Ik heb naar de radio zitten luisteren. En wat heb je gehoord? Dat je ontvlucht was. Meer niet. Dat was alles wat ik wilde horen. Maar ik ben blijven luisteren., ik was bang dat ze je weer vangen zouden. Ik stond op het punt een bitter aI)t- woord te geven, maar ik hield het in. Daarvoor was ik niet gekomen.t Ik liet het pistool in mijn overjaszak glijden. Ik ben nog niet ontvlucht, herinner de ik haar. Ik ben vrij, maar dat kan tijdelijk zijn. Maar waarom ben je dan hier heen eekomen? De politie Ze keerde haar hoofd om en keek me aan. is buiten bij het huis. Als je schreeuwt, komen ze binnen. Schreeuw dus niet. En praat niet luider dan je op het ogenblik doet. We spelen niet langer voor broer en zuster. Nee, je bent mijn broer niet, zei ze. Ik ben nooit je broer geweest. En dat heb je ook nooit gedacht. Zomin als je moeder ooit in de veronderstelling ge leefd heeft, dat ik haar zoon was. Waar is ze? Ze is terug naar Palo Alto. —Ze heeft zeker geen last meer van haar hart, wel? („„e Ik denk niet, dat ik haar nog terug ZaFZDant'gaat mij niet aan. Luister. Weet je wie ik ben? schudde Ze keek me vragend aan en scnuaae toen haar hoofd. „Nee ,„„armT1 dacht —Als ie dat niet weet, waarom aaent ie dan dit ik liever in je broers plaats terecht zou staan dan mijn eigen naam beilenMai?adit'heb ik helemaal niet ge- da?tWat dan wel? Ik weet het niet, zei ze. Zeg het maar liever. Wat wil je eigenlijk. Ik wil weten of jij weet wie ik ben. Nee. Dat heb ik toch al gezegd. Ik wil het niet eens weten. Zolang ze bleef ontkennen kon ik op geen enkele manier bewijzen, dat ze on waarheid sprak. Aangezien ik niet van plan was haar te zeggen wie ik was, stond ik op. Dan heb ik maar twee verlangens te kennen te geven. In de P,ats wil ik geld hebben, Het weinig^ dat bij me had, is me m genomen.^ bedaard. je had een porte feuille 'bij je, met imjn foto er in. Waar had je die vandaan. Gestolen, maar dat wil helemaal niet zeggen dat ik prijs stelde op die foto De portefeuille heb ik ook gestolen, met de papieren, die erin zaten. Die fout zal ik mezelf niet licht vergeven. Waarom heb je dat gedaan? Ik heb totaal geen zin mijn domheid goed te praten. Ik stal die portefeuille met een doel, dat me op dat ogenblik verantwoord leek. Nu heb ik geld nodig. Voor mijn part kun je dat ook stelen noe men, maar ik ben in geen geval van plan de stad te verlaten zonder geld. Het is in je eigen belang dat je me helpt. Als men mij te pakken krijgt, zal ik bewijzen dat ik Philip Tremaine niet ben en ik zal ook aantonen dat twee vrouwen mij in een val gelokt hebben 9m me een moord in de schoenen te schuiven. Ze schudde 't hoofd. Moeder zou ge woon beweren dat je een bedrieger bent en dat ze werkelijk dacht dat je haar zoon was. Geld. Ik heb niet veel. Mijn beurs ligt daar op die stoel. Ze wees en ik nam hem op. Het was een bruine, suède-leren beurs, tamelijk versleten. Hij was zacht en hij rook naar parfum. Ik trok de rits sluiting open en stak mijn hand erin. drs Kriellaars een inleiding over het land bouwbeleid. Voorzitter Zegers verwelkomde in zijn openingsrede op de eerste plaats de ver tegenwoordigers van de plaatselijke boe renbonden cn de geestelijke adviseurs en vervolgens de ere-voorzitter van de bond, de heer Moors, de vertegenwoordigers van de zusterorganisaties en van de K.N. B.T.B.. van de R.K.J.B., de Boerinnenbond en andere organisaties. Ook waren aan wezig vertegenwoordigers van de Stich ting voor de Landbouw, rijksconsulenten, directeuren van landbouwwinterscholen en hoofden van land- en tuinbouwscholen. Bijzondere nadruk legde de heer Zegers vervolgens op het onderwerp' bedrijfs schade, daar gebleken is, dat zeer vele leden verzuimd hebben hun aanvraag voor het verkrijgen van een aanvullende bijdrage voor schade aan bedrijfsuitrus- ting verzuimd hebben in te dienen voor 1 October. De voorzitter raadde hen aan, alsnog hun aanvrage in te dienen, daar de bond zal trachten te bewerkstelligen, dat deze aanvragen toch nog in behan deling worden genomen. Hoewel de belangstelling voor emigra tie enigszins afneemt, lopen op het ogen blik toch weer 13 emigratiecursussen met ca 250t deelnemers. De organisatorische voorlichtingsdienst van de N.C.B., welke op 1 Januari van dit jaar startte, heeft reeds bewezen, nuttig werk voor de or ganisatie te kunnen verrichten. De samen werking met de verschillende instellin gen en vakbonden mag, evenals voorgaan de jaren, voortreffelijk worden genoemd. Na deze algemene mededelingen her dacht de heer Zegers degenen, die in het afgelopen jaar heengingen. In dit verband memoreerde hij het overlijden van mgr prof. Cobbenhagen, voorzitter van het curatorium van de agrarische leerstoel. Ook herinnerde spreker aan het feit, dat dit jaar de oud-geestelijk adviseur van de bond. pastoor Van Kessel, benoemd werd tot ere-kanun.nik van het kathedrale ka pittel van het bisdom Den Bosch. Ten slotte herinnerde hij de vergadering er aan, dat het dit jaar 25 jaar geleden is, dat de heer N. Kuijlaars werd gekozen tot hoofdbestuurslid van de N.C.B., in ver band waarmede hij de jubilaris ter ver gadering huldigde. Hierna richtte de heer Zegers de aan dacht van de vergadering op de instelling van het Landbouwschap. Na ruim negen jaren aan de voorbereidingen te hebben gewerkt staat men nu voor de liquidatie van de Stichting voor de Landbouw Het Landbouwschap za] in de toekomst zelf naar buiten treden. De voornaamste vra gen, die velen zullen gaan stellen, zijn: wat verandert er nu; krijgen we vele maat regelen met veel controle; zullen we de verandering direct bemerken, en: hebben we t voor het zeggen?. Velen denken aan een nieuwe crisisorganisatie, doch dit is allerminst de bedoeling. Natuurlijk zul len er maatregelen genomen moeten wor den, doch voorop stelt men de vrijheid °P het bedrijf. Er zal een inventarisatie plaats hebben van alle boeren- en tuin- dersbedrijven en de opgaaf zal gecontro leerd worden. De samenwerking tussen werknemer en werkgever zal hecht moe ten zijn en de activiteit van de N.C.B. zal zeker niet mogen verslappen. Spreker dacht hierbij allereerst aan het bevol kingsprobleem met zijn vele facetten, waarbij het gaat om een schaars stukje grond. Een behoorlijke schadeloosstelling zal de bond gaarne bevorderen. Daartoe is een commissie grondgebruik ingesteld en deze streeft allereerst naar compensa tie van grond. Een heel ander probleem noemde de heer Zegers het arbeidersvraagstuk, daar dit niet van tijdelijke aard is; door de zuigkracht van de industrie is het proces verhaast. Ondanks alle voorzieningen, die zijn getroffen, blijkt de landarbeid niet aantrekkelijk te zijn. Een geregelde aan vulling met jonge krachten zal men o.m. kunnen bereiken door grotere aandacht te schenken aan de huisvesting. Voorts be twijfelde de voorzitter het, of de wet Vervreemding Landbouwgronden aan haar doel beeft beantwoord. Tenslotte be sprak hij de toestand van de kleine bedrij ven De Britse staalproductie heeft in No vember een nieuw hoogtepunt bereikt. Gemiddeld werd per week n.l. 377.000 ton voortgebracht. Het vorige record van 374.500 ton per week werd in de maan den Mei en October van dit jaar behaald. De productie van ruw ijzer bereikte met een gemiddelde van 235.300 ton per week eveneens een nieuw hoogtepunt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4